r „De Nieuwe Vaart" Rotterdams conservatorium Rotterdamse dansacademie Leren leven en werken met een handicap 1 /T IjC mavo-schoolvoor ballet en muziek school voor leao „Boshuizen" AANMELDING NIEUWE LEERLINGEN AANMELDING Direkteur: Kees Stolwijk Volledige opleiding tot alle door het Rijk erkende diploma's en akten waaronder Ritmiek {Klank en Beweging). Voor een toelatingsexamen is een HAVO-diploma vereist. Kandidaten met een diploma MAVO-4 kunnen zich eveneens aanmelden voor een toelatingsexamen; zij moeten echter een test algemene vorming afleggen. De toelatingscommissie kan eventueel beslissen over plaatsing in de voor opleiding. Deze vooropleiding kan gecombineerd worden met de hoogste klas(sen) van het voortgezet onderwijs Schriftelijke aanmelding voor het toelatingsexamen vóór 15 april 1978 Prospectus en aanmeldingsformulier verkrijgbaar bij de administratie Pieter de Hoochweg 122, Rotterdam, telefoon (010) .76 7399. 1 Pro; YPiet van de Stichting Rotterdams Conservatorium Artistiek dir.: Lucas Hoving. VAKOPLEIDINGEN VOOR TONEELDANS DANSDOCENTEN klassiek en modern klassiek, modern, dans- expressie, volksdans. Volledige dagopleiding tot alle door het Rijk erkende diploma's. DANSVOOROPLEIDING MET SPECIALE KLASSEN VOOR JONGENS vanaf 4e klas van het Basisonderwijs tot ca. 17 jaar Aanmeldingen vóór 1 maart a.s. Inlichtingen aan de school en prospectus op aanvraag verkrijgbaar bij de administratie Voorschoterlaan 73. Rotterdam, telefoon (010) 13 98 58. L adrr van de Stichting Rotterdams Conservatorium Direkteur: W.E.J. Tjon Appian Volwaardige 4-jarige MAVO met geintegreerde vooropleiding ballet en muziek en aansluiting op de scholen voor hoger beroepsonderwijs, conser vatorium en balletacademie. Voor inlichtingen en prospectus: Haverlandstraat 10, Rotterdam, telefoon (010) 14 55 18. LAMMENSCHANSPARK 3 - LEIDEN, Telefoon: 071-769205 Het I.e.a o. leidt op voor functies op kantoren, in winkels en dienstverlenende bedrijven. Er zijn doorstromingsmogelijkheden naar het m.e.a.o., het m.h.n.o, de Analistenschool. de Politieschool, het CIOS e ,d. De school is gevestigd in een prachtig nieuw gebouw in de nabijheid van het NS Station Lammenschans. Aanmeldingen van nieuwe leerlingen Donderdagmiddag van 12.30 tot 14.30 uur, Lammenschanspark 3 te Leiden. Telefoon: 071-769205 CHRISTELIJKE SCHOOL VOOR LAGER EN MIDDELBAAR BEROEPSONDERWIJS Tousaaintkade 51, Lelden, tel.. 071-130841. Dlrektrlce: Mej. M C. Visser. Spreekuren: dinsdagmiddag van 24 uur of na telefonische afspraak Voor de afdelingen: LAGER BEROEPSONDERWIJS (L.B.O.) Toegelaten kunnen worden: leerlingen die hel zesde leerjaar van een basisschool met goed gevolg hebben doorlopen. INDIVIDUEEL BEROEPSONDERWIJS (I.B.O.) Toelating geschiedt op advies van het hoofd van de basisschool en na psychologisch on derzoek. MIDDELBAAR BEROEPSONDERWIJS (M.B.O.) Het M B O. omvat de volgende opleidingen INAS (Interim Algemene Schakelopleiding) duur 2 jaar KINDERVERZORGING/ JEUGDVERZORGING - duur 2 jaar Toelating tot de bovengenoemde opleidingen is mogelijk voor bezitters van de diploma's Mavo-3 of Mavo-4 en voor bezitters van een L B O.-diploma met 2 vakken volgens C-pro- gramma. VOOROPLEIDING HOGER BEROEPSONDERWIJS (V.H.B.O.) - duur 3 jaar Toelating is mogelijk voor bezitters van een L.B O -diploma met 3 theoretische vakken vol gens C-programma; bezitters van een M A V 0.-4 diploma Tot alle opleidingen kunnen zowel meisjes als jon gens toegelaten worden. Aanmeldingen en Inlichtingen: dagelijks aan de school van 8.30—16 00 uur en op het spreekuur van de direktrice. i i na Ihno of mavo verder vhbo vooropleiding hoger beroeps onderwijs dagopleiding algemeen vormende opleiding gelijkwaardig aan havo voor meisjes en jongens 2 of 3 jaar vereiste vooropleiding: mavo-4, 4-jarige lbo mogelijkheden studie hoger beroepsonderwijs pedagogische academie nieuwe lerarenopleiding en vele andere opleidingen aanmelden uiterlijk 1 april 1978 kostuumnaaien met of zonder opleiding voor middenstandsdiploma dagopleiding dagopleiding voor meisjes en jongens t 2 jaar vereiste vooropleiding mavo-3, mavo-4,4-jarig lbo couture dagopleiding na diploma kostuumnaaien 1 jaar na havo verder akte k en u dagopleiding akte k nuttige handwerken 1 jaar (plm. 8 jestijden per week) vakopleiding akte u vrouwelijke handwerken 2 Jaar (min. 8 lestijden per week) prinses beatrix scholengemeenschap voor beroepsonderwijs van diemenstraat 202 's-gravenhage tel. 070 - 63.58.02 inschrijfformulieren dagelijks te verkrijgen van 9.00 tot 16 00 uur directrice mevrouw m. sicman-hardeman spreekuur dinsdag 10 00 tot 11 00 uur en vrijdag 14.00 tot 15.00 uur Ds. D. A. v.d. Boschschool voor Chr. Mavi Hazerswoude-dorp nieuwe leerlingen voor de cursus 1978-1979 via d< hoofden van de basisscholen of aan de school v. Boschstraat 1. Telefoonnummer school 01728-9765 Dir B C Poot 9534 Opleiding mavo 4 diplorr.a alle vakkenpakketten mogelijk kleine school. Vereniging „Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken"» leiden. School voor LH.N.O. „t Steenevelt" Sumatrastraat 120 ta Lalden, tel. 071-133775, Directrice Mevrouw C. Oosten Zit uw dochter in de zesde klas van de basisschool en woont u in Leiden-Noord. de Merenwijk. de Kooi of Leiderdorp ue school ,,'t Steenevelt' heeft een vierjarige opleiding voor het diploma L.H.N O met vakken op A, B en C-niveau. Dit diploma met 2 vakken op C-mveau geeft toelating tot het middelbaar beroepsonderwijs (dagonderwijs). Ook is doorstroming mogelijk naar de verschillende leerlingstelsels (3 dagen per week werken en 2 dagen opleiding). Aanmelding en inlichtingen dagelijks tussen 9.00- 16.00 uur. ONDERWIJSBIJLAGE De wetenschap dat er speciale scholen voor blinde, dove of andere lichamelijk gehandicap ten zijn is bij de meeste ouders die een derge lijk kind hebben, genoegzaam bekend. Wat echter aan te vangen met een kind dat beslist niet dom is, maar een speciaal leerpro bleem heeft7 Jantje bijvoor beeld heeft helemaal geen moeite met zijn taallessen, maar rekenen daar maakt hij niets van Andere kinderen hebben veel moeite zich te concentreren, sommigen .hebben een slecht ruimtelijk inzicht. Het feit dat deze kinderen een bepaalde leemte in hun bevattingsvermogen hebben, wil helemaal niet zeggen dat ze dom zijn. Het verhaaltje dat de ronde doet. dat kinderen die op scholen voor leer- en opvoedingsmoei lijkheden terecht komen (dat zijn de bovengenoemde kinderen), eigenlijk zwakbe gaafd zijn is uit de lucht gegrepen Ook het fabeltje dat de leerlingen van deze scholen het niet verder kun nen brengen dan het lager beroepsonderwijs laat zich in de praktijk logenstraffen. Het is geen zeldzaamheid dat de leerlingen met goed gevolg de mavo kunnen doorlopen en zelfs een havo- of vwo-oplei- ding behoort niet tot de onmogelijkheden. In onderstaand artikel komen alle soorten van het buitenge woon onderwijs aan de orde. ook de zogenaamde lom-scho len. Voor nadere inlichtingen zijn er informatie-adressen bij Scholen voor dove kin deren. Het kind dat nooit heeft kunnen horen en spreken probeert men langs visuele weg tot spreken te brengen. Een moeizame en langdurige weg. vandaar dat het noodza kelijk is deze kinderen al op de kleuterschool te leren lezen en schrijven. Moderne appara tuur en muziek- en bewegings onderwijs zijn belangrijke pijlers voor het onderwijs aan dove kinderen. Na het lager onderwijs kunnen de leerlin gen doorstromen naar het voortgezet onderwijs op het peil van lts of Ihno. Met behulp van aangepaste voor zieningen kunnen zij ook naar het normale voortgezet onder wijs. De scholen voor dove- nonderwijs blijven deze leerlingen dan wel begeleiden. Scholen voor slechtho rende kinderen. Bij slechthorende kinderen wordt de taal in tegenstelling tot de dove kinderen in hoofdzaak via het gehoor aangeboden Voordat de kinderen op deze school geplaatst worden vindt een uitgebreid onderzoek plaats door een arts, een audioloog (voor het onderzoek naar de grootte van het gehoorverlies), een psycholoog en een didacticus. Net als bij het dovenonderwijs zijn er voor deze kinderen speciale kleuter klassen, waar men al werkt aan hun taalontwikkeling en het herkennen van spraakge luiden via aangepaste gehoor- toestellen. Ook bij het lager onderwijs ligt de nadruk op de taal. Na de lagere school kunnen de meeste leerlingen van dit soort onderwijs naar het gewone voortgezet onder wijs. Een kleine groep gaat naar speciale klassen voor voortgezet onderwijs van slechthorenden. Deze klassen zijn verbonden aan scholen voor slechthorende kinderen. Scholen voor ernstige spraakstoornissen. Spraakstoornissen komen voor bij kinderen met ernstige gehemelte-defecten en kinde ren met gebreken zoals stamelen. Deze kinderen kunnen meestal vrij snel doorstromen naar het gewone lager onderwijs, of als de behandeling wat meer tijd kost, naar het voortgezet onderwijs. Informatie over deze handicaps (doof, slecht horend of spraakgebrekkig) is te verkrijgen bij: VeBOSS, Vereniging tot Bevordering van Onderwijs aan Slechthorende en Spraak- gebrekkige Kinderen in Neder land, secretariaat Langstraat 103, Gendt (Gld), tel. 08812- 2246: De Nederlandse Stich ting voor het dove en slecht horende kind. Oranje Nassau- laan 49, Amsterdam, tel 020-711999 en 763998. Scholen voor blinde en slechtziende kinderen. Naast het aanleren van taal, rekenen, aardrijkskunde enzovoort, wil men op deze scholen het blinde kind leren zich in de ruimte te bewegen Een belangrijk onderdeel daarvan is het zogenaamde stoklopen. Ook aan de per soonlijkheidsontwikkeling wordt veel gedaan. Vervolgon derwijs kunnen de leerlingen volgen aan de eigen scholen. Ook is doorstroming naar het gewone onderwijs mogelijk, wat veel begeleiding van zowel de blindeninstituten als van de scholen vraagt. Het leren op de blindenscho- len is gebaseerd op het braillelezen, op de scholen voor slechtzienden wordt van het begin af het gezichtsver mogen getraind. Gymnastiek, handarbeid en muziek zijn belangrijke vakken. De gym nastiek is vooral gericht op het zich zonder aarzelen bewegen. De handenarbeid dwingt de kinderen ook details van voorwerpen waar te nemen. Het onderwijs aan kinderen op scholen voor slechtzienden begint door gaans op zesjarige leeftijd. Aan sommige scholen zijn kleuterklassen verbonden, evenals voortgezette opleidin gen. Een deel van de leerlin gen kan doorstromen naar normale scholen. Informatie bij: Vereniging van het Nederlandse Blindenwe zen, Vondelstraat 128, Amster dam, tel. 020-124296 en 163676. Scholen voor lichamelijk gebrekkige kinderen. Hierbij zijn twee groepen te onderscheiden: centrumscho len die verbonden zijn aan revalidatiecentra en de dag scholen die ook wel Mythyl- scholen genoemd worden Bij de centrumscholen staat de medische behandeling op de eerste plaats, mythylscholen leggen de nadruk op het onderwijs, al wordt er ook wel iets aan revalidatie gedaan Leerlingen aan beide schoolty pen kunnen tijdelijk opgevan gen worden, bijvoorbeeld na een chirurgische ingreep, soms brengen zij er hun hele schooltijd door, bijvoorbeeld spastisch-motorisch gestoorde kinderen. Informatie: BOSK, Bond van motorisch gehandicapten, Anna Paulownastraat 52, Den Haag. tel. 070-462900; Neder landse Vereniging van revali datie. Eisenhowerlaan 142, Den Haag, tel. 070-556600 Scholen voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden Op deze scholen moeten alle vakken van het gewoon lager onderwijs gegeven worden, zij het dan aangepast aan het kind. De leerlingen van deze scholen hebben gedeeltelijke tekortkomingen: leesmoeilijk- heden, concentratiemoeilijkhe den of problemen met reke nen. Doorstroming is mogelijk naar o.a. het lager of indivi dueel beroepsonderwijs. Er bestaan ook zelfstandige scholen voor voortgezet l o m.-onderwijs. Sommige kinderen zijn in staat een mavo-, havo- of vavo-diploma te behalen. Informatie: Landelijke Vereni ging van Ouders van kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden „De Pijler", mevrouw M. A, van Panthaleon van Eck-Kooreman. Ansbalduslaan 50. Waalre, tel. 04904-3484. Scholen voor moeilijk le rende kinderen. Dit is het vroegere debielenon- derwijs. Deze kinderen hebben een beperkte intelligentie, maar kunnen ook wat het karakter en de mentaliteit betreft afwijken van de in deze maatschappij gestelde normen. Op de kernafdeling van deze scholen kunnen de leerlingen een deel van het programma van de lagere school volgen. Na de kernafdeling volgt het voortgezet onderwijs. De meisjes krijgen naast het huishoudonderwijs algemene vorming en een voorbereiding op het latere leven. De jon gens krijgen een technische opleiding. Deze opleidingen zijn aan de school zelf verbon den. Een deel van de leerlin gen kan worden toegelaten tot het individueel beroepsonder wijs. Scholen voor zeer zwak- begaafden. Deze dagscholen en internaten begeleiden de kinderen tot hun twintigste jaar. De licha melijke opvoeding is een van de belangrijkste vakken, omdat het de meeste zeer zwakbe gaafde leerlingen aan een goede spierbeheersing ont breekt Tekenen, kleuren en het werken met eenvoudige bouwdozen zijn andere hulp middelen om hun motoriek zo veel mogelijk op peil te brengen Eveneens is het de taak van deze scholen de leerlingen te trainen in het verkeer, het gedrag aan tafel, aankleden en dergelijken. Sommigen van deze kinderen kunnen later op een sociale werkplaats werken en worden hier door de scholen op voorbereid Informatie Vereniging van Ouders van Geestelijk Gehan dicapten, Timmermanslaan 2, Maarssen, tel 03465-3644, Postbus 103. Scholen voor zeer moei lijk opvoedbare kinde ren. Om dat deze kinderen door hun afwijkend gedrag niet in het normale onderwijs passen, gaan zij. meestal tijdelijk, naar een zmok-school. Er zijn zowel dagscholen als interna ten. die zich aanpassen aan de eigen aard van de leerling en op opvoedkundig en onderwijskundig terrein proberen zoveel mogelijk resultaten te bereiken. Scholen voor epilepti sche kinderen. Op deze scholen komen jongeren uit alle mogelijke vormen van onderwijs en werkkringen Het onderwijs moet hierop aansluiten. Er zijn twee groepen leerlingen die na korte tijd weer vertrekken en met begeleiding naar het gewone onderwijs terug kunnen en leerlingen die lange tijd op de school moeten blijven. De afdelingen voortgezet onderwijs aan deze scholen hebben mogelijkheden voor timmeren, schilderen, koken, huishouden, mavo en leao Er zijn ook afdelingen voor dubbel gehandicapte leerlingen (lichamelijke en geestelijke afwijkingen). Informatie Vereniging tot Bestrijding van de Epilepsie, Achterweg 5, Heemstede, tel. 023-286750. Scholen verbonden aan pedologische institu ten en kinderbescher ming. Op scholen verbonden aan pedologische instituten wor den kinderen onderwezen wier karakter gestoord is of die een neurotische aanleg hebben. Het zijn doorstromingsscholen, de meeste kinderen blijven twee tot drie jaar De tweede groep scholen is verbonden aan inrichtingen voor kinderbescherming. Scholen voor kinderen van kermisexploitan ten, woonwagenbewo ners en binnenschip pers. De centrumscholen voor woonwagenbewoners geven aangepast onderwijs en zijn vlakbij grote woonwagencentra gevestigd. De kinderen van kermisexploitanten worden 's zomers bezocht door rijdende scholen, 's winters staan deze scholen op grote staanplaat sen van woonwagens en kermisexploitanten. Het buitengewoon onderwijs kent verder scholen voor ziekelijke kinderen. Het gaat hier om kinderen met licha melijke klachten die veroor zaakt worden door psychi sche moeilijkheden. Een zelfde soort klachten kunnen neer voren komen bi) kindo ren uh onvolledige gezinnen en astmapatldntjee. Deze scholen worden ook bezocht door kinderen die een zware ziekte of operatie achter de rug hebben. Een deel van deze scholen Is verbonden aan kinderherstellingsoorden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 26