IWMIÜI8IBI HBO-student Jos van Wetten (21) na een zwervende schoolcarrière: ONDERWIJSBIJLAGE Jos van Wetten herkent zichzelf niet meer In zijn schoolcarrière wisselde hij welgeteld zesmaal van school en toch werd hij vorig jaar de gelukkige bezitter van een HAVO-diplo- ma waarmee hij doorkon naar het hoger beroepson derwijs Als oud-minster Cals nog geleefd zou hebben, zou hij waarschijnlijk graag met deze schuchtere. 21-jarige scholier uit Zoeterwoude hebben gepraat. Want Jos is er een levend voorbeeld van dat de doorstrommgsmoge- lijkheden die Cals met zijn mammoetwet in ons onder wijs heeft aangebracht, uitstekend kunnen functione ren Zou hij vóór de mam moetwet als een regelrechte brokkenmaker op onderwijs gebied zijn beschouwd, met misschien wel geen enkel diploma op zak. nu zit hij. na een zwerftocht langs alle mogelijke onderwijstypen in de eerste klas van de Haag se Academie voor Fysiother apie. Maar hij zou waar schijnlijk niet zover gekomen zijn. als hij niet ook het schoolleven even vaarwel had gezegd en rondgekeken had in de maatschappij Dat veranderde namelijk zijn kijk op de school en zijn eigen mogelijkheden volkomen. Daarom: kijkt hij terug naar het begin. dan herkent hij zich bijna niet meer Jos ..Het interesseerde me allemaal niet zo erg waar ik na de lagere school naar toe moest Ik hield van knutse len. Toen ik in een teken wedstrijd een prijs had gewonnen, zeiden ze tegen me: Je moet naar de tekena cademie'Omdat de school resultaten van Jos niet zo denderend waren, maar hij toch die tekenacademie niet uit het oog wilde verliezen, ging hij naar de mavo, maar dat pakte helemaal verkeerd uit „Mijn resultaten hadden veel weg van een sporttoto", zegt hij lachend Hij vloeide zoals dat vaak gaat gewoon af naar de lts. waar hij de ..metaal' koos met een accent op theorielessen Zijn knutseldrang kon Jos er volop botvieren en zijn resultaten waren heel be hoorlijk Veel inspanning kostte dat hem trouwens niet. „Het werd je als het ware in de schoot gewor pen", zegt hij. Hij ging door naar de mts „want ik wilde domweg iets leren". Maar op de mts waar hij flink moest aanpakken en bovendien veel jonger was dan de meesten. ging het helemaal fout Hij verliet als zestienjarige de school en kon via een familielid als instrumentmaker terecht op de Leidse St Annakliniek „Je kon daar ook genoeg Instrumentmaker In het begin beviel hem het Werk heel goed (Jos' moeder die het haperend relaas geregeld probeert aan te vullen zegt. je mocht nogal eens aparte dingen doen waar anderen nooit aan toe kwamen), maar hij zag wel na een paar maan den in dat hij dit werk niet zijn leven lang zou willen doen Het kwam toch voort durend neer op het maken van dezelfde dingen: spal ken. steunzolen en prothe sen Hij ging opnieuw naar school, ditmaal naar de avond-mavo Toen ze er bij de Annakliniek achterkwa men dat hij 'a avonds een mavo-opleiding volgde, werd hem ten sterkste geadviseerd te kiezen voor een vakoplei ding. Hij zou doorbetaald krijgen, maar dan moest hij zich voor acht jaar vastleg gen en daar had hij geen zin in Prompt daarop kreeg hij zijn ontslag, maar ander werk kon hij, hoe goed hij ook zocht, niet vinden met zijn lts-diploma Er leek dus niets anders op te zitten - en nu voor het eerst om een dwingende reden zo snel mogelijk een papiertje te halen waarmee hij wel aan de slag zou kunnen. Inmiddels achttien jaar geworden, verruilde hij daarom de derde klas avond mavo voor de eindexamen klas van de mavo aan het Leidse Bonaventuracollege Zijn vakkenpakket: Neder lands. Engels, wiskunde, natuurkunde, scheikunde en biologie bleef hetzelfde. Doorstroming naar de eind- klas was daardoor mogelijk. Het examen haalde hij zonder kleerscheuren, door dat hij voor de exacte vakken kon steunen op zijn technische vooropleiding. Maar dat vindt Jos niet de werkelijke oorzaak van zijn succes Hij verklaart: „Door dat ik wat men op school noemt, een tijdje „in de maatschappij" had gezeten, hield ik er een heel andere mentaliteit op na dan de meesten van mijn medeleer lingen Ze waren een stuk jonger en interesseerden zich voor heel andere din gen. voor brommers bijvoor beeld Hoe kort ik ook op die Annakliniek had gewerkt. nog geen jaar, - toch had ik leren inzien dat niet alles zomaar voor het oprapen ligt Op zo n leeftijd beïn vloedt zo'n ervaring je heel sterk Je gaat beseffen dat waar je ook aan begint, daarvoor gewerkt moet worden, en ik had in de gaten gekregen wat werken is". Toen hij na de mavo direct wilde doorstoten naar de eindexamenklas van de havo zei iedereen tegen hem: „Dat heeft nog nooit iemand voor jou gedaan, dat lukt gewoon niet Maar ik wilde het wel proberen, ik zag het als een uitdaging, ik blufte gewoon. Ik zou die overgang natuurlijk nooit hebben kunnen maken als ik van pakket veranderd was Dan zou het onoverkomelijk geworden zijn' Op de havo voelde Jos van Wetten zich in zijn element Voor het eerst kon hij nu de andere leerlingen van min of meer gelijke leeftijd waren, goed met hen opschieten „Op de mavo waren ze zo puberaal. Nooit kon je iets van jezelf zeggen". Tot verbazing van zijn leraren kwam Jos heel goed door zijn eindexamen. Alleen Engels leverde een onvol doende op. Nu stond hij voor de keus: fysiotherapie te gaan studeren, waarvoor hij zich was gaan interesse ren op de Annakliniek. of medicijnen, zijn grote ideaal Maar voor dat laatste was atheneum nodig. De keuze was niet moeilijk meer toen hij zeker was van een plaats aan de Haagse Academie voor Fysiotherapie. Als student in het hoger be roepsonderwijs terugkijkend en vergelijkingenmakend, zegt hij: „Ik heb inderdaad heel goed van dit onderwijs systeem kunnen profiteren. Juist door die voortdurende omschakeling kon je veel leren. Op al die scholen Is de omgang met mensen steeds weer verschillend. Dat heeft ondermeer gevolgen voor de manier waarop je bezig bent. Je bent daardoor bewuster geworden Als ik me vergelijk met andere havo-leerlingen en je vraagt ze waarom ze die opleiding hebben gedaan, weten ze het niet. Misschien missen ze zo'n ervaring als de mijne. Ik geloof ook dat het je tegenwoordig zo gemak kelijk wordt gemaakt op school Er is een mentaliteit van laat maar waaien en van kankeren. De meeste leerlin gen kiezen de weg van de minste weerstand. Toen ik werkte, werd ik achter de broek gezeten, productief gemaakt. Door al die bege leiding en betutteling wordt het soms ook heel moeilijk gemaakt zelf actief aan de slag te gaan. Het gevolg is dat je niet goed bent voor bereid op de dagelijkse praktijk of op het onderwijs daarna Op het hbo moet ik hard aanpakken Als je niet aan de eisen voldoet, word je zonder meer verwijderd Dat is natuurlijk keihard Het verschil in mentaliteit met de havo is enorm en er vallen dan ook velen af Het is hartstikke mooi dat iedereen tegenwoordig een middelba- re-schooldiploma kan halen, maar er kunnen ook wansi- tuaties door ontstaan Ik had geen tijd om af te geven op het systeem en de leraren waar anderen zo vaak mee bezig waren, ik moest ge woon hard werken Scholleren van 14 tot en met 18 jaar kunnen mee doen aan een opstelwed strijd over het thema: „Hoe zie Ik mijn toekomst"? Deze krant organiseert de opstel wedstrijd bij het verschijnen van de onderwijsbljlage die nu voor je ligt. Het thema van de wedstrijd heeft met deze bijlage te maken: de vraagstelling richt zich op je plannen en wensen voor |e beroep later of op |e verde re onderwijsplannen. WIJ hopen dat deze onderwijs bljlage „Wijzer worden" je daaiblj op weg kan helpen. Een Jury zal de inzendingen beoordelen en de winnende opstellen uitkiezen. Voor de winnaars Is een prijzenpak ket beschikbaar met een gezamenlijke waarde van meer dan duizend gulden: Hoofdprijs: draagbaar tv-toestel, waarde 450 gulden. Tweede prijs: draag bare radio (National GX 300), waarde 225 gulden. Derde prijs: draagbare radio (National GX 280), waarde 146 gulden Vierde prijs: Prisma verrekij ker, waarde 129 gulden. Vijfde prijs: Kodak Instama- tic 130 camera, waarde 115 gulden. Inzendingen, die niet langer mogen zijn dan 750 woor den, dienen vóór 10 maart binnen te zijn bij de redac tie van deze krant onder vermelding op de enveloppe van het thema: „Mijn toe komst". Vermeld op het zelfde papier als waarop |e |e opstel schrijft: naam, leeftijd, adres, jongen of meisje, soort onderwijs en naam van je school. Het Is uiteraard ook moge lijk per klas of school meerdere opstellen tegelijk in te zenden. Een keuze uit de Inzendin gen zal worden gepubli ceerd In onze beroepenbijla- ge, die over enige tijd zal verschijnen. Wie geen prijs wint hoeft geen spijt te hebben dat hl| heeft meegedaan: het la nooit te vroeg om aan Je toekomst te denken. Bijdragen Wout Batenburg Gerard Croné Mieke Goedemans Ton v.d Houten Albert Hoogkamer Lonneke van Koot Willem Scheer Paul van Velthoven Foto's: Simon E Smit. René Smit, Theo Ringers en Hans Schneider Vormgeving Hans Schneider Opstelwedstrijd met voor ruim 1000 gulden aan prijzen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 23