BOUW-CAO IS ROND Valutaonrust neemt toe 2,5 miljard extra voor werkgelegenheid 0100 Sadat overlegt met Peres Monopolie in geneesmiddelen doorbroken Metaal-cao verstikt in papierwinkel ÊeidócSouxcmt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Zaterdag 11 februari 1978, 68e jaargang no. 20965. Yuma DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND „'De trein naar Yuma". speel film uit 1957 met Glenn Ford en Van Heflin op Ned. I om 21.50 Ned. II om 20.55 uur Hollands Glorie. Zondag Ned. I om 19.05 uur „Love Boat" en om 20.00 uur McCloud. Ned. II om 20.35 uur „Het is weer zo laat" met Dolf Brou wers als Waldo van Dungen en om 22.05 uur kunst in „Mooi". kou blijft In het algemeen veel bewolking met plaatselijk sneeuw. Matige tot krachtige wind uit noordoost tot oost. Max. temp. circa min drie graden. Morgen zon: 8.02- 17.47. Schev. hoogw.: 6.19 en 18.36, laagw.: 2.04 en 14.30. mvsmamm (Van een onzer verslaggeef sters) DEN HAAG De bouw-cao is rond. Werkgevers en werk nemers zijn gisteravond laat tot overeenstemming geko men. Ondermeer is overeen gekomen dat de werknemers in de bouw per 1 juli en per 31 december een kwart pro cent loonsverhoging krijgen in verband met de stijging van de aardgasprijzen. De bouwvakkers krijgen een dag extra vakantie die zij mogen opnemen wanneer zij willen. Het aantal vakantie dagen is daarmee op 23 geko men. Er zijn afspraken gemaakt over on kostenvergoedingen zoals voor kle ding en gereedschappen voor metse-i laars. Deze regeling gaat 1 maart in.' Werkgevers en werknemers hebben ook besloten het experiment van de vervroegde pensionering voort te zet ten. Aan minister Albeda van Socia le Zaken zal gevraagd worden een vergoeding voor het experiment te geven. Geeft de overheid die finan ciële steun niet, dan zullen de werk gevers de kosten op zich nemen. De bouw-cao is de eerste arbeidsover eenkomst in de grote bedrijfstakken die is rondgekomen. Bij de metaal verlopen de onderhan delingen veel moeilijker. Gisteren is men er opnieuw niet uitgekomen, voornamelijk omdat men door de bomen het bos niet meer ziet, zoveel papieren met formuleringen over het te voeren werkgelegenheidsbeleid la gen er op tafel. Een kleine commis sie zal in de komende dagen de wederzijdse voorstellen hergroepe ren. Dat betekent overigens niet dat dan de meningsverschillen uit de wereld zijn. Zowel materiële als im materiële zaken leveren nog aanzien lijke problemen op. Over een nieuwe prijscompensatie is men het wel eens, maar tot dusver wijzen de werkgevers alle wensen die geld kos ten af. Ook een extra compensatie voor duurder wordend aardgas en vakantieverlenging. Toch handhaaft men het optimisme over de goede Bij Hoogovens is het overleg volko men vastgelopen en de bonden heb ben acties aangekondigd. Hier kan men met name geen overeenstem ming bereiken over experimenten met arbeidsverkorting. In de Amsterdamse en Rotterdamse havens daarentegen heeft men een akkoord bereikt over arbeidsplaat senovereenkomsten. Griep is Chinees, niet BERLIJN (AP) Volgens de Oostduitse onder minister van Volksgezondheid Konstantm Spiess is de griep die thans in Europa woedt, met Russisch maar Chinees. Naar de mening van de minister stellen anti-communistische krachten het m West-Europa voor alsof al het kwade uit de Sowjet-Ume komt en dus ook de griep. Het gaat hier echter om een virus dat in de volks mond de Hongkong-gnep heet en tien jaar gele den al de DDR bereikte via het kapitalistische West-Duitsland. aldus Spiess, die verklaarde dat ait voor Oost-Duitsland geen aanleiding was geweest een smaadcampagne tegen de Bondsre publiek op touw te zetten. De griep die nu in Europa woedt, is helemaal niet uit een Russisch virus ontstaan omdat de ziekte het eerst, en wel m de afgelopen zomer, al was geconstateerd in de Volksrepubliek China, aldus Spiess. ss LUZERN AFPSedert een krant in het {.jOftipüWr Zwitserse kanton Zug een computer heeft aange- r schaft om de bediening van haar lezers te verbe- L.j teren ontvangt een abonnee elke ochtend 111 r exemplaren. Zijn protesten tegen deze „verwen nen j" werden tenslotte gehoord Gisterochtend kreeg hij als compensatie voor het ongerief een gratis nummer, samen met 111 exemplaren... Nieuwe baan voor Jackie i Jaqueline Onas- sis heeft een nieuwe baan. Zij is mede-uitgeef- ster geworden j van het Ameri- I kaanse blad Doubleday. De i afgelopen twee jaar werkte zij i voor een andere 1 uitgeverij, maar nam daar ont- slag wegens het 1 publiceren van een boek waar mee zij het niet eens kon zijn. Uitwisseling dissident Sjaranski op handen BERLIJN (AFP) De bekende Russische dissident Anatoli Sjaranski zal samen met nog een aantal Joodse activisten worden uitgewisseld tegen een aantal communistische voormannen die in Chili gevangen zitten. De regering van de Sowjet-Unie zou daar mee hebben ingestemd. Dat is gisteren uit goedingelichte bron in West-Berlijn vernomen. Over de uitwisseling zou acht maanden lang zijn onderhandeld door het Israëlische parlementslid Samuel Flatto-Sharon en de Oostduitse advocaat Wolfgang Vogel. Deze laatste is ook verschei dene malen opgetreden als tussenpersoon bij het vrijkopen var Oostduitse gevangenen door West-Duitsland. Geen krant ontvangen? Bel tussen i8.00 en-19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. SALZBURG (Reuter,AFP) De Egyptische president Anwar Sadat heeft vandaag in Salzburg een particuliere ontmoeting met de Israëlische oppositieleider Sjimon Perez. Dit deelde de Oosten rijkse bondskanselier Bruno Kreisky gisteren voor de Oostenrijkse televisie mee. Kreisky zei dat hij de gelegenheid van Sadats voorgenomen oponthoud in Salzburg gebruikt had om de ontmoe ting voor te stellen. De Egyptische leider is dan in de gelegenheid uit de eerste hand de opvattingen te vernemen van de Israëlische Arbeiderspartij, de grootste oppositiegroepering in Israël, zo moti veerde Kreisky zij.i verzoek aan Sadat. Peres heeft in Hamburg de bijeenkomst van de Socialistische Internationale bijgewoond.' (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De onrust rond een aantal Europese valuta neemt toe. Terwijl de ministers van Financiën en presidenten van de Centrale Banken aangesloten bij de Europese monetaire slang gisteren in Kopenhagen besloten de Noorse kroon met acht procent te devalueren, stond de Franse franc op de Parijse wis selmarkt gisteren opnieuw on der druk. De devaluatie van de Noorse kroon is het gevolg van de slechte exportpositie van Noor wegen, de Franse franc staat onder druk vanwege de politiek onzekere toestand die Frankrijk met het vooruitzicht van verkie zingen te wachten staat. Pre mier Barre verklaarde dat zijn regering maatregelen zal nemen om een sterkere koersdaling van de franc te voorkomen. Vandaag en morgen vindt in Parijs overleg plaats tussen de ministers van Financiën uit de Verenigde Staten, Frankrijk, West-Duitsland, Groot-Brittan- nië en Japan. Het overleg zou niets van doen hebben met de recente schommelingen van de Franse franc en de dollar op de wisselmarkten. Nood weer in Amerika Terwijl het oos ten van de Ver enigde Staten wordt geteisterd door sneeuw, kampt men in het zuidwesten met uitzonderlijk zware regenval en storm. In Los Angeles zijn straten over stroomd en per sonenauto's door de storm op hun kop ge zet. Vooral aan de kust hebben (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het kabinet-Van Agt heeft gisteren besloten dit jaar 2,5 miljard gulden uit te trekken voor extra maatregelen ter bestrijding van werkloosheid en inflatie. Ook zal het kabinet beperkte steun verlenen aan de verwezenlijking van arbeids plaatsenovereenkomsten (apo's) die bij de cao-onderhandelingen worden afgesproken. Die finan ciële steun zal niet worden gege ven voor dure apo-onderdelen als vervroegde pensionering en het omschakelen van vier- naar vijf-ploegendiensten. niet haalbaar is. Voor hen zal naar een ding: scheppen van nieuwe arbeidsplaat- tenverlichting zal volgens het kabinet industriële projecten van andere departe- vooral worden bereikt door uitstel van menten. Voor steun aan de uitvoering joen), subsidies voor betaling van het beschikbaar gesteld. Aan het verlenen minimumloon dat verhoogd zal worden van financiële bijdragen uit de apo-pot Minister Albeda (Sociale Zaken) deelde gisteren na afloop van het kabinetsbe raad mee, dat bijna de helft van de extra financiële injectie van 2,5 miljard be- met 1,5 tot 2 procent 100 miljoen) en stelt het kabinet enkele voorwaarden. Zij het reeds aangekondigde uitstel van de mogen ondermeer geen di -ürzame verho- huurverhogingen 50 miljoen). Als re- serve voor nader te bepalen bestemmin- stemd is voor verlichting van lasten van het bedrijfsleven en handhaving van de koopkracht van de modale werknemer. Gebleken is, dat met genoemde maatre gelen de handhaving van de koopkracht van mensen, die meer dan het modale inkomen (ca. 29.000 gulden) verdienen, gen is een bedrag van 500 miljoen zakelijke afbouw van het aantal arbeids- uitgetrokken. plaatsen via een natuurlijk verloop niet Ruim 1,3 miljard stelt het kabinet be- in de weg staan, schikbaar voor de werkloosheidsbestrij- Valentijndag De plakkers die gisteren affiches aanbrachten op borden en pe perbussen in verband met Va lentijndag (dins dag de 14e) wer den door de Ne derlandse bloer misterij in de bloemetjes ge zet. De vereni ging brengt al enkele jaren aan groepen mensen die onder moei lijke omstandig heden hun werk doen rond Va lentijndag een bloemenhulde. Links op de foto ..broeder Valen- tijn". Rotterdamse ambtenaren steeds vaker zenuwziek BOTTERDAM (ANP) De ambtenaren in Botterdam raken de laatste tien jaqr steeds meer zenuwziek. De Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst (GG en GD) oeeft daar geen verklaring voor. Zij is van plan een periodiek geneeskundig onderzoek onder de gemeenteambtenaren in te stellen, waarbij naast de hart- en vaatziek ten extra aandacht gegeven zal worden aan zenuwziekten. Het totale ziekteverzuim onder de Rotter damse ambtenaren is weliswaar lager dan het landelijk gemiddelde (7 tegen 10 pro cent), maar een kwart ervan is. het gevolg van zenuwziekten. Hieronder komen ernsti ge depressies voor. Het percentage ziekte verzuim was in 1956 nog ongeveer 4 procent, waarvan zenuwziekten slechts ongeveer 7 procent uitmaakten. Die getallen waren in 1973 respectievelijk 6,75 en 23 procent. Het percentage arbeidsverzuim is inmiddels op gelopen tot 7. advertentie CENTRALE VERWARMING B.V. HERENGRACHT 108 -114 - LEIDEN centrale verwarming - luchtverwarmmg vloerverwarming - air conditioning - adviezen zelfbouw installaties - warmwater voorziening open haarden - (ook voor gast - stonngdienst TEL 071 -14 06 47 - OOK TVJDENS NACHT EN WEEKEND - Van ome verslaggevers) DEN HAAG De prijzen van farmaceutische producten in Nederland gaan waarschijnlijk omlaag nu een Nederlands kartel dat de markt in farmaceutische producten voor het grootste deel in handen heeft, door de Europese Commissie in Brussel is ontbonden. De commissie was van mening dat de Pharmaceuti- sche Handels Conventie (PHC) met zijn praktijken indruist tegen de voorschriften van de Europese Gemeenschap inzake de vrije concurrentie. De aan- en verkoopregelingen van PHC leidden tot een beperking van de concurrentie tussen fabrikanten en importeurs die tot deze organisatie behoorden, en die welke niet waren aangesloten. De Europese Commissie, die haar oordeel gisteren bekend maakte, het voorts weten dat de verticale prijsbinding onoverkomelijke bezwa ren bij haar opriep. De meeste Nederlandse handelaren bij wie de Europese Commissie een onderzoek instelde, bleken lid te zijn van de PHC. Volgens de commissie was negentig procent van alle transacties in farmaceutische artikelen onder het beheer van deze organisatie. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. .als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1