ML mm ms ni ÜÜlllllflH Intimi! 8fln »BR Hikl, II!1 «>■18111111 £8181S lil li 88118 liltll 881111111 Mill Uil y liiini illsiiii|i 553 115 118 au in 1 139 S llieidóc&MMO/nt I 181 -'li '""minimum im nmn ■■■ui NA over; de za et toch fout gaat, sta ik meteen op de arricaden". 'an den IJssel blijkt ook zijn vraagtekens zetten achter kleinschaligheid. „Het eeu- ige verschil tussen droom en daad. einschaligheid heeft zijn prijs omdat je niet alles in kunt verwezenlijken wat je willen. Een sporthal van een paar iljoen voor een handjevol gedetineerden zou de gemeenschap bereid zijn daar- oor andere voorzieningen te laten staan? lEen grote gevangenis heeft het voordeel dat je er een aantal professionele voorzie- lingen in aan kunt brengen. Voor de rest lis een Huis van Bewaring niets anders dan 'een stukje samenleving waarin je alle ge breken van de open maatschappij terug- indt. Een kleinschalige gevangenis kan ;ettig zijn, maar als er een sekreet van bewaker zit, koop je er niets voor. imelingen vind je overal en die lijn dwars door gedetineerden en bewa- keré fifc^n. Het belangrijkste is: hoe werken ze samen in hun verschillende rollen? Hoe verloopt nlcmènselijke interaktie? Daarom ik datafls ^en massaal gebouw als ^voorwaarden in zich levingsvormen. Een jtie ook geen beter stad. Alles staat üffien de mentaliteit van het personal. Wil dat ertoe bijdragen 'tje samenleving zp min mogelijk te maken? Want' daar praat je gevangen^-^S' ijit de aard van een absuhderónmenselijke situatie. Die kun je met geen enkele maatregel corrigeren. Alles blijft lapy/erk. Maar als je met een maatschappij zit die mensen op wil sluiten, dan blijft er als enige taak over te proberen zo weinig mogelijk schade aan te richten". Bouwkundig kan men de Bijlmerbajes als volgt schetsen. Zes torens van twaalf diepingen die door eerf* enorme centrale gang (260 meter \ari&8 meter breed) met het hoofdgebouw verbonden zijn. Daar iljj-dfe-management, zijn de spreekruim- ten voor de rechters-commissarissen, be- zoekruimten en keukens en wordt de tech niek van het complex gestuurd. Hoewel architectuur en electronica ont snappen vrijwel onmogelijk maken, is de bajes omgeven met een 5 meter hoge muur en ook nog met een brede gracht. Elke woonverdieping van een toren biedt ruimte aan twaalf gedetineerden; twee verdiepin gen vormen een paviljoen, te controleren vanuit een tussenverdieping. Net als in een zusterhuis heeft iedere gedetineerde een leefruimte van 10 vierkante meter waarin een natte cel (toilet, wastafel) is opgeno men. Ongetraliede ramen van 13 cm dik veiligheidsglas bieden ruim uitzicht over de omgeving. Alles is in zachte, prettige kleuren gehouden. Kees Bierman heeft de woonstraat verlucht met kunstwerken. Di rectrice K.Ringlever van de Rotterdamse vrouwengevangenis echter; „Het is er be roerder dan in het rottigste achteraf-hotel- letje, gewoon alleen maar omdat de men sen hun vrijheid kwijt zijn". De leefbaar heid zal, kortom, in hoge mate bepaald worden door de 750 man personeel die de Bijlmerbajes straks draaiende gaan hou den. Nieuwbouw-manager H.Postma daarover: „De huidige bewaarders krijgen bijscho ling met het oog op paviljoensgewijs wer ken, het groepsleidersidee. De bewaarder zal nog sterker de centrale figuur in het geheel worden. De overgang zal voor hem groot zijn. Nu werkt hij op een enorme vleugel, straks in een kleine leefeenheid, een meer besloten omgeving. Het team work wordt daarin veel belangrijker. Door de electronische hulpmiddelen krijgen de bewaarders meer mogelijkheden voor het sa sa |g»,I «IM»11 Ski)Ii .88 liSHÜ 818!!!IIII [ll lltllll iiiismii ISIIIII Uil! - 'JfaS».VS-* aaa aaa ai in in ibi [STERDAM Het verrassende is dat ICor van den IJssel zich op geen enkele manier laat prikkelen tot een kritisch geluid over de omstreden Bijlmerbajes. De zes gevangenfstorens zo dicht aan de spoorlijn Amsterdam-Utrecht gelegen dat de ramen zijn uitgevoerd in bruin getint glas teneinde te verhinderen dat treinpassagiers de gedetineerden op de vingers kijken heet in veel deskundige monden „een gigantisch monument van de onmacht". Verwijt: bij het ontwerp is meer in beton en electronische gluur-ap- paratuur gedacht dan in weliswaar be vlekte, maar hopelijk berouwvolle en in ieder geval menselijke zielen. Cor van den IJssel echter wil niet verder gaan dan de uitspraak: „De Bijlmerbajes is de minst slechte van de oplossingen waaruit de Directie Gevangeniswezen moest kiezen. Kijk: een gevangenis willen bouwen waar in de gedetineerde zich prettig voelt, is vierkante cirkel willen maken. Een verschijnsel als oorlog of slavernij kun je toch ook geen menswaardig karakter ge- Het wezen van de gevangenis is vrijheidsberoving. Nou zolang de mens de vrijheid ervaart als een van zijn hoog ste levensvoorwaarden, zul je in éen ge vangenis altijd spanningen houden, wat je ook doet. Dan blijft de kans op een oproer zoals in de oudejaarsnacht in de Rotter- imse vrouwengevangenis dik aanwezig". Cor van den IJssel weet als stafmedewer ker van het landelijke bureau van de lgemene Reclasserings» Vereniging en uit zijn ervaringen als lid van de Commissie Van Hattum die onlangs heeft gerappor teerd over „doelstelling en functie Huis van Bewaring" wat er achter de gevange nismuren leeft en wat er zou dienen te leven. We praten omdat de rel in de vrou wengevangenis te Rotterdam veel pennen beweging heeft gebracht, maar tevens omcfat de 59 vrouwelijke gedetineerden uit Rotterdam de eersten zullen zijn die de Bijlmerbajes gaan bevolken. De verhuisda tum is waarschijnlijk 7 maart. Ze komen dan te wonen in een complex dat is ont worpen door een seksegenote, mevrouw J-F. Pot-Keegstra. Die heeft zich volgens haar zeggen aan de tekenplank laten leiden door de mensenrechten van het Verdrag van Rome. Een zachte vrouwehand en een humanitair vertrekpunt het klinkt veelbelovend, maar is het dat ook? Wat is er ten koste van 150 miljoen gulden ofwel een kwart miljoen gulden per gedetineerde in de 275.000 kubieke meter Bijlmerbajes ver richt? De Rooie Vrouwen hebben vorige week zaterdag met een demonstratie in Rotterdam een aktie in gang gezet voor verbetering van wat voluit de Penitentiaire [Vrouwen Inrichting heet. Ze eisen meer logelijkheden voor resocialisatie, scho- omscholing en vorming en ze ver- ichten op die terreinen van de 'Bijlmer bajes „geen duvel". Ze vrezen dat net als valium („wordt door de directie zelf itgedeeld en gegeten als snoepgoed") de lige bescherming zal vormen tegen geest- lendheid alleen macrameeën of lailleren - en pesterijen je kopje joffie niet op tijd; geen bloemen in je cel; |ja in het bijzijn van mannelijke bewakers m moeten kleden. Ie strafrechtdeskundige C. Vermeer van de Rotterdamse Erasmusuniversiteit heeft zijn twijfels aldus verwoord: Wellicht denkt het ministerie met de verhuizing m het vooruitzicht dat het huidige regiem zich in een nieuwe omgeving vanzelf zal i formaliseren, dat wil zeggen: normaal vol lens de voorschriften en de ontwikkelin gen elders in het Nederlandse gevangenis wezen en in aansluiting op de in de samen Nu staat wel vast dat uitbreiding van de bestaande gevangeniscapaciteit een drin gende noodzaak was. Momenteel zitten 11.000 Nederlanders te wachten op het ten uitvoer leggen van hun vonnis een wachtlijst die bijna even groot is als twee jaar geleden toen justitie naar de noodrem van een algemene gratie greep teneinde een totale ontsporing te voorkomen. In dat licht bezien vormt Dievendrecht geen over bodige luxe. Evenzeer geldt echter het feit dat de massaliteit van de Bijlmerbajes flagrant in strijd is met de jongste opvat tingen over het gevangeniswezen. Ter tafel ligt het reeds genoemde rapport Van Hat tum. Het gaat ervan uit dat de overheid de plicht heeft de schade van opsluiting zoveel mogelijk te beperken. Om dit te bereiken dient de gedetineerde tijdens het opsluiten zo veel mogelijk in de gelegen heid te zijn zichzelf te blijven en zijn eigen leven voort te zetten. De praktische conse quenties van zo'n uitgangspunt zijn vele: kleinere inrichtingen, andere opleidingen van bewaarders, meer maatschappij in de inrichting, betere rechtspositie voor gedeti neerden, minder gelijkschakeling. Binnen deze opvatting zou een strafinrichting geen grotere capaciteit mogen hebben dan ma ximaal 120 gedetineerden. Dat is heel wat anders dan het pakhuis Dievendrecht. Toch blijft Cor van den IJssel die het rapport Van Hattum mede heeft samenge steld, zeggen: „Ik ben het met de verwijten oneens. Het is niet waar dat de Bijlmerba jes de uitdrukking vormt van het beleid dat het ministerie van justitie op dit mo contact met de gedetineerden. Ze zullen die extra mogelijkheden moeten leren benut ten; ze zullen moeten leren pas op de knoppen terug te vallen, als het echt niet anders kan". De vrees is gewettigd dat hier het grote knelpunt van de Bijlmerbajes zal liggen. Volgens een recente klacht komen sommi ge bewaarsters die straks de paviljoensge dachte vorm moeten geven, zo uit een kantoorbaan zonder achtergrond. Ze krijgen te maken met afkick-gevallen, vrouwen van verschillende nationaliteiten, leeftijden, niveaus, persoonlijkheden. Mag je van hen verwachten dat ze weten hoe met al die mensen om te springen? Een bewaarder zelf: „De personele sterkte is niet aan de taakverzwaring aangepast. Dat is het kernpunt van de zaak, nog steeds, ondanks alle plannen en voortdurende ge praat. We krijgen curcussen in achter gronden van crimineel gedrag, bejegening van de onvrije mens, psychologie, sociolo gie, sociale oriëntering. Maar we krijgen niet de tijd om er echt wat mee te doen". Van de psychiater dr N. W. de Smit die de vrouwen in de Bijlmerbajes gaat bege leiden, zijn de woorden: „Hoe het daar zal toegaan, is van groot belang. Laat het even een rotzooi zijn. Sta niet op overplanting van de oude orde en rust. Het moet een gemeenschap worden waarin experimen ten mogelijk zijn. Samen moet men er eeri nieuwe levenswijze kunnen opbouwen. Daar moet je de groepsprocessen voor gebruiken. Laat de vrouwen zelf uitkiezen met wie ze een groep willen vormen. Wacht even met indeling van bovenaf. Wie zegt dat langgestraften het best bij langgestraf ten kunnen zitten? Vraag het aan de men sen zelf. Anders zie ik gebeuren dat er rebellen komen die het niet pikken, en dat anderen zich in de pols krassen of zelf moord plegen. Dan kanaliseert een niet begeleide verhuizing zich in opstandig of ziek gedrag. En dat was niet nodig ge weest". Veelzeggend in dit verband is de waar schuwing van strafrechtdeskundige C. Ver meer: Het vele nieuwe personeel dat de laatste jaren in verband met de komende verhuizing reeds is aangeworven, werd ge leerd op te treden als beleefde, correcte, maar onmenselijke sleuteldragers met meer respect voor regels dan voor mense lijke waarde. Iedereen wordt betutteld en kort gehouden. Met de gedetineerden wordt omgesprongen als met kleuters die volstrekt onmondig zijn". Klacht van een gedetineerde zelf: „Er is minimaal contact. Ook met de bewaarders. De bewaarders, de directie, de rechtbank, de maatschappij worden als één geheel gezien. Als een eenheid. En men vertrouwt dus zeker de bewaarder niet. En daar valt dan weinig meer aan te doen. Zolang mijn brieven gecensureerd worden, vertrouw jij mij niet. Ik zie er dan ook het nut niet van in om jou te vertrouwen. Dan vertrouw ik liever een mede-gedetineerde. Dat is een cirkel waar je niet meer uitkomt". Waarmee we zijn aangeland bij het ver trekpunt van dit verhaal, bij de vierkante cirkel van Cor van den IJssel. Zal in de Bijlmerbajes het onmogelijke mogelijk worden? Of krijgt het reclasseringsblad KRI gelijk met zijn constatering: „het bouwbeleid is eerder een uitdrukking van de statistieken uit het verleden dan de voornemens voor de toekomst". Van den IJssel: „De Bijlmerbajes staat er. Hij bete kent geen stap vooruit, maar heeft althans dit voordeel: hij is aanleiding geweest tot een geweldige hoeveelheid vragen en het regiem zal er dan ook uiterst kritisch gevolgd worden leving geldende normen. Een riskante ge dachte. De positieve betekenis van een ■architectonische omgeving en bouwkundi ge voorzieningen van een inrichting op het leef- en werkklimaat moet niet worden overschat. Door de verhuizing naar de Bijlmerbajes zullen het leefklimaat en het regiem van de vrouwengevangenis niet vanzelf verbeteren. Twijfelachtig is boven dien of de nieuwe geografische ligging, de omvang en architectuur en de electroni sche beveiliging van de Bijlmerbajes on verdeeld gunstige effekten zullen hebben op het leefklimaat in de vrouwentoren. Is daar wèl een tuin waar bloemen mogen bloeien niet alleen voor bezoekers? Of heerst in de helverlichte, overzichtelijke ruimten van die toren vooral beton, staal en airconditioned steriliteit"? Allemaal vragen die verbreding verdienen, want de Bijlmerbajes (ook wel Dieven drecht genoemd; hij staat niet in de Bijlmer, maar bij Duivendrecht, op het industrieter rein Over Amstel) is er niet voor de 59 in Nederland gevangen zittende vrouwen alleen. Vier andere torenflats met samen 480 cellen zijn bestemd ter vervanging van de bestaande, sterk verouderde Huizen van Bewaring I en II in Amsterdam en dan is er nog een toren voor „forensische ob servatie en begeleiding" van psychiatrische gedetineerden met 72 cellen. Plaats voor meer dan 600 gevangenen dus. Een mon- sterbajes. Klacht in het maandblad voor reclassering KRI: „De vele critici van dit in hun ogen onvoldoende verantwoorde en heilloze plan hebben het moeten afleggen tegen de bureaucratische regelaars van de gevangenistechnocratie. Mocht de Bijlmer bajes ooit een monument genoemd wor den, dan zal dat zeker vanwege deze on macht zijn. Voor minstens een halve eeuw zijn nu de contouren van een flink stuk van het gevangenisbeleid in gewapend be ton vastgelegd. De Bijlmerbajes kan moei lijk anders gekenschetst worden dan als een vergissing, misschien zelfs als een enormiteit, wanneer je alle waarschuwin gen in aanmerking neemt die Justitie voor af kreeg". •i".U IBIS 1. J_x, i -1, nri r ment voert. Men weet in Den Haag drom mels goed dat hij niet past in de huidige opvattingen over kleinschaligheid. Maar men "zat voor het blok. De bestaande hui zen van bewaring voldeden niet meer en het zou te ingrijpend zijn geweest ze aan te passen aan de moderne eisen. Dat was een bodemloze put geworden. En een alter natief voor de Bijlmerbajes ontwerpen kon op het moment van de beslissing ook niet meer. De ontwikkeling van een nieuw pro-, jekt zou een uitstel van vijf tot tien jaar hebben betekend. Ik kan me voorstellen dat Justitie in zo'n geweldige noodsituatie zijn principe verraden heeft en van twee slechte oplossingen de minst slechte heeft gekozen. Ik heb er begrip voor en dan zeg ik: laat ons nu alle aandacht richten op het zo leefbaar mogelijk maken van Die vendrecht en enorm kritisch zijn. Ja, als

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13