„Het wordt de parel van de Mors" „Zaalsporten in Leiderdorp I» worden gediscrimineerd' „Ik sta toevallig vaak op de goede plaats. TOPSCORER PAUL V.D. HEIJDEN (MEERBURG): VOETBALVERENIGING LEIDEN GAAT NU BOUWEN: SCHEIDEND SPOTVOGEL VOORZITTER RONALD VEEREN: IN MIDDENMOOT VALKEN '68 AL SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 FEBRUARI 1978 Bo» ling Voor de derde maal al weer worden dit weekeinde in Holi day Inn de Leidse Bowlingkam pioenschappen georganiseerd. Titels die de kampioene(s) het recht geven om in te schrijven voor de nationale kampioen schappen een titelstrijd die zo langzamerhand ook voor Leidse bowlers interessant lijkt te gaan worden. Want, het gaat goed met deze, nog onbekende tak van sport. Niet alleen wordt de basis van de Bowling Bond Leiden nog altijd breder, maar ook op ni veau wordt al redelijk gébowld in Holiday Inn. „We beginnen de landelijke sub-top te benade- n", stelt titelverdediger Tjeerd Scheffer. Om dit vervolgens met voorbeelden duidelijk te maken. „In '76 werd Jos Ghijsels Leids kampioen met een gemiddelde van 170. ik werd het vorig jaar niet 178 gemiddeld over zestien games. Dit weekeinde zal je een gemiddelde van 185, 190 nodig hebben om een kans te maken op het kampioenschap. Dat is nogal wat". Binnen twee jaar verwacht Scheffer (tijdens de open Neder landse kampioenschappen, met de Europese top zelf 35ste) een Leidenaar in de absolute natio nale top. „Dat kan met een der gelijke progressie niet uitblij ven", weet Scheffer, die het dit weekeinde als titelverdediger knap moeilijk gaat krijgen. „Er zijn zo n tien kandidaten die een Leiden Lions Leiden Lions heeft er inmiddels zijn achtste competitiewedstrijd opzitten. Aangezien de persen wel eens langzamer draaien dan de typemachines ratelen, is mij op dit moment van schrijven de uitslag van het treffen met Rot terdam nog niet bekend. Het lijkt echter geen riskante prog nose Leiden nu twee winstpun ten rijker te veronderstellen. De krachtsverschillen in de tweede divisie zijn bekend: erg groot ook. Drie clubs beheersen de competitie: Lions, Havana Club Eagles uit Den Bosch en het Utrechtse SIJC, dat zijn de ploe gen die de dienst uitmaken. De andere vijf verenigingen mogen eigenlijk alleen maar meedoen. Leiden Lions (2) AI enige tijd nu, doen geruchten binnen het kleine ijshockeywe- reldje de ronde dat de mogelijk heid zou bestaan dat er aan het eind van dit seizoen twee, mis schien drie teams richting eerste divisie zouden trekken. Een ver sterkte promotie om de eerste klasse aantrekkelijker te maken voor het grote publiek. Meer ploegen, meer wedstrijden, meer spectakel; een gedachten- gang die er bij de voorstanders van die versterkte promotie moeiteloos in gaat. Eind mei, tijdens de algemene jaarverga dering van de Nederlandsche IJshockey Bond, zouden de clubs met dit voorstel kunnen komen. Leiden Lions (3) Indien aangenomen, zou een dergelijke versterkte promotie echter wel een stap terug bete kenen voor de IJshockeybond. Per slot van rekening is die Bond er dit seizoen voor de eerste maal in geslaagd twee divisies van uitsluitend stan daardteams te formeren. Mocht de eerste divisie echter tot tien ploegen worden uitgebreid (een gegeven dat de competitie dui delijk aantrekkelijker zou ma ken, dat wel) dan resteren nog slechts zes teams voor de twee de divisie. Die klasse zou dan, zoals ook in vorige jaren ge beurde, moeten worden aange vuld met reserveteams van de eerste divisie-verenigingen. Kor tom, hoe aantrekkelijk ook voor Leiden, Den Bosch, Utrecht en het grote publiek verenigin gen en Bond dienen wel te be seffen dat de weg naar een vol wassen bond er alleen maar lan ger op wordt. Topclub Het is toch eigenlijk wel een trieste zaak. Nu ziet het er naar uit dat Leiden eindelijk een ech te topclub rijk wordt, een Ne derlands kampioen misschien wel, en nu is die vereniging van plan te verhuizen. De Vijf Mei hal is te klein voor Parker, dus moeten we op zoek gaan naar een grotere hal. De redenering is even eenvoudig als correct. Maar zo langzamerhand gaat het er wel op lijken dat Leiden nooit een echte topper binnen de muren zal mogen huisvesten. En dat is natuurlijk wel een trieste zaak. Van onze sportredactie ZOETERWOUDE - „Maak het niet te gek hè? Ik bedoel, ophemelen hoeft echt niet. We voetballen nog altijd met elf man, ik mag die ballen er dan intrappen. Dit is alles". Het eind van het gesprek typeert de jeugdige Meerburgspits. „Voor mij hoeft zoiets echt niet", had de twintigjarige Paul van der Heijden daarvoor al gezegd. Onder het motto dat je een wedstrijd met een elftal wint, en niet alleen, tracht Paul van der Heijden de eigen prestatie te kleineren. En toch is het niet niets wat hij dit seizoen al voor zijn Meerburg heeft gedaan. Zestien treffers in evenzoveel duels niet iede re spits komt aan een dergelijk gemid delde. Toch wil Van der Heijden zich meer een „profiteur" dan een goaltjesdief noemen. „Ik ben degene die vaak kan profiteren van voorbereidend werk van anderen", stelt hij simpel. „Dat ik dan toevallig de eigenschap, noem het instinct heb om regelmatig op de goede plaats te staan is alleen maar meegenomen. Voor mij en voor de ploeg. Maar een goaltjesdief in de ware vorm ben ik zeker niet. Ik probeer altijd zoveel mogelijk mee te voetballen, ben niet zo'n type speler die als een Gerd Muller in de punt van de aanval kansen staat af te wachten" Dat terugzakken naar het middenveld om vanuit die positie mee te helpen bouwen aan een aanval, is voor Paul van der Heijden zo langzamerhand ook wel nood zakelijk geworden. „Zeker in de laatste wedstrijden kreeg ik negentig minuten lang een vaste man op mijn nek. Dan moet je op een gegeven moment wel nog meer en nog verder teruggaan. Anders krijg je helemaal geen ruimte meer". Hoe dan ook: met Paul van der Heijden is ook Meerburg weer hoog geklommen. Met zes punten voorsprong op ZLC en vijf verliespunten minder dan de tweede Zoeterwoudse club, SJZ, wordt in de eerste klasse B van de Gouds/Leidse afdeling een riante kop-positie ingeno men. SJZ nu is morgen de tegenstander van deze lijstaanvoerder. „Een aparte wedstrijd", meent Van der Heijden. „Eén van de zwaarste van het seizoen, maar ook één van de leukste. Echt een wed strijd waar je je helemaal op kan inleven. Dat gebeurt in het dorp natuurlijk ook. Alle elftallen van Meerburg bijvoorbeeld, spelen vroeger dan normaal, alleen maar om die spelers ook de kans te geven om naar die wedstrijd te kunnen komen kijken". Zelf denkt Van der Heijden dat er voor Meerburg minstens een gelijkspel in zit. „SJZ draait wat minder dan vorig jaar, wij zijn eigenlijk nog wat sterker gewor den. Daarbij komt dat we de laatste vijf, zes jaar niet van SJZ hebben verloren. En zoiets zit natuurlijk in je achterhoofd, al weet iedereen bij ons dat verliezen, in welke wedstrijd dan ook, toch altijd weer mogelijk is". Hoewel Meerburg ook ZLC nog in een uitwedstrijd te bekampen krijgt, gelooft Paul van der Heijden scoorde zondag tweemaal tegen Alkmania. Of dat tegen SJZ morgen weer lukt? „Een aparte wedstrijd is dat altijd", meent Paul. Paul van der Heijden in de titelkans van zijn team. „Het elftal speelt beduidend beter dan vorig jaar. Toen werden we kampioen, maar misten we door Alphen- se Boys de promotie. In feite is Meerburg nu aan een revanche-seizoen bézig. Moe ten we de KNVB dit jaar eigenlijk wel halen". Tot nu toe gaat het goed met Meerburg. En met Paul van der Heijden. De derde jaars senior die overigens in Utrecht studeert en daar ook wekelijks mee- traint met afdelingsvereniging Sporting '70. Een club met een trainer die het accent vooral op loopwerk legt. „Schie ten op het doel doe ik eigenlijk alleen op zaterdag met een paar man bij Meer burg. Maar voorlopig schijnt dat vol doende te zijn. GERT-JAN ONVLEE PROGNOSES: De Spartaan-UVS 2; Al- tior-Voorburg 1; ASC-Alphen 1; Leidse Boys-Alphia 2; VNA-Kickers '69 2; Schoonhoven-Ammerstol 3; VTL-WOA 1; Warmunda-VNL 3; Bergambacht-Gou derak 1; SJZ-Meerburg 3; KRV-RVC 1; Nicolaas Boys-ZLC 2; Floreant-Stomp- wijkse Boys 3; Alkmania-Nieuwerkerk 1; Unitas Leiden-Oranje Groen 3. Van onze sportredactie Leiden Deze week heeft het bestuur van voet balvereniging Leiden het officiële contract met aannemer Huurman Leiden bv getekend, waarin de bouw van kantine en kleedaccommodatie op het nieuwe complex van de club, „Morsch II", is geregeld. Tegelijkertijd heeft de bouwcommis sie van de zaterdagclub in gedachten een streep gezet onder wat ze zelf noemt „de eerste fase" van het project, dat wanneer het totaal gerealise- serd is zo'n slordige 780.000,- heeft gekost. Maar de bouwcommissie, oud-bestuursleden Geenjaar en Jansen, wil dan ook best weten, dat ze trots is op de te bouwen behuizing van hun vereniging. Uitspraken als „Het wordt heilige grond daar" en „Het wordt de parel van de Mors" worden zowel humoristisch als serieus bedoeld. Echt serieus is de heer Geenjaar, ere-voorzitter van Leiden even later: „Je wordt tegenwoordig gedreven om er iets goeds van te maken. Je kunt het in deze tijd niet meer maken om bij wijze van spreken een schuur neer te zetten. Bovendien heeft „Leiden" het nu onderhand wel verdiend om een goede behuizing te krijgen. We hebben vijfentwin tig jaar „tijdelijk" op Pomona gezeten, wat bete kent dat we tien jaar armoede hebben geleden. Die onzekerheid van „We gaan hier toch weg" heeft ons min of meer de nek gebroken. We hebben de leden nooit een echte vereniging kun nen bieden. En daar kunnen we nu eindelijk aan gaan bouwen". „Ja als het nu niet lukt om boven het niveau van de afgelopen jaren uit te gaan groeien, ligt het1 aan ons", meent oud-penningmeester en financieel bouw-beheerder, Nico Jansen. „Het is belangrijk om een echte zaterdagvereniging te worden en dan bedoel ik dat we binnen een jaar of tien in de hoogste regionen moeten zitten. Dat moet kunnen in Leiden, zeker gezien de ontwikkeling van het hele zaterdagvoetbal. Bovendien, Roodenburg en DOCOS hebben hebben recentelijk bewezen, dat je op nieuwe impulsen kunt rekenen na een verhuizing. Wij verwachten iets dergelijks ook". Dit toekomst-optimisme van de heren Geen jaar en Jansen is blijkbaar niet te verstoren door alle besognes, die aan de totstandkoming van een nieuw complex inherent zijn („Je loopt anderhalf jaar met een kop vol zorgen rond"). Ze laten zich in ieder geval niet uit het veld slaan door tegensla gen. Sterker nog: ze kunnen er nu al om lachen: om de tegenvallende opre opbrengst van de actie „bedelbrief" 1425,-) om de teleurstellende res pons op 1600 formulieren, die uitgingen naar Leidse bedrijven met de vraag om steunobligaties te nemen: „alleen de firma Schrama heeft er een genomen van 25,-". Desondanks willen de heren Geenjaar en Jansen het nog niet opgeven: „We hebben nog en tekort van tachtig mille. We moeten nog een modus zien te vinden om dat bij de Leidse bedrijfswereld vandaan te halen". De verwachting is, dat er op een avond „achter de bekende Hartevelt" wel weer een plan zal ontstaan: „Van achter het borrelglas zijn we ook met dit alles begonnen". Optimistischer is voetbalvereniging Leiden om trent de acties waarin de eigen leden betrokken zijn: het bereiken van een bedrag van 1.25.000,- aan steunobligaties van eigen leden; en de loterij die begin maart van start gaat en waarbij 10.000 loten moeten worden verkocht voor één gulden. Vroom en Dreesmann heeft daarvoor een stuk van zijn parterre ter beschikking gesteld en verder zullen stands worden ingericht in de winkelcentra De Kopermolen, op het Vijfmei-plein, het Dia mantplein en bij de Hartebrug. „Je komt bij zo'n plan nu eenmaal zowel tegenval lers al meevallers tegen", weten de heren Geenjaar en Jansen nu. „Zo teleurstellend als het bedrijfsle ven heeft gereageerd, zo enthousiast was bijvoor beeld iemand als Van Laarhoven van de aanne mer, die net zo enthousiast was als wij. De Elfa geeft ons bijvoorbeel een geluidsinstallatie cadeau. En ook DOCOS was een steunpilaar. Zij zijn tegen dingen aangelopen waar wij nu omheen kunnen. In geld uitgedrukt zou je zo tien mille voor hun hulp geven". Ze zijn bij het bereiken van „de eerste mijlpaal", zoals ze het tekenen van het contract zelf noemen, dan ook best wel tevreden en kunnen ontspannen terugzien. Hoewel dat pas helemaal goed kan, wanneer hun complex in augustus zal worden geopend. Er wachten voetbalvereniging Leiden nog een paar arbeidsvolle maanden. Van onze sportredactie LEIDEN Hij staat bekend als rusteloos. Ronald Veeren, nog maar net bijgekomen van het gehos en gespring als Leiderdorps Prins Carnaval, kondigt aan als voorzitter van badmintonvereniging De Spotvogels af te treden, maar in één adem voegt hij daar aan toe, al een nieuw object voor zijn daden drang op het oog te hebben: „De zaalsporten worden zwaar gediscrimineerd in Leider- dorp. De Spotvogels kampt met een groot ruimtegebrek. Ik ga me nu inzetten om daar iets aan te veranderen. We hebben de pech dat ze hier erg tennis-minded zijn. En nu is de sporthal ook nog van de prioriteiten lijst verdwenen. Daar wil ik wat aan gaan doen. Als ik de geruchten moet geloven, ligt er een kans dat Parker een hal in Leider dorp gaat neerzetten. De basketbal zou dan uit de zaal „Opdreef" kunnen verdwijnen zodat wij die uren kunnen gaan gebruiken. De Spotvogels kan dan uitgroeien tot een vereniging van zeker vierhonderd leden. De noodzaak van een eigen badminton-hal wordt dan natuurlijk een stuk minder". Hij bijft dus nog volop in de weer voor De Spotvogels. Is het dan niet wat merkwaar dig, dat hij nu, juist nu De Spotvogels zich in de Leiderdorpse sportgemeenschap een stevige positie heeft verworven en in maart het drie-jarig bestaand wordt gevierd, het bestuur gaat verlaten? „Zo vreemd is dat niet", vindt Veeren. „Toen ik ermee begon had ik me voorgenomen om het voorzitterschap maar voor twee jaar op me te nemen. Dat is dus al een jaar meer geworden. Bovendien was het in het begin erg intensief. Ik heb mijn hele persoon m de vereniging gestopt. Zoals ik gewerkt heb, kost ontzettend veel energie. Ik heb er eer lijk gezegd wel een paar grijze haren van gekregen. Het was dan ook geen wonder dat „De Spotvogels" weieens „De Club van Veeren" werd genoemd. Het is belangrijk dat ik, omdat ik me zo vaak nadrukkelijk manifesteerde, veel lof maar ook veel kritiek te verwerken kreeg. Ik ben me bewust dat ik weieens als een dictatortje ben over geko men. Maar de resultaten waren er ook naar. Het eerste, tweede en derde zijn kampioen geworden dit jaar en kampioenschappen zijn volgens mij nog altijd een soort van visite-kaartjes". Valse bescheidenheid zul je bij de scheiden de voorzitter van de Leiderdorpse badmin tonvereniging niet aantreffen. Over zijn akti- viteiten bij De Spotvogels wil Veeren best wel iets kwijt: „In maart '75 heb ik het initiatief genomen om in Leiderdorp een andere badminton-club op te richten. Ik liep al maanden met die gedachte rond maar het bekende November-wetje gaf de doorslag. Ik speelde met de Badminton Club Leiden in de 5-mei-hal maar een biertje na afloop werd wat moeilijk. En aangezien het sociale aspect na afloop erg belangrijk is werd het noodzakelijk dat Leiderdorp een eigen ver eniging kreeg. Het bleek wel dat ik niet alleen stond want op de oprichtingsvergade ring kregen we al hondernegenentachtig le den. Vanaf dat begin had ik gelukkig direct de beschikking over een zeer goed bestuur zodat we gelijk met een professionele aan pak konden beginnen. De Spotvogel groeide dan ook als kool en binnen een mum waren we met onze driehonderdvijftig geregistreer de leden de op één na grootste badminton vereniging van Nederland. Dat had ook weer zijn nadelen want we moesten in ver schillende zalen gaan spelen waardoor niet meer aan ieders speel-wensen kon worden voldaan. Daardoor liep het leden-aantal wat Ronald Veeren: „Ze hebben me wel eens dictatortje genoemd". terug. We hebben nu ruim tweehonderd leden én een wachtlijst van ongeveer vijftig personen". Hoe ziet Veeren de toekomst van De Spot vogels, afgezien van het ruimtetekort? „Op een bestuur zoals wij hebben, zou iedere vereniging jaloers zijn. We hebben de juiste mensen op de juiste plaats en mijn opvolger (ik maak zijn naam liever nog niet bekend) heeft ook voldoende capaciteiten. En als we □u ook nog meer ruimte krijgen dan zie ik het helemaal zitten". VALKENBURG De door Sporthuis Wout Bergers be schikbaar gestelde Leidse Cou rant-bal gaat deze week naar het A 1-elftal van Valken'68. Het hoogste jeugdelftal van de Val- kenburgse voetbalvereniging krijgt het leder omdat zij er, ondanks de zware competitie-in deling, in geslaagd zijn de nodi ge puntjes bij elkaar te spelen. 'Sterker nog: zij hebben zich dankzij een uitstekend trai- ningsbezoek en een fijne sfeer, weten op te werken naar een goede middenmoot-positie. Als waardering voor deze prestatie de L.C.-bal. Van onze sportredactie

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11