Henk van Leeuwen heeft een hekel aan Happel c Billard artistique uit de vergeethoek Noteer bij de radio .SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 FEBRUARI NIEUWERKERK AAN DE USSEL - Het is niet overdreven te stellen dat Henk van Leeuwen Ernst Happel niet hoog heeft zitten. Sterker nog, in een gesprek met de deze week fors in het nieuws gekomen spits van FC Den Haag nadat nad.it hij een keer heeft ver klaard tegenwoordig in interviews aanzienlijk verantwoorder en door- dachter te praten dan een aantal jaren geleden, verklaart Van Leeuwen ineens dat hij eigenlijk een gloeiende hekel beeft aan Happel. Die met zo veel woorden ken- baar gemaakte afkeer van de tegenwoordig als bondscoach voor een niet onaanzienlijk som metje door de KNVB ingehuur de trainer van Club Brugge vindt zijn oorsprong al in een tamelijk ver verleden. Namelijk de periode dat Henk van Leeu wen als meer dan gemiddeld talent bij Feyenoord vergeefs naar erkenning streefde, maar daarbij steevast de daar toen regerende Ernst Happel op zijn weg vond. „Ik heb nog nooit met hem gesproken", herinnert Van Leeuwen zich ook uit zijn periode in de Kuip. „Maar de manier waarop hij met de jon- eeren omging was beneden peil. Hij had alleen goed contact met de sterren, zoals Van Hanegem, Israël en Pieters Graafland. De rest zag hij niet staan. Als ik hem wel eens in de gang tegen kwam keken we allebei de ande re kant op. Zo was de verstand houding toen met Happel." Henk van Leeuwen beseft dat die koele relatie, voor zover je van een relatie mocht spreken, ook voor een (groot) deel een gevolg was van zijn eigen in die tijd wat wellicht te zelfbewuste houding. „Ik was toen behoor lijk eigenwijs, maar had daar naast ook mijn trots. Ik wist toen al dat ik goed kon voetbal len, maar ik kon niet slijmen om bij een trainer in een goed blaadje te komen. Dat kan ik nog niet. Ik zeg waar het op staat. Als ik iemand niet mag, waardoor dat dan ook is veroor zaakt, bestaat die persoon ook niet voor me. Dat is misschien met Happel m'n fout geweest. Maar ik had m'n trots en hij dacht waarschijnlijk: dat ver waande ventje zullen we wel eens leren hoe die zich moet gedragen. Maar ik ben er van overtuigd dat door die houding van Happel veel jongeren het bij Feyenoord niet hebben ge haald. Happel schiet te kort in de menselijke relatie en boven dien laat hij kennelijk oude ideeën meespelen bij zijn oor deel nu. Hij schijnt nog steeds te vinden dat mijn instelling niet goed genoeg is om kandidaat te zijn voor het Nederlands elftal Maar hij heeft me nooit meer zien spelen. En dat neem ik hem kwalijk. Ik speel de laatste tijd elke week goed en ben er niet bij. Anderen spelen al maanden slecht en staan er op grond van hun reputatie wel in. Daar kan ik me erg boos over maken. Persoonlijke motieven mogen in deze zaken nooit een rol spe- Stemverheffing Henk van Leeuwen heeft die laatste paar zinnen met stem verheffing uitgesproken. Ter wijl hij zijn kritiek op Happel spuit is hij overeind gekomen uit de comfortabele driezits bank in zijn fraaie, moderne van allerlei oogstrelend antiek voorziene woning in Nieuwer- kerk aan de Llssel, onder de rook van Rotterdam. Van Leeuwen is op dit moment even de verongelijkte, teleurge stelde voetballer die ondanks de topvorm die hij dit seizoen de monstreert door de verantwoor delijke heren nog niet voor vol wordt aangezien. De produktie- ve spits van FC Den Haag stelt met deze uitbarsting van mis noegen zijn eerder gedane uit spraak over het Nederlands elf tal weer enigszins op losse schroeven. „Ik lig er niet wak ker van", zegt hij over het feit dat hij tot dusver nog steeds geen kans heeft gekregen om zelfs maar tot de reservebank van het Oranjeteam door te dringen. „Als ik wort^ uitgeno digd vind ik het leuk, maar voor de rest kan ik me er niet druk over maken. Maar het is wel zo dat als ik nu niet word geselec teerd ik het nooit meer haal." Henk van Leeuwen in duel met een van de spelers van wie hij vindt dat z op grond van hun reputatie in het Nederlandse elftal staan en niet op basis van hun huidige vorm, Wim Rijsbergen. Onvrede Die laatste uitspraak getuigt toch van een zekere onvrede over het beleid van met name Ernst Happel, die toch de touw tjes in handen heeft waar het gaat om het aanwijzen van spe lers voor het Nederlandse team. En Happel is juist de man die Van Leeuwen indertijd ook niet „zag staan". Toch steekt de centrumaanval ler van FC Den Haag niet onder stoelen of banken dat hij de Oostenrijkse voetbaltrainer hoog acht vanwege diens kwali teiten als oefenmeester. „Happel is en blijft een klassetrainer", zegt ook Henk van Leeuwen. „Hij heeft een ongeëvenaarde oefenstof en kon zelf ook in partijtjes goed meedoen. Maar menselijk schoot hij te kort. En ook dat aspect dient een trainer in het oog te houden. Toen Kindvall bij Feyenoord weg ging dacht ik m'n echte kans te krijgen. Maar in plaats daarvan werden er figuren als Posthu mus gekocht" Miskenning Maar ondanks zijn miskenning bij Feyenoord, waar Henk van Leeuwen ooit nog samenspeel de met de man voor wie hij nu wordt genoemd als opvolger bij Ajax, Ruud Geels (die eveneens Feyenoord teleurgesteld de rug toekeerde), is de topper van FC Den Haag inmiddels ver geko men. Hij verwisselde Rotter dam-Zuid voor Kerkrade, waar hij met Roda JC promotie van uit de eerste divisie bewerkstel ligde. Maar het knokken tegen de daarna dreigende degradatie en het in zijn ogen te magere con tract dat hij vervolgens in Lim burg kreeg aangeboden, deden Van Leeuwen toen besluiten zijn heil elders te zoeken. Aan vankelijk meldde zich geen kan didaat, maar plotseling dook voor de op zichzelf trainende aanvaller FC Den Haag op. „Ik werd ineens uitgenodigd om in Den Haag een halve wedstrijd mee te doen tegen FC Köln", herinnert Van Leeuwen zich nog haarscherp, omdat op die dag zijn carrière een beslissende wending zou nemen. „Ik had er nogal tegenop gezien, Köln was tenslotte een topclub. Maar ik schopte er twee in en forceerde een strafschop. Daarmee was het wel geregeld. Ik kreeg onder Boskov een contract. Achteraf denk je wel eens dat je geluk hebt gehad dat je juist in zo'n proefwedstrijd in zo'n geweldige vorm verkeert voor hetzelfde geld speel je slecht en kom je nergens meer onderdak. Dan zou ik nu misschien in de mij nen hebben gewerkt." Kwinkslag Deze opmerking mag ook type rend worden genoemd voor de soms naar het branie-achtige neigende Van Leeuwen, die ook in het veld meestal goed is voor een kwinkslag. Het gebeurt niet zelden dat je Van Leeuwen na een pittig duel met een tegen stander dezelfde opponent een vriendelijke aai over het hoofd ziet geven, meestal gepaard gaand met een brede grijns op het jongensachtige gezicht. „Ja", zegt Van Leeuwen, „dat hoort bij de show. Ik zal ook graag iets doen voor het pu bliek, dat vind ik leuk." Het is echter evenzeer tekenend voor de vorm, waarin de Hagenaar verkeert. Want is het duidelijk dat een speler die tobt met zijn spel zich niet te buiten zal gaan aan frivole bezigheden op het veld. „Ja", erkent hij, „ik ben nu inderdaad aan mijn sterkste seizoen tot dusver bezig. Maar ik ben eigenlijk niet anders Henk van Leeuwen zeseneenhalf jaar met Olimpiakos. Verder te herkennen geleden in actie voor Feyenoord in*het Europa Cupdue1 op deze foto Lex Schoenmaker en Wim van Hanegem. Henk van Leeuwen anno nu. met een kopbal scorend tegen gaan voetballen dan ik altijd heb gedaan. Ik ben hooguit wat zelfbewuster gaan spelen. Maar ook constanter, terwijl de bles sures gelukkig achterwege blij ven. En dat is ook erg belang rijk. In het verleden is het diver se keren gebeurd dat een be paalde goede periode werd afge broken door een blessure. En dat is dit jaar nog niet voorge komen." Als aanvaller is Van Leeuwen inderdaad niet ge spaard gebleven voor ernstige verwondingen, zoals een diepe vleeswond, gescheurde enkel banden, een kapotte meniscus, om de meest opvallende te noe men. „Ik heb soms na een wed strijd ook nog wel eens een beetje last van m'n knie", zegt Van Leeuwen. „Vooral als ik heb gespeeld op een zwaar, modderig veld. Dat is misschien een gevolg van een wat te vroeg beginnen na die meniscusopera tie vorig seizoen. Je loopt als profvoetballer grote risico's. Daarom vind ik dat je er ook best goed voor betaald mag worden." Zakenman En daar steekt de zakenman in de voetballer de kop op bij Henk van Leeuwen, die vorig seizoen genoegen nam met een niet onaanzienlijke salarisver laging bij FC Den Haag, maar niet vergat in zijn toen afgeslo ten eenjarige contract een clau sule te laten opnemen. Die aan vulling houdt in dat de blonde aanvaller zijn huidige club kan verlaten voor het door sommige andere clubs relatief makkelijk op te brengen bedrag van vijfe- neenhalve ton. Van Leeuwen houdt er niet zo van, zegt hij, om met die forse bedragen te schermen voor de ogen van het publiek. „Als je goed speelt is het nog wel te verkopen, maar als het minder gaat wordt dat wat moeilijk. Het publiek denkt dat iedereen in het betaalde voetbal veel ver dient, omdat ze dan denken aan de bedragen die Cruijff vangt Maar dat is natuurlijk een uit zondering." Toch wil Van Leeu wen, zonder sommen te noemen, wel kwijt dat hij voor „een ab normaal aanbod wel naar topclub wil". En dat is voor de Hagenaar nog s „Het hele voetbalpeil is de ste jaren in Nederland wat teruit gegaan, maar Ajax hoort toch nog st beste ploegen. Het zou sp< gezien een nieuw hoogtepui tekenen als het doorgaat. B in ieder geval als het komt de onderhandelingen voeren. Ik heb daar nu voli de ervaring mee. Bovendien ik me laten adviseren door accountant en eventueel schoonvader." Geen beuker Henk van Leeuwen, die eens is omschreven als de voetballende spits van N land, ziet in deze kwalifil zeker geen nadeel wannee concurrentie ondervindt anderen die eerder voor predikaat „beuker" in aai king komen. „Ik zal nooit iemand opzet schoppen", verklaart hij. niet mijn type spel. Maar bi doelrijpe kans ga ik er wi Dat hebben mijn vijftien punten in dit seizoen tot di wel bewezen." Waarmee van Leeuwen ongewild beeld schetst van de nog in geadoreerde Ove Kindvall, der dat hij zich met deze Zi overigens op dezelfde h( wenst te plaatsen. Maar danks de overeenkomsten de Scandinaviër, die Feyen mede naar de top hielp, Ernst Happel Henk wen tot op dit moment niet zien staan met betre tot het Oranjeteam. Voor van Leeuwen, die zegt er ingenomen mee te zijn nog veelvuldig het etik Feyenoorder krijgt opg< reden om de Oostenrijkse jjj' time bondscoach met de argwaan te bejegenen. Oir te zeggen met een grondig trt kei tegemoet te treden. fe Maar of Ernst Happel daart de peloze nachten van krijgt niet aan te nemen. „Ik li ook niet wakker van", herl 10 Henk van Leeuwen. Dus «P dat betreft is er niets aq FRANK WERK 55 gel Nico Dofferhoff is een van de kanshebbers op een trainingsstage Het billard artistique is een spelsoort, die de laatste decen nia in Nederland niet meer serieus is beoefend. In de dertiger Jaren had Plet Kruithof enige Internationale faam, maar daarna werd het stil rond het kunststoten, zoals het in de volksmond heet Maar omdat het district Den Haag van de KNBB een - inmiddels gehonoreerde - aanvraag heeft Ingediend om in 1979 het wereldkampioenschap te organiseren, besloot de bond dit onderdeel van het veel 8pelsoorton omvattende biljarten op te poetsen. Omdat Noderland het recht heeft op twee plaatsen in het toernooi van volgend |aar, hooft de KNBB geld vrijgemaakt uit do trainingspot. Inmiddels is er een zogenaamde testcase gehouden op het sportcentrum Papendal waar geïnteresseerde biljart ars een eerste proeve van bekwaamheid konden afleggen onder het toeziend oog van de Belg Renó Vingerhoed! René Vingerhoedt geldt als expert op het gebied van billard artisti que. oftewel kunststoten PAPENDAL Om maar meteen een levensgroot mis verstand uit de weg te rui men: Het billard artistique, in gangbaarder Nederlands: artistiek biljart, heeft niets te maken met de patronen, die een schnabbelende bil jarter de ademloos toekij kende meute wel eens voor schotelt tijdens een demon stratiepartij in het één of andere établissement. Dan worden er wel eens stoelen of limonadeflesjes op het la ken geplaatst. Een bal er bovenop, de andere twee ivoren of goedkoper van kunststof gemaakte ko gels worden in een bepaalde positie gelegd en hupsaké, met de raarste spring- en huppeleffecten wordt er ge caramboleerd. Sommige lie den zijn in dat soort dingen inmiddels zo bedreven, dat ze op gevlinderstrikte goo chelaars lijken. „Dat heeft er niets mee te ma ken", benadrukt Ben Velthuis. „Wij noemen het truc-stoten en dat is heel iets anders". Ben Velthuis was vorige week zater dag één van de zes deelnemers aan de testcase, die de Konin klijke Nederlandse Biljartbond op het nationaal sportcentrum Papendal belegd had voor dege nen, die per open inschrijving hun belangstelling voor het ar tistieke biljart kenbaar hadden gemaakt. In totaal kreeg de KNBB twaalf reacties. Onder anderen van Cees van Ooster hout en Jean Bessems, die even wel op advies van René Vinger- hoedt, de Belgische grootmees ter, die ook voor andere spel- soorten als docent door de bil jartbond is ingehuurd, geen proeve van bekwaamheid meer hoefden af te leggen. Zij werden rechtstreeks toegelaten tot de trainingsstage die in mei en juni geprogrammeerd staat en waar voor drie of vier spelers een oproep krijgen. De namen daarvan moeten ge zocht worden in het rijtje Ben Velthuis (Oldenzaal), Rini van Bracht (Waalwijk), Willy Stok kers (Enschede), Nico Dofferhof (Leiden), Hans de Jager (Den Haag), tevens lid van de techni sche commissie van de KNBB, en de Haarlemmer Kuyt. Het zestal dat op Papendal aanwezig was om te laten zien hoe het opgegeven huiswerk 24 figu ren uitgevoerd was. Vier an deren lieten verstek gaan. Koek koek (Den Haag) Veer (Hoevela ken), Boot (Amsterdam) en Ad miraal (Blerick). Herkansing Het lijkt uiterst twijfelachtig, dat dit kwartet een herkansing krijgt omdat de KNBB zo snel mogelijk een trainingsgroep wil formeren. Temeer daar René Vingerhoedt inmiddels zijn voordracht aan de technische commissie, die uiteindelijk moet beslissen, heeft gedaan. Slechts één man, na Cees van Oosterhout en Jean Bessems dan natuurlijk, kan er nu al op rekenen dat er binnen afzienba re tijd een invitatie bij hem in de brievenbus glijdt. Ben Velthuis namelijk, van wie Vingerhoedt zegt: „Hij stak ver boven de anderen uit. Hij heeft mij aangenaam verrast." René Vingerhoedt, die 36 Belgische, 22 Europese en 3 wereldtitels (twee keer drie banden en één keer kunststoten) op zijn in drukwekkende erelijst heeft staan, is onvermoeibaar. Ge kleed in een donkere streepjes pantalon, effen hemd en een geruite das, die tot iets over de helft van zijn kogelronde buikje reikt, cirkelt hij met knikker- pasjes voortdurend rond het bil jart, waarop de zes deelnemers aan de testcase hun figuren variërend van een zweepslag- doorschietstoot over één band met verzameling van bal twee over vijf banden, door een door- schiettrekstoot over twee ban den met opgelegd limiet en een voorband trekstoot over vier banden moeten uitvoeren. Zelfs als het patroon voor de zoveelste keer mislukt, blijft de docent vriendelijk en zonder mopperen uitleggen, wat er fout is gegaan. Een algehele misreke ning is, dat er hard gestoten moet worden. „Er zijn maar twee dingen in het leven, die altijd te hard gespeeld worden, muziek en biljart. Ge moet niet hard stoten, want dan gaat de kwaliteit weg. Effect hè, dat is het. Effect, zeg ik altijd maar, is een hele goede' kameraad voor een kunststoter." En even later: „Dat is nog te hard, te hoekig, ge moet er wat pene tranter ingaan. Komaan, ge moet er een beetje nijdig in gaan, een beetje vuur in die bal leggen. Voila, dat is het. Nu nog een beetje dieper de kelder, in en hij is klaar." Als iedereen aan de beui geweest, vertelt René Vil hoedt: „Er zijn een paar gi elementen uitgekomen bij selectie. Het zal wel lukke Nederland het kunstsl weer van de grond te krij al moet je natuurlijk wel paar jaar geduld hebben o| een klassespeler uit te krijg Het artistieke biljart omvj figuren, die door alle da mers gespeeld dienen te den. Vingerhoedt weer: „Jé elke stoot drie keer probe Hij moet wel zuiver zijn, maal zuiver volgens het gramma. Eredivisie FC VW-NEC FC Amsterdam-FC Den Haag Volendam-Sparta Telstar-PSV Go Ahead Eagles-FC Twente Roda JC-Haarlem Feyenoord-Ajax NAC-FC Utrecht Vitesse-AZ'67 Eerste divisie Veendam-SC Cambuur Eindhoven-PEC Zwolle FC Den Bosch-Fortuna SC Willem II-FC Groningen De Graafsehap-Wageningen MW-SC Amersfoort SW-Excelsior Heracles-FC Dordrecht Helmond Sport- Vlaardingen De wedstrijden aangeduid met een komen vo« op het totoformulier.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10