EUROPARLEMENTARIËRS: ƒ7000-ƒ10.000 PER MAAND SALARIS Blanken in Rhodesië keren zich tegen Smith Duizenden Surinamers begroeten koningin bij begin staatsbezoek ARGENTIJNSE GEHEIME DIENST ACTIEF IN MEXICO Nu niet rillen van uw stook kosten Felle gevechten in Beiroet duren voort PLUNDERINGEN IN INGESNEEUWDE GEBIEDEN VS 0 25.000 BUITENLAND LEIDSE COURAN VRIJDAG 10 FEBRUARI 1978 PAGINA 11 DEN HAAG (ANP) Het Euro pees parlement zal binnen af zienbare tijd een besluit nemen over een voorstel, de waar schijnlijk volgend jaar recht streeks te kiezen leden een sala ris van 7.850 of 10.650 gulden per maand toe te kennen. Het is nog niet zeker of dit bedrag, evenals de dagvergoeding van 225 gulden die de huidige, door de nationale parlementen aan- In kringen van het Europees parlement wordt 7 10.000 gul den niet onredelijk genoemd, als men ervan uitgaat dat de sala rissen van de leden der negen nationale parlementen variëren van 21.000 tot ruim 100.000 gul den per jaar, en een Europees ambtenaar van de rang A III, te vergelijken met een Neder landse hoofdadministrateur, meer dan 7.850 gulden per maand verdient. Een meerderheid van de com missie die het "ontwerp-statuut van de rechtstreeks gekozen parlementariër" uitwerkt, geeft de voorkeur aan een salaris van 7.850 gulden per maand, waar bij voor elke vergaderdag van het parlement in plenaire zitting of van een commissie die wordt verzuimd een bedrag van 140 gulden van het maand salaris wordt afgetrokken. De commissie acht het voor de kwaliteit van een gekozen Euro pees parlement noodzakelijk, dat degenen die zich kandidaat willen stellen weten waar zij financieel aan toe zijn. Melina Mercouri treedt op in parlement ATHENE (Upi) De van film- actrice tot politica geworden Griekse Melina Mercouri is haar parlementaire mandaat begonnen met een pleidooi om geen luister- en kijkgeld te be talen aan regeringsstations die series van .slechte kwaliteit" vertonen en die het nieuws Melina Mercouri tijdens haar eerste toespraak in het Griekse parlement „Van de 140 uur aan uitzendin gen gaan slechts vier uur over culturele zaken. De rest van de tijd stralen onze twee televisie kanalen regeringspropaganda uit. walgelijke programma's en advertenties van wasmiddelen", zo zei de actrice donderdag tij dens haar maidenspeech in het Griekse parlement. BEIROET (AP) - Op de derde achtereenvolgende dag hebben zich gisteren in de Libanese hoofdstad Bei roet felle gevechten voorge daan tussen Syrische solda ten van de Arabische vre desmacht, eenheden van het Libanese leger en leden van de christelijke milities. De Syriërs bestookten de chris telijke wijken met raketten en machinegeweervuur. Sinds dinsdag hebben naar schatting meer dan honderd mensen het leven verloren in de strijd, met name onder de burgerbevolking. Volgens waarnemers zouden de christelijke milities tot de strijd hebben aangezet. Zij kanten zich tegen de overheersing door de Syriërs, die zich steeds be wuster zijn geworden van hun rol als veiligheidsmacht en daarom juist de militante mili ties willen neutraliseren. Boven dien vrezen de Syriërs dat de christelijke milities van wapens worden voorzien door christelij ke eenheden van het Libanese leger. De Syriërs hebben het beleg geslagen om een Libanees militair kamp ten oosten van Beiroet, om eventuele wapen smokkel te voorkomen. De Arabische vredesmacht die in 1976 een eind maakte aan 19 maanden burgeroorlog in Liba non, bestaat uit 30.000 man, voornamelijk Syriërs. De strij dende christelijke milities tellen ongeveer 3000 man, voorname- lichte wapens. Na aankomst op het presidentieel paleis verschenen koningin Juliana en prins Bernhard met president Ferrier op het bordes om de toejuichingen van duizenden Surinamers op het Onafhankelijkheidsplein in ontvangst te nemen. ONDANKS GESPANNEN SFEER PARAMARIBO Ofschoon er in Suriname een uiterst gespan nen sfeer bestaat in verband met het conflict om de ontwik kelingssamenwerking tussen Suriname en Nederland waren gisteren toch duizenden mensen op de been om koningin Juliana en prins Bernhard te begroeten aan het begin van hun staatsbe zoek. Opvallend weinig Neder landse vlaggen waren in de straten van de hoofdstad Para maribo te zien. De persmedia besteden nauwelijks enige aan dacht aan het bezoek. De Surinaamse president Fer rier zei gisteravond in een toe spraak tijdens het diner dank baar te zijn dat de koningin eraan heeft meegewerkt dat zij het eerste staatshoofd is dat een officieel staatsbezoek brengt aan de onafhankelijke republiek Suriname. Hij voegde eraan toe dat men in Suriname moeite heeft met het begrip buiten lands staatshoofd als het konin gin Juliana betreft. De koningin zei in haar ant woord dat het in Nederland zeer gewaardeerd wordt dat het eer ste staatsbezoek dat president Ferrier ontvangt het Nederland se is. Ze zei verder ondermeer dat het voor iedereen een bij zonder moeilijke opgave is zich aan te passen aan de verande rende omstandigheden en de be perktere economische mogelijk heden van de tweede helft van de twintigste eeuw. Gisteren heeft minister De Ko ning van Ontwikkelingssamen werking de Vaste Kamercom missie inlichtingen verstrekt over de problemen met Surina me. Voorzitter Aarts van de Commissie vindt dat de afspra ken tussen Nederland en Suri name naar de letter moeten worden nagekomen. Nederland heeft geen geldschenking ge daan aan Suriname. Er is ont wikkelingsgeld ter beschikking gesteld onder uitdrukkelijke procedurele afspraken, aldus Aarts. De vaste Kamercommis sie toonde zich gisteren bezorgd over de besteding van de ont wikkelingsgelden. Mysterieuze taak Kosmos WASHINGTON (AFP) - De Sovjetrussische „Kosmos 929" heeft in de ruimte een myste rieuze taak voltooid vóórdat zij vorige week in de atmosfeer opbrandde, zo heeft de Was hington Post van gisteren ge meld. De „IKosmos 929" was eerst in een baan vlakbij het ruimtesta tion Saljoet gebracht, maar daarna in de 200 dagen van haar bestaan minstens vijf maal op bevel van de aarde van koers veranderd. Vorige week donder dag viel het ruimtevaartuig bo ven de Stille Oceaan uiteen. Amerikaanse geleerden menen, volgens de Washington Post, dat de kunstmaan, ongeveer 20 ton zwaar, mogelijk een „ruimtes leepboot" is geweest, gebruikt voor de opbouw van een ruim testation. (Van onze correspondent Aidan Stewart) Mexico-Stad Manuel Buendia, de meest bekende en best geïnformeerde columnist van Mexico, heeft zijn ruimte in zijn krant El Sol deze week besteed aan een fascine rend verhaal over spionage en ontvoerin gen. Hoofdpersonen waren het Argentijnse militaire regime en de Montonero guerrilla beweging. Volgens Buendia kwam op 16 januari een vijf man sterke ploeg in Mexico aan, gezon den met de goedkeuring van de Argentijnse president Jorge Videla. Hun opdracht was: ontvoer belangrijke linkse Peronisten die in Mexico in ballingschap leven, breng ze zo mogelijk levend naar Argentinië terug, ver moord ze als het niet anders kan. Hun voornaamste doelwit zou Ricardo Obre- gon Cano zijn, een van de leiders van de Peronistische Montenero Beweging, en de vroegere goevemeur van de provincie Cor doba. De Argentijnse onderneming had de codenaam „Operatie Mexico" en was ont worpen door de spionagedienst van het tweede legerkorps van Argentinië. De groep zou gesteund worden door 45 anti-guerrilla-agenten die in de afgelopen maanden al in Mexico aangekomen waren, sommigen als zogenaamde diplomaten. Er doen ook geruchten de ronde dat deze groep al contact heeft opgenomen met de plaatse lijke onderwereld en extreem-rechtse groe peringen. De vijf man tellende commando groep bestond uit een majoor, een luitenant, een identificatie-expert (een burger), de ex- Montonero Carlos Laluf, en Tulio Valenzue- la, die tot hij op 2 januari door het Argen tijnse leger gevangen werd genomen de leider van de Montero's in het gebied van Rosario was geweest en lid van het nationale comité van die beweging. Valenzuela werd opgedragen de Montone- ro's in Mexico te infiltreren. Weigerde hij, dan zouden zijn vrouw, die in verwachting was, en zijn zoontje gedood worden. Beiden werden samen met hem gevangen genomen. Onlangs hielden de in Mexico verblijvende Montonero's een persconferentie waarbij Valenzuela bewijsmateriaal liet zien, waar onder valse identiteitspapieren en vliegtuig tickets, om zijn verhaal kracht bij te zetten. Valenzuela vertelde dat Laluf in kamer 404 van het Hotel Maryland in het centrum logeerde. Later werd bevestigd dat een Ar gentijn met de door Valenzuela genoemde valse naam in die kamer van het hotel gelogeerd had. Andere Argentijnse ballingen beweren dat Mexico niet de enige hoofdstad is waar militaire ontvoeringsbrigades en geheime agenten actief zijn. In Londen bijvoorbeeld zouden er 75 zitten, de meesten gestuurd door de marine. In Madrid zouden er 150 zijn, waaronder leden van de divisie buiten landse zaken van de federale politie. Veel van hen kregen hun opleiding in Fort Bragg in Texas. Copyright The Guardian Canada wijst Russen uit OTTAWA (Reuter) Canada heeft dertien leden van de Rus sische ambassade in Ottawa uitgewezen die beschuldigd worden van deelneming aan spionage-acties. Dit heeft het Canadese persagentschap, dat regeringskringen citeerde, gis teren gemeld. De minister van buitenlandse zaken, Don Jamieson, heeft dit bevestigd. Jamieson zei in het Lagerhuis dat twee Russische functionaris sen die momenteel in het buiten land verblijven Canada niet meer in mogen. Elf functionaris sen die nog in Canada zijn moe ten onmiddellijk vertrekken. Zij hebben zich schuldig gemaakt „aan ongeoorloofde activiteiten, die in strijd waren met de wet op de officiële geheimen en hun diplomatieke status", aldus Ja mieson, die eraan toevoegde dat de spionage poging „de ernstige zorg" van de regering had ge wekt Westen waarschuwt Sovjet-Unie voor steun aan Ethiopië Kappler LONDEN (AP-Reu- ter) De V met de steun j geland, Frankrijk, I West-Duitsland en I Italië, de Sovjet-Unie gewaarschuwd, dat I een Ethiopische actie in Somalië, van de Hoorn van Afrika het toneel kan ma ken van grote span ningen. Zoals bekend steunen de Russen en de Cubanen de Ethiopische strijd krachten met woord en daad. Somalië heeft op zijn beurt de steun gekre gen van Egyptische troepen en de minis ter van Buitenlandse Zaken van Ethiopië heeft verklaard, dat dit besluit „een be dreiging vormt voor Afrika en de rest van de wereld". Ethiopië heeft voorts ontkend dat het op dit mo ment wapens ont vangt van Israël, zoals de Israëlische minister van buiten landse zaken Mosje Dajan deze week ver klaard heeft Somalië heeft inmid dels Ethiopië gewaar schuwd dat het de oorlog zal uitbreiden door geregelde troe pen in te zetten om het hoofd te bieden aan het Ethiopische offensief in de Oga- denwoestijn. KAPPLER OVERLEDEN (Van onze correspondent) BONN Op een 71-jarige leef tijd is gisteren in Soltau de voormalige SS-officier Herbert Kappler overleden. Hij was op 15 augustus van het vorig jaar met behulp van zijn vrouw Annelies, een 52-jarige heiltherapeute, met wie hij tij dens zijn gevangen, hap was getrouwd, uit een mu taire ge vangenis in Rome onri.ucht en naar de bondsrepubliek uitge weken. Kappler was vegens oorlogsmisdaden die hij l-.ad be gaan als hoofd van de Duitse politie in Rome. tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. „CIA betrokken bij staatsgreep Brazilië" (Van onze correspondent James McMa- nus) SALISBURY De Rhodesische regering begint zich ernstig zorgen te maken over de groeiende onvrede onder de blanken over de vertraging die is opgetreden in de gesprekken over een „interne oplos sing". Men is vooral bezorgd over het toenemend aantal leden en de activitei ten van de rechtse Rhodesië Actie Partij, die zich afgescheiden heeft van het Rho desische Front van premier Smith. De Rhodesië Actie Partij kant zich tegen de voorwaarden voor de interne oplossing, zoals die uitgelekt zijn uit de gesprekken die de regering voert met binnenlandse nationalistische leiders. De leus van de rechtse partij is: „Wij zijn de oorlog aan het winnen. Laten we de vrede niet verlie- Tijdens twee recente bijeenkomsten van de partij werd er enthousiast gereageerd door het blanke publiek op de scherpe kritiek die geleverd werd op premier Smi th. Bij één van de bijeenkomsten zei Ted Sutton-Price, een vroegere staatssecreta ris: „Het Rhoedische Front heeft ons uit geleverd aan het meerderheidsregime.- •het simpelweg hoofden tellen. Dit is een ramp die alleen nog maar een plaats nodig heeft om te kunnen gebeuren". De Rhodesië Actie Partij is van plan te strijden tegen de zogenaamde „verkoop" aan het zwarte regime. Dit moet gebeuren tijdens een referendum dat Smith aan de kiezers heeft beloofd tijdens de algemene verkiezingen van vorig jaar. Dit referen dum zal dienen om na te gaan of de 268.000 blanke kiezers voor of tegen de grondwetsherzieningen zijn die eventueel zullen voortkomen uit de huidige gesprek ken in Salisbury. Maar niet alleen binnen de Rhodesië Actie Partij wordt er kritiek geleverd op Smith door tot nu toe trouwe volgelingen. Ook in de pers wordt hij steeds meer aangeval len sinds hij op 25 januari op zijn beurt een scherpe aanval richtte op de Britse regering en op de Actie Partij, en bij dezelfde televisie-persconferentie zijn grondwettelijke en militaire beleid uitleg de. Het werd een rampzalige gebeurtenis voor Smith en zelfs de anders zeer tamme Sunday Mail merkte afgelopen zondag in een commentaar op dat het de slechtste persconferentie in de hele loopbaan van Smith was geweest. Briefschrijvers in de plaatselijke kranten vonden dat Smith een „onredelijke en prikkelbare" indruk had gemaakt en klaagden er over dat hij geïrriteerd gewei gerd had directe antwoorden te geven op vragen over censuur, het beleid van veili ge terugkeer voor de guerrilla's en de onderhandelingen. Erger nog was de vrij duidelijke poging de persconferentie te gebruiken om de „onduidelijke sprookjestheorieën" van de Rhodesië Actie Partij aan te vallen. Het heeft Smith uiteindelijk meer kwaad dan goed gedaan, want de rechtse partij wist munt te slaan uit de plotselinge publiciteit De opvattingen en de politiek van de partij hebben sinds de persconferentie veel aandacht gekregen in de pers. De oorlog die niet gewonnen kan worden heeft voor veel onzekerheid en bitterheid gezorgd. Smith heeft als gevolg hiervan veel aan populariteit moeten inboeten. Een opmerkelijke opgang van de Rhodes ië Actie Partij is mogelijk. Maar vooraanstaande leden van het Rho desische Front zijn nu begonnen aan een rondreis door het land om weer wat steun voor Smith te winnen. De premier zelf zou van plan zijn een tiendaagse reis door de „operationele gebieden" (dat wil zeggen het hele land) te maken, om het moreel van het leger te peilen en om zijn amnes tieprogramma te gaan uitleggen. (COPYRIGHT THE GUARDIAN) WASHINGTON (Upi) De voormalige Amerikaanse am bassadeur in Chili, Edward Korry, heeft de Amerikaanse inlichtingendienst CIA en het Pentagon beschuldigd van steunverlening aan de militaire coupe in Brazilië in 1964. Bij de staatsgreep werd de de mocratisch gekozen linkse presi dent Joao Goulart afgezet Vol gens Korry had ondermeer Cy rus Vance, de huidige Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, te maken met de cou pe. Vance was toen onderminis ter van defensie. NEW YORK (Rtr) De door sneeuwstormen geteisterde be volking van het noordoosten van de Verenigde Staten heeft nu met nog een probleem te kampen nl. met plunderin gen. In Massachusetts, Rhode Island, New Hampshire en Maine maakte de politie melding van plunderingen in ingesneeuwde zaken en in verlaten huizen in gebieden waar de bewoners we gens het gevaar van een spring vloed geëvacueerd moesten wor den. Alleen al in Boston, waar het uitvallen van de elektrische stroom de ingesneeuwde stad ook nog in het donker gehuld had, werden meer dan 120 plun deraars gearresteerd. De plun deraars stapten in Boston door sneeuw die tot meer dan twee meter hoog was opgewaaid, trokken versperringen omver en braken in bij juweliers, meubel-, drank- en levensmiddelenzaken. In verschillende gemeenten aan de Atlantische kust werden plunderaars met motorsleeën waargenomen die in verlaten huizen hun slag sloegen. Drie dagen na de felle sneeuw storm is er wat verbetering in de situatie opgetreden en is men de balans gaan opmaken. De barre weersomstandigheden van de afgelopen dagen hebben zeker zeventig mensenlevens geëist. De materiële schade wordt op minstens 100 miljoen dollar geschat. De schade aan huizen beloopt naar schatting 35 miljoen dollar en die door sluiting van zaken ca 20 miljoen dollar, de lucht vaartmaatschappijen hebben bijna 5.000 vluchten moeten an nuleren, hetgeen voor miljoenen schade opleverde. ADVERTENTIE Hoe kouder het is. des te harder moet uw verwarming branden om het in huis lekker behaaglijk te krijgen. En des te hoger lopen uw stookkosten op. Vooral nu is het van belang uw aardgas verbruik in de hand te houden. Dat kan, door de tips op te volgen. Dat scheelt u niets in behaaglijkheid, maar wel een stuk in de kosten. Zó kunt u op aardgas besparen: 1 Geen ramen en deuren openlaten. 2 Sluit 's avonds uw overgordijnen. 3 Eén uur voor u naar bed gaat uw verwar ming instellen op nachttemperatuur (15°C). 4 Niet stoken in lege kamers. Draai de radiator dicht (maar denk wel om bevriezing). Staat er een gevelkachel, zet die dan op de waakvlam. 5 Houd de zon niet tegen als deze uw huis binnenschijnt. 6 Tochtkieren en naden afdichten (maar denk om frisse lucht voor verbrandingstoestellen). 7 Verspil geen warm water. Verstandig met aardgas. Er is alle reden voor. Publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN) en N V. Nederlandse Gasunie. Correspondentie-adres: "Verstandig met aardgas', postbus 19 te Groningen, waar u ook gratis het boekje 'Warm wonen' kunt krijgen. Stagnerende verkoop Duits warenhuis geeft sinaasappels weg Van onze correspondent Ami van Vree BONN Een warenhuis in Co- burg in Beieren heeft gisteren besloten 25.000 sinaasappelen weg te geven, omdat deze in verband met de kwikaffaire toch niet worden verkocht. De vruchten gaan naar kinderte huizen en bejaardeninrichtin gen. In de buurt van Coburg zijn onlangs ook sinaasappelen gevonden, die met kwikzilver waren vergiftigd. De sinaasap pelen, die het warenhuis nu weggeeft, zijn eerst in laborato ria onderzocht op eventuele on gerechtigheden. In een kleine plaats bij Luik heeft de Belgische politie giste ren grapefruits met kwik inbe- slaggenomen. Het zware metaal werd onder in een glas sap aan getroffen. De vruchten waren volgens de politie via Antwer pen uit Cyprus gekomen. De Israëlische verkoopraad voor ci- trusprodukten heeft medege deeld dat Israël zijn uitvoer van sinaasappels met ongeveer veer tig procent heeft verminderd als gevolg van het opduiken van met kwik ingespoten fruit

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11