„Wij hopen op brede discussie over fiscale moraal" Vastenactie rekent ondanks afscheiding bisdom Roermond op goede opbrengst vrijdag^ zater»dagvoordeel Totaal isolement PR0TEST voor leden RAF WELZIJNSBELEID ONDOORZICHTIG BELASTINGINSPECTEUR SCHURER: VAN ADVOCATEN Mogelijk voor zomer uitspraak van Kamer over Molukkennota /y.- 29.95 UNNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 FEBRUARI 1978 PAGINA 9 i (van onze parlementaire redactie) ASSEN „De deining, ontstaan door onze brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer over belastingconstructies, waarvan mogelijkerwijs ministers en kamerleden gebruik hebben ge maakt, is niet onze bedoeling geweest." De heer J.W. Schurer, belastinginspecteur te Assen en voorzitter van de Vereniging van In specteurs van 'sRijks Belastingen toont zich ook nu nog wat onthutst en niet overgeluk- kig met de geweldige publiciteit, die de brief van zijn vereniging en die van adjunct-inspecteurs, heeft veroorzaakt. 1 „Tijdens de voorbespreking hebben onze organi saties juist afgesproken, dat wij de publiciteit niet zouden zoeken, maar ons zouden beperken j tot een brief aan de Kamervoorzitter. Wij wisten uiteraard wel, dat zo'n brief daarna wel in de openbaarheid zou kunnen komen. Maar dat dit deze vorm zou aannemen, neen, dat hadden we helemaal niet verwacht. Ik geloof zelfs te kunnen J zeggen, dat we die deining wat betreuren. De zaak heeft wellicht meer aandacht gekregen dan ze rechtvaardigt." De twee organisaties schreven de Kamervoorzit ter onder meer, dat zich steeds meer nog niet frauduleuze, maar daar wel dicht tegenaan lig- gende anti-fiscale constructies voordoen. En zij wezen op een krantebericht volgens hetwelk ook ministers en kamerleden van zo'n constructie, i namelijk van die van koopso" ^en, gebruik zouden hebben gemaakt en d el snel even Waren de verontruste belastinginspecteurs wel licht ook vanuit hun beroepsuitoefening op de hoogte van het handelen van dè wetgevers? „Neen, absoluut, niet, er is althans in onze kring niet over gesproken. Dat zou trouwens ook niet kunnen vanwege ons beroepsgeheim. Neen, we zijn alleen afgegaan op die publicatie in een krant. Die heeft binnen onze kring grote beroe ring gewekt. De belastingambtenaren vinden, dat ze onvoldoende zijn toe gerust om de belasting wetten behoorlijk uit te kunnen voeren. De wet gever heeft de belastingwetten steeds gecompli ceerder gemaakt, maar ze heeft ons niet in staat gesteld om de handelingen van de belastingplich tigen, die een steeds grotere weerstand tegen de fiscus aan de dag leggen, te controleren en te bestrijden. „De mensen zien er niet meer tegenop, de wetten tot de grenzen van het uiterste in eigen voordeel te interpreteren. Dat is weliswaar niet verboden, maar het getuigt toch van een gebrek aan fiscale moraal. Want er is dan toch wel sprake van oneigelijk gebruik van de wetten. Welnu, als je dan leest, dat ook ministers en volksvertegen woordigers, die de wetten maken, aan die prak tijken meedoen en dan nog snel even voordat een wet zal worden gewijzigd, dan vraag je je als belastingdienst toch af: Waar zijn we mee bezig, waar vechten we tegen?" Maar die publicatie dateert al van september, waarom bent u dan nu pas in het geweer gekomen? ,,We hebben na de aanvankelijke beroering in onze kring geruime tijd gedacht, dat zo'n krante- publikatie toch wel enig gevolg zou hebben, hetzij in de vorm van een nadrukkelijke ontken ning, hetzij in de vorm van een onderzoek naar de juistheid ervan. Toen zo'n gevolg uitbleef zij wij zelf gaan zoeken naar een vorm om het onbehagen te kanaliseren. Dat vergt vrij veel tijd, zo'n beraad, omdat de meningen nu eenmaal verschillen. Tenslotte is de vorm van een brief aan de Kamervoorzitter gekozen." Vindt u niet, dat die brief toch iets van een beschuldiging had? „Dat valt absoluut niet uit de brief te lezen. We hebben zelfs willen voorkomen, dat iemand, wie dan ook, beschuldigd zou worden. We wilden alleen maar de vraag aan de orde gesteld zien: Is die publicatie juist geweest of niet? We wilden dat alleen maar weten, juist omdat er niet op het krantebericht is gereageerd. Ik herhaal, er was in onze kringen onrust onstaan en die komt aan de kwaliteit van ons werk niet ten goede. We wilden haring of kuit. Nu er zoveel rumoer is ontstaan kunnen we alleen maar hopen, dat dit ertoe leidt, dat er een bredere discussie ontstaat over de fiscale wetgeving. Want er zijn nog veel meer constructies om de belasting te ontgaan zonder dat men echt fraude pleegt." De heer Schurer vervolgt: „Eigenlijk is het bij zonder merkwaardig, dat er nu opeens zo'n rumoer in het parlement is ontstaan. Wij hebben alleen maar de aandacht gevestigd op het krante bericht. Maar toen dat bericht Maar toen dat bericht verscheen reageerden het parlement en de media niet of nauwelijks. Nu wij dat bericht nog eens citeren is er opeens rep en roer. Je zou er sociologen op af moeten sturen om dat verschil in reactie te analyseren, wij begrijpen het niet." U bent gisteren bij de minister en de staatsse cretaris van Financiën geweest, was dat hier over? „Hoe onwaarschijnlijk mijn antwoord ook mag lijken in deze omstandigheden, maar het is: neen. We hadden reeds langer een afspraak lopen, als organisatie, voor een kennismakingsbezoek aan de nieuwe bewindslieden. Het is puur toeval dat deze twee gebeurtenissen vrijwel samenvielen." Maar de brief zal toch niet! onbesproken zijn gebleven? „Natuurlijk niet, maar tochnauwelijks dieper gaand dan terloops. Overigens heb ik geen vrij heid om daarover nadere mededelingen te doen. De bewindslieden waren trouwens al eerder op de hoogte omdat we hun een afschrift van de brief aan de Kamervoorzitter hebben gezonden. Want al zijn we dan een zelfstandige vereniging, de bewindslieden zijn toch ook onze bazen en die wilden we niet bruskeren.' BEDRIJFSAUTO Morgen wordt in de Amsterdamse RAI de Bedrijfsauto RAI tentoonstelling geopend. Hier een overzicht van de tentoonstelling in opbouw. VROUWEN NA CONFLICT MET HUISBAAS IN DE KOU ROTTERDAM (ANP) Twee jonge Rotterdamse vrouwen zitten, na een conflict met hun huisbaas, tijdens de vorstperiode in de kou. Om de vrouwen onder druk te zetten heeft de huisbaas de door de twee huursters betaalde GEB-vermijnen niet aan het energiebedrijf afgedragen. Nu is de stroom afgesloten. Het huis kan niet verlicht worden, de boiler doet het niet en de centrale verwarming met een electrische pomp evenmin. Het conflict gaat om een nieuw huurcontract De vrouwen willen dat niet tekenen, mede op advies van de Huuradviescommissie, omdat zij daarin aansprakelijk worden gesteld voor niet door hen veroorzaakte achterstallige energiekosten. itkar lijkt e zijn gered jMSTERDAM (ANP)— Hr net rnaar uit, dat het exper. «ent iet de witkar in Amsteiu..:,» an worden voorgezet. De steu- jictie onder de leden en sym- Ithisanten van de Vereniging (itkar heeft al meer dan 30.000,- opgebrach* Het be- iuur hoop uiterlijk 1'5 februari jn halve ton bijeen te hebben ir dekking van het tekort over It jaar. |Us we verder doen zal èt ingezamelde j^rag naar Biatting oplope tot 40.000,-. in te proberen toch de halve h te halen beginnen we een lefooncampagne om de leden ir soon lijk een bijdrage te vra- in", aldus een woordvoerder in de vereniging, ie proeven met het station flandsgracht, dat op 1 januari volledig geautomatiseerd in ge bruik is genomen, zijn succesvol verlopen. Nog deze maand zal een tweede geautomatiseerd sta tion in de Oudebrugsteeg van start gaan. De vereniging heeft er dit jaar ftl ongeveer honderd nieuwe Ie pen bijgekregen. Volgens de irdvoerder is het ledental tot 3100 gestegen.-. etsontwerp over leden Koninklijk Buis Van onze parlementaire redac tie) HAAG Nog dit jaar zal iet kabinet-Van Agt een wets- itwerp indienen waarin zal aan welke personen tot lid an het Koninklijk Huis gere end moeten worden. )it wetsontwerp, dat al in 1972 aangekondigd door het kabi- et-Biesheuvel, zal een onder- cheid aangeven tussen die in lgemene zin tot leden van de oninklijke familie behoren en en die tevens als leden van het koninklijk Huis aangemerkt ienen te worden. De laatsten lullen namelijk andere bevoegd eden en verantwoordelijkhe en hebben dan zij die alleen lid ijn van de koninklijke familie. ievangene maakt tinde aan leven 1 (ANP) In het huis ftn bewaring in Assen heeft de kjarige Italiaan S.L. zich in de lacht van zondag op maandag zijn cel door ophanging van et leven beroofd, lit heeft een woordvoerder van e gevangenis meegedeeld. Sa- nen met een landgenoot was hij >p 25 januari in een auto na een ilde achtervolging aangehou- len in Emmen. Daarbij loste de olitie waarschuwingsschoten, lij hun aanhouding waren de talianan in het bezit van wa- iens. De vijf verdedigers van de drie RAF leden tijdens de persconferentie. Van links naar rechts mevrouw mr. Du- bois-Brinkman. mr. G. Sprong, mr. A. W. M. Willems, mr. W. Bakker Schut en mr. J. T. H. Duynstee AMSTERDAM (ANP) De drie Westduitse RAF-leden, die in Maastricht en Schevenin- gen gevangen zitten en die sinds vorige week woensdag in hongerstaking zijn, be vinden zich in een totaal isolement. Fol- kerts, Wackernagel en Schneider worden voortdurend geobserveerd, 's Nachts blijft het licht branden in een cel, waar geen' enkel geluid van buiten doordringt. Na elk bezoek moeten zij zich helemaal uitkleden om te worden gefouilleerd. In strijd met de wet worden gesprekken met familiele den afgeluisterd. Dit deelden de vijf advocaten van de RAF- leden gistermiddag mee op een persconfe rentie in Amsterdam. Volgens de verdedi gers worden de cellen van de gevangenen doorzocht, als zij tijdelijk elders in het ge bouw verblijven. Waarschijnlijk wordt daar bij vertrouwelijke correspondentie ingezien. Als de gevangenen zich in het gebouw ver plaatsen, worden zij steeds begeleid door vaak tien of meer bewakers. Met hun hongerstaking willen de RAF-leden onder meer bereiken dat hun isolatie waarin zij verkeren wordt opgeheven. De gevange nen gebruiken alleen water, thee en koffie. De advocaten zeiden erop te letten dat hun cliënten niet onder dwang worden gevoed. Volgens mr. Ph. Bakker Schut, verdediger van Knut Folkerts, wordt in ons land door alle „belachelijke veiligheidsmaatregelen" het „model Duitsland" ingevoerd. Mr. Bakker Schut betoogde verder, dat men sen aan gevangenschap in afzondering ka pot gaan. Hij noemde het „griezelig" dat de Maastrichtse gevangenisdirecteur Brinkhof van mening is, dat van enige psychische schade bij de RAF-gevangenen tot nu toe niets is gebleken. Van onzer verslaggevers) UTRECHT Drie- tot vierhonderd projecten heeft de Bisschoppelijke Vastenactie dit jaar op het programma staan. Vorig jaar bracht katholiek Nederland voor de Vastenactie bijna 10,5 miljoen gulden bijeen. Men hoopt ook dit jaar zeker aan dit bedrag te komen, al verwacht men een daling uit Limburg, vanwege het feit, dat mgr. Gijsen in zijn bisdom een eigen vastenactie houdt. Nu honderd parochies daar diocesaan te werk zullen »aan vewacht men een daling van twee tot drie ton uit Limburg, dat vorig jaar een miljoen bijdroeg. De voorzitter van de Bisschoppelijke Vastenactie, mr. C. E. Schelfhout zei bij de presentatie van de landelijke actie gisteren, dat het bestuur bereid bleef tot beraad over deze kwestie, al maakte hij *r wel een „voetnootje" bij: „Waar zijn we aan :oe", zo vroeg hij zich af, „als ondanks zijn eigen medewerking aan doelstelling en inrichting van de Vastenactie en aan keuze en benoeming van de bestuursleden en ongeacht de juridische, financië le, organisatorische en personele consequenties, een bisschop zich onvoorzien, zonder enige consul tatie terugtrekt uit een kerkprovinciale onderne ming, daarbij de menselijke en zakelijke schade latend voor wat ze is?" Ons bestuur, zo zei mr. Schelfhout verder, bepleit grote zorgvuldigheid en goede stijl in de omgang met elkaar temeer nu ons kerkelijk ontbreekt wat burgelijk fundamenteel recht is: vrijwaring tegen onbehoorlijk bestuur. Hij stelde, dat het standpunt van mgr. Gijsen, waarbij de hulp wordt beperkt tot arme geloofsge noten, van bisschop tot bisschop en van Limburg tot de Limburgse missionarissen, de kern aantast van de Vastenactie, zoals die hier sinds zeventien jaar bedreven wordt, in samenwerking met Vaste nacties uit tientallen andere landen, namelijk de solidariteit van de geloofsgemeenschap met ólle menselijke noden. Kritiek Wiardi Beckmanstichting DEN HAAG Het welzijnsbe leid is voor de burger volkomen ondoorzichtig geworden. De be leidsvorming is een doolhof, de beleidsuitvoering een oerwoud. Talloze beleidsmakers be moeien zich met de vormgeving van het welzijnswerk. Samen hebben ze een miljoenenbedrijf ontwikkeld dat voor de burger erg ondoorzichtig geworden is. Deze diepe verzuchting staat in het vandaag door de Wiardi Beekman Stichting (weten schappelijk bureau van de Pv dA) gepubliceerde rapport: „So cialistische welzijnspolitiek; een handreiking voor lokaal en pro vinciaal beleid". verzorgingsstaat waaraan socia listen van harte hun bijdrage hebben geleverd, bijeffecten op geroepen die tot resultaat kun nen hebben dat de verzorgings staat de opsteller van het rap port heeft de opbouw van rap port verzorgingsstaat in zijn te gendeel kan gaan verkeren Volgens het raport moeten vor men van bevoogding door de overheid die het onvermijdelijke gevolg van de centralisatie zijn, worden doorbroken. Verder pogen de samensteller van het rapport enige samen hang te brengen in het ondoor zichtige oerwoud van instellin gen en organisaties. (Van onze parlementaire redac- Voor emeenten DEN HAAG - De WD kiest bij de komende besprekingen over de vorming van de colle ges van B. en W. van de Neder landse gemeenten voor college vorming op brede basis; in het college moeten in elk geval de grotere raadsfracties zijn verte genwoordigd. Zij wijst het smalle meerderheidscollege van de hand. Dit kan geconcludeerd worden uit het gisteren in Den Haag gepresenteerde gemeentepro gramma van de WD (dat per gemeente aangevuld kan wor den) en de toelichting die mr. J. Drijber, burgemeester van VVD wil college op brede basis Zwolle, er als voorzitter van de commissie gemeenteprogramma van de WD erop gaf. Volgens mr. Drijber is de les uit de praktijk dat een smal meer derheidscollege vrijwel nergens beter functioneert dan een colle ge op brede basis, dat ook „af spiegelingscollege" genoemd wordt. Raad van Kerken vraagt regering anti-kraakwet teruj te nemen AMERSFOORT (ANP) - De raad van Kerken vraagt de re gering dringend het ontwerp van de zogenaamde anti-kraa kwet terug te nemen. Het on- werp is de Tweede Kamer al gepasseerd maar de regering zou de Eerste Kamer moeten vragen het voorlopig niet op de agenda te zetten. Dit standpunt heeft de Raad van Kerken gisteren met elf te gen vier stemmen ingenomen, nadat langdurig was gediscus sieerd over het rapport „Kraken in Nederland". Men vond dat ten onrechte met de wet het gedrag van krakers, een bepaalde groep slachtoffers vn de woningnood, wordt over geheveld naar het strafrecht En dit alleen om de politie in staat te stellen snel en effektief op te treden, aldus de raad, die meent dat met deze wet de politie wel haast wordt gedwongen de zijde van de eigenaars te kiezen, on geacht of het om bonafide eige naars gaat, of om speculanten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Tweede- Ka mercommissie die zich bezig houdt met de problematiek van de Molukse minderheid in Ne derland zal alles op alles zetten om het mogelijk te maken dat de Tweede Kamer nog vóór het begin van de zomervakantie een uitspraak doet over de twee weken geleden door de regering ingediende Molukken nota. Dan zal uiteraard ook een uitspraak over de politieke aspecten val len. Gisteren kwam de commissie (in nieuwe samenstelling) bijeen on der leiding van het WD-Twee- de Kamerlid mevrouw mr. An- nelien Kappeijne van de Copello om de gang van zaken ter voor bereiding van het Tweede Ka merdebat te bespreken. Men was het er over eens dat bij die voorbereiding degenen die met de problematiek te maken heb ben betrokken moeten worden, in het bijzonder de Molukse ge meenschap in al haar geledin gen. Om te beginnen wordt op maan dag 3 april door de Kamercom missie een hoorzitting gehou den. Na de hoorzitting volgt een schriftelijke gedachtenwisseling van de commissie met de rege ring. Vervolgens vindt een grote openbare-commissievergadering plaats op maandag 29 mei. Als dat allemaal lukt kan de parle mentaire discussie over dÜt on derwerp in de loop van juni worden afgesloten met een ple naire Kamervergadering waarin in te dienen moties worden be sproken en een uitspraak daar over volgt Boekenkast U kunt het er zelf niet voor maken Sfeervol blank grenen struktuur 4 verstelbare planken makkelijk in elkaar te zetten met duidelijke instrukties handig mee te nemen. Verkrijgbaar in twee uitvoeringen: 175 x 60 x 27, normale prijs 92.50 nu 175 x 90 x 27, normale prijs 110 - nu Diolen heren pantalon Metsteekzakkenen riem. Van 55% poly ester/45% wol. Machine wasbaar. Diverse kleuren. Maten: 44 t/m 56; 47 t/m 53; 648 t/m 654. JJ. Keukentapijt Strijkijzer De Vendomatic 7290. Bekende lichtgewicht. Natuurlijk met regelbare thermos taat. Makkelijk af leesbaar kontrole- lampje Kompleet met snoer. 19.75 Ideale oplossing voor uw keuken vloer-problemen: o Brengt meer sfeer in huis zelf makkelijk te leggen makkelijk schoon te houden voorzien van praktische schuimrug i verkrijgbaar in 3 warme kleuren breedte 200 cm Nu per meter van 34.- voor Massage-douche Op bestaande doucheslang aan te sluiten. Is goed voor 7500 verfrissende, pulserende stralen. Verstelbaar tot gewone douche. 27.50 Uni lakenstof Voordeligste manier om zelf uw lakens en slopen te maken. 100% Katoen. Diverse kleuren o.a. bruin. 240 cm p/m 8.-; 180 cm p/m 7.-; 150 cm p/m Architektenlamp Universele mogelijkheden, thuis of op kantoor geschikt voor tafel- en wand- bevestiging moderne vormgeving 4 spiraalveren voor verstelbare hoogte totale lengte 90 cm grote reflektor met zwarte rand goed voor 100 Watt gloeilamp kies uit vele frisse kleuren: oranje, groen, bruin, beige en Van 26.95 voor 23.95 VROOM® DREESMANN ook seldig op de plaatselijke koopavond

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9