deTijd CARTER BELOOFT WAPENS AAN SADAT 1 NMB-girosparen. Van huis uit gemakkelijk. HP EH iBh.&ftiim ARBEIDSKLIMAAT IN BONDSREPUBLIEK ZEER VERSLECHTERD Guatemala meest onderdrukte land in Latijns-Amerika Ethiopië roept Somaliërs op tot overgave Ontvoerde rechter terecht Terreur tegen aanhangers Haile Selassie duurt voort Nog meer wrakstukken Kosmos gevonden BUITENLAND LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 9 FEBRUARI 1978 PAGINA 7 WASHINGTON (UPI) President Sadat heeft gisteren gezegd „ontmoedigd en te- neergeslagen" naar Amerika te zijn geko men, maar vandaag te vertrekken met nieu we vastberadenheid om vrede te bereiken. Sadat is te kennen gegeven dat hij Ameri kaanse wapens kan verwachten en hij heeft de belofte gekregen dat de Verenigde Sta ten meer zullen deelnemen aan de onder handelingen in het Midden-Oosten. Voor de wapenverkoop is hij echter afhankelijk van het Congres dat tot nu toe de verkoop van „dodelijke" wapens aan Arabische buurlan den van Israël heeft verboden. Sadat kreeg bovendien Amerikaanse steun in zijn actie tegen de joodse nederzettingen op bezet gebied. Carter heeft tegenover zijn Egyptische collega en gast nadrukkelijk ver klaard ervan overtuigd te zijn dat deze nederzettingen in strijd zijn met het interna tionale recht en een obstakel zijn voo^ de vrede. Carter noemde Sadat bij hun af scheidsgesprek ,,'s-werelds voornaamste vre- desstichter". De aankondiging van Amerikaanse wapenle veranties aan Egypte is door de Israëlische leiders niet goed ontvangen. Hoewel Carter nog geen besluit heeft genomen om welke wapens het zal gaan, waarschuwde premier Begin van Israël dat leverantie van ge vechtsvliegtuigen een negatieve invloed op de lopende vredespogingen zullen hebben. Begin dreigde alle vrienden in Amerika te zullen mobiliseren tegen een dergelijk be sluit Sadat van zijn kant had gedreigd „geducht te keer te zulllen gaan als het Congres niet zou instemmen met de wapen- leveranties. LONDEN (Reu ter) Ethiopië heeft woensdag de Somalische strijdkrachten op geroepen zich op vreedzame wijze over te geven of te worden vernie tigd en „massaal verwoest" in hun strijd om de Oga- den-woenstijn De oproep werd uitgevaardigd door het nationale revolutionaire op perbevel in Addis Abeba. Het Ethiopische persbureau ENA meldde in een in Londen ontvan gen bericht dat het opperbevel de Somalische troe pen heeft laten weten: „Jullie worden momen teel gedecimeerd bij het herwinnen van grondgebied dat jullie nooit hebben verloren, hetgeen jullie op bedriegelijke wij ze is voorgehou den". De oproep van het Ethiopische op perbevel is gepu-. bliceerd op het moment dat de ethiopiers met land- en lucht strijdkrachten, en gesteund door Cu banen en Russen, een grootscheeps tegenoffensief in de Ogaden zijn begonnen De Israëlische premier Menachem Begin sprak zich giste ren, tijdens een bezoek aan Genève, uit tegen Amerikaan se' wapenleveranties aan Egypte. LONDEN (AFP) - Sedert 1968 zijn in Guatemala ongeveer 20.000 „politieke moorden" ge pleegd, zo wordt gezegd in een rapport van het „Bureau voor Latijns-Amerika", een interna tionale organisatie die zich in het bijzonder bezig houdt met kwesties betreffende de rechten van de mens. „Het lijden als gevolg van de aardbeving die in 1976 aan 22.000 mensen het leven kostte, was nauwelijks ernstiger dan de ramp door menselijk toedoen, die de afgelopen tien jaar Gua temala heeft getroffen", aldus de bekendmaking die gisteren in Londen is gedaan ter gelegen heid van het bezoek van twee hoge functionarissen van het Guatemalaanse ministerie van buitenlandse zaken. Guatemala wordt een van de landen in Latijns-Amerika ge noemd waar de bevolking het meest wordt onderdrukt Tus sen 1970 en 1974 zouden meer dan 15.000 mensen zijn gedood door groepen „rechtse terroris ten die officieel werden ge steund door de regering van Carlos Arana". De aanspraken die Guatemala op de Britse ko lonie Belize laat gelden, zijn een „manoeuvre" om de aandacht van de bevolking af te leiden van „de onderdrukking en het onrecht" in het eigen land, aldus het rapport llllllllllllillllllillllilllllllllllllllllllllllll Schilderen voor koninklijk bezoek Van de voorberei dingen voor de ont vangst van koningin Juliana en prins Bernhard in Surina me is nog niet zo heel veel te merken. Alleen een enkele lantaarnpaal, staan de voor het presi dentiële paleis krijgt een nieuw en fris kleurtje. imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiii' LYON (AFP) Rechter van in structie Noel Daix, die maan dag in Lyon ontvoerd is, is vannacht gevonden. Hij was in de omgeving van Ternay, 15 km ten zuiden van Lyon, aan een boom gebonden. Daix is gevonden nadat een on bekende de politie telefonisch had ingelicht, kort na midder nacht. Dit is het enige contact dat er ooit met de ontvoerders is geweest. De rechter was ge boeid en zijn mond was met hechtpleisters dichtgeplakt. Volgens de politie is hij ruw behandeld en heeft men hem sinds maandagavond geen eten gegeven. Hij was zo moe en in de war toen men hem bevrijdde, dat hij niet meer kon uitbrengen dan dat hij daar 's morgens was vastgebonden. Van onze correspondent Ami van Vree BONN Werkgevers en werknemers in de Bondsrepubliek kunnen het de laatste maanden niet meer zo goed met elkaar vinden als lange tijd gebruikelijk was. Nadat de betrekkelijke rust op het arbeidsfront eerst was verbroken door de grafici en de havenarbeiders ziet het er nu naar uit dat ook in de metaal met omvangrij ke stakingsakties moet worden gerekend. De verslechtering van het klimaat is eigenlijk al in de zomer van het vorig jaar ingetreden toen de werkgevers, één dag voordat de termijn daar toe verstreken was, een klacht indienden bij het Constitutioneel Hof in Karlsruhe tegen de nieuwe wet op de medezeggenschap die al door de Bonds dag en Bondsraad was aangenomen. Deze wet, zelf al een compromis, hield o.a. de bepaling in dat in de raad van commissarissen van grotere ondernemingen kapitaal (aandeelhouders) en ar beid (werknemers) gelijkelijk moeten zijn verte genwoordigd. Volgens de werkgevers druist dit in tegen de bepalingen van de grondwet t.a.v. de eigendomsverhoudingen. Hoewel een dergelijke klacht op zichzelf legaal is, werden het tijdstip en de manier waarop de werkgevers hiertoe meenden te moeten overgaan in vakbondskringen als een stoot onder de gordel beschouwd. Ais reaktie erop trok Heinz Oskar Vetter, de voorzit ter van het machtige overkoepelende orgaan van zestien vakbonden met in totaal circa 7,5 miljoen leden, de DGB, zich terug uit de „Konzertierte Aktion", een overleginstantie, bestaande uit verte genwoordigers van werkgevers, werknemers, de overheid en enkele onafhankelijke deskundigen waarin de grote lijnen van de sociaal-economische ontwikkelingen worden vastgelegd. In deze situa tie moest het wel tot moeilijkheden komen bij het afsluiten van de nieuwe CAO's voor 1978 en dat was dan ook onmiddellijk het geval. De drukkers en zetters van de grafische bonden beten het spits af. Op verschillende dagen en in verschillende plaatsen van de Bondsrepubliek verschenen in december geen kranten omdat het technisch per soneel van de uitgeverijen in staking was gegaan, en vandaag zullen in Noord- en Noordwest-Duits- land 14 kranten niet verschijnen. Wrijfpunt in het overleg tussen werkgevers en werknemers was in deze sector vooral de invoering van nieuwe tech nieken waardoor het eeuwenoude beroep van loodzetter dreigt te verdwijnen en de arbeids plaats van deze vakmensen op de tocht komt te staan. ADDIS ABEBA (AP) Ethio pië heeft de rode terreurcam- pagne verdedigd, waarbij in de hoofdstad Addis Abeba tegen standers van het bewind wor den opgespoord en gedood. Vol gens linkse regeringsfunctiona rissen is de campagne een nood zakelijk kwaad om de zuiver heid van de Ethiopische Mar xistische revolutie te bescher men. Buitenlandse diplomaten heb ben gemeld dat sinds november van het afgelopen jaar ongeveer 700 personen terechtgesteld zijn omdat zij zich niet volledig ach ter het regime van kolonel Haile Mariam Mengistoe zouden scha ren. Regeringsfunctionarissen noemden dit getal belachelijk. Zij konden echter niet zeggen hoeveel mensen in werkelijk heid om het leven zijn gekomen tijdens de zuiveringscampagne. De burgemeester van Addis Abeba, Alemoe Abe be, ver klaarde gisteren dat in de hoofdstad 1.000 personen zijn gearresteerd. Buitenlandse di plomaten spreken echter van zo'n 5.000 arrestaties. Abebe le verde kritiek op de Verenigde Staten omdat dit land heeft be weerd dat de mensenrechten in Ethiopië met voeten worden ge treden. Volgens de burgemees ter heeft de revolutie ervoor ge zorgd dat het gewone volk scho len, medische faciliteiten, wo ningen en voedsel heeft gekre gen. Hij noemde deze voorzie ningen fundamentele mensen rechten, die tijdens het bewind van wijlen keizer Haile Selassie aan het merendeel van de bevol king waren ontzegd Degenen, die onder dat feodale regime nooit het bestaansrecht hebben gekend, hebben dat recht nu weL aldus Abebe i Geen vervolging wegens wreedheid in Rhodesfê SALISBURY lUPI-Reutcr) - De Rhodesische militaire lei- j ding heeft bekendgemaakt dat een aantal Rhodesische solda- ten, die gruweldaden hebben gepleegd tegen de zwarte bevo- king van Rhodesië, disciplinai re maatregelen zullen worden opgelegd, maar dat zij niet ver volgd worden. In september van het vorig jaar zou een militaire eenheid bruut geweld hebben gepleegd tegen zwarte mensen in Lupane in West-Rhodesië Het commando, dat ondermeer een vrouw vast bond op een spiraal boven vuur, stond onder leiding van een Amerikaanse majoor, Mike Wil liams. Deze heeft Rhodesië in middels verlaten. 1% extra rente. Gemak dient de mens. Logischdus.dat NM B-girosparen tot zo'n succesvolle nieuwe service is uitgegroeid. Ga maar na: u blijft rustig thuis, regelt uw NM B-girospaarreke ning via de brievenbus en u vangt geen 4% maar 5% rente. Al wat u nodig hebt is een bank- of postgirorekening; doet er niet toe bij welke instelling. Direkt opvraagbaar zonder retourrente. Een ander belangrijk voordeel: uw geld staat niet vast. Tot f. 5000,- per maand dagelijks opvraagbaar. De eerste inleg op de NMB- girospaarrekening dient tenminste f250,- te bedragen. U krijgt speciale formuliertjes voor overboeking naar uitslui- tend eigen bank- of girorekening. Een premiecheque als extraatje. Iedereen die vóór 1 maart a.s. een X.\iB-girospaarrekening opent, ontvangt'n premiecheque van f. 7,50. Leuk als gift aan club, kerk of vereniging. Niet verplicht, maar wel 'n unieke gelegenheid om uw betrokkenheid te tonen. Tijdelijk 'n premiecheque ran f 7,50 hado vuur me vereniging uf kerk Wie kan schrijven en rekenen neemt 'n NMB-girospaarrekening. Wapenstilstand in Beiroet BEIROET (DPA-REUTER) Het Libanese opperbevel van het leger en dat van de Arabi sche (Syrische) vredesstrijd- macht in Libanon zijn gister avond een wapenstilstand over eengekomen in de sedert dins dag aanhoudende vuurgevech ten tussen soldaten van de twee partijen. Volgens de christelijke radio zender van Beiroet werd ook na het van kracht worden van het bestand echter nog geschoten. Zo meldde het hoofdkwartier van de rechtse nationale liberale partij in de avond dat het werd aangevallen door syrische strijdkrachten. Vijf Syriërs wer den gedood en in het gebouw viel een dode alvorens hier een staakt het vuren werd overeen gekomen. EDMONTON (RTR) In het noorden van Canada zijn nog meer radio-actieve brokstukken van de verongelukte Sovjetrussische kunstmaan Kosmos-954 gevonden. In hetzelfde schaars bewoonde gebied zijn vijf stukken gevonden dichtbij de plaats waar andere delen van de Kosmos waren aangetroffen. Volgens dr. Roger Eaton van de Canadese raad van toezicht op atoomenergie straalt een van de stukken 100 röntgen per uur uit. de helft van het „heetste" stuk dat tot dusver is geborgen. De Kosmos-954 had verrijkt uranium voor een kleine kernreactor aan boord toen hij op 24 januari gedeeltelijk in de atmosfeer verbrandde. Tot dusver zijn geen brokstukken gevonden die met zekerheid van de reactor en uraniumvoorraad afkomstig waren. Cholera in Tanzania: 300 doden DAR ES SALAAM Sedert ziekte gestorven. In acht van de vier maanden geleden in Tanza- twintig districten op het vaste- nia de cholera uitbrak zijn in land zijn 5.000 gevallen van dat land 300 mensen aan de cholera gerapporteerd. Gave meteorieten gevonden WASHINGTON (UPI) Twee blijkbaar koolstofhoudende me teorieten, die vermoedelijk af komstig zijn van het materiaal waaruit de planeten zijn ge vormd, zijn in praktisch onaan getaste toestand in Antarctica, het Zuidpoolgebied, aangetrof fen. Dit heeft de Amerikaanse nationale wetenschappelijke stichting bekendgemaakt. De andere koolstofhoudende meteorieten die tot dusver op aarde zijn gevonden waren allen besmet en veranderde door blootstelling aan de elementen. De kou en het ijs hebben de twee nieuwe blijkbaar be schermd legen enige besmetting ian betekenis. De meteorieten maken deel uit van een serie van 310 stuks die in december en januari waren gevonden door een groep Ame rikaanse en Japanse onderzoe kers onder leiding van dr. Wil liam Cassidy van de universiteit te Pittsburgh. Zij zijn in lucht dichte bussen verpakt, dezelfde die gebruikt zijn om gesteente van de maan naar de aarde te brengen. Als de twee inderdaad koolstofhoudende chondrieten blijken te zijn is dat weten schappelijk van groot belang, omdat de onderzoekers er nieu we aanwijzingen door krijgen over de oorsprong en de ontwik keling van het zonnestelsel en mogelijk ook de oorsprong van het leven op aarde. In De Tijd een aanval op het medisch model van de zorg voor demente bejaarden. „Wanneer er niets verandert in de opvang en begeleiding, blijven we vast zitten aan de weinig perspectief biedende verpleging en zullen we nog meer van die troosteloze tehuizen krijgen van apatische kindse oudjes - die schrikwek kende voorlaatste stations van de totale menselijke aftakeling, waar het wachten alleen nog maar is op de bevrijding door de dood". Een commentaar over Ethiopië stelt: „De V.S. gaan ervan uit, dat de Russen vanzelf zullen bezwijken onder de risico's, die zij door dit rechtstreekse ingrij pen op zich nemen. Op de lange duur zal de hypothese wellicht juist zijn, maar ondertussen le vert de wijze waarop het Sovjet blok zich sterk maakt in de hoorn van Afrika, toch maar een onheilspellend schouwspel op". Het omslagartikel gaat over het plan van de omroepen om de radio nieuw leven in te blazen. Jan Haasbroek van de VPRO: „Het is levensgevaarlijk nu veel geld te pompen in een aantal zenders, waar toch niet naar geluisterd wordt. Bovendien wil len de omroepen geen echte ver andering. Zij zijn alleen maar uit op een comprimis, want ze zitten tenslotte uit puur eigen belang alleen maar tegen de vraag aan te hikken: hoe kun nen we voorkomen, dat een an der aan de bak komt?" andere conclusie trekken dan dat men over het algemeen niet weet waar men het over heeft". Voorts aandacht voor het nieu we verschijnsel van de hypnose- salons „waarvan er straks meer zullen zijn dan bankfilialen".". Een medicus: „Er kunnen bij mensen die gehypnotiseerd wor den, allerlei psychische moei lijkheden ontstaan, die een ama teur zonder medische opleiding nooit in de hand kan houden. Wat al heel makkelijk kan ge beuren, is dat iemand onder hypnose een aanval van hysterie krijgt. Als je niet weet hoe je zoiets moet aanpakken, brengt dat een heleboel gevaren voor de patiënt mee". Truus van Hanegem vindt, dat Oranje wel degelijk naar Argen tinië móet. „Ik zie het niet an ders dan als een gewone publici teitsstunt van die Bram en Freek. Wij veranderen niets. Al gaat geen enkele supporter naar Argentinië, al gaat het hele Ne derlandse elftal niet, dan zal er niet één man minder om gemar teld worden. Ik word ziek van al die mensen die altijd anderen willen verplichten ergens iets aan te doen en zelf buiten schot blijven". Plus de onthulling dat Willem eerder in Argentinië al zijn kleren, inclusief de training spakken van Feyenoord, uit de bus heeft gegooid. „Lelijke stie kemerd, riep Truus, daar heb je al die tijd niets van verteld. Truus, die mensen daar waren zo arm, ze hadden zelfs geen schoenen aan het lijf, verdedig de Willem zich". In Accent een gesprek met Luns. „De aversie tegen de z.g. neutronenbom wordt aangewak kerd door de communisten, daarvan ben ik overtuigd. Het is gewoon een atoomwapen, een vernietigingsbom, maar met een beperkte uitwerking. Men zou ook alle bestaande atoombom men neutronenbommen kunnen noemen. Ik kan dan ook geen De Haagse Post signaleert in de Molukse gemeenschap: „Achter de schermen wordt gewerkt aan de vorming van een derde machtsblok (na Manusama en Tamaela) dat als een afwijzings front tegen de dialoog met Indo nesië wil gaan opereren". Het blad geeft de WD deze raad mee'; „hij moet nu al de weg vrijmaken voor een coalitie met degene, die naar alle waar schijnlijkheid over niet meer dan een paar jaar de sterkste zal zijn, en dat is de PvdA (als die tenminste niet aan allerlei marchinale, populistische aan vechtingen ten onder gaat)". Voorts een reportage over het gat in de markt van familiebla den, waarin de vrees wordt ui- gesproken, dat Nederland niet voldoende vakbekwame journa listen kan opbrengen om het te vullen. „Er wordt in de boule vardbladsfeer al gewapperd met salarissen van 60.000,- tot 70.000,-". Een ander artikel voert het ver slavende middel cocaïne op als het nieuwe statussymbool. „Als het in Amsterdam zo doorgaat, dat de jet-set - dat zijn mijn beste klanten, en al die hippe kringen van Privé - steeds meer gaan kopen, dan nemen de gangsters het straks over". Het blad analyseert het succes van de geloof, hoop en liefde show. „Ik denk dat iedere pre sentator vanuit zijn beroepsde formatie een heilige angst heeft voor de stiltes die er tijdens een gesprek kunnen vallen. Maar ik moet dat nou juist bewust han teren in mijn programma. Ik moet daar niet bang voor zijn". Hervormd Nederland praat met zigeunerkoning Petaio. „Neder land heeft met de legalisering van onze mensen een voorbeeld in Europa gesteld, maar dat was grotendeels te danken aan de persoonlijke inzet van staatsse cretaris Zeevalking. Deze nieu we regering is heel anders. Ik vind het vreemd, dat deze rege ring zich zo onfris opstelt. Ik ben in dit kleine landje bang voor een climax. Vandaag zijn het zigeuners, morgen de gastar beiders of andere minderheids groepen, die lastig worden ge vallen". Veel verzet in het blad van CDA-leiders tegen de opmer king van prof. Van der Grinten, dat het CDA een middenpartij wordt „Het zal wel aan zijn leeftijd liggen". En: „De christe lijke partij formatie is rijker dan het midden, links of rechts. Wie zegt dat het CDA een midden groepering moet zijn, neemt af stand van het eigene van het CDA". Aandacht ook voor de werkloos heid onder de vrouwen. „Het is niet gewaagd te stellen, dat zon der een oplossing van dit pro bleem de economische crisis groter zal worden en dat de suggesties dat jonge vrouwen maar thuis moeten blijven, eco nomisch gezien fataal zullen zijn". Een weergave tenslotte van het gesprek tussen ds. Beijers Nau- dé en de gereformeerde delega tie in Zuid-Afrika. „Als er nog eens een uitnodiging komt, kunt U die m.i. alleen aanvaarden op voorwaarde dat dan ook de zwarte kerken aan de gesprek ken zullen deelnemen". Vrij Nederland waarschuwt voor een nieuwe ontwikkeling op het gebied van de persoonsi dentificatie. „Nog een paar jaar, zo denken onderzoekers van Philips en de centrale politie in West-Duitsland, en dan zal het mogelijk zijn om - betrouwbaar der dan via passencontrole en vingerafdrukken - de hulp van het stemgeluid de identiteit vast te stellen van verdachte bur gers. Zij denken de menselijke stem te kunnen benutten als een akoestisch paspoort". Het blad kondigt aan de komen de weken het web te zullen ont warren van zakelijke belangen tussen de omroepen en de com mercie. „Tezamen vormen die lijnen een haast niet te ontwar ren netwerk van zakelijke be langen, waarbij heel wat meer (ook hoge) omroepmedewerkers betrokken zijn dan de zo vaak genoemden". In het eerste ver haal gaat Veronica over de he kel. Voorts een publicatie uit het onderhandelingsdagboek van Ed van Thijn. „De hele nacht worstel ik met het verschijnsel Van Agt. Ik heb die dag zoveel Driesen gezien. Een Dries van beton, onwrikbaar, een alleraar digste, ontwapenende Dries, een verkrampte „Dries, die stuk zit; een zelfbewuste Dries, vastbe sloten zich niet in de luren te laten leggen; een zich wegcijfe rende Dries, de zaak stellend boven zichzelf; een Dries die op zijn strepen staat, het CDA c'est moi. En dan weer een Dries die gestuurd wordt en zich laat stu ren". Regisseur Ditvoorst praat over zijn film de mantel der liefde. „Die bijl, die hakt er gewoon in, in het hoofd van Rijk de Gooij- er. Daar is geen commentaar bij nodig. En dat laat ik dan ook zien. Maar ik heb toch een sóórt poëzie bedreven, vind ik. Het is nergens echt grof Het is niet om het schokeffect zelf gedaan of om de banaliteit" Elsevier constateert: „Het CDA dwingt de WD steeds meer in de rol van een bijwagen. Duide lijke voorbeelden: de halfslach tige uitbreiding van Almelo en de afwijzing van de neutronen bom. De WD dient zich meer te gaan profileren" Voorts krijgt Henk Vredeling de kans zijn hart te luchten. „Multi nationals werken over de natio nale grenzen heen. Waarom ze dat kwalijk nemen? Wat is er verkeerd aan? Als dit tot onge wenste toestanden leidt, moeten niet de multinationals, maar de politici worden beschuldigd om dat ze te weinig tegenstand bie den". Aandacht ook voor het nieuwe verkeersbeleid van de regering. „Wezenlijk is de overtuiging dat de verkeersveiligheid veel ster ker gediend wordt door het op heffen van knelpunten dan door het nemen van relatief goedko pe veiligheidsmaatregelen als de maximum snelheid, valhelmen, autogordels, dimlichten en fiets routes". Het blad schetst een profiel van Lou (Friese doorloper) de Graaf, staatssecretaris voor So ciale Zaken. „Primair is zijn beleid, dat voorkomt dat men sen een bereoep moeten doen op de sociale verzekeringen Dus niet in de ww terecht komen, niet in de ziekte vluchten. Dat betekent humanisering van de arbied en het steunen van ar- beidsmobiliteitsbevorderende maatregelen, bijvoorbeeld in de pensioensfeer" De nieuwe KRO-voorzitter J. Hendriks zegt: „De humor van het dagboek van een herders hond spreekt me erg aan. Daar in herken ik ook ons roomse vermogen tot relativeren. Inder daad, de roomse blijheid. Het leven is op zich al erg genoeg, laten we de humor niet uit het oog verliezen".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7