Valkenburg gaat bunkers Voorschoterweg opblazen Nieuwbouw Qbus moet 1 juni gereed zijn HETOUDEJAAR OPNIEUW BELEEFD üb5 bruraa Zilver eerbetoon voor Leidschendamse redder Verbeteringen voor kampeerders Katwijk Minder werklozen in bollenstreek WASSENAAR BOUWT 122 WONINGEN OP DE SPINBAAN COLLEGE LISSE STELT ULTIMATUM KORTWEG REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 FEBRUARI 1978 PAGINA 5 iS - Restanten Tweede Wereld oorlog VALKENBURG - De ge meenteraad van Valkenburg heeft gisteren een krediet van ruim vierentwintig duizend gulden beschikbaar gesteld voor het opruimen van de bunkers bij de Voorschoter weg. Reeds in december 1976 was door de gemeente een be stek gereed gemaakt voor de sloop van de uit de Tweede Wereldoorlog daterende bouwwerken, omdat een be stek vereist is voor het ver krijgen van rijkssubsidie. Het werk zal onderhands worden aanbesteed, waarbij een bij zonder zorgvuldige selectie zal plaatsvinden onder de aannemers die zich aanmel den. Zulks, omdat de bunkers vlakbij de Voorschoterweg liggen en er derhalve erg zorg vuldig met springstof omge gaan zal moeten worden. De heer Schipper (CDA) sprak over de datum waarop volgens de overeenkomst met de eige naar van de grond waarop de bunkers liggen, de oprui- mingswerkzaamhedenplaats moeten hebben gevonden. De ze datum, één april, vond hij in de zeer nabije toekomst lig gen en hij vroeg zich af of het karwei wel voor die tijd ge klaard zou kunnen zijn. Ook sprak hij over een brief van de Centrale Directie waarin vragen worden gesteld over de hoogte van de kosten van het toezicht op het werk. Hij wilde weten of deze kosten niet zou den kunnen worden verlaagd. Ook verlangde hij uitspraken over de exacte kosten van het puinruimen. Ook mevrouw van den Broek (PvdA) maakte zich zorgen over de op één april gestelde fatale termijn. De brokken oorlogsverleden aan de Voorschoterweg. Wethouder Vis antwoordde dat de contacten tussen de ge meente en de grondeigenaar dermate goed zijn, dat er zelfs bij een overschrijding van de tijdslimiet geen onoverkomee- lijke problemen zullen ont staan. Dat de tijdslimiet wordt overschreden achtte hij wel waarschijnlijk, want om de bunkers te kunnen slopen zal er eerst drie weken lang moe ten worden geboord voordat de springladingen kunnen worden aangebracht. Ten aan zien van de kosten van het toezicht zei hij, dat zal worden bezien of de gemeente dit toe zicht zelf kan gaan uitoefenen. Wel zal dit toezicht vanwege de risico's, zorgvuldiger moe ten worden uitgevoerd dan bij gewone woningbouwprojecten. Bij het intekenen voor het werk hadden de aannemers, volgens Vis, moeten aangeven hoeveel ervaring ze met werk als het onderhavige hebben. Met betrekking tot de kosten van het puinruimen zei de wet houder dat men bij de raming was uitgegaan van de manier die het meeste geld kost. Het gaat om tweeduizend kubieke meter puin die moet worden verwijderd. Overigens zouden de stortingskosten gering blij ven, omdat de gemeente Val kenburg tegen een zeer billijk tarief op twee plaatsen zou kunnen storten. Vis benadruk te nogeens er grote waarde aan te hechten dat nu, na drie en dertig jaar spoed wordt gemaakt met het opruimen van dit stukje oorlogsverleden. Reconstructie Met de reconstructie van de Voorschoterweg ging de Vla- kenburgse raad gisteren even eens acoord. Het betreft hier het verbeteren van het thans levensgevaarlijke wegdek, al smede het aanleggen van een fietspad. In antwoord op wa gen van diverse raadsleden zei wethouder Vis dat de aanleg van het fietspad waarschijn lijk voor de helft door het rijk en voor de andere helft door de provincie zal worden gefi nancierd. Mocht het rijk niet willen opdraaien voor de helft van de kosten dan zal de pro vincie negentig procent van de kosten voor zijn rekening ne men. Van de reconstructie van de weg zal een kwart van 'de kosten voor rekening van de gemeente Valkenburg moeten komen. Dat de reconstructie slechts tot de brug gebeurt, komt doordat provinciale staten heeft beslist dat de brug niet verbreed mag worden. Dat geeft wel enige problemen wat betreft de loop van het fiet spad. Door de Heidemij wor den momenteel enige alterna tieven voor het fietspad onder zocht en pas als dat onderzoek ten einde is dan zal de raad zich kunnen uitspreken over het tweede deel van het recon structieplan. Mevrouw van den Broek vroeg nog om de bushalte voor de nieuwe boerderij van Van de Marei beter toegankelijk te maken door een oversteek plaats. Tevens stelde ze dat bij het eerste deel van de recon structie van de Voorschoter weg enkele bomen voor niets waren gekapt. Ze vroeg of dat bij de reconstructie van het deel wat nu aan de beurt is voorkomen kon worden. Wet houder Vis antwoordde daar op dat in Valkenburg geen bomen waren gekapt zonder dat daaraan enig doel ten grondslag lag. Als dat was ge beurd dan was dat op het grondgebied -van Leiden en niet van Valkenburg, zo stelde hij. LISSE Het aantal werklozen in het gewest Lisse vertoont in vergelijking met cijfers van het vorig jaar een lichte daling. In januari 1977 bedroeg het aantal werklozen 774, in januari 1978 was dit 677. Met name de werkloosheid in de bouw en metaalsector nam af. door de nieuwbouwprojecten in de gemeenten Lisse, Noordwijk en Noordwijkerhout. Ook in vergelijking met cijfers van een maand gelegen is een lichte daling te constateren; toen bedroeg het aantal werklozen 697. Deze daling kan vooral worden toegeschreven aan de hervatting van de seizoenarbeid met name in de bloembollenbedrijven. Het aantal werkloze mannen is nu 483, het aantal werkloze vrouwen bedraagt 194. De verwachting is dat deze afnemende lijn zich in de komende tijd voort zal zetten. WASSENAAR Binnen afzienbare tijd wordt de helft van het voor woningbouw bestemde gebied van „De Spinbaan" bebouwd met 122 woningen. Over de bouwplannen op dit terrein wordt al verscheidene jaren gesproken. De bedoeling is steeds geweest dat een deel van het terrein gelegen tussen Kerkstraat en Storm van 's-Gravesandeweg bebouwd zou worden door P. Kruithofs Bouwbedrijf te Rotterdam, dat deze grond in eigendom heeft. Het andere deel is gereserveerd voor bebouwing door de Wassenaarse Bouwvereniging. In de commissies voor techni sche diensten en financien is enige tijd geleden een voorstel aan de orde geweest over het bouwrijp maken van het „parti culiere" deel van de bouwgrond. De firma Kruithof zal op het terrein 122 eengezinswoningen bouwen: 32 vijfkamerwoningen, 50 vierkamerwoningen en 40 drive-in-woningen met 4 ka mers. De firma is bereid een gedeelte van de grond te ruilen met de gemeente. Aan deze rui ling is o.m. de voorwaarde ver bonden dat 20 van de te bouwen woningen in de gesubsidieerde sector worden uitgevoerd. Deze woningen worden na overleg met de gemeente bij voorrang verhuurd aan door de gemeente erkende gegadigden voor woon ruimte. Maar de firma Kruithof is alleen bereid deze 20 premie koopwoningen te bouwen als de gemeente uiterlijk 1 juli begint met het bouwrijp maken van de grond. De firma Kruithof zal voor het bouwrijp maken van de grond aan de gemeente een bedrag van 4,4 miljoen gulden moeten betalen. De firma heeft enkele voorwaarden inzake ren tevergoeding gesteld voor het geval het bouwrijp maken te lang op zich laat wachten. Wet houder Drs. A. W. J. Caron van financien noemde in de commis sievergadering deze voorwaar den redelijk. Voor het bouwrijp maken van de gronden is een krediet van ruim 3 miljoen nodig. Beide commissies hebben zich met de voorstellen akkoord verklaard. LISSE Het college van b. en w. van Lisse heeft stappen ondernomen om de wederop bouw van het door brand verwoeste jeugd centrum Qbus te bespoedigen. Men heeft vastgesteld dat de nieuwbouw op uiterlijk j 1 juni gereed dient te zijn. Wanneer blijkt, dat de aannemer niet tijdig begint om de steefdatum te halen, zal het gemeentebe stuur de bouwstart met behulp van een kort geding trachten af te dwingen. Dit werd gisteravond bekend gemaakt tijdens de raadsvergadering in Lisse. Verder boog de raad zich gisteren over de problemen van de Zemelmolen aan de Eer ste Poellaan. Molenaar Van der Veek heeft bezwaren tegen het nieuwe vijzelgemaal, dat de gemeente wil plaatsen m zijn molen. ..Laten ze dat ergens anders neerzetten, dan kan mijn molen voor veel meer doeleinden gebruikt worden", aldus de heer Van der Veek. Het gemeentebestuur bestudeert mo menteel de mogelijkheden voor een maxi maal rendement van deze molen. Ook wer den de werkelijke huren voor de woningwet woningen aan de Handelstraat, Vivaldistraat en Verdistraat bekend gemaakt. Die van de goedkoopste bedraagt 138,60, die van de duurste 281,10 en voor de woningen ertus sen in betaalt men 176,10. Goed nieuws gisteravond voor televisiekij kend Lisse. De gemeenteraad boog zich namelijk over de problemen van een even tueel kabeltelevisienet. Mocht Lisse kiezen voor een dergelijk systeem, dan zou dat betekenen, dat de Lissenaar in plaats van twee televisiestations, zes of zeven zenders kan ontvangen. De woningbouwvereniging Gezinsbelang krijgt van de gemeente 44.000,-. Dit komt omdat Lisse over een fonds beschikt dat al in 1965 zijn functie verloor. De gelden, ge stort door woningbouwverenigingen (en vooral door Gezinsbelang), bleven echter aanwezig. Nu heeft het bestuur van de gemeente besloten deze gelden beschikbaar te stellen aan Gezinsbelang, wat voor deze vereniging een zeer welkome steun zal zijn in de kostendekking van de nieuwe voorzie ningen aan de huizen in de Poelpolder. Verder vroeg het college van burgemeester en wethouders een krediet voor de sloop van twee huizen op de hoek Prinsessestraat/Nas-, saustraat. „De verkeersweg kan dan breder gemaakt worden, wat de verkeersveilighied ten goede komt" aldus B. en W. Hierop was wel enig protest te horen in de gemeente raad. Vooral aan de kant van de Partij van de Arbeid was men het niet eens met het „waarom" van deze zaak. „Het is helemaal niet zo vanzelfsprekend dat de verkeersvei ligheid toeneemt als een weg breder ge maakt wordt", zei mevrouw De Ruiter van de PvdA. Ondanks dit protest werd de kredietaanvraag goedgekeurd door de raad; alleen over de aanvangsdatum van de sloop bestafat nog wat onenigheid. RIJNSBURG De vereniging van aangespannen paarden „In het Gareel" houdt morgen een bijeenkomst in het Rijnsburgse „Voorhof" aan de Vliet NZ. De bekende wagen en rijtuigbou wer Van Iepenburg houdt een lezing over rijtuigen: het ge bruik, onderhoud onderhoud en restauratie. Aanvang acht uur. WASSENAAR De heer Dom- merholt houdt morgen een cau serie over kanaries voor de pluimvee- en vogelsportvereni ging „Wassenaar" in het Jeroen- huis. De heer Dommerholt is een bekend keurmeester van ka naries en tropische vogels. Er is tevens gelegenheid om vragen te stellen. Aanvang 20.00 uur. WASSENAAR Voor de twee de keer dit seizoen organiseert de buurtvereniging „Oostdorp on omgeving" op zaterdag 11 februari een ruilmiddag in het ontmoetingscentrum aan de Broekweg. Het ruilfeest begint om 2 uur. Er zullen o.m. ansicht kaarten, foto's Koninklijk Huis, kinderleesboeken en speelgoed, lucifermerken, postzegels, siga renbandjes sleutelhangers,, speldjes, stickers, stripverhalen,' suikerzakjes geruild kunnen worden. Ook deze keer zullen weer enkele grotere verzamelin gen aanwezig zijn. WOUBRUGGE - De IJsvereni ging Wou^rugge viert zaterdag 18 februari haar 50-jarig be staan met een receptie in hotel t Oude Raedhuys" in Wou- brugge Om 15.30 uur begint de receptie voor genodigden. Vanaf 16.30 uur is iedereen die de jubi lerende vereniging wil felicite ren welkom. NIEUWKOOP - De Bond van Bejaarden en Gepensioneerden afdeling Nieuwkoop viert zon dag 17 februari het 20-jarig be gaan met een receptie in De Rank. 's Middags van vier tot vijf kan men het bestuur van de vereniging met haar vierde lus trum feliciteren, 's Avonds staat in diezelfde Rank een optreden van de muziekvereniging Sem- pre Avanti op het programma Eerder die dag, om twee*uur, zal voor de bond een H. Mis in de parochiekerk worden gezongen. LANGERAAR - De r.k. kleuter en basisschool werkt met sterk verouderd spelmateriaal. Het bestuur van de school heeft b en w verzocht om medewerking te verlenen aan de vervanging van het .materiaal. Tevens wil men de kleed- en wasgelegen heid in het schoolgebouw mo derniseren Donderdag 9 fe bruari zal de Ter Aarse gemeen teraad het verzoek om mede werking bespreken LANGERAAR - Het bestuur van de Vosseschans wil leer- en hulpmiddelen en meubilair ko pen. Deze zijn noodzakelijk in verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen van de eer ste, tweede, vijfde en zesde klas. „De Vosseschans" heeft thans 204 leerlingen en dat aantal zal in het begin van het nieuwe schooljaar zijn toegenomen tot 222. AARLANDERVEEN - De to neelvereniging ,,De Plankenrid ders". voert zaterdag 11 februa ri in het Dorpshuis te Aarlan- derveen, de klucht „Levensreali teit" van Mary v.d. Have en John Blaazer op. De toneel avond begint om 20.00 uur ROELOFARENDSVEEN De studieclub Roelofarendsveen zal vanavond in de kantine van vei ling EMM in Roelofarendsveen de bestrijding van insekten en spint in siergewassen - bespre ken. De heer Van der Vrie, ento moloog in Aalsmeer zal daar over dia's vertonen en spreken over het onderzoek naar de be ste wijze van bestrijding van insekten en spint bij rozen, ger- bera's en diverse potplanten. De bijeenkomst begint om acht uur 977, ZONDE OM TE VERGETEN Het aanzien van 1977. Kompleet foto- overzicht van 1977. U aalt een heel jaar in huis, voor slechts ,95 Boeken-Tijdsdiriften-Papeterie LEIDEN: Bruna Maarsmansteeg 10 Burgemeester Kolfschoten en de mensenredders. In het midden politieman De Graaf bij LEIDSCHENDAM Burgemeester E. J. M. Kolf schoten van Leidschendam heeft hoofdagent van politie J. C. de Graaf namens de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen onderscheiden met de zilveren legpenning en de draagmedaille van de 200 jaar bestaande maatschappij. De hoofda gent van de Leidschendamse politie heeft op woensdag 27 juli van het vorige jaar met succes mond-op-mondbeademing toegepast op drie perso nen die onwel waren geraakt in een mengvoerput aan de Oostvlietweg. De voerput, aldus de burgemeester, was waar schijnlijk door .onbekendheid niet goed schoon gemaakt zodat schadelijke gassen nog niet waren afgevoerd en zuurstof niet toegelaten. De eerste man die afdaalde werd onwel waarna de heer v.d. Akker die ook afdaalde, eveneens onwel werd maar kans zag uit de put te komen en de politie te waarschuwen. Voordat deze assistentie kon verlenen daalde een derde man af die eveneens onwel werd. De eerste agent die hulp wilde bieden, de heer J. B. de Vos, kreeg ook ademnood maar zag kans een dreg in de kraag van een van de slachtoffers te plaatsen. Hoofdagent H. M. G. Vellinger haalde vervolgens de tweede man op en hoofdagent J. C. de Graaf daarna het zware lichaam van het derde slachtoffer. Dank zij het snel en krachtdadig optreden van de politie en een vlug overbrengen naar het ziekenhuis St. Anto- niushove ondervonden de slachtoffers geen nadeli ge gevolgen van hun verblijf in de mengput. De Maatschappij tot Redding van Drenkelingen die zich voornamelijk bezighoudt met het propage ren van beademingstechnieken had via de krant van het ongeval en de verleende hulp vernomen. De burgemeester zei dat met het verlenen van de onderscheiding (en het diploma voor beademing stechniek) aan de heer de Graaf niets werd afge daan aan de grote waardering voor de prestaties van de twee andere functionarissen. De korpslei ding heeft de drie agenten al een schriftelijke tevredenheidsbetuiging doen toekomen. Schoolconcert Rijnlands OEGSTGEEST - Het Geweste lijk Orkest geeft op vrijdag 17 februari om twee uur in de aula van het Rijnlands Lyceum een schoolconcert onder de noemer schoolprojekt/moderne muziek. De uitvoering is bestemd voor de vijfdejaarsleerlingen c.q. één groep van de bovenbouw, om hen vertrouwd te maken met de nieuwere muziekvormen, waar in de invloeden van de moderne muziek der twintig jaren te her kennen zullen zijn. In tegenstelling tot vorige schoolprojecten, waarbij muziek in de meest algemene zin behan deld werd, staan nu drie compo nisten, namelijk Jacques Ibert, Igor Strawinsky en Darius Mil- haud, in het middelpunt van de belangstelling. Als programma werd gekozen voor Divertisse ments van Jacques Ibert, Ragti me van Igor Strawinsky en La Gréation du Monde van Darius Milhaud. Het Gewestelijk Or kest staat voor deze concertserie onder leiding van Otto Ketting. Voor de presentatie zal Dries Munnik zorg dragen. De ballet groep van de Nel Roosakademie vormt bij deze concerten de vi suele schakel publiek-orkest. Voetpad langs Raaphorstlaan in Wassenaar WASSENAAR Burgemeester en wethouders van Wassenaar zullen in de eerstvolgende ver gadering van de gemeenteraad het voorstel doen langs de Raaphorstlaan een voetpad aan te leggen. Na het gereedkomen van de be jaardenflat „Zomerland nabij het Dierenpark werden voor de smalle Raaphorstlaan enkele verkeersmaatregelen genomen, o.m. eenrichtingverkeer. De rij baan van de Raaphorstlaan is op sommige plaatsen slechts 3 meter en uit een enquete bij de bewoners bleek dat er grote be hoefte bestaat aan een voetpad. Ook willen burgemeester en wethouders de Eikenlaan asfal teren Het wegdek is bijzonder slecht en dat is schadelijk voor het vervoer per ambulance van patiënten van hersenletsel naar de Ursulakliniek. De kosten van het asfalteren worden op ƒ88.400,- geraamd. Van dat be drag was reeds een bedrag van 18.400,- op de begroting gere serveerd, zodat een krediet van 70.000,- nodig is. KATWIJK De Katwijkse raadscommissie voor onder wijs en vrije tijdsbesteding bleek gisteravond akkoord te kunnen gaan met eén krediet verlening van 44.050 voor het treffen van voorzieningen ten behoeve van het kampeer terrein in de zuidduinen, al smede met een bedrag van 8.000 voor verbeteringen bij de camping in de noorddui nen. Ze maakte evenwel be zwaar tegen het voorstel 17.000 beschikbaar te stel len voor verbreding van de weg door het kampeerterrein. Het verbreden van de weg zou nodig zijn omdat bij de aan- en afvoer van de tenthuisjes de auto's elkaar niet goed kun nen passeren. Uitwijkhavens bieden geen oplossing, want op elk willekeurig punt van de weg stoppen de auto's om een tent op of af te !in. Drs. R J. de Vries (PvdA) voerde ech ter aan dat dit probleem zich alleen korte tijd in het voor- en het najaar voordoet; de huisjes blijven namelijk de he le zomer staan. Bovendien ko men niet alle kampeerders te gelijk. in maart arriveren de eersten en de rest volgt succes sievelijk in april. PPR-lid J. van Duyn had overigens ge constateerd dat het uitwijken van de auto's niet zo moeilijk was: „Iedereen rijdt door de berm, en dat is niet zo'n ramp want die bestaat alleen maar ■ut een zandstrook". Alle com missieleden kozen vervolgens voor wat de heer J. Vink (CDA) „de smalle weg" noem de. Wel zag men het nut in van o.a. reparaties aan de kamp wachterswoning en het recrea tiegebouw, het aanbrengen van een afzuigsysteem in de doucheruimten, vervanging van kranen en douchearmatu ren en verhoging van de wa terdruk in de ringleiding. Hoewel de camping in de Noordduinen binnenkort moet worden heringericht, zijn er enkele verbeteringen nodig die geen uitstel dulden: een ver zakt gedeelte van de riolering bij het toiletgebouw moet in orde worden gebracht en ook bijvoorbeeld het vervangen van twee gewone w.c.'s door kindertoiletten blijkt noodza kelijk. Met dit voorstel had de commissie geen moeite. Uit de exploitatierekening van de openbare bibiotheek Kat wijk over 1976 blijkt dat een bedrag van ruim vier ton ten laste van de gemeente komt. Dat is ruim 90.000 minder dan was begroot. De commis sie kon niet anders doen dan deze bedragen accepteren, doch drong bij voorzitter H. Haasnoot (PvdA) aan op een gedetailleerder inzicht in de jaarrekening 1976. Wethouder Haasnoot zegde toe dit in de volgende vergadering te ge-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5