Vijf Gelderse leilinden sieren pleintje bij Hooglandse kerk „CDA wil geen voor erfpacht 2 eigen wonmgbezit „ZAL IK DAN DOORBREEKT TABOES Zesde vrachtwagen tegen stalen bint Comité Grofsmederij wi] gesprek met EZ BENZINEPOMPHOUDER KAN „GROENE GOLF" NIET WAARDEREN NEW HOPE IN LEIDEN Fran* concert in Hartebrugkerk Dc Franse organist Philippe Lefèbre, organist van de kathe draal van Chartres en de trompettist Guy Touvron geven op 12 februari een concert in de Leidse Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat. Het concert begint om 15.00 uur. De opbrengst van het concert is bestemd voor de noodzakelijke restauratie van het orgel van de Hartebrugkerk. De op brengst uit de entreegelden zal niet worden verminderd door kosten voor de twee musici. De Franse ambassade in Nederland neemt namelijk alle kosten voor zijn rekening om de Hartebrugkerk te helpen met de restauratie van het orgel. Het Orgelfonds hoopt met deze internationale erken ning" van het bestaan van het Maarschalkerweerdorgel in de kerk weer een stapje dichter gekomen te zijn bij eventue le subsidie door het ministerie van CRM. Op het programma staan werken van Telemann, Couperin. Delalande. Seixas. Corelli. Alein en Gervaise. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Ondanks de sinds dinsdag verbeterde aandui ding van de beperkte doorrij- hoogte bij het spoorwegvia duct over de Oegstgeesterweg is hier gisterochtend opnieuw een vrachtwagencombinatie tegenop gereden. Evenals dinsdag gebeurde, werd de ve le honderden kilo's zware sta len bint die over de weg is aangebracht om de doorrij- hoogte te markeren van zijn voetstuk geduwd en kwam bovenop de bestuurderscabine terecht. Deze werd totaal ver nield. Ook een van de beide containers die de vrachtwa gencombinatie vervoerde werd beschadigd. Volgens de opgave van de SCHADE 15.000 gulden chauffeur, een 26-jarige inwo ner van Reeuwijk, bedraagt de schade ongeveer 15.000 gul den. De bestuurder verklaarde tegenover de politie de aandui ding van de maximum doorrij- hoogte wel gezien te hebben, maar niet verwacht te hebben dat zijn combinatie daar niet onderdoor zou kunnen. De praktijk bleek echter anders: de vrachtwagencombinatie was 1U centimeter te noog. Evenals in de vijf voorgaande gevallen is gebeurd heeft de politie tegen de bestuurder proces-verbaal opgemaakt. De afdeling bebakening van de Dienst Gemeentewerken heeft gisteren na het ongeval, dat de rijbaan in de richting Oegstgeest van 's morgens 10.00 uur tot na het middaguur versperde, de waarschuwings borden op de aanvoerroutes naar de Oegstgeesterweg op nieuw vergroot. De stalen bin ten hebben inmiddels een rood-wit geverfde blokrand gekregen en ter waarschuwing zijn ook zwaailichten aange bracht. Het wachten is nu op de zevende vrachtwagencom binatie die het stalen gevaarte LEIDEN Het comité voor het behoud van de werkgelegen heid van de Grofsmederij wil op korte termijn een gesprek hebben met ambtenaren van het ministerie van Economi sche Zaken over de werkgelegenheid bij de Grofsmederij. In een open brief aan minister Van Aardenne heeft het comité hier gisteren op aangedrongen. Opnieuw wijst het comité daarbij op de mogelijkheden die er zouden bestaan om de werkgelegenheid bij de Grofsmede rij zodanig te garanderen, dat van gedwongen ontslagen geen sprake hoeft te zijn. Daarbij worden met name ordermoge lijkheden voor de scheepsbouw genoemd, die anders naar het buitenland zouden gaan. Knak. Quak of Quack Personen die behept zijn met de achternaam Kwak, Quak of Quack opgelet: Eindelijk kan een voordeeltje behaald worden uit de achteraaam. Het Residentie Orkest voert vrijdag 17 en zaterdag 18 februari vijfmaal het muziek- sprookje „Alfred J. Kwak" uit in het Congresgebouw in Den Haag. Als speciale gasten wil Alfred J. Kwak zijn naamge noten uitnodigen een van de concerten gratis bij te wonen. Iedereen die kan aantonen dat hij Kwak, Quak of Quack heeft krijgt een gezinskaart voor vijf personen cadeau. Deze invitatiekaarten zijn van maandag tot vrijdag af te halen aan het kantoor van het Residentie-Orkest. Statenlaan 28. Den Haag of aan de kassa van het Congresgebouw. Haydn Strijkkwartet Het Haydn Strijkkwartet, dat bestaat uit vier kunstenaars uit de fameuze Hongaarse Strijkersschool, zal op vrijdag avond 10 februari een concert geven in de Kapelzaal van het K&O-gebouw. Het concert begint om 20.15 uur. Het ensemble werd in 1962 opgericht als het Dekany Kwartet. Het nam vanaf die datum meer dan 50 werken voor strijk kwartet op grammofoonplaten op. In 1972 kreeg het kwartet zijn huidige naam. Het bestaat uit György Schiffer. cello Andrzej Siwy, viool. Ervin Schiffer, altviool en Kati Sebe- styén, viool. Op het programma staan werken van Haydn. Janacek en Van Beethoven. Kaartverkoop via K&O Oude Vest 45 in Leiden, tel. 141141 141200 Koffiebar Youth for Christ-Leiden opent vrijdag 10 februari weer zijn koffiebar aan de Middelstegracht 47. Paul Vink uit Rotter dam zal de bezoekers aan de koffiebar vertellen van zijn ervaringen als lid van de organisatie. De bijeenkomst begint om acht uur. DONDERDAG 9 FEBRUARI 1978 LEIDSE COURANT LEIDEN Het pleintje aan de vaf Hooglandse kerk hulde zich gis- var termorgén in een waas van v"e' winterse symboliek. Bevroren 'iift sneeuwres^en- de grauwe aan- "<e'' blik van opeengestapelde graf zerken en metterhaast werken de vaklieden van de Nederland- q qc se Heidemaatschappij maakten het décor boeiend en compleet. nma Vijf jonge leilinden uit de Gel- l91t derse Achterhoek flankeren in- ig middels de rechterzijde van het ooit zo rustieke plein. Bomen- planters, beambten van de plantsoenendienst en hijskraan- deskundigen van Blansjaar ver richtten hun taak zorgvuldig en met duidelijk kennersenthou- 'Jrïi siasme. De schitterende leilin- i "J den vormen straks, in de lente, nan een bekoorlijke gaanderij van >man welig groen voor de burgerij ,n van Leiden. ..Niks groen, niks Leidse wande laar. niks rustiek", zegt N. G 1 Blonk, die met zijn autover huurbedrijf een frontale blik werpt op het naar boompjes hunkerende plein. „Al 23 jaar is het hier een chaos en ik zie het niet bepaald gebeuren, dat het 'Ja* hier binnenkort weer rustig zal zijn". De heer Blonk laat er geen mis verstand over bestaan, dat hij het gezamenlijk werk van de Nederlandse Heidemaatschappij en de plantsoenendienst niet kan waarderen. „Hier kijkt u maar. op deze brief, gedateerd J,®rs 18 juni 1955, schrijft de gemeen- "r'i te mij. dat om de opslag van restauratiemateriaal voor de Hooglandse kerk kwijt te kun nen. men gedurende twee jaar gebruik moest maken van hét door mij gehuurde pleintje. Ik betaalde de gemeente hier na tuurlijk precariorechten voor. Bij Gospel-evenement '78 AVRO NCRV (S) J( LEIDEN Het CDA zal zich in de komende vier jaar sterk maken voor de afschaffing van de erfpacht voor eigen woningbezitters. Met 23 stem men voor en vijf tegen stemden de CDA-leden gisteravond voor hef opnemen van een dergelijk artikel in het verkiezingsprogramma 1978—1982. Door het bestuur werd voorgesteld de erfpacht voor alle gronden af te wijzen. Met name de heer W. Bleij ie verzette zich daartegen. Hij stelde de vrees van het bestuur, dat de erfpachtsom telkens onverantwoord hoog zou worden opgeschroefd niet te delen. „In Leiden bestaat een waterdichte erfpachtregeling. Als je ervan uitgaat dat grond een steeds schaarser artikel is. is het niet meer oan normaal dat de grond alleen nog maar in erfpacht wordt uitgegeven. De grond blijft van dé gemeenschap, dus in feite toch van jezelf." De heer M. Ham vond dat Leiden niet eenzijdig erfpacht moet invoeren. „Ik vrees dat je de men sen dan de stad uitstuurt naar de randgemeenten", aldus het raadslid. „Wanneer er een erfpachtrege- »ng voor heel Nederland komt, kan ik met de heer Hleijle meegaan." Ten aanzien van de inspraak besloot de vergade- nng in het verkiezingsprogramma het recht van de publieke tribune om in de rondvraag van raadscommissies het woord te krijgen op te ne men. Wel zou dan een spreektijd moeten worden vastgesteld. Bij het bekleden van nevenfuncties zal de burge meester het CDA niet meer op zijn weg vinden. Met grote meerderheid werd besloten het artikel u't het oude programma, waarin stond dat de burgervader geen nevenfuncties mag bekleden zonder instemming van de raad, te schrappen. Fractievoorzitter H. Driessen: „Vier jaar geleden was dit punt actueel. Nu zitten we in de situatie dat door de programcollegé de taak van de burge meester al behoorlijk is uitgehold. In feite mag hij alleen nog maar vijftig- en zstigjarige bruidspa ren gaan feliciteren. Wij vinden dit een te magere taak en hebben er zeker geen bezwaar tegen als de burgemeester er andere taken bijkrijgt." De heer J. Vervoorn drong er tijdens de vergade ring op aan nadrukkelijker in het programma op te nemen, dat er vaart achter de rehabilitate van oude woonwijken wordt gezet. Hij stelde teleurge steld te zijn over het beleid van het college in de laatste vier jaar. „Het college richt bijna al zijn aandacht op de binnenstad, waar slechts tien 'procent van de Leidse bevolking woont. De oude wijken buiten de singels, waar zestig procent van de Leidenaars woont, komen er hierdoor bekaaid af." Hij stelde voor in het programma een priori teitenlijst op te nemen van wijken die hoognoodza- kelijk gerehabiliteerd moeten worden. Een amendement van CDA-voorzitter Bonda om de Camp in het programma te bestemmen als parkeergelegenheid voor de bezoekers aan de bin nenstad, haalde het bij lange na niet. Ook een vurig emotioneel betoog van de heer Van der Zon voor dit amendement kon het merendeel van de vergadering niet overtuigen. Men gaf de CDA- raadsleden vrij mandaat om voort te gaan met de behandeling van de plannen voor een woonwijk m de Camp, zoals die onlangs in de raadscommis sies werden gepresenteerd. De bekende Amerikaanse gospelgroep New Hope treedt vrijdag 17 februari op in Leiden tijdens het ..Gospel-evenement'78." Hei is de vijfde maal dat deze negen- man sterke formatie in Nederland op toernee is. De leden van de groep, zijn geselecteerd uit de befaamde groepen Continental Singers and Orchestra. De formatie maakte talloze langspeelplaten en deed veel radio- en televisie-werk. Aan het concert dat in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg wordt gegeven verleent tevens de gospelgroep The Lighters uit Velp haar medewerking. Deze formatie ging twaalf jaar geleden onder leiding van Ad Everaars van start Zij verwierf bekendheid in Nederland maar ook in het buitenland. Vorig jaar bracht „The Lighters" de derde langspeelplaat uit die met name in Duitsland veel aftrek vond. Het concert begint om acht uur. De toegangsprijs is 4.50 LEIDEN Het is bepaald geen komkommertijd voor het studententoneel. Was er het afgelopen weekend het eenac- terfestival „Interact", gister avond speelde Gruppo Trutto Dramatico de LAK-productie „Zal ik dan maar". Dezelfde groep Leidse jongeren die eni ge tijd geleden „Pompeuze puinhoop" presenteerde, had zich voor deze nieuwe voor stelling wederom rond bege leider Armand Perrenet ge schaard. Een gering aantal toeschouwers had de vorst ge trotseerd en was naar het LAK-theater getogen. „Zal ik dan maar", eerder een theatercollage dan een toneel stuk, kan men zonder bezwaar het etiket „experimenteel" aanmeten. Aan de basis liggen de verhoudingen tussen de verschillende leden van een fa milie. Geen familie doorsnee overigens, maar een bonte ver zameling met daarin onder meer een travestiet, een debiel, een gokke een priester en een zwangere vrouw. Die zwangerschap loopt als een ro de draad door de hele voor stelling, ook in zoverre het pu bliek als het ware constant in barensnood verkeert. Uiteind elijk komt dan „het kind", waarop zowel de familie als de zaal vijf kwartier heeft zitten wachten. De Gruppo speculeert m alle scènes duidelijk op onderlig gende gevoelens van de toe schouwer Vooral waar het gaat om (nog) niet verwerkte taboes: sex, abortus, geloof, gezag, debiliteit. Men kan zich afvragen in hoeverre die ta boes alweer achterhaald en ge dateerd zijn. Meer thuishoren in de jaren zestig bijvoorbeeld. Anderzijds zal iedereen erken nen, dat in dit opzicht onze samenleving nog lang niet is waar die zijn moet Naar de vorm verdient de voorstelling van gisteravond in elk geval veel waardering. Technische middelen werden subtiel uitgebuit, belichting en muziek waren zeer suggestief, er ontstonden nu en dan prachtige tablerus. Met name Benno Voorham en Liesbeth «Huiberts acteerden met veel inzet en talent. Het zou niet terecht zijn zulk experimenteel theater onmid dellijk als een anachronisme te bestempelen. Natuurlijk, we hebben met name uit Londen in het LAK betere voorbeel den gezien Maar vanuit de milde houding, die het ama teurisme verdient, kan van een verrassende theaterervaring gesproken worden. „Zal ik dan maar" is in het theater aan het Levendaal nog te zien op 12 en 16 februari. Jos Nijhof Een zware kraan van Blansjaar takelt de eerste van de vljt jonge bomen naar het pleintje Links de benzine pompen met daarachter de stapels grafzerken Ik dacht nou ja. twee jaar. dat is zo erg nog niet. Hoewel in die tijd mijn omzet behoorlijk ach teruitliep. ondermeer de ver koop van olie en benzine, de verhuur en de reparatie van au to's, beschouwde ik die paar jaar niet als onoverkomelijk. Vanaf 1955 is de situatie hier ter plekke er alleen maar erger op geworden. In de laatste vier jaar is mijn bedrijfsresultaat enorm achteruit gegaan. In september '76 stelde de commissie voor de beroepschriften mij in het ge lijk. toen ik een beslissing van de gemeente aanvocht, waarmee ze me wilde dwingen mijn twee benzinepompen op het kerk plein te verwijderen. Allemaal pesterijtjes van het stadhuis. Zelf sta ik tegenover iedere ver betering van het stadsgezicht bijzonder positief. Natuurlijk ontsieren mijn benzinepompen het aangezicht van de kerk. Maar waarom wijst de gemeen te mijn voorstel dan af, om die pompen vlak aan mijn gevel te plaatsen. Dan zijn ze tenminste uit het gezicht onttrokken Maar wethouder Waal wil van geen alternatieven weten. Ze mogen mij zo naar een ander stadsgedeelte overplaatsen. Een redelijk mens zou zoiets nooit weigeren. Ik heb al gevraagd of ik een stukje grond op het Schuttersveld of aan de Ir. Driessenstraat mag kopen. Maar nee hoor, mijn voorstellen zijn waarschijnlijk allemaal uit den boze. Binnenkort gaan ze ook nog de Nieuwstraat voor het autoverkeer in de richting van de Hooigracht afsluiten. Nou dan kan ik mijn 35 perso neelsleden wel naar huis sturen, want dan komt er geen klant meer aan de deur en mijn taxi bedrijf kan door alle verkeersel lende helemaal niet meer bij de benzinepompen komen". Volgens de autoverhuurder en taxi-ondernemer Blonk valt het ergste te vrezen als de gemeente nog meer bomen op het pleintje gaat planten. De jonge linden moeten nog wortel schieten en het is dan niet uitgesloten, dat de wortels zich aan de onder de grond gelegen benzinetanks zul len vastklampen, wat, naar zeg gen van een deskundige van de Heidemaatschappij, nare gevol gen kan hebben. De tanks zijn ieder gevuld met 6000 liter ben zine. De gemeentelijke plantsoenen dienst deelde desgevraagd me de, dat er de eerstvolgende ja ren geen boompjes meer bijko men en dat de heer Blonk ui teindelijk niets te vrezen heeft. „Tja, de gemeente beloofde mij zoveel in die 23 jaar", luidt het commentaar van de bezorgde autoverhuurder, „maar belofte maakt schuld en dat is iets wat men op het stadhuis niet lijkt te begrijpen"

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3