Politici koopsompolis aangeschaft Gemeente Den Haag gaat drugsproblemen aanpakken Reisleiders hebben nog miljoenen te vorderen Slecht toegeruste tankers veroorzaken veel ongelukken Beperking reclame AANTJES: "ZEER GEGRIEFD' VIERDE VERDACHTE AANGEHOUDEN Stunten met melk gaat door Bestuurder motorboot ging te ver £cid6C0ou^nt Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Donderdag 9 februari 1978, 68e jaargang no. 20963. Finale Superstars Europese finale Superstars 1977 vanuit het Sportpaleis Ahoy' te Rotterdam op Ned. I om 19.04 uur. Om 21.15 uur Hoogtepun ten uit „Asian dreams" en om 22.05 uur „Uitgelicht". Ned. II om 19.10 uur „De ver schoppeling" om 21.30 uur „De familie Bellamy""»en om 22.20 uur Hier en nu over tegennota Molukkers. Vorst houdt aan Enkele opklaringen en plaatse lijk een sneeuwbui Vrij krachti ge noordoostelijke wind. Mini- mumtemp. min 2 graden. Maxi mum tep. min 5 graden. Morgen zon: 8.05-17.44. Maan: 9.11-21.43. Schev. hoogwater: 4.56-17.11. Laagwater: 00.39- 13.05. HOGEWONING (KNVB): Geen deelname aan manifestaties voor regime Argentinië DEN HAAG De KNVB heeft bij monde van mr. J. Hogewoning positief gereageerd op het verzoek van Kamerleden om tijdens de WK-voetbal niet deel te nemen aan manifestaties die dienen tot meerdere eer en glorie van het Argentijnse regime. Te vens is hij bereid tot een gesprek met de kamerleden. In de WD-fractie is naar aanleiding van deze brief grote onenigheid ontstaan, nadat ook twee van haar leden deze ondertekend hebben. WD-fractievoorzitter Rietkerk vindt dat de opstelling van de brief blijk geeft van selectieve verontwaardiging tegen over rechtse dictaturen. Hij wil daarom de concept-brief eerst vandaag in de fractie behandelen alvorens hij door de WD mede 'wordt ondertekend. (Zie verder de sportpa- I gina's). Wurger van Los Angeles De politie van Los Angeles meent na maandenlange speurtochten eindelijk de man gearresteerd te hebben die de wurging van twaalf vrouwen op zijn geweten zou hebben. Het gaat om de 37-ja- rige acteur AC TEUR York die blijft ontkennen. Uit de verhoren zou echter duide lijk blijken dat York bij de zaak betrokken is. (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De gemeente Den Haag heeft een aktieplan opgesteld om te komen tot een mogelijke oplossing van de drug sproblematiek in Den Haag. Een van de zaken, die op het terrein van de drugspre ventie en hulpverlening volgens de gemeen te binnen afzienbare tijd moet gebeuren is een algemene aanpak van de verslaving sproblematiek in de gemeente door een voortdurende beleidsplanning met een ont wikkelingsplan. De totstandkoming van een klinisch opvang centrum met de functies crisisinterventie, ontgifting en introductie als onderdeel van de bestaande hulpverlening moet bevorderd worden. Verder denkt de gemeente aan een speciale opvanggelegenheid voor de proble matiek van de groep moeilijk behandelba ren, ernstig gedragsgestoorden en zwaar verslaafden. De gemeente Den Haag wil eveneens voor rang verlenen aan een duidelijk herkenbaar vast adres waar informatie kan worden verkregen over preventie en hulpverlening .op het gebied van drugs. Ook wil men steun verlenen aan een preventieplan van het jon gerencentrum Paard van Troje. Voorts moet duidelijkheid worden verkregen over positie en rol van een huishasjdealer. De gemeente stelt ook een onderzoek voor naar de waarden en normenpatronen onder jongeren. Den Haag (ANP) Volgens mi nister Ginjaar (Volksgezond heid) vormt de zorgwekkende gebitsgezondheid bij de jeugd voldoende aanleiding een ver dere beperking van de reclame voor suikerhoudend snoepgoed in overweging te nemen. Hij heeft de Tweede Kamer meege deeld dat de nieuwe mogelijk heid om de etherreclame voor suikerhoudend snoepgoed te verbieden nader zal worden on derzocht Volgens de minister levert het tandenborsteltje bij de tv-reclame voor snoep slechts een geringe bijdrage aan de gezondheidsvoorlichting en -opvoeding. n (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een eerste onderzoek in de Tweede Kamer naar minder gewen ste praktijken bij het afsluiten van koopsompolissen heeft, nog geen enkel resultaat opgeleverd. Totnutoe is op geen enkele wijze gebleken, dat bewind slieden of Tweede Kamerleden op min der gewenste wijze in 1975 hebben ge profiteerd van belastingvoordelen bij het afsluiten van koopsompolissen te gen de toen geldende gunstige voor waarden. De heer J. W. Schurer, voorzitter van de Vereniging van Belastinginspecteurs, die de ze kwestie in een verontruste brief aan ka mervoorzitter Vondeling aan de orde heeft gesteld, toonde zich tegenover onze parle mentaire redactie „onthutst en niet overge lukkig" met de deining, die de brief veroor zaakt heeft. „De zaak heeft wellicht meer aandacht gekregen, dan ze rechtvaardigt", zei hij gisteravond laat. CDA-fractievoorzitter Aantjes liet daarop weten zeer gegriefd te zijn door de publicatie. „Het CDA is duidelijk in een niet-gunstig daglicht gesteld". zei hij zeer geirriteerd hierover. Van de 49 CDA- Tweede Kamerleden heeft hij er gisteren 44 kun nen bereiken. Deze hebben hem zwart-op-wit ver klaard niets met deze koopsompolissen te maken gehad te hebben. „De feiten moeten nu door anderen aangedragen worden" liet hij daarop weten. Maar omdat in het openbaar beschuldigin gen tegen politici geuit zijn. moet een onderzoek - volgens hem liefst door de Algemene Rekenka mer - klaarheid brengen. Van de tien CDA-ministers heeft premier Van Agt er gisteren acht kunnen bereiken. Deze acht heb ben eveneens verklaard geen koopsompolissen ge kocht te hebben. Ook kamerleden en oudkamerleden van D'66, DS 70 en de PPR hebben ontkend zich dergelijke polissen te hebben aangeschaft. De president van de Raad van Bestuur van de verzekeringsmaat schappij „De stad Rotterdam", de heer P. van Steensel heeft gisteren echter laten weten, dat tenminste één kamerlid een dergelijke polis afge sloten heeft. Hij wilde noch naam noch fractie noemen, waartoe dit kamerlid behoort. Wel zei hij, dat al in augustus 1975 door „geklets van ambtena ren" van het ministerie van Financien, al bekend was dat er een tariefsverhoging van anderhalf naar vier procent zou komen. „Die zaak was in augustus 1975 al gemeengoed", aldus de heer van Steensel. Zie verder pagina9 Gift voor de natuur Mevrouw Lenie 't Hart van het zee hondenopvangcen trum in Pieterburen ontving gisteren de cheque van 380.000 gulden voor de bouw van een nieuw centrum. Zoals wij eerder meldden was haar project een van de doelen van de actie „Geef om de na tuur", die in novem ber vorig jaar werd gehouden. Op de foto mevrouw 't Hart met links op perwachtmeester G. Wagenborg en rechts luchtmacht majoor R. Loonen. beiden steun pila ren van het cen trum. Op de voor grond de zeehond Jennifer. Dirigent van J.W.-Kapel met verlof ASSEN De commandant van het eerste legerkorps in Apel doorn heeft de eerste luitenant directeur van de in Assen gele gerde Johan Willem Frisoka- pel, P.C. van Uffelen, met ziek teverlof gestuurd. De leiding van de kapel wordt nu waargenomen door de tweede luitenant-onderdirecteur Jansen. Spanningen binnen de kapel zijn volgens Van Uffelen de oorzaak van deze maatregel. De heer Van Uffelen was onder directeur van de Koninklijke Militaire Kapel in Den Haag, voordat hij op 1 juni 1976 tot directeur van de Kapel werd benoemd. Rotterdam (ANP) - In scheepvaart- kringen maakt men zich ernstige zor gen over ongelukken met tankers, de meeste zorg geven de schepen die geregistreerd staan in de goedkope vlaglanden zoals Griekenland, Libe ria, Panama en Cyprus. Tussen 1972 en 1976 werden 272 ern stige tankerongelukken geregistreerd waarbij 490 doden vielen. Bij 53 van de ongelukken werd de zee door olie bevuild. Schepen uit de genoemde lan den zijn voor meer dan de helft (58 procent) van de ongelukken verant woordelijk. Tot deze conclusie komt de heer F. M. van Poelgeest van het Nederlandse Maritiem Instituut in Rotterdam na een studie over het aantal ongelukken met tankers. Oor zaken zijn de slechte bemanning en de ouderdom van de schepen. Voorts worden veel schepen slecht onderhou den. Bij regelmaat vallen apparatuur en instrumenten uit. Tenslotte worden de schepen slecht genavigeerd, ten dele doordat er onvoldoende personeel aan boord is. Het komt ook veel voor dat de opvarenden niet over de vereis te papieren beschikken of onvoldoen de en soms zelfs nauwelijks enige ervaring hebben. Van het aantal onge vallen is dan ook 75 procent te wijten aan menselijke falen. Slechts een klein deel komt door oorzaken van buitenaf, zoals bijvoorbeeld storm en zwaar weer. In het rapport wordt een uitzon dering gemaakt voor schepen van olie maatschappijen. Ongelukken met deze schepen komen naar verhouding wei nig voor. WITKAR maar vrienden en sympathisan ten hebben 30.000 gulden bijeen 9ebracht In moordzaak Best BEST (ANP) - De rijk- band met de moord op Eerder werden aange- spolitie heeft gisteren de 41-jarige kastelein houden de 28-jarige W. een vierde verdachte A. Netten uit Best. Het B., diens 24-jarige echt- aangehouden in ver- is de 17-jarige P. W. genote en de 17-jarige J. W. Alle verdachten wonen op het woonwa gencentrum in Best. De politie heeft nog geen inzicht op de juis te toedracht. In de nacht van zaterdag op zondag jl. werd door een man verschillende keren dwars door de gesloten deur van het café het karrewiel in Best naar binnen ge schoten. Kastelein Net ten werd daardoor do delijk getroffen. Een 20-jarig meisje uit Eind hoven werd licht ge wond. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Nadat gisteren vier grote kruideniers hebben aangekondigd hun melk een paar centen onder de minimum prijs van 1,03 te gaan verko pen, is nu ook de Profimarkt ver onder die prijs gedoken. Dit bedrijf in de Haagse agglomera tie biedt een liter melk in grote advertenties aan voor 88 cent. Een en ander is het gevolg, zoals wij eerder meldden van een be slissing van het Europese Hof, waarin wordt gesteld dat mini mumprijzen, vastgesteld door Produktschappen, niet geldig zijn. AMSTERDAM De Amster damse politie heeft gistermid dag de 43-jarige bestuurder van een motorboot aangehouden wegens overtreding van het binnenaanvaringsreglement Volgens de politie haalde de verdachte op de Amstel een skiff opzettelijk met vol gas in, waardoor de roeiboot vol water liep en zonk. De 16-jarige skif- feur kwam in het ijskoude wa ter terecht en moest veertig me ter zwemmen om de kant te bereiken. De verdachte was na het ongeluk doorgevaren. De man zou kwaad zijn geworden, omdat hij aanvankelijk niet langs de roeiboot kon komen. Paniek in Voorhout door nietje Voorhout Een nietje van een sinaasappelkist heeft gisteren voor opschudding gezorgd in Voorhout. Een inwoonster van deze gemeente ontdekte op haar fruitschaal een sinaasap pel met een bruine vlek. Ge schrokken belde zij de politie, die al haar sinaasappels in be slag nam en vervolgens de voorraad van de groenteboer, die voor de levering had ge zorgd, ophaalde. De partij werd vervoerd naar het Gerechterlijk Laboratorium, waar deskundi gen constateerden dat er spra ke was van „loos alarm". De schil van de Voorhoutse zuid vrucht was door een nietje van een kist beschadigd. UTRECHT (ANP) Het is niet overdreven gesteld, dat reisleiders en -leidsters in het buitenland zo'n honderd miljoen gulden achterstallig loon hebben te vorderen van Nederlandse reisorgani saties. Vooral de grotere touroperators sloten vaak contracten af met gastvrouwen en -heren, die waren gebaseerd op de wetten in het land waar ze gingen werken. Dit zegt bestuurder P. Diepenveen van de NW-dienstenbond Mercurius. Volgens hem hebben de bonden al jaren met de Algemene Nederlandse Vereniging voor Reisbureaus (ANVR) in de clinch gelegen om de CAO voor reisorganisatoren ook van toepas sing te laten zijn op mensen in het buitenland. Deze hebben al die tijd inkomens ontvangen, die onder het in Nederland geldende wettelijk minimum-loon lagen. Het achterstallig loon voor de reisleidsters en -leiders kan worden gevorderd over de afgelopen vijf jaar, na een uitspraak vorige maand van de arrondissementsrechtbank in Amsterdam. Volgens Diepenveen is essentieel in dit vonnis, dat volgens de rechter werknemers van reisbureaus in het buitenland vallen onder het Nederlands recht. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en .19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. woonplaats Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar naam adres; woonplaats

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1