Vier kamerfracties wijzen KNVB op ondemocratische toestanden in Argentinië ïtaliés liksemstart oor Fransen ingelopen WIERSMA MIST WINST Zuidafrikaanse kleurlingen nog niet sterk genoeg voor deelneming Henk van Leeuwen wil bij FC Den Haag een vijfjarig contract Minneboo stapt af TERUGDRAAIEN KAN NIET MEER "sport LEIDSE COURANT,. DONDERDAG 9 FEBRUARI 1978 PAGINA 11 Oranje toch tegen Tunesië DEN HAAG Het Nederlands voetbalelftal zal toch op 5 april pen oefenwedstrijd spelen in en tegen Tunesië. Nederland zal v dus in ieder geval nog vijf wed- ^.f strijden spelen op 22 februari jn Israël, op 5 april in Tunesië, op 16 en 18 mei in een toernooi in Parijs en op 20 mei in Wenen tegen Oostenrijk. ;pronkelijk vroeg Tunesië te (25.000 dollar) voor het oe- ?nduel. Toeschouwers [■ecord in Jundesliga pÜSSELDORF De toeschou wers blijven in drommen de |vedstrijden voor de Duitse indesliga bezoeken. Het ziet taaruit dat dit seizoen alle :ords worden gebroken, kaar de 216 tot nu toe gespeelde wedstrijden kwamen in totaal 1.916.000 personen kijken. Dat is jen gemiddelde van 27.389 toe- Jchouwers per wedstrijd, het loogste aantal in de vijftien-ja- ige historie van de Bundesliga. FB Stuttgart voert de clubran- llijst aan met een totaal van Il7.000 bezoekers, een gemiddel de van 56.091 toeschouwers per wedstrijd. Sportwereld BRISBANE De vijftienjarige Australische Tracey Wickham [worn in Brisbane een wereldre- (ord 1500 m. vrije slag in 16.14.93 min. (oud 16.24.60). GRONINGEN Sip Bloemberg Twente) is voor vier maan- Jen uitgeleend aan FC Gronin- 3ESSAGES Thurau won vier tan de vijf ritten in de Ster van Bessages. In de eindklassering yerd Leo van Vliet tweede. DOETINCHEM - Trainer 3enk Ellens verlaat aan het find van het seizoen De Graaf- jchap dat een schuld heeft van luim anderhalve ton. DEVENTER - Go Ahead Eag- es zal in mei de trip naar Indo- lesië maken die vorig jaar geen loorgang kon vinden. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Henk van Leeuwen wil bij FC Den Haag aan het eind van dit seizoen een langlopend, vijfjarig contract afsluiten indien zich geen topclub meldt voor de de laatste tijd zo schotvaardige spits. Van Leeuwen, die sinds een half jaar als makelaar werkzaam is bij een kantoor in Leidschendam, zei dit als reactie op het gerucht als zou Ajax interes se in hem hebben als opvolger voor Ruud Geels. Deze zou (ook naar verluidt) worden begeerd doof Anderlecht en bovendien ligt hij nu ernstig over hoop met het bestuur van Ajax dat met hem geen lange verbintenis wil afsluiten. „Ik ga voor 10.000,-- of 20.000 meer niet ergens anders voetballen", verklaarde Van Leeuwen giste ren. „Daarvoor zet ik mijn maatschappelijke car rière met op het spel. Ik zal een zeer goed aanbod van een topclub moeten krijgen om weg te gaan bij FC Den Haag, waar ik het zeer naar mijn zin heb." Van Leeuwen verwacht, dat hij bij een overgang naar Ajax zijn activiteiten als makelaar kan voortzetten, maar manager Fred van Hal van FC Den Haag verklaarde, dat de werkgever van Van Leeuwen hiervan niet is gediend en het dienstverband met Van Leeuwen in dat geval zeker niet zal verlengen. Henk van Leeuwen wil graag bij FC Den Haag bijtekenen maar dan wel een langdurig contract ANTWERPEN De aanval van amateur Gaby Minneboo op het werelduurrecord achter zware motoren bij de professionals, dat sinds 2 februari met 74.270 kilometer op naam staat van Nico Been, is gisteren in het Antwerpse sportpaleis mislukt. Aanvankelijk leek Minneboo op een nieuw record af te gaan. Achter gangmaker Bruno Walrave had hij na 36 kilometer een voorsprong van achttien seconden op het schema van Been. Na 50 kilometer was de voorsprong echter al tot tien seconden geslonken. Twintig minuten voor het einde van zijn poging stapte Minneboo af. Indeling hockeyploeg EK KEULEN Nederland is voor lowakije, Ierland, Spanje, Rus- het toernooi om de Europese land en Wales. In groep a spelen hockeytitel voor heren, dat van West-Duitsland, Engeland, Fran- 2 tot en met 10 september in krijk, Gibraltar, Polen en Schot- Hannover wordt gehouden, in land. Titelverdediger is Spanje, groep b ingedeeld met Tsjechos- -Grand Prix voor Pro Patria VALENCE Landskampioen De ploeg bestond uit Ingrid Bol- keurturnen bij de dames Pro leboom. Annelies Nijdam, Inge Patria uit Zoetermeer, heeft de Wulz en Ria Hoogendoorn. internationale Grand Prix van Tweede werd Barcelona en der de Franse stad Valence gewon- de Pinneberg (WD1.). DEN HAAG Tweede-ka merleden van de partij van de Arbeid, CDA, VVD en D'66 vragen de KNVB in een giste ren opgestelde brief zich te realiseren dat bij de wereld kampioenschappen voetballen in Argentinië de politiek mis bruik dreigt te gaan maken van de sport. Op de bestuursleden van zo wel het bondsbestuur als het bestuur van de sectie betaald voetbal, wordt een beroep ge daan niet deel te nemen aan manifestaties in Argentinië, die strekken tot meerdere eer en glorie van het Argentijnse regime, terwijl tevens wordt aangedrongen op uiterste te rughoudendheid in de contac ten met de junta-leden. De ka merleden zeggen ook te hopen dat de KNVB-bestuurders al bezig zijn een gedragslijn in deze zin voor Argentinië uit te stippelen. naar Argentinië te laten gaan, maar de WD-er Wim Keja opperde de sug gestie dat de kamerfracties zich wel tot de KNVB zouden kunnen richten met een stuk waarin op de ondemo cratische toestanden in Argentinië wordt gewezen. Die suggestie is over genomen en acht kamerleden ttwee van de PvdA, twee van het CDA, twee van de WD en twee van D'66) stelden de brief op die volgens het PvdA-ka- merlid Relus ter Beek gisteren, met alle acht handtekeningen, zou zijn verzonden, ware het niet dat de WD-opstellers Wim Keja en Erica Verkerk-Terpstra op hun fractieleider Rietkerk stuitten. Deze wil de brief eerst in de fractie besproken hebben. Met het verzenden van de brief zal worden gewacht tot van de WD uit sluitsel is verkregen. Dat zou vanmid dag het geval zijn. Allen acht het van groot belang dat namens vier fracties en 138 kamerleden wordt getekend, zodat enig uitstel van verzending ge rechtvaardigd is. In de brief stellen de kamerleden ver der, dat het besluit van de internatio nale voetbalorganisatie FIFA de we reldkampioenschappen in Argentinië te houden thans niet meer is terug te draaien. Dat ontslaat de KNVB overi gens niet van zijn eigen verantwoorde lijkheid, die groter wordt naarmate de Argentijnse regering de wereldkam- Onthutsend en onthullend is m dit verband, aldus de brief, de inschake ling van een reclamebureau uit de Verenigde Staten door de Argentijnse regering ten behoeve van het voetbal festijn. Het is zeker niet vol te houden, zo gaat de brief verder, dat sport en ploitiek gescheiden zaken zijn. Immers, de po litiek ligt buiten sport voor eigen doe leinden. De kamerleden zeggen verder te hopen dat de KNVB-bestuursleden een andere mening zijn toegedaan dan de coaches Happel en Zwartkruis, die volgens de brief blijkens hun uitlatin gen geen enkel besef hebben getoond voor die koppeling tussen politiek en Voorts wordt nog gevraagd naar de veiligheid van officials en spelers in Argentinië en naar de vrijheid van beweging en de vrijheid van menings uiting van persvertegenwoordigers die naar de wereldkampioenschappen gaan. Ook wordt voorgesteld over de ze hele kwestie contact op te nemen met de voetbalorganisaties in andere landen. Tenslotte wordt in de brief gezegd dat de kamerleden ten alle tijde tot een gesprek over de inhoud met vertegen woordigers van de KNVB bereid zijn. :k BjJAPELS De eerste aftasting ordwijlfan de wederzijdse kracht tus- gse Bfen Italië en Frankrijk, die in c 3; Lisjoorrondegroep een van het 'air— Klrk-eindtoernooi in Argentinië 3; Naa|iet Hongarije en Argentinië "t 3; |aan strijden om een plaats in evenhoie volgende ronde, is gisteren ïrswouife Napels voor beide partijen 3; Valk serzaam geweest, foubrudje jonge Franse ploeg van Mi- Degstgelhel Hidalgo weet in ieder geval -Leideijat Italië kan aanvallen, en iden iverrompelen. In het uitver- WSB iochte stadion'van Napels ston- Kickjen de Italianen na ruim twintig •JL—Mehinuten al met 2-0 voor. Beide •effers kwamen van de vóet in Francesco Graziahi. Zijn jrste, uit een strafschop. )e Fransen lieten zich door de 'iksemstart van de Italianen afschrikken. Zij kregen leeds meer vat op het spel van .Azzurri" en vijf minuten na r Nhkst liet leed P de rust kon Bathenay de om wenteling in de krachtsverhou ding in de stand tot uitdrukking brengen. Uit een hoekschop van Michel kopte hij de bal in: 2-1. Michel Platini, die genoemd wordt als Cruijffs opvolger bij Barcelona, was de grote regis seur van het gevaarlijke Franse team. Hij scoorde in de 64ste minuut uit een vrije trap, maar scheidsrechter Martinez (Span je) keurde de treffer af omdat Platini te vroeg had geschoten en liet de vrije trap overnemen, zonder resultaat. Acht minuten voor het einde kon Platini, op nieuw uit een vrije trap, alsnog de kroon op zijn werk zetten: 2-2. Zo zorgde hij voor het gelijkspel en het hoopgevende resultaat van Frankrijk, dat sinds 1920 niet meer van Italië heeft kun- nen winnen. Graziani scoorde twee keer tegen Frankrijk Italië: Zoff, Gentile. Bellugi, Frankrijk: Rey, Janvion, Rio Scirea, Maldera, Tardelli, An- (Lopez), Tresor, Bossis, Bathe- tognoni (Patrizio Sala), Benetti, nay, Guillou (Michel), Platini, Claudio Sala, Graziani, Bettega Dalger, Lacombe, Rouyer (Gem- (Pulici). merich). AMSTERDAM Het eerste treffen in "tweekamp 1978" zes partijen tussen de dam- grootmeesters Harm Wiersma en Rob Clerc is na een scherpe positiepartij in 52 zetten in re mise geëindigd. De geladen Wiersma, die in een compleet goochelaarscostuum achter de speeltafel plaatsnam, ging met wit al bij de tweede zet tot de aanval over. De voor post werd door Clerc voorlopig ongemoeid gelaten en hij koos als strategie een omsingelende beweging. Met zijn veertiende zet leidde de Amsterdammer toch een actie in tegen Wiers ma's vooruitgeschoven stuk, maar het resultaat was niet be paald gunstig. Rond de 28ste zez verwierf Wiersma een overwe gende centrumpositie, waardoor Clerc een fout die hem de ne derlaag had kunnen bezorgen. Hij gaf een stuk prijs en dacht hiervoor genoeg compensatie te krijgen voor een doorbraak aan Wiersma's korte vleugel. Dit viel echter bar tegen. Maar ook de wereldkampioen speelde niet vlekkeloos. De Fries, die ietwat in tijdnood was geraakt, werd door de klok tot spoed ge maand. Daardoor verzuimde hij op de 41ste zet de winnende voortzetting en kwam voor SnuldzrttenVde°lpimtendeUng Harm Wiersma had zich 'potsierlijk uitgedgst voor zijn eerste partij in de tweekamp veilig te stellen. met Rob Clerc (rechts). Demonstratieve BADMINTONBOND OVEB PROTEST fakkeloptocht 2-0, WO* I 3-0. SJZ BEVERWIJK De werk groep Zuid Afrika-IJmond is van plan vrijdagavond een de monstratieve fakkeloptocht te houden om te protesteren te gen de deelneming van Zuida- frikaanse badmintonspelers aan het toernooi om de open Nederlandse titels, dat dit weekeinde in sporthal Duin- wyck te Beverwijk wordt ge houden. De optocht, die om 19.00 uur op het president Kennedyplein begint, leidt, naar de sporthal. Daar zal de in Nederland ver blijvende Zuidafrikaan Esau du Plessis het woord voeren. Voorts wil de werkgroep een petitie aan voorzitter Spee van de Nederlandse Badminton Bond overhandigen. Het college van burgemeester en wethouders van Beverwijk heeft zich inmiddels beraden over zijn houding ten opzichte van het toernooi. Het college wil op generlei wijze verder bij het toernooi betrokken zijn. Daarbij is de brief van de minister van CRM d.d. 21 fe bruari 1977 aan alle landelijke sportorganisaties in aanmer king genomen. Haarlem Naar aanleiding van het deelnemen van negen Zuidafrikanen aan de open Nederlandse badmin tonkampioenschappen op 10, 11 en 12 februari in Beverwijk heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse Badminton Bond een communiqué doen uitgaan, waarin nader wordt ingegaan op de achtergronden. Van vele zijden zijn wij erop gewe zen, dat het deelnemen van Zuid- Afrika aan deze kampioenschappen in strijd is met de VN-resolutie en de brief van CRM. Ex-minister Van Doorn laat echter de beslissing volledig over aan de sportorganisaties", aldus het hoofd bestuur, dat vervolgt: „De principe- uitspraken van de Verenigde Naties resolutie onderschrijven wij. In Zuid-Afrika waren twee badminton- bonden, een voor blanken en een voor kleurlingen. Als gevolg van een jarenlang gevecht van de blanke badmintonbond tegen de apartheid is het verleden jaar eindelijk gelukt de twee bonden samen te voegen tot één Dit betekent dat kleurlingen lid kunnen zijn van „blanke" verenigin gen en omgekeerd. De grote voor vechter van deze integratie, oud voorzitter Harry Stavridus, verklaar de dat dit ook gebeurt en dat er ook volledige integratie is ten aanzien van competitie, wedstrijden enzo voorts". Het hoofdbestuur meldt dat de actie groep IJmond de Badmintonbond heeft bevestigd, dat de bonden zijn samengesmolten tot één Zuidafri kaanse badmintonbond, maar dat .men in Londen niet bevestigd kon krijgen dat de wedstrijden op volle dig geïntegreerde basis plaatsvinden. Niveau ,Van onze zegsman', zo vervolgt het hoofdbestuur, .vernamen wij ook dat het voor de Zuidafrikaanse regering geen enkel probleem meer is om Zuidafrikaanse kleurlingen, die door de Zuidafrikaanse badmintonbond worden aangewezen naar het buiten land te laten gaan'. Helaas is echter de speelsterkte van de kleurlingen nog niet op het ni veau, dat zij voor uitzending in aanmerking komen. Op grond van al deze overwegingen heeft de inter nationale wedstrijdcommissie de in schrijving van Zuidafrikaanse spe lers geaccepteerd'. Het hoofdbestuur voegt er aan toe reeds twee jaar geleden dus voor de samenvoeging van de twee bon den aan de toenmalige blanke badmintonbond duidelijk te hebben laten weten geen landenwedstrijden te zullen spelen tegen Zuidafrikanen. Bij de open kampioenschappen is echter uitsluitend sprake van indivi duele wedstrijden en wordt geen lan- denklassement opgemaakt. Het hoofdbestuur zal zich op korte ter mijn opnieuw over zijn standpunt beraden. .Uiteraard in nauw overleg met crm', aldus het communiqué. Niet gemeld Gedeputeerde Staten van Noord- Holland vragen zich af waarom de Nederlandse Badminton Bond bij de subsidie-aanvrage voor deze inter nationale kampioenschappen heeft nagelaten te melden dat Zuid-Afri- ka tot de deelnemende landen be hoort. In een brief aan de Badmintonbond schrijven G.S., dat wel het deelne men van elf landen (Denemarken Zweden, Engeland, West-Duitsland België, Canada, Australië, Taiwan Nieuw-Zeeland Indonesië en Neder land) is genoemd, maar dat het uit komen van Zuid-Afrika, met negen blanke spelers, is verzwegen. Gedeputeerde Staten vragen, alvo rens over de subsidie-aanvrage te beslissen, opheldering over dit ver zwijgen en zijn bovendien geïnteres seerd in het standpunt van de bond uitsluitend blanke Zuidafrikanen toe 'te laten. i v. d. Helm en v. Slobbe j spelen onder voorwaarden DEN HAAG— Bert van der Helm en Nico van Slobbe heb ben zich alsnog beschikbaar ge steld voor internationaal tafel tennis. Beiden hadden zich terugge trokken toen het conflict tussen hun vereniging Tempo Team en de sportcommissie van de N.T.- T.B. en de beide bondscoaches Gerard Bakker (dames) en Bert Schoofs (heren) hoog oplaaide. I Aan hun terugkeer in het Ne- I derlands team hebben beide I spelers de volgende voorwaar- I den verbonden: zij willen voor vrijdag vernemen of zij inder- j daad zullen worden afgevaar- j digd naar de Europese kam- pioenschappen van 10 Vm 19 maart in Duisburg, zoals aan vankelijk de bedoeling was; An ne Vlieg gaat naar dit kam pioenschap als reserve. Deze speler was al uitgenodigd maar verklaarde zich toen solidair

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11