Beelden uit Oost-Berlijn: luxe hotel en fel cabaret NAVO: betere bescherming ran Rotterdam nodig Sneeuw blijft Amerikanen ernstig hinderen Libanon, Pakistan en Afghanistan heroineleveranciers Politieke ontwikkelingen in Bondsrepubliek zorgwekkend Israël en Egypte tegenover elkaar in Afrika's Hoorn 5UITENLAND is LEIDSE COURANT RUSSEI^DEN HAAG (ANP) De AVO wil een beter militaire bescher mt!: ing van de havens van Antwerpen jSji Rotterdam (en ook Zeebrugge en ~2 gissingen) tegen een mogelijke Russi- he luchtaanval, zo is in Brussel be- tnd geworden. militaire staf van de NAVO, aldus - eldt het Britse persbureau Reuter, idt een verbetering van de verdedi ging van deze belangrijke zeehavens nodig, omdat sinds het uitvallen van Frankrijk, de Verenigde Staten hun troepen en aanvoerlijnen via deze ha vens zouden willen laten lopen in een Oost-West conflict. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van defensie verklaarde gis teren desgevraagd, dat aandacht zal moeten worden besteed aan de lucht verdediging van de aanvoerhavens voor Amerikaanse versterkingen in tijden van spanning. De Nederlandse en Belgische zeehavens zijn voor de Amerikaanse aanvoer zo belangrijk geworden omdat Frankrijk niet langer deel uitmaakt van het geïn tegreerde opperbevel van de NAVO. Normaal gesproken zouden de Ameri kaanse schepen landen op de west- en noordwestkust van Frankrijk en dan nog redelijk ver verwijderd zijn van het centrum van het eventuele strijdtoneel: West-Duitsland. ^)e sneeuwstorm in het noordoosten van de Verenigde Staten hebben vooral het verkeer getroffen (onder). In plaats van de auto zorgden ski's (boven) en een rolstoel (rechts) voor het vervoer van mensen naar hun werk. In Boston was de sneeuwval zo groot dat de inwoners iedere dag hun auto's moesten uitgraven (rechts, midden). Zelfs als je te voet naar je werk «vilde gaan, kwam er veel kruip, sluip en klimwerk aan te pas, om de plaats van bestemming Ie bereiken. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Het openbare leven aan Ie Amerikaanse noordoostkust is gisteren ipnieuw stilgelegd. De winterrecords, die wee weken geleden tijdens een zware totale balans sinds de eerste koude golf begin december is de honderd doden al ruim gepasseerd. De meeste slachtoffers vallen onder automobilisten, die in hun auto's worden verrast en onder mensen, neeuwstonn werden bijgeschreven, kun- die bij het sneeuwruimen door een har- Men worden doorgehaald. Van Noord Ca- olina tot Vermont ligt nu een sneeuwde- ten van twintig tot vijftig centimeter met taanval worden getroffen. Waarschuwin gen om bij het sneeuwruimen op te passen voor al te grote inspanningen weerklinken )p veel plaatsen door de noordooster vele malen via radio en tv. In de grote storm opgewaaide sneeuwheuvels van ve- steden zijn het vooral zwervers, die zich e meters. na enig alcoholgebruik te ruste leggen en doodvriezen. In de meeste steden zijn in de grote steden aan de oostkust, zoals allerijl schuilplaatsen geopend. v i. D 4 Toch werkt het winterweer soms ook le- 'ensreddend In New York viel een kleuter ^pi New York, Boston, Philadelphia. Washing- ion en Baltimore is maandag en dinsdag rauwelijks gewerkt Degenen die het er Van twee jaar van driehoog uit het raam maandagochtend toch op hadden gewaagd en kwam ongedeerd in de sneeuw terecht, in niet op tijd de terugreis aanvaardden, De sneeuw is gisteren op de meeste plaat- lebben de nacht doorgebracht op kantoor Sen gestopt, maar felle windstoten bleven if in overvolle hotels, waar ze met talrijke uiterst langzaam op gang komende verkeer Jestrande luchtreizigers zich soms in de ernstig hinderen. Voor de rest van de week ral te ruste moesten leggen. zijn de voorspellingen beter. De Joordat de storm ruim vantevoren was neemt af, het blijft koud. maar er wore langekondigd, is het aantal ernstige slach- de eerste dagen geen nieuwe sneeuw vei offers ditmaal beperkt gebleven, maar de wacht EINDELIJK PENSIOEN De 62-jarige Antoinette Slovik, weduwe van de enige Amerikaan se soldaat die deze eeuw wegens desertie werd doodgeschoten, heeft eindelijk hoop op een mens waardig bestaan. President Carter heeft aangekondigd dat hij een actie in het Congres wil steunen om mevrouw Slovik 70.000 dollar achterstallig pensioen toe te ken nen. 'Mijn gebed is verhoord', aldus mevrouw Slovik.' GENEVE (Upi-Reuter) Libanon, Afghanistan en Pakistan staan op het punt de belangrijkste nieuwe bronnen van illegale opium en heroïne op de wereldmarkt te worden, zo heeft de VN- raad voor toezicht op narcotica bekendgemaakt. Heroïne uit het Midden-Oosten, waarschijnlijk gemaakt van illegaal geproduceerde opium uit Afghanistan en Pakistan, is vorig jaar in kleine hoeveelheden op de illegale markten van West- Europa verschenen. De raad zegt in zijn jaarrapport dit een verontrus tende nieuwe ontwikkeling te vinden en heeft de regeringen en betrokken instellingen verzocht de toestand scherp in het oog te houden. De raad zetelt in Genève. Hij zegt ongerust te zijn door hardnekkige geruchten over illegale opium teelt in Libanon en de gelegenheid die de Libane- zen hebben om aan de handel in narcotica deel te nemen, terwijl het land een grote leverancier is van cannabis. Tekenen wijzen op verminderde illegale toevoer uit de traditionele landen, Birma, Thailand en Laos. Sedert 1976 zijn tabletten en poeder van het morfinesulfaat, gemaakt van opium uit Pakistan, in enkele Westeuropese landen verschenen. De V.S. krijgt steeds meer cocaine, voornamelijk uit Columbia, maar dat is voorlopig geen grote bedreiging door de hoge prijs. In 1976 werd in achttien landen veel heroine in beslag genomen, vorig jaar in vijftien, en in West-Europa werd beslag gelegd op grote hoeveel heden cannabis. Praktisch elk narcoticum of psychotropisch mid del dat tot misbruik leidt is op plaatselijke zwarte markten verkrijgbaar. De handel is tijdelijk gestoord geweest doordat vorig jaar enkele groepen van Chinese oorsprong uit Nederland zijn verwijderd, aldus het rapport. Deze kunnen zich elders echter hergroeperen en er zijn aanwijzingen dat koeriers van Europese oorsprong steeds veelvuldiger worden gebruikt om geen verdenking te wekken. Gevechten in Beiroet BEIROET (Reuter-AFP) In Beiroet is gisteren hevig ge vochten tussen soldaten van het Libanese leger en Syriërs van de vredesmacht van de Arabische Liga, waarbij 22 do den en minstens 33 gewonden zijn gevallen, zo is uit rechtse kringen vernomen. Zij hebben dit afgeleid uit gege vens van alle ziekenhuizen in het gebied van Beiroet, waar 20 Syrische doden en 26 gewonden zijn opgenomen. Aan Libanese zijde zouden twee doden en ze ven gewonden zijn. De gevechten ontstonden toen Libanese officieren bezwaar maakten tegen een poging van Syrische militairen, een nieuwe wegversperring op te richten bij een Libanese kazerne in de oos telijke wijk Payyadiya aan de weg naar Damascus, aldus de zegslieden.- PARUS (AFP) Deskundige dieven hebben in de nacht van maandag op dinsdag ongeveer drie kwart van de voorjaarscollectie van het parijse mo dehuis Carven aan de Champs Ely- sèes gestolen. Bij Carven is men ontroostbaar omdat juist nu inkopers uit alle delen van de wereld in Parijs zijn om zich de model len van de Parijse modehuizen te la ten tonen.- Mistroostig kijkt mevrouw Carven. tezamen met het model Nicaise, naar de kale hangers na dat driekwart van de voorjaarscollec tie door insluipers gestolen was. Meer dan honderd toilet ten werden ge kaapt. Rimpel in oorlel TEL AVIV (AFP) - ..Een ieder die een gerimpelde oorlel heeft moet zijn hart laten onderzoeken. Hij of zij wordt bedreigd door een hartaanval", aldus dr. ïebouda Scbönfeld, hoofd van het cardiologisch cen trum van het Beilinson-zie- kenhuis in Tel Aviv. Volgens dr. Schönfeld heeft een onderzoek van 807 pa tiënten uitgewezen, dat er rechtstreeks verband be staat tussen gerimpelde oorlellen en hartaandoenin- gen. Mensen met een te hoge bloeddruk, zuikerziekten, of mensen die reeds een hartaanval hebben gehad. lijden aan vaatvernauwing. die zich openbaart in ver lies van elasticiteit van de weefsels van de oorlellen waardoor rimpels verschij- DEN HAAG (ANP) Van 29 maart tot en met 2 april zal in de Westduitse plaats Frankfort het eerste deel worden gehou den van het derde Brussel-tri- bunaal. Dit tribunaal zal zich in het bijzonder bezighouden met de Berufsverbote in West- Duitsland, met de vraag of er censuur wordt uitgeoefend en of er mensenrechten worden ge schonden bij strafprocessen in de Bondsrepubliek. Op een persconferentie in Den Haag verklaarde de Westberlijn- se hoogleraar Uwe Wesel dat de situatie ten aanzien van deze punten in West-Duitsland op het moment zorgwekkend is. Hij stelde echter met nadruk dat de Bondsrepubliek geen fascisti sche staat is. „Het uitgangspunt is dat West- Duitsland een democratisch land is. Daarom hebben wij ons ook voorgenomen het derde Russel-tri bunaal in het land zelf te houden, aldus Wesel. Volgens het Nederlandse onder- steuningscomite van het tribu naal is West-Duitsland als on derwerp gekozen op grond van een aantal verzoeken dat hier over is binnengekomen bij het internationale secretariaat van de Russel-stichting in Londen. De verzoeken waren in het bij zonder gericht op een objectief onderzoek van het Radikalener- lass dat het mogelijk maakt mensen uit te sluiten van be paalde beroepen. Stap terug van Italiaanse communisten ROME (AP) De Italiaanse communistische partij heeft gis teren haar eis voor regerings deelname laten vallen en gezegd dat zij de voorstellen van kabi netsformateur Giulio Andreotti in overweging zal nemen. An dreotti heeft de communisten een grotere zeggenschap in het regeringsbeleid beloofd. Communistenleider Enrico Ber- linguer verklaarde echter dat zijn partij zal blijven streven naar het verkrijgen van kabi netszetels. Bild Zeitung: Turk verried NAVO-gehei- men HAMBURG (UPI) Het West duitse blad Bild Zeitung van gisteren heeft meegedeeld dat een Turkse officier bij het NA- VO-hoofdkwartier in Brussel in 1975 2.000 geheime documenten aan de S.U. heeft verraden. De gegevens waren belangrijker dan die welke zijn verraden door een spionagekern van drie man die in 1976 in het Westduit se ministerie van defensie werd ontdekt. De gevolgen daarvan waren dat de Westduitse minister van de fensie, Georg Leber, tenslotte moest aftreden en het Westduit se kabinet vorige week moest worden gereorganiseerd. JERUZALEM/CAIRO (AP/Rtr) - Israël en Egyp te hebben een nieuw terrein gevonden waarop zij tegenover elkaar staan: de zgn. Hoorn van Afrika, het gevechtsterrein van Ethiopië en Somalië. Israël steunt in het conflict Ethiopië, en bevindt zich daarbij in het gezelschap van de Sovjet-Unie, Libië en Cuba. Egypte heeft met andere Arabi sche landen de zijde gekozen van Somalië, dat Ethiopië het bezit van de Ogadenwoestijn be twist. Israël steunt Ethiopië met zwaar materieel, en het doet dit uit angst voor stagnatie in zijn olieaanvoer vanuit Iran, via de Straat Bab el Mandeb aan de ingang van de Rode Zee. Israël is niet zozeer gekant tegen Somalië, maar tegen een eventueel onafhankelijke staat Eritrea, die zich zou kunnen aansluiten bij de radicale Arabische staten. Het radicale Zuid-Jemen ligt aan de andere oever van de Straat Bab el Mandeb. President Sadat van Egypte steunt echter, met een aantal Westeuropese landen, Somalië. Hij heeft al wapens gestuurd en sluit het zenden van troepen niet uit, zo heeft hij gisteren in Washington ver klaard. Somalië wordt ook gesteund door Arabi sche geldmachten als Saoedi-Arabië en Iran. President Sadat heeft het Amerikaanse Congres om betere wapens gevraagd, waaronder de F-5e straaljager. Hij heeft premier Begin van Israël de verzekering gegeven dat de Egyptische hoofd macht niet ten oosten van de strategische passen in de Sinai zal komen na overdracht van de Sinaï door Israël. Hij noemde de kwestie van dé Israëli sche nederzettingen een tragedie. Hij kreeg daarbij steun van het Witte Huis. dat mededeelde de afgelopen maand drie keer te hebben gewaar schuwd tegen nieuwe vestigingen. De Israëlische minister Dajan is inmiddels ook in Washington aangekomen. [van onze correspondent Hella Piek) -Berlijn Nog geen kilometer van ikpoint Charlie staat in de Friedrich- se de trots van Oost-Berlijn: een nieuw klas hotel, dat officieel Hotel Metro- heet. Maar scherpe Oostberlijners had- al gauw een betere naam voor het we hotel: „Hotel Apartheid" of, nog isselijker: „Deviezen Bunker". en is alles duur, en je kunt er bijna n met Westduitse Marken betalen. Het 1 is bedoeld voor zakenmensen uit het en, die hier fijn worden vertroeteld, t ze hopelijk wat buigzamer worden bij e onderhandelingen. Reizigers uit Com- istische landen logeren elders. een restaurant op de begane grond f met Oostduitse marken betaald kan n, maar wie echt sjiek wil dineren I naar het „deviezenrestaurant" boven. in de bar moet er met Westduits geld pld worden. Koopt men Oostduitse post- Js aan de hotelbalie, dan moeten daar- ■ook Westduitse marken neergeteld wor- Jln heel Oost-Berlijn zijn er geen Wester- ranten te krijgen behalve in Hotel Me- ole. En weer wordt de prijs van de ten in Westduitse marken gegeven. Die I is overigens danig verhoogd, vanwege jjkomende kosten van het over de Muur Als concessie kan de Oostduitse Jjkrant voor Oostduits geld gekocht wor- avaak wordt die ook gratis weggegeven, puitse burgers mogen het hotel binnen in, en niets kan ze tegenhouden er ook f ien, zolang ze kunnen betalen. Ze zijn al te erg tegen dit kleine eiland van ërs leven gekant, en zijn het er wel mee eens dat op deze manier de Westerlingen harde valuta ontfutseld wordt. Het is een zeer van pas komende bijdrage voor het tekort op de betalingsbalans. Er wordt meer ideologisch bezwaar gemaakt tegen de zogenaamde Interwinkels, waar Oost-Duitsers alleen kunnen betalen met Westduits geld voor goederen die ze alleen hier kunnen kopen: spijkerbroeken, pop-el pees, Zwitserse chocolade, Westduitse kleu- renteevees, plus een hele reeks doodgewone alledaagse artikelen uit het Westen die hier gelden als het summum van luxe. Er zijn duidelijk veel puriteins ingestelde Communisten die het helemaal niet eens zijn met de Interwinkels, of met de speciale levensmiddelenzaken, waar tegen Oostduits geld extraatjes verkocht worden, maar ver boven het prijscontroleniveau. Het is onmogelijk te schatten in hoeverre deze controverse is doorgedrongen tot de top van de regering. Sommige regeringslei ders zijn duidelijk bang dat al te grote stappen in de richting van de Westerse consumptiemaatschappij een identiteitscrisis te weeg kunnen brengen onder de Oost-Duit sers, erger dan ooit sinds de Tweede Werel doorlog. Dat wil niet zeggen dat er in Oost-Duitsland tekenen te zien zouden zijn van diepe politie ke tweestrijd, van een op handen zijnde intellectuele revolutie of van bittere onenig heid tussen president Eric Honecker en an dere belangrijke partijleiders. Het tegendeel is eerder waar: er is een zo duidelijk zichtba re vastbesloten regering, gesteund door toe gewijde partijkaders en stilzwijgend aan vaard door het volk, dat er geen sprake kan zijn van een breuk met het communistische systeem, of zelfs afbraak van de Muur. Potentiële dissidenten behoeven geen andere waarschuwing dan de aanwezigheid van een half miljoen Russische troepen in het land en het enorme gebouwencomplex van de Russische ambassade in Oost-Berlijn. Maar hoewel echte dissidenten schaars zijn, is het toch duidelijk dat het volk niet zo toegewijd en enthousiast is als de partij propaganda wil doen voorkomen. Er is veel onbehaag lijkheid, inertie, frustratie. Een kennis van mij, een jonge, kwieke fa- brieksbedrijfsleider en partijlid is een goed voorbeeld van de moeilijkheden van het leven in een communistisch land dat ge scheiden is van de rest van etnisch Duits land. Het is moeilijk te blijven volhouden dat je een geheel aparte nationale identiteit hebt, wanneer bijna een op de twee burgers familie aan de andere kant heeft, wanneer je dezelfde taal spreekt en je dezelfde televi sieprogramma's kan zien. Mijn kennis, Peter, vertelde mij dat hij er niet langer zo over inzat dat hij niet naar West-Berlijn kon gaan of zijn vakantie door brengen in het Westen. Hij neemt voetstoots aan dat veel intellectuelen, vooral doktoren, weg zouden gaan als de deuren opengezet zouden worden, en volgens hem kan Oost- Duitsland zich dat niet veroorloven. Mis schien kan hij toestemming krijgen om een familielid in West-Duitsland te begraven, maar hij mag die nooit komen opzoeken. Maar hij houdt vol dat hij gewoon nooit over hereniging denkt Peter zegt dat het communistische systeem hem zekerheid verschaft van geboorte tot dood, en dat hij nooit zou kunnen leven in het Westen met het constante gevaar voor werkloosheid. Wat hij vooral verkeerd vindt in Oost-Duitsland is dat jongeren te weinig beroepskeuze hebben en dat er te weinig speelruimte is. De toekomst van de meeste mensen is al uitgestippeld tegen hun vijftien de jaar. Peter zelf is afgestudeerd wiskundi ge. Maar voorlopig is hij afdelingschef in een computerfabriek, en hij heeft geen hoop over te kunnen stappen naar medicijnen, wat zijn ambitie geworden is. Ook doktoren en leraren mogen nooit van baan verande ren. Wie de Oostduitse kranten leest, of hun ernstige televisiediscussie bekijkt, of de„be- tekenisvolle" grote schilderijen ziet die altijd gaan over oorlogsleed dat werd overwonnen door communistisch levensgeluk en hechte families, die zal licht denken dat de Oost duitsers hun gevoel voor zelfspot verloren hebbea Het is dan ook een verademing Diestel te zien, het politieke cabaret dat al vóór de oorlog bestond. Het is dus wel mogelijk satirisch over het systeem te spreken. Van de eerste tot de laatste sketch geeft deze kleine geestige groep toneelspelers uitdruk king aan de tegenstrijdigheden in het sprookjesachtige, perfecte wereldje dat de Oostduitse leiders bedacht hebben. Zo komt er een minister in het cabaret voor die een hulpje naar de hemelpoort stuurt om Sint Peter op te dragen een 20.000 engelen tellend verwelkomingskoor voor de minister te or- ganiserea Dan zijn er de twee mannen die een moord plegen, omdat ze ontdekt hebben dat in Oost-Duitsland, dat immers in alles West- Duitsland voor moet blijven, de moordcij fers lager liggen. Helaas, het pistool doet het niet .Misschien weten we niet hoe we er mee moeten werken omdat het een West duits pistool is," zegt de eea „Doe met zo gek," zegt de ander, „als het een Westduits pistool was zou het het doen." Een winkeldievegge heeft zojuist zes paar mannesokken achterover gedrukt. Ze verde digt zichzelf met de woorden: „Niemand kan toch van mij verwachten dat ik sokken terugleg die bij elkaar passen?" Een nieuwe ambassadeur van een nieuw land dat pas een maand bestaat en Oost- Duitsland al erkend heeft komt aan in Oost- Berlijn. Hij wordt met de grootst mogelijke ceremonie ontvangen. Tijdens het luxueuze banket maakt hij de fout Peking Eend te bestellen. Tot overmaat van ramp komt de Russische ambassadeur nog langs. De nieu we ambassadeur krijgt uiteindelijk een Rus sisch ei voorgeschoteld. Een van de cabaretiers van Diestel vat eigenlijk samen wat van heel Oost-Duitsland gezegd kan worden: „We verrichten soms wonderen. Wat we nu nodig hebben is een meuw idee." Zolang iemand dit in het open baar kan zeggen is er nog hoop. Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9