De maatschappij is niet verrot „Vrouw in het ambt" zou mannenrol moeten spelen kerk wereld Kernenergie en de vraag tot overleven. Bijsturen sociale stelsel is sociale doel Paus roept ^Top tot broederlijk delen bij begin vasten OUD-KATHOLIEKE HERDERLIJKE BRIEF: MGR. ZWARTKRUIS BLIJ MET KTHA KORTE METTEN KIJK OP KERNENERGIE 7 (EN SLOT) JARNNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 PAGINA 7 VD- actievoorzitter oos Rietkerk: (Van onze parlementaire redactie) i HAAG Het ontstaan van het kabi- Van Ast was ongedacht en op grond de kiezersuitspraak omstreden. Koos kerk (50), de nieuwe politieke leider Ide VVD, ziet toch een historische recht- rdiging. Dit kabinet, zo zegt hij, past het e in de tijdgeest. Rietkerk ziet die geest chaamd in een stijgend verzet tegen het lemende collectivisme, schaalvergroting oassa-organisatie en aan de andere kant tendens tot versterking van de positie het individu. Een kabinet met liberalen t hij beter toegerust om daarop een woord te geven dan een ploeg-Den Uyl. zien de samenleving niet als een optel- i van individuen. Het is niet zo, dat als individu z'n eigen plekje heeft in de Iienleving, je van een goede samenleving t spreken. Een goede verzorgingsstaat is dzakelijk. Wat er aan gemeenschaps- rzieningen, strukturen en produktie-or- isaties is opgebouwd, moet behouden /en", aldus de WD-fractievoorzitter. iar je kunt niet eindeloos doorgaan op weg van de collectiviteit Dan loop je het aar de mens uit het oog te verliezen. Er (grenzen. De strukturen raken verzadigd, nens vraagt weer extra aandacht. Wat oe is de individuele vrijheid benadruk- eft ook links niet de vrijheid van de s na? merkwaardige is, dat men in socialisti- kring nog steeds in strukturen denkt, eb het gevoel dat we met het gemeen- ^■«ppelijk regelen hier en daar te ver zijn ^■rgeschoten. Dat de gemotiveerdheid van ^^mensen in het gedrang is gekomen. Na oorlog zijn we de welvaart gaan opbou wen. Wat we toen wilden, is nu in grote lijnen bereikt. De vraag is nu: hoe gaan we verder. Dat vraagt om een heroriëntatie. Ik constateer dan, dat er allerwege een groeiend onbehagen is over dat gemeen schappelijk regelen. Het voortzetten van die lijn is eigenlijk conservatief." Ook links erkent dat. In de PvdA gaan stemmen op voor sterke decentralisatie. „Decentralisatie gaat nog altijd uit van cen tralisatie. Ik vind, dat de overheid niet alle terreinen moet beheersen. Wij benadrukken de eigen verantwoordelijkheid van mensen en organisaties. Je moet die verantwoorde lijkheid niet wegnemen. Dat kan leiden tot een parasitair gedrag van mensen en onder nemingen." Links wil de vrijheid van de mensen ver groten door hen meer zeggenschap te geven, niet alleen in het bestuur maar ook in de onderneming. „Als het er om gaat de mensen meer ruimte te geven, ben ik het daar mee eens. Maar waar gepleit wordt voor arbeiderszelfbe stuur, gaan onze wegen sterk uiteen. Wij zijn niet voor zo'n eenzijdig patroon. Al degenen die bij een onderneming zijn betrokken, dienen tot hun recht te komen." De rol van de overheid moet volgens Riet kerk terughoudend zijn. „De overheid moet de verantwoordelijkheid nemen voor men sen die deze niet aankunnen. Invaliden, be jaarden, mensen die in duidelijke achter standsituaties verkeren. Maar daarbij moet je ook de burgerij inschakelen. We moeten niet naar een maatschappij, waarin de eigen inzet van burgers en ondernemingen ver dwijnt. Als een bedrijf in staat wordt gesteld gemakkelijk op overheidssubsidies te draaien, wordt een wezenlijke inzet wegge nomen." „Er is een beperkte groep mensen die weinig gemotiveerd is tot werk. Je moet ervoor oppassen dat bij de mensen een sfeer ont staat van „het hoeft allemaal niet zo nodig." Met het behoud van de welvaartsmogelijkhe den moet ook de gemotiveerdheid blijven." Rietkerk waarschuwt voor een heksenjacht op zgn. profiteurs van de sociale voorzienin- gen. Ooit kreeg hij een brief van een man, die zich erover beklaagde dat hij de hele dag voor zijn boterham moest werken ter wijl zijn buurman niets anders deed dan in de tuin rommelen en vissen. Of daar niet 'ns wat aan gedaan kon worden. „Ik heb dat geval laten nagaan. Toen bleek dat die buurman nog maar drie maanden te leven had Waar moet wel en waar niet bezuinigd worden? „Er mag zeker niet bezuinigd worden op de AOW. Buiten de ambtenaren kan er nog heel wat gedaan worden aan de verbetering van de pensioenen. Door de inflatie worden die veel minder waard. We moeten bekijken waar de zaak te ver is doorgegroeid, waar wildgroei kan worden gekapt. Ook hierbij moet je de eigen verantwoordelijkheid van de mensen in het oog houden. Ik ben voor stander van een gedifferentieerde zieken geldpremie. In bepaalde wetten zou een eigen risico moeten worden ingebouwd om te voorkomen dat men te gemakkelijk van sociale voorzieningen gebruik maakt." „Als de kostenontwikkeling in de sociale voorzieningensfeer zo doorgaat, lopen we vast. We moeten nu bijsturen om de proble men na 1980 aan te kunnen. Dat is een sociaal doel Die ontwikkeling moet beheerst zijn. We moeten er niet met de botte bijl op los gaan. Ik ga er van uit, dat de nullijn voor de collectieve uitgaven die wij bepleit hebben, aan het eind van de kabinetsperiode te bereiken is." Staande op het kruispunt van collectivisme en individu is het duidelijk welke richting Rietkerk op wil. De Club van Rome doelde op een ander kruispunt toen zij de westerse geïndustrialiseerde landen wees op de keu ze tussen voortgaan met de economische groei ten koste van grondstoffen en milieu of stabiliseren. „Ik deel die onheilsfilosofie niet. Dat je op grond van een terechte zorg de groei zou moeten stopzetten. Dat betekent, dat je hele grote groepen mensen onrecht aandoet. Bo vendien is het irreëel als Nederlandje te zeggen: we gaan stabiliseren. Het gevolg is dat de werkgelegenheid niet verbetert en dat een heleboel mensen verder in de knoei komen; het gevolg is ook dat we minder kunnen uitgeven aan ontwikkelingshulp." Rietkerk verwacht veel van zijn partijgenoot Ginjaar, de minister van Milieuhygiëne. In zijn visie betekent de zorg voor het milieu echter niet, dat je voor elk grassprietje afziet van de bouw van een fabriek. Naar de ontwikkeling van de kernenergie moet vol gens hem met „de grootste zorg" worden gekeken. „Wij zeggen niet: hup, achter de kernenergie aan. Het is gewoon een van de mogelijkheden om onze energiebehoeften op te vangen. Anderen hebben zoveel zorgen over kernenergie dat ik me afvraag of deze mensen niet te bang gemaakt worden. Ker nenergie is een van de veiligste produktie- methoden. In gewone fabrieken gebeuren heel wat meer ongevallen. Het enige pro bleem met kernenergie is, dat als er iets mis gaat, het dan ook goed fout gaat De veilig heidswaarborgen zijn dan ook enorm be langrijk. Maar, ook aan onze grenzen wor den kerncentrales gebouwd. Ook als we afzien van kernenergie is dus nog het pro bleem niet opgelost" Hoe zit 't met het puinruimen? „Nou, met de grondpolitiek volgen we een andere lijn. Ook op andere punten is een andere aanzet gegeven. Van belang is, dat de overheid zowel economisch als maat schappelijk niet Vadertje Albedil wil spelen. Het kabinet wil wel degelijk een ander beleid gaan voeren." Maar Aantjes spreekt duidelijk van een voortzetting van het beleid van het vorige kabinet. „Ik heb er begrip voor dat Aantjes de verschillen met het vorige kabinet niet te groot wil maken." Hoelang mag Aantjes daarmee doorgaan. Het is toch niet leuk voor de WD? Koos Rietkerk „Je kunt niet allerlei zaken afbreken van het vorige kabinet Je springt in een rijdende trein. Je kunt maar in betrekkelijk geringe mate de zaak bijstellen." Is de WD-fractievoorzitter wel tevreden met de maatschappij zoals die nu is? „Onze samenleving met een gemengde eco nomische orde van ondernemingsgewijze vrije prod uk tie met sociale correcties is niet ideaal. Maar niemand kan mij wijsmaken dat andere strukturen beter zijn. Op bepaal de punten zijn we te ver doorgeschoten met het collectivisme. Maar ik verzet me tegen de opvatting dat de maatschappij verrot is, dat het perspektief van dat „andere" beter is, tot betere resultaten leidt voor de gewone man." HANS GOSUNGA elligiji ad!) Bij gelegenheid van het begin van de vastentijd heeft paus eurepaulus tot alle katholieken een oproep gericht tot „broederlijk delen", hetzelfde thema, waaronder ook onder de Nederlandse 'katholieken elk jaar de bisschoppelijke vastenactie gehouden wordt. :ht- De paus noemt het broederlijk delen een eis van de christelijke n levenshouding. Deze bereidheid tot delen kan vele vormen aannemen, aldus de paus. Van de persoonlijke gift tot de ÏUW: collectieve inspanning om het lot van onderontwikkelde volke ren te verbeteren. De paus doet een beroep op de katholieken vooral in de vastentijd om in een geest van liefde en boete irtje te offeren voor het welzijn van anderen, vooral van degenen, aan wie zelfs de noodzakelijkste levensvoorwaarden ontbreken. Eerder had paus Paulus gewezen op het gevaar van een „staking van de goedwillende burgers", dat ligt in de huidige roerige situatie van een zich veranderende maatschappij. Het dagelijks leven met al zijn onaangenaamheden en lasten brengt ook de christen in de verleiding zich terug te trekken. De paus herinnerde de christenen daarentegen aan de plicht om zich om de naaste te bekommeren. Het kwaad moet door mmm het goede worden overwonnen en de geschiedenis leert, dat juist Ei in de verwarring van de tijd vaak de ideeën en de krachten voor nieuwe, heilzame vormen van het goede kunnen ontstaan. lubel In de oud-katholieke kerken van Neder land is een herderlijke brief voorgelezen over de positie van de vrouw in de kerk. Evenals in de „Verklaring over de wijding van de vrouw", die een jaar geleden door de internationale oud-katholieke bisschop penconferentie werd uitgegeven, wordt ook in deze brief afgewezen, dat vrouwen tot het apostolisch ambt geroepen kunnen worden. De aartsbisschop schrijft, dat wanneer het er om gaat het in Christus geschonken heil door te geven aan de wereld, God daartoe uitsluitend mannen kiest om als dienaren van Christus dat heil in woord en sacra ment in de kerk te bedienen. Er zijn, ons inziens, aldus de brief, sterke argumenten nodig om aan te tonen, dat de Heilige Geest thans tot de kerk zegt, dat ook vrouwen tot het apostolisch ambt ge roepen kunnen worden. In ieder geval zullen de kerken, die de katholieke kerkop vatting en kerkinrichting bewaard hebben, hierin tot een gemeenschappelijk stand punt moeten zien te komen, zonder zich daarbij alleen door de tijdgeest te laten leiden. Het patriarchale, hiërarchische levenspa troon, beheerst de kerk tot vandaag toe. „De vrouw in het ambt" zou daar in de huidige situatie niets aan veranderen, want zij zou een mannenrol moeten spelen. Veel belangrijker, aldus de aartsbisschop, dunkt ons de vraag hoe wij tot een nieuwe visie op het ambt komen en die ook in praktijk brengen. Een visie waarbij slechts sprake is van dienen, toegerust met gaven, die aan ieder zijn toebedeeld, deel hebben aan het alge meen priesterschap der gelovigen. Daarbij staat de ene gelovige niet boven de andere. Veel meer dan tot nu toe het geval is zal er evenals in de maatschappij in de kerk gezocht moeten worden om de typisch vrouwelijke gaven te ontplooien en daar mee het mannelijke denkpatroon van macht en geweld te doorbreken. Het verheugt de aartsbisschop, dat de vrouwen naast vele andere taken in de synode, kerkbesturen en verenigingen, nu ook aanvaard zijn in de functie van lector. De patriarch van Konstantinopel, Deme- trios I, heeft alle orthodoxe kerken aanbe volen vrouwen op te nemen in haar kerke raden, zoals het patriarchaat van Konstan tinopel al jaren geleden heeft gedaan. Patriarch Demetrios deed zijn aanbeveling als ere-primaat van alle oosters-orthodoxe kerken, een funktie, die overigens niet door alle orthodóxe kerken wordt erkend. Demetrios blijft tegen vrouwelijke ambts dragers: iedere priester is de belichaming van Christus en moet dus een man zijn, omdat Christus een man was. Dit is ook het officiële argument van het Vaticaan. Volgens Demetrios heeft in geen orthodoxe kerk een priester of een leek te kennen gegeven toelating van vrouwen tot het priesterambt voor te staan. Mgr. drs. Th. Zwartkruis, bis schop van Haarlem is blij met de Katholieke Theologische Ho geschool Amsterdam (KTHA), die hij in het bisdomblad „Sa men Kerk" omschrijft als een „smidse van katholieke théolo gie in onze hoofdstad". Ter gelegenheid van het tienja rig bestaan van de KTHA, dat volgende maand wordt gevierd, stelt de Haarlemse bisschop dat de Amsterdamse hogeschool, „zoals ook de andere theologi sche scholen in Nederland", zich de afgelopen tien jaar met grote toewijding heeft gewijd aan de taak een verbinding te leggen tussen de leer van de kerk en de hedendaagse cultuur. Mgr. Zwartkruis schrijft dank baar te zijn voor de uitstekende KTHA-studenten die hij priester heeft gewijd „en die op voor treffelijke wijze hun ambt uitoe fenen als celibatair priester, waarvoor zij in volle vrijheid Onder de titel „Wereldconfe- l'a rentie over geloof, weten- schap en de toekomst" belegt de Wereldraad van Kerken van 12 tot 24 juli 1979 aan het technologisch instituut van i Massachusetts (VS) een ont moeting tussen vijfhonderd wetenschappers en theologen uit de gehele wereld. Doel is te „zoeken naar de betekenis van het geloof in een wereld, waarin wetenschap en techno logie veranderende krachten zijn, die mensen en menselijke waarden bevrijden maar ook vernietigen". Het bestuur van de stichting Mensen in Nood (Caritas Neer landica) heeft besloten drie miljoen gulden uit te keren. Een miljoen gaat naar de slachtoffers van de cycloon in Andrha Pradesh in India. An- derhalf miljoen gulden is be stemd voor de door droogte bedreigde Sahellanden voor voedsel, het maken van putten en akkers en zaaigoed. Het is een deel van de opbrengst van de actie die in november via de televisie werd gevoerd. De actie bracht vier miljoen op. Over de besteding van de rest wordt overleg gepleegd. Een half miljoen werd nog besteed aan projecten in verschillende landen. Paus Paulus heeft drie voor zitters en een secretaris-gene raal benoemd voor de Latijn- samerikaanse bisschoppen conferentie, die van 18 tot 28 oktober in Pueblo (Mexico) wordt gehouden. De voorzit ters zijn kardinaal Sebastiano Baggio, voorzitter van de pau selijke commissie voor La- tijns-Aroerika, kardinaal Aloysius Lorscheider, aarts bisschop van Fortaleza (Brazi lië) en de aartsbisschop van Mexico-stad, Ernest Corripio Ahumada. Secretaris-generaal werd mgr. Alfonso Lopez Tru- jillo, titulair bisschop van Bo- seta uit Colombia. In het seminarie van Econe in Zwitserland van de gesuspen deerde Franse aartsbisschop Marcel Lefebvre zijn vieren dertig nieuwe seminaristen aangenomen. Het merendeel van de seminaristen komt uit Frankrijk (13) en Italië (8). An ders dan vorige jaren is er geen student uit Duitsland bij De kerkvoogdij van de her vormde gemeente in Haarlem heeft een subsidie van veertig miljoen gulden nodig voor restauratiewerk aan de Grote of St.-Bavokerk. Als de subsi die er komt zal het werk ze ven tot acht jaar duren. hebben gekozen. Dit geldt ook voor de pastorale werkers die door mij benoemd zijn en vruchtbaar werken in ons bis dom". De bisschop is echter niet vol daan. In de meeste landen zijn de priesterroepingen gedaald, maar de laatste tijd is er weer een duidelijk opwaartse tendens te constateren. „Dit gaat" al dus mgr. Zwartkruis „ge paard met een duidelijk verlan gen om deze priesterroeping steun en vorming te geven in een milieu van gelijkgestemden. Daarom zal per 1 september 1978 naast de twee reeds be staande leefgemeenschappen een huis geopend worden voor hen die zich gezamenlijk willen voorbereiden op het priester schap. Wie hiervoor een goede naam weet, die beter klinkt dan het buitenlandse „convict" en aan gepast is aan onze Nederlandse kerkprovincie, zou ik erg dank baar zijn", aldus mgr. Zwart kruis. Zoals bekend heeft mgr. dr. A. Simonis, bisschop van Rotter dam, welk bisdom ook deel neemt in de KTHA, zijn sterke voorkeur te kennen gegeven voor de priesteropleiding aan het seminarie van mgr. Gij sen te Rolduc en meent hij de KT HA niet zonder meer te kunnen goedkeuren. Binnenkort valt hierover een standpuntbepaling van de Rotterdamse bisschop te verwachten. In een poging de discussie over kernenergie enigermate doorzichtiger te maken, schreef een van onze redacteu ren een zevental artikelen, waar ingegaan wordt op diverse aspecten rond kernsplijting voor energiedoe leinden. Om de lezer zoveel mogelijk te gerieven volgt hieronder de „vertaling" van enkele begrippen, die in dc wereld van de kernenergie gemeengoed zijn, maar die daarbuiten weinig of niet gebruikt worden. URANIUM: dit wordt als erts in een aantal landen (Sowjet-Unie, Amerika, Zuid-Amerika, Australië, Brazilië, India, Canada e.a.) aangetroffen. Natuurlijk uranium, bestaat voor 99,3% uit niet splijtbaar uranium-238 en voor slechts 0,7% uit het wèl splijtbare uranium-235. 1 URANIUMVERRIJKING: om het uranium te kunnen gebruiken als brandstof in een kerncentrale moet de splijtbare fractie verhoogd worden tot 3%. Dit gebeurt in een verrijkingsfa- briek, waarvan er een in Almelo staat. Wanneer uranium verrijkt wordt tot 90% en hoger is het geschikt voor kernwapens. In theorie is het mogelijk deze verrijkingsgraad te bereiken in fabrieken waar doorgaans niet verder wordt verrijkt dan tot 3 a 4%. OPWERKINGSFABRIEK: in deze fabrieken worden de bestraalde splijtstofstaven uit een kernreactor langs chemische weg behandeld. Die behandeling bestaat uit het terugwin nen van uraniumresten en het eveneens splijtbare plutonium, dat vooral als splijtstof in een kweekreactor wordt gebrbikt als brandstof. Verder is plutonium geschikt als grondstof voor de nucleaire wapenindustrie. KWEEKREACTOR: een kernreactor, die meer splijtstof produceert (kweekt) dan verbruikt. In Kalkar wordt er een gebouwd; Nederland neemt hierin deel voor 15% van de kosten. De andere partnerlanden zijn: West-Duitsland, België en Luxemburg. PROLIFERATIE: hieronder wordt verstaan het gevaar van verdere verspreiding van kernwapens in de wereld. In 1970 is het zgn. non-prolife ratieverdrag (NPV) van kracht geworden, dat er in voorziet dat aan deze verspreiding een halt wordt toegeroepen. Kernmachten als Fran krijk en China hebben het NPV nooit getekend, terwijl andere staten, waaronder Brazilië en India, dit eveneens geweigerd hebben. MEGAWATT: een begrip (afgekort als MW) in de elektriciteitsproduktie, dat staat voor 1 miljoen Watt, 10 tot de 6de Watt. In dit rijtje horen verder thuis: 1 Gigawatt 1 GW of 10 tot de 9de Watt en 1 Terawatt 1 TW of 10 tot de 12de Watt. DEN HAAGHet lijkt er op dat het gezegde „eens verdoemd, altijd ver doemd" met betrekking tot de grensre gio's bewaarheid zal worden. Met name in het kader van dé pogingen, die de industrie, die zich bezighoudt met de kernenergie-lobby, onderneemt om vaste grond onder de voeten te krijgen. Grensstreken zijn door de historie be paalde, dun bevolkte gebieden. Verhou dingsgewijs slecht bereikbaar en sociaal- economisch vaak stiefmoederlijk be deeld. En juist de kernenergie-industrie lijkt zich in deze gebieden te willen vesti gen, waarbij het werkgelegenheidsaspect een zware aanzet krijgt in de discussie aangaande concrete vestigings dan wel uitbreidingsplannen. Soms ontstaat de in druk dat afwijzing van bepaalde nucleai re installaties tegelijkertijd inhoudt tégen meer werk zijn voor de plaatselijke be volking. Niets is natuurlijk minder waar. Wat ons eigen land betreft zijn daar in het uiterste noordoosten de vlak aan de Nederlands/Duitse grens liggende onder grondse steenzoutformaties, die mogelijk als opslag-depot zullen fungeren voor radio-actief afval. (Ook de Twentse uit het Zechstein-tijdperk daterende zouthor- sten zijn ooit in dit kader genoemd, maar lijken thans definitief van het program ma te zijn geschrapt, al wordt de moge lijkheid voor chemische afvalberging wel -ï$,—.opengelaten.) gelaten.) Wel is hier gevestigd - en juist door bodemkundige omstandigheden - de uraniumverrijkings- fabriek van Urenco Ltd. Aan de andere kant van de staatsgrens treft men een soortgelijke situatie aan. In Noord-Friesland is rond Wybelsum een groot nucleair energiepark gesi tueerd, terwijl iets verder naar beneden rond Aschendorf een opwerkingsfabriek is gepland, en de Duitsers eveneens de daar voorkomende zoutkoepels willen be kijken als mogelijk afvaldepot voor ra dio-actief materiaal. In Noordrijn-Westfa- len, in de nabijheid van de grens, wordt gedacht aan een immens complex van industrieterreinen en elektriciteitscentra les. In het nieuwste Landesentwicklungs- plan van deze Westduitse deelstaat staan 27 nieuwe centrales getekend, waarvan 13 mogelijke kernreactoren: Salmorth, Kalkar, Bislich-Vahnum, Spellen, Rhein- berg-Borth, Orsoy-Rheinverg, Datteln- Waltrop, Greven-ost, Hiddingsel, Dren- steinfurt, Schoneberg-nord, Lippstadt-ost en Veltheim. (Enkele van deze centrales zijn reeds gerealiseerd of in aanbouw.) In deze rij nucleaire installaties passen verder nog de kleine kernreactor in Lin- gen, de toekomstige uraniumverrijkings- fabriek van Urenco in Gronau en het opslagdepot voor gebruikte splijtstofsta ven in Ahaus. Aan de andere kant van de Bondsrepubliek is Gorleben in Ne- dersaksen aangewezen als zowel opslag plaats voor radio-actief afval als voor vestigingsplaats van een opwerkingsfa briek. De DDR heeft er reeds tegen geprotesteerd. Kern-lobby. Behalve dat de Amerikanen en de Fran sen hopen goed geld aan de kernenergie te kunnen verdienen, heeft ook de West duitse kernenergie-industrie een intensie ve lobby ontketend, hetgeen o.m. tot ui ting kwam in het fantastische contract met Brazilië en 17 andere contracten met ontwikkelingslanden. Daarbij is het op vallend dat de regering Schmidt grotere prioriteit wil verlenen aan de steen- en bruinkoolwinning in eigen land en pas tot kernenergie wil overgaan als deze bitter noodzakelijk zou worden. Ondanks deze laatste restrictie is het licht wel op groen gezet voor zowel de nucleaire industrie als de vreedzame toepassing van kerne nergie, en ook de Westduitse vakbonden hebben hun aanvankelijk verzet opgege ven. In Bonn hebben (linkse) milieugroeperin gen (Bürgeriniative) uit protest tegen de ze opstelling van de SPD/FDP-regering aangekondigd een zgn. „Grüne Partei" te zullen overwegen en daarmee te gaan deelnemen aan de Bondsdagverkiezingen in 1980. Het enige programmapunt zou zijn: géén kernenergie in de Bondsrepu bliek. Zowel de SPD als de FDP zijn niet zonder zorg over deze ontwikkeling, om dat niet alleen hun eigen aanhang er door A-j kunnen afkalven, maar ook omdat w«u neer de Grüne Partei de kiesdrempel vb* 5% niet zou kunnen halen, de combi natie CDU/CSU (unbedingt vóór kerne nergie) wel eens als lachende derde uit deze strijd tevoorschijn zou kunnen ko men. Kernprogramma's Gezien de herbezinning op het «w vraagstuk van de Bondsregeri' j geen cijfers meer opgenomen a etr rgie- prognoses met name waar hi< r.(\ het inschatten van het op te stellen nucleaire vermogen betreft Eerdere ramingen spraken van 18.000 Megawatt in 1980. Ons land zou bij „geleidelijke invoering van kernenergie" in 1985 circa een kwart van zijn elektriciteitsproduktie via het atoomsplijtingsproces opwekken, maar hierover bestaat geen enkele zekerheid meer. Er is sprake van een tamelijk brede oppositiestroom in Nederland te gen kernenergie, die ook de politieke partijen - met uitzondering van de VVD - niet onberoerd laat Het meest markan te geluid laat in dat geval de bij de laatste verkiezingen verpletterde PPR ho ren: tégen alle soorten van kernenergie. De kernprogramma's van andere landen in de wereld zien er over het algemeen zeer ambitieus uit, uitgezonderd het ura- niumrijke Zaïre dat over voldoende wa terkracht beschikt, maar wel wil over gaan tot een eigen verrijkingsprogram ma. In Amerika zullen vanaf 1990 jaar lijks negen tot elf nieuwe kerncentrales in bedrijf worden genomen om het land in het jaar 2000 aan 300.000 tot 330.000 MW nucleair elektrisch vermogen te hel pen. In de Sovjet-Unie, waar 45% van de wereldvoorradenmen onverminderd voort met de ontwikkeling, met name met die van de snelle kweekreactoren- Het Franse bouwprogramma voorziet in de installatie van 6.000 MW per jaar en het in bedrijf nemen van de eerste commer- cièle kweekreactor in 1986. Engeland wil tot 1982 circa 6.000 MW aan nucleair vermogen opstellen; Italië 20.000 MW tot aan 1985. De Italianen die arm zijn aan fossiele brandstoffen willen in de jaren '90 over een nucleair vermogen van 45.000 a 50.000 MW beschikken. Brazilië, dat over gigantische voorraden „witte steenkool" beschikt - gesitueerd evenwel op grote afstand van de industriecentra Rïo de Janeiro en Sao Paulo - wil rond de eeuwwisseling zo'n 75.000 MW aan kerncentrales in bedrijf hebben. Het buurland Argentinië (aartsrivaal van de Brazilianen) wil in deze prestigeslag niet achterblijven. Sinds 1974 heeft het de door West-Duitsland geleverde Atucha- centrale (320 MW) bij Lima in gebruik. Nieuwe bouwprogramma's staan op sta pel. Mexico wil in 1993 11.400 MW aan kernvermogen opgesteld hebben en in het Midden-Oosten hoopt het Egypte van president Sadat rond de eeuwwisseling 40% van zijn elektriciteitsbehoefte mid dels kerncentrales op te wekken. Israël heeft in 1985 zijn eerste kernreactor ope rationeel. Tito Ook in Oost-Europa is de race naar kernenergie begonnen, zoals al blijkt uit de Sovjet-Unie. Over twee jaar dient het nucleaire vermogen van de Sovjet-Unie, de DDR, Bulgarije en Tsjecho-Slovakije van 7.500 naar 30.000 MW te worden getild. Roemenië wil rond 1990 6.000 MW via kerncentrales opwekken en ook Hon garije en Joegoslavië hebben tot de in voering van de splijtingstechniek voor elektriciteitsdoeleinden besloten. Waarbij Tito zich een voorstander heeft getoond van het onder internationaal beheer brengen van regionale opwerkingsfabrie ken. In het Verre Oosten gaat Japan aan de kop op het gebied van irêmenergie. Reeds staat er voor 7.000 MW aan nu cleair vermogen opgesteld, maar dit zal in 1985 50.000 MW moeten zijn en rond de eeuwwisseling uitgegroeid dienen te zijn tot 170.000 MW. Japan, waar sinds 1973 de inspraak op het gebied van ker nenergie op dood spoor is geraakt - politieke en militante groeperingen ver stoorden hoorzittingen, waardoor de op roerpolitie moest ingrijpen - ziet vooral in de snelle kweekreactor een belofte voor de toekomst, terwijl het land verbe ten doorgaat te trachten uranium uit zeewater te winnen. Dit laatste omdat Japan geen eigen energiebronnen tot zijn beschikking heeft Tot slot zullen ook India, Pakistan en Bangladesh hun toe vlucht nemen tot kernenergie voor elek triciteitsopwekking. OVERLEVEN Al met al een indrukwekkende cijferlijst Er zou uit kunnen blijken dat de tegen standers van kernenergie een bij voor baat verloren strijd strijden, omdat de ontwikkeling op dit gebied toch niet te gen te houden zou zijn. Maar juist dank zij het optreden van actiegroepen is de mens met de neus gedrukt op de grote gevaren, die er ontegenzeglijk aan kerne nergie kleven. Daarbij is de noodzaak van internationale beheersvormen op nieuw actueel geworden, het stralingsge vaar en de afval problematiek zijn niet langer ondergeschoven en onbekende za ken. Het democratisch bestel zal ook moeten kunnen functioneren in een even tueel atoomtijdperk. Invoering van ker nenergie zal nooit mogen leiden tot inper king van democratische verworvenheden omdat de installaties doelwit zouden kun nen worden van het internationale dan wel nationale terrorisme. De vraag moet zijn of het mogelijk is met kernenergie te overleven en niet of we in de 21-ste eeuw nog wel een kip elektrisch kunnen grillen. Dèt is onze taak jegens hen, die na ons komen. Klaas Go inga Eerdere afleveringen van deze serie stonden in de krant van.januari: Kernenergie, geïntroduceerd door de bommen op Japan; januari: Protes ten ontlaadden meermalen in felle vechtpartijen; januari: De atoom geest is uit de fles ondanks demonstra ties; januari: Verrijkingsmarkt onze ker door bouwvertragingen;januari: Toepasbaarheid fusietechnologie nog ver weg; januari: Ook kernenergie is kwestie van menselijk falen. Een probleem van onze tijd Is hoe radio-actieve afvalstoffen kwijt te raken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7