Secr Oosterbaan van laatste „zeilschip" ten raadhuize SOCIËTEIT ARTEMIS WIL LISSE GEVANGEN ZIEN IN FOTO'S Parker dreigt Leiden met vertrek topsport DEMOCRATISE RING INRUILEN OUDE VOOR NIEUWE PROB Alphen haalt 50.000 inwoners ook dit jaar nog niet STAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244;;u kunt dan naar toestel 18 vragen. De Lissese sociëteit Ar temis bestaat 10 jaar. Dat is bekend, naar ik mag veronderstellen. Het is, volgens de leden, een gezellige soos die lekker loopt in een onge dwongen sfeer. Als je een jaar of twintig bent kun je al lid worden en eigenlijk zou Artemis die haar „klanten" tot in de omliggende regio be trekt, zelfs uit Amster dam nog veel meer leden willen trekken, maar dan moet er wel met de beschikbare ruimte gewoekerd wor den. Het is dus al goed, zo. Maar Artemis is wel opgetogen over een tien jarige geschiedenis en het tweede lustrum wordt opgeven met al lerlei aantrekkelijke ac tiviteiten. Zo is er een „fotowedstrijd voor ie dereen", voor Lissers en al degenen die Lisse een warm hart toedragen. Jan en alleman kan, met een fototoestel bij de hand, een brok Lisse of iets dat met Lisse te ma ken heeft op de gevoeli ge plaat vastleggen. De organisatoren zijn terecht van mening, dat je in Lisse veel markante plekjes tegen komt, want het is een plaats vol afwisseling: met een prachtig bos plus kateel (zeg maar de Keukenhof), inclusief zijn wereld befaamde bloemen tentoonstelling. wat oude ge bouwen (al dan niet in goede staat), ook nieuwbouwwijken natuurlijk en een mooi omge vend landschap. Zelfs onder nemende kiekende Lissenaren zullen op hun speurtocht nog wel iets nieuws tegen kunnen kome. Iedereen kan meedoen. De technische kwaliteit van het gefotografeerde zal onder geschikt zijn aan de interpre tatie van het onderwerp. Dat zal de jury, die onder voorzit terschap van VW-president Van der Kroft staat, wel uit maken. Vanaf vrijdag a.s. zijn voor waarden en inschrijfformulie ren verkrijgbaar bij VW-Lis- se. Heereweg 229, of bij Foto Mieloo. of ze zijn schriftelijk aan te vragen bij Sociëteit Ar temis. postbus 37, Lisse. Zowat alle kiekjes zullen te zien zijn op een tentoonstelling die bij Artemis op 15 april wordt geo pend. Dan vindt ook de prijs uitreiking plaats. waarbij wordt geput uit een prijzenpot die nog steeds groeit. Ze worden schaars, de types die beant woorden aan de kwalificatie (met een variant op het schools-Engelse gezegde) „elke centimeter een heer". „Ev'ry inch a gentleman". Het verdwijnen van die titeldragers lijkt op het revolutionaire tijdsbeeld van een eeuw terug, toen clip pers, statige koopvaarders onder zeil en volledig geëquipeerde schoeners het lood je moesten leggen tegen het staal en de stoom van een jachtige toekomst. Hoewel innerlijke én uiterlijke beschaving, naar wij hopen, nooit zullen uitsterven, begint een figuur als gemeente-secretaris A. Oosterbaan van Voorschoten tot de zeld zaamheden te behoren. Zijns gelijken kom je straks nog tegen in het Londense Belgravia, zich spoedend (hoewel, dat zie ik de heer Oosterbaan nog niet doen) naar de „tube", of zittend achter een raam van een van die enorm statige Edwardian huizen aan de Crescent in Bath in Somerset. A. Oosterbaan zingt zijn tijd uit. Vanaf 1 mei als ambteloos burger. Zoals de nestor van de Voorschotense raad al aankondigde: op die datum wordt „het tijdvak van de klassieke ambtenaar definitief afgesloten". Se cretaris Oosterbaan zie je dan niet meer ten ge meentehuize. getooid met de gouden horlogeketting die de buik siert, en gestoken in de waardige nochalance van een decennia overwinnende stijlvol le outfit De parel in de das, de gelaatstrekken vriendelijk (wat je alleen maar „aimabel" kunt noemen), de moustache verzorgd en lichtelijk uitge- punt tot nostalgische voelspnetjes. Thuis waar schijnlijk de courant lezend in een coin de feu en heel misschien nippend aan een glas Madeira. Het klinkt voor talloze Voorschotenaren wellicht vreemd, maar mijnheer Oosterbaan gaat met pen-» sioen. Zijn geest zal op het raadhuis nog blijven hangen en de verhalen rond zijn persoon hebben inmiddels de legendevorming bereikt. Mijnheer Oosterbaan kwam bijna 28 jaar terug vanuit Baarn naar Voorschoten, donker gekleed en aangenaam ogend vanonder de zwarte bowler hat, de bolhoed, de eveneens zwarte parapluie aan de rechterarm. De bolhoed heeft zich niet kunnen handhaven, want mijnheer Oosterbaan voelde er weinig voor als excentriek door het dagelijks en gemeentelijk leven te schrijden. De hoed kreeg een snee. maar bleef zwart. De parapluie bleef zijn waardigheid hooghouden en werd een symbool van verstrooidheid, helemaal binnen de functie van het gentleman zijn: het regenscherm wil nog weieens blijven hangen op plaatsen die even tevoren door de eigenaar bezocht werden. Een door een spitse waarnemer geschetst portret van mijnheer Ooster baan leert, dat de secretaris volkomen onpartijdig door het ambtelijke leven is gegaan. Die houding heeft hij nooit verwisseld, die was hem dierbaarder dan zijn bolhoed. Even pal staat hij voor koningin en vaderland, zeg maar Nederland en Oranje, die voor hem één geheel uitmaken. Ook hoefde je bij hem nooit te proberen aan de etiquette te raken, alle vervlakking tenspojt die zich ook om hem heen voordeed. De door mijgeraadpleegde waarnemer in het Voorschotense publieke léven ten zeerste ingevoerd liet weten, dat mijnheer Oosterbaan niet van zins is over zichzelf te praten. Anderen doen dat des te meer. Zo was er een ambtenares die bijna opgetogen vertelde, dat de secretaris „echt wel eens kwaad kon worden, maar hij bleef altijd beleefd". Een topambtenaar: „Hij ging pas tien jaar geleden autorijles nemen, waarschijnlijk m de hoop dat ook eenmaal de koets met het paard zou terugkomen". Secretaris Oosterbaan is nooit een „dromer over vroeger'^ geweest. Hij staat immer met beide om floerste benen in deze tijd, maar hij heeft duidelijk moeite met de vervlakking van de omgangsvormer, en de geweldige haast die men alom aan de dag legt. Daarbij blijft deze heer rustig en hoofs, het w jpr Het echtpaar Oosterbaan nutteloze kabaal afwerend en de rimbam langs zijn kouwe kleren afglijdend latende. Hij trekt hooguit even de wenkbrauwen op, als hij het nodig oordeelt. Als „dienaar van de gemeenteraad" heeft hij steeds het beleid van burgemeester en wethouders verde digd, met die onpartijdigheid in zijn blazoen ge schreven. Zes jaar terug werd mijnheer Oosterbaan secretaris. Hij zou best een prima burgemeester ergens kunnen zijn geweest, maar dan zou hij tevens een andere politieke visie gehad moeten hebben, vreest mijn waarnemer. De heer Ooster baan was mede-oprichter van de WD en jarenlang heeft hij in de Voorschotense afdeling de voorzit tershamer gehanteerd, en dét was wat je noemt hanteren. In de vijftiger jaren werd deze functie door de gemeenteraad (in meerderheid confessio neel van schakering) hem niet in dank afgenomen. Dan heeft mijnheer Oosterbaan veel Voorschotense paartjes „getrouwd" als ambtenaar van de burger lijke stand. Ambtenaar Oosterbaan schreed dan de trouwzaal binnen en zette zich neder. Toon Her mans zou derhalve kunnen zeggen: hij liep niet. en ging ook niet zitten. Ongeacht de klasse (en dat is mooi. erg mooi), maakte hij van elke huwelijksslui ting een werkelijk feest. Zeker door zijn uitgebalan ceerde toespraak. Ook dit zal een andere ambtenaar hem moeten zien te verbeteren. Natuurlijk is niel iedereen mijnheer Oosterbaan. maar je zult over een paar maanden aan zijn afwezigheid op hel Voorschotense raadhuis moeten wennen.'Het Voor- schotens „verkeer" gaat gewoon door, maar ik herinner me nog goed hoe vreselijk ik het vond toen eens de „Gooise tram" uit m'n gezichtsveld en m'n leven verdwenen was. Mijnheer Oosterbaan woonde destijds daar in de buurt, dus hij zal het wel begrijpen dat-ie een beetje „Gooise tram" aan hel worden is. Secretaris Oosterbaan heeft in de 27 jaar op het gemeentehuis het Voorschoten van thans mee hel pen groeien, maar ik hoorde ook, dat hij zelfs in andere richting de historie in dook en van zijn hand enkele lezenswaardige Voorschotense verhalen liet verschijnen. Zo was en is zijn liefste wens. de restauratie van het Ambachts- en Baljuwhuis. Een wens die nog steeds niet vervuld is, maar mijn waarnemer, die in dit opzicht verder kan turen dan ik, vermoedt dat de kans erin zit, dat mijnheel Oosterbaan als ambteloos Voorschotenaar die res tauratie nog wel zal mogen meemaken. Mevrouw Oosterbaan zal haar man. na 1 mei (een curieuze datum voor een VVD-er), minder vaak thuis moeten missen Het gemeentehuis des te meer. of het moet gebeuren, dat mijnheer oud-secretaris Oosterbaan zijn parapluie weer vergeet en dan een keertje even komt buurten. Hetgeen hem dan wel in dank zal worden afgenomen. „GEMEENTE GEEFT NIETS OM PRESTATIESPORT" LEIDEN De stuurgroep van Parker-basketball heeft de gemeente gedreigd met het op eredivisieniveau spe lende team naar een andere plaats te vertrekken, als de gemeente Leiden niet meer bereidheid toont tot het treffen van voorzieningen. Parker bespeelt momenteel de 5 Meihal. Deze hal is niet toereikend om de publieke belangstelling onderdak te bieden. De stuurgroep meent dat Parker voor Lei den behouden kan blijven, als het gemeentebestuur meedenkt en meewerkt aan het creëren van een nieuwe accommodatie. Daarbij denkt de stuurgroep vooral aan een Ton Menken basket ball-hal. Hennie Blom trainer-coach van Parker: „In feite is het belache lijk. Ton Menken wil op een stuk grond een hal voor ander half miljoen gulden neerzetten. Dat betaalt hij allemaal zelf.,Het enige wat van de gemeente Lei den wordt verlangd is een subsi die op de uren overdag, want het ligt in de bedoeling om over dag in die hal gym-lessen te geven. Die uren moet Leiden -subsidiëren, anders kan Ton de hal niet rendabel maken." Voor al om het feit dat Leiden duide lijk laat blijken op geen enkele manier belangstelling te hebben voor de topsport binnen de ge meente maakt Blom zich erg kwaad. „Als ik nu eens laag schat, dan trekken we dit jaar zo'n 30.000 mensen naar de hal, "die we passieve recreatie bie den. Zie je ooit iemand van de gemeente? Nooit. Die zie je al leen als een Toon Hermans of Paul van Vliet in de schouw burg optreedt. Het gemeentebe stuur vergeet dat we de jeugd van de straat halen. Wat zou er in de binnenstad op zaterdag savond gebeuren als er geen pas sieve recreatie als Parker zou zijn? Kan de gemeente weer - tienduizenden guldens investe- LEIDEN tot op zekere hoog te houdt democratisering het in ruilen in van oude voor nieuwe problemen. Toch is het zinvoller je in te zetten voor allerlei pro blemen in het streven naar een democratischer samenleving dan te werken aan vraagstuk ken betreffende functioneren van samenlevingsverbanden op met-democratische basis. Tot deze slotsom is prof. dr. C. J. Lammers gekomden in de diesrede die hij vanmiddag heeft uitgesproken in de Stads gehoorzaal in Leiden ter viering van de 403e verjaardag van de rijksuniversiteit in Leiden. Prof. Lammers, hoogleraar in de sociologie van de organisatie, gaf zijn rede de titel „van demo craten en oligocraten". Vroeger vond men het democra tisch beginsel uitsluitend of vooral van toepassing op het staatkundig leven. Tegenwoor dig menen de meeste Nederlan ders dat niet alleen het politieke bestel, maar ook bedrijven en instellingen, overheidsdiensten en verenigingen, onderwijs en gezinsleven zoveel mogelijk op democratische leest geschoeid dienen te worden. De reikwijdte Prof. Lammers in diesrede: van het democratisch normbe sef is toegenomen. Van deze verschuiving sinds de Tweede Wereldoorlog is invloed uitge gaan. De mogelijkheden voor de werknemer, de staatsburger, de cliënt en de leerling om tenmin ste nog enige invloed uit te oefe nen op bestuur en beleid, zijn verruimd. In de praktijk heeft vooral het personeel van allerlei organisa torische verbanden geprofiteerd van de „invloedswinst". Voor de leiding van een organisatie is het nu veel minder gemakkelijk dan vroeger om maatregelen of beslissingen te nemen die tegert de zin van het personeel zijn. Prof. Lammers noemde dit een toename van „negatieve mede zeggenschap": via diverse vor men van vertegenwoordigend overleg kunnen beleids- en be stuursdaden worden geblok keerd als deze daden het perso neel onwelgevallig zijn. Een aantal problemen is door het democratiseringsproces veroor zaakt, of verergerd dan wel aan het licht gekomen, aldus prof. Lammers. De 5 Meihal: te klein voor Parker ren in buurt- en clubhuizen. Wat vragen wij? In feite niets. Alleen een fatsoenlijke gelegenheid om onze topsport te gaan beoefe nen. Ton Menken 'gaat nog één keer naar het gemeentebestuur. Als ze ons weer met een kluitje in het riet sturen, dan moeten we weg uit Leiden, al gaat het voor mij met een bloedend hart. We onderzoeken momenteel al ternatieven in de Leidse regio: de Vliegermolen in Voorburg, de Marindahal in Rijswijk of de sporthal in Zoetermeer, waar 3 tot 4.000 mensen in kunnen. Eventueel kan er iets in Leider dorp worden opgezet." De stuurgroep bestaat Uit onder anderen de Parker-vertegen- woordiger voor Nederland Bockweg, Ton Menken, mana ger Frans van Egmond en trai ner/coach Hennie Bolm. De stuurgroep heeft de plannen voor het nieuwe seizoen kort samengevat: Parker moet lands kampioen worden met een dui delijk krachtsverschil met de overige Nederlandse teams. Dit streven gaat gepaard met het zoeken naar een ruimere accom modatie. De 5Mei-hal is te klein. De laatste zes thuiswedstrijden van Parker waren uitverkocht. Tegen Donar waren er 2500 mensen aanwezig en nog moest een groot aantal belangstellen den naar huis worden gestuurd. Parker zal voor wat het spelers- materiaal betreft naar een zo sterk mogelijk team zoeken. Sid Bruinsma en Arthur Collins hebben voor het volgende sei zoen een aanbieding op zak. Mitchell Plaat en Harrie Kip tekenden al eerder een overeen komst. Als tweede guard wordt onderzocht of de Nederlandse "^Amerikaan Scott Runia naar Leiden wil komen. Runia zou in eerste instantie dit seizoen al naar Leiden komen, maar gaf zijn studie voorrang. De terug keer van Bob Heuts is onwaar schijnlijk. Hennie Blom: „Bob werkt op een plantage en zou alleen de laatste vier maanden kunnen komen spelen. We heb ben liever iemand voor het hele seizoen. Dat is duidelijk." In dat oogpunt is Jeff van der Linden een veel grotere kandidaat. Van der Linden speelde bij een van de grootste universiteiten van de U.S.A. en in zijn eerste jaar speelde hij zich al in de basis. Hij voelde zich in dit team ech ter niet thuis, zodat hij al na één jaar terugstapte naar een regio naal profteam. Desondanks zijn de capaciteiten van de 26-jarige Nederlandse Amerikaan erg groot DOOR STAGNERENDE WONINGBOUW ALPHEN AAN DEN RIJN - De kans dat Alphen aan den Rijn nog dit jaar zijn felbegeerde 50.000e inwoner zal kunnen be groeten en daardoor een extraatje van 4,5 miljoen gulden uit het gemeentefonds kan toucheren, lijkt met de dag kleiner te wor den. Reden is de stagnering in de woning bouw, die steeds grotere vormen aanneemt. Volgens de direkteur van de Openbare Wer ken, Ir. A. Bos, heeft vooral de woningbouw in deelgebied B, in Ridderveld II, een ferme achterstand op de planning. Van het complex dat „Eurowoningen" voor zijn rekening neemt zullen 17 woningen pas in de tweede helft van november opgeleverd kunnen worden. En dat is volgens Ir. Bos te laat om nog invloed te kunnen uitoefenen op het inwonertal van dit jaar. omdat de nieuw te bouwen woningen in Ridderveld II door voornamelijk Alphenaren betrokken gaan worden. De door de Alphenaren ach tergelaten woningen zullen dan weer door niet-Alphenaren bewoond moeten gaan wor den. alvorens zij opgeteld kunnen worden bij het aantal inwoners. En daarmee is volgens Bos, minimaal een maand mee ge moeid. Van het complex woningwetwoningen van MUWI, zullen er „slechts" 84 van de 130 op tijd gereed komen. Van de 96 terraswonin gen die „Elementum" voor zijn rekening neemt komen er voor 1 november 40 gereed. 41 van de 71 premiewoningen van de Sa menwerkende Alphense Bouwers, worden voor 1 november opgeleverd. Van de 24 „Dijkwoningen" zal er zelfs geen een op tijd afgebouwd zijn. Ook in het deelgebied C. van Ridderveld II, lopen enige projecten duidelijk achter op de planning. Van de in totaal 190 woningen die „Wilma" voor zijn rekening heeft genomen, schijnen er slechts 30 op tijd de eindstreep te halen. De „afbouwwoningen" lopen in de competitie helemaal niet mee. Hoewel deze per 1 november wel opgeleverd zullen zijn, vergt de zelfarbeid nog zoveel tijd dat deze huizen zeker geen effect zullen sorteren Volgens een .sigarendoosberekening" van Ir. Bos is er nog steeds, hoewel minimaal, een kans dat de 50.000ste op tijd verwelkomd kan worden. Dit jaar zouden er in Ridder veld II, de woningbouw in deelgebied A meegerekend, zo'n 1160 woningen gereed kunnen komen. „Als je dan een gemiddelde van twee personen per woning aanhoudt, zou je het nog net halen", aldus Bos. Alphen telde per 1 januari j.l. 48.171 inwoners.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5