Raad Leiderdorp accepteert geen uitstel bij scholenbouw in Voorhof Noordwijks bollenbedrijf heeft - na overname - vaste voet in Amerikaanse handel „BURGEMEESTER HEEFT WEINIG IN TE BRENGEN BIJ BELEID RIJKSPOLITIE WONINGBOUW IN PLAN TER LEEDE Spoorwegovergang Voorhout twee nachten gesloten KORTWEG Bevolking Oegstgeest neemt af REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 PAGINA 4 t S LEIDERDORP De gemeenteraad van Leiderdorp toonde zich gisteravond zeer ontevreden met de wijze waarop het colle ge van burgemeester en wethouders de scholenbouw in het plan Voorhof wil la ten plaatsvinden. Aanvankelijk waren in Voorhof een tweetal lagere scholen ge pland. Eerst zou er een openbare lagere school worden gebouwd (De Vogelwei) en direct daarop aansluitend een school voor protestants-christelijk onderwijs. Het be trof hier in beide gevallen scholen met zes klassen voor het lager- en twee klassen voor het kleuteronderwijs. In de tijd waarin de tweede school gebouwd moest worden zouden een aantal klassen in noo- donderkomens hun lessen ontvangen. De idee van twee scholen was gebaseerd op gegevens uit 1976. Het college was echter van mening dat de gegevens uit 1976 achterhaald zijn en dat in Voorhof een werkelijke behoefte van slechts zes lokalen bestaat. Daarom stelde men voor, de bouw van de tweede school op de lange baan te schuiven. Eén nieuwe school moest voorlopig genoeg zijn en mocht er in het begin sprake zijn van een tekort aan lokalen dan zouden er altijd voldoende noodlokalen voorradig zijn. Later zouden deze noodlokalen dan, mede dank zij het dalende geboortecijfer, niet meer nodig zijn. Behoudens deze maatregel wilde het gemeentebestuur afzien van de bouw van een gymnastieklokaal, omdat de bestaande zaal „Op Dreef" voldoende soelaas zou bieden. Bovendien moesten de lokalen om financiële redenen qua oppervlakte kleiner worden dan aanvan kelijk was gepland. De bouw van een handenarbeidlo kaal en een vergaderruimte bij de scholen kon even eens vanwege financiële redenen niet doorgaan. Voordat de raadsleden zich over deze zaken konden uitspreken gaven eerst een tweetal betrokkenen van de publieke tribune een kort commentaar. De heer Morgenstern van de Protestants-Christelijke school vereniging noemde het een zeer kwalijke zaak als de tweede Voorhof school wordt uitgesteld. Hij zei dat het aantal leerlingen dat de Protestants Christelijke school in Voorhof gaat bezoeken door het college veel te laag geschat is. „Als we geen zekerheid krijgen dat er een tweede school gebouwd wordt, dan zullen we alles in het werk stellen om te zorgen dat de eerste school een protestants-christelijke wordt", aldus Mor genstern. De heer Lek sprak namens een aantal ouders van kinderen van de openbare school, die momenteel in noodlokalen gehuisvest is. Enigszins bitter stelde hij vast dat de kinderen op de openbare school al een lied hadden ingestudeerd voor als de eerste paal van hun nieuwe school de grond in zou gaan. Door de plannen van het gemeentebestuur zou alles weer langer op zich laten wachten. Hij stelde dat de ouders het wachten nu beu zijn en dat het bovendien totaal heeft ontbroken aan overleg met de oudercommissie en het schoolbestuur. „De bom is bij ons werkelijk gebarsten nu de plannen weer zijn gewijzigd", zei Lek. Ook het raadslid Bezemer (PvdA) vond dat de vertra gingen door de wijzigingen van de plannen niet langer aanvaardbaar zijn. Zelfs als we door langer uitstellen geld kunnen besparen, dan is dat een zeer dubieuze beslissing, zei Bezemer. „De PvdA is voor verstandig bezuinigen, maar dat zijn geen bezuinigin gen waarvan de kwaliteit van het onderwijs de dupe mag worden". Ook vond hij het heel kwalijk dat het schoolbestuur, de oudercommissie en de ouders door de nieuwe lijn van het college volkomen verrast werden. Gordijn (PPR/D'66) noemde de plannen van het colle ge het „gedeeltelijk uitkleden" van het onderwijs. Grote waarde hechtte hij eraan dat er wel een gymzaal wordt gebouwd, omdat de school volgens het raadslid, niet alleen een taak heeft bij de geestelijke, maar ook bij de lichamelijke vorming. Er zou volgens hem teveel tijdverlies optreden indien de kinderen voor iedere gymnastiekles naar „Op Dreef" zouden moeten. De plannen om maar af te zien van de bouw van de tweede school en de verkleining van de oppervlakte van de lokalen baarden het raadslid ernstige zorgen. „Er wordt teveel de nadruk gelegd op de financiën en niet op de kwaliteit van het onderwijs. Ik vind dat we het plan zoals het oorspronkelijk bestond, dus met twee scholen, het gymnastieklokaal, het hande- narbeidlokaal en de vergaderruimte, moeten handha ven. Als het college stelt dat er toch steeds minder gymnastiekonderwijs op school wordt gegeven, dan werkt ze dit zelf in de hand doordat gymzaal Op Dreef zo'n eind van de school ligt. Als zowel de openbare school als de protestants-christelijke school langer dan één jaar van een gebouw gebruik moeten maken, dan gaat dat ten koste van het onderwijs". Dit stelde Verdier (KVP) die de besparing op de oppervlakte van de lokalen een schijnbesparing noemde. „Ook kleine lokalen komen de kwaliteit van het onderwijs niet ten goede". Meere (WD) en van de Wijngaard (DS'70) waren het met het betoog van Verdier eens. Wel' tekende Meere aan dat hij graag nader zag bekeken in hoeverre inderdaad afgezien kan worden van de bouw van het gymnastieklokaal, omdat hij een besparing van een ton per jaar „meegenomen" vond. Het handenarbeid- lokaal moest er volgens hem echter beslist wel ko- Loco-burgemeester Drenth zei dat het college uit was gegaan van nieuwe prognoses „die zeer terecht zijn". Het college probeert volgens hem slechts de kosten te drukken, zonder de kwaliteit van het onderwijs aan te tasten. Voorzieningen als een gymnastieklokaj en een handenarbeidlokaal zouden een groot tekoi op de gemeentebegroting teweegbrengen, vooral hl men dan het bedrag dat per leerling wordt betaal niet zou verlagen. Drenth stelde, onder gejoel vanaf de publieke tribune, voor om r van de lagere school te wachten met de de protestants-christelijke school tot de zomervakas een motie in waarin werd besloten zo spoedig moge lijk te beginnen met de bouw van de eerste schoo - in Voorhof. Zo spoedig mogelijk betekent in dit geve binnen drie weken. Voorts moet de tweede (protes tants-christelijke) school onmiddellijk, zonder ent uitstel na de openbare school worden gebouwd. D grootte van de tweede school zal afhangen va| tellingen die tussen de vergadering van gisteren a die van 26 juni gedaan zullen worden. Tijdens laatst genoemde vergadering zal over de omvang van dj tweede school dan definitief beslist worden. Er woi den wel een handenarbeidlokaal en een vergadei ruimte gebouwd, maar het gymnastieklokaal vervalt De oppervlakte van de lokalen blijft op eenenzestij vierkante meter het oorspronkelijke plan gé handhaafd. NOORD WIJK Konijnen burg: Mark B.V. heeft de Amerikaanse handel overge nomen van Gebr. van Eeden uit Noordwijkerhout. Direc teur J. van der Mark deelde dit gisteravond mede op de traditionele personeelsavond van het internationaal beken de Noordwijkse bollenbedrijf. Vorig jaar kwam deze onder neming herhaaldelijk in het nieuws door de verkoop van grond in het Vinkenveld aan een tweetal aannemersbedrij ven als onderdeel van een reorganisatie. De heer Van der Mark gaf een uiteenzetting van de overwe gingen, welke tot de overname hadden geleid. De broeierij- handel blijkt steeds moeilijker te worden. De bollenomzet van K M bestaat voor twintig procent uit droogverkoop en de handel van de Gebr. Van Eeden was daarom passend. Daarbij kwam dat de Ameri kaanse broeiershandel tot praktische nul was teruggelo- pen.Men had enkele pogingen gedaan om vaste voet in Ame rika te krijgen en toen dit niet al te voorspoedig verliep volg den de onderhandelingen met het Noordwijkerhoutse be drijf, dat deze vaste voet wel kon verschaffen. Bovendien moest K M koste wat het het kost compense rend werk vinden wilde het bedrijf als gevolg van de in grijpende reorganisatie geen arbeidsplaatsen verliezen. Hie rin was men geslaagd en zelfs meer dan dat. Zo waren na de overname enkele personeelsle den van de Gebr. van Eeden bij K M in dienst getreden. Dit jaar gebeurt de bollenpak- kerij nog in de bedrijfsruim ten van Van Eeden aan de Gooweg, omdat K M zelf nog niet over haar nieuwe ac commodatie kan beschikken. Tijdens de personeelsavond werden drie jubilarissen ge huldigd. Ben Steen voorden was veertig jaar in dienst van K M en hij behoorde tot de categorie ras-chauffeurs, die nooit brokken maken. Hij werd op de voet gevolgd door Cees Heemskerk, eveneens veertig jaar werkzaam bij het Noordwijkse bollenbedrijf, in een verscheidenheid van func ties, maar verreweg het langst in de pakafdeling. Ben Werk hoven, sedert jaren boekhou der, vierde zijn zilveren jubi leum. In feite vormden de Werkhoven's een K M-echt- paar, want mevrouw Truus Werkhoven had ook een aantal jaren haar krachten aan het bedrijf gegeven. Vuurwerk en soep bij eerste paal Rijnlands Lyceum Een tien minuten durende vuur werk-kanonnade en honderdei liters soep omlijstten gistermió dag het slaan van de eerst! paal voor de 4,5 miljoen gulder kostende uitbreiding van he! Rijnlands Lyceum in Wasse naar. Vrijwel de gehele schoo was voor de feestelijke gebeur tenis uitgelopen en zagen hos de twee senioren van het lera rencorps J. J. de Jong (mei hoed) en drs. W. S. Lubsen df heistelling bedienden. Na he zingen van het schoollied ver drongen de leerlingen zich ron de dampende soepketels. C bouwtijd van de uitbreidii wordt geschat op elf maande WARMOND De leden van de commissie Ruimtelipre Orde ning bogen zich gisteravond over het ontwerp bestemmings plan Ter Leede. Dit bestem mingsplan omvat een klein ge bied gelegen tussen de Kerps- dam en de Scheepmakersdam. Als het houtbewerkingsbedrijf V.d. Willik verplaatst wordt naar het nieuwe industrieterrein aan de overkant van de Leede komt er ruimte vrij voor wo ningbouw. Als het er in de toe komst (na 1980) uit gaat zien zoals het nu op de tekening staat, worden er 33 woningen in de sociale sector gebouwd. Er zullen in totaal in dat gebied 11 woningen moeten worden afge broken zodat er 22 woningen mee komen. De plannen verke ren overigens nog in een pril stadium. Er is nog geen zeker heid over het type woningen, de grondwervingskosten e.d. Dhr. V. Kuijen pleitte voor dif ferentiatie in de bouw met om. woningen voor eenpersoons huishoudens en onvolledige ge zinnen. Hierdoor zou de door stroming kunnen worden bevor derd zodat elders in de gemeen te grotere woningen beschik baar komen. VOORHOUT In het komende weekend zal de N.S. overgang die Herenstraat en Jacoba van Beierenweg scheidt worden vernieuwd door een speciaal team van de Nederlandse Spoorwegen. Tijdens de werkzaamheden zal de overgang gesloten zijn voor alle verkeer. Zater dagavond wordt aan deze Mammoetklus begon nen omstreeks half twaalf. Dan wordt de helft van de overweg met speciale kranen die op rails rijden, uitgetild, op wagons geladen en afgevoerd. De nieuwe overweg ligt reeds voor gebouwd in de spoorwegberm en wordt er op dezelfde manier ingetild. Men hoopt rond een uur of zeven in de morgen weer te kunnen openen voor het wegverkeer. Van zondag op maandag hoopt men in dezelfde uren de tweede helft te vervangen dus van de 12e op de 13e. Voorhout kan gedurende de uren dat de spoor wegovergang is afgesloten altijd via de enige andere toegang, over de Nagelbrug, worden bereikt. Bij de N.S. werft ng in Noordwijkerhout (Piet Gijs) zal de .ervsnging van de overweg over ongeveer een maand nét zo gebeuren. Katwijk De feestcommissie van de Katwijkse Reddingsbri gade organiseert op vrijdag 17 februari een toneelavond in Tri podia. De welhaast professio neel te noemen toneelgroep van de Noordwijkse Reddingsbriga de zal het blijspel „Vrouwene mancipatie" opvoeren. Na afloop van de voorstelling is er gelegenheid tot dansen bij de muziek van „The Moods". Kaar ten voor deze avond, die om 20 uur begint, zijn 5,- verkrijg baar bij Drukkerij Wouda, Lijd- weg 9; L. van den Oever, Vuur- baakstraat 48 en T. Ritsma, Zee weg 38. Indien voorradig zullen ook aan de zaal nog kaarten worden verkocht. KATWIJK Begin januari '77 besloten de drie confessionele partijen van Katwijk in CDA- verband te gaan optreden. Na een jaar van goede samenwerk ing is nu de definitieve oprich- tingsacte opgemaakt en onderte kend door de voorzitters Dijk stra (ARP), Van den Oever CCHU) en Alders (KVP). Het dagelijks bestuur van de Kat: wijkse CDA-afdeling wordt ge vormd door de heren A. van der Plas (voorzitter). J. Tjabnnga (secretaris) en J. Grimbergen (penningmeester). Het secreta riaatsadres is: Violierstraat 38, Katwijk, tel. 73515. Binnenkort zal het bestuur zich op een openbare vergadering aan de bevolking voorstellen. LISSE De recreatiecommissie van het gemeenschapscentrum De Poel houdt vrijdag 10 fe bruari een kienavond in het „Poelhuys". Vanaf acht uur is iedereen welkom. KATWIJK - De Vlaamse volksmuziekgroep 't Kliekske komt vrijdag 10 februari op uit nodiging van K O-Katwijk naar Tripodia. De groep brengt een nieuw programma en werkt sinds kort samen met de Gro ningse zanger-gitarist Peter Schaap. De avond begint om 20.15 uur. Kaarten a 10,- zijn verkrijgbaar bij de bekende adressen. K O-leden en hou ders van CJP of 65plus-pas be talen 8,-. Volleybalclub Sassenheim vraagt subsidie SASSENHEIM De pas opge richte Volleybal Club Sassen heim heeft in een brief aan het gemeentebestuur gevraagd of de aanloopkosten van de ver eniging door de gemeente in de vorm van een startsubsidie kunnen worden betaald. Een verzoek dat, in een positief voorstel vervat, op tafel zal ko men tijdens de gemeenteraads vergadering van volgende week dinsdag. Rekening houdend met het feit dat het college van mening is dat de gemeente geen subsidie hoeft te geven' voor de inschrijf gelden en de zaalhuur, wordt voorgesteld om een subsidie van 21.000,- te verlenen aan de vereniging. Overigens heeft de VCS de nieuwe Sassenheimse sporthal al voor drie uur per week gehuurd. Burgemeester Van der Haar in het nauw gebracht: VOORSCHOTEN De commissie voor al gemene zaken kreeg gisteravond vrijwel geen afdoende antwoorden op vragen ten aanzien van het beleid van de politie. Bur gemeester Van der Haar haalde het wet boek erbij om de commissieleden maar te overtuigen dat hij, hoewel hoofd van de politie slechts een hele kleine bevoegdheid heeft als burgemeester van een gemeente met rijkspolitie. Drs. H. van Wijk (PPV) nam daar geen genoegen mee. Hij bleef bij zijn standpunt dat de burgemeester aan de hand van een rapport een beleid kan uitstippelen. Hij wil nader geïnformeerd worden over de zgn. speelautomaten. Tot verbazing van alle com missieleden deelde de burgemeester mee dat hij die kranteberichten nog niet gelezen had. De groepscommandant van de rijkspolitie bevestigde aan de commissie dat naar zijn mening „het de spuigaten uitloopt met de speelautomaten". In antwoord op een vraag van Mr. Begeer (WD) kon de burgemeester meedelen dat er gesprekken zijn met de districtscommandant over de bouw van een nieuw politiebureau eventueel in de wijk Bijdorp L. De groep Voorschoten van de rijkspolitie heeft een onderbezetting van bij na 25%, er moet regelmatig bijstand worden verleend o.a. als bewaking bij ambassades. Voorschoten krijgt o.a. voor de snelheids controle weer bijstand van het districtsteam. Uitvoerig ging de burgemeester in op de vraag van Drs. Van Wijk over de ganzen. Al in februari vorig jaar kreeg de gemeente het verzoek van de Hoofdingenieur Direktie Provinciale Waterstaat om maatregelen te nemen tegen de overlast, die veroorzaakt werd door een koppel ganzen. Maandenlang is de gemeente bezig geweest met het opspo ren van de eventuele eigenaars. Nadat deze niet gevonden werden was het gemeentebe stuur bevoegd volgens artikel 640 van het burgerlijk wetboek deze roerende zaken, die aan niemand toebehoren als eigenaar te beschouwen. Omdat het zgn. boerenganzen zijn, betrof het geen beschermde diersoort en nadat vier ganzen weer vrijgelaten zijn, zijn de overige ganzen verkocht. Tien zijn er geslacht en één is opgenomen in een particuliere tuin. De brandweercommandant kreeg van de commissie het dringende verzoek in het vervolg het jaarrapport sneller uit te bren gen. De commissie zag geen aanleiding om een rapport over 1976 nog te bespreken. Het brandweerkorps bestaat thans uit 35 man. Dat betekent volledige bezetting. De carnavalsroes is weer voorbij Het carnaval zit er weer op. De prinses en hun raden van elf hebben vandaag - wellicht met een kater - de kleurrijke pakken van mot ten ballen voerzien en op geborgen. De heerschappij over de diverse gemeenten is weer in de daartoe aan gewezen handen gekomen met de overhandiging van de stadssleutels. De laatste carnavalsdag kende in vele gemeenten een laatste hoogtepunt. In i Voorhout trok de school gaande jeugd naar de grote zaal van KTS waar hun een feest werd aangeboden door „De Bokken" (zie fo to). De „Saksen" in Sassen heim besloten een actieve dag met een feest tot in de kleine uurtjes en in Noord wijkerhout trok de kroegen tocht en de ..konijnverbran ding" traditiegetrouw hon derden participanten. OEGSTGEEST - Voor het eerst sedert een aantal jaren is de bevolking van Oegstgeest gedaald tot beneden 16000. „Pet 1 februari telde de gemeente nog maar '15.990 inwoners' deelde wethouder Van Belle mee tijdens de gisteravond ge houden commissievergadering van financiën. Hij weeet dit aan het feit dat er op het ogenblik in Oegstgeest niet meer gebouwd wordt en de jongeren hun heil elders moeten zoeken. Oegstgeest kan de vraaf niet opvangen tot het moment dat Haas wijk gebouwd gaal worden, maar dit plan heeft te kampen met bezwaarschriften Het een en" ander heeft tot ge volg dat de gemeente snel ver grijst. De commissieleden en met na me drs. Van Veen (CDA) pleit ten voor een extra financiële injectie voor het verkeersfonds. Nadat men enige tijd gezamen lijke voorstellen van B. en "W. inzake de verdeling van de win stuitkering van het energiebe drijf had bekeken kwam men tot een extra bijdrage van 1 ton Het raadsstuk zal worden bijge steld. „De winstuitkering betreft geld wat de hele Oegstgeester bevolking heeft bijeengebracht en daaraan moet het ook ten goede komen", aldus drs. Van Veen. De vergoeding per leerling gaat, als de raad akkoord gaat, om hoog naar 417 gulden. Men wil de raadszaal verfraaien met de aankoop van een aantal schilde rijen die Oegstgeester taferelen moeten voorstellen. De wethou der noemde de naam van de Oegstgeester schilder De Wit, woonachtig aan de De Kempe- naerstraat Tussen hem en kunstcommissie zal een ontmoe ting plaatsvinden vertwijl er eveneens een informele bijeen komst komt met Jan Wolkers in verband met het Verzetsmonu- ment. ZEVENHOVEN De commis saris van de koningin in Zuid- Holland, mr. M. Vrolijk, brengt maandag 13 februari een be zoek aan Zevenhoven. Tijdens een bijzondere openbare raads vergadering zal met de commis saris worden gesproken over de aanleg van rijwielpaden, de bouw van een medisch cen trum, de totstandkoming van een sportzaal en de verbetering van het openbaar vervoer in Zevenhoven.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4