Kamerleden in opspraak voor u KWIKCITROEN IN BELGIE Griep neemt epidemische vormen aan BELASTINGINSPECTIE WIL PARLEMENTAIR ONDERZOEK In bouw dreigt cao-loze periode Rolls Royces teruggeroepen Bonden: desnoods acties bij NKF fieidaeSou/ia/nt Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Woensdag 8 februari 1918,68e jaargang na 20962. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kathedralen „De kathedralen" serie over de ze Romaanse en Gotische bouw werken op Ned. II om 19.04 uur. Om 20.30 uur „Promconcert '77" en om 21.40 uur „Tobben met de democratie". Lichte vorst Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Matige tot vrij krachtige wind uit noordoost tot oost. Maximum- temp. om het vriespunt Morgen zon: 8.07.-17.42. Maan: 8.44.-20.28. Scheveningen hoog water: 4.16., 16.28. Laag water: 12.18. Paniek en vrolijkheid Prinses Beatrix zag er het komi sche van in, maar de scheepswerf- autoriteiten raak ten enigszins in paniek, toen gis teren nog voordat de prinses de cutterzuiger Oranje met de welbekende champagne had kunnen dopen het gevaarte van. de werf Merwede, in Hardinxveld Giessendam het water in gleed. Helaas voor de zuiger maar de champagne was op dat ogenblik nutteloos be steed, de „Oran je" kon het niet meer afwachten. Wellicht een goed teken, want er ligt werk ge noeg te wachten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamercommissie voor Financiën wil wel een onderzoek maar niet een parlementaire enquete over de vraag of een aan tal Tweede Kamerleden en enkele ministers en oudministers zich belastingtechnisch zouden heb ben bevoordeeld door het kopen van zogenaamde koopsompolissen. Zij zouden dit gedaan hebben, nadat zij op de hoogte gekomen waren van wets wijzigingen, waarmee de belastingvoordelen on gedaan gemaakt zouden worden. De kamercom missie komt morgen bijeen om zich te beraden op de brief, die de belastinginspecteurs hierover aan Tweede Kamervoorzitter Vondeling geschre ven hebben. Zij vragen in deze brief om een parlementaire enqnete naar het gedrag van be doelde politici. Volgens krantenberichten, die vorig jaar septem ber al verschenen waren over deze koopsompolis sen en het mogelijk misbruik dat kamerleden en ministers van hun voorkennis van wetswijzigingen houden hebben gemaakt, zouden 38 CDA-kamerle- den erbij betrokken zijn en acht ministers. Enkele ervan zouden nu in het kabinet Van Agt zitten. De belastinginspecteurs vragen zich in hun brief verbaasd af, waarom toen niemand uit het parle ment heeft gereageerd op de krantenberichten van september vorig jaar. Oud-staatssecretaris Van Rooijen van Financiën, die direkt met bedoelde wetswijzigingen te maken gehad heeft hierover: „Vorig jaar was ik onaange naam verrast door de beschuldiging in het krante artikel, dat ik kamerleden en ministers getipt zou hebben over deze wetswijzigingen. Ik heb ze echter nooit getipt. Het kan best zijn, dat politici op het laatste ogenblik gebruik hebben gemaakt van wet telijke regelingen maar dat is hun eigen verant woordelijkheid. De verzekeringsmaatschappijen leurden toen met die koopsompolissen". Het CDA-Tweede Kamerlid Notenboom heeft in 1971 al aangedrongen op wijzing van de te aan trekkelijke wettelijke regeling voor het sluiten van koopsompolissen. De wetswijziging is in 1975 aan gekondigd, met daarbij de mededeling, dat van dat moment af volgens de nieuwe voorwaarden zou worden gehandeld. Omdat wijzigingen te verwach ten waren hebben vele Nederlanders toen nog volgens de gunstige oude voorwaarden kooppolis sen afgesloten". De gunstige voorwaarden hielden belastingvoorde len in, die voor hogere inkomens een belangrijke vermindering van belasting inhielden. Volgens het kamerlid Notenboom heeft hij vorig jaar niet op het krantenartikel van september gereageerd, „omdat het gewoon laster was aan het adres van (de toenmalige) staatssecretaris van Rooijen. Hij zou volgens dat artikel kamerleden hebben „ingeseind" dat wijzigingen op komst wa ren. Maar bij de kamerleden was er totaal geen sprake van voorkennis. Er was .ook geen lek op het ministerie van Financiën.. Iedereen kon overi gens weten, dat er wijzigingen op komst waren. Men had dat al in de kranten kunnen lezen. En de verzekeringsmaatschappijen probeerden in rui me mate koopsompolissen af te sluiten. Voorken nis bij kamerleden speelde toen geen rol", aldus het CDA-kamerlid. CDA-fractieleider Aantjes meent, dat als de be richten juist zouden zijn, dit volstrekt ontoelaat baar geacht moet worden en dat eventueel daarbij betrokken kamerleden daaruit zelf de gevolgtrek king moeten maken. Oppositieleider Den Uyl heeft naar aanleiding van de berichten navraag gedaan bij zijn oudministers. Hem is gebleken, dat „geen enkele socialistisch bewindsman uit het vorig kabinet van bedoelde wettelijke constructie gebruik heeft gemaakt". Hij koopt op een onderzoek-commissie van drie wijze mannen. Zie hierover meer op pagina9 mm Dierenmishandeling DOETINCHEM (ANP) De Doetinchemse politie heeft drie jongens van dertien jaar aange houden die van acht gevangen mezen de kopjes hebben afge trokken. Het drietal was met een vangnet en een lokvogel in een kooitje bezig met het vangen van sijs- jes. Toen twee mezen in het net i verzeild raakten, lukte het slechts met grote moeite deze vogels uit het net te halen. Later j vlogen nog acht mezen in het net. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL Belgische artsen heb ben gisteren kwik ontdekt in een citroen. Tot nu toe waren in Neder land, België, West-Duitsland, Enge land en Zweden alleen met kwik ingespoten sinaasappels aangetrof fen. De citroen werd ingeleverd op het politiebureau van een plaatsje nabij Leuven. In Nederland is de verkoop van si naasappels de laatste dagen met ge middeld ruim een kwart teruggelo pen, als gevolg van de vele berichten over „kwikfruit". Sommige handelaren proberen hun voorraad zo snel mogelijk te slijten door aanmerkelijk lagere prijzen te berekenen. In Zutphen wordt onder zocht of een mandarijn kwik bevat. Een vrouw uit Lelystad vond dat er verdachte plekken op de vrucht za ten. In de grote Spaanse steden is de verkoop van sinaasappels als gesi- naasappels als gevolg van angst voor kwikvergiftiging sterk gedaald. Door de toenemende vraag naar ander fruit is de prijs van o.m. appels fors gestegen. Supermarkten stunten met melkprijs DEN HAAG - Hel mi. nisterie van Economi scke Zaken zal hoogst waarschijnlijk langs ju ridische weg geen mini mumprijs voor melk af dwingen nu vier grote kruideniers sinds giste ren de prijs van een li ter melk beneden de gulden hebben ge bracht De door bet Pro ductschap voor Zuivel vastgestelde minimum- melkprijs bedraagt mo menteel 1,03. De kruideniers zijn tot de verlaging van de melkprijs overgegaan na de uitspraak van het Eu ropese Hof in Luxem burg die de in ons land geldende miminumprijs- regeling voor jenever onverbindend heeft ver klaard. Het Product schap voor Zuivel heeft meegedeeld dat de maatregel van Dirk van den Broek, Bas van der Heijden, Digros en Dirk- son met name de bezor gende detailhandel scha de zou kunnen berokke nen. Het productschap komt maandag bijeen om een nieuwe regeling te bespreken. UTRECHT Het aantal griep- patiënten in Nederland is de laatste weken met forse spron gen omhoog gegaan. De als „meidposten" voor het ministe rie van Volksgezondheid funge rende huisartsen, telden in de derde week van januari 24 griepgevallen per 10.000 inwo ners, in de vierde week van januari waren dat er 47 en vol gens de voorlopige cijfers over de afgelopen week was bet aan tal toen al gestegen tot 75 per 10.000. Dat is al heel wat meer dan het hoogste griepcijfer van vorig jaar: 44 per 10.000 in de tweede week van maart De griep be gint nu epidemische vormen aan te nemen. Van een „echte" epidemie spreken de deskundi gen overigens pas als één pro cent van de bevolking door de ziekte is getroffen, oftewel 90 tot 100 van elke 10.000 Nederlan ders. Het virus van de Russische griep of Moskougriep is in Ne derland nog steeds niet geïso leerd. De mensen die nu griep hebben, hebben dat te danken aan de zogenaamde Victorias- tam, dezelfde virusstam als vo rig jaar. De Russische griep komt wel dichterbij. Het Duitse persbu-v reau DPA meldde dat het virus door het ijzeren gordijn is ge broken en zijn eerste slachtof fers heeft gemaakt in de Bonds republiek en West-Berlijn. LONDEN (AP) - Rolls Royce heeft gisteren bekend ge maakt dat 2000 li mousines naar de dealers terug moe ten wegens een de fect aan de automa tische gashandel. Als de bestuurder remt moet de werk ing van de automaat opgeheven worden, waardoor men het gas weer met de ge wone voetpedaal kan doseren. Bij een Amerikaanse Rolls Royce heeft dit sys teem in december van het vorige jaar een keer geweigerd en reed de wagen met constante snel heid door op een moment dat de be stuurder wilde stop pen. De dealer moeten de automaat nu buiten werking stellen tot dat de fabriek de oorzaak van de moeilijkheden heeft ROOF MAAJ? KNAA0ES.O Dieven hebben het grootste deel van de voorjaarscollectie van het Parijse modehuis Carven gestolen. De inbrekers hadden een goede smaak omgingen er met de moois te en duurste stukken vandoor. Kokend water treft man dodelijk BREDA (AN- P) Een 44-jari ge Joegoslaaf is in Breda dodelijk getroffen door ko kend water uit een warmwater leiding Volgens de politie moet hij per onge luk een afsluiter van de waterlei ding in het souter rain van zijn flat hebben openge draaid, waardoor hij het onder hoge druk staande ko kende water over zich heen kreeg. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Voor het bouwbedrijf dreigt een cao-loos tijdvak nu de on derhandelingen voor een nieuwe over eenkomst gisteren opnieuw zijn afge broken. Breekpunt was wederom de wijze,waarop het werkgelegenheids- overleg in de afzonderlijke (meer dan 12.000) ondernemingen moet verlopen. Formeel gaan de partijen nu hun ach terban raadplegen. Er is echter geen nieuwe onderhandelingsbijeenkomst - het zou de tiende moeten worden afgesproken. Afgewacht moet worden, of één der partijen nog een initiatief neemt voor een nieuwe afspraak. Een cao-loos tijdperk betekent, dat voorshands de bepalingen van de thans afgelopen overeenkomst van kracht blijven. Nieuwe voorzieningen, die men in de afgelopen weken al was overeen gekomen, worden niet van kracht Zo krijgen de bouwvakkers dus, zoals de kaarten nu liggen, geen verdere prijs compensatie, de loonstructuren worden niet veranderd en het experiment van vervroegde pensionering wordt niet voortgezet Over deze onderdelen was men het al goeddeels eens geworden. Nog geen overeenstemming was er over een half procent extra prijscompensatie als de aardgasprijs wordt verhoogd; aan het gesprek hierover is men giste ren niet eens meer toegekomen. Hoewel enkele materiële zaken dus niet door dreigen te gaan, wordt toch geen onrust in de bouw gevreesd. „Er zal wel worden gemord," zo zei ons een vak bondsbestuurder, „maar de praktijk is, dat als een bouwvakker, met name de vaklieden, even flink de stekels opzet ten, zij er zo een paar tientjes bij krijgen. De mensen halen dit zelf wel binnen." de dieven hebben des te Valse honderdjes NIEUWKOOP - Ook in Nieuw koop zijn deze week valse biljet ten van honderd gulden opgedo ken. Het gaat tot nog toe om in totaal twee valse honderdjes. Een daarvan werd ontvangen door de eigenaar van cafe-res- taurant De Watergeus; het ande re valse biljet door een Nieuw- koopse scholier bij de verkoop van zijn bromfiets. Het valse biljet werd ontdekt toen de jon geman het geld op zijn spaar bankboekje wilde zetten. Antieke klok gestolen LEIDEN Uit een woning aan de P. J. Blokstraat is gister nacht een antieke Friese staart klok en het uurwerk van een staand horloge ontvreemd. De waarde beloopt zeker enkele duizenden guldens. De inbraak werd gepleegd door het open breken van een keukendeur. Oplichtende schoorsteenvegers LEIDEN Twee malafide schoorsteenvegers hebben giste ren getracht enkele Leidse ge zinnen op te lichten. In de Oosterstraat bemachtig den zij tweehonderd gulden van een vrouw onder het mom een kapje op het rookkanaal te heb- ben geplaatst Alert optreden van een echtgenoot aan de Plan tage voorkwam een tweede op- lichting. Een juryrechtbank in de Amerikaanse staat Califomië heeft bepaald dat de autofabrikant Ford 300 miljoen gulden schadever goeding moet beta len aan de 18-jarige Richard Grimshaw (links) die over 95 procent van zijn li chaam brandwon den opliep toen de benzinetank van zijn Ford Pinto in 1972 explodeerde. Grinshaw is tijdens het ongeluk vier vingers, zijn neus en zijn linker oor kwijtgeraakt. Sinds het ongeluk moest hij 52 operaties on dergaan. De advocaat van Grimshaw toont bij een model van de Pinto de plaats aan van de benzinetank. Deze bleek bij de verongelukte auto slecht gelast te zijn. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaar! DELFT (ANP) De kaderleden van de industriebonden NV- V/NKV bij Philips-dochter NKF-kabel in Delft gaan actieplannen voorbereiden, die zullen worden uitgevoerd indien de directie "neen" blijft zeggen tegen een arbeidsplaatsenovereenkomst. Bij NKF-kabel (2.700 werknemers) staan een reorganisatie en de sluiting van een walserij (50 man) voor de deur. De bonden willen daar alleen over praten als de directie meerjaren-afspraken wil maken over de werkgelegenheid. Volgens de bonden mag een apo voor een gezond bedrijf als NKF-Kabel (dat profiteert van de grote Philips-order uit Saoedie-Arabië) geen probleem zijn. als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: naam woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1