Vakantiepiek van 15 juli tot en met 4 augustus fiscaal niet meer interessant Uitbreiding UC-fabriek nog niet zeker si £eidóc@otwa/nt Slechts enkele tientallen miljoenen voor APO'S Kritiek kamerleden op verandering nationaliteit HUREN GAAN VOORTAAN 1 JULI OMHOOG Molukkers aangehouden Onafhankelijk onderzoek MINISTER ALBEDA:4 Maatregelen voor spoedige beheersing grondprijzen BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 PAGINA 13 ""Aanbevelingen ~\voor inhoud verbanddoos DEN HAAG (ANP) Staatssecre taris mevrouw Veder-Smit van volksgezondheid is van plan de consumentenorganisaties en de ANWB advies te vragen over bet opstellen van aanbevelin gen voor de inhoud van de in je privésfeer te gebruiken ver banddozen. Dit blijkt uit het I gisteren gegeven antwoord op Ischriftelijke vragen van de /Tweede-Kamerleden Nijpels en Üees (beiden VVD). Us de adviezen er zijn gaat de taatssecretaris bezien of op irond van de warenwet voor- chriften gegeven kunnen wor- en inzake de inhoud. Momen- »el varieert de inhoud van de erbanddozen sterk, afhankelijk an fabrikant en prijs. De doel- latigheid is, aldus de staatsse- retaris, zeer wisselend. Zij kan lans op grond van de geldende 'etgeving geen eisen stellen aan b samenstelling van verband- Dzen. olgens de kamerleden worden vj Nederland verbanddozen ver- nicht met de afbelding, die de J|druk wekt dat de doos afkom- pr^g is van het Rode Kruis en j zagen daarin misleiding. )oodgeschoten utokraker was )uitser MSTERDAM (ANP) - De au- kraker, die eergisteren in de lursstraat in Amsterdam do- lijk door een politiekogel xd getroffen, was de 25-jari- Ulrich Rohwer uit West- ■itsland. t slachtoffer was druggebrui- r en was bij de politie bekend gens diefstallen uit auto's en ling. Hij woonde in Amster- m. hwer werd gedood door een gel uit het pistool van een irechaussee, nadat deze hem heterdaad had betrapt bij •fstal van een tas met foto-ap- ratuur uit een Duitse Auto. marechaussee behoort bij bijstandsdetachement van politiebureau Warmoes- lat. De rijksrecherche en de herche van de Koninklijke rechaussee stellen een onder- k in naar de omstandigheden ironder de politieman zijn pen gebruikte. fDA-FRACTIE: :haefer mag vu kar Amsterdam li onze parlementaire redac tie) HAAG Het dagelijks tuur van de PvdA-fractie in [Tweede Kamer is in princi- bereid het fractielid Jan iaefer af te staan ten behoe- van een wethouderspost in pterdam. fractiebestuur wilde, zo jd gisteren na een vergade- gezegd, „niet uitsluiten" dat ^staatssecretaris Schaefer in :ember beschikbaar is voor wethouderschap van Am- dam. file weken geleden wilde de jA-fractie niet zover gaan. In voord op een verzoek van de Bl\ Jterdamse PvdA was de Ka- fractie maximaal bereid om H^A^iord te gaan met een combi- Kamerlid-raadslid, maar -^lombinatie werd in Amster- afgewezen. Schaefer maakt kans om bij de komende, nteraadsverkiezingen F^tekker in Amsterdam te len. mmissarispost nao>r Jan Lanser TERDAM De directie het Rotterdamse sleepvaart- ijf Smit Internationale CNV-voorzitter Jan Lan- iq i7A :evraaed deel uit te maken Zo-l/o. Raad van Commissaris- Lanser is in principe bereid functie te aanvaarden. De te bedrijfsonderdelen van gaan akkoord met de be ing; twee onderdelen heb- ïchter hun veto uitgespro- I- DEN HAAG (ANP) Ook dit jaar zal de vakantiedrukte weer uitmonden in een vakantiepiek. Nu al zijn negen organisaties op het gebied van toeris me, vakantiebesteding en recreatie een actie begonnen om de mensen te wijzen op de mogelijkheden van vakantie spreiding. Dit jaar zal de grootste va kantiedrukte vallen in de periode van 15 juli tot en met 4 augustus. Dan hebben het kleuter-, basis- en voortge- Ook begint op 15 juli de 3 weken collectieve vakantie van de bouw- en nevenbedrijven, terwijl in vier Duitse deelstaten de schoolvakanties dan reeds zijn begonnen. Vooral vanuit Noordrijn- Westfalen worden zoals ieder jaar veel vakantiegangers in ons land verwacht. Nederlandse vakantiegangers, die niet aan schoolgaande kinderen en/of collec tieve bedrijfsvakanties zijn gebonden, doen er goed aan in de voor- of nazo mer met vakantie te gaan, dat is voor 1 juli of na half augustus. Ook vakantie gangers mt schoolgaande kinderen kun nen de vakantiepiek mijden. Woont men in Groningen, Friesland, Drenthe, Over ijssel, Gelderland, Utrecht, de zuidelijke IJsseimeerpolders, Zeeland, Brabant of Limburg, dan doet men er goed aan voor 15 juli met vakantie te gaan. Inwo ners van Noord- en Zuid-Holland kun nen het beste hun vakantie na 4 augus tus vaststellen. Is men aan collectieve bedrijfsvakanties (bijv. de bouwvakkan- tie) gebonden, dan kan men toch sprei den door naar die vakantiegebieden te gaan die minder bekend, maar daarom niet minder mooi zijn, aldus de negen organisaties. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De. jaarlijkse huurverhoging zal met ingang van dit jaar niet meer op 1 april, maar voortaan op 1 juli plaatsvinden. Een motie van CDA en D'66 waarin om een permanente algemene huurver hoging op 1 juli werd gevraagd, werd gisteren door een ruime meerderheid van de Tweede Kamer aangenomen. Alleen de fracties van WD en Boerenpartij verklaarden zich tegen de motie. De liberalen hadden met een uitspraak daar over liever willen wachten tot de Kamer deze zomer de nieuwe huurprijzenwet gaat behande len. Volgens het ontwerp van die wet zal er een geheel nieuw systeem Van huurprijsbereke ning worden ingevoerd. Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting (I.) neemt na de ïtemming over de datum waarop de huurverhogingen moeten ngaan de felicitaties in ontvangst van de CDA-kamerleden Jcholten en Westerterp (r.). (Van een onzer verslaggevers) Maastricht - De Maastrichtse poli tie heeft in de nacht van maandag op dinsdag drie jonge Zuidmoluk- kers aangehouden, die in het bezit bleken te zijn van een machinepis tool, een stengun, een geladen revol ver en ruim 200 patronen. Het drie tal werd in een auto klem gereden door een groot aantal surveillance wagens. De politie kwam de drie Molukkers op het spoor toen een van hen, een 23-jarige man uit Opheusden, werd herkend als overvaller van een bank in Kesteren, waar veertien dagen geleden bijna dertig duizend gulden werd buitgemaakt. De Molukkers negeerden een stopteken, waarop de achtervolging werd ingezet Het machinepistool en de stengun lagen uiteengenomen op de vloer van de auto. De andere twee Molukkers zijn een 22-ja- rige man uit Eerbeek en een 23-jarige inwoner van Maastricht. Het bestuur van de Vereniging van Belastinginspecteurs heeft, via een brief aan kamervoorzitter Vondeling, epn aanklacht ingediend tegen een onbekend aantal leden van de Tweede Kamer. Het verzoek aan dr. Vondeling om een parlementaire enquête te doen instellen naar het gedrag van kamerleden mag immers niet anders worden gezien. Ook de toevoeging, dat het hier niet gaat om volgens de wet strafbare handelingen doet aan dit opzienbarende gebeuren niets af. De beschuldiging houdt in, dat kamerle den en ministers, nog net vóór de nieuwe wetgeving van kracht werd, fiscale voordelen voor de eigen portemonnaie hebben binnen gehaald, wetende, dat de Wet op de Koop sompolissen zo zou worden gewijzigd, dat grote belasting voordelen zouden verdwijnen. VOLGENS de wet is hier geen strafbare handeling ver richt, maar staat die handeling wel op erg gespannen voet met wat de „fiscale moraal" genoemd wordt. Wij kunnen ons de zorg voor die fiscale moraal bij belastinginspecteurs levendig indenken. De affaire heeft het Nederlandse volk ongetwijfeld ge schokt in zijn vertrouwen in de volksvertegenwoordiging. De onduidelijkheid van de beschuldiging doet daar niets aan af, evenmin als de eerste, spontane ontkenningen. Een onderzoek door de financiële kamercommissie is evenmin geschikt als een parlementaire enquête, omdat ook dan kamerleden zouden oordelen over kamerleden, wellicht over zichzelf. Een onderzoek kan eenvoudig zijn, omdat in dit geval het extra belastingvoordeel alleen behaald kan zijn doordat men de financiering van de koopsompolis keurig opgeeft. De aangiftebiljetten zullen dus duidelijke taal spreken en een onafhankelijk onderzoek kunnen bespoedi gen. En zo'n onde-zoek zal er snel moeten komen. Er ligt nu een ernstige beschuldiging op tafel. Alleen al de openbare brief van de belastinginspecteurs maakt ope ning van zaken onontkoombaar. Men kan zich echter wel afvragen of hiertoe een parlementaire enquête het passende middel is. Het gaat immers niet om regeringsbeleid, noch om het beleid van één of meer ministers, het gaat in deze kwestie om privé gedragingen, die wellicht op gespannen voet met de fiscale moraal staan. Maar als men moreel fout is, past ook een morele veroordeling voor fouten in het privé leven gemaakt. Zeker voor een kamerlid geldt: goed voorbeeld doet goed volgen. DEN HAAG Het is mogelijk dat Engeland en YVest-Duitsland uit het Tweede Kamerdebat over de Urenco en de daaraan aangepaste opstelling van de Nederlandse regering, de conclusie trek ken dat uitbreiding van de ultracentrifugefabriek in Almelo niet.langer aantrekkelijk is. De woordvoerder van het ministerie van Buiten- nium aan Brazilië mag plaatsvinden zonder af- landse Zaken in Den Haag verklaarde gisteren dat doende waarborgen dat hieruit geen kernwapens het theoretisch mogelijk is, dat Engeland en de worden vervaardigd, de uitbreiding van de ultra- Bondsrepubliek zich op het standpunt stellen dat, centrifugefabriek een te onzekere zaak is. nu de Tweede Kamer heeft bepaald dat geen levering van uit Almelo afkomstig verrijkt ura- Officieel hebben deze twee landen nog niet op de uitsiag van het Kamerdebat gereageerd. Minister Van der Klaauw heeft gisteren met zijn Engelse ambtgenoot David Owen overleg gepleegd en zal vermoedelijk volgende week maandag met de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Hans-Dietrich Genscher deze zaak bespreken. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Minister dr. W. Albeda van Sociale Zaken heeft gisteren gezegd, dat van hem slechts enkele tientallen miljoe nen guldens te verwachten zijn als bijdrage voor het realiseren van arbeidsplaatsenovereen komsten. De vakbeweging re kende tot nu toe op een bedrag van circa 500 miljoen. Albeda tekende hierbij aan, dat een aantal door de vakbeweging verlangde voorzieningen door de staat mede kunnen worden gefinancierd uit reeds bestaan de „potjes". Aldus kan het be schikbare bedrag hoger uitpak ken. Vrijdag zal de ministerraad waarschijnlijk beslissen over de wijze, waarop de anderhalf mil jard gulden, die het vorige kabi net reeds had gereserveerd voor de werkgelegenheid bevorderen de maatregelen, zal worden be steed. De Federatie Nederlandse Vakbeweging claimde een half miljard voor de consequenties van de APO's, zich beroepende op toezeggingen van Albeda's voorganger drs. J. Boersma. Laatstgenoemde heeft gisteren echter gezegd, dat hij eind vorig jaar in een gesprek met dè vak beweging ook had gedacht in een orde van grootte als waar over Albeda nu sprak. Thans zou hij evenwel wat genereuzer zijn nu anders dan destijds blijkt, dat het afsluiten van APO's een brede vlucht gaat aannemen. Albeda zei in een tv-interview, dat zaken als verbetering van de kwaliteit van de arbeid en her structurering van banen al (me de) betaald kan worden via be staande overheidsregelingen. Met andere zaken, voorkomende op het verlanglijstje van de vak beweging, had hij meer moeite, zo zei hij, waarbij hij met name het instellen van vijf ploegen diensten, arbeidstijdverkorting en vervroegde pensionering noemde. Dergelijke voorzienin gen, die niet alleen door de overheid kunnen worden be taald, veroorzaken aanzienlijke loonkostenstijgingen in een pe riode, waarin het streven er juist op is gericht die stijgingen tot het uiterste te beperken. Een vijfploegendienst zou bijvoor beeld 15% loonkostenstijging be tekenen en als er in één bedrijf aan wordt meegewerkt, stimu leert men eenzelfde ontwikke ling elders. „En zijn er wel men sen voldoende te vinden voor die extra ploegen?" vroeg de bewindsman zich af. Voor een zeer beperkte arbeidstijdverkor ting (hooguit 3%) bleek minister Albeda nog wel te vinden, maar vervroegde pensionering zou een langjarige, niet geringe last betekenen. Proces tegen Glimmerveen Voor de civiele kamer der Amsterdamse rechtbank diende gisteren het proces tegen de politieke partij Nederlandse Volksunie van de Hagenaar Joop Glimmerveen. Op 8 maart zal de rechtbank bekend maken of de NVU ontbonden moet worden. Een verzoek daartoe is ingediend door de Amsterdamse officier van justitie vanwege de rassendiscriminatie die door deze partij wordt gepro pageerd. Op de foto Glimmerveen(r.) en NVU-vice-voorzitter Ha genbeek voor de aanvang van het proces. ENQUETE: WINST VOOR PVDA-D'66 HILVERSUM - Winst voor Pv dA en D'66, verlies voor CDA en VVD. Dat is het resultaat van een enquête van het bureau Lagendijk, drie weken geleden, onder 1.200 personen over de komende Statenverkiezingen. Van de ondervraagden gaat 87 procent op woensdag aanstaan de stemmen: 36,2 procent PvdA (bij de vorige enquête 33,8 pro cent), 30,7 procent CDA (31,9), 16,9 procent WD (18), 8,4 pro cent D'66 (5,4), 7,9 procent overi ge partijen (11). Eenendertig procent van de on dervraagden meent, dat de Pv dA bij de komende verkiezingen de grootste partij wordt, 18 pro cent verwacht dit van het CDA en 11 procent van de WD. DEN HAAG De socialisti sche kamerleden De Vries en Haas-Berger willen dat militai ren van Surimaamse afkomst die gedetineerd zijn in Nieu- wersluis, vrijelijk kunnen kie zen voor de Surinaamse natio naliteit met ruime mogelijk heid tot afweging van de voor- en nadelen. Zij stellen dit in schriftelijke vragen aan de re gering naar aanleiding van het feit dat sinds de onafhankelijk heid van Suriname 24 militai ren zich aan strafvervolging wisten te onttrekken door aan vaarding van het Surinamer- schap. De meesten van hen zaten vast wegens ongeoorloofd verlof, ge wetensbezwaren of dienstweige- ring. De leiding van de strafin richting Nieuwersluis zou hen op grond van verdragen tussen Nederland en Suriname er op hebben geattendeerd dat zij bij keuze voor de Surinaamse na- tionaliteitï/,=.marechausseebe geleiding meteen naar huis mochten. De beide kamerleden vragen de ministers van Defen sie, Justitie en Binnenlandse Za ken of de keuze van de 24 mili tairen onder deze omstandighe den in volle vrijheid is geschied. Mevrouw Haas-Berger en de heer De Vries vragen zich af of het niet zinvol is of met het gemeentebestuur van Loenen (waar de aanvraag tot nationali teitsverandering onder mare- chaussebegeleiding plaats had) te overleggen of van die zijde geen extra aandacht kan wor den gegeven aan personen die verandering van nationaliteit zouden willen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van der Stee (Landbouw) heeft gisteren een aantal be leidsmaatregelen aangekondigd om zo spoe dig mogelijk te komen tot een evenwichti ger prijsvorming en het drukken van de bestaande hoge prijzen van landbouw gronden. Tijdens de behandeling van de landbouwbe groting voor dit jaar deelde de minister van de Kamer mee, dat in de tweede helft van het vorig jaar al een kentering in de voort durende stijging van de prijzen van land bouwgronden heeft plaatsgevonden. Als maatregelen om deze ontwikkeling te stimu leren noemde hij ondermeer: Spoedige (dit jaar al) ruime uitgifte van landbouwgrond in zuidelijk Flevoland, waardoor het aanbod van grond wordt ver ruimd, zodat de prijzen op de grondmarkt kunnen dalen. Snelle invoering van een wettelijke rege ling voor een selectief toelatingsbeleid tot de vrije grondmarkt (toetsing van de toekomsti ge bestemming van aangekochte grond). Voortzetting van een grondbankbeleid, gericht op de oplossing van de financiering sproblemen van de meest kwetsbare groe pen bij bedrijfsovername en/of vergroting. PvdA-motir ventorpfii Ex-CIA-agent moet definitief het land uit (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De sinds vorig jaar april in Nederland wonen de Amerikaanse ex-CIA-agent Philip Agee moet binnenkort ons land verlaten. Een krappe meerderheid van de Tweede Kamer steunde gisteren het be sluit van staatssecretaris me vrouw Haars (justitie) om de verblijfsvergunning van Agee niet te verlengen. Met 76 tegen 68 stemmen werd een motie verworpen van het PvdA-kamerlid Van den Bergh, waarin de staatssecretaris werd gevraagd Agee in de gelegen heid te stellen bij de Raad van State tegen haar besluit in be roep te gaan. Volgens de staats secretaris zou Agee, door hier te blijven, de betrekkingen van ons land met het buitenland en met name Amerika kunnen schaden vanwege zijn onthullin gen over het werk van de Ame rikaanse geheime dienst. VISQUOTA DEZE WEEK GEREGELD (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Donderdag zal minister Van der Stee (Visserij) met het georganiseerde bedrijf sleven besprekingen voeren over de in ons land toe te pas sen regelingen voor de hoeveel heden vis die dit jaar mogen worden gevangen. Rond het weekeinde zouden de quotere gelingen moeten ingaan, p De minister zei gisteravond in de Tweede Kamer dat de quota- voorstellen binnen de Europese Gemeenschap na veel overleg tot stand zijn gekomen. Hoewel geen der aangesloten landen er tevreden mee was, zijn de rege lingen in het kader van een compromis aanvaardbaar, aldus de minister. Van der Stee zei dat er geen ruimte is voor een nationaal beleid nu het overleg in Brussel volop aan de gang is. De vissers hebben hierop steeds aangdrongen. Zij willen met na me dat het rijk zogenaamde stil ligregelingen subsidieert. (Van onze verslaggevers) rucal JL JL "^^(Van onze financiële redactie) IEN HAAG Het aanschaffen jan koopsompolissen om fiscaal 'oordeel te behalen is thans niet ieer interessant. Vóór eind 1975 sverde een dergelijke aanschaf, 'aarvan ministers en kamerle- :n op het laatste ogenblik ge- •ofiteerd zouden hebben, zo- ïeel voordeel op, dat vooral ■BDensen met een flink inkomen ls het ware in de rij stonden im mee te profiteren van een «-iL^iandige constructie om door de hazen van de belastingnetten te wemmen. Koopsompolissen werden destijds op de volgende wijze gebruikt, waarbij men bleef binnen de wettelijke mogelijkhe den: Men sloot een levensverzekering af voor een uitkering na zes jaar (of bij eerder overlijden) van zeg 160.000 gulden. Op het moment van afsluiten betaalde men in één keer de voor de verzekering verschuldigde premie, te weten 100.000 gulden. Dat bedrag had men uiteraard niet in een oude kous zitten, dus ging men het lenen, veelal bij dezelfde levens verzekeringsmaatschappij bij welke men de verzekering had afgesloten. Over dat geleende bedrag moest men uiteraard rente betalen, nemen we even aan 10%. Dat zou over de hele looptijd van de polis 60.000 gulden rente betekenen. Maar die „rente van schulden" kon men van zijn inkomen voor de fiscus aftrekken, wat voor iemand, wiens top van het inkomen in bijvoorbeeld het 60% tarief viel, een belastingvermindering van 36.000 gulden betekende. De betrokkene betaalde dus in feite slechts 24.000 gulden rente. Aan het einde van de rit, dus na 6 jaar, kreeg men van de verzekering 60.000 gulden uitgekeerd, zijnde het verschil tussen het verzekerde en het geleende bedrag. Vervolgens hief de fiscus over 160.000 gulden verzekerde som volgens het toen geldende tarief voor elk jaar looptijd 1,5%, dus in totaal 9% of ruim 14.000 gulden. In dit voorbeeld betaalde de betrokkene dus 38.000 gulden om 60.000 gulden te kunnen incasseren. Zelfs ging men soms nog verder: Ook de ver schuldigde rente werd wel eens geleend, wat dan weer tot rente-aftrekposten leid de. En dat is nog maar een zeer ruw voorbeeld, want de rente op de „lening" was dikwijls lager en de „grote vissen", die van deze constructie gebruik maak ten, vielen dikwijls in een nóg hoger belastingtarief. Het voordeel was dan nog groter. Men beperkte zich vaak niet tot een koopsompolis van 160.000 gulden, het ging dikwijls om veel hogere bedragen. Het is voorgekomen, dat aldus hele inko mens fiscaal werden weggedrukt. De „grote truc", zoals fiscalisten de con structie plachten te noemen, nam giganti sche afmetingen aan toen het - nadat de rechter had uitgemaakt, dat de werkwijze toelaatbaar was - duidelijk werd, dat de overheid zou gaan ingrijpen tegen dit oneigenlijk gebruik van de belastingwet geving. Op 14 november 1975 kondigde de toenmalige staatssecretaris van Finan ciën, drs. M. van Rooijen, een wettelijke voorziening aan, waarbij hij waarschuw de, dat alle koopsompolissen, die na die. datum zouden worden afgesloten, vol gens een nieuw regiem zouden worden behandeld, terwijl de toen al afgesloten, maar nog lopende polissen evenmin on gemoeid zouden blijven. De intussen tot stand gekomen wet houdt onder meer in, dat het uitgekeerde netto-bedrag - in ons voorbeeld de 60.000 gulden - gewoon bij het salaris moet worden geteld en dus niet meer volgens een bijzonder tarief maar volgens het normale inkomstenbe lastingtarief wordt belast. (Voor nog lo pende polissen, afgesloten voor 14 no vember 1975, geldt een overgangsrege ling). Daardoor heeft het afsluiten van koop sompolissen uit fiscaal oogpunt geen zin meer, de winst is er af. Maar, zo zeggen deskundigen, zo lang voor hoge inkomens de belastingdruk zo zwaar blijft als ze nu is, zullen er telkens weer nieuwe constructies worden bedacht om de be lasting op sluwe, maar formeel gezien legale wijze te ontgaan. De uit Amerika overgewaaide landaankoopplannen (met geleend geld en aftrekbare rente) vormen de jongste voorbeelden. Maar deze zijn al in de ban gedaan door de minister van Financiën.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13