UKUNTZE NUKOPEN. Nederland heeft schoon genoeg van grillen uit Paramaribo Veel Franse produkten in prijs omlaag Antilliaanse premier heeft weinig haast met onafhankelijkheid STAATSLOTEN? Massale boycot verkiezingen in Nicaragua Ontwikkelingssamenwerking met Suriname in het slop Acties op vliegveld van Tokio Voldoende op school desnoods geweld Kaping Toepolev Franse rechter ontvoerd BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 7 FEBRUARI 1978 pagina 9 Van een c r redacteuren Den Haag De warme ontvangst die koningin Juliana en prins Bernhard on getwijfeld zullen krijgen tijdens hun staatsbezoek van 9 tot 15 februari aan Suriname, zal de koele sfeer die is ont staan tussen Nederland en Suriname op het stuk van de ontwikkelingssamen werking, nauwelijks nog gunstig be in vloeden. De oorzaken van de conflicten, die eind vorige maand tijdens het drie maandelijks overleg tussen de Surinaam se en Nederlandse leden van de z.g. Commissie Ontwikkelings Samenwerking Nederland-Suriname (CONS) eindelijk eens naar buiten traden liggen diep. Ze zijn in feite fundamenteel voor het steeds stagnerende overleg. En voor het in feite totaal mislukken van de nauwelijks twee jaar ontwikkelingssamenwerking tussen beide landen. De kiem voor dit falen lag royaal ingebed in het verdrag voor de ontwikkelingssa menwerking dat Nederland en Suriname hebben gesloten bij de onafhankelijkheid van het tropische land aan de noordoost kust van Latijns Amerika. Nederland zegde toe, gedurende tien tot vijftien jaar in totaal 3,5 miljard gulden ontwikke lingsgeld te geven. De Commissie Ont wikkelingssamenwerking die zou bestaan uit drie Nederlanders en drie Surina- mers, moest erop toezien dat de overeen gekomen verdeelsleutel voor het geld wordt toegepast en dat het geld op de juiste plaats terechtkwam. Dit betekende dat 25 procent van het geld bestemd was voor infrastructurele projecten, 25 pro cent procent voor de sociaal-educatieve sector en vijftig procent voor produktie- projecten. Het zat er al vanaf het begin in dat de Surinaamse inzichten ten aan zien van de bestedingen duidelijk in bot sing zouden komen met die van Neder land. Suriname wilde alles gooien in de grote productieve sectoren zoals in West- Suriname waar een complete nieuwe bauxietstad wordt gebouwd, gigantische landbouwprojecten en de geldverslinden de aanleg van wegen en bruggen. Neder land daarentegen, uitgaande van de filo sofie dat vooral de brede lagen van de bevolking van de ontwikkelingshulp moe ten profiteren en men meer het accent moet leggen op kleine en middelgrote produktie-eenheden, was bereid in de aanloopfase, die op twee jaar was ge steld, Suriname tegemoet te komen. Maar dan zou het een en ander wel grondig moeten gebeuren, compleet met goede begeleiding, goede financieringsvoorstel- len, een deugdelijke controle en dit alles vooral met een redelijke inbreng van Nederlandse zijde. In de loop van deze beginfase groeide echter de teleurstelling in het Nederland se kamp. De voormalige minister van Ontwikkelingssamenwerking, Jan Pronk, wees er bij verschillende gelegenheden op, dat de ontwikkelingen in Suriname te traag verliepen. Van de uitgangspun ten die geformuleerd waren bij de onaf hankelijkheid, was weinig of niets terecht gekomen. Daarbij kwam dat Suriname vond dat de Nederlandse criteria die golden voor de hulpverlening aan andere landen niet van toepassing waren op Suriname wegens de 'historische banden en bijzondere ver plichtingen' die Nederland had. Pronk richt het beleid op de armste groepen. Dat is onze visie niet Wij willen grote projecten, die geld in het laatje brengen. Nederland moet niet te veel wroeten in onze zaken. Wij willen onze eigen gang gaan. Wij moeten het geld snel opmaken, want het wordt steeds minder waard. Zo luidde globaal de Suri naamse gedachtengang. Bij de Nederlandse deelnemers is deze visie duidelijk in het verkeerde keelgat geschoten. In kringen die nauw de ont wikkelingssamenwerking met Suriname volgen wijst men erop dat Nederland een eigen verantwoordelijkheid heeft ten aan zien van de hulp aan Suriname en deze verantwoordelijkheid jaarlijks moet ver dedigen voor het parlement. Gewezen wordt op het feit dat tijdens de negen vergaderingen die tot nu toe zijn gehouden, 78 aanbevelingen aan Surina me zijn gedaan m.b.t. uitvoering van projecten. Geen enkele van deze aanbeve lingen is uitgevoerd. In het gigantische West-Suriname project dat S3 miljard (4,5 miljard Ned. Crt) kost heeft Nederland al S140 miljoen gestoken. Suriname heeft tot nu toe op geen enkele wijze aangegeven hoe zij aan de rest van het geld wil komen. Toen deze aanwijzingen uitbleven werden door de CONS zeven aanbevelingen gedaan. Suriname heeft op geen enkele wijze aan deze aanbevelingen iets gedaan. In een project voor Volkswoningen is 3 miljoen gulden spoorloos verdwenen- De aanleg van een spoorlijn in het pro ject West-Suriname waarin Nederland voor S7 miljoen participeert is één jaar vertraging gekomen omdat een houtzage rij, waarin Nederland ook weer voor S 150 miljoen deelneemt, niet aan zijn le veringsplicht kan voldoen door allerlei interne moeilijkheden binnen dit bedrijf dat door Suriname wordt geleid. Deze waslijst van punten waarop Surina me is tekort geschoten kan nog verder worden aangevuld. Aan het Nederland incasseringsvermo gen kwam eind vorige maand een einde toen Suriname met een luxueus onder- wijs-project kwam aanzetten met een handelsdagschool van S5 miljoen, waarvan bovendien de salarissen en ex ploitatie ook voor Nederlandse rekening kwamen. En dit terwijl juist in de admi nistratieve sector in Suriname de groot ste werkloosheid bestaat. Nederland vroeg bedenktijd voor dit pro ject. Hierop wilde Suriname niet ingaan, onder het motto van: „wij bepalen zelf wat goed voor ons is, en daarmee basta". Deze houding was voor de Nederlandse onderhandelaars reden om op te stappen. Maar meer was het eigenlijk een demon stratie van 'we willen op deze wijze niet verder onderhandelen. Wij hebben ge noeg van jullie moeten slikken. Op deze wijze kan geen behoorlijke ontwikke lingssamenwerking plaatsvinden. Surina me veroorzaakt als het zo doorgaat, al leen maar een financiële en economische chaos. En daar willen wij niet medeplich tig aan zijn. Dus haken wij af.' In deze opinie wisten de Nederlandse onderhandelaars zich gesteund door het concept Jaarplan 1978 dat is opgesteld door het onafhankelijk opererende Suri naams Planbureau. In dit jaarplan wordt gewaarschuwd dat Suriname drastisch het roer moet wenden, in de eigen huis houding diep het mes moet steken en alle overtuigings-overredingskracht en inter ventiemiddelen moet aanwenden, omdat anders een bankroet dreigt en de Suri naamse gulden zal devalueren met alle gevolgen van dien. Dit jaarplan dat een reeks falende voor beelden aanhaalt op het gebied van het economisch en sociaal beleid, is op aan drang van de Surinaamse regering uit de roulatie genomen, voordat het goed en wel in circulatie was gekomen. Dit verbod heeft echter niet kunnen voor komen dat voldoende details zijn uitge lekt. Tesamen met de kritiek die van Nederlandse zijde is losgebarsten op de ontwikkelingen in Suriname, lijkt de re gering van premier Arron een moeilijke tijd tegemoet te gaan. Nederland is be reid de ontwikkelingssamenwerking voort te zetten, maar dan op geheel ande re voet. Op welke wijze dit zal geschieden zal minister De Koning van Ontwikke lingssamenwerking in maart uitvoerig uit de doeken doen wanneer hij een bezoek aan Paramaribo brengt. Het lijkt onwaar schijnlijk dat De Koning, die goed op de hoogte is van wat zich in Suriname af speelt, dank zij de informaties uit zijn departement en zijn persoonlijke banden met figuren uit de Surinaamse samenle ving, drastische wijzigingen zal aanbren gen in het Nederlands beleid. WERELD ROND Een 67-jarige Fin, Mauno Wikkinen, is van Alaska op weg naar San Francisco en Hawaii de West-Amerikaanse staat Washington gepasseerd. Het Amerikaanse project maakt deel uit van zijn reis om de wereld per fiets die hij in januari 1972 is begonnen. Hij heeft tot nu toe al meer dan 50.000 km achter de rug. TOKIO (AP) Vier Japanse demonstranten houden sinds gisteren een stalen toren op het j nieuwe internationale vliegveld j Marita, 60 kilometer ten noord- oosten van Tokio, bezet, j De oproerpolitie heeft hen met een waterkanon en door oproe- pen met krachtige luidsprekers uit de toren proberen te krijgen maar was daar vanmorgen nog steeds niet in geslaagd. De moeilijkheden begonnen in de vroege uren toen 800 leden van de oproerpolitie de strijd aanbonden met kleine groepen boeren en studenten die een twintig meter hoge stalen toren hadden opgericht aan het einde van een landingsbaan. Het ge vaarte staat op particuliere grond maar overtreft de maxi maal toegestane hoogte. Tienduizenden dode vissen aangespoeld LONDEN (DPA) Aan de kust van Cleveland in het noordoos ten van Engeland zijn duizen den dode vissen aangespoeld. Deskundigen weten tot nu toe niet waardoor dit massale over lijden is veroorzaakt. Gedacht wordt aan vervuiling van de Zacht prijsje slaapmuts Napoleon MONACO Een verzame laar van curiosa uit Mona co kan als hij dat wil voor taan onder de wol kruipen met de slaapmuts van Na poleon op het hoofd. Hij kocht de muts voor 1800 (in waarde dalendeFranse franken bij het veilinghuis Sotheby's. Men bad gere kend op een veel hogere prijs. De bewuste muts, een geval van ivoorkleurige zij met bruine stippen, werd door Napoleon cadeau gedaan aan de Engelsman William Pyle. Deze Pyle was cipier aan boord van de Britse bodem „Northarberhend" waarmee de vroegere em- pereur na zijn Waterloo werd weggevoerd naar zijn laatste ballingsoord St-He- SCHANDAAL MILAAN MILAAN (AP) Linkse extremisten in Milaan hebben naar verluidt de leraren van een techni sche school gedreigd met geweld als ze hun leerlingen geen voldoende geven zelfs als er vaak gespijbeld wordt. Het ministerie van On derwijs heeft een speciale inspecteur naar de Cesare Correnti-school in Milaan gestuurd om te onderzoeken wat er waar is van de „politieke j zes" de minimale voldoende. De zaak kwam vorige week aan het licht toen het hoofd en twee leraren verklaarden dat ze „openlijk werden bedreigd en geïntimideerd" door de extremisten. Giovanna Origlio Caselli, J het hoofd van de school, zei dat de extremisten de deur van haar kantoor intrapten, leuzen op de muur kalkten en dreigden haar en een collega uit het raam te gooien als ze zich tegen de voldoendes bleven verzetten. „Cesare Correnti is met haar onderwijstechniek jaren achter bij vergelijkbare Italiaanse en Euro pese vakopleidingen", zei een onderwijzer die onbekend wenste te blijven. „Wij geven waarde loze diploma's zonder specialisme, waardoor on ze studenten gegarandeerd werkloos zullen blij ven. Het is geen wonder dat teleurgestelde jonge ren hun toevlucht nemen tot geweld en het forceren van voldoende cijfers," aldus deze leer kracht. Op universiteitesniveau zouden de professoren eveneens worden gedwongen goede cijfers te geven. Daar worden echter 28 van de 30 punten geëist, omdat studenten met zulke cijfers extra subsidie krijgen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG "De regering van de Neder- Minister Van der Stee merkte op dat de land. Zowel hij als de nieuwe minister voor Antillen een welhaast onmogelijke opgave Nederlands-Antilliaanse zaken van Neder- om de verdediging ter zee zelf op zich te land, mr. A. van der Stee, toonde zich over nemen. dit "kennismakingsbezoek" zeer tevreden. Rozendal legde uit dat, alvorens de onafhan kelijkheid een feit kan zijn eerst uitvoerig gesproken zal moeten worden over de tot standbrenging van een sociaal-economisch ontwikkelingsplan (dat door een gemengde Nederlands-Antilliaanse commissie wordt voorbereid), de afbakening van de territoria le zeegrenzen met Venezuela (hopelijk wordt dit verdrag eind dit jaar gesloten), de defen sie. de ontwikkelingshulp en de interne staatkundige structuur van de Antillen, waartoe in het regeringsprogram van het kabinet-Rozendal een voorstel is gedaan dat de eilanden een vérgaande mate van autono mie wil geven (alleen enkele centrale taken, zoals defensie, buitenlandse betrekkingen, nationaliteit en grondrechten, zouden bij de regering in Willemstad blijven). ADVERTENTIE Op het vliegveld van Frankfurt wordt een Toepo lev van de Tsjechoslowaakse luchtvaartmaat schappij bewaakt door Duitse politiemannen. Het toestel was naar Frankfort gedwongen door een Tsjechoslowaakse ingenieur tijdens een vlucht van Oost-Berlijn naar Praag. Hij had de beman ningsleden eqn bom laten zien die later namaak bleek. De 24-jarige Tsjecholslowaak is bij aan komst in Frankfort gearresteerd. Nog meer Cubanen naar Ethiopië WASHINGTON (AFP) Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft mee gedeeld dat Cuba de afgelopen weken nog tenminste duizend man gevechtstroepen naar Ethiopië heeft gestuurd en dat Cubaanse vliegers aan opera ties tegen Somalische strijd krachten deelnemen. Volgens woordvoerder Hodding Carter van het ministerie bui tenlandse zaken zijn er nu meer dan 3.000 Cubanen in Ethiopië en ongeveer 1.000 Russen. Intussen is het langverwachte tegenoffensief van de Ethiopi sche strijdkrachten tegen de So malische in de zuidelijke Ethio pische provincie Ogaden begon nen, aldus heeft het Joegoslavi sche persbureau Tanjug uit Ad dis Abbeba gemeld. Ontvoerde Fransman met executie bedreigd LAGOS (AFP) De bevelheb ber van de „westelijke troepen van Frolinat" die strijd levert tegen de centrale regering van Tsjaad, heeft verklaard dat de ontvoerde Fransman, Christian Masse, als spion zal worden te rechtgesteld als de eisen voor zijn vrijlating niet voor zondag 12 februari, om 12.00 uur, zijn vervuld. Deze bevelhebber Aboubakar Mahamat Abdrama- ne, heeft vorige week in de hoofdstad van Nigeria, Lagos, bekend gemaakt dat zijn bewe ging de Fransman en een Zwit ser André Kummerling in gijze ling houdt. MANOEUVRES Onder de codenaam Berezina zijn in Wit-Rusland, in het gebied van Minsk. Orscha en Polozk, wintermanoeuvres begonnen van het Russi sche leger, waaraan ongeveer 25.000 man deelnemen. Westelijke waarne mers, ondermeer uit Nederland, wonen de oefening bij. Zij hebben daarbij de nieuwe Russische tank T-52 in actie gezien. Hier rennen Russische tankbemanningen naar hun voertuigen. PARIJS (DPA) Gisteravond is in Lyon de 54-jarige rechter Noel Daix op straat ontvoerd door vier mannen. Daix, die tot voor kort als rechter van in structie een verbitterde strijd leverde met de onderwereld van Lyon, werd op 1 februari tot rechtbankpresident be noemd. Volgens ooggetuigen had Daix tegenstand gïboden aan zijn ontvoerders, die hem in een au to sleurden. Hij riep ook om hulp, maar tevergeefs. Lyon, een van de hoofdcentra van de Franse onderwereld, is het toneel geweest van verschei dene aanvallen op magistraten. In juli 1975 werd de rechter van instructie Frangois Renaud doodgeschoten. Drie maanden geleden werd de vrouw van een procureur-generaal in haar wo ning door twee onbekenden af geranseld. Op 21 januari dron gen twee mannen de woning binnen van een vrouwelijke offi cier van justitie. Speel eens samen in de Staatsloterij met méér loten heeft u méér kansen. Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070 - 653955. De Staatsloterij. 1 Méér spelers, méér kansen. ar rt~a R e" In de Atheense voorstad Elefsis staat het water hoog in de straten. Aanhoudende re genval maakt nu al leen nog vervoer per bootje mogelijk. MANAGUA (AP) - Het groeiende verzet tegen het be wind van president Anastasio Somoza in Nicaragua is maan dag uitgemond in een massale boycot van de gemeentelijke verkiezingen. Volgens de eerste verkiezingsuitslagen zijn slechts 142.000 van de naar schatting 700.000 stemgerech tigde kiezers naar de stembus gegaan. Somoza's eigen liberale nationa listische partij verklaarde een enorme verkiezingsoverwinning te hebben gehaald met 136.000 stemmen tegen 7.000 voor de conservatieve partij, de enige wettige erkende oppositie. De rest stemde blanco of kwam helemaal niet opdagen. De stem bureaus gingen zondagmiddag dicht. „De president zei dat hij verheugd was over de opkom st", zei Norman Wolfson, een Amerikaanse woordvoerder van Somoza. Wolfson is directeur van een public relations firma in New York City. Ondertussen duurt de nationale staking nu al ruim twee weken en is het verzet tegen Somoza nog steeds groeiende. Oppositie leiders waarschuwden gisteren opnieuw dat de verkiezingsboy cot zal worden gevolgd door gewelddadigheden als de presi dent niet aftreedt. Handelshulp van Israël aan Z.-Afrika JOHANNESBURG, (AP) - Is raël gaat Zuid-Afrika en andere buitenlandse investeerders een „aantrekkelijk pakket" aanbie den om in Israël exportgoede ren voor de Amerikaanse en Europese markt te produceren. Dit heeft de Israëlische minister van financiën Simcha Erlich ge zegd tijdens een lunchbespre- king met de Zuidafrikaans-Is- raèlische Kamer van Koophan del in Johannesburg. Erlich is de eerste Israëlische minister die een officieel bezoek aan Zuid-Afrika brengt Van daag vliegt hij met zijn zes man sterke delegatie naar Kaapstad waar hij besprekingen gaat voe ren met zijn Zuidafrikaanse ambtgenoot Owen Horwood en andere topfunctionarissen over zaken zoals handel, luchtvaart overeenkomsten en wisselkoers- contróles. UTRECHT De voedingsbon den FNV hebben de leden van de vaste kamercommissie voor landbouw gevraagd zich tegen over minister Van der Stee van landbouw sterk te maken voor een sociale regeling ten behoeve van werknemers op boerenbe drijven in het Midden-Delfland. Deze groep landarbeiders dreigt voor een deel werkloos te wor den vanwege overheidsplannen om landbouwgronden in het Zuidhollandse Delfland in te richten als recreatiegebieden (DANK ZIJ „GOEDKOPE" FRANC Van een onzer redacteuren DEN HAAG Voor toeristen wordt Frankrijk dit voorjaar een relatief goedkoop land. De Franse franc daalde gisteren naar een historisch laagterecord van 45,5 cent. Naar het zich laat aanzien zal deze daling zeker de komende weken voortgaan. Dit betekent dat niet alleen het reizen naar en in Frankrijk goedkoper wordt maar ook het verblijf op campings en in pensions veel voordeliger wordt dan een jaar geleden. De waardevermindering van de franc, zal naar wordt ver-wacht binnen enkele dagen al duidelijk merkbaar zijn bij produkten uit Frankrijk. Wijn, kaas, cosmetische artikelen geneesmiddelen en auto's zullen aanmerkelijk in prijs kunnen dalen. De duikeling die de franc maakt, nu al vijf procent, is vooral te wijten aan de vrees die er in Frankrijk bestaat als de linkse oppositie volgende maand als overwinnaar uit de verkiezingsstrijd zou komen. De communistische partij van Frankrijk heeft, bij een overwinning al een rappe nationalisatie van banken, krediet- en andere sleutel-maatschappijen aangekondigd. In Franse financiële kringen gingen gisteren stemmen op om de rentevoet drastisch te verhogen. Voorts zou overwogen worden buitenlandse transacties alleen in Franse francs af te sluiten. Verwacht wordt dat premier Barre binnen enkele dagen een aantal besluiten bekend zal maken om het vertrouwen in de franc te vergroten.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9