8 1 1 der uuet Met de autoverlichting is het abominabel gesteld "N Thea Gouverneur schiep Sassenheims gobelin Politie slecht in het Arabisch INTENSIEF TONEEL IN RAADSEL ROND PAALTJES STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 7 FEBRUARI 1978 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in dezè rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u„kunt dan naar toestel 18 vragen Ongeveer 1400 lieden uit Leiden en naaste omgeving zijn de afgelopen week naar het Groenoordhallenter- rein gereden om hun min of meer trouwe vierwieler te laten testen door de ANWB. Althans de lichtende door- boorders van duisternis en mist, ofwel de kop- en andere lampen aan hun voertuig. Een aantal in veldgroene overalls gestoken technici van deze voortreffelijke Kon. Ned. Toeristen bond stond daar vier dagen lang te popelen om de klanten („mag ik even uw lidmaatschapskaart zien?") in het kader van de jarenlange „verlichtings actie" te wijzen op de feilen van hun autoverlichting. Onveranderd is weer aangetoond, dat slechts zeven procent van de weggebruikers in deze catego rie gerechtigd is, met een glimlach en zelfverzekerd het corrigërend ANWB- team te zien modderen met lampjes en controlerende apparatuur. Ook al duurt de ingreep meestal maar een paar minuten. Zelf behoorde ik tot de slachtoffers, bij wie twee monteurs met genogen constateerden, dat er geen bliksem klopte van de koplampen. „Zeker zelf ingezet, hè, die lampjes? Dat zie je zo'. Veel te hoog, meneer. Rommelwerk, zogezegd. Kunt u voortaan beter uw dealer laten doen." „Ja, maar als die mensen even naar m'n auto kijken kost het al geld", wierp ik de meedogenloze ANWB-ers tegen. „DaUmag wel zijn, meneer, maar dan kunt u beter gaan lopen", scheen eén van de monteurs te willen reageren. Goed, beide lampen waren dus ver keerd ingezet. Ik ontsnapte aan een ander vernietigend oordeel. De praktijk wil namelijk, dat onder de vele mankementen aan de aut overlichting, de kentekenverlichting als een „stiefkind" beschouwd moet worden. Deze was bij mij in orde. Een hele opluchting, bij deze „Zicht op licht"-controle. Gratis werden de lichtbundels van voren tot de gewenste declina tie teruggebracht. Maar het ging me op een andere manier geld kosten. Terwijl een monteur zijn regulerende werk verrichtte, stond z'n collega in de tent naast m'n open portierraampje en vroeg, of ik al een Nationale Hulpbrief had. Natuurlijk had ik die toen nog niet, maar vijf minuten later wel degelijk. Het betreft hier (volgens de technici en de hen uitzendende organisatie) een „leuke uitbreiding van het lidmaatschap". Heb je op een lastig uur pech met je auto binnen de rijksgrenzen en kan de Wegenwacht niet daad werkelijk bijspringen, dan komt de ANWB na eerste alarmering naar de weigerachtige auto mobiel om de kar mét inzittenden eventjes naar huis te brengen. Tenzij je auto een waardeloos voorwerp blijkt te zijn, of je bevindt je in je eigen woonplaats. In die gevallen laat de ANWB je gewoon zitten waar je zit. Voor de wegslepende service in de overige gevallen betaal je voor de eerste keer elf eneenhalve gulden en elk volgend jaar bij abonnement zes piek Aan die Nationale Hulpbrief bleef ik han gen. Zeer tegen de zin van mijn vrouw, 'aan wie ik later verslag uitbracht; alleen al om het feit dat ik in de 12 jaar autorij den nog nooit aan handen en voeten gebonden machteloos dus langs de weg had gestaan. Enfin, m'n verlichting is weer picobello, zo lang het duurt. De ANWB gaat overigens haar „Zicht op licht"-actie uitbreiden, omdat er een ander modern rijdend en controlerend materieel ter beschikking komt: een truck met op legger, een soort „dental car" waarmee ook nog remproeven aan bod kunnen komen. Motto bij dit alles blijft „kop op en rij voorzichtig", alleen met je koplam pen moet je een toontje lager zingen. Thea Gouverneur, kleindochter van Sassenheims oud-burgemeester in de dertiger jaren, heeft een wandkleed ge maakt. Op bestelling van het gemeente bestuur van Sassenheim dat de raads zaal van het verbouwde gemeentehuis weer eens wilde voorzien van een pak kende blikvanger, nadat ooit een verou derd baldakijn uit het gezicht verdwe nen was. Het komt hier op neer, dat een maand geleden het vernieuwde raadhuis officieel in gebruik werd geno men en achter de raadsledenzetels hing daar een gobelin van anderhalf bij twee meter veertig, van de hand van inwoon ster en stekenspecialiste Thea Gouver neur, die met haar internationaal uitge groeide bedrijfje al tien jaar lang de halve wereld van borduurpakketten voorziet. Als je dus zegt: Thea heeft een wandkleed gemaakt, is dat nauwelijks nieuws. Je kunt vrijwel iedere huis vrouw in de omtrek aanhouden en vra gen naar Thea Gouverneur en negen van de tien keer zal men horen: „Na tuurlijk ken ik die, van haar heb ik een kussen met een geborduurd paard Thea's ontwerpen kwamen in Nieuw- Zeeland terecht, in Indonesië en Zuid- Afrika (hoewel je met die laatste ver melding tegenwooridg moet uitkijken, anders ben je net zo besmet als een importeur van uit te persen sinaasappe len die de laatste tijd dan weer vergif tigd kunnen zijn met kwik; maar die komen weer uit Israel. Eigenlijk heb je als jus d'Orange-gebruiker geen mo ment rust meer). In elk geval heeft Thea een huzarenstukje geleverd met haar compositie van een aantal Sassenheim- se gebouwen gevat tussen groen en bekroond met de wapens van Neder land, Zuid-Holland en Sassenheim. De basis wordt gevormd door een reeks bollen van de geestgronden, met uitlo pende crocussen als hoekpartijtjes. Het is een warm-fleurige samenstelling ge worden, waaraan Thea de handen en het hoofd vol heeft gehad. Alles werd op ruitjespapier getekend; puntje, streepje, balletje „Ik kon er niet meer van slapen, op den duur: ik was bijna helemaal ontregeld. En dan nog bordu ren, hè. Een normaal mens doet over zoiets minstens een jaar. Bij mijn op dracht moest het korter duren. Ik had de hulp van een paar mevrouwen bij het borduren, maar bij elkaar zitten er ongeveer 3600 arbeidsuren in, inclusief maandenlang tekenwerk. Het geheel be staat uit - als ik even grofweg omreken - zeg maar 660.000 steekjes". Het gemeentebestuur kwam met de op drachten en de „onthulling" had zonder veel omhaal plaats. Eerst had Thea het ontwerp in haar hoofd „laten broeien". „Eerst wilde ik iets van „Soedan" dat is een wat grof knoopwerk, met hoge en lage polen. Maar ik ging toch maar iets fijntjes maken. Daarom begon ik op m'n ruitjespapier te werken, met de kruissteken en de halve kruissteken (de zogenoemde Gobelinsteek). Ik verzamel de een aantal leuke geveltjes en gebou wen die in Sassenheim te vinden zijn. Burgemeester Kret kwam zowat elke avond in de wordingstijd even bij me kijken of de zaak al opschoot. Hij is m'n buurman, dus dat was geen moei lijkheid. Stiekem ging ik kijken in Huis ter Leede, dat alweer drie jaar leeg staat. Dat zou wat voor mij zijn, dacht ik. Maar ik ben maar een arme sloeber. Jammer, dat dat huis zo verrommeld wordt. Huis ter Leede staat op m'n wandkleed. Ook stond ik met een staal kaart met kleurtjes naast de Pancra- tiuskerk: kijken, wat voor kleur die had. Ik merkte dat het raadhuis groene plekken van de algen vertoonde. Die plekken vind je op het wandkleed te rug". Zelfs heeft Thea de bloemetjes achter de ruiten bij de familie Drost - bij de brug - in haar ontwerp aangebracht. Thea Gouveneur met haar meesterwerk Verder vindt men op het gobelin (dat op een beurs in Utrecht enorm veel succes had) ook de boerderij Postwijk terug, de St.Pancratiuskerk, het oude gereformeerde kerkje en de nieuwe ge reformeerde kerk en de hervormde kerk (eeuwenoud). Thea Gouverneur verzuchtte even, dat al die geloven het haar bijna onmogelijk maakten om pre cies de juiste naamgeving in de gaten te houden (niet op het wandkleed, maar dan toch wel tegenover de verslaggever; het kostte zelfs een paar telefoontjes ter informatie). Want daar was ook nog het Christelijk Gereformeerde kerkje. Ver dere bewondering verdient hét Konings huis uit de tijd van koning-stadhouder Willem III, die de zaak waarschijnlijk liet liggen omdat hij het in Schotland zo druk had tegen z'n schoonvader Ja cobus, ofwel James Thea Gouverneur trekt zich van die historische konsekwenties niet zo veel aan. Ze maakte een meesterwerk, dat de eeuwen- aan kan. Het heeft haar veel inspiratie gekost en verder zal de ge schiedenis over het gobelin oordelen. Wat mij betreft is het groots. MAROKKAAN GAF GEEN VALSE NAAM OP LEIDEN De Leidse politie is de Arabische taal niet machtig, die conclusie viel gisteren op het kantongerecht wel te trekken na de verklaring van een uit Marokko afkomstige gastarbeider die door het rode licht was gere den. De politie had de man aange houden, had zijn naam opge schreven en concludeerde la ter dat die naam vals was, immers hij had opgegeven Driess Ben Mohammed Char- bi en dat moest Driess Ben Mohammed Chandi zijn of juist omgekeerd. „Ja, maar ik zat te denken aan mijn vrouw en kinderen in Marokko, en ik wist niet wat ik zei", verdedig de de in het Academisch Zie kenhuis werkzame Marokkaan zieh. „Maar dan hoeft U zich - todi niet voor voor een ander uit te geven", vond rechter Van Dijke. „Of is dat hetzelfde in Marokko, Chardi en Chan di". De Marokkaan verklaarde dat dat niet het geval was maar ontkende tevens de poli tie maar wat Arabisch op de mouw te hebben gespeld, „en ziet U, mijn vrouw en kinde ren zitten al acht jaar in de ginder en ik weet niet wat ik Rechter Van Dijke besloot het geval maar in handen van de officier te geven, die ten aan zien van de valse naam wel enige twijfel koesterde. „Ik ge loof dat in beide namen de naam Mohammed voorkomt en ik denk niet dat hij die zal misbruiken. Het enige wat dan overeind blijft is het licht en dat is, neem ik aan, in alle landen hetzelfde. Daarom eis ik 30 gulden boete". Rechter Van Dijke kon zich daarmee verenigen, en deed er zelfs nog eens 5 gulden af in zijn vonnis omdat de Marokkaan meende het licht niet te hebben gezien. Een uit 's-Gravenzande afkom stige tuinder werd enige tijd geleden 'bij de Groenoordhal- len in de kraag gegrepen om dat hij dwerggeitjes vervoerde in een aanhangwagen zonder dat deze volgens de voor het vee geldende voorschriften was ontsmet. „Ja maar dat is geen vee, edelachtbare. Die dwerggeitjes fok ik omdat het mijn hobby is. Het zijn net huisdieren, zoals een kat en een hond en zo. En ik vervoer ze een keer of 5 per jaar in een veewagentje om ze naar keuringen te brengen, niet om voor de slacht te verkopen. En die keer was er net een keu ring in de Groenoordhallen, en ik had er geen idee van dat de wagen dan moest worden ontsmet. Nu heb ik een ont smettingsboekje aangevraagd, maar toendertijd wist ik van niets", aldus de tuinder. Voor dat officier en rechter zich in die gedachtengang konden in leven vervolgde verdachte zijn verdediging met .een verhaal over de voorschriften die hem als tuinder treffen. „Bij de tuinderij moet ik voor het gif spuiten altijd een rubberpak en rubbermasker bij de hand hebben, dus ik weet wat voor schriften zijn. Of ik dat rubber gebruik is- een tweede, maar - „bent u tevreden als ik U vrij spreek", wist rechter Van Dij ke er tussen te krijgen. De tuinder kon daar wel inkomen, de niet aan zijn eis toegeko men officier ook en zo verliet verdachte schuldig maar zon der straf de rechtszaal. Bril Het verlies van zijn bril in zijn auto met aanzienlijke snelheid komend van rijksweg 44 lever de een automobilist onlangs een partijtje driebanden met de pijlers van het viaduct rich ting Oegstgeest op, althans, die situatie werd geschetst door het proces-verbaal. Ver dachte werd kwalijk genomen dat hij met dit toch wel erg afwijkende rijgedrag de ver keersveiligheid in gevaar had gebracht. „Dat van die bril klopt niet helemaèl, edelachtbare", aldus meende bebrilde verdachte, die aan de omarming met het viaduct gelukkig weinig had overgehouden, voor het aan schijn van het kantongerecht. „Ik naderde dat viaduct, had het stoplicht groen en zag toen dat een auto voor het rode stoplicht door het rode licht reed, dat wil zeggen, zo leek het waht hij stopte pas na de stopstreep. Omdat ik dacht dat hij door zou rijden pro beerde ik hem te ontwijken, maakte een scherpe bocht en belandde zo tegen het viaduct. Mijn bril verloor ik in die scherpe bocht, dus dat had er verder niets mee te maken". Rechter Van Dijke meende dat het uitzicht mogelijk ook met bril wat vertroebeld was ge weest aangezien het verbaal meldde dat verdachte enige sherry's ophad, hoewel zulks niet uit een blaastest was ge bleken. De onfortuinlijke auto mobilist sprak dat tegen en had bovendien bedenkingen tegen het in gevaar brengen van de verkeersveiligheid in zijn geval, een beschuldiging die hem ook al ter ore was gekomen op de dag zelf omdat de politie hem had verteld dat hij evengoed op het fietspad terecht had kunnen komen om daar te driebanden met de aanwezige fietsers. „Maar dat kon helemaal niet, edelachtba re Het fietspad zat aan de andere kant van de weg en er zaten allemaal pilaren voor." Rechter Van Dijke meende dat er nou eenmaal van alles kan gebeuren en liet dit keer bij verdachte een boete van 75 gulden gebeuren. FRANK BUURMAN LEIDEN Het was een goede avond voor de Leidse Schouwburg gisteren. Opvallend toch, dat een gezelschap als de Haagse Comedie ook in de Sleutelstad steevast een Het stuk gaat over twee echtparen, oude vrienden die elkaar terugzien op een school reünie. Het meest welgestelde paar biedt het andere een vakantie aan in San Remo. Daar ontaardt wat een gezellige hereniging moest worden in een beklemmende atmosfeer van herinneringen. En dan komt ook een verzwe gen feit aan de dag: Dora (Anne-Wil Blan- kers) „moest" destijds trouwen met haar vriend Bert (Wim van den Heuvel), omdat zij een kind verwachtte van Ben (Guido de Moor), die vanwege zijn komaf in feite „moest" trouwen met Suzan (Lies Franken). Wat Bert voorgespiegeld was als een mis kraam was in werkelijkheid een abortus. Verder blijkt de zoon, die Ben en Suzan jaren later verloren bij een verkeersongeluk, niet van Ben maar van een vreemde te zijn geweest. Ziedaar de enigszins traditionele intrige van „Tweelicht". Ook de basis waarop die intri ge wordt neergezet is van een min of meer achterhaald naturalisme: de mens is be paald, er is geen uitzicht. Maar dit moet Eric Schneider worden nagegeven: zijn tekst heeft ijzersterke momenten, waarop je de koudste rillingen over de rug lopen. Soms barst er een intensiteit los, die hooguit door een Tennessee Williams overtroffen kan worden. Aan zo'n gegeven kan de Haagse Comedie de juiste inhoud geven. De acteurs speelden zonder uitzondering goed, al kan ik er niet van loskomen Wim van den Heuvel met Fred Flinstone te associëren. Misschien om dat hij in een rol als deze teveel kansen krijgt om een type te maken. In hun ogen blikken van felle onenigheid waren Guido de Moor en Lies Franken niet geloofwaardig meer; onderdrukt gegrinnik in de zaal was daarvan wel het sprekendste bewijs. Anne- Wil Blankers had nu en dan kennelijk moei te met het schuin oplopende toneel. Maar nogmaals: in het algemeen konden alle vier de tekst van Schneider moeiteloos aan. Voor deze voorstelling van de Haagse Comedie was het warme applaus dan ook volkomen terecht. JOS NIJHOF Reorganisatie bibliotheken universiteit LEIDEN - De Leidse universiteitsraad heeft gisteren zijn goedkeu ring gehecht aan een nieuwe opzet van de bibliotheekvoorzienin gen binnen de univer siteit. Een poging om opnieuw, als een ver volg op de diskussie van twee weken terug, te praten over het al dan niet verbreken van de universitaire banden met Zuid-Afri- ka, liep op niets uit omdat de raad de tijd die daarvoor nog rest te te kort vond. Een speciale werkgroep, ingesteld in 1974, heeft zich over de bibliotheek voorzieningen binnen de universiteit gebogen en daar nu een rapport over uitgebracht. De werk groep konstateert dat er te veel en te kleine biblio theken zijn (vele subfacul teiten hebben een eigen bibliotheek), dat zij onvol doende samenwerken en dat er een gebrekkige ad ministratie is. Om deze gebreken enigs zins te verhelpen stelt de werkgroep voor een uni versitaire bibliotheekcom missie in te stellen om zo tot een betere samen werking en organisatie te komen. Verder acht de werkgroep het noodzake lijk een aantal bibliothee- kaktiviteiten te automati seren, waarbij het catalo giseren en het uitlenen van boeken voorrang moeten krijgen. De universiteitsraad, voor het eerst door de nieuwe leden van het College van Bestuur Sicking en Koornstra in die funktie bijgewoond, stemde ge heel in met de voorstellen van de werkgroep. De Europaweg, nabij de Lammebrug, ia aan de kant van de Cronesteynae polder een tientallen meters lang hekwerk rijker. Waarom het hek hier is aange bracht Is vooralsnog onduidelijk. Raadselachtig Is het echter, nadat de gemeente Lelden om Inlichtingen was gevraagd, dat het stadhuis nergens van weet. Waarschijnlijk Is het uit de lucht komen vallen of Is het misschien wel door de bemanning van een UFO, zo'n raadselachtig ruimteschip, aan de autoweg neergezet. Welnu niemand weet er nog het fijne van. Een ding Is zeker, enkele dagen geleden stond er achter de hekkonrl| nog een stelletje woonwagens. Waarheen die nu vertrokken zijn moet eigenlijk ook nog worden uitgezocht. Maar ja, komt tijd, komt raad. Mochten de woonwagenbewoners echter binnenkort weer zin krijgen om op het stukje groen achter het hek te gaan staan, dan kunnen ze er In leder geval niet meer op. Daar Is het die geheimzinnige knutse laar, wie weet, wel om te doen geweest

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5