mm. CDA wil bredere Churchillbrug bij renovatie Vijfde vrachtwagen ramt stalen balk m ■■■HM iiü Waal bestrijdt traagheid binnenstad Sloper neemt bezit van LBF-eomplex De omver gereden staalconstructie verspert het wegdek (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Voor de vijfde keer in enkele weken tijd is gisteren een zware vrachtwa gencombinatie tegen de stalen bint over de Oegstgeesterweg gereden die de maximale doorrijhoogte van het spoor- wegviadukt aangeeft. Het ve le honderden kilo's wegende gevaarte kwam daarop naar beneden en trof de cabine van de vrachtwagencombinatie De vernielde bestuurscabine van het vervoersbedrijf Klaassen uit Oosterhout. Wonder boven wonder kwam de chauffeur er met enkele schrammetjes van af. De be stuurderscabine werd totaal vernield. Het ongeval dat omstreeks het midda guur plaatsvond zorgde voor een com plete stremming van de Oegstgeester weg in de richting Leiden. Alleen de baan in de richting Oegstgeest kon voor het verkeer open blijven. Overi gens reed een andere vrachtwagen combinatie vorige week al de stalen bint over deze rijbaan naar beneden. De eerste vrachtwagencombinatie die zijn eigen hoogte verkeerd inschatte was veertien dagen geleden een met splinternieuwe Toyota's geladen truck. Een van de vervoerde auto's kon toen regelrecht naar de sloop worden ge- Ook gisteren was de schade aanzien lijk. De vrachtwagencombinatie bleek bij na meting ongeveer 6 centimeter te hoog te zijn geweest. De waarschu wingsborden die door de gemeente zijn geplaatst zowel vlak voor de sta len balken als op de aanlooproutes waren door de bestuurder niet opge merkt. Dat persoonlijke ongelukken zijn uitgebleven mag een wonder wor den genoemd. Door de afsluiting van het naast de rijbaan liggende fietspad is het langzaam verkeer genoodzaakt ter plaatse van de weg gebruik te maken en moet daardoor ook onder het stalen gevaarte door. Ondanks de gevaarlijke toestand zal de gemeente slechts in bescheiden ma te overgaan tot het verbeteren van de veiligheidsmaatregelen. Voor het lang zaam verkeer zal geen andere voorzie ning worden gemaakt. De stalen dwarsbalk zal met nog meer verkeers borden worden aangekondigd en te vens worden voorzien van oranje zwaailichten. De aanschaf van lichter materiaal wordt niet overwogen. Van de kant van de gemeente werd er desgevraagd op gewezen dat de chauf feurs van vrachtwagencombinaties geacht worden de hoogte van hun wagen te kennen en tevens net als andere weggebruikers borden moeten kunnen lezen. „Als ze dat niet doen, kunnen wij het verder ook niet hel pen", zo werd van deze zijde opge merkt. Sluipverkeer Het streven van het Leids gemeentebestuur het sluipverkeer tegen te gaan, wordt niet altijd toegejuicht door bewoners. Zo hebben de bewoners van de Volmolengracht ernstige bezwaren tegen het afsluiten van de straat in de richting van de Oude Vest. Het argument van het gemeentebestuur om het sluipverkeer tegen te gaan, noemt een van de bewoners in een brandbrief „een grove leugen". „Recente tellingen op zaterdagmiddag van vier tot vijf uur en op twee doordeweekse dagen van vijf tot zes uur hebben uitgewezen dat er van sluipverkeer totaal geen sprake is", aldus de bewoner die zich „verontrust" noemt. De tellingen hebben, volgens de bewoner uitgewezen dat op zaterdagmiddag tus sen vier en vijf uur slechts zes auto's over de Volmolengracht in de richting van de Oude Vest gingen, terwijl er 591 werden geteld op de Langegracht richting Pelikaanstraat. Op de twee door-de-weekse dagen werden vijf en vier auto's op de Volmolengracht geteld terwijl er respectievelijk 513 en 567 hun weg over de Langegracht bleven vervolgen. Gruppo Trutto Dramatico De theatergroep „Gruppo Trutto Dramatico" verzorgt mor gen 8 februari in het Lak-theater een voorstelling van het stuk „Zal ik dan maar". De voorstelling begint om kwart over acht. Het is geen duidelijk verhaal, maar meer een absurde opeenvolging van ijzige stiltes, heftige ruzies, pathetische toespraken, hysteri sche aanvallen met een bijna mystiek einde. Christen Vrouwenbond De Nederlandse Christen Vrouwenbond vergadert woensdag 8 februari in de Maranathakerk, Dijkstraat 2a. De bijeen komst vindt plaats om acht uur 's avonds. Sterrenacht Evenals in juni van dit jaar organiseert de Sterrewacht van Leiden een „open weekend". Dit vindt plaats vrijdag 17, zaterdag 18 en zondag 19 februari van zeven tot half twaalf. Zaterdag en zondag kan men er ook 's middags terecht. Films en dia's worden vertoond en bij goed weer is er gelegenheid hemellichamen te observeren door de verscheide ne telescopen. Vanwege de te verwachten grote toeloop is het raadzaam zaterdag 11 februari van een tot vijf uur gratis toegangskaarten te halen in de hal van de oude Sterrewacht. DINSDAG 7 FEBRUARI 1978 LEID SE COURANT Koninklijk zilver voor verpleegsters Twee koninklijke onderscheidingen werden gis teren in Leiden uitgereikt in de Vredeskerk aan de Vollenhovenlaan. De eer ging naar de dames M. C. Burghoorn en A. E. Kohlenberg, vanwege hun trouwe dienst bij de stichting Interkruis. Mevrouw Burghoorn, de oudste van het duo, heeft in Leiden de verpleging geleerd, vertrok naar Delft, heeft ook nog gewerkt in Capelle aan de IJssel en keerde weer naar Leiden terug. Zij heeft bijna 44 jaar als verpleegster gewerkt Mevrouw Kohlenberg begon in 1942 in het Academisch Ziekenhuis in Leiden en werkte daarna als wijkverpleegster voor het Groene Kruis. De dames werden gehuldigd met de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Ondanks de informele opzet kreeg de huldiging toch een officieel tintje toen burgemeester Vis de aanwezigen met een bezoekje vereerde. Hier bij sprak hij de dames vol lof toe. Zuster Burghoorn werd geprezen om haar zelfstandige houding en haar vele werk voor met name het Henri Dunantschip. Zuster Kohlenberg noemde hij „een vrouw van weinig woorden, die met recht een liefdezuster genoemd mag worden." LEIDEN Bij monde van de aanstaande CDA- lijsttrekker J. van Zijp heeft de Christendemo cratische fractie in de Leidse gemeenteraad gis teravond aangedrongen op het breder uitvoeren van de Churchillbrug, de oeververbinding over het Galgewater tussen de Haagweg en de dr. Lely- laan in het Morskwar- tier. Het college stelde na jarenlang overleg met de commissie voor ruimte lijke ordening voor de brug, die in 1980 moet zijn voltooid, een breedte te geven van 18,5 meter. CDA-woordvoerder Van Zijp hield echter een pleidooi om de brug vier meter breder te maken en alsdus enige reserve ruimte te houden voor de toekomst. Volgens de CDA-fractie zou het autogebruik na 1980 wel eens dusdanige vormen kunnen aan nemen dat de brug een flesse- hals blijkt te zijn in de verkeers afwikkeling. Verkeersprognoses wijzen nu al in de richting van het steeds populairder worden van de auto en met de ontwik keling van de Stevenspolder tot woonwijk in de tachtiger jaren in het achterhoofd vreest de CDA-fractie dat de Churchill brug wel eens te smal zou kun nen blijken. Om te voorkomen dat tegen die tijd een tweede kostbare oeververbinding nood zakelijk is leek het de heer Van Zijp verstandiger nu al de nodi ge ruimte te reserveren. Deze zou op de brug vooralsnog moe ten worden getooid met bloem bakken, maar kan desgewenst later benut worden. Van Zijp dacht daarbij ook aan het open baar vervoer dat zijns inzien bij het ontbreken van een vrije bus baan in de verre toekomst wel eens hopeloos vast zou kunnen komen zitten. Volgens de woordvoerder van de CDA-fractie pleitte ook de grotere kans op een rijkssubsi die voor het breder uitvoeren van de brug, nu de voornaamste subsidiegever - het ministerie van verkeer en waterstaat - zich ook voorstander heeft getoond van een bredere brug. De CDA-fractie toonde zich bij monde van Van Zijp ook tegen stander van het beweegbaar maken van deze in dat geval 16 miljoen kostende Churchill brug. Van Zijp erkende welis waar de argumenten die pleiten voor het beweegbaar maken van de brug, zoals de mogelijk heid dat ook grotere schepen, met name rondvaartboten, tot in het Galgewater bij de Blauwpoortsbrug zouden kun nen komen. Maar Van Zijp re- kendë ook voor hoeveel het de Leidse gemeenschap wel extra zou kosten als de brug inder daad beweegbaar zou worden gemaakt. Allereerst is de bouw van een beweegbare brug al 2,6 miljoen gulden duurder dan de aanleg van een vaste oeverver binding met een doorvaart- hoogte van 2,50 meter. Daarbij komt dan nog eens een jaarlijks renteverlies van 234.000 gulden en de kosten die het onderhoud en de bediening van de brug met zich meebrengen. Volgens het rekensommetje van de heer Van Zijp zou dit er op neer komen dat de Leidse gemeen schap voor elke keer dat de brug op en neer gaat 3.000 gul den zou moeten betalen. Daarbij ging de CDA-woord voerder er van uit de de brug niet meer dan 90 keer per jaar open en dicht zou hoeven. Dat getal is dan gebaseerd op het aantal malen dat de rondvaart boot van Avifauna (het enige grote schip dat het Galgewater op deze plaats regelmatig pas seert) van of naar de Leidse binnenstad vaart. Van Zijp meende dat voor de rondvaart boot een uitstekende afmeermo- gelijkheid bestaat aan de Ha-, ven. Ook in het aantal woonbo ten dat door een vaste brug zou worden afgesloten van „open water" zag de CDA-woordvoer der geen reden om de Leidse gemeenschap met zo'n zware fi nanciële last op te zadelen. De heer Van Zijp stelde namens zijn fractie de aanleg van een beweegbare Churchillbrug al leen acceptabel te vinden wan neer kan worden aangetoond dat de extra kosten die dat met zich mee zou brengen niet op de Leidse gemeenschap drukken. Vond het CDA de Churchill brug met het oog op de ontwik keling van het autoverkeer in de toekomst te smal, PvdA-woord- voerder drs. Ranner betoogde gisteravond de voorgestelde uit voering nog aan de brede kant te vinden. Naar zijn mening is een breedte van 18,5 meter met naast een fiets- en voetpad twee rijbanen voor het autoverkeer, meer dan voldoende. Zelfs zo veel dat een ander bewind Leiden het nog wel eens in het hoofd zou kunnen halen de ruimte voor de auto te verbre den ten koste van het langzaam verkeer, en die dreiging vond de PvdA-woordvoerder al meer dan genoeg. Slechts een kleine minder heid van de PvdA-fractie on derschrijft de opvatting van het CDA dat een beweegba re brug wel een zware wissel trekt op de armlastige finan ciële positie van Leiden. Ranner onderkende wel dat er grote problemen rijzen als het „andere bewind op verkeer en waterstaat" zou besluiten de aanleg van de brug niet te subsidiëren en vroeg in dit verband ophel dering van de wethouder,. Die komt dan op 15 februari als de gemeenteraad na drie jaar van voorbereiding de behandeling van dit agenda punt voortzet. Vrijspraak bepleit in hoger beroep Straatmaker zou schoonvader omver willen rijden LEIDEN/DEN HAAG - Een 23- jarige Leidsche straatmaker zou hebben getracht zijn schoonva der met de door hem bestuurde auto in de Leegwaterstraat om ver te rijden. In eerste instantie was hij door de Haagse recht bank wegens bedreiging met een misdrijf tegen het leven ge richt, veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met proeftijd van 2 jaar. Van dat vonnis kwam verdachte gis teren in hoger beroep. De proc.-generaal constateerde dat in deze gebeurtenissen tel kens zodanig wisselende verkla ringen zijn afgelegd, dat er on voldoende bewijs tegen ver dachte is zodat hij tot vrij spraak concludeerde. De schoonvader zou op de stoe prand in genoemde straat met enkele personen hebben staan praten. Verdachte zou rakelings zijn schoonvader zijn gereden. „Dat heeft hij wel tien keer gedaan en geprobeerd me om ver te rijden", aldus de schoon vader. De verdediger, mr. Kalk man schetste de achtergronden van de situatie en was van me ning dat het allemaal door de schoonvader van verdachte is overdreven teneinde zijn inmid dels ex-schoonzoon veroordeeld te krijgen. De getuigenverkla ringen rammelen aan alle kan ten en de verdediger vroeg dan ook vrijspraak. Arrest op 17 febr. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Wethouder mr. C. Waal (stadsontwik keling) heeft gisteravond het verwijt dat hij te weinig ernst zou maken met de renovatie en rehabilitatie in de binnenstad met klem van de hand gewezen. Bij de behandeling van de stand van zaken van het Plan van Actie voor de Binnenstad had het PPR-raadslid Beijen de wet houder de toestand rond de Haver- en Gortbuurt voorgehouden als een schrijnend voorbeeld van de traagheid bij de aanpak van de binnenstad. Waal bestreed dit verwijt gisteren met een opsom ming van de op stapel staande plannen voor de Haver- en Gortbuurt. Volgens hem is binnen af zienbare tijd de goedkering van het rijk te ver wachten voor het herstellen van de woonfunctie in het betrokken stadsdeel, een plan dat voorziet in 27 gezinswoningen en 18 onderkomens voor één- en tweepersoonshuishoudens. Verder wordt vol gens de wethouder nog deze maand begonnen met de vernieuwing van de riolering, gevolgd door het herstellen van de leidingen voor water en electrici- teit. Ook wees Waal op de aanstaande hofjesres tauratie in de buurt, die nog wacht op uitsluitsel over subsidie van het ministerie van CRM. Het raadslid Hoeven (CPN) vroeg het college gisteren bij de uitvoering van het Plan van Actie meer aandacht te besteden aan de huisvestingspro blemen van tal van culturele- en maatschappelijke gehuisvest in het voormalige Witte Poortkazerne- complex, maar zullen dit binnen afzienbare tijd moeten verlaten. Hoeven pleitte daarom voor een onderzoek naar de mogelijkheden om deze instel lingen een centrale huisvesting te bezorgen in een van de paviljoens van het Academisch Ziekenhuis, wanneer dit in de toekomst door de uitvoering van de nieuwbouw er een of meerdere zou ontruimen. Wethouder Tesselaar (CRM) zegde toe deze moge lijkheid bij een binnenkort uit te brengen nota te zullen betrekken al stelde hij gisteravond reeds weinig heil te zien in de suggestie van Hoeven. Zijns inzien gaat het meer om de mogelijkheden een groot gebouw te exploiteren dan om een dergelijk onderdak voor de verschillende maat schappelijke en culturele instellingen te vinden. Economie Een suggestie van de WD om bij de uitvoering van de plannen voor de binnenstad speciale priori teit te geven aan de economische functie van de binnenstad vond wel in brede kring van de ge meenteraad bijval. Volgens WD-fractieleider F. Kuijpers is er op dit punt duidelijk sprake van een achterstandsituatie in de binnenstad die alleen al op grond daarvan extra aandacht verdient. Met 25 tegen 7 stemmen nam de raad deze opvatting als haar mening over. PPR, PSP en 4 leden van de PvdA-fractie hadden geen behoefte aan deze speciale aandacht PLAATS VOOR VIJFTIG WONINGEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Slopers zijn giste ren begonnen met het afbreken van de voormalige gebouwen van de Leidse Broodfabrieken aan de Korte Mare bij Molen de Valk. Nog deze maand zal de sloop moeten zijn voltooid. Het ligt in de bedoeling dat later dit jaar de eerste paal geslagen wordt voor een com plex flatwoningen. Hoewel er nog geen concrete plannen zijn wordt gemikt op een aantal van 50. Eigenaar van het terrein is de Haagse projectontwikkelings maatschappij Kavel BV, die aanvankelijk het plan had voor een winkelvestiging op deze plaats. De gemeente stak daar echter een stokje voor en sinds dien is gezocht naar alternatie ven. De projectontwikkelings maatschappij ging tegen de wei gering van een bouwvergunning roep bij de Raad van State, maar hangende de gesprekken werd de behandeling van dit beroep vorig jaar opgeschort Inmiddels worden volgens Ka vel-directeur H. Krouwel in de gesprekken met de gemeente duidelijk vorderingen gemaakt. De problemeri spitsen zich toe op de financiële bijdrage van de bouwmaatschappij aan de door de gemeente te treffen voorzie ningen. Zo zal er bijvoorbeeld een ventweg moeten worden aangelegd van de woningen naar de cityring. Directeur Krouwel verwacht dat de onder handelingen hierover zo vlot zullen verlopen dat nog dit jaar een begin met de bouw kan worden gemaakt. Overigens moeten de plannen eerst nog concreet worden uitgewerkt: hangende de financiële proble men is dat nog niet mogelijk. Het laat 7>et> Hof Ho Gisteren is begonnen met de sloop van de LBF-gebouwen aan de Korte Mare. Nog deze maand moeten alle panden tegen de vlakte gaan. Om te voorkomen dat woonwagens vervolgens bezit nemen van de grond zullen de buitenmuren ongeveer een meter hoog overeind blijken staan totdat met de uitvoering van een bouwplan voor ongeveer 50 woningen begonnen kan worden. woningen niet meer in de pre miekoopsector kunnen worden gebouwd, zoals eerst in de be doeling van de projetontwikke- laar lag. De financiële eisen van de pemeente ziin naar verluidt zo zwaar opgeschroefd dat al- leen bouw in de vrije sector nog maar mngeliik is

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3