£eicke (3owa/nl RECORDVERKOOP AUTO'S: 551.932 Sadat gaat door ondanks teleurstelling (5 Rijkspolitie Drente houdt rekening met actie Zuidmolukkers Subsidies voor bedrijfsleven na spreiding? Autokraker door agent doodgeschoten In Den Haag al 70 valse honderdjes Artsen mogen tarieven verhogen Koningin Juliana in New York gestrand IN HAAGSE REGIO Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (ekcl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 7 februari 1978,68e jaargang no. 20961. Kom van het dak af „Kom van het dak af" met John Lanting en Hannah de Leeuwe op Ned. II om 20.25 uur. Om 19.04 uur „Bassie en Adriaan" en om 22.15 uur Aktua-tv over vrouwengevangenis. Ned. I om 19.30 uur „Schipper ja, schipper nee" en om 22.05 uur Beeldspraak met Hella Haasse en Joan Craft. Iets kouder In het algemeen zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte sneeuw en plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Min.temp. om streeks min 2 graden. Maxi mumtemperaturen om het vries punt. Morgen zon: 8.09-17.40 Schev. hoogw.: 3.34 en 15.47 laagw.: 11.35 en 23.55. AMSTERDAM (ANP) In Nederland zijn vorig jaar 551.932 nieuwe personen- en combinatiewagens verkocht. Dat is een stijging met 8.6 procent ten opzichte van 1976 (508.446 auto's). Volgens de RAI in Amsterdam, die deze gegevens gisteren heeft vrijgegeven, is 1977 een absoluut recordjaar ge weest. Verwacht wordt dat de autoverkoop dit jaar ongeveer op hetzelfde niveau als vorig jaar zal eindigen. De grootste personenautomerken (General Motors en Ford) gingen vorig jaar opnieuw vooruit: GM verkocht 76.408 auto's tegen 71.668 in het voorgaan de jaar en Ford ging van 49.657 naar 60.444 automo bielen. Opnieuw was er Winst voor de Japanse automerken. In totaal verkochten de zes merken (Datsun, Honda, Mazda, Mitsubishi, Subaru en Toyota) 109.198 auto's tegen 85.311 in het voorgaande jaar. Dat is een toeneming met 28 procent en de Japanners hebben nu 19.8 procent van de totale markt (16.7 procent in 1976). Het sterkst groeide Honda in het afgelopen jaar: met liefst 91 procent (10.092 auto's in 1976 en 19.287 het vorig jaar). Een flinke sprong maakte ook Volkswagen. Er werden vorig jaar ruim 47.000 auto's aan de man gebracht en het marktaandeel klom van 7.9 naar 8.6. Verlies was er voor Chrysler (7.8 naar 6.6 procent), Fiat (6.3 naar 5.2 procent), Renault (8.9 naar 8.1 procent), Leyland Nederland (5 naar 4.1 procent), Datsun (4.4 naar 4.1 procent) en Toyota (5.5 naar 5.3 procent). De "top-tien" luidt (tussen haakjes de cijfers over 1976): 1) General Motors (totaal) 2) Ford (totaal) 3) Volkswagen (totaal) 4) Renault 5) Chrysler (totaal 6) Peugeot 7) Citroen 8) Toyota 9) Fiat (totaal) 10) Mazda 76.408 (71.688) 60.444 (49.657) 47.556 (40.414) 44.564 (45.387) 36.293 (39.579) 35.923 (31.639) 30.482 (27.827) 29.354 (28.081) 28.615 (32.262) 23.195 (16.516) DEN HAAG In Den Haag zijn nu in totaal ongeveer 70 valse biljetten van honderd gul den boven water gekomen. Alle valse honderdjes werden bij banken en postkantoren in de residentie aangeboden. In een week tijd is het aantal valse honderdjes met 45 opgelo pen. Een week geleden, waren 25 biljetten ontdekt. Ook uit andere delen van Ne derland komen nog regelmatig meldingen van valse honderdjes binnen. DEN HAAG (ANP) De Neder landse huisartsen en specialis ten hebben van de minister van Economische Zaken toestem ming gekregen hun tarieven te verhogen. Een consult bij de huisarts komt nu gemiddeld op 20.-, een visi te van de arts 30.- De tarieven van de specialisten gaan met gemiddeld 2,5% omhoog. TERREUR 'K moet EVEN NftRFfN. ?CH0c<- OM \VOLDOEWPE l "HH HBIEMJ Linkse extremisten op een techni sche school in Milaan weten door terreur... HM* EREEMATHT VAM ty KALK ER WAT OVERHEEN) [esaesil ^FTTI (IK HEB EEN u WERKLOZEN ^\tJiplonvm Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge- WASHINGTON President Sadat heeft gisteren in Was hington verklaard dat hij zijn vredesinspanningen ondanks zijn „teleurstelling" zal voort zetten. Hij vroeg de Verenigde Staten hun invloed uit te oefe nen en hun „goede diensten" aan te wenden. President Sadat, die sprak aan het slot van een lunph die de „National Press Club" hem had aangeboden/zei dat hij de V.S. zou vragen zijn land wapens te leveren, tenzij Washington zou besluiten de bewapeningswed loop in het gebied tot staan te brengen. Als Washington dat niet doet, dan zullen wij een gelijke behandeling vragen, al dus hét Egyptische staatshoofd. Sadat was zondagavond in Was hington teruggekeerd na twee dagen lang in Camp David be sprekingen met president Car ter te hebben gevoerd. Sadat legde de verantwoorde lijkheid voor de huidige impasse in de onderhandelingen bij Is raël. „Een obstakel op de weg van de gerechtigheid is dat het Israëlische standpunt harder in plaats van soepeler wordt naar mate wij vorderingen maken". Hij onderstreepte dat het vesti gen van Israëlische nederzetting „een provocatie en escalatie" is. „Het is waar dat ik nogal teleur gesteld ben, maar ik ben geen pessimist en geen alarmist. Ik geef mij niet over aan wanhoop of ongeduld. Ik verloor nooit de hoop bij moeilijkheden, integen deel, ik neem dit op als een uitdaging. Ik ben een vechter, en als ik dat zeg dan meen ik dat". NEW YORK (ANP/UPD Koningin Juliana is vannacht in het ingesneeuwde New York gestrand. Zij kwam gister avond aan op Kennedy Airport op doorreis naar Trinidad, waar ze vanmorgen had moeten aankomen voor een verblijf van enkele dagen als gaste van president Clarke en zijn vrouw. Maar zware sneeuwval en hevige wind hebben haar vertrek uitgesteld; de koningin hoopte nog vandaag te kunnen vertrekken. Ze heeft de nacht doorgebracht bij haar dochter, prinses Christina. Vanuit Trinidad, waar prins Bernhard zich na zijn reis door Zuid-Amerika bij haar zou voegen, reizen koningin en prins donderdag door naar Suriname voor een officieel bezoek. De koningin is het eerste buitenlandse staatshoofd dat de nu ruim een jaar oude onafhankelijke republiek bezoekt. Behalve New York zijn ook de andere staten in het noordoos ten van Amerika zwaar door de winter getroffen. Alleen al tussen Long Island en New York zijn gisteren zeker duizend auto's ingesneeuwd. Wegen zijn geblokkeerd en enkele vlieg velden zijn gesloten. Op allerlei manieren proberen de Amerikanen zich te beschermen tegen de sneeuwstorm die New York en de andere noordoostelijke (Van een onzer verslaggevers) ASSEN De Rijkspolitie in Drente houdt ernstig rekening met een nieuwe actie van Zuidmoluk kers. De commandant van de Rijkspolitie in Drente, kolonel L. P. Bergsma, onthield zich van verder commentaar, maar verklaarde wel „dat er zeer redelijke gronden aanwezig waren" die deze verwachting wettigden. Met het oog op een mogelijke nieuwe actie zijn door de rijkspolitie in nauwe samenwerking met de gemeentelijke politiekorpsen van Assen en Smilde uitgebreide veiligheidsmaatregelen getrof fen. Zo deelde kolonel Bergsma mee dat in beide plaatsen onder andere extra wordt gesurveilleerd en dat er op de scholen waar geen krokusvakantie wordt gehouden 's nachts alle lichten blijyen branden. Deze maatregelen zijn zondagavond inge gaan. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie, onder welk departement de Rijkspolitie valt, ver klaarde echter dat op het ministerie niets bekend is over eventuele op touw staande acties. Ook de Nederlandse Spoorwegen zeiden van niets te we ten. Een woordvoerder van de NS stelde „dat er helemaal geen contact is geweest met Drente". Zoals bekend is er in Zuidmolukse kringen grote ongerustheid ontstaan over de oriëntatiereis van vijf vooraanstaande Zuidmolukkers naar Indone sië. Door tegenstanders van dit initiatief wordt onomwonden gesproken van „indoctrinatiereis". Ondanks de tegenstand vertrokken de vijf afgelo pen zaterdag normaal van Schiphol. In hun mid den was ook de heer Kuhuwael, die begin vorige week bij een moordaanslag licht werd gewond. Ook een andere deelnemer, de heer Mantouw, had ernstige waarschuwingen gekregen de reis niet te ondernemen. ning. Dit wetsontwerp, dat ook Ordening zijn echter tegen dit (Van een oi DEN HAAG Wanneer als ge volg van de spreiding van de rijksdiensten de arbeidsmarkt in onder meer in de agglomera tie Den Haag in moeilijkheden komt zou de regering bedrijfs- subsidies beschikbaar moeten stellen. Dit geldt voor bedrijven, die in moeilijkheden dreigen te komen, maar ook voor bedrij ven, die zich er willen vestigen. Daarop komt een zij het voor zichtig voorstel neer van de grote meerderheid van de Raad voor de Ruimtelijke Ordening. De Raad is het namelijk eens met de opvatting, dat de sprei ding van de rijksdiensten gezien 'moet worden in relatie met de ontwikkelingen op de arbeids markt in deze regio. Met andere woorden: komt de arbeidsmarkt daardoor in problemen, dan moeten er voorzieningen komen, desnoods aan de hand van het wetsontwerp Investeringsreke- het kabinet-Van Agt heeft over genomen, moet nog in het parle ment behandeld worden. Afgevaardigden van de Federa tie Nederlandse Vakbeweging in de Raad voor de Ruimtelijke voorstel, omdat zij een ernstige concurrentie vrezen voor de probleemgebieden, die juist door onder meer de spreiding van de rijksdiensten geholpen moeten worden. CARNAVAL IN BRAZILIË 100 DODEN RIO DE JANEIRO (AFP) - Het carnaval heeft tot gister avond in Brazilië aan bijna 100 mensen het leven gekost In Rio de Janeiro kwamen 68 mensen om, in Sao Paulo 19 en in Sal vador 10. AMSTERDAM (ANP) In de Amster damse Beursstraat is gisteren een jonge man door een politieagent doodgescho ten. De identiteit van de jongen is nog niet bekend. Het slachtoffer werd door een agent van het bureau Warmoesstraat op heterdaad betrapt toen hij met een metgezel bezig was een Duitse personenauto open te breken. Toen de agent, die in burger was, zich bekend maakte, greep de jongen nog snel een tas met foto-apparatuur uit de kofferruimte van de auto en probeerde er op een fiets vandoor te gaan. De agent riep dat hij moest stoppen en loste een waarschuwingsschot. Daarop werd niet gereageerd. De agent schoot nog eens en dat schot raakte de jongen in de rug, waarna hij dodelijk gewond van zijn fiets viel. De metgezel ist te ontkomen. Het slachtoffer was vermoede lijk aan heroïne verslaafd. De papieren die hij op zak had, bleken van de eige naar van de Duitse auto te zijn. Vandaag is op het lichaam sectie ver richt. De politie stelt nog een nader on derzoek in. Het lichaam van de doodgeschoten jon geman wordt met een ambulance af gevoerd terwijl een agent zich ontfermt over de fiets waar op het slachtoffer trachtte te ontko- Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! als nieuw kwartaalabonnee van de adres woonplaats Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar:

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1