Arie Ligthart: „Hofleveranciers willen een duidelijk antwoord" LegermajoorNkn Drenth plotseling kandidaat voor chef d'équipe ELIJKS Eindronden w.k. voetbal met 24 landen? Zuid-Afrika weren van badmintontoemooi SCHUILVINKJE SPELEN IN ZEIST China Privévliegtuig Recordhouder Pluvius Dubbelfunctie TUNESIE TE DUUR VOOR OEFENDUEL Vijf sponsors KNVB VERWACHT MILJOENSTE LID SPORT LEIDSE COURANT/" DINSDAG 7 FEBRUARI 1978 PAGINA 11 Achter de tafel de mannen die door de spelers waren „gedaagd" inzake de begeleiding van het Nederlands elftal. Links Jan Zwartkruis, midden coach Ernst Happel die het maar moet uitzoeken, rechts mr. Jacques Hogewoning, voorzitter sectie betaald voetbal. ZEIST Piet Keizer of Jan van Drenth wordt de chef d'équipe van het Nederlands elftal bij het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië. Binnen veertien dagen neemt interim-bondscoach Ernst Happel een be slissing over de begeleider. Wijzen beide kandida ten de functie af dan gaat Oranje zonder chef d'équipe naar Argentinië. De begeleidingstaken zullen dan onderling verdeeld worden tussen Jan Zwartkruis Arie de Vroet en Herman Choufoer. Piet Keizer is de eerste kandidaat van Ernst Happel. Op zo kort mogelijke termijn zal Happel hem polsen voor de post van elftalbegeleider. Veel kans lijkt Happel niet te maken, want in een eerder stadium heeft Piet Keizer al laten doorsche meren er maar weinig voor te voelen om in Argentinië als praatpaal te fungeren voor de spelers. Die desinteresse van Keizer vloeit vboral voort uit zijn vrees dat minimaal eenkwart van de selectie onvoldoende vertrouwen in hem heeft. De mogelijkheid dat Jan van Drenth, in de voet balwereld vrijwel onbekend, benoemd zal wor den, is daarentegen erg groot. Van Drenth werkt als majoor in het leger. Al een tiental jaren is hij de rechterhand van Jan Zwartkruis. Bij het vertrek van Zwartkruis bij de overheid, eind volgend jaar, volgt Van Drenth hem op als coach van het Nederlands militair elftal. Jan van Drenth is uiteraard naar voren geschoven door Jan Zwartkruis. De KNVB heeft zich bij monde van voorzitter betaald voetbal Hogewoning achter de kandidatuur van Van Drenth gesteld. Officieel is de naam van Van Drenth gisteren in Zeist overigens niet gevallen. Weliswaar hield Van Drenth zich de gehele dag beschikbaar om met de technische staf en de spelers van Oranje over leg te plegen, maar door tal van ontwikkelingen kwam hij niet aan bod. Er staat vast dat Ernst Happel zelf een beslissing zal nemen over de vacante post van chef d'équipe. Hij en niemand anders bepaalt wie voor die functie wordt aangetrokken. zowel de KNVB als de spelers heeft Happel vrij mandaat gekregen. Er is slechts één restrictie, hem opgelegd door Jacques Hogewoning, namelijk dat Happel niet opnieuw aan mag komen met Jack van Zanten, die gisteren voor eens en voor altijd onaanvaardbaar werd genoemd voor een functie bij het Nederlands elftal. Niet nodig Ernst Happel trok het initiatief tot zich toen gisteren op het KNVB-sportcentrum bleek dat de spelers onderling nogal sterk verdeeld waren omtrent de begeleider. Bijna tweederde van de achtentwintig spelers die in Zeist present waren, vonden het niet nodig dat een chef d'équipe benoemd zou worden. Tot teleurstelling uiteraard van de Oranjeraad van het Nederlands elftal (Krol, Van Hanegem, Rijsbergen en Willy van de Kerkhof), die zich de afgelopen maanden sterk beijverd hebben voor het aantrekken van een elftalbegeleider. Ruud Krol: „Voor de Oranjeraad was die afwijzen de houding van de spelers inderdaad een teleur stelling. Wij dachten dat we de belangen van de spelers steeds goed behartigden toen wij aandron gen op een begeleider. Vandaag is gebleken dat die wens bij de spelers eigenlijk helemaal niet leefde. Consequenties heeft dat voor mij niet. Wij leven in een democratisch land, dus hebben wij als Oranjeraad de mening van de gehele selectie te eerbiedigen". Nadat bleek dat de spelers tegen alle verwachtin gen in intern verdeeld waren, greep Ernst Happel persoonlijk in. Al in een eerder stadium maakte Happel er geen geheim van dat hij zelf ook een begeleider wil omdat hij en Jan Zwartkruis hun handen vol zullen hebben aan de technische gang van zaken in Argentinië. Happel stelde zich giste ren derhalve op het standpunt dat hij zal proberen een geschikte kandidaat te vinden. De twee kandi daten die Ernst Happel in zijn boekje heeft geno teerd, bleven gisteren officieel onbekend. Assis- tent-bondscoach Jan Zwartkruis: „Slechts Happel, Hogewoning, dr. Kessel en ik kennen die twee namen. In onderling overleg hebben we besloten die kandidaten ook nog niet bekend te maken om verder geharrewar te voorkomen. Ook de spelers weten van niets". Desondanks circuleerden gisteren in uiterst be perkte kring de namen van Piet Keizer en Jan van Drenth, de twee kandidaten van Ernst Happel. Dat kwam omdat Van Drenth door een enkeling bij de persconferentie herkend werd als assistent van Jan Zwartkruis. De legermajoor zelf: „De verwachting van de KNVB was dat de spelers vandaag met een kandidaat zouden komen. In een eerder stadium had de bond toegezegd eveneens een alternatief te noemen. Op voorspraak van Zwartkruis zou ik dat zijn. Daarom was ik van daag op Zeist. Omdat de spelers er onderling echter niet uitkwamen, behoefde Hogewoning mij niet op te laten draven". Jan van Drenth heeft in samenspraak met Zwart kruis al alle mogelijke faciliteiten rond kunnen krijgen met de legerleiding^,Indien ik de man word, word ik vrijgemaakt. Voorzover ik weet is Piet Keizer bij Happel echter eerste keus. Pas wanneer hij hem niet kan overhalen, kom ik aan bod. Ik ben in elk geval beschikbaar". Rob Hartog Het voetbal in China staat nog op een laag pitje. De Chinese leider probeert daar echter zo snel mogelijk verande ring in aan te brengen. Om het spelpijl te verbeteren is door de voetbalbond een fors bedrag uitgetrokken. Dat be drag wordt besteed om elders in de wereld indrukken en ervaring op te doen. Vorige week is in West-Duits- land een Chinese delegatie van drie trainers en twee scheidsrechters neer gestreken om zich bij de huidige we reldkampioen te oriënteren. De Chine zen, behangen met fototoestellen en filmcamera's, blijven veertien dagen. Daarna wordt nog een bezoek ge bracht aan Engeland. Ook in Argenti nië zal China vertegenwoordigd zijn, want op kosten van de voetbalbond zullen maar liefst tien oefenmeesters bij het wereldkampioenschap in Ar gentinië uitgebreid gaan spioneren. China hoopt over vier jaar bij het eindtoernooi in Spanje zelf deelnemer te zijn. WeK Argentina'78 Helmut Schön, de scheidende bonds coach van wereldkampioen West- Duitsland, overweegt om zijn team naar en in Argentinië te vervoeren met een privévliegtuig. Schön is op dat idee gekomen nadat hij van Her mann Neuberger, de voorzitter van het WK-organisatiecomité, had verno men dat vervoer in Argentinië een probleem kan opleveren. Met zo'n pri- vétoestel hoopt Helmut Schön even tuele vervoersproblemen te ontlopen. Opmerkelijker is overigens dat Neu berger, die Schön dit advies heeft gegeven, tot nu toe steeds heeft uitge roepen dat in Argentinië geen vervoer sprobleem zullen zijn. De legendarische Bobby Moore raakt binnenkort zijn record kwijt. Moore is nu nog met 108 interlands (voor het Engelse team) recordhouder. Hij wordt binnen enkele maanden echter overvleugeld door Bjönr Nordqvist die nu al 106 interlands voor het Zweedse elftal achter zijn naam heeft staan. En omdat Nordqvist, ooit speler van PSV, er straks in Argentinië bij zal zijn, zal hij Moore van de toppositie verdrin gen. Nog slechts zeven spelers hebben 100 of meer interlands gespeeld. Dat zijn Moore, Charlton, Wright (allen Engelsen), Nordqvist (Zweden) Svens- son (Noorwegen), Beckenbauer (Duits land) en Boszik (Hongarije). In Argen tinië voegt de Pool Kazimier Deyna zich bij dit zevental. Deyna speelde tot nu toe 97 interlands. Claudio Coutinho, coach van oud-we reldkampioen Brazilië, houdt met vrij wel alles rekening. Omdat straks in Argentinië onder klimatologisch ande re omstandigheden gevoetbald moet worden dan in Brazilië gebruikelijk is, heeft Coutinho een trainingskamp georganiseerd in Teresopolis. Dat ligt op 100 kilometer afstand van Rio de Janeiro. Coutinho koos voor Tereso polis omdat het daar, net als in Mar del Plata waar Brazilië de wedstrijden van de WK moet spelen, doorlopend regent. Pluvius zal Brazilië in Argenti nië derhalve niet kunnen verrassen. In de voetbalwereld wordt ge sproken over de hofleveran ciers, de clubs die (de meeste) spelers leveren voor het Ne derlands elftaT. AZ'67 is zo'n club en de sectiebestuurders betaald voetbal vinden de Alk- maarders maar lastig omdat vooral voorzitter Arie Ligthart er nogal eens op hamert dat AZ'67 - en Ligthart in het bij zonder - bedenkingen heeft te gen de amateuristische wijze waarop de KNVB met de be langen van Oranje omspringt. Er zijn nog een aantal zaken, die juist de clubs aangaan maar door de KNVB nog niet zijn geregeld. Ligthart: „Dat klopt. Ik denk daarbij aan verzekeringen en aan de uiteinde lijke afwerking van het contract met Inter Football. Volgende week vrijdag is er in Amsterdam een gesprek tus sen de wereldbond en de hofleveran ciers. Dan zullen deze zaken ongetwij feld aan de orde komen, want de clubs hebben van de KNVB nog geen duide lijk antwoord gekregen op tal van vragen die nog bij ons leven". Vooral AZ en Ajax hebben zich sterk gemaakt voor een chef d'équipe. Nu blijkt ineens dat de spelers zelf hele maal niet zo gecharmeerd zijn van een begeleider. Ligthart: „Dat heeft mij sterk verrast. Wij hebben steeds druk uitgeoefend op de KNVB omdat wij menen dat de spelers zelf een begeleider willen heb ben. We staan min of meer in ons hemd. Trouwens, dat geldt nog veel sterker voor de Oranjeraad. Ik vind het daarom een onbegrijpelijke en ook zwakke houding van de spelers. Het is duidelijk dat wij ons nu over dat punt niet meer druk zullen maken. Wij waren vóór een begeleider omdat de spelers dat wensten. Willen de spelers zelf niet, dan zal het ons verder een zorg zijn. Het zijn tenslotte hun zaken, niei die van ons. Ligthart: „Sport en politiek moeten gescheiden blijven, hoe moeilijk dat ook is. Los daarvan: al vier jaar is bekend dat de WK in Argentinië wordt gehouden. De klok is nu niet meer terug te draaien. Daar is het te laat voor. We moeten erheen, punt uit". Heb je dan helemaal geen bezwaren? Ligthart: „Natuurlijk valt er op Ar gentinië het een en ander aan te mer ken, maar dat behoeft nog geen reden te zijn om daar niet te gaan voetbal len. Ik acht het nergens helemaal niet uitgesloten dat dit WK-toernooi een positieve invloed heeft op de omstan digheden in Argentinië. Ligthart: „De clubs hebben dat onder werp in een eerder gesprek met de KNVB aangesneden. Nu de KNVB-de- legatie terug is uit Argentinië hopen wij volgende week tevens informatie te krijgen over de omstandigheden in Argentinië. En dan vooral met het oog op de veiligheid. Maar ik denk dat dat allemaal wel mee zal vallen. De soep wordt nooit zo heet gegeten als zij opgediend wordt. Trouwens, Argenti nië heeft de veiligheid gewaarborgd. Zorgen maak ik me dus nauwelijks". Niet alleen in Nederland, maar ook in Mexico is er veel aan te merken op de voorbereiding op het wereldkam pioenschap voetbal. Jose Antonio Ro- ca, de coach van het Mexicaanse elftal is daar de dupe van geworden. Roc a werkte met veel succes bij A tletico Espanol, één van de betere clubs in Mexico. Inmiddels is echter veel dei ning ontstaan over de dubbelfunctie van Roca. Espanol vindt dat Roca te veel tijd besteedt aan het Mexicaanse team, waardoor Espanol er maar zo'n beetje bijhangt. En dat is de clublei ders van Espanol in het verkeerde keelgat geschoten. Zelfs dermate dat Roca deze week ontslagen is. Zijn opvolger bij Espanol wordt Dagoberto Moll uit Uruguay ZEIST Het oefenprogramma van het Nederlandse elftal in de aanloop naar het wereldkampioenschap voetbal is vrijwel rond. Slechts het duel dat op 5 april in Tunis tegen Tunesië gespeeld zou worden, is op losse schroeven komen te staan. De andere duels (22 februari in Tel-Aviv tegen Israël, 16 en 18 mei in Parijs een toernooi met Paris St. Germain, Polen en AC Milan en op 20 mei in Wenen tegen Oostenrijk) staan definitief vast. Herman Choufoer, het WK-bestuurslid dat belast is met de organi satie van de oefenwedstrijden: „Tunesië zal wel niet doorgaan. Ten eerste door ongeregeldheden daar, ten tweede om de financiën. Tunesië wil 25.000 dollar. Wij willen 20.000 gulden betalen. Dat gat is te groot om verder te onderhandelen. Als alternatief hebben we nu een duel tegen club Brugge achter de hand op 5 aoril. Ik hoop dat dat zo snel mogelijk rond komt" Voor de tafel een klein deel van de spelers - v.l.n.r. Willy van de Kerkhof, Wim Rijsbergen. Rene van de Kerkhof, en Ruud Krol - die besloten de zaak van de begeleiding maar te laten rusten. AMSTERDAM - De Oranje raad heeft van Inter Football tijdens een bijeenkomst in Am sterdam de garantie gekregen dat vijf sponsors een bedrag van anderhalve ton per bedrijf zullen storten in de sponsorpot De Oranjeraad is met die ga rantie van IF akkoord gegaan. Bij de KNVB heeft de Oranje raad op financieel gebied giste ren bakzeil gehaald. Woordvoer der Ruud Krol eiste namens de spelers een garantiebedrag van 25.000 voor de vijf oefenwed strijden en de drie duels in de eerste ronde bij de WK. De KNVB wees die eis af. De Oran jespelers krijgen derhalve de eerder overeengekomen 2.000 per wedstrijd. ZÜRICH De Internationale Voetbal Federatie (FIFA) overweegt het aantal deelnemers aan de eindronden van het wereldkam pioenschap voetbal in 1982 in Spanje op vierentwintig te brengen in plaats van het huidige aantal van zestien. Het organisatiecomité van de WK 1982 zal, na overleg met officials van de Spaanse voetbalbond die in Argentinië aanwezig zullen zijn, het plan aan het dagelijks bestuur van de FIFA voorleggen. Dit staat in een artikel, dat in het officiële maandelijkse nieuwsbulletin van de FIFA is gepubliceerd. De president van de FIFA, Joao Havelange, heeft in een interview in november vorig jaar reeds gezegd te geloven, dat in 1982 vierentwintig landen in Spanje zullen deelnemen. Het toernooi zou dan drie dagen langer moeten duren. Europa zou volgens Havelan ge dan twaalf plaatsen in de eindronden krijgen, Zuid-Amerika drie, Afrika twee, Azië twee, Noord- en Midden-Amerika en het Caribisch gebied twee, Oceanië een, voorts de bekerhouder en het organiserende land. TIPS VOOR NOOTDORP DEN HAAG Tien draverijen staan woensdagmiddag weer op het programma van de draver baan in Nootdorp. De eerste start is om half drie. Onze tips: ECHTELDPRIJS: Otara Buiten zorg, Ouw Wendy en Pascal Kid. BEUSICHEMPRIJS: Perla, Pe ter Voorne en Ravaela Hanover OPIJNENPRIJS: Nora Ilpen- stijn, New Star en Okeja. ELSTPRUS: Oscar van Wisch. Petite Gerda en Otero MAURIKPRIJS: Myros Buiten zorg, Manus en Marco IJmui- den. HAAFTENPRIJS: Oeganda, Mi ke Areta en Marion Braun. LIEDENPRIJS: Oroline, New Buitenzorg en O Mores WARIKPRIJS: Nerva. Match less en Lee Rodney HAAFTENPRIJS (tweede afde ling): Omar, Monte S en Orson Anjo. BEUSICHEMPRIJS: Rosita Norton, Postduifje A en Puck Westlandia. (Van onze sportredactie) KNVB snel groeien. In april hoopt de T-ktixr tt a tn KNVB dan ook het miljoenste lid in te DEN HAAG De mogelijkheid om reeds schrijven. De huldiging van nummer op zesjarige leeftijd de voetbalsport te 1.000.000 zal plaatsvinden in het Congres- beoefenen, doet het aantal leden van de- gebouw. WERKGROEP ZUIDELIJK AFRIKA IJMOND LEIDEN De Werkgroep Zuidelijk Afrika IJ- mond heeft bij het bestuur van de Nederlandse Badmintonbond geprotesteerd tegen deelneming van spelers en speelsters uit Zuid-Afrika aan de internationale Nederlandse kampioenschappen die op 11, 12 en 13 februari in Beverwijk worden gehouden. In een vorige week donderdag verzonden brief verzoekt de werkgroep de Zuidafrikanen alsnog van deelneming uit te sluiten. De werkgroep be toogt dat de blanke Zuidafrikaanse badminton bond in september vorig jaar uitgesloten werd van de wereldkampioenschappen in Zweden. Tijdens een vergadering van de wereldbond deed Zuid- Afrika de toezegging dat binnen afzienbare tijd een geïntegreerde bond in het leven zou worden geroepen. De werkgroep, gesteund door het San- Roe (Southafrican Nonracial Olympiccomitee) en de BOA (Boycot Outspan Actie), heeft sterke twijfels omtrent de realisatie van deze integratie. Volgens hen is er niets dat erop wijst dat blanke badmintonclubs opengesteld zouden zijn voor zwarte spelers. De laatste Zuidafrikaanse kam pioenschappen waren dan ook een geheel blanke aangelegenheid. Als het bondsbestuur niet ingaat op het verzoek van de Werkgroep Zuidelijk Afrika, zal er op de eerste dag van het toernooi een demonstratieve bijeenkomst worden gehouden in Beverwijk. Men denkt daarbij onder meer aan een fakkeloptocht. Van de zijde van de badmintonbond werd gister avond verklaard dat er nog geen brief was ontvan gen. Wel werd duidelijk gemaakt dat een honore ring van het verzoek niet al te waarschijnlijk is. Voorts heeft de Werkgroep b en w van Beverwijk verzocht af te zien van medewerking aan de wedstrijden. De burgemeester zou aan het eind van het toernooi de prijzen uitreiken. Na een gesprek met de werkgroep hebben b en w toege zegd zich te zullen oriënteren, waarbij de argu menten van de werkgroep zullen worden overwo gen. Vandaag zou een tweede gesprek plaats vin den.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11