URN HUIS UT Bijbaantjes mogen scholieren niet overbelasten Gerbera, een kwa NIET OM TE KOPEN, WEL OM ZELF TE MAKEN Los Angeles wil spelen zonder Olympisch dorp Lange agenda voor verkeer- en welzijnsoverleg ELK GEZIN TENMINSTE EEN HALF UUR PER DAG BY ELKAAR ZIJN" Ritmische gymnastes naar buitenland Sensatie in Engelse Cupstrijd BINNENLAND/SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 7 FEBRUARI 1978 PAGINA 10 tekst: Tiny Francis Ijverige breisters zullen blij zijn met de uitgaven van het bekende blad „Kreatief" van het Internationaal Wolsecretariaat, dat vanaf eind januari voor 3.25 te krijgen is in een speciale voorjaarseditie. In meer dan 800 handwerkwinkels. In 1977 bleek uit een onderzoek dat 61% van de onder vraagde huisvrouwen de breipennen voor de winter heeft gehanteerd.Wie nu de hand aan de ploeg slaat kan zelf prachtige natuurwollen zeilkleding maken, Shetland herentruien, mouwloze vestjes en bouclé voorjaarsjassen. Rechts: Ruimvallende truien voor hem en haar. Voor zon en zomerdag. Tweeëndertig tot vijftig pro cent van de leerlingen in de vierde klas van het voortgezet onderwijs hebben een bijbaan tje in een winkel, garage, kwe kerij of als krantenjongen/- meisje, zo konden we uit een enquête van het Nederlandse Genootschap van Leraren ver- In het VWO vormen de leerlin gen een oververtegenwoordi ging in de groep. In het alge meen staan de leerkrachten van het hogere middelbaar on derwijs positief tegenover het verschijnsel „bijbaan". Door de sterk intellectuele benadering van de gymnasiale leerstof lo pen de leerlingen de kans wat „wereldvreemd" te worden. Hun studie is immers groten deels theoretisch gericht. Be paalde categorieën komen niet binnen hun gezichtskring en het is toe te juichen dat hun maatschappelijk bewustzijn wordt vergroot. Een gymna sium is a-commercieel. Nadeel van de bijbaan voor de gymna siasten is dat ze door vroegtij dige confrontatie met de prac- tijk geen verband meer zien tussen de theoretische oplei ding en het „werkelijke leven", zodat ze zich vragen gaan stel len. De school leidt maar op voor tien of vijftien beroepen. In hun bijbaantjes zien ze van anderen directe resultaten van het „werk" zonder dat deze nog jaren studie voor de boeg heb ben. Dit roept, volgens een schooldecaan problemen op. „De cijfers dat 50% of de helft van de VWO ers bijbaantjes hebben lijkt mij wat overtrok ken. De kinderen hebben veel te veel huiswerk, hoewel het merendeel van onze leerlingen door middel van een niet door ons gewilde selectie zo'n hoog intelligentiepeil heeft dat ze er een baantje wel bij kunnen hebben. Er is dan ook een aan tal voor wie dit helemaal geen probleem kan opleveren. Ze brengen ochtend- of avondbla den rond, maar ze houden het meestal niet erg lang vol. De school en de schoolactiviteiten eisen veel tijd". Een bijbaantje ambiëren hangt sterk af van de omstandigheden thuis, aldus een leerkracht van een Dalton scholengemeenschap met diver se schooltypen: atheneum, HA VO, MAVO en zo'n duizend leerlingen. „De belangen van baantje en school botsen vaak. VWO-leerlingen hebben huis werk voor zo'n 4 tot 5 uur per dag. Als ze die portie achter de kiezen hebben zijn ze wel aan wat ontspanning toe. Het ligt er alleen maar aan hoe de zaken thuis liggen. Ook financieel. Veel scholen organiseren wer kweken, vooral voor de boven bouw zijn reisjes naar Rome geen uitzondering. De ouders zeggen dan „sorry, ik wil een deel betalen, de rest verdien je maar zelf". Heelbegrijpelijk! Bovendien leren die kinderen ook de andere kant van de medaille eens zien. Lichamelij ke inspanning na al dat leren is niet kwaad, maar het mag beslist niet ten koste van het schoolwerk gaan. De kinderen moeten niet tè veel hooi op hun vork nemen. Zaterdags werken oké, maar dat niet de hele za- Bijbaantje in het weekend, maar op maandagochtend zijn de leerlingen soms niet wakker te houden. Materiele kant Bijbaantjes hebben een sterk materiële kant. De een sleept de ander mee.Met luxueuse aankopen, van de ene leerling petitie. De consumptiemaat- worden bij de andere de ogen schappij eist ook hierin haar uitgestoken. Dure stereoappa- tol. Er is weinig tijd meer voor ratuur (per jaar wordt hierin bezinning op waarden en grote ca. honderd miljoen gulden om- vragen. Ouders vinden weinig gezet, in hoofdzaak door de tijd om vertrouwen te bevech- jeugd gekocht), nieuwe tophits, ten. Er zijn lucratiever werkjes bromfietsen zetten aan tot com- te doen voor beide partijen. De tijd van nu vraagt naar steeds onafhankelijker van elkaar op stellen van zowel ouders als kinderen. Een niet te verwaar lozen factor in de bijbaantjes rage. Het MAVO-schooltype legt de leerling juist uit hoofde van de schoolkeuze een behoorlijke last op de schouders om het eindexamen met glans en glorie te halen. In de derde en vierde klas komt het er in het bijzon der op aan. Een lerares van een meisjes-MAVO: "ik vind het uitstekend dat kinderen in de maatschappij rondkijken voor dat ze met de school kappen. Maar het moet niet de spuiga ten uitlopen. In de derde en vierde klas hebben ze een hoop huiswerk en het gaat meestal zo: vrijdagsavonds dansles, za terdag een bijbaantje vanaf acht uur, dan komen ze bekaf thuis. Zondags uitslapen, dan zeilen, mee met de caravan en maandags weer op school uit slapen. Maandagsochtend heb ik grote moeite om ze wakker te houden. Je kunt natuurlijk niet generaliseren. Soms zijn bijbaantjes doodgewoon een noodzaak, het gezinsbudget is niet hoog, de ouders zijn ge scheiden, vader is werkloos en zovoorts. Maar er zijn ook kin deren, die in een bijbaantje vluchten om thuis weg te ko men. Ze vinden er niets, ze hebben geen hobbies, ze lezen niet of weinig. Er is thuis ook geen rustpunt. Ik vind dat elk gezin per dag een half uurtje met elkaar moet zijn. Dat is niet zo moeilijk. Dat kan je gewoon afspreken. Je eet sa men, je drinkt met elkaar een kop thee of iets koels. Een moe der hoeft heus niet de hele dag achter de theepot te zitten wachten tot de kinderen thuis komen, maar ze moet toch op zekere tijden bereikbaar zijn. Tijd en aandacht voor de kin deren hebben, ik merk zo vaak dat het daaraan ontbreekt. Naar mijn gevoel hebben ze dat juist in de puberteit zo nodig. Als bijbaantjes tè veel energie in beslag nen vind ik ze een te zware belasting voor de MA- VO-leerling. Die heeft zijn week-end hard nodig voor het huiswerk. In een gezinssfeer. Bovendien vind ik er een zeke re discrepantie in. Er zijn zo veel werklozen. Voor de werk gever is een bijkracht goed koop en als tandartskinderen daar nu aan beginnen, werk je zeker jaloezie in de hand. Goedkope werkkrachten kun nen in bepaalde woongemeen schappen irritaties oproepen en dat kan ik mij zeer goed voor stellen". Beter inzicht Misschien ligt hier een taak voor het Ministerie van Onder wijs om een groter onderzoek in te stellen dan dat van het Nederlands Genootschap van Leraren, dat per definitie klein schalig moest zijn. Met meer gefundeerde cijfers zou beter inzicht kunnen worden verkre gen. De gerbera, een composiet, uit de familie van de paardebloe men is een bloem, verkrijgbaar in verschillende soorten en kwaliteiten. De beste soort, grootbloemig is op kleur gesor teerd (wit, rood) en gaat twee maal zo lang mee als de tweede soort. De bloeiwijze is rozetvor- mig met wat grover loof dan dat van de eerdergenoemde paardebloem en bij aankoop moet men erop letten, dat in het hart van de bloem drie cirkels 'meeldraden tonen dat ze rijp is. In tegenstelling tot vele bloemen, die het beste in knop kunnen worden gekocht, moet de gerbera tot volle was dom zijn gekomen om er lang van te kunnen genieten. De goede kweker oogst dan ook als het met de meeldraden- kransjes goed zit.Per plant krijgt hij jaarlijks 20 tot 40 bloemen, die voor de eerste soort verpakt in kartonnen do zen naar de bloemist worden gezonden en wel in droge toe stand. De tweede soort heeft vaak een plastic cupje of kopje onder de bloem om haar rech top te houden. Want dit is het zwakke punt van de gerbera: de bloem op zich is srk, de stengel zwak, zodat ze gauw ombuigt en de bloem gaat han gen. Om aan dit euvel tegemoet te komen prikt de kweker bij de kwaliteitsgerbera een ijzer draadje door het bloemhoofdje heen, ook al omdat de lucht er als kleine luchtbelletjes uit kan ontwijken. De holle (vandaar zwakke) steel van de gerbera is een gevaar voor haar gezond heid. Luchtbelletjes in bloem stelen zijn meestal even gevaar lijk voor de bloem als luchtbel letjes in het bloed voor de De gerbera mag niet te diep in het water staan, (vergelijk haar in dit opzicht met de lathirus), het vocht mag niet tegen haar stengeltje opkruipen. Gaat ze ondanks goede zorgen toch hangen, de stelen zover afsnij den dat er geen „bruin" meer zichtbaar is, de bloemen stijf in Speciaal nieuw soort gerbera is de „Arendsoog" met een diep bruin hart, die ongeveer voor 2,00-/ 2,50 te koop is. Nu C hebben we het nog niet gehad over de voordeligste gerbera'S, die met vijf stuks in een plastic cellofaan worden verkocht en waarvan de levensduur niet voorspelbaar is. In ieder geval voor alle kwaliteiten NOOIT op de toqht zetten en Krysal in het water toevoegen. LOS ANGELES Als het aan Tom Bradley, de burgemeester van Los Angeles ligt, zullen de Olympische zomerspelen in 1984 wel in deze West- amerikaanse plaats worden gehou den, maar onder geheel andere voor waarden dan de laatste tientallen ja ren het geval is geweest. In een poging de critici in Los Angeles en in Californië, die de door de belas tingbetaler op te brengen organisatie kosten voor een dergelijk evenement veel te hoog vinden, de wind uit de zeilen te nemen, heeft Bradley een rapport openbaar gemaakt waarin drastische veranderingen zijn aange geven ten aanzien van de organisatie en van het antwoord op de vraag: „Wie moeten voor deze hoge kosten opdraaien?" De organisatie van de Zomerspelen wordt in mei in Athene toegewezen, maar tot nu toe is Los Angeles de enige kandidaat die zich heeft aangemeld. Het voorstel voorziet er onder meer in dat de opbrengsten van de lucratie ve televisie- en andere rechten voor communicatiemiddelen ten goede ko men aan het plaatselijk organisatieco mité, zonder dat dit rekening dient te houden met „ongewenste" reglemen ten van het 10C. De uitgaven worden gereduceerd doordat er geen Olympisch dorp ge bouwd zal worden - de atleten worden ondergebracht in de slaapgelegenhe den van scholen - en de zwemwedstrij den zullen worden gehouden in een tijdelijk in te richten aluminium zwembad, dat zal verrijzen in het Een andere, ingrijpende, besparing komt voort uit het feit dat het onder dak niet meer gratis zal zijn. Landen, die atleten naar de Spelen sturen - en zelfs de leden van het IOC en andere bestuurlijke organen - zullen worden verzocht te betalen voor hun loge ment, eten en andere uitgaven, en nog wel vooruit. Het plan bevat een passage waarin staat dat „dit aanbod van de stad afloopt aan het eind van de IOC-ver- gadering, die in mei in Athene zal worden gehouden**. Aan de hand van het voorstel van Bradley zullen de organisatiekosten gedekt worden door de verkoop van toegangskaarten, andere vormen van regeringsgelden, particuliere giften en de opbrengsten van de televisie en andere publicatierechten. De totale kosten zullen 150 miljoen dollar (335 miljoen gulden) bedragen. Los Ange les zal daaraan 33 miljoen dollar voor zijn rekening dienen te nemen. IN WASSENAAR UTRECHT Judy de Boer (De Badhoeve, Badhoevedorp), Lily Mol (HGV, Hilversum) en Susanne Knip (De Badhoeve) nemen in de periode van 8 tot 14 maart in de Israëlische plaatsen Tel Aviv en Haifa deel aan internationale wedstrijden moderne ritmische gymnastiek. Judy de Boer en nationaal kampioene Hanneke Tienstra (De Badhoeve) komen voorts van 13 tot en met 15 mei in Corbeil d'Essons (Fr) uit in invitatiewedstrijden. De 'Nederlandse selectie voor de wedstrijd moderne ritmische gymnastiek tegen België, die 11 maart in Purmerend wordt gehou den, ziet er als volgt uit: Hanneke Tienstra (De Badhoeve), Jolanda Sap (Attila, Utrecht), Els Pley (Attila), Lucien van Santen (Attila), Ina den Tek (SSS, Sliedrecht), Hellen Weima (De Badhoeve) en Simone Jacobs (SSS). Een turnster van dit zevental zal reserve zijn. Trainers DEN HAAG Joop van der Hurk, trainer van DEVJO, dat uitkomt in de vierde klas zater dagvoetbal, heeft zijn contract verlengd en gaat zijn tweede jaar bij de Voorburgse club in. RAVA zal het contract met trai ner J. F. Keek voor het seizoen 1978—1979 niet verlengen. Afgelast VOORBURG De voor gister avond vastgestelde oefenwed strijd Wilhelmus-Feyenoord-C wftrd wegens de terreinsomstan digheden afgelast. Wrexham, een bescheiden derde divisieclub, wipte Newcastle United voor de FC-Cup. Daarin had een groot aantal Dixie McNeil (midden schietend) die twee doelpunten maakte, waarvan dit schot goed is voor zijn eerste. Wrexham won met 4—1. LONDEN De amateurvereni ging Blyth Spartans heeft gis teravond in de vierde ronde van het toernooi om de FA-Cup voor een sensatie gezorgd door de tweede divisieclub Stoke Ci ty op eigen terrein te verslaan. De amateurs bereikten de vol gende ronde door twee treffers in de laatste tien minuten. In de vijfde ronde ontmoeten zij de derde divisieclub Wrexham, dat eveneens voor een verrassing zorgde door het veel hoger ge klasseerde Newcastle United met 4—1 te verslaan. In het duel tussen twee tweede divisieteams won Bolton Wanderers met 1—0 van Mansfield Town. De volgende ronde wordt ge speeld op 18 februari. WASSENAAR - Op de eerst volgende openbare vergadering van het Wassenaars Verkeers- en Welzijnsoverleg, op woens dagavond 22 februari om half acht in het raadhuis, komt een lange en gevarieerde agenda aan de orde. Zoals bekend be staat het Verkeers- en Welzijns overleg enerzijds uit raadsleden en anderzijds uit andere vete- genwoordigers van de burgerij, afkomstig uit de Vereniging van Vrienden van Wassenaar. Aan de orde komt de enige tijd geleden gepubliceerde „groen- nota" van het gemeentebestuur. Er zal mondelinge toelichting gegeven worden op de stand van zaken ten aanzien van een Verkeersnota. Er komen enkele punten aan de orde, die reeds eerder besproken werden zoals: de parkeerstrook langs de Groot Haesebroekseweg tussen Schouwweg en Jagerslaan en de reconstruktie van het kruispunt Bloemcamplaan/Kerkeboslaan- Stoeplaan. Mondelinge infor matie zal worden verstrekt over het Fietspadenplan. Verder komen aan de orde: de openbare verlichting van de pa rallelweg langs de Katwijkse- weg, het aanlijngebod voor hon den, het kruispunt Van Cranen- burchlaan/Van Duivenvoorde laan, de inrit vanaf de Katwijk- seweg naar de sportvelden van Blauw Zwart en De Kieviten, de parkeerexcessenverordening, routewijzigingen voor het open baar vervoer, beplantingsplan nen voor het fietspad door het gebied Ter Weer en langs de versmalling van de Jagerslaan-; noord en beluchting van bomen.' Hond bijt schaap staart af NOORDWIJK Opnieuw zijl I in het Langeveld weidende I schapen door een hond belaagd; Van één schaap beet hij zowel de staart als een oor af. Een' ander schaap liep diverse bijt- wonden op, waaronder een doorgebeten pees aan een der achterpoten. De schapen be-' hoorden toe aan een veehouder; uit Noordwijkerhout. De baas van de hond, een manegehoudei uit Noordwijk, kreeg de schade rekening gepresenteerd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10