Hollandse tuinbouw kwam goed voor de dag op Grüne Woche Vijftien procent meer potplanten op markt DEELNEMERS SYMPOSIUM WONEN OPENING BIJ VAN WESTLAND 19NU Westland brengt nieuwe kaassoort PRODUKTSCHAP SIERGEWASSEN: RAMING OPPERVLAKTE GLASGROENTEN PRIJSVORMING VAN REDELIJK TOT GOED AANBOD LELIEBOLLEN MOET GEBUNDELD LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 6 FEBRUARI 1978! PAGINA 8 Compositie van het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen op de Grüne Woche in Berlijn. Rechts: Gouden medaille van het Westduitse landbouwministerie voor de Hollandse inzending bloe men. BERLIJN Op de jaar lijkse Grüne Woche in Berlijn trok Holland weer volop de aandacht. De Nederlandse Bloe misterij won de gouden medaille, het Centraal Bureau Tuinbouwvei lingen gaf een goede show weg en de Expor- teursbond overtuigde het publiek van het we reldsortiment dat de Nederlandse exporteur kan leveren. Gisteren was het de laatste dag van deze tien dagen du rende internationale agrarische tentoonstel ling. Ruim een kwart van de Westberlijnse be volking komt traditie getrouw naar de Grüne Woche. De Grüne Woche blijft een politiek spektakelstuk van de eerste orde. West-Berlijn be hoort bij het Westen en dat zal de hele wereld weten. Met de ze intentie voor ogen groeide de Grüne Woche uit tot een agrarische show van ruim 90.000 m2. Zo'n 37 landen na men deze keer deel. De oost- bloklanden zijn niet of via hun Westduitse agent vertegen woordigd. Van de rijkgedekte wereldta fel pikken de Westberlijners graag een paar kruimels mee. Voor een bescheiden of geen bijdrage worden namelijk klei ne porties aangeboden. Naast de politieke aspecten spelen de economische kanten van de Grüne Woche wel dege lijk mee. Berlijn met zijn 2,2 miljoen inwoners is een aan trekkelijke markt. Bovendien zijn de Berlijners een verwend volkje. Zij stellen kwaliteit op hoge prijs. De hiervoor extra benodigde koopkracht komt voor een deel uit de indirecte financiële steun van de Bonds republiek. Dit met het doel een leegloop van de westerse en clave te voorkomen. Unieke kans De Grüne Woche blijkt een zeer geschikte gelegenheid om een produkt te testen. Slaat het niet aan bij maar liefst een kwart van de bevolking, dan kan de importeur het maar beter vergeten. Voor de handel is het bovendien een unieke kans rechtstreeks in contact met de consument te komen. Vandaar dat de Exporteurs- bond toegaf aan de kooplust van het Berlijnse publiek. De appelen, puntzakradijs van Westland-Zuid en de waspeen vlogen weg. In een bescheiden display showde men het ruim ste sortiment dat maar denk baar is onder het motto: „Wer liefert Frisches aus der ganzen Welt? Ihre Holland Exporteure". Het Centraal Bu reau Tuinbouwveilingen legde het accent op een bijzonder dynamische display. De eet- grage Berlijners konden maar met moeite van al dat prachti ge fruit en de lentefrisse groenten afblijven. Er moest nota bene een permanente be waking worden ingesteld. DEN HAAG Onder auspi ciën van de Vereniging van Bloemenveilingen, de Vereni ging van Nederlandse Bloe misten, het Produktschap voor Siergewassen en het Be drijfschap van de Groothan del in Bloemisterijprodukten wordt van 13 tot en met 15 maart een internationaal sym posium voor de verkoop van bloemen in grootbedrijven en supermarkten gehouden. Het Symposium wordt dins dag 14 maart in het Congres gebouw in Den Haag geopend door Prins Claus. Het zal wor den bijgewoond door ruim honderd direkteuren van su permarkten in Europa, Cana da en Amerika. Op woensdag 15 maart zullen de deelnemers aan het symposium een be zoek brengen aan de Bloemen veiling te Aalsmeer. Daarna zullen zij als gasten van het bestuur van de CCWS te Naaldwijk de opening van de tentoonstelling Westland 19NU bijwonen, die door minister mr. A. van der Stee wordt verricht. Tijdens de rondlei ding in de tentoonstelling, die op een oppervlakte van 10.000 m2 een indruk zal geven van de prestaties der Westlandse kwekers, zullen zij kennis ma ken met de sierteelt, die vooral in het Westland de laatste ja ren tot een indrukwekkende ontwikkeling is gekomen. Het Westlands Mannenkoor en de kapel van de Koninklijke ma riniers zorgen bij de opening voor een muzikale omlijsting. Van donderdag 16 maart 's- morgens van 9 uur af is de tentoonstelling voor bezoekers geopend. De toegangsprijzen zijn: Volwassenen 4; bejaar den en kinderen tot 12 jaar 2; groepen boven de 20 per sonen 3 per bezoeker. Huizen Fa. Westland te Huizen brengt op de Roka '78 de „Westberg" kaas, een ge heel nieuwe Nederlandse merkkaas. De kaas, die men kan typeren als een hollandse gatenkaas, mild en nootachtig zoet van smaak, weegt ca. 12 kilo en heeft een vetgehalte van 45%. Westland, één van Nederlands grootste particuliere kaasex porteurs, heeft 2 jaar aan de ontwikkeling van de „West- berg" kaas gewerkt. Met het Ministerie van Landbouw zijn reeds geruime tijd besprekin gen gaande omtrent de officie- Ie naam van deze kaas voor het Rijksmerk. De kaas wordt echter onder de naam West- berg op de markt gebracht. Boering b.v. te Diemen heeft de alleen-verkoop in Neder land van de „Westberg" kaas verworven, terwijl de export door Westland zelf zal worden verzorgd. Boering heeft zich sinds jaar en dag toegelegd op de verkoop van buitenlandse kaassoorten. Men ziet de „Westberg" als een welkome aanvulling op het uitgebreide assortiment. De „Westberg" kaas is vanaf 13 februari op de Roka te zien in de Bern- hardhal op de stands van Boe ring b.v. (nr. 6130) en Westland (nr. 2208). DEN HAAG Uit een door het Produktschap voor Siergewassen on der plm. duizend pot plantenkwekers inge steld onderzoek is ge bleken, dat over het jaar 1977 bijna 110 mil joen stuks potplanten door hen aan de markt zijn gebracht, hetgeen vijftien procent meer is dan over 1976. De mees te expansieve sektor is die van de groene plan ten en Bromelia-achti- gen. De sektor van de bloeiende planten blijft uiteraard wel de groot ste maar er wordt ver wacht, dat voor 1978 de overige groepen geza menlijk meer dan de helft van het totale aan bod zullen gaan uitma ken. Voor wat betreft het snijbloe menareaal wordt voor 1978 een uitbreiding verwacht voor al bij de jaarrondchrysanten en gerbera's. Opvallend is ook dat van tulpebloemen even eens een toename wordt ver wacht. Wat betreft de bloeiende plan ten een toename met 8 pro cent, van groene planten 25 procent, Bromelia-achtigen 26 procent, varens 16 procent en cactussen 18 procent hetgeen in totaal voor de potplanten- groepen een toename met 15 procent gaat betekenen. En dan te weten, dat thans reeds waarschuwingen uit gaan tegen een te sterke uit breiding van de potplanten teelt, die dus nog niet tot staan zal komen. Dit valt ook op uit de omzetcij fers aan de CCWS van pot planten, welke over 1976 met een waarde van bijna 26 mil joen gulden is toegenomen te gen bijna 8 miljoen gulden vergeleken bij 1976; een toena me met rond de 30 procent. Uitbreidingen Uit het onderzoek van het PVS is eveneens gebleken, dat ook voor de teelt van snijbloe men hier en daar forse uitbrei dingen staan te wachten. Het areaal voor de rozen zal vrij wel gelijk blijven als over 1977, namelijk ongeveer 675 ha. Maar bij de jaarrondchry santen ligt het anders want hier wordt een uitbreiding ver wacht van 444 ha over 1977 tot 492 ha voor 1978, dus 11 pro cent meer. Ook de teelt van freesia wordt ruimer opgezet en zal toenemen van 316 ha tot 355 ha, met 6 procent dus. Ook de teelt van trosanjers staat in de volle belangstelling. Op 1 mei 1977 besloeg deze 247 ha en voor 1978 wordt 265 ha verwacht, een vermeerdering' dus met 7 procent. Een forse uitbreiding staat te wachten van de gerbera-teelt namelijk van 93 ha over 1977 tot 116 in 1978, dus 24 procent meer. Een duidelijk beeld van de zeer snelle toename van deze teelt blijkt uit het feit, dat in mei 197£> de oppervlakte slechts 52 ha was. De grootste uitbrei ding van de gerberateelt wa- s er het daar op volgend jaar tot 79 ha, dus met 52 procent. Aan de hand van opgaven door bijna duizend tulpe- broeiers moet worden ver wacht, dat er een toename-met 7 procent voor de tulpen valt te verwachn tot 484 miljoen stuks waarvan het meeste in de volle grond warme kas, 308 miljoen stuks. Snijgri oen Als tegenstelling zal volgens verwachting de teelt van Ame rikaanse anjers afnemen van 194 ha over 1977 tot 176 ha dus met 9 procent. Voor snij-ant- huriums met totaal 68 ha wordt geen wijziging ver wacht, hier schijnt een even wichtstoestand bereikt te zijn. De belangstelling voor teelt van snijgroen daalt nog steeds. Sinds mei 1976 toen het areaal 71 ha bedroeg is die gaan ver minderen tot 54 ha in 1977 en voor 1978 wordt een verdere daling tot 49 ha verwacht, zo dat voor het eerst sinds 1972 het areaal beneden de 50 ha is gekomen. De onbevredigen de prijzen voor het produkt zijn daar uiteraard niet vreemd aan. Van narcissen wordt ongeveer 3 procent min der gewicht door de kwekers opgezet. De conclusie luidt, dat tot mei 1977 het totale areaal van snijbloemen vrijwel gelijk is gebleven en voor 1978 een uitbreiding van plm. 4 pro cent valt te verwachten. Uit een steekproef van het C.B.S. in decem ber over de oppervlakte groenten onder glas blijkt, dat in december er 440 ha. tomaten werden gepoot (vorig jaar 489), komkom mers 226 ha. (vorig jaar 212), sla 249 ha. (vorig jaar 230) en andijvie 6 ha. (vorig jaar 18). Deze vier gewassen beslaan gezamenlijk een oppervlakte van 921 ha. (vorig jaar 949). In procenten uitgedrukt, betekent dit, dat de oppervlakte tomaten 10% ingekrompen is. Bij de komkommers is er sprake van een uitbreiding van 7%, evenals bij sla, daar bedraagt de uitbreiding 87c. Voor andijvie bedroeg de inkrimping in december 677c. Er mag dus aangenomen worden dat er een verschuiving heeft plaats gevonden van to maten naar komkommers en sla. Wel dient men er rekening mee te houden dat decem ber niet de belangrijkste maand is voor het poten van gewassen. Voor tomaten en kom kommers, is dat de maand januari en voor sla de maanden september en oktober. Om een definitieve raming te kunnen maken zijn de gegevens dus eigenlijk niet voldoende, toch geven ze wel een bepaalde ontwikkeling aan. Het is jammer dat het C.B.S. geen gegevens over veelbelovende andere groen tegewassen geeft zoals: paprika's, aubergi nes, radijs en koolrabie. Door het kleiner worden van de oppervlakte tomaten zal een gedeelte van deze oppervlakte zeker voor uitbreiding van de genoemde teelten in aan merking komen. Sla. Zoals vorige week gemeld werd, moest er rekening gehouden worden met een ver- Tomaat slechtering op de sla-markt. Het tegendeel was de afgelopen week echter het geval. De prijs wist zich bijzonder goed te handhaven. Vorige week donderdag varieerde de prijs voor sla op Veiling Westland-Zuid van 29 tot 50 cent per krop. De concurrentie bleef van beperkte omvang. Het is lang niet uitge sloten dat het winterweer in Zuid-Europa roet in het eten heeft gegooid van de Ita liaanse en Franse tuinders. Daardoor kan de hele voorspelling voor de maand februari in het water vallen. De aanvoer van sla zal groter van omvang worden, de prijs lijkt zich te kunnen handhaven. Komkommers. van Hollandse komkommers is weer langzaam op gang gekomen. De gemid delde prijs kwam op 90 cent per stuk. Dit betekent dat deze prijs nagenoeg gelijk is aan die van de ingevoerde Canarische kom kommers. De aanvoer zal slechts langzaam groter worden, omdat de groei van veel gewassen rustig verloopt door het maar steeds aanhoudende donkere weer. Er moet voor opgepast worden dat er niet teveel van de plant gevraagd word, zodat er groeirem- mingen ontstaan. De prijsontwikkeling bij dit gewas zal erg in de belangstelling blijven, vooral door de reeds genoemde teeltver schuiving. De tomatenteelt heeft ook aanmerkelijk te lijden van het donkere weer, omdat hier de vruchtzetting in gevaar komt. Door het wei nige licht ontwikkelen de bloemen zich slecht en laat de kwaliteit en de hoeveelheid van het stuifmeel te wensen over (te weinig goed kiemkrachtig stuifmeel). Er zal dus veel aandacht aan het trillen besteed moeten worden en dan blijft het nog de vraag of het resultaat bevredigend zal zijn. De teelt van vlezige tomaten is ook weer van start gegaan. De ontwikkelingen bij deze teelt worden op de voet gevolgd, vooral ook het prijsverloop. De aanvoer van spruiten neemt steeds ver der af, dit komt langzaam maar zeker in de prijs tot uitdrukking. De gemiddelde prijs ligt op 85 cent per kilo. Voor een goede kwaliteit worden hogere prijzen verwacht. De witlofoogst draait op volle toeren, dit gaat niet ongemerkt aan de prijsvorming voorbij, deze daalde naar gemiddeld 1,90 per kil Prei noteerde een prijs van gemid deld 63 cent per kilo, hier lijkt voor de komende week geen verandering in te ko men. Een goede prijs werd er betaald voor spinazie, nl. 3,60 per kilo. Ook andijvie bleef goed aan de prijs, te weten 2,80 per kilo. De vrijwel zonloze weken laten hun invloed gelden op de ontwikkelingen in de bloemen teelt en handel. De groei is matig en dat tekent zich ook af in de aanvoer bij de CCWS, die weinig verschil te zien geeft met die van het vorig jaar. De potplanten doen het in dat opzicht wel iets beter. De prijsvor ming van de produkten was in het algemeen van redelijk tot goed te noemen. Er was een ruimer aanvoer van potplanten met prijzen die er zijn mochten. Het totale omzetbedrag aan de CCWS gaf gering verschil te zien bij die van voorgaan de week maar lag wel hoger dan het vorig jaar met een vrijwel gelijke aanvoer. Maar dat zal wel te maken hebben met de geste gen ontwaarding van het geld. Meer ontvan gen betekent lang niet altijd meer verdienen. Niet dat tot dusver in de bloemkwekerij ernstig reden is tot klagen, op enkele pro dukten na. Zo wil het met de irissen bslist niet best gaan "met vrijwel gelijke prijs als het vorig jaar, namelijk gemiddeld 31 cent. En de aanvoer van rond de 2 1/2 miljoen lag ook op bijna gelijk niveau. Van chrysanten is kennelijk het hoogtepunt voorbij en is een kleine teruggang te consta teren. De kwaliteit wordt er dan uiteraard niet beter op. De totale omzet aan de CCWS beliep afgelopen week 9.573.139,89 tegen 8.806.413,23 in dezelfde week van het vorig jaar. De bijna twintig miljoen stuks of bos sen snijbloemen zorgden voor een bedrag van 8.585.105,65 ongeveer 300.000 gulden minder dan in dezelfde week van het vorig jaar toen iets meer werd aangevoerd. De potplanten kwamen met 369.128 nu wat rui mer dan vorig jaar toen die aanvoer 292.671 bedroeg. Aan buitenlandse bloemen werd voor ƒ214.732,10 verkocht en vorig jaar 115.009,72. Rustig aan In het algemeen is er van een naderend voorjaar aan de bloemenveiling nog niet zoveel te merken; tulpen doen het met nog geen twee miljoen nog rustig aan en in de prijzen zit ook weinig verandering: gemid deld zo'n 23 cent hetgeen merkwaardig ge noeg precies-gelijk is aan die van voorgaan de week en die van het vorig jaar om deze tijd. Aalsmeer, het land van de tulpen, zit al aardig tegen de tien miljoen stuks aan en drie miljoen narcissen. Als geheel is de aanvoer aan de CCWS thans op normaal peil voor deze tijd. Nog wat cijfers van gemiddelde prijzen in de afgelopen week. Zo hier en daar iets hoger, ook wel wat lager of zelfs gelijk. Amerikaanse anjers 51 (v.j.34) trosanjers 37 (34) anthurium 1,69 (1,97), snijgroen 19 (15), jaarrond troschrysanten 75 (69), idem geplo zen 94 (84), normaal troschrysanten 3,25(2,93) fresia 34 (33) gerbera 83 (65) leliekelken 1,19 (94) lelietak 1,11 (1,09) grote cambidum 81 (84) kleine 23 (26) grote rozen 76 (72) klein 48 (42) sonia 72 (69) belinda 51 (49). Als geheel dus een lijstje met weinig variatie in het prijzenbeeld. Het zal voor een belangrijk deel ook van de zon afhangen of in dit beeld wijziging gaat komen. Het op vijf dagen veilen van potplanten blijkt een goede zaak te zijn, evenals het zesdagen veilsysteem, die in de eerste maand van het nieuwe jaar reeds een verhoogde omzet te zien geeft. De vaderlandse lelièkwekers weten van wanten. Zij hebben in een klein aantal jaren het areaal uitgebreid in een tempo dat men nauwelijks voor mogelijk had gehouden. De lelie is qua oppervlakte dan ook het snelst groeiende artikel in de bollensector. Het is al opgerukt naar de vierde plaats op de bloembollenhitparade. En als het tempo zo blijft, dan zal de lelie binnen enkele jaren de narcis van de derde plaats op de ranglijst stoten. Ruim achthonderd kwekers hebben leliebollen in cultuur, maar wat men in tal van andere sierteeltsectoren kan zien, con stateert men ook hier: een betrekkelijk klei ne groep - zo'n honderd producenten - heeft 50% van het areaal in handen. Ruim 90% van de produktie gaat naar bloemkwekers. In hoofdzaak - 80% van dat deel - naar broeiers in het Westland, Rijnsburg en om geving, Roelofarendsveen en Aalsmeer. Bij de dokter geweest Een bolgewas als de lelie met een areaal van ruim 1100 ha en een stormachtige ont wikkeling, een dergelijk gewas vraagt om leadership. Een mening die wordt gedeeld door de directeur van de bloembollenraad in Hillegom, mr. F. B. M. Nederveen. Het bollenvak is via het struktuuronderzoek door Bosboom Hegener in feite „bij de dokter" geweest, zo zegt hij. Die dokter stelde de diagnose en schreef als medicijn voor: bundeling van het aanbod. Daar is, aldus Nederveen, wel zelfdiscipline voor no dig. Een heel moeilijk punt in het bollenvak, maar wel de moeite waard, want je wordt er financieel alleen maar beter van. Leidersrol voor CNB? Er is in de leliesector leadership nodig. Naar de persoonlijke mening van de heer Neder veen kan de Coöp. Ned. Bloembollencentra le, de CNB (ontstaan na een fusie tussen de bloembollenveiling HBG te Lisse en de veilingvereniging „West-Friesland" te Bo- venkarspel) als leliecentrale voor de produk tie gaan fungeren. Daar is studie voor nodig en die studie is al aan de gang. Onder meer draagt de Ned. Herstrukturerings Maat schappij (de Nehem) daar de nodige stenen aan bij. De directie van CNB heeft laten weten volledige medewerking te zullen ge ven. Ook de overheid zou welwillend tegen over een dergelijk plan staan. De regering zal beslist geen bezwaren ma ken, zo zei de heer Nederveen, als men het allemaal maar goed opzet. De vesting van CNB in Bovenkarspel lijkt geknipt om als centrale voor de lelieproduktie te gaan fun geren. Om te beginnen ligt die vestiging in de onmiddellijke nabijheid van de produk- tiecentra van lelies. Verder beschikt men daar voor een groot aantal moderne bloem bollencellen, waarin de lelies bewaard en geprogrammeerd kunnen worden. Daar is know how, daar zijn ook andere gebouwen beschikbaar, daar is bovendien mankacht aanwezig. Aan de bundeling van het aanbod kan de CNB-Bovenkarspel een forse bijdra ge geven. Door een kruising van Lilium speciosum en Lilium Auratum zijn fraaie zaailingen ontstaan. Onder andere de charmante Rose Pink Diamond, die u hierboven ziet. Garanties Het gaat niet om hobby's, aldus mr. Neder veen, maar om het inkomen van de leliekwe kers. Alleen door nauwe samenwerking en door bundeling van de krachten, zal men dat inkomen op peil kunnen houden. Niet alleen het aanbod bundelen uiteraard, maar ook de omvang van het aanbod in goede banen sturen. Aan explosieve uitbreidingen die geen mens kan bijhouden, heeft niemand iets. Daarom ook die studie over de opzet van het geheel. Het rapport zal de vakgeno ten worden voorgelegd en die zullen uiteind elijk ja of neen moeten zeggen. Verkeer We doen het in het bollenvak nog altijd niet goed, zo meent mr. Nederveen. Er wordt nog te veel geteeld met als motto „op hoop van zegen" (maar de lelies worden niet altijd duur betaald). Er wordt vooral te veel achter de markt aan gehold (en dat kan niet meer, omdat men dan te veel stroppen moet incas seren). Er wordt ook niet zelden gegokt (en daar valt helemaal geen goed woord over te zeggen). Door het achter de markt aanhol len, is men gekomen tot een zeer eenzijdig assortiment - het is vrijwel uitsluitend En chantment wat de klok wil slaan - en daar door is men ook veel meer kwetsbaar gewor den. Naar de mening van de heer Nederveen moet worden gestreefd naar een positief marketingbeleid samen met de instituten die voor dit doel beschikbaar zijn zoals het Landbouw Economisch Instituut, het Labo ratorium voor Bloembollenonderzoek, de Nehem, de Bloembollenraad, de Bloembol lenkeuringsdienst, en verder uiteraard ook de vereniging „De Lelie" en andere organi saties. Met een vrije teelt - zeker nu vier laboratoria in Nederland weefselteelt van lelies op hun programma hebben staan - kan de uitbreiding van het areaal veel te snel gaan, als men niet de vinger op de pols houdt. Dan kan je je met recht afvragen: „Quo vadis, lilium?" aldus de heer Neder- Promotie Bij een goed produkt - en dat is de lelie van Nederlandse komèf - moet de vraag via promotie worden beïnvloed. Maar als de uitbreiding in een razendsnel tempo zoals de laatste jaren gaat, dan is er gewoon niet tegenop te promoten. Dan kan de vraag nooit zó worden gestimuleerd dat het even wicht tussen vraag en aanbod blijft bestaan. Dan kunnen dus ook geen goede prijs en geen constante afname van Het gehele aan bod worden gerealiseerd. En vooral om die goede prijs is het per slot van rekening allemaal begonnen. Het in grote lijnen rege len van het aanbod kan door bundeling en daarmee houdt de oprichting van producen tengroeperingen nauw verband. Verder kan men niet gaan, omdat een van bovenaf opgelegde teelt regeling in de EEG geen haalbare kaart is. Naar de mening van de heer Nederveen kan de CNB-Bovenkarspel bij de ontwikkeling van dit alles een leiden de rol gaan spelen. De studie is nog gaande, maar het rapport zit er aan te komen. Het zal interessant zijn te zien welk besluit de verzamelde leliekwekers straks gaan compo neren!

Leidse Courant | 1978 | | pagina 8