Wij zijn niet afgestapt van ons RMS-ideaal' „CDA tijdje in oppositie gezond zijn' Betoging tegen positie vrouwelijke gevangenen Uitleg van CDA irriteert VVD dMl'priiactieweek Half miljoen voor Vietnamese vluchtelingen VERKEER EIST TWAALF LEVENS GUUR WEER HOUDT CARNAVALSVIERDERS VAN STRAAT ZUIDMOLUKSE REISDELEGATIE Hoofdstedelijk carnaval Het Amsterdamse Hilton-hotel schudde zaterdagavond op zijn grond- vesten, toen er het carnaval in alle hevigheid losbarstte. Miss Carnaval 1978 vermaakte zich aan de zijde van Justus van Maurik. een van de prinsen van de organiserende vereniging. Dolle, dwaze dagen Drie dolle, dwaze dagen namen dit weekeinde een aanvang in Maastricht. Prins Funs den Tweede ontstak daartoe in vol ornaat het kanon(netje) op het Vrijthof- Een volkomen verwrongen hoop metaal was alles wat er restte van de auto waarin dit weekeinde in Middelharnis drie mensen om het leven kwamen DEN HAAG Bij verkeersongelukken zijn dit weekeinde twaalf mensen om het leven geko men. Het ergste ongeluk deed zich voor in Middelharnis, waar in de nacht van zaterdag op zondag een auto tegen een boom botste. De drie inzittenden, de 29-jarige W. A. van der Aalst, de 28-jarige C. Hoek (beiden uit Oud- dorp) en de 17-jarige P. Jacobs uit Stellendam, kwamen om het leven. In Koudekerk aan den Rijn reed de 19-jarige R. de Wit met zijn auto tegen een boom. De 49-jarige D. A. van Genderen uit Nederhemert overleed nadat hij op zijn brommer een har taanval kreeg en onder een auto kwam. In Geldermalsen kwam de 33-jarige J. F. Schouten bij een brommerongeluk om. De 81-jarige W. J. Meyerink verloor in Apeldoorn het leven toen hij op de fiets door een personenauto werd aangereden. Ook de 11-jange André van He- mert stierf na met zijn fiets onder een auto te zijn gekomen. De 23-jarige L. de Graaf uit Bunschoten raakte met zijn wagen in een sloot en verdronk. Bij een frontale botsing bij de gemeente Wittem (L) overleed de 45-jarige W. J. Beaujean. In Rotterdam stierf de 61-jarige T. van Hulst na door een bus te zijn aangere den. De 21-jarige F. N. Smits kwam zaterdag om het leven toen hij op Rijksweg 58 bij de afrit Souburg van de weg raakte en in een sloot terecht kwam. SJPASSEMIG (ANP) Het carnaval is al weer een heel eind op streek. Zaterdag barstte het be neden de rivieren weer in alle hevigheid los, hoewel in Brabant de belangstelling voor de optochten beneden de verwachtingen bleef. Guur, regenachtig weer was daar debet aan. De kasteleins voeren er echter wel bij. Naar schatting zullen er deze dagen 350 optoch ten worden gehouden in al die steden die gedu rende vier dagen een an dere naam hebben aan genomen: Eindhoven heet 't Lampegat, Ber gen op Zoom is nu beter bekend onder de aan duiding 't Krabbegat, Den Bosch is weer Oe- teldonk en Breda 't Kie- legat. Een van de weini ge Limburgse plaatsen die van naam verandert gedurende de vier car- BINNENLAND leidse courantmaandag 6 februari 1978 pagina Agent gewond bij straatruzie met Molukkers BREDA Een agent van de gemeentepolitie van Breda is met een hersenschudding, een hoofdwond en vermoedelijk een gebroken neus opgenomen in het Laurens-ziekenhuis in Bre da, nadat hij in de nacht van zaterdag op zondag tijdens schermutselingen met een gToep Zuidmolukse en Neder landse jongeren met een straat steen vol in het gezicht was geraakt. De politie werd om kwart over drie gebeld, omdat ruiten wer den ingegooid van een nacht club. Bij aankomst bleek, dat twee groepen jongeren ruzie met elkaar hadden en dat in de zaak vernielingen waren aange richt. Nadat de politie de zaak had ontruimd, keerden de twee groepen zich buiten tegen haar. Ongeveer dertig jongeren gooi den met straatstenen. Volgens de politie bestond het merendeel van hen uit Zuidmolukse jonge ren. Nieuwe hoofdredactie Sijthoff pers Den Haag De raad van be stuur van Sijthof holding b.v. heeft benoemd tot hoofdredac teuren van de Haagsche Cou rant, het Rotterdamsche Nieuwsblad en de Goudsche Courant de heren G.A. de Kok en mr K. de Bruijn. De benoeming gaat 1 juli in. De huidige hoofdredacteur, de heer I H. A. M. Hoefnagels is, zoals gemeld, benoemd tot lid van de raad van bestuur van Sijthof holding bv. De heer De Kok is thans hoof dredacteur van de Provinciale Zeeuwse Courant, de heer De Bruijn is adjunct-hoofdredac teur van de Haagsche Courant ROTTERDAM (ANP) - Enkele honderden mensen hebben za terdagmiddag in Rotterdam ge demonstreerd tegen de heersen de situatie in de Rotterdamse vrouwengevangenis. De demon stratie, die werd georganiseerd door de Rooie Vrouwen, richtte zich tegen de slechte opvang en behandeling van gevangenen in de enige vrouwengevangenis in Nederland. Op het Schouwburgplein, waar men zich verzamelde, werden de demonstranten toegesproken door de Tweede-Kamerleden Roethof (PvdA), mevrouw Wes- sel (D'66) en de Rotterdamse wethouder van sociale zaken Elisabet Schmidt. Zij riepen op tot solidariteit met de gevange nen en drongen aan op meer opnheid van het hele gevange niswezen. De heer Roethof wees erop, dat sinds de nieuwe rege ling voor de rechtspositie van de gedetineerden van kracht is ge worden, er tientallen klachten uit de penitentiaire inrichting voor vrouwen (PIV) zijn geko men en dat een groot aantal gegrond is verklaard. Een van de balangrijkste bezwa ren tegen de vrouwengevange nis is, dat de vrouwen worden gediscrimineerd ten opzichte van mannelijke gevangenen. In de PIV in Rotterdam zitten on geveer zestig gedetineerden van allerlei groepen: lang- en kortge straften, vrouwen die al veroor deeld zijn en vrouwen die nog op het proces wachten, jongere en oudere vrouwen en verslaaf den door elkaar. navalsdagen is Heerlen. Deze plaats doet het grondig en heet nu Sj- p assem ig. De meeste carnavalvier- ders blijken zich in boe renkiel te hullen. Een Helmonds bedrijf dat zich in dit doort kledij heeft gespecialiseerd heeft er dit jaar zo'n 400.000 geproduceerd. Daarnaast heeft men de keus uit Bossche wanten en troepzakken, plastic neuzen, kale koppen, ex tra boezems, flaporen en de traditionele toeters. Morgenavond is het alle maal weer voorbij. Maar fanatieke carnavalvier- ders hoeven de kiel maar drie weken in de motteballen te leggen, want dan is het inmid dels weer halfvasten. Het carnaval heeft ook weer de nodige ongeval len tot gevolg gehad. Een daarvan gebeurde in Vessem (Br.) waar een jongen na een avondje carnaval thuis nog wat frites wilde bakken. De vlam sloeg in de pan en bij de blus- singspogingen liep zowel de jongen als zijn ou ders ernstige brandwon den op. Ministeriële hospartij Minister Wiegel van Binnenlandse zaken en mevrouw Gardeniers, minister van CRM, hosten er in gezelschap van de Limburgse gouverneur Kremers vrolijk op los tijdens het carnaval in Maastricht. Het drietal werd door de plaatselijke Tempeleers in boevepak gehesen. (Van onze parlementaire redactie) SCHIPHOL „Onze reis naar de Molukken en Jakarta moet gezien worden als een aarzelende aanzet tot een gesprek". Dit zei de heer L. Ch. Mantouw zaterdag voor het vertrek van vijf vooraanstaande Zuidmo- tukkers uit Nederland naar Indonesië. De „vijP' worden 5 maart in Nederland terug verwacht. De vijf Zuidmolukkers zijn de heren Th. O. Kuhuwael (oud-minister van onderwijs in het kabinet-Manusama), L. Ch. Mantouw (mede-voorzitter van de Nederlands-Zuidmo- lukse overlegcommissie), R. Metekohy (op bouwwerker), J. Manuhutu (kerkelijk jonge- renleider) en ds. Rutumalessy (predikant Zuidmolukse kerk). De heer Kuhuwael, op wie vorige week zondagavond een aanslag werd gepleegd maar die nu weer redelijk is hersteld, leidt de groep. De heren Kuhuwael en Mantouw betoogden dat ieder van de vijf als privé-persoon naar Indonesië gaat, niet namens een of andere groepering. „Ons bezoek aan Indonesië houdt beslist niet in dat wij van ons RMS- ideaal zijn afgestapt. Wij büjven dat ideaal nastreven. Wij hebben de vrijheid gekregen daar met wie dan ook in contact te komen. In een zaterdag in Utrecht gehouden bijeen komst van de Federatie Masmalra, die de ongeveer zesduizend Zuidóóst-Molukkers verenigt, heeft deze groep haar wensen aan het adres van de Nederlandse autoriteiten neergelegd. De Zuidoostmolukkers willen meer faciliteiten voor onderwijs en werkge legenheid en meer steun bij eventuele terug keer naar de Molukken. Veel Zuidoostmo lukkers, met name de ouderen, willen graag naar hun land van herkomst terug. Zij vormen de grootste minderheid binnen de Molukse gemeenschap in Nederland; zij spreken een eigen taal, zijn grotendeels rooms-katholiek en lopen in het algemeen niet warm voor de RMS-gedachte. De vergadering had kritiek op de regering snota over het Zuidmolukse vraagstuk, om dat de Molukkers nauwelijks een eigen in breng hebben kunnen leveren. OUD-MINISTER BOERSMA: Ook de heer Kuhuwael (voorgrond), op wie vorige week een aanslag werd gepleegd, vertrok zaterdag van Schiphol voor de reis naar Indonesië. Achter hem een ander delegatielid, de heer L. Ch. Mantau NIEUWE BUS (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Oud-minister van Sociale Zaken drs. Boers- ma is pessimistisch over de le vensduur van het kabinet-Van Agt. In het VARA-radiopro- gramma „Dingen van de dag" zei hij zaterdagmiddag dat er veel conflictstof voor CDA en VVD in het verschiet ligt. Als mogelijke zaken, waarover het kabinet zou kunnen struike len noemde hij de abortuskwest ie, de grondpolitiek, de vermo- gensaanwasdeling en de bezui nigingsoperatie. Boersma zei, dat hij bereid is, het kabinet de rit te laten uitzitten, maar dan moet het kabinet dat ook wel mogelijk maken. „Ik vind dat de hoofdlijnen van het beleid van het kabinet Den Uyl moeten worden voortgezet en dat ook het CDA-programma uitgevoerd moet worden. Maar dan zal de WD op bepaalde belangrijke onderwerpen bakzeil moeten halen, wil het kabinet Van Agt kunnen blijven bestaan", aldus Boersma. Gevraagd naar zijn mening over een mogelijke toekomstige sa- Uitbreiding UC-fabriek Almelo (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG In de VVD-frac- tie is irritatie ontstaan over de uitleg die het CDA-kamerlid Van flouwelingen bij herhaling geeft van de Kameruitspraken over de ultra-centrifugcfabriek in Almelo en de levering van verrijkt uranium aan Brazilië. „Hij sticht daarmee verwar ring. Ik betreur dat zeer" zo reageerde zaterdag het VVD- Kamerlid Portheine Volgens de liberale afgevaardig de heeft het parlement met zijn uitspraken niets aan de uitbrei ding van de UC-fabriek in de weg gelegd en met betrekking tot de leveringsovereenkomst met Brazilië hooguit de uitwerk ing daarvan scherp omlijnt. „Van nadere eisen of nieuwe voorwaarden waarover de heer Van Houwelingen steeds spreekt, is geen sprake". Het Kamerlid Van Houwelingen verklaarde zaterdag voor de Va- ra-radio, dat met de uitbreiding van de Almelose kernbrandstof- fabriek nog niet kan worden begonnen. Dat zou volgens hem pas kunnen als de Bondsrepu bliek akkoord is gegaan met de Nederlandse eis om eerst met Brazilië overeenstemming te be reiken over een regeling met waarborgen tegen militair ge bruik van het kernmateriaal. Volgens Portheine kan absoluut niet worden gesproken van een nieuwe eis van ons land. Hij wijst erop, dat de overeenkomst met Brazilië reeds voorziet in de totstandkoming van een waar- borgenregeling. menwerking tussen PvdA en VVD zei Boersma tenslotte, dat het gezond zou zijn als het CDA eens een poosje in de oppositie terecht zou komen. Op de Bedrijfsauto-RAI, die deze maand wordt gehouden in Amsterdam, zal een nieuw model autobus te zien zijn, dat in tal van opzichten afwijkt van zijn voorganger: betere verwarming, verlichting en ventilatie, lager geluidsniveau, ruimere in- en uitstap, comfortabele zitplaatsen en een afzonderlijke zitplaats voor mindervaliden. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN De stroom vluchtelingen uit Vietnam, Laos en Cambodja naar het niet-communistische Thailand houdt aan. Er verblijven op het ogenblik ongeveer 90.000 mensen in kampen en dat brengt uioeilijkheden mee, die de Thaise regering niet alleen kan oplossen. De in Groningen gevestigde Stichting Comité Hulpverlening Zuid-Oost-Azië heeft zich het lot aangetrok ken van deze vluchtelingen. Twee van haar bestuursleden, vertegenwoordiger Henk van der Velde (34) uit Bedum en student Koos van Houdt (23) uit Groningen, respec tievelijk voorzitter en secretaris, zijn het afgelopen weekeinde in ons land terugge keerd na een kort bezoek. Zij hebben kun nen constateren dat het geld dat uit ons land is overgemaakt (vorig jaar ruim hon derdduizend gulden) goed wordt besteed. De nadruk valt op „zelfhelpprojecten", maar om de nood enigszins te lenigen, is nog veel meer nodig. De stichting hoopt in april in een actieweek een half miljoen gulden in te zamelen. Het Nederlandse geld gaat naar de CAMA (Christian and Missionary Alliance), een Amerikaans zendingsgenootschap dat de laatste jaren meer sociaal actief is. De CA MA is de enige particuliere organisatie, vol gens de beide Groningers, die zich het lot van deze vluchtelingen aantrekt. Zij werkt nauw samen met de Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor Vluchtelingen en de regering. Gezamenlijk wordt regelmatig overlegd. Een vrij unieke situatie, volgens Koos van Houdt. Een deel van de vluchtelingen, die soms na lange omzwervingen in Thailand zijn aange komen, is naar Amerika en Europa- doorge stroomd, de rest is in afwachting in kampen ondergebracht.Ze krijgen voedsel, kleding en onderdak van de regering, de CAMA helpt in de vorm van projecten, zoals het houden van kippen en varkens, visvijvers (waar een snel groeiende soort in wordt uitgezet), groente-tuinen en het maken van eigen kleding. Dit laatste wordt het „naaima chineproject" genoemd. Met de Thaise be volking is enige handel in de producten ontstaan. De Nederlanders hebben zes kampen be zocht en gezien dat de nood hoog is. In het eerste kamp, vijfhonderd kilometer van Bangkok, verblijven de zogenaamde „boo tjesvluchtelingen". Alleen zij die wat geld hebben, wonen in een hutje, de rest blijft op de boten. Een groep van 31 mensen, vertelt Van der Velde, heeft op een zeven meter lang bootje drie weken moeten wach ten alvorens aan land te worden toegelaten. De grote vraag voor deze mensen is: welk land neemt ons op? In een ander kamp verblijven bijna 14.000 meo's, een bergstam uit Laos. Hier zijn 21 naaimachines, die aan veertig vijftig men sen bezigheid verschaffen. In de bergen nabij de grens zijn nog eens 10.000 meo's ondergebracht. De Nederlanders vernamen van een gezin dat drie maanden lopend onderweg was geweest. In een doorgangs kamp trof men nette huisjes aan. Hier stond een bus gereed voor zestig mensen die naar Frankrijk en België zouden gaan. Maar de meeste indruk maakte een kamp waar 1600 Vietnamezen in vier grote gebouwen verblij ven. Grote zalen waren met behulp van spaanplaat onderverdeeld in hokjes. „De enige privacy die de mensen hadden was als ze 's avonds onder hun muskietennet kro pen", vertelt Henk van der Velde. Het groot ste kamp telt ruim 23.000 bewoners. In het ene kamp is veel meer mogelijk dan in het andere, vindt Koos van Houdt. Op merkelijk vindt hij het dat er een goede verstandhouding is met de plaatselijke be volking, hoewel de Thai van nature niet zo op de Vietnamezen is gesteld. Niettemin wordt het beter geacht dat ze naar een ander land doorstromen. Er zijn aanwijzin gen dat de regering van Thailand met het oog op de komende verkiezingen zich meer van het lot van de vluchtelingen zal aantrek ken. Koos van Houdt:„Per kilometer die we afgelegd hebben is zeker een tientje nodig, dat maakt 500.000 gulden." Henk van der Velde: „Onze stichting vindt dat de nood in zuid-Oost-Azië meer aan dacht verdient. Wij doen in de eerste plaats een beroep op het christelijk deel van de bevolking." Men wil in de laatste week van april actie voeren, omdat het op 30 april drie jaar geldeden is dat Vietnam communisti sche werd. Vorig jaar kwam er aan giften ongeveer 500.000 gulden binnen bij de stich ting. Voor diverse projecten betaalde zij 46.600 dollars. De CANA-projecten worden voor zestig procent met Nederlandse hulp gefinancierd. Volgens de beide Nederlanders is er nu in Zuid-Oost-Azië sprake van enige ontspan ning. Toch gaat de vluchtelingenstroom door. Het zijn mensen die de vrijheid verkie zen boven een politieke heropvoeding door het regime, een regime dat wat Cambodja betreft, ook nog wreed is. De stichting is in 1973 ontstaan, aanvanke lijk alleen voor Zuid-Vietnam. Dat zij in Groningen zetelt is teovallig; het is een landelijke instelling.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7