tegen openhouden vuilnisbelt Bollenkwekers protesteren Handelwijze Boogmij is onbehoorlijk' Leimuidenaren willen meer winkels in centrum Koninklijk zilver voor L. v. Wijngaarden EERSTE LUSTRUM BIJ „BAMBINO" LEIDSE COURANT MAANDAG 6 FEBRUARI 1978 PAGINA 5 Agrarisch afval kan vele zi teerde Staten beweert zelfs dat de vuilnisbelt al lang gesloten is en dat er al een maand geen afval meer wordt gelost. „Alleen een beetje tuinvuü", zo luidt de toelichting. Geconfronteerd met het feit dat nog dagelijks vrachtwagens met bedrijfs- en huisvuil af en aan rijden krijgt het telefoongesprek al gauw een andere toon. „De provincie ue- raadt zich op het moment op maatregelen om het storten van huisvuil zo snel mogelijk te beëindigenNoordwijkerhout zou als beheerder van de vuil stortplaats in moeten grijpen. Dit wordt kennelijk niet gedaan. Hopelijk komt het niet zover dat we de gemeente Noordwijker hout moeten dwingen om de stortplaats te sluiten". WASSENAAR De heer L. Y. van Wijngaarden heeft zijn veertigjarig jubileum bij de firma Garage Jansen aan de Rijkst straatweg gevierd met een bijzonder drukbezochte receptie in de nieuwe showroom van de firma. De heer Van Wijngaarden, die' in 1938 als 17-jarige jongeman de functie van kantoorbediende bij het autobedrijf aanvaardde werd na een aantal jaren tot' procuratiehouder benoemd. Hij heeft in het bedrijf drie generatief Jansen meegemaakt: de oprichter F. P. Jansen, diens beide zoortf Herman en Gerrit, waarvan laatstgenoemde intussen is overlederr terwijl de Heer Herman Jansen zich uit de zaak heeft teruggetrok-' ken en nu kleinzoon F. P. Jansen jr. die de direktie voert. I De heer A. J. M. van der Klaauw kwam als loco-burgemeesterj de gelukwensen van het gemeentebestuur aanbieden, maar ook no£ een officieel blijk van waardering overhandigen: de versierselen- behorend bij de toekenning van de zilveren eremedaille, verbondei^ aan de orde van Oranje Nassau. De gelukwensen die in de loop van de middag werden aangeboden1 kwamen niet alleen van relaties uit de autobranche: de heer Van1, Wijngaarden is in zijn vrije tijd een zeer gewaardeerd leider van"' zangkoren in Voorschoten, Leiden en Kaagdorp. Presidente Vrouwengilde in de bloemetjes gezet OEGSTGEEST De presiden te van het Katholieke Vrou wengilde, mevrouw J. Staal van Santvliet heeft zaterdag op grootse wijze het feit herdacht dat zij tachtig jaar geleden werd geboren. Vele tientallen Oegstgeestenaren kwamen de jarige presidente gelukwensen. Onder hen waren vertegenwoor- digsters van zusterverenigingen zoals de hervormde vrouwen-i dienst. Tijdens de receptie werdi tevens een felicitatiebrief vanj burgemeester Van Eysinga en- zijn echtgenote voorgelezen Na- - mens het gilde bood mevrouw, Pieck-Fernandes mevrouw." Staal een paar planten aan. Leiderdorpse gezinnen verzetten zie tegen speculatieve woningverkoop Gemeente achter bewoners Splinterlaan: Uit de LC van 26 januari LEIDERDORP Boogmij b.v. uit Hilversum, de beheersmaatschappij van de 65 woningen aan de Splinterlaan en omgeving waarvan de bewo ners in verzet zijn gekomen tegen de voorgeno men verkoop van hun huizen (zie de LC van 26 januari j.l.), behoeft op geen enkele wijze op medewerking van de gemeente te rekenen. Dit heeft wethouder C. Gordijn in een gesprek met Boogmij te kennen gegeven. De wethouder heeft Boogmij er ook op gewezen, dat het onbehoor lijk is de bewoners, die het alleen maar van geruchten moesten hebben, zo lang in onzeker heid te laten. Als resultaat hiervan heeft Boogmij per brief van 2 februari aan de bewoners medegedeeld, dat de eigenaar Huis en Haard B. V. de bedoeling heeft het woningbezit af te stoten. „Wij streven er naar de huurders in de gelegenheid te stellen zelf hun woning in rijkdom te verkrijgen en hierbij met een naar onze mening redelijke aanbieding te komen inclusief een voorstel voor de eventuele financiering," zo staat te lezen in de brief van Boogmij. De bewoners hebben intussen het plan opgevat een bewonersvereniging op te richten. Er is reeds een aktiecomité gevormd die een vergadering van alle bewoners heeft georganiseerd op don derdag 9 januari. Dit aktiecomité heeft zich van de nodige deskundige steun weten te verzekeren, onder andere van het CDA-raadslid Mr. J. Reu- gebrink die de bewoners juridische bijstand "heeft toegezegd. In de vanavond te houden ge meenteraadsvergadering zal de Heer Reugebrink namens de CD A-fractie vragen aan het college van b. en w. stellen over deze zaak. Vrienden van het lied op televisie OEGSTGEEST De vereni ging „Vrienden van het lied" komt aanstaande zondag op televisie. Zaterdagavond kwam er een cameraploeg van de NOS naar het huis van de familie Ekker v.d. Pas, de „residentie" van de vereni ging. om opnames te maken. De opnames worden zondag 12 februari om vijf uur 's mid dags op Nederland 11 uitge zonden in het programma „Sprekershoek". Rond acht uur zaterdagavond snorde de camera om het op treden van alt-mezzo Elizabeth Cooymans, met begeleiding van Jo Dusseldorp en de tenor Peter Kokkelmans met bege leiding van Tome Ehlen vast te leggen. Het programma ver meldde liederen van Hermann Reutter, Peter Cornelius, Mat- Elizabeth Cooymans tijdens de televi?ie-opnames tie Niël, Benjamin Britten, Claude Debussy, Francis Pau- lenc en duetten van Gabrièl Fauré Saint-Saens en Brietten. Tijdens de pauze werden en kele vraaggesprekjes ingelast. Zwemclub Alkemade nog steeds in de lift Alkemade De zwem- en polo club Alkemade heeft ook dit weekeinde bewezen, dat de club enorm in de lift zit. Zaterdag kwamen twee zwemstertjes bij de Speedojaargangwedstrijden in Bodegraven uitstekend Voor de dag. Met een zeer goede 1.37.9 op de rugslag legde Leo- nie van Hameren beslag op een tweede plaats. Sylvia Bakker werd met 1.38.1 derde op dit nummer. Zondag kwam Alkemade bij na tionale wedstrijden in de Does in Leiderdorp nog beter voor de dag. De 100 meter rugslag onder de 10 jaar was volledig voor Alkemade: 1. Sylvia Bakker (1.37.1), 2. Leonie van Hameren en 3. Ingrid Ludlage. Bij de jongens onder 10 jaar ging even eens op de rugslag de overwin ning naar Don de Jeu. Mariëlle Droogh eindigde bij de meisjes onder 12 jaar op de vrije .slag met 1.22.0 op een derde plaats. De jongens onder 12 jaar wisten niet wat ze zagen toen drie Al- kemadese zwemmers op de schoolslag de eerste drie plaat sen bezetten: 1. Michel Bakker, 2. Renee van Beek en 3. Ruud van Es. Jim van Es kwam op de 1500 meter vrije slag op 21.05.00 uit. Irma van der Hoorn werd op de 200 meter wisselslag bij de dames tweede. Een zelfde plaats behaalde ook Leonie van Hameren op de 100 meter vlin derslag onder 10 jaar (1.49.3). Derde op dit onderdeel werd Sylvia Bakker. Op de honderd meter rugslag onder 12 jaar leg de Mariëlle Droogh bij de meis jes en Ruud van Es bij de jon gens beslag op een derde plaats. OEGSTGEEST - De Oegst- geestse bejaarden gaan morgen een bustochtje maken. Een en ander wordt georganiseerd ter gelegenheid van carnaval. De tocht begint morgenochtend in Oegstgeest en eindigt in Wasse naar waar de rit carnavalesk wordt uitgeluid. Er zijn nog zes plaatsen open in de bus. Deelne mers betalen 18,50. NOORDWIJKERHOUT „We hebben ernstige bezwaren tegen het open houden van de 'vuilnis belt voor het storten van agrarisch afval. In boile- nafval komen veel ziek ten voor zoals geelziek en aaltjesziek. Dit heeft voor de kwekers nabij de vuilnisbelt rampzalige gevolgen. Tot op heden bleef dit beperkt omdat er industrievuil en puin over het besmette bloem- bollenafval werd gestort. Nu de provincie over weegt om de overvolle vuilnisbelt alleen voor agrarisch afval open te houden, vragen we ons af of de ramp straks nog te overzien valt", zo luidt de inhoud van een „brief op poten" die de gebroe ders Verdegaal namens een aantal bollenkwekers aan de Delftweg, heeft gestuurd naar Provincia le Staten van Zuid-Hol land. „Duidelijk is dat de vuilnisbelt vol is", zo stellen de broers Paul en Henk Verdegaal. „Al jaren lang hebben we last van over waaiend plastic, papier en stank. Bijna elke avond zijn we op jacht naar de levensgrote ratten die zich te goed doen aan onze bloembollen. We hebben nooit geklaagd omdat er telkens weer gezegd werd dat de belt binnenkort gesloten zou wor den, omdat de maximale hoogte zou zijn bereikt. Vorig jaar be sloten Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland om de vuilstort plaats te sluiten met ingang van 1 januari 1978. In de praktijk wordt nu, een volle maand later, nog dagelijks afval gestort. De vuilnisbelt heeft nu een hoogte van ongeveer 10 meter bereikt", aldus de verontruste bloembol Leimuiden Veel Leimuidenaren zijn van me ning dat het bestaande winkelapparaat in de dorpskern moet worden uitgebreid. Dat blijkt uit een enquête die onlangs in de gemeente werd gehouden. De vragen waren met name gericht op de toekomstige inrichting van de dorpskern. De Leimuidenaren die aan de enquête deelnamen legden ook een duidelijke voorkeur aan de dag voor nieuwe detailvestigingen. Wat er precies met de enquête-resultaten zal gebeuren, moet nog in de raadsvergadering worden besproken. Vermoe delijk zullen de wensen van de Leimuidenaren worden vastgelegd in het ontwerp-bestemmings- plan Dorpskern 2. Als de enquête-resultaten onverkort zullen worden overgenomen, zal Leimuiden zijn poorten in de toekomst wagenwijd openzetten voor nieuwe be drijven. Voor wat betreft de dorpskern zullen deze evenwel ambachtelijk moeten zijn. Een grote voorkeur werd gegeven aan bedrijven I in de maatschappelijke en dienstverlenende sector. Ook staan de Leimuidenaren positief tegenover i het inrichten van een aantal ligplaatsen voor j kleinere boten aan het Noordeinde. Ook de verbe tering van de plaatselijke situatie voor fietsers en voetgangers staat hoog op het verlanglijstje van de geënquêteerde Leimuidenaren, evenals de uit breiding van het aantal parkeerplaatsen. Bovendien gaven de Leimuidenaren te kennen twee dorpspleinen te willen hebben: namelijk een bij de dr. Stapenséastraat en een bij de hervormde kerk aan de Dorpsstraat. BRAND BIJ FASSON OP HET NIPPERTJE VOORKOMEN Het heeft weinig gescheeld of de fabriek van Fasson in Hazers- woude was in brand gevlogen. Rond half elf zaterdagmorgen werd bij toeval ontdekt dat de koolstof in de filterketelinstalla- tie was gaan gloeien. De oor zaak hiervan is nog onbekend. Wanneer dit niet bijtijds was ontdekt zou de installatie zeker door oververhitting in brand zijn gevlogen. De inderhaast op getrommelde brandweer heeft met assistentie van de beman ning van de Alphense blusboot de schade kunnen beperken, tot waterschade. Gedurende vieren twintig uur zijn de manschap pen bezig geweest de filterkete- linstallatie nat te houden. Illlllllllllllllllll WASSENAAR - De r.k. Montessori-kleuterschool „Bambino" in het Van Polanenpark heeft onlangs het eerste lustrum gevierd. Daarbij waren ook de kleuters uit de dependance in de St. Jan Baptistschool aanwezig. Het lustrum viel samen met het carna valsfeest en het carnaval werd dan ook het thema van de feestviering. Alle kleuters kwamen 's morgens, verkleed als clown, op school en daar werden zij voorzien van hoedjes, pruiken, kragen, schmink enzovoorts. Er werd een aantal spelletjes gedaan waarbij een aantal ouders de leidsters assisteerde. Ook de leidsters en ouders waren als clowns verkleed! 's Middags maakten de jeugdige clowns op versierde fietsen, step pen, skelters en andere voertuigen een rondgang door het Van Polanenpark. Het feest werd besloten met een optreden van het poppentheater „Ronzebons" Er werden uiteraard ook geschenken aan de school aangeboden, onder meer namens de ouders een dia-projector. VOORSCHOTEN Zaterdags morgen overleed op 60-jarige* leeftijd de heer Henk Trel, de* oprichter van het r.k. georgani-c seerde jeugdwerk van Voors schoten en mede-oprichter vanj de Moeder Gods Parochie^ Henk Trel was niet alleen bin nen het r.k.-gedeelte van Voor schoten een begrip als sociaal bewogen man, maar bekend in het gehele georganiseerde jeugdwerk van Voorschoten kort na de laatste wereldoorlog. In 1945 richtte hij letterlijk met een oude schoen en een slof de r.k. verkennersgroep St. Laif- rentius op. Deze groep telde al snel bijna tweehonderd leden. Kort daarna volgde voor de r.k. meisjes de St. Irmagroep. Hij was zijn tijd ver vooruit door een samenwerking aan te gaan met de niet-confessionele pad- vindersgroepen in Voorschoten. Samen met de heer A. de Groot, de algemeen leider van de met- confessionele padvinders wist hij een samenwerkingsverband tot stand te brengen die voorna melijk bestond uit financiële en organisatorische samenwerking. Bekend waren o.a. de gezamen lijke St. Jorisvieringen. Van zijn werk is weinig overge bleven. Thans is er vrijwel geen samenwerking meer tussen de diverse padvindersgroeperingen en binnen de r.k. gemeenschap zijn er nu zelfs twee groepen, die elkaar te vuur en te zwaard bestrijden. In de periode van Henk Trel kregen de padvin dersgroeperingen twee eigen ge bouwen: De Kimshoeve en Im- peesa. Hij nam in 1957 afscheid van de Voorschotense padvin ders en werd bij die gelegenheid benoemd tot erelid van de Ne derlandse Padvindersbeweging. Voor die tijd werd hij al onder scheiden met de gouden SL Ja- cobsstaf. Woensdagmorgen om 11 uur is er een Eucharistieviering in de Moeder Godskerk met daarna de begrafenis op het r.k. gedeel te van de begraafplaats „Rosén- jurgh". Paul en Henk Verdegaal op hun bedrijf bij de vuilstortplaats lenkwekers. Naar aanleiding van het besluit dat G.S. vorig jaar nam, om de vuilstortplaats te sluiten, stelde het provinciale statenlid W. van der Berg (Boerenpartij) schrifte lijke vragen. Hij deed de sugge stie om de stortplaats open te houden voor het storten van bloembollenafval door Noord- wijkerhoutse bloembollenkwe kers. Het agrarisch afval is vol gens de heer van der Berg mi lieuvriendelijk en sterk inklin kend. Aanleiding voor devragen van het statenlid vormden de financiële bezwaren van enkele Noordwijkherhoutse kwekers tegen het storten van afval op het. VAM-overlaadstation in Voorhout. De VAM hanteert daar een tarief van 42 gulden per ton, terwijl bij de Noordwij- kerhoutse vuilstortplaats slechts 8 gulden per vierkante meter huisvuil in rekening werd ge bracht. „Een groot bedrijf met 10 hecta re bollenland heeft ongeveer 5 ton afval per jaar. Je kunt de kosten van het afvalstorten doorberekenen. Die paar tien tjes meer wegen beslist niet op tegen het besmettingsgevaar voor andere kwekers. Voor ons is de VAM in Voorhout een goede manier om van het afval af te komen", aldus de gebroe ders Verdegaal. „Ik hou m'n hart vast voor als de vuilnisbelt in de zomer gaat stuiven", voegt Paul Verdegaal er aan toe. „Het kleinste schille tje van een hyacintenbol is al genoeg om „geelziek" dat het gevreesde zwartrand veroor zaakt. over te brengen. Wij lo pen dan het gevaar dat onze hele partij bollen wordt afge keurd en dat we na verloop van tijd een slechte naam krijgen. Toen elke tuinder twee jaar ge leden geplaagd werd door dat geelziek, kregen wij de verwij ten te horen en niet de gemeente Noordwijkerhout die elk jaar 400.000 gulden verdient aan de vuilnisbelt". Een deskundige van het Labora torium voor Bloembollenonder- zoek drukt zich voorzichtig uit, als hij stelt: „Ze hebben geen ongelijk. Als ziek bollenloof over de velden stuift is er een grote kans dat het gezonde ma teriaal aangetast wordt. Het is wel zo dat de meeste kwekers het zieke materiaal op het eigen terrein vernietigen met chemi sche middelen. Als het daarna op de stortplaats komt. kan het geen kwaad meer". „Veel gevaarlijker wordt het als de kwekers het zieke afval na uitdroging storten. Over het al gemeen denkt men dat de bacte riën na uitdroging niet meer actief zijn. Enige tijd geleden is met een laboratoriumtest aange toond dat de bacteriën ook na uitdroging van het zieke blad, nog maanden actief zijn". De gemeente Noordwijkerhout houdt zich bij monde van de heer De Boer, directeur Ge meentewerken nogal op de vlak te. „Ik kan alleen maar zeggen dat ik het een ingewikkelde zaak vind. De vuilnisbelt is nog niet gesloten. De provinciale overheid is nog steeds bezig met het zoeken naar een goede op lossing voor het ararische afval. Een woordvoerder van Gedpu- Stimulator r.k. jeugdwerk; Voorschoten overleden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5