Rob de Eerste neemt bezit van Leiden Werkloosheid Leidse regio licht gestegen Leidenaars mishandeld ESP! Studium Generale Uitstekend recital Caio Pagano Redelijk spel bij Interact '78 MAANDAG 6 FEBRUARI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 fiiWiHi LEIDEN De werkloosheid in de regio Leiden is in januari licht gestegen. De toena me moet worden toegeschreven aan de nor male seizoensinvloeden. Er was enige stij ging van werkloosheid bij bouwvakarbei ders en bij ongeschoolde arbeiders. Eind januari stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden 63 mannen en 17 vrouwen meer dan eind december inge schreven. In vergelijking met vorig jaar januari is de werkloosheid bij de mannen thans 167 lager. Bij de vrouwen is hij groter, namelijk 109. De jeugdwerkloosheid nam verder af. In januari 1977 stonden 502 jeugdige mannelij ke werkzoekenden tot en met 22 jaar bij het Arbeidsbureau ingeschreven. In januari 1978 waren dat er 389. Bij de vrouwen zijn de cijfers: 1977: 321, 1978: 324. De werkloosheid in de diverse gemeenten die onder het Gewestelijk Arbeidsbureau ressorteren is als volgt. Tussen haakjes zijn ter vergelijking de cijfers van vorige maand gegeven. Mannen Vrouwen Alkemade 55 41) 21 18) Katwijk 286 247) 84 79) Leiden 1630 (1595) 500 (497) Leiderdorp 88 85) 54 52) Oegstgeest 81 87) 46 41) Rijnsburg 38 39) 9 11) Valkenburg 12 14) 5 4) Voorschoten 114 121) 39 36) Warmond 17 21) 8 11) Zoeterwoude 22 27) 14 14) overige 14 17) 4 4) Totaal 2357(2299) 784(767) Leiden Een 31-jarige en een 23-jarige Leidenaar zijn door de Leidse politie ingesloten op verdenking van mishandeling en vernieling. De Leidenaars gingen zaterdagnacht rond twee uur enkele nietsvermoedende voorbijgangers te lijf. Een en ander geschiedde in de Nieuwstaat. Het duo, dat onder invloed verkeerde, was daar bezig ruiten in te slaan met een stuk hout. Toen daarover door vier voorbijgangers opmerkingen werden gemaakt, bedreigden de Leidenaars het viertal, een 24-jarige vrouw en een 34-jarige, een 27-jarige en een 24-jarige man, allen uit Leiden. De vrouw liep bij de vechtpartij, die ontstond, oogletsel op. Een van de mannen moest met een jukbeenfractuur in het ziekenhuis worden opgenomen. De twee Leidenaars zijn bekenden van de politie. Zij zullen worden voorgeleid door de officier van justitie. LEIDEN De staatsgreep was kort maar krachtig. Za terdagmorgen omstreeks elf uur marcheerde prins Rob de Eerste, geflankeerd door de Raad van Elf en een krachtige boerenblaaskapel de trappen van het stadhuisbordes aan de Breestraat op en dwong Bur gemeester Vis alzo tot de overhandiging van de sleutels van de stad Leiden. Burgemeester Vis deed dat la chend - in de wetenschap dat carnavalsregimes altijd heftig, maar kort zijn - en gaf hier mee zijn Leidse burgers gedu rende enkele dagen over aan de grillen van carnavalsvereni ging de Hutspotten, terwijl hij ondertussen een tegenstaats- greep voorbereidt. „Vrolijk zijn en plezier hebben", was en is de belangrijkste verplich ting die het strakke bewind gedurende deze dagen aan de burgers oplegt. Burgemeester Vis verklaarde dat er bij hem weinig aarze ling bestond om het lot van zijn Leidenaars tijdelijk in handen van Rob de Eerste en zijn elf trawanten te geven. „U staat altijd klaar voor anderen en daarom durf ik U best het bestuur van deze stad toe te vertrouwen. We horen veel kri tiek op de wijze van carnaval vieren in het Noorden vanuit het Zuiden, maar laten wij dat naast ons neerleggen en het bij de noordelijke manier hou den. Wij vinden dat U het goed doet," aldus de onttroonde burgervader. Zijne prinselijke hoogheid Rob de Eerste beloofde van zijn kant geen misbruik van zijn machtspositie te maken. „We zullen geen rare dingen uithalen," beloofde de carna valsprins. Als doekje voor het bloeden kreeg de burgemees ter de eerste, echte en enige draagbare kabeltelevisie aan geboden (een verouderd zwart wit model met tuinslang), „om dat ik weet dat U zich daar nogal mee bezighield toen U nog aan de macht was," aldus het doorluchtige heerschap. Burgemeester Vis beschouwde het geschenk als een waarde volle stap in de goede richting, namelijk het bekabelen van geheel Leiden. overheerste het eerste gedeelte van de langgerekte optocht. Het Leidse muziekkorps Kunst en Genoegen (50 jaar oud, het is de leden niet aan te zien) kon in het begin Ome Joop nog wel even overstemmen, maar dat bleek maar van tij delijke aard. K G werd ach tervolgd door een reeds kalen de skiënde acht (acht lieden met enorme skies) met stuur man, op de hielen gevolgd door de Laurentiusband uit Voorschoten, compleet met zeer jeugdig, zuurstokrood majorettengeweld. Hierna volgde de zuidwestelij ke wijkvereniging Actief, die voor de zekerheid maar een ophaalbrug en een huisgevel hadden meegenomen. Tussen een hoop ongeregeld viel Ome Joop overigens zelf ook te aan schouwen." Leuk was ook de Smurfenwagen met de immer commerciële vader Abraham. Ton Menken had wat ijsberen uit zijn ijshal meegenomen, waarschijnlijk de enige deel nemers die het niet koud had den. Onvervalste Hutspotten vergezelden, als Mexicanen verkleed, talrijke diersoorten, met muziek van onder meer de Dors(t)vlegels en de Zak- kenwassers. Daarna volgden nog de meest uiteenlopende diersoorten, vergezeld van niet meer zo recente auto's en on derbroken door een vrachtwa gen vol veilig afgetralied bier, Concordia, een reusachtige hutspot die een rookgordijn legde (hetgeen de verkeer schaos nog verergerde) en wat leden van de Klux Klux Klan. Vliegende olifanten werden gevolgd door de bezemwagen en de Technische Ploeg van de Hutspotten, die een afslag te vroeg hadden genomen en m het midden van de stoet waren aangeland. Daarachter volgde de Raad Wijkvereniging Aktief speelde met haar praalwagen in de optocht van ..De Hutspotten" in op de aktuele vraag of de Mare weer open worden gegraven. volgde de wagen waar het alle maal om begonnen was, name lijk de pralerige stafwagen van Rob de Eerste, vergezeld van waarschijnlijk het beste Draagbare televisie voor burgemeester Vis van Kit, die de verzamelde Leidenaars liet kennismaken met confettischoten (toch heel wat prettiger dan belasting aanslagen). Na een forse leem te volgden acht weinig sierlij ke majorettes van respectabe le hoogte op wielen, en toen wat Leiden aan vrouwelijk schoon te bieden heeft, al was het een tegenvaller dat de be loofde lieftallige jongedame op vier meter waarschijnlijk war mere atmosferen had opge zocht, want die was op de praalwagen niet te zien. Na Zijne Doorluchtigheid was het snel afgelopen met de optocht, het werd een hoeveelheid uit elkaar geslagen draken met wormvormige aanhangsels al leen nog achterop gezeten door de melodieuze klanken van muziekvereniging „De Burcht." Ook in de Leidse regio heeft men zich het afgelopen week einde ten volle overgegeven aan het carnavalsfeest. In Lei derdorp nam Prins Ronaldus de Eerste de sleutel van „het Bullenrijk" in ontvangst van een als stierenvechter uitge doste loco-burgemeester Drenth. Zaterdagavond was er een .carnavalsbal in „De Hout kamp". Gistermiddag vulden feestelijk uitgedoste kinderen de Meijegaardschool voor het kindercarnaval. g Optochl Prins Carnaval zou Prins Car naval niet zijn als hij zijn bril jante machtsovername niet had laten volgen door een spectaculaire intocht door Lei- dens binnenstad op zaterdag middag. Hij kreeg daarbij steun van „collaborerende" Leidenaafs uit alle delen van Leiden. Het carnavalslied van Ome Joop (die nog wel verder doorging dan tot het gaatje) Loco-burgemeester E. Drenth (geheel links) uitgedost als stierenvechter met de „Rijnschuimers" in Leiderdorp „De Deylknotsen" in Wasse- naar startten het carnavals- i feest dit jaar weer met een bejaardencarnaval. Een kleine duizend bejaarden genoten vrijdagavond van het hun ge- I boden programma. Tevens ging vrijdagavond de aktie i voor de jaarlijkse uitgaansdag I voor de bejaarden van start. De calnavalvierders brachten in totaal ƒ27.000,- bijeen. Za- terdagmiddag werd een grote optocht gehouden en zaterdag- avond was er een groot bal- masqué. „De Gaapstokken" zetten in E Lisse de boel op zijn kop. En- j kele honderden kinderen na- E men deel aan een optocht door E het bollendorp. Prins Hans E reikte na afloop in ,,'t Tref- punt" de prijzen voor de fraaist verklede kinderen uit. De prijzen gingen naar de to- venaars Jaco Verdel en Mark Schrama, de kleurrijk uitge- doste Brigitte en Wiske Dor- mundt, de zeer oude man Re- nee Wijsman, de Indiaanse Jantke Bell, de Mexicaanse kinderen Haman en de clowns Mark Duivenbode en Elbrigt Dijkstre wordt De „Kolderkorzo" vormde het hoogtepunt van het carnavalsfeest in Sassen- heim. Drie grote wagens waar- op de Raad van Elf, het Ken- tucky-orkest van de familie van Tol en Prins Tinus de.Ë Eerste trokken door het dorp. E De optocht werd gecomple- E teerd door „Ades Musica" en E „De Floraband" uit Rijnsburg. E „De Bokken" benoemden za- terdagavond de heer C. J. Kok als „Grootste Bok". Prins Pe- E ter reikte de onderscheiding aan de Heer Kok uit voor zijn werk in het parochiële bestuur en zijn werk als voorzitter van de Oranjevereniging. Gister- middag werden enige tiental- len zieken thuis of in het zie- kenhuis met een fruitschaal verrast. Vandaag en morgen is er open huis in café-restaurant Boerhaave. Het Voorhouts carnavalsfeest wordt morgen- avond besloten met „bokver- zuipen", waarna de sleutel van „Bokkerjdorp" door prins Pe- ter en Prinses Joke worden teruggegeven aan burgemees- ter M. v.d. Wouw. VISION MAIDS De afdeling Leiden van de Nederlandse Vrouwenbeweging organiseert morgenavond een bijeenkomst met de film „Union Maids". De bijeenkomst wordt gehouden in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. „Union Maids" is het verhaal van drie vrouwen, die vertellen over de eerste vakbondsactiviteiten in de jaren '20 en '30 in de Verenigde Staten, een tijd waarin het lidmaatschap van een vakbond nog reden kon zijn van ontslag. Toegang f 3.-, aanvang 20.00 Dies Natalis De Leidse Universiteit viert woensdag 8 februari de 403-de Dies Natalis. Dat gebeurt met een bijeenkomst in de Stadsge hoorzaal aan de Breestraat 60, die om 15.00 uur begint. Belangstellenden worden verzocht om 10 minuten van tevo ren aanwezig te zijn. Prof. dr. C. J. Lammers zal de rede „Van Democraten en Oligocraten" uitspreken. Oostdwarsgracht De gemeente organiseert morgenavond een bijeenkomst voor de bewoners rondom de Oostdwarsgracht in de kantine van de dienst voor de reiniging aan de Noorderstraat 18. Op de bijeenkomst zal de bestemming van het terreintje hoek Langegracht/Pelikaanstraat aan de orde komen. Hier zullen huizen worden gebouwd. De bewoners kunnen mee praten over het bouwplein. Verder zal er op de bijeenkomst aandacht worden besteed aan de toestand van de woningen 15 tot en met 23 aan de Oostdwarsgracht. Over de bestem ming kan van gedachten worden gewisseld met de heren Schilder en Piret van Gemeentewerken. Tenslotte hoopt men te komen tot de oprichting van een projectgroep. Wannes van de Velde De Vlaamse volksmuzikant Wannes van de Velde brengt vrijdag 10 februari om kwart over acht 's avonds een bezoek aan het Lak-theater, Levendaal 150. Deze Vlaamse artiest dankt zijn bekendheid vooral aan zijn aanpak van het oorspronkelijke Vlaamse volkslied. Samen met een begelei dend trio, bestaande uit Flor Hermans, Walter Heynen en Bernard van Lent, verzorgt hij een programma van verschei dene Vlaamse volksliedjes. Boerhaave-cursus De Boerhaave Commissie voor postacademisch onderwijs in Leiden geeft op donderdag 9 en vrijdag 10 februari een cursus „Ontwikkelingen in de geneeskunde in relatie tot ziekenhuizen". De cursus wordt gehouden in de collegezaal van het Laboratorium voor Fysiologie, Wassenaarseweg 62 in Leiden. Nadere inlichtingen over het zeer uitgebreide programma zijn te krijgen tijdens de cursus bij cursusleider A. Th. Schweizer; een syllabus is te krijgen bij bureau voorlichting 071-147222 toestel 4956. Benoeming Drs. R. E. O. Ekkart is met ingang van 1 maart benoemd tot conservator van het rijksmuseum Meermanno Westreenia- num,'Museum van het Boek in Den Haag. De heer Ekkart (30) studeerde kunstgeschiedenis aan de Leidse Universiteit en is sinds 1973 conservator van het Academisch Historisch Museum in Leiden. Jubileum De Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel houdt ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van het departement Leiden een bijeenkomst in de grote zaal van het Stedelijk Museum de Lakenhal, Oude Singel 28. Na de opening door voorzitter J. P. Samson vindt een lezing plaats over een historisch onderwerp met betrekking tot het Rijn land. Deze lezing zal worden gehouden door prof. doctor A. E. Cohen. Het geheel begint 28 februari om kwart over vijf 's Leiden In samenwerking met het Instituut voor Algemene Li teratuurwetenschap organiseert het Studium Generale aan de Leidse Universiteit in februari vier voor alle belangstellenden gratis toegankelijke discussie bijeenkomsten onder het motto „Ik lees literatuur, u ook?". De bijeenkomsten zullen worden gehouden op de maandagavon den, vanaf vanavond, van acht tot tien uur in zaal elf, Acade miegebouw, Rapenburg 73. Tijdens de discussies over lite ratuur, literatuuronderwijs en literatuurwetenschap, waarbij vragen aan de orde komen als „Moet literatuur maar afge schaft worden op de Middelbare scholen en in plaats daarvan worden ingevoerd op de kleuter school?", Worden argeloze le zers van literatuur gemanipu leerd?" en „Wordt literatuur ge bruikt als middel om alles bij het oude te laten of wordt het gehanteerd om maatschappelij ke mondigheid te bewerkstelli gen?", zal ook de stand van zaken in het buitenland aan bod komen. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Jolanda Alida, dr. v. J. S. Kolder man en: A. Smit, Petronella, dr. v. P. Hijzelendoorn en: M. T. Kettenis, Julien, zn. v. J. H. van Rijn en: R. N. Louhenapessy, Albert Arjen, zn. v. H. Wassink en: J. Bast, Daniel Stefanus Marco, zn. v. J. Bruggeman en: M. C. Kamper, Robbert, zn. v. C. Knetsch en: T. C. Remmelzwaal, Pascal, zn. v. R. L. Berends en: Y. D. Kleihorst, Martijn Theodorus Cornelis, zn. v. M. J. C. van den Berg en: H. G. W. W. Hoogervorst, Corne lis Johannes, zn. v. C. J. de Vlieger en: S. C. M. Langelaan Yuri Vincent, zn. v C. de Jager en: W. van den Brandt, Jan-Willem, zn. v. D. B. de Lange en: J. E. Beii. Sierk Willem, zn. v. W. R. S. Rosema en: C. J M. Ondertrouw: van der Voort en: M. J. Vinkestijn, N J. Schrama en: P. T. van der Putten, J. van der Vijver en: C. W van der Linden, J. M. A. Hemerik en: G. van Leeuwen, B. El Bonne en: G. M. Brand. H. van Duuren en: W Fakkel, P. Dir en: F. M. van Iterson. L. Jonker en. M. T. B. de Rijk, C. Zandbergen en: H. Philipse, F L. Sanavro en: G. van Ommeren. LEIDEN In de serie koffieconcerten, die in het Leidse K&O-gebouw gegeven worden, was gister morgen een plaats ingeruimd voor één van de voortreffelijke Zuidamerikaanse solisten: de Bra ziliaanse pianist Caio Pagano. Het was voor hét talrijke publiek dan ook een verrassing, dat de solist begon met een uitvoerige inleiding in het Nederlands. Pagano heeft zijn opleiding in Euro pa gekregen, en heeft ook in Nederland veel muzikale vrienden. Hij wees op de opbouw van zijn programma: het negende Klavierstück van Karlheinz Stockhausen en de Sonate opus 110 van Beethoven voor de pauze, en de Sonates van Berg, opus 1, en van Chopin, opus 58, erna. Tweemaal een goedgekozen combinatie van een moderne en een traditionele compositie: eerst werken met een brede basis van stevig op elkaar gestapelde toonreeksen, waarop zich een bouwwerk verheft, dat als het ware eindigt met een spitse top; de sonates van Berg en Chopin met een vlakkere structuur, meer ro mantische werken waarin klankkleur en themava riatie een belangrijke rol spelen. Het Klavierstück van Stockhausen, een werk dat je in Nederland zelden en in Leiden nooit te horen krijgt -behalve dan zondagochtend- verrees onder de handen van Pagano als een monument uit de vlakte. Zo in drukwekkend als hij de zware inzet neerzette, zo majesteueus als de uitwerking van de prachtige motieven in het middendeel klonk. En wat een verfijnde opbouw naar het verstilde slot: werkelijk een perfecte uitvoering van een bijzonder interes sant stuk muziek. Caio Pagano weet met zijn statige, bijna deftige interpretatie van de muziek vooral in langzame gedeeltes (het adagio van Beethoven en het largo van Chopin) een onvergelijkelijke indruk te ma ken. Maar ook in de virtuoze passage weet hij een voortreffelijke combinatie van vingervlugheid en muzikaliteit te presenteren. Een pianist van for maat. TON HARMSEN LEIDEN Het studententoneel onder de naam „Interact" beleefde zaterdagavond in het LAK-theater zijn vervolg. Ging het gebeuren vrijdagavond uitgesproken goed van start, deze tweede avond kon het ni veau slechts redelijk genoemd worden. Zulks dan met uitzondering van een paar opvallende acteursprestaties. De Leidse student Gijs ten Kate was de coordinator van de gezelschappen die zater dag hun eenacter presenteerden. Het nood lot „voornamelijk ten aanzien van zijn ster ke uiting: de dood" was het gemeenschappe lijke thema. Dat zoeken naar een algemene grondgedachte is de repertoirekeus mis schien niet ten goede gekomen. Rotterdam opende met een eenacter van Herman Heijermans: „Brief in schemering". De beide spelers slaagden er niet in om echt goed bij het publiek over te komen; daar voor waren de dialogen veel te steriel en waren de „stille" spanningen nauwelijks voelbaar. „Gottogot" heette de eenacter van het Leids Studenten Toneel, geschreven door Wim Burkunk en geregisseerd door Michiel Noordzij. Een allesbehalve gemakkelijk stuk, voor symbolische haken en onverwach te ogen. In het algemeen werd er goed geacteerd, dat moet gezegd worden. Maar de tekst was zo' langdradig en de regie zó traag, dat gaapneigingen allengs niet meer onderdrukt konden worden. De nar Folial leverde wel de opvallendste prestatie van het hele festival. Niet alleen had hij tijdens „Gottogot" op een verkeerd(l) moment de pauze aangekondigd, maar ook acteerde hij zo goed als geen ander in Michel de Ghelderode's „Escurial". René van Helsdingen heet hij en samen met zijn tegenspeler Eric Deij zorgde hij voor een wederom uitstekende Delftse bijdrage. Concordia Crescamus uit Utrecht speelde tenslotte „Hallo is daar iemand" van W. Saroyan. De hoofdrollen van Cato Hambur ger en Erik Koningsberger waren zeker niet slecht; alleen de regie had misschien qua aankleding wat minder sober en qua bewe ging wat minderaangeleerd gekund. Het studententoneel is een schone zaak en Interact behoeft voortzetting tot in eeuwig heid. Het verdient aanbeveling een volgende keer een wat minder zwaar repertoire te kiezen. De student-acteur is en blijft een amateurtype: laat hij dat goed beseffen. Dat hij als zodanig wel degelijk over talent kan beschikken, is tijdens het festival méér dan eens gebleken. JOSNIJHOF Woningbouw in Bruggestraat LEIDEN De gemeente Lei den zal, wanneer de gemeente raad daarmee instemt grond verkopen aan de Bruggestraat voor de bouw van woningen in de gesubsidieerde koopsector. De grond wordt verkocht aan bouw- en handelmaatschappij Grisé uit Oegstgeest Bij de verkoop zal aan de maat schappij een aantal voorwaar den worden gesteld. Zo zal in overleg met burgemeester en wethouders van Leiden de koop en/of huurprijs van de wonin gen worden vastgesteld. Boven dien dienen gegadigden voor de woningen door het college van B en W te worden aangewezen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3