Monique Bosga, ingetogen talent Hoogspringsters overheersen Bon voor veel keus uit hoge, vaste rente Marathonrecord voor Ko van der Weijden Beleggings bewijzen tot Spaar deposito's tot postgiro en rijkspostspaarbank1!!?' GIJSBERS MOET LIMIET NOG IN BUITENLAND HALEN LEIDSE COURANT AMERSFOORT Het ver schil bleek pas buiten het zwembassin. In het water van het Amersfooitse sportfondsenbad had zo wel de kleine, bijna iele Cynthia Woodhead als de wat steviger gebouwde Monique Bosga voor een in het oog springende prestatie gezorgd. De eer ste door gistermiddag haar derde triomf in de zwem- driedaagse te boeken, de Nederlandse door na haar record van zaterdag de honderd meter rugslag winnend af te leggen in een tijd die slechts vier honderdste seconde lag boven het nationale record van „veelvraat" Enith Bri- githa, die overigens op de ze afstand tweede werd. Maar in de manier waarop het dertienjarige Ameri- kaantje en de vier jaar ou dere Oranje-zwemster na afloop van beider races commentaar leverden lag een wereld van verschil. Terwijl Cynthia Woodhead, die vrij dag de Oostduitse Petra Thümer ook al verraste vrijuit babbelde over haar verrichtingen bleek Mo nique Bosga zeer spaarzaam in haar woorden. En dat verschil in presentatie mag typerend worden genoemd voor de wijze waarop jeugdige sportlieden in beide lan den voor het internationale voet licht worden gebracht. De Ameri kanen, wie vaak een gevoel van eigendunk niet kan worden ont zegd, wanen zich vrijbuiters, een levenswijze die toch een onmis kenbaar voordeel in zich bergt. Want onbevreesd wordt de strijd met wie dan ook aangebonden, waar anderen zich nog wel eens schroomvallig opstellen. Vooral in de zwemwereld, waarin de jeugd veruit de boventoon voert, mag het aankweken van zelfbewustzijn een belangrijk onderdeel worden ge noemd en daarin lijken de Ameri kanen hun concurrenten al op on neembare achterstand te hebben gezet. Maar de buiten het bad wat inge togen houding liet Monique Bos ga tijdens de finale 100 en 200 meter rugslag volledig varen. In een door Nederlandse zwemsters gedomineerde race op de 100 meter, naast Monique Bosga kwa men ook de eerder genoemde Enith Brigitha (die met de gedach te speelt er na dit jaar een punt achter te zetten, tenzij een trai ningsstage in de Verenigde Sta ten kan worden gearrangeerd die haar nieuwe inspiratie zou bezor gen), Anita de Groot en Diane Edelijn in actie. Winnares Bosga, die haar persoon lijk record in de series al had aangescherpt tot 1.06.0, drukte haar vechtlust in de eindrace uit in een fraaie score van 1.04.89. Brigitha bleet daar 0,27 seconde achter. Monique Bosga schreef haar opmars, vorig jaar stond bij voorbeeld haar persoonlijk record op de 200 meter rug in deze tijd van het jaar zo rond de 2.26, en zaterdag promoveerde zij dat tot nationaal record in 2.18.69, wat voornamelijk toe te schrijven is aan het feit, dat zij inmiddels van trainer is veranderd. Ook zij ver toeft evenals de excellerende Fred Eefting sinds kort onder de hoede van Marian Oudkerk-Heemskerk, de oud-zwemster. Deze in Amers foort overigens afwezige trainster, regeert met strenge hand en legt haar pupillen een aanzienlijk strak ker oefenschema op dan haar voorganger. Gerard te Riet. „Ik train nu drie a vier kilometer per dag", weet Monique Bosga te mel den. „Dat was bij mijn vorige trai ner slechts twee kilometer". winningen die de nationale afvaar diging tijdens het weekeinde in Amersfoort behaalde. Van dat aan tal bracht Enith Brigitha op knap pe wijze de honderd meter vrije slag op haar naam, waarbij zij tweehonderdste seconde sneller was dan de Amerikaanse Jill Ster kei. pen, of wellicht al eerder, van de troon te stoten. Deskundigen be twijfelen overigens of Cynthia Woodhead het met haar erg hoge bewegingsritme lang zal volhou den. Maar voorlopig heeft de Ame rikaanse zwemschool er weer een veelbelovend talent bij. Progressie Ontdekking Lichtpunt Van die progressie legde ook Fred Eefting de bewijzen op tafel. De Utrechtenaar zorgde gisteren voor een „historische" gebeurte nis in Amersfoort door voor de eerste Nederlandse herenzege in het nu voor de derde keer gehou den zwemevenement te zorgen. Hij toonde zich de sterkste in de 100 meter rugslagfinale, waarvoor hij zich reeds als snelste had ge plaatst. In die eindstrijd verbeterde hij zijn serietijd (1.00.07) tot een resultaat onder de minuut, 59,98 seconden, waarmee hij overigens 0,8 seconde verwijderd bleef van zijn eigen nationale record. De winst van Fred Eefting, die zater dag zijn nationale record op de 200 meter rugslag had gebracht op 2,08,46, was een van de vier over De landgenote van Jill Sterkei, Cynthia Woodhead, was de ont dekking van het driedaagse toer nooi. Hoewel zij op de honderd meter vrije slag in de achterhoe de eindigde, zevende in 1.00.50, greep zij op de overige vrije slag nummers de erepalm in de fraaie reeds van 4.15, 29 op de 400 (wederom winst op Thümer), 2.02,73 op de 200 en vrijdag 844,14 op de 800 meter. Het kleine Amerikaantje brak vorig jaar door tijdens de titelstrijd van de Verenigde Staten, waar ze voor het eerst de Amerikaanse ranglijst en binnendrong. Zij werkt niet minder dan zeventien trainingskilo- meters per dag af en lijkt een gegadigde om de nieuwe Australi sche ster Michelle Ford in Berlijn tijdens de wereldkampioenschap In de nationale ploeg, waarin An- nelies Maas ook in het weekeinde nogal teleurstelde, was ook Ineke Ran een lichtpunt. Na haar jeug- drecord van vrijdag finishte zij een dag later op de honderd meter vlinderslag als tweede in 1.04.08, waarmee zij haar serietijd (1.04.46) verbeterde, maar boven haar beste persoonlijke record (1.03.40) bleef. De heren konden met uitzondering van Fred Eef ting, nauwelijks aan de weg tim meren. Meer dan vijf finaleplaat sen, die alle resulteerden in een positie in de achterhoede, zat er het slotweekeinde niet in. Zodat de dames traditioneel de Neder landse zwemeer moesten hoog houden en dat ook komend sei zoen zullen moeten doen. FRANK WERKMAN Fred Eefting vestigde de aandacht op zich door als eerste Nederlander een afstand Monique Bosga, die op de 100 en 200 meter rugslag de hoogste eer greep, waarbij van het voor de derde keer gehouden zwemtoernooi te winnen. Naast hem (links) °P ^0 meter met eert nationaal record, wordt op het erepodium geflankeerd door de Amerikaan Jesse Vassallo. Jennifer Boulianne en Kail Chun, die resp. derde en tweede werden op de 200 meter rugslag. Co van der Weijden. (Van onze sportredactie) APELDOORN De Amsterdamse marathonloper Ko van der Weijden heeft zaterdagmiddag in Apel doorn tijdens de vijfde midwinter-marathon een nieuw officieus wereldmarathonrecord gelopen. On der uitstekende weersomstandigheden legde hij de 42 kilometer en 195 meter af in twee uur, veertien minuten rond. Het oude record stond op naam van de Groninger Henk Kalf (GVAV), die 2.16.53 achter zijn naam heeft staan. Van der Weijden, begeleid door de coach van de Nederlandse lange afstandslopers Bob Boverman, liep een uitstekende race en reeds halfweg koers kregen de vele toeschouwers in de gaten, dat er mogelijkheden waren om het officierze record te breken. De winnaar van vorig jaar, Gerard Mentink van Daventria uit Deventer, kon zijn succes van vorig jaar niet prolongeren, maar hij was niettemin erg in zijn sas met de tijd die op de klokken kwam. Door de 2.17.43 verbeterde hij zijn persoonlijk record met maar liefst vijf minuten. In deze vijfde uitgave van de midwinterma rathon van de Apeldoornse vereniging AV'34 is bijzonder weinig strijd geleverd. Van meet af aan hebben Van der Weijden en Mentink op kop gelopen, en de overige lopers konden het hoge tempo niet volgen. Na acht kilometer nam Van der Weijden afstand van Mentink, en vanaf dat moment heeft de Amsterdam mer gesoleerd door de Veluwse dreven. In schitterende stijl finishte hij tenslotte in 2.16.0. Uitslagen: 1 K. van der Weijden (Berkhout) 2.16.0; 2. G. Mentink (Deventer) 2.17.43; 3. H. van Nugteren (Amsterdam) 2.23.08; 4. R. Poorten (Grootebroek) 2.24.52; 5. R. van Schooten (Alphen aan den Rijn) 2.25.29; 6. G. Berkhout (Grootebroek) 2.26.12; 7. E. Ogink (Schalkhaar) 2.26.45; 8. J. den Hollander (Utrecht) 2.28.03; 9. U. Sackmann (Osnabrück, Duitsland) 2.28.49; 10. R. Pierson (Nancy, Frankrijk) 2.28.59. (Van onze verslaggever) ZWOLLE Slechts de hoogspringsters Mirjam van Laar en Ria van Steenpaal-Ahlers hebben op de nationale indooratle- tiekkampioenschappen, die het afgelopen weekeinde in de Zwolse IJsselhal werden gehouden, van de gelegenheid ge bruik gemaakt te voldoen aan de limiet voor de Europese titelstrijd, die op 11 maart in Milaan geprogrammeerd staat. Mirjam van Laar haalde zelfs royaal de toelatingseis van 1.84 meter voor de tweede keer en dat is gezien de korte duur van het indoorseizoen een knappe prestatie. Met haar 1.87 meter vestigde deze 21-jarige Limburgse tevens een nieuw indoorrecord, dat met één centimeter minder op naam stond van de onttroonde Ria van Steenpaal uit Emmen, die de voldoening smaakte na haar 1.84 meter waarschijnlijk in maart ook de reis naar Milaan te mogen aanvaarden. De sectie wedstrijdsport van de KNAU wilde het tweetal echter nog niet de zekerheid van deelneming aan de EK verschaffen en datzelf de geldt voor Wybo Lelieveld (de Bataven) en Arno Körmeling (Sl- SU), die vorige week in Dortmund beiden op de 800 meter met tijden onder de 1.50 hun kandidatuur voor Milaan al stelden. Alleen de aanwezigheid van Ruud Wielart staat vast in de ploeg, die gezien de beperkte financiële mogelijkhe den van de atletiekunie tien atleten zal tellen. De bond neemt de beslissing ver moedelijk pas op zondagavond 26 februari. Op die dag worden er in West-Duitsland nog wedstrijden georganiseerd en aangezien twee dagen later de inschrijvingstermijn voor Milaan zal zijn verstreken, moet men dan wel de knoop door hakken. De komende weken wil de sectie wedstrijdsport onder voor zitterschap van Joop Waterreus nog een aantal atleten in de gele genheid stellen zich voor Milaan te kwalificeren. Dat moet dan wel in Dortmund gebeuren, omdat in Nederland geen startgelegenheid meer is. Al jaren kampt de KNAU immers met een gebrek aan geschikte in- dooraccommodatie, waardoor de laatste twee jaar voor de nationale titelstrijd naar Zwolle moest wor den uitgeweken. Nergens konden de houten rondbanen die de bond een jaar of zeven geleden heeft aangeschaft, worden opgezet. Ook niet in de IJsselhal, waardoor vooral de lopers op de midden- en lange afstand gedupeerd werden. De Zwolse organisatoren hadden op de overige nummers echter voor uitstekende accommodatie gezorgd. Bovendien ziet het er naar uit dat volgend jaar de rond- baan (na te zijn gerenoveerd) dank zij de medewerking van de Konin klijke Landmacht alsnog in de IJs selhal kan worden opgezet. Daar door kon de KNAU Zwolle nu al de zekerheid geven dat de nationa le titelstrijd ook in 1979 in de hoofdstad van Overijssel zal wor den gehouden. ning aan clubgenote Wanda van der Molen moest afstaan. Die ver raste trouwens ook bij het hoog springen, waar het maar weinig scheelde of zij had ook de hoogte van 1.84 meter gehaald. Nu moest ze met lede ogen toezien hoe Mirjam van Laar en Ria van Steen- paal onder elkaar goud en zilver verdeelden. Beide atletes be schouwden deze successen duide lijk als meegenomen, want zij heb ben niet de pretentie eind augus tus ook in Praag bij de Europese (buiten)kampioenschappen op het hoogspringen vertegenwoordigd te zijn. Daarvoor koesteren zij teveel liefde voor de vijfkamp, waarop trouwens Mirjam van Laar een se rieuze kanshebster is. Verrassing Mirjam van Laar vestigde met 1,87 meter een nieuw indoorrecord hoogspringen. Buitenland Voorlopig is de KNAU nog ge dwongen zijn atleten naar het buitenland te sturen om de limiet te halen. Volgende week zal een select groepje naar Dortmund af reizen, waar speciaal voor de Ne derlanders een 800 en 1500 meter voor heren wordt ingelast. Daar zal onder anderen Koen Gljsbers (Bataven) zich moeten inspannen om de eis te halen. Milaan is voor de Leldse atleet weliswaar geen halszaak, maar hl) acht een der gelijke wedstrijd een nuttige mo gelijkheid om wat meer Internatio nale ervaring op te doen. Overigens nam Koen Gijsbers in Zwolle bang als veel andere lopers om blessures op te lopen geen enkel risico. Zijn voorzich tigheid kwam hem echter bijna duur te staan, omdat hij op de streep dreigde te worden geklopt door Kary van Kints (Sparta), die met 1.55.7 eenzelfde tijd als de Wybo Lelieveld gaat hier de 1500 meter winnen voor Cor Louws. Zijn tijd van 3.53,1 betekende echter nog geen afvaardiging naar de Europese kampioenschappen in Milaan. winnaar op de 800 meter liet regi streren. In Dortmund dient Gijs bers dus echter wel zo'n zes se conden harder te gaan, wil hij een plaats in de nationale ploeg ver overen. De kansen zijn redelijk groot, temeer daar Evert Hoving, die vanwege een lichte blessure niet in Zwolle van de partij was. al aangeboden heeft om als „trek ker" te fungeren. De Groningse atleet heeft zelf geen belang bij een Europees indoorkampioen schap. Joost Born, Klaas Lok en de zater dag verrassend sterk lopende Cor Louws uit Wapenveld, die na een nek aan nekrace met trainingsge- noot Wybo Lelieveld, de titel aan laatstgenoemde op de 1500 meter moest gunnen, zullen komend weekeinde en vermoedelijk ook de week daarop in Dortmund aan de start verschijnen. Door het ontbreken van een ge schikte accommodatie voor de midden- en lange afstand was za terdag feitelijk alle aandacht ge richt op het hoogspringen, waar klappen zouden moeten vallen. De regerende kampioene Sylvia Bar lach genoot de twijfelachtige eer om als eerste van het rijtje favorie ten te worden geschrapt, daar zij niet in staat bleek 1.78 meter te overbruggen. Het zou niet de eni ge teleurstelling op dit kampioen schap voor haar zijn. want deze studente, die vorig jaar nog goed bleek voor drie nationale titels, verspeelde later op de avond ook haar kans op goud op de 60 meter horden. Zij toucheerde namelijk het laatste obstakel met de knie, waardoor ze een zekere overwin- Elly van Hulst pakte op de 800 meter de nationale titel en, even als de sinds vorig jaar weer in ons land vertoevende Raymond Heerenveen op de 400 meter, de mogelijkheid om in Dortmund een startbewijs voor Italië te verdie nen. Datzelfde geldt feitelijk ook voor de absolute verrassing op de sprint, de 18-jarige Haagse Martha Derby. Een jaar geleden besloot dit uit Suriname afkomstige meisje van damesvoetbal op atletiek over te stappen, omdat haar gymnastiekle- rares op de LEAO haar talent op de korte afstand onderkende. In haar eerste seizoen liet ze de klok ken op de 100 meter al eens na 12,1 seconde stilstaan en vorige week tijdens de open oostelijke kampioenschappen legde ze gere nommeerde Belgische Lea Alaerts het vuur na aan de schenen. Die prestaties bleken geen uitschie ters, want de pupil van Spartaan Hens Brabers bleef stadgenote Elly Henzen zaterdag in de finale een- tiende van een seconde voor. Met haar 7;3 seconde mag ze terecht aanspraken maken op de nationale trainingsselectie. Maar Hens Bra- ders zei zaterdag al een eventuele uitnodiging van de hand te zullen wijzen. En daaraan zal de contr overse tussen Sparta en vakgroep trainer Toine van de Goolberg be slist niet vreemd zijn. Bij de junioren waren er nog drie titels voor Sparta. Lidia van der Ham won de 60 meter in 7.6 se conden, te snel voor de concurren tie Bij de jongens bleef Joe Elen- baas met 2,03 meter alle hoog springers de baas. René Lans (Spado) was op 2,00 meter blijven steken. Tenslotte ging op de 60 meter horden het kampioenschap naar Jan Harland, die precies acht seconden voor de afstand nodig had. Wilt u zeker zijn van hoge, vaste rente over spaargeld dat u langere tijd kunt missen? Bij ons hebt u keus uit 5 spaardeposito's en 3 beleggingsbewijzen. U kunt de bon insturen of bellen (020) 5 89 3137 of 0017 (gratis), als u meer wilt weten over deze aantrekkelijke spaarmogelijkheden. Of ga naar het postkantoor en vraag naar de folders. 8% Verkrijgbaar in coupures van f 1.000,- en f 5.000,-. Vaste rente bij looptijd van 3 jaar 7J496. 4 jaar TA% en 5 jaar 896. Bij een beleggingsbewijs knjgt u rente-op-rente aan het einde van de looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. Tussentijds opnemen zonder renteverlies voor de aankoop van een eigen huis is toegestaan. 8% Minimum storting f 1.000,-. Bij elke storting keus uit looptijden van 2 tot 6 jaar met vaste rente van 7 tot 896. Deposito's komen na de looptijd automatisch vnj. De rente is ïaarluks beschikbaar. Voor de aankoop van een eigen huis kunt u ook tussentijds zonder renteverlies geld opnemen n THUIS BANKZAKEN DOEN MET POSTGIRO EN RIJKSPOSTSPAARBANK

Leidse Courant | 1978 | | pagina 18