Marathontitels voor Atje Keulen en Henk Portengen Denise Bielmann v enige met driedubbele Lutz Eric en Beth Heiden te sterk voor alle junioren Stenmark en Maria Epple wereldkampioen Han Gootzen zorgt voor verrassing West Duitsland één doelpunt meer dan Olympisch kampioen TENNISPL0EG LANGS PORTUGAL Weer de Noorse vier Piet Kleine goede lange afstand SENSATIE IN W.K.-ZAALHANDBAL LEIDSE COURANTE Nieuwe opzet De achterstand die Neder land heeft opgelopen bij het schaatsen op interna tionaal niveau heeft nog ernstiger vormen aange nomen. In'Oslo (E.k.) wa ren de prestaties zeer zui nig, in Montreal (w.k.-ju- nioren) is gebleken dat opvolgers voorlopig niet te verwachten zijn. Een alge hele wijziging van de op zet is dringend noodzake lijk wil ons land niet nog verder wegzakken. Een strakke lijn, waarbij geen ruimte is voor „eigenzinni- gen" en bovenal bezin ning op de sobere plaats die door Nederland wordt ingenomen, zullen de eer ste hervormingen moeten zijn. Er zal geld gespaard moeten worden om een nieuwe lichting intensief op te leiden en te begelei den. Dat zal gevonden moeten worden in het af schaffen van dure trai ningskampen in het bui tenland. In een land als het onze waar de kunstijs banen in groot aantal aan wezig zijn, kan net zo goed en minder geldver slindend worden getraind. Dan kan veel meer aan dacht worden besteed aan de opvolging, die ons land weer de vooraanstaande plaats moet bezorgen die verloren is gegaan. Chef d'équipe Het is bijna ongelooflijk maar de pure waarheid. De Oranjeraad spreek buis van hen die de kern van het Nederlands elftal vormen heeft vandaag in Zeist Jack van Zanten voorgesteld als chef d'e- quipe. Hij was de eerste en enige keus destijds van de spelers. De KNVB. in casu mr. Hogewoning, wees Van Zanten af en kwam met alternatieven die weer voor de spelers onaanvaardbaar waren. Deze kwestie sleept nu al maanden, zonder oplos sing. Bij de KNVB weer Hogewoning speelden bij de kandidatuur Van Zanten persoonlijke motie ven een grote rol. Dat is onjuist. De spelers moeten tenslotte optrekken met de begeleider en in hem moe ten ze alle vertrouwen stellen. Als zo iemand er is, mogen prive-overwe- gingen geen rol meer spe len. Het wordt bovendien tijd dat eenieder weet waaraan men zich heeft te houden. De spelers verke ren nog te veel in onzeker heid over diverse zaken. Er zijn er al die daardoor geïrriteerd raken en ook coach Ernst Happel wil wel eens spijkers met kop pen zien slaan. De voorbe reiding gebeurt weer even krakkemikkig als in 1974. Maar toen werd Nederland wel tweede en dat is dan de strohalm waaraan men zich nu ook maar weer moet vasthouden. WWV Argentinië Dat Oranje deelneemt aan het wereldtoernooi staat als een paal boven water. De spelers die bezwaren hadden, van welke aard dan ook. hebben al afge haakt. De rest hoopt op een plaats in de laatste selectie. Er zullen tegen standers aan deelnemen in Argentinië blijven, maar het percentage dat meent dat Nederland wel moet gaan, is groter. Inderdaad kan een land als Argenti nië in een isolement gera ken maar dan moeten wel meer landen wegblijven en dat ziet er niet naar uit na alle moeite die is gedaan om zich te kwalificeren. Anderzijds raakt Neder land geïsoleerd als conse quent de lijn wordt door gevoerd die sommigen voor Argentinië voorstaan. Dan blijven zo ongeveer alleen de EEG-landen over. Kees Verkerk verslagen (Van onze sportredactie) HILVERSUM In het inter nationaal hoofdnummer is Kees Verkerk gistermiddag op de draversbaan van Hil versum verrassend versla gen. Gerard van Eykelen- borg moest met zijn „Kees- sle" genoegen nemen met een derde plaats. Andere favorieten als Manza Bui tenzorg en Jojo Buitenzorg konden ook geen rol van betekenis spelen. Ruud Pools zegevierde erg verrassend met Karei Duke. Het tempo was in het begin erg hoog en Kees Verkerk werd in zijn eindsprint ge hinderd door Nathan Olivier met Cees van Leeuwen. Op de tweede plaats achter winnaar Karei Duke eindig de Fantine Lala met Jan de Leeuw. (Van onze sportredactie) h|| HEERENVEEN Wie van de negentien H deelneemsters had Atje Keulen-Deelstra van haar vierde marathontitel moeten Hff afhouden? Wellicht alleen Sophie West- - Mp| enbroek. die de eerste officiële titel in ppr-* 1974 won, maar zij is in Amerika. „Fijn Ipl! voor Sophie dat ze in Amerika zit en voor mij dat ze er hier niet bij is", zei Atje Keulen na afloop glunderend. Zij had Atje Keulen nog angst kunnen in boezemen, de tweemaal vergeefs op de vlucht slaande Lenie van der Hoorn-Lan- gelaan niet. Atje Keulen zag in de eind spurt haar kans schoon om de weg naar de titel te blokkeren voor Ine Kooyman- Voor hen komt de kans misschien op korte termijn. „Dit seizoen is mijn laatste intensieve. Volgend jaar blijf ik alleen nog wat in de buurt, maar ga ik niet meer naar Eindhoven of Den Haag. Het wordt allemaal wat moeilijker. Ik train niet zo veel meer en er, is vaak op de boerderij en met de kinderen wel wat anders te dóen. Met èèn keer trainen in de veertien dagen lukt het je niet meer". Atje Keulen (39) wilde deze titel nog graag veroveren. Daarom ging zij de afgelopen week driemaal naar Heeren veen om er geducht te trainen. Overigens is het de vraag of die extra inspanning nodig was geweest, want meer dan enige plaagstoten van Lenie van der Hoorn had ze niet te verduren. Record j.enie van der Hoorn (Ter Aar) werd vijfde maar zij broedt op grote plannen: het vestigen van een werelduurrecord voor dames. Lenie v.d. Hoorn, die ook de alternatieve elfstedentocht in Finland gaat schaatsen, reed in Amsterdam een half uur en zou, omgerekend tot 30 kilometer en 900 meter zijn gekomen. Deze week gaat ze drie kwartier rijden en als alles meezit, zal ze in Amsterdam het eerste record vestigen. „Maar dan wil ik wel op tachtig procent van de afstand van werelduurre cordhouder Jan Roelof Kruithof zitten". Hij legde in één uur 36 kilometer en 971 meter af. De uitslag: 1 en Nederlands kampioene Atje Keulen-Deelstra (40 ronden in 27 min. 40 sec.); 2. Ineke Kooyman (Ammerstol); 3. Anita Vriese- ma (Den Haag); 4. Sjoukje Kramer—Dam (Alk maar); 5. Lenie van der Hoorn—Langelaan (Ter Aar); 6. Marjan Portengen—Van Velthuizen (Diemen); 7. Sibille Hup (Apeldoorn); 8. Gysje Poepjes—Berg (Lemmer); 9, Jannie Reinderink (Neede); 10. Hennie Top (Wekerom). Bij de heren werd Henk Portengen uit Diemen marathonkampioen. De kam pioen van 1975 na zijn geslaagde coup, eveneens op de baan van Heerenveen: „Ik was dit seizoen wel driemaal tweede geworden maar het KNSB-klassement was voor mij verkeken. Daarom kon ik alleen dit kampioenschap nog winnen". Dat deed Henk Portengen dan ook na een bijzonder felle eindsprint die een onaantrekkelijke strijd besloot waarin de vedetten elkaar ruim honderd ronden niet uit het oog hadden verloren. Pas vlak voor het einde gelukte het een groepje van vijf man om weg te lopen. Arie Eriks kwam een schaatslengte te kort op Portegen in de eindspurt. Co Giling (kampioen 1977) werd derde. Anne Postmus vierde en Dries van Wijhe vijfde. Van Wijhe; „Wat wil je. Ik heb de laatste tijd drie keer gewonnen en ze reden allemaal tegen me". Tot de grote verliezers behoorden werel duurrecordhouder Jan Roelof Kruithof en Jeen v.d. Berg, die beiden grieperig wa ren en na afloop voor hun inspanning de tol moesten betalen. De uitslag: 1. Henk Portengen; 2. Arie Eriks: 3. Co Giling; 4. Anne Postmus; 5. Dries van Wijhe; 6 Henk Bruinsma, op een ronde; 7. Marten Hoekstra; 8. Jaap Jonkman; 9. Wim Westerveld; 10. Jan Kroon. Anett Poetzsch titelprolongatie STRAATSBURG Niet de prolon- j gatie van de titel door de Oost- duitse Anett Poetzsch maar het rijden van de Zwitserse Denise i Bielmann was het hoogtepunt van het in Straatsburg gehouden toer nooi om de Europese titel, wagrin de Nederlandse Astrid Jansen in de Wal zeventiende werd. .Anètt Poetzsch (17) reed geen 'vlekkeloze Kür en kwam eenmaal ten val. Haar cijfers lagen' tussen 5 3 en 5.8 maar haar voorsprong die was opgebouwd met de ver plichte figuren en de korte Kür was zodanig dat haar de titelpro longatie niet kon ontgaan Anett Poetzsch reed een degelijke Kür zonder hoogtepunten. Dat deed wel de vijftienjarige Zwit serse Denise Bielmann, een type als SjoDkje Dijkstra, dij sprong onder meer een driedubbele Lutz. wat niemand deed. Ze won er veel plaatsen mee maar net niet vol doende voor het brons dat toeviel aan de Russin Elena Vodorezova. Het zilver was voor de Westduitse Dagmar Lutz. Astrid Jansen in de Wal (18) die geen enkele driedubbele figuur sprong, steeg met haar Kur toch drie plaatsen, van de twintigste naar de zeventiede. De uitslag 1. Anett Poetzsch (Oost-Duitsland) 189 52 pnt.. piaatscijfer 9; 2 Dagmar Lutz (West-Duitsland) 186 10. 19; 3 Ele na Vodorezova (Rusl180 42 - 39; 4 Denise Bielmann (Zwits.) 179 04; 5 Susanna Driano (It) 179.96. 6. Knztina Wegelius (Finl179 26.17. Astrid Jansen in de Wal (Ned.) 151.22- 158. CARDIFF Han Gootzen uit Maastricht heeft het bij de strijd om n!h°Pl'! tla,e!,enn,stitels van Wales zeer knap töt de kwartfinales i seoracht. In de achtste finale zorgde de achttienjarige student voor een daverende verrassing door de als eerste geplaatste Chinees Liang j 11 2i"21 23^2^ke'0n 9ebeurde in *J< sets: 9—21, 21—18, I Een andere Chinees, Jang Sjoean Ning, die vervolgens de weg van Gootzen versperde, moest het in de finale afleggen tegen de Engelsman I Douglas: 19—21, 2220, 2110, 2116. De dameseindstrijd was een I volkomen Chinese aangelegenheid. Sjang-Li won met 21—19, 21—17, 21—10 van haar landgenote Li Ming. Ook de finale in het damesdubbel- I Spel ging tussen Chinezen. Koeaj Li en Li Ming bleken sterker dan j Sjang Li en Li Sjoe Jing: 21—19, 21—12, 21—17. Het herendubbelspel Jussen Douglas/Jarvis en Liang Ke-Liang/Wang Sjien Sjang eindigde 'neen Chinese triomf: 15—21. 16—21, 18—21. De finale in het gemengd dubbelspel werd weer een Britse overwinning: Douglas/Howard wonnen van Liang Li: 15—21. Li1521. 21—19, 21—17. 21—19. LARVIK De 24-jarlge Kal Arne Stenshjemmet heeft, net als vorig jaar, de Noorse schaatstitel voor allrounders bemachtigd. De volgorde van de eerste vier in het eindklassement, zoals die on der matige omstandigheden in Lar- vik ontstond, was dezelfde als in het vorige seizoen in Lillehammer: 1. Stenshjemmet. 2. Stensen, 3. Storholt, 4. Sjoebrend. ORNSKOELDVIK - Piet Kleine won tijdens een tweedaagse „se- ml-interland" In het Zweedse Omskoeldvik zaterdag de 5000 meter in 7.34.9, en gisteren bleef hij al zijn Nederlandse en Zweed se tegenstanders verreweg de baas op de 10.000 meter. Onder slechte omstandigheden - het sneeuwde en de temperatuur was iets boven nul - kwam Kleine uit op een tijd ver beneden de zestien minuten. Met 15.45.9 eind igde hij als eerste, gevolgd door Klaas Vriend die de tien kilometer in 16.24.1 reed. Derde werd de pupil van Kees Verkerk. Lennart Carlsson, die iets meer dan een seconde langer nodig had dan riend. Ook op de 1500 meter was Kleine de sterkste. Hij finishte in 2.08.1. Lennart Carlsson werd tweede in 2.09.8. Uitermate zwak was het rijden van kernploeglid Frits Scha- ly die na de EK in Oslo was toegevoegd aan de ploeg. Vooral op de tien kilometer bleef Schaly ver achter. Hij werd laatste in 17.16.06. Met drie ritoverwinningen werd Kleine eerste in het algemeen klas sement. Tweede werd de Zweed Lennart Carlsson en derde Klaas Vriend. Familiefeest op schaatsbaan Montreal KOPENHAGEN Het Westduitse heren-zaalhandbalteam is giste ren in Kopenhagen wereldkam pioen geworden. In de finale won nen de Westduitsers met 20—19 van Rusland na de ruststand 11—11. In de uitverkochte Brondby-hal, ruim 7000 toeschouwers, zorgde West Duitsland voor sensatie door Olympisch kampioen Rusland van af het begin geen kans op een voorsprong te geven. Bij de rust was de stand nog gelijk, maar de ploeg van trainer Vlado Stenzei had drie minuten voor het einde een voorsprong van drie doelpun ten op de Russen. Verder dan twee treffers kwam de Russische ploeg niet meer, zodat de overwinning van de ontketende Westduitsers een feit was. Oost Duitsland werd winnaar van de bronzen medaille door een overwinning van 19—15 op gast land Denemarken. (Rust 9—7). In de strijd om de vijfde plaats ver sloeg Joego-Slavië met 21—19 Po len. Titelverdediger Roemenië be haalde de zevende plaats door een zege van 2517 op Zweden en plaatste zich daarmee direct voor de Olympische Spelen in Moskou in 1980, waarvoor de eerste zeven in aanmerking kwamen. In de strijd om de 9e tot en met de 12e plaats won Hongarije van Spanje met 2319 (ruststand 118) en werd aldus negende. Japan speelde we liswaar gelijk (25—25) tegen de wereldkampioen van 1967. Tsjecho Slowakije maar moest toch genoe gen nemen met de twaalfde en laatste plaats. Zweden, Hongarije, Tsjecho Slowa kije en Spanje zullen in het wereld kampioenschap in de b-groep, in 1979 mogelijk in Nederland of Spanje, moeten strijden om de twee nog open plaatsen voor de Olympische Spelen in Moskou. De Nederlandse heren-zaalhand- balploeg heeft in Karjaa een vriendschappelijke wedstrijd tegen Finland gewonnen met 22—20. Bij de rust was de stand 14—14. Bij de Nederlanders was Piet Kievit met acht treffers de succesvolste schutter. Paul Schuurkes scoorde zes keer en Hans Beugel viermaal. Gisteravond won Nederland in Es- bo ook de tweede wedstrijd: 27—20. De doelpunten kwamen van Peter Verjans (7), Hans Beugel (5), Bert Brouwer, Piet Kievit, Mar cel Willemsen en Paul Schuurker, (allen 3), Joop Eilers, Nanpe Prevo en Bob Sondaar (1). Beth en Eric Heiden zorgen dat ze stevig in hun schaatsschoenen staan. Het ziet er naar uit dat Eric Heiden na zijn eerste wereldtitel naar weer meer zal razen. MONTREAL Het schaatsseizoen 1976-1977. Geko men van de andere kant van de Oceaan met als enige bagage een rugzak, waarin slechts het aller noodzakelijkste en als belangrijkste een paar schaatsen, heerste Erie Heiden op de Europese ijsbanen: wereldkampioen bij de junioren In Inzeil, wereldkampioen bij de heren In Heerenveen, wereld kampioen bij de sprinters in Alkmaar. Eric Heiden kwam, zag en overwon en... Is er nog steeds. HIJ eindigde zaterdag en zondag op eenzame hoogte in het Olympisch stadion van Montreal bij de wereld kampioenschappen van de junioren. Zijn een jaar jongere zusje, Beth, veroverde weliswaar niet met zo'n overmacht, maar getuige haar vier afstands overwinningen wel met superioriteit, de wereldtitel bij de meisjes. Beiden waren reeds na hun derde overwinning zeker van hun titels, hoewel na de eerste dag al niemand had getwijfeld aan hun triomf, waarin zeker meedeelt hun trainster, de Olympische kampioene op de 1500 meter in Sapporo 1972, Dianna Holum. Bij hun eerste internationale optreden van dit seizoen in het winterse Montreal, waar tijdens de wedstrijden de temperatuur lag tussen de 15 en 20 graden onder nul, en het ijs zo hard was als diamant, hebben zowel Eric (18) als Beth (17) bewezen dat de trainingsaan- pak van Dianna Holum geen gevaren inhoudt. Niet alleen hun superioriteit, zoals die zich weerspiegelt in de cijfers, boezemt ontzag in, maar ook hun technisch vrijwel vlekkeloze stijl, geschraagd door kracht en tomeloze inzet, getuigt van superklasse. Bij de successen van Eric en Beth Helden verbleek ten de prestaties van de overfgen. Ook die van de Nederlanders, van wie de grootste troef bij de heren, Hilbert van der Duim vorig jaar In Inzeil nog de derde junior van de wereld, achter Erie Heiden en de Zweed Jan Junell na honderd meter al een streep door zijn illusies zag gehaald. Bij het ingaan van de eerste bocht op de 500 meter kwam hij ten val en hoewel hij weer spoedig op de been was, was zijn tijd dermate bëinvloed,meter bereikte dat hij verder nog slechts op een incidenteel succesje op een van de overige drie afstanden kon hopen. Het heilige vuur was echter door zijn val gedoofd. Op de 3000 metereikte hij slechts een gedeelde zesde plaats in 4.28.4. De revanche op zichzelf kwam gisteren op de 1500 meter, die hij aflegde in 2.05.79, goed voor een overigens wederom gedeelde derde plaats met de Rus Zazerski. Wim Pol en Theun Busser ontliepen elkaar weinig en eindigden op alle afstan den in eikaars nabijheid, ver achter de koplopers van wie Medennikov en Zazerski kampioen Heiden nog het dichtst benaderen, zij het op ruime afstand. Wereldrecords Ook op de laatste afstand van het wereldkampioen schap toonde Eric Heiden zijn suprematie. De 5000 meter won hij in 7.23.54, een wereldrecord voor junioren. In de tweede rit van de 5000 meter was Hilbert van der Duim al beneden de oude recordtijd van Heiden gebleven: 7.28.86, ruim twee seconden beneden Hei dens beste tijd, die hij vorig jaar in Inzeil had gevestigd. Zaterdag had Eric Heiden ook het wereld record 3000 meter verbeterd met een tijd van 4.16.2 (oud de Zweed Junell met 4.19.98). Het familiefeestje in Montreal kreeg zijn bekroning op de 3000 meter voor dames. Ook op die afstand zegevierde Beth. Haar winnende tijd was 4.47.27. GARMISCH PARTENKIRCHEN - De Zweed Ingemar Stenmark heeft in Garmlsch Parten- kirchen het wereldkampioenschap slalom veroverd. Hoewel de Italiaan Piero Gros de eerste heat won en Stenmark 0.27 sec. voorbleef, kon de Olympische kampioen van Innsbruck 1976 de ze voorsprong niet behouden. Stenmark maak te een totaaltijd van 1.39.54 en Gros werd tweede met 1.40.20. Derde werd Paul From melt uit Liechtenstein. De Nederlander Lody Pieters eindigde als 32e in 1.56.35. Stenmark had tevoren al de reuzeslalom ge wonnen. In de kombinatie was de eerste plaats voor Andreas Wenzel (Liechtenstein) vóór de Westduitser Sepp Ferstl en de Amerikaan Pete Patterson. De Westduitse Maria Epple werd zaterdag wereldkampioene reuzeslalom voor de Zwit serse Lise-Marie Morerod en de Oostenrijkse Annemarie Moser-Proell. In de combinatie werd de wereldkampioene afdaling. Annemarie Moser-Proell, eerste vóór Hanni Wenzel uit Liechtenstein en Fabienne Serrat uit Frankrijk. Het trio. stevig in gepakt na hun pres tatie. dat de medail les in het wereld- toernooi reuzensla lom behaalde. V.I.- n.r.: Lise-Marie Mo rerod (zilver), Maria Epple (goud) en An nemarie Moser- Proell (brons). met de winnaar van de andere groep moet worden gestreden om promotie naar de eerste afdeling. Betty Stöve is in de halve finales van het toernooi in Chicago uitgeschakeld door Martina Navratilova; 6—2, 7—6. In de finale moet deze het opnemen tegen Evonne Goolagong uit Australië. Het internationale toernooi van Richmond is geëind igd in een triomf voor de Amerikaan Vitas Gerulaitis. Hij haalde een gemakkelijke overwinning op de Aus tralische veteraan John Newcombe; 6—3, 64. HARDERWIJK De Nederlandse tennlsploeg, be staande uit Louk Sanders en Rolf Thung, heeft zaterdag gedecideerd gewonnen van Portugal (30). In dezelfde groep B van de tweede afdeling van het toernooi om de Koningsbeker versloeg Tsjechos- lowakije Zwitserland, eveneens met 3—0. Anett Poetzsch, Europa's nummer eén bij het kunstrijden. In groep A won Denemarken met 3—0 van Polen en nam daarmee een beslissende, voorsprong. Volgende week speelt Denemarken nog tegen Finland, waarna

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13