Spelers Oranie stellen weer Van Zanten als begeleider voor AZ'67 laat Wageningen niet weer stunten Excelsior in grimmig duel royaal naar halve finales Kist tekende voor vijf jaar bij AZ INTER FOOTBALL MOET BEDRAGEN NOEMEN Vitesse- Sparta op 15 februari jbihhhhb (Van onze correspondent) ROTTERDAM Midden in de (eestvreugde kwam opeens het be richt dat de carnavalsachtige stem ming weer een stuk terugschroef de. Foto's in het Clara-ziekenhuis hadden uitgewezen dat Excelsiors aanvoerder Sjaak Roggeveen de komende weken met zijn rechter been in het gips zal moeten zitten na een botsing met Swart. De zoveelste tegenslag voor de Rot terdamse eerste divisieclub die nu bijna alle routiniers in de zieken boeg heeft. Trainer Thijs Libregts werd er even stil van. Daarvoor had hij nog vol vuur verteld met welk strijdplan zijn elftal Veendam de weg naar de halve finales van het bekertoernooi had versperd. Een strijdplan dat voor een deel door een uiterst jeugdig team vol invallers uit het C-team en zelfs de amateurs was uitgevoerd en een zege van 3—0 had opgeleverd die meer dan voldoende was om de nederlaag van 21, in Veendam geleden, uit te wissen. In het eerste bekerduel was al duidelijk geworden hoe gemakke lijk de verdediging van Veendam aan flarden te spelen is. Diep gaan en snelheid spelen was dan ook de opdracht van Libregts geweest. De vijfduizend toeschouwers had den zich nauwelijks op hun plaat sen genesteld of het leverde al succes op. Viergever, één van de nieuwe, jonge spelers, lanceerde Swanenburg en de ex-Hagenaar gaf doelman Ploeger geen schijn van kans: 1—0. „Buitenspel", rie pen de Veendamspelers naar scheidsrechter Louis Beukman, maar die wees laconiek naar de middenstip, zoals hij ook al doof was gebleven voor de protesten van de Veendammers, toen Excel siors doelman Vermunt na een schot van Brouwer de bal achter de lijn zou hebben gestopt. „Een zuiver doelpunt, als ik tenminste de spelers mag geloven", zou Veendams trainer Oldejans later opmerken. In de eerste helft al hadden Swa nenburg en Waslander de definitie ve beslissing kunnen brengen als zij. bijna op de doellijn, niet geagi teerd hadden gehandeld. Naar 3-9 In de tweede helft deden de Rot terdamse schutters het echter be ter. Eerst maakte Viergever na een fraaie combinatie met Teijl er 20 van en even later knalde Swanenburg de pupillen van Li bregts definitief naar de halve finales: 3—0. De kleine Van Tour. invaller voor Roggeveen, was door Ploeger on deruit gehaald in een wanhopige poging een doelpunt te voorko men. In eerste instantie keerde Vermunt de strafschop van Swa nenburg maar daarna mikte de linksbuiten de terugspringende bal toch in het doel. Kort daarna bewees Ploeger op nieuw goed zicht op strafschoppen te hebben, want toen de bal we derom op de stip belandde, diri geerde hij het schot van Van de Spek bekwaam tot hoekschop. De tweede strafschop voor Excelsior deelde Beukman uit nadat Swa nenburg in het Veendamse straf schopgebied was neergehaald. De act van een stervende zwaan, en de woede dat Beukman daar in was getrapt was zo groot bij de Groningers, dat ze hem en bloc belegerden. Dat kwam Wierenga op een gele kaart te staan omdat hij het shirt van de scheidsrechter beetpakte. Daarvoor hadden ook al Swanenburg en Van der Land het geel te zien gekregen, de laatste wegens een onsmakelijke verwen sing naar Beukman. Het trio kaarten was wel een bewijs voor de grimmigheid van het duel dat Beukman slecht in de hand had. Vooral in de Incon sequente manier waarop hij rechtsprak irriteerde en speciaal de Veendammers keken na afloop woedend in zijn richting. Scoreverloop: 8. Swanenburg 10, 53. Viergever 2—0, 57. Swa nenburg 30. Scheidsrechter: Beukman. Toeschouwers: 5.000. Excelsior: Vermunt; Van de Spek, Burggraaf, Roggeveen (Van Tour), Meijer; Pattinama, Nijssen, Waslan der; Viergever, Teyl (Van Diggele), Swanenburg. Veendam: Ploeger; Lubbberman, Lodenstein. Swart, Boiten; Brink man, Van der Land, Tiktak; Wie renga, Brouwer, Meyer (Brink). MAANDAG 6 FEBRÜARI 1978 Van Hanegem terug bij Feyenoord? (Van onze sportredactie) ALKMAAR Kees Kist en AZ'67 hebben volledige overeenstemming bereikt over een vijfjarige verbintenis van Kist bij AZ. Al enkele weken geleden opende AZ met Kist, die een langdurig contract wenste, de onder handelingen. Na tal van publicaties waarin melding werd gemaakt dat Kist van AZ in vijf jaar tijd één miljoen netto wilde ontvangen, zijn de onderhandelingen tijdelijk stopgezet. Beide partijen zetten het afgelopen weekeinde de gesprekken voort. Het resultaat was een vijfjarige verbintenis vanaf 1 juli 1978. Tot die tijd dient Kist zijn huidige contract bij AZ uit. Volgens zowel Kist als de Alkmaarse clubleiding is er overigens geen sprake van dat Kist de komende vijf seizoenen éèn miljoen schoon zal gaan verdienen. Bij AZ is nog altijd niet bekend wat nu precies de toekomstplan nen van Willem van Hanegem zijn. Dit weekeinde meldde Feye noord zich als eventuele gegadigde. Dat is het gevolg van een actie die in Rotterdam wordt gehouden onder het motto „Happel en Van Hanegem terug in de Kuip". Van Hanegem heeft over zijn toekomst nog geen beslissing genomen. Hij heeft AZ toege zegd voor eind februari zijn plannen bekend te zullen maken. Feyenoord ontkent bij monde van adjunct-directeur Peter Stephan al contact te hebben met Van Hanegem: Stephan: „Met Happel heb ik inderdaad gesproken, maar met Willem beslist niet". ZEIST De spelers van het 'Neder lands elftal schuiven opnieuw Jack van Zanten als kandidaat naar voren voor de nog altijd vacante functie van chef d'equipe van Oranje bij het eind- toernooi om het wereldkampioen schap in Argentinië. De Oranjeraad (Ruud Krol, Wim van Hanegem, Wim Rijsbergen en Willy van de Kerkhof) heeft het afgelopen weekeinde beslo ten vandaag op het KNVB-sportcen- trum te Zeist opnieuw sterk te beplei ten dat Van Zanten als begeleider wordt benoemd. Die actie van de Oranjeraad (vanaf morgen uitgebreid met Jan Jongbloed) mag verrassend genoemd worden, want al zes weken stond vast, dat Van Zanten geen haalbare kaart was, omdat zowel het sectiebestuur betaald voetbal als het bondsbestuur van de KNVB onoverkomelijke bezwaren hadden tegen een eventuele benoe ming van Jack van Zanten. Na het afwijzen van Jack van Zanten schoof de voetbalbond sectiebestuurslid Leo van der Kroft als mogelijk alternatief naar voren. De Oranjeraad achtte Van der Kroft die overigens wel met Oranje meegaat naar de interland tegen Israël op 22 februari in Tel Aviv, echter onaan vaardbaar. Voorzitter Ruud Krol: „Het is onjuist' om iemand als begeleider te benoemen die in i het sectiebestuur zit. Daarom gaan wij niet akkoord met Van der Kroft". De spelers blijven van mening dat Van Zanten de geschiktste figuur is om het Nederlandse elftal in Argentinië met raad en daad terzijde te staan. Krol: „Van Zanten ligt goed bij de voetballers. Vandaar dat wij er in Zeist op zullen aandringen, alsnog Van Zanten te benoemen. Het is de unanieme mening van de Oranjeraad, dat hij onze eerste kandidaat is. Hij geniet het volledige vertrouwen van het Nederlands elftal". Geen kans Vooralsnog lijkt het vrijwel uitgesloten dat de spelers vandaag in Zeist, waar bondscoach Ernst Happel met de Oranjeselectie de gehele dag op het KNVB-sportcentrum vertoeft, hun zin hebben gekregen. Jacques Hogewoning, voor zitter van het sectiebestuur betaald voetbal: „Van Zanten is verleden tijd. In een eerder stadium heeft het bondsbestuur Van Zanten als kandidaat ongeschikt geacht. En omdat de eindverantwoording nu eenmaal bij de bond en niet bij de spelers ligt, maakt Van Zanten geen enkele kans". De Oranjeraad betwist overigens de uitspraak van Hogewoning dat de bond de eindverant woording heeft over de chef d'equipe. Willy van de Kerkhof: „Wij moeten straks in Argenti nië voetballen en niet de bond. Daarom is het onze zaak. Waarom mogen wij niet de man kiezen die wij willen. Tenslotte is die hele begeleiding onze zaak en niet die van de bestuursleden". Het besluit van de Oranjeraad om opnieuw aan te komen met Jack van Zanten betekent wel dat de bijeenkomst in Zeist uiterst pikant mag worden genoemd. Hogewoning: „Deze zaak wordt pvertrokken. De chef d'equipe is slechts een onderdeeltje van het totale programma. .Natuurlijk onderken ik de waarde, maar we moeten dit thema niet overdrijven. Wel is het zo, dat wij als sectiebestuur enkele alternatieven hebben". Namen Hogewoning doelt daarbij toch op Leo van der Kroft. Waarschijnlijk zal ook opnieuw de naam van Jan Zwartkruis vallen, hoewel met tegenzin omdat hij liever in samenwerking met Ernst Happel verantwoordelijk blijft voor de techni sche gang van zaken. Andere mogelijkheden zijn Ted Troost en Leo Horn. Beiden lijken echter niet zoveel kans te maken. Troost niet omdat hij te veel clubgebonden is (AZ) en Hom niet omdat hij evenals Van Zanten, onaanvaard baar is voor de KNVB. De hofleveranciers van het Nederlands elftal willen eindelijk wel eens duidelijkheid over de begeleiding. Onder aanvoering van AZ'67 zullen dan ook van de zijde van de clubs acties worden ondernomen indien in Zeist niet een sluitende afspraak wordt gemaakt. Zwart op wit Het belooft trouwens toch een roerig dagje te worden, want voor vanavond staat een ge sprek met Inter Football op het programma. De Oranjeraad heeft op dat onderhoud aange drongen bij directeur Maarten de Vos omdat, ondanks alle beloften, nog altijd niet zwart op wit staat welk bedrag IF de Oranjespelers kan garanderen voor hun deelneming aan het wereldkampioenschap. Ruud Krol: „Ons is een garantiebedrag toege zegd. Tot op heden is dat niet hard gemaakt, waardoor we nog altijd niet weten voor welk bedrag we in Argentinië gaan voetballen. Inter Football heeft echter toegezegd, dat daar van avond duidelijkheid over zal komen". Op een ander front is de KNVB bezig maatrege len te treffen voor de periode na de WK. Intern wordt driftig gefilosofeerd over de vraag wie de positie van bondscoach moet gaan innemen na de WK. Herman Choufour, sectiebestuurslid belast met de technische zaken: „We kunnen niet tot in lengte van dagen doorgaan met interim-bondscoaches. Vandaar dat we bezig zijn om alvast te denken over de toekomst". Choufoer ontkende overigens de spe culatie omtrent Rinus Michels, wiens contract bij Barcelona eind mei afloopt. Choufoer: „Michels is één van de mogelijkheden, maar het is beslist niet zo, dat er al oriënterende gesprek ken met hem gevoerd zijn. Al die wilde geruchten zijn op dit moment uit de lucht gegrepen. We hebben met nie mand een gesprek gevoerd. Tot nu toe zijn we ons intern alleen nog maar aan het beraden". ROB HARTOG Jack van Zanten toch weer opgevoerd door de spelers van Oranje. ARNHEM De bekerwed strijd VitesseSparta, die gisteren werd afgelast, is verschoven naar woensdag 15 februari. De return, Sparta—Vitesse, staat nu een week later, op woens dag 22 februari, op het pro gramma. In Arnhem zal op 15 februa ri waarschijnlijk om 16 uur worden gespeeld omdat Vi tesse geen lichtinstallatie heeft. Sparta—Vitesse schuift op naar 22 februari en begint op het vastgestel de tijdstip van 20.00 uur Het was onmogelijk Vites se—Sparta al op 8 februari te doen spelen omdat er een afspraak bestaat tussen de KNVB en de sporttoto dat wedstrijden, die inciden teel worden afgelast, niet binnen tien dagen opnieuw op het programma komen. Sportuitslagen katern Het doelpunt van Van Marwijk in Van onze sportredactie WAGENINGEN Het won- der van Wageningen blee- f ditmaal uit. De ploeg die zo verrassend PSV met een monsterscore uit de bekerstrijd kegelde, werd volledig in bedwang ge houden door het gewaar schuwde AZ, dat zelden spectaculair, maar wel effi ciënt speelde. AZ'67 mag zich na de winst van 2-1 dan ook vrijwel zeker één van de halve bekerfinalis ten noemen. Ondanks de absentie van Willem van Hanegem draaide AZ in tech nisch opzicht op volle toeren. Een opvallende rol was daarbij ander maal weggelegd voor Jan Peters, die na de uitbrander die hij van trainer Cor van der Hart na Ut- recht-AZ had gekregen, veel beter is gaan spelen. Met Nygaard overtroefde Peters Wageningen op het middenveld, waardoor het gevaarlijke drietal frontstrijders van Wageningen (Ha- zelhekke, Menting en Bish) slechts zelden goed aangespeeld kon wor den. Wageningen-AZ was geen beste, maar wel een boeiende wedstrijd. Zonder de fout te maken te verval len tot nonchalance, hield AZ Wa geningen in een ijzeren greep. Slechts bij hoge uitzondering brak Wageningen, meestal via het cen trum, door. Wageningen had trouwens ook niet veel moeite met AZ. Jan Ver- heijen werd uitgeschakeld en ook Kees Kist werd slechts zelden ge vaarlijk. Alleen Bert van Marwijk zorgde nu en dan voor enige on rust in de defensie van Wagenin gen, waar invaller-doelman Bert van Geffen bekwaam speelde. Los i de maak. Van der Klift (links) is te laat. lukkige wijze trouwens, want Bert van Marwijk maakte hands. Scheidsrechter Jan Keizer floot echter niet voor de manier waarop Van Marwijk de bal met de armen onder controle kreeg. In het Wage- ningse kamp was trouwens toch weinig tevredenheid over de arbi trage van Jan Keizer. En dat was te begrijpen, want de Volendam- mer bewees andermaal nauwelijks een topper te zijn. Oefenmeester Frans Korver: „Dat doelpunt van Van Marwijk was misschien een lastig geval, maar de manier waar op Meskovic Bish in het straf schopgebied onderuit liep, had met een strafschop bestraft moe ten worden". Definitief knieën door een privé-hoogtepunt van Kees Kist. Van grote afstand kogelde hij formidabel hard raak: 0-2. Wageningen was een verslagen ploeg, hoewel Menting kort voor tijd nog voor een tegendoelpunt zorgde. Het is echter niet waar schijnlijk dat die treffer roet zal gooien in de Alkmaarse bekeraspi- Scoreverloop 62. Van Marwi|k 0-1, 73. Kist 0-2, 89. Menting 1-2 Scheidsrech ter: Keizer. Toeschouwers: 9.500 Wageningen: Van Geften; Tollenaar, Van der Klift, Van der Ley, Tomas; Van Osenbruggen, Braam, Mulder (Van der Wulp); Hazelhekke, Menting, Bish (Van Vijfeijken). AZ'67: Meskovic: Van Rijnsoever, Met god. Spelbos, Hovenkamp, Arntz. Pe ters, Nygaard, Verheijen, Kist. Van Mar-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11