Hans van Dam opnieuw lijstrekker PvdA Beeldende kunstenaars wensen meer inspraak OVERVALLERS DREIGEN MET „LEIDSE MAFFIA" Geen kantoor in flatwoning TERUGKEER WETHOUDER VAN AKEN DISCUTABEL WERKGROEP ZAL ZICH OVER GRIEVEN BUIGEN VRIJDAG 3 FEBRUARI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Carnaval op Agnes LEIDEN De heer L. van Hagen mag geen kantoor vestigen in het pand Van Vollenhovenplein 23. De Leidenaar bewoont met zijn gezin een woning elders in de Van Vollenhovenflat. Het college van b en w van Leiden wil de woning niet onttrekken aan de woonruimte. De heer Van Hagen is tegen dit besluit in beroep gegaan bij Gedeputeerde Staten. In zijn beroepschrift stelt de Leidenaar dat hij om gezondheidsrede nen dicht bij huis zijn kantoor wil hebben. Hij verwijt het college dat hij niet de gelegenheid heeft gekregen zijn argumenten toe te lichten. Het betreffende pand is al enige tijd eigendom van het echtpaar Van Hagen. Nadat de laatste bewoners er uit trokken, heeft de heer Van Hagen een verzoek tot het college gericht het pand te onttrekken aan de woonruimte. Het college stelt in zijn verweer dat de woning in goede staat verkeert en dat de koopprijs van de woning onder de koopprijs grens ligt, waardoor sprake is van een woning in de goedkope sector. Tevens voert het college aan dat de Van Vollenhovenflat in het bestemmingsplan Roodenburgerpolder een woonbestemming heeft. Gedeputeerde Staten hebben het beroep ongegrond verklaard. De heer Van Hagen heeft thans een kantoor gevestigd aan het Van Vollenhovenplein 14. Weliswaar zal hij deze bij het betrekken van het omstreden pand aan de woningmarkt teruggeven, maar GS achten deze ruil niet reëel aangezien het pand Van Vollenhoven plein 14 kleiner is dan het pand 23. „Er is" in de gemeente Leiden nog grote behoefte aan goede en goedkope woningen als de woning Van Vollenhovenplein 23", aldus GS in hun overwegingen dat het college van b en w terecht heeft besloten geen vergunning te geven om het pand aan de woonruimte te onttrekken. Leerlingen van de Agnes- scholengemeenschap kwamen gisteren vrolijk uitgedost op school. Ter gelgenheid van het dertig jarig bestaan van de scho lengemeenschap werd er een carnavalsfeest gehou den. leder jaar wordt de verjaardag van deze school voor voortgezet onderwijs, die vroeger alleen voor katholieke meisjes was maar die na de invoering van de Mammoetwet ook jongens toelaat, .herdacht, met de opvoering van een toneelstuk door de leerlin gen. Eenmaal in de vijf jaar wordt nadrukkelijker bij de verjaardag stilge staan. Zo is er afgelopen zondag een reünie vóór oud-leerlingen gehouden en zo wordt de huidige leerlingen van de scholen gemeenschap deze week een uitgebreid feestpro gramma aangeboden. Zwarte jazz bij Hot House Jazzzolder Hot House houdt zaterdag 4 februari een swingen de jazz-avond met de geheel uit negers bestaande formatie „Mombasa". Dit vindt plaats in de grote zaal van het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. „Mombasa", bestaat uit leider Lou Balckburn, percussionist Tom Nicholas, bassist Don Ridgeway, drummer Phillard Williams en trompettist Doug Lucas. Lou Blackburn begon zijn carrière in het Charlie Ventura Orchestra en speelde daarna verder met o.a. Lionel Hamp ton en Duke Ellington ook kwam hij met de popmuziek in aanraking door te spelen met mensen als Frank Sinatra en George Harrison. In 1973 richtte hij de formatie „Momba sa" op en vertrok naar Europa. De groep brengt de originele Afrikaanse ritmes, die de grondslag vormen van alle huidige jazz-vormen. Deze ritmes worden gecombineerd met moder ne Amerikaanse improvisaties. De avond begint om negen uur, dus niet om tien uur, zoals op affiches staat vermeld. Hengelsport K. Laterveer heeft de hengelwedstrijd georganiseerd door de hengelsportvereniging H.S.V., die gehouden werd in de Hei manswetering en aan de Schelpenkade, gewonnen. Ondanks de slechte vangst kwam de winnaar tot een totaal van achtendertig vissen met een gezamenlijk gewicht van drie kilo. Tweede werd de heer Van de Linden met een totaal van zestien vissen. De familie Bontje bezette de derde, vierde en zevende plaats. CD A-ledenvergadering Het CDA-verband in Leiden houdt woensdag 8 februari om acht uur 's avonds een algemene ledenvergadering. Deze wordt gehouden in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat 60 in de „Kleine Zaal". Als enig agendapunt komt bet Programma voor de verkiezingen van de gemeenteraad aan de orde. CD A-fractievoorzitter Mr. H. E. A. D nessen zal dit programma toelichten en de door leden ingediende amende menten bespreken. The Lord's Folks Onder het thema „Dag lieve medemens" verzorgt de jonge rengroep „The Lord's Folks" een eucharistieviering in de kerk aan de Herensingel. Voorganger is pastor P. de Ridder. Deze mis vindt zaterdag 4 februari plaats om zeven uur 's avonds. Molen-wandeltocht De wandelkring Leiden en omstreken organiseert op zaterdag 11 februari een wandeltocht langs verschillende molens. De deelnemers gaan om negen uur 's ochtends van start en wandelen tot twee uur 's middags. Als herinnering krijgt men een tegel met afbeelding van een molen. Inschrijfgeld is f 2,50 en de startplaats is het VW-kantoor aan het Stations plein 210. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Hans van Dam (30) zal vermoedelijk opnieuw lijst trekker worden van de PvdA- Leiden bij de gemeenteraads verkiezingen die eind mei ge houden zullen worden. Het be stuur heeft de huidige wethou der van financiën van Leiden als kandidaatllijsttrekker voor gedragen omdat hij een zeer goede wethouder zou zijn, een scherpe politieke intulte heeft en na de verkiezingen een goed onderhandelaar zou zijn. Ook wordt hem het vermogen toege schreven in eenvoudige be woordingen ingewikkelde za ken uiteen te zetten. De rest van de PvdA-kandida- tenlijst volgens het bestuurs voorstel telt verder een groot aantal namen van zittende raad sleden die ook in de nieuwe raad weer terug willen keren. Van de huidige raadsleden zul len alleen J. van der Horst en J. van Baaren, die beiden een lange staat van dienst achter de rug hebben, na mei van dit jaar niet terugkomen. Voor hen is de tijd gekomen zich door nieuw rood bloed te laten vervangen. Als „stemmentrekkers" is hen een onverkiesbare plaats aan het einde van de lijst toege dacht. Zij prijken daar in het gezelschap van (oud)-bestuursle- den als R. Eikerbout, K. Plug en het oud-raadslid mevrouw Ker- ling-Simons. ethouders Alle huidige PvdA-wethouders zijn door het bestuur voorgedra gen voor een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst. Dat wil echter allerminst zeggen dat zij ook in deze kwaliteit terug zul len keren. Met name de positie van wethouder Van Aken was en is nog steeds binnen de partij in diskussie. In een uitvoerig gesprek met het bestuur is de handel en wandel van deze wet houder van economische zaken onder de loep gelegd en werd ingegaan op de talloze malen dat hij negStief in de publiciteit is gekomen. Na „een zorgvuldi ge afweging" is het bestuur ech ter tot de toch wel opzienba rende conclusie gekomen dat niet in die mate zaken aan het licht gekomen zijn die een te rugkeer van Van Aken op een verkiesbare plaats niet zouden rechtvaardigen. Voor hem geldt dus in feite alleen dat wat voor de meeste van zijn collega's ook geldt: de PvdA vraagt zich af of het niet zinvol is binnen 8 jaar de wethoudersploeg te ver nieuwen en waar de huidige ambtsdragers er allen al vier jaar op zitten zal aan deze ver vanging in de komende raadspe riode moeten worden begonnen. Als mogelijke opvolgers worden genoemd de huidige raadsleden Duivesteijn, en Groos. Ook de naam van mr. Jit Peters valt in dit verband. Peters is in de afgelopen periode enkele ja ren raadslid geweest, maar moest zijn zetel beschikbaar stellen wegens een langdurig verblijf buitenlands. Het PvdA- bestuur heeft hem op de con cept-kandidatenlijst echter weer als nummer 8 voorgedragen. Als opvolger van wethouder Van Aken wordt de naam van dr. G. Dallinga genoemd, van wie het bestuur door zijn achtergrond in het bedrijfsleven hoge ver wachtingen zegt te hebben. Dr. Dallinga maakt deel uit van het rijtje personen dat het verkie zingsgezicht van de Leidse Pv dA een meer werkgelegenheids- bewust tintje moet geven. Met name het economisch beleid is onder het bewind van wethou der Van Aken volstrekt onvol doende uit de verf gekomen, zo wordt over het algemeen ook in socialistische kringen gevonden. Bij de namen die ingehuurd zul len worden om voor de econmi- sche sector te pleiten zijn ook Wim van der Pluijm, Alphons Ranner (zittend raadslid) en Joop Maat, voormalig journalist in deze stad, die pas zeer on langs lid van de PvdA is gewor den. Vrouwen De Leidse PvdA streeft ernaar de kandidatenlijst voor een kwart uit vrouwen te laten be staan. Naast het zittende raad slid Marie-Anne Koning (die op nummer 7 staat gekandideerd) staan bij die plaatsen die door het bestuur als verkiesbaar wor- Hans van Dam, da huidige wethouder van financiën den beschouwd nog drie vrou wen: Joyce Hes (op nummer 10), wetenschappelijk medewerkster en juriste, Nelleke Kessen, huis vrouw die de eerste jaren Ar- mand Höppener als „CRM-ex- pert" zal gaan opvolgen en Hen- riëtte van Dongen, vorming sleidster. Op basis van het vorig verkiezingsresultaat en in aan merking genomen de uitbrei ding van het aantal zetels in de gemeenteraad door de groei van het aantal inwoners rekent de PvdA 17 zetels (een winst van 2) in de wacht te slepen. Beroving wijnkoper in Doelensteeg (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN „We komen de zaak wel even rond maken", kreeg de 63-jari- ge wijninkoper /and- voort woensdagmiddag om half vijf toegebeten. Tien minuten later zat hij versuft na te sidderen in zijn kantoortje, zes honderd gulden lichter, en in het besef het slach toffer te zijn geworden van een roofoverval „Ik begreep er helemaal niets van", vertelde de heer Zand- voort gisteren. „Ja, ja, je geld moeten we hebben", werd hem toen verduidelijkt. De twee jon gemannen van een jaar of twin tig, door de wijninkoper giste ren getekend als „langharig tuig", reageerden niet op de op merking van de heer Zandvoort dat ze maar beter konden ma ken dat ze weg kwamen en hiel den de man meteen een dolk van 20 centimeter onder zijn neus. „En nou je portefeuille", snauwden ze hem toe. Verbij sterd gaf de heer Zandvoort aan deze eis gevolg: driehonderd gulden verdwenen eruit. Uit de kassa in zijn kantoortje haalden de rovers daarna nog eens een zelfde bedrag. „Haal het niet in je hoofd de politie erbij te halen of we sturen de Leidse maffia op je af', waren de laatste woorden die de wijnkoper kreeg toegesnauwd. Beide rovers maakten daarop dat ze weg kwamen. Korte tijd later stond de Leidse recherche bij de wijnkoperij „De Globe" aan de Leidse Doe lensteeg voor de deur. Uit het signalement dat de heer Zand voort de politie kon verstrekken en uit zijn eigen indrukken rijst het vermoeden dat drugver slaafden hoopten hun slag te slaan bij de al meer dan 100-ja- rige wijnkoperij om aan het no dige geld voor 'een „shot" te komen. Zij kwamen in feite van een koude kermis thuis: de wijnkoperij regelt de meeste za ken via de bank en giro zodat er doorgaans maar heel weinig kontant geld in kas zit. Daar kwam nog bij dat er gistermid dag kort voor de overval juist een partij Elzaswijnen bij De Globe was bezorgd die meteen was betaald. Uit de LC van gisteren. De indruk dat er achter de gevel van het voormalige notaris koetshuis aan de Doelensteeg, waar de wijnkoperij De Globe nu al zo'n 60 tot 70 jaar geves tigd is wel wat te halen zou zijn, bleek voor de eigenaar gelukkig een valse. Maar daar om was de schok voor de heer Zandvoort niet minder groot: „Het is de eerste keer in het bestaan van ons familiebedrijf dat er iets dergelijks gebeurt. Ik hoop wel dat het de laatste keer is", aldus de Leidse wijnkoper. LEIDEN De Beroeps vereniging van Beelden de Kunstenaars wil een democratischer beleid in zake kunstopdrachten. Om dat doel te verwezen lijken heeft de BBK een lijstje met wensen opge steld voor wethouder Oosterman van Cultuur en de bij het cultuurge bied betrokken raadsle den. Het- belangrijkste punt uit dat lijstje is dat de BBK een goede verte genwoordiging wil heb ben in de Commissie Ge meentelijke Kunstop drachten, die zich bezig houdt met de procentsre geling. Volgens de BBK wordt de Com missie Gemeentelijke Kunstop drachten momenteel gevormd door personen die geen voeling met de beeldende kunstenaars hebben; zij worden door de BBK derhalve niet als vertegen woordigers erkend. Om de inspraakbelangen van de BBK te waarborgen is het vol gens de BBK noodzakelijk om in de Commissie Gemeentelijke Kunstopdrachten een vertegen woordiging met stemrecht te hebben van de BBK, alsmede een vertegenwoordiging met Stemrecht van consumenten en belangengroepen naast een ge meentelijke vertegenwoordi ging. Dat is in de huidige situa tie niet het geval. Daarnaast wil de BBK meer openheid, hetgeen wil zeggen openbare informatie over projecten, openbare in schrijving, openbare behande ling in commissies en de inrich ting van een voor iedereen toe gankelijk documentatiecentrum. Ten aanzien van de projecten bepleit de BBK het volgende: bij alle projecten het bekendma ken van de bouwsom waarop de procentsregeling van toepassing is; bij kleinere projecten een hoger percentage van de bouw som voor de beeldende kunst; bij zeer kleine projecten de mo gelijkheid van aankoop van „vrije" objecten (grafiek, schil derijen); de mogelijkheid om meerdere ontwerpen voor een bepaald project te hebben, zo dat de consument meer keus heeft; de vorming van een Fonds voor toekomstige kunst opdrachten en stadsverfraaiing, dat wordt gevoed door gelden voor een bepaald project die binnen één jaar nog niet aam be steed zijn. De BBK heeft zich bij het opstellen van de lijst gespiegeld aan de situatie in andere steden zoals Amsterdam. De leden van de commissie Cul tuur konden zich gisteravond over het algemeen wel met de wens tot openheid van de BBK verenigen. Wethouder Ooster man en het PvdA-raadslid Bor- dewijk vonden volledige open baarheid onjuist en willen de mogelijkheid tot besloten ge deeltes open houden. „De leden van de Gemeentelijke Commis sie Kunstopdrachten moeten een oordeel geven over een be paalde opdracht Als zij dat in het openbaar moeten doen be staat de kans dat zij zich bij het geven van een oordeel geremd zullen voelen door de aanwezig heid van personen die nauw bij die opdracht betrokken zijn. Dat zou een ontoelaatbare pres sie pp de commissieleden kun nen betekenen", aldus wethou der Oosterman. De Commissie Cultuur gaf gis teravond nog geen uitsluitsel met betrekking tot het lijstje wensen van de BBK. Om verbe tering in de bestaande toestand te brengen zal er een werkgroep worden gevormd die zich over de wensen van de BBK zal bui gen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3