mededelingen gemeentebestuur m m w M a leiden 6t!m10feb.78 r lil li IdU 1 ,,Deep throat" niet aanstootgevend £eidóc@outti/iit L Kalma vraagt 60.000 smartegeld Hogere ambtenaar mag kritischer zijn dan lagere' VRIJSPRAAK IN PROEFPROCES Geen behoefte aan martelaren ^■NNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 FEBRUARI 1978 PAGINA 10 AMSTERDAM (ANP) De recht bank in Amsterdam heeft gisteren de vennootschap, die eigenaar is van de bioscoop Parisien, vrijgesproken in het proefproces over de pornofilm „Deep throat". Volgens de rechtbank kan niet bewezen worden dat de film aanstotelijk is voor de eerbaarheid. In het vonnis overweegt de rechtbank, dat „de inhoud die aan het begrip eerbaarheid wordt gegeven, vooral in de laatste jaren aanzienlijke en snelle wijzigingen heeft ondergaan en nog ondergaat in de richting van grotere tolerantie". Daarbij betrekt de recht bank mede het rapport van de advies commissie zedelijkheidswetgeving en „de meningsvorming in de Staten-Ge- neraal". De rechtbank heeft, aldus het vonnis, „onvol doende aanwijzing om tot de overtuiging te komen dat door het vertonen van de film een belangrijke meerderheid van het Nederlandse volk zodanig ernstig zou worden gekwetst in haar gevoelens van eerbaarheid dat dit straf rechtelijk van belang zou zijn. Dit is zeker niet het geval geweest met betrekking tot de (vele) bezoekers van de bioscoop in Amsterdam, aan gezien deze middels duidelijke aanduiding op de hoogte waren gebracht van de strekking van de film". Daarom is volgens de rechtbank geen sprake van een „onverhoedse en ongewilde con frontatie". Op verzoek van de raadsman, mr. D. Peeper- kom, gaf de rechtbank een oordeel over een door de bioscoopdirecties aan te brengen waar schuwing voor het publiek dat de te vertonen film „harde porno" bevat De rechtbank vindt, dat een dergelijke waarschuwing noodzakelijk is, omdat anders, zo niet van overtreding van het artikel 240 van het wetboek van strafrecht (dat hier in het geding is), er mogelijk sprake zou kunnen zijn van overtreding van andere strafrechtelijke bepalingen". De rechtbank ^eemt in aanmerking dat het bij pornografie gaat om een gebied „waar de mens bij uitstek ambivalente reacties vertoont. Met name in die zin, dat iemand weliswaar genoegen schept in het bekijken van een bepaalde film, bijvoorbeeld Deep Throat, en derhalve een der gelijke film niet aanstootgevend vindt, maar zich aan de andere kant daarvoor ten opzichte van zichzelf en, of anderen schaamt. De vraag of een afbeelding waarom het gaat, voor een dergelijk iemand aanstootgevend is, zelfs al zou hij dat zeggen, is daarom nauwelijks op be trouwbare wijze te beantwoorden". De rechtbank overwoog in het vonnis dat een onderzoek naar de aanstotelijkheid van porno films niet mogelijk is gebleken. In haar tussen vonnis van 6 oktober had de rechtbank aan de rechter-commissaris gevraagd na te gaan of zo'n onderzoek mogelijk is. De geraadpleegde socio loog dr. W. Buikhuisen, adviseur wetenschappe lijk werk bij het ministerie van Justitie, kwam onder meer tot de conclusie, dat de mate waarin iemand aan een pornofilm aanstoot neemt, niet is te meten. De rechtbank betrok in haar beschouwingen het door de raadsman overgelegde rapport „Sexuit- beelding en sexverbeelding" van het Nederland se Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onder zoek (Nisso), maar deed dit met „zeer groot reserve", zo zegt zij in haar vonnis. Dit onder meer, omdat de geënquêteerden in het rapport „in het bijzonder wat betreft de Nederlandse onderzoeken, geen doorsnee vormen van de bevolking, maar veeleer bepaalde lagen van de maatschappij betreffen". De officier van justitie, mr. F. H. von Meyen- feldt, kon nog niet zeggen of hij in hoger beroep zal gaan van het vonnis van de Amsterdamse rechtbank, die werd gepresideerd door mr. S. Slagter. De officier had een voorwaardelijke boete van vijfduizend gulden geëist. De recht bank in Maastricht veroordeelde in september vorig jaar een theater in die stad tot vijfduizend gulden boete wegens het vertonen van Deep Throat. Het proefproces was uitgelokt door de Neder landse Bioscoopbond, nadat de procureurs-gene raal eind 1976 besloten theaters te vervolgen met meer dan 49 stoelen, wanneer zij pornofilms zouden vertonen. In januari 1977 werd Deep Throat in beslag genomen in het Amsterdamse theater Parisien. In de bioscoop Centraal van dezelfde eigenaar draait Deep Throat nog steeds. Dit theater heeft 49 stoelen. Stop, politie gespiegeld (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse politie geeft automobilisten vanaf dinsdag 7 februari een stopteken in spiegelschrift Be stuurders die hun vervoermid del tot stilstand moeten bren gen lezen dan in de achteruit kijkspiegel een bord met de tekst „Stop, politie". De Centrale Politie Verkeers- commissie start op dezelfde dag een landelijke voorlichtingscam pagne om automobilisten op het vernieuwde stopteken te wijzen. Men heeft 200.000 folders en 15.000 muurkranten laten ma ken, die worden verspreid over alle bij het CBR aangesloten rijscholen, de bij de Bovag aan gesloten garagebedrijven, post kantoren, motels en grensover gangen. BANKEN VOOR 80.000 OPGELICHT ROTTERDAM (ANP) - Twee banken in Rotterdam zijn het slachtoffer geworden van een oplichter, die er in slaagde 80.000 gulden los te praten. De man, die circa 35 jaar oud is, meldde zich woensdag eerst aan de balie van het hoofdkan toor van de AMRO-bank aan de Coolsingel. Hij toonde een (ver valst) rijbewijs op naam van de directeur van een metaalhandel in Tilburg en vertelde 40.000 gulden van de rekening van „zijn" bedrijf te willen opne men. De bank controleerde of er vol doende geld op zijn rekening stond en betaalde uit. Later op de dag ging de man op precies dezelfde wijze te werk op een bijkantoor van de RABO-bank in de wijk Overschie. Ook hier gaf men hem de gevraagde 40.000 gulden. De politie is er nog niet in geslaagd de oplichter op te sporen. Echtgenoot slaapt door Vrouw jaagt inbreker op de vlucht (Van een onzer verslaggevers) HENGELO Een onverschrok ken optredende dertigjarige huisvrouw heeft gisternacht om drie uur een inbreker op de vlucht gejaagd. Terwijl haar echtgenoot onver stoorbaar doorsliep, schrok de vrouw midden in de nacht wak ker van glasgerinkel beneden in haar huis in de Hengelose Haze laarstraat. Zonder zich te be denken ging ze op onderzoek uit, maar ontdekte niets. Toen ze zich echter weer te ruste wilde begeven, hoorde ze echter het geknars van een kamerdeur. Opnieuw verliet ze de echtelijke sponde, waar haar wettige we derhelft nog steeds de slaap der rechtvaardigen sliep. Weer be neden aangekomen, zag je nog juist een inbreker wegrennen door de achtertuin. Een oude klok, een familiestuk, had de dief bij zijn overhaastig vertrek toch maar niet meegenomen. Het voorwerp van zijn hebzucht stond onbeschadigd in de ach tertuin. Gemeenteraad Commissie vergaderingen De gemeenteraad vergadert op maandag 6 fe bruari om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. Deze vergadering wordt zonodig voortgezet op woensdag 15 februari om 19.30 uur. Agenda: Benoeming van twee leden van de bestuurs raad voor de Schooladviesdienst Leiden. Aanwijzing van een raadslid voor de commis sie voor de rekeningen tot voorzitter (vacature raadslid v.d. Horst). Verdere behandeling Plan van actie voor de binnenstad. Behandeling dienstwoningen van het Open baar Slachthuis. 9 Aanwending dienstsubsidie van de Schoolad viesdienst voor een personeelsuitbreiding in termijnen. Vaststelling gemeentesubsidie over de jaren 1973, 1974 en 1975 ten behoeve van de Stich ting Dienstencentrum Leiden. Aangaan met de stichting Het Kleine Leidse Woonhuis van een rekeningcourant voor fi nanciering van de door de stichting aan te kopen panden. Tussentijdse pachtontbinding van enige perce len tuinland gelegen in de Stevenhofjespolder. Krediet voor de realisering van de Churchilll- brug met bijbehorende werken. Aanwijzing beschermd stadsgezicht in Leiden. Bestuurlijke en ambtelijke toedeling van za ken het milieubeheer betreffende. Voorstel om de vergoeding van begeleidsters van de V.O.S.-cursussen niet subsidiabel te verklaren. Deelneming in een gemeenschappelijke rege ling tot oprichting en instandhouding van een „Centraal instituut vorming en opleiding be stuursdienst" (Civob). Interpellatie van het raadslid de heer L. Beij- en over de plannen voor de bouw van flats voor studenten aan de Kaiserstraat. Een schrijven van de Stuurgroep Regionaal Distributie Planologisch Onderzoek over de motie „vestiging weidewinkel". Nieuw reglement van orde voor de vergade ringen van de Raad van de Gemeente Leiden. Voorstel van het raadslid, de heer D. Hoeven, aan de Gemeenteraad om een uitspraak te doen over de neutronenbom. 0 Aankopen van het pand Dillenburgerstraat 4. Aankoop van een fabriekscomplex Hansen straat 75. Aankoop van het pand Kooilaan 22. Beschikbaar stellen van gelden voor de ver nieuwing van de Turfmarktbrug. f Diverse Subsidiemogelijkheden ten behoeve van restauraties, woningverbeteringen van particuliere panden met waarde als monu ment en woningen zonder waarde als monu ment Bouw van 92 woningen in het gebied Sophia- straat-noord, ter vervanging van 195 te slopen vooroorlogse woningwetwoningen. Wijziging gemeentebegroting en de begroting van de takken van dienst voor het dienstjaar 1975. Opleidingennota „Kontaktbekwaam en vakbe kwaam" en de daarbij behorende nota's „Op leidingennota 1976" en „Klantgericht en des kundig". Commissie voor interne organisatie en beheer. Dinsdag 7 februari jls. om 20.00 uur in tampr 204 van het stadhuis. In deze vergadering zullen voorstellen worden besproken welke onlangs in diverse vergaderin gen van andere commissies aan de orde zijn geweest en waarvan nu in hoofdzaak de finan ciële aspecten zullen worden bezien, en verder: Kosten van rechtskundig advies in verband met de ambtelijke rechtspositie van de heer T. C. Daey Ouwens. Wijziging tarief voor rondleidingen in de La kenhal. Uitkering van een voorschot op de winstuitke ring 1976 aan de deelnemende gemeenten Energiebedrijf Rijnland. Bijdrage in de kosten van de opening van de Bedrijfstechnische school aan de Vondellaan. Overwerkvergoeding personeel rioolwaterzui vering. O Afboeken van de door de Dienst der Gemeen tewerken gemaakte kosten van technische ad viezen en voorbereiding van werken, welke niet tot uitvoering zijn gekomen of zullen komen. Commissie voor de Beroepschriften Woensdag 8 februari zal de commissie voor de beroepschriften een tweetal bezwaarschriften be handelen in kamer 263 van het stadhuis. Het eerste, zal om 16.15 uur plaatsvinden, waar de commissie uitspraak zal doen over het verwij deren van een mechanische wasemkap in de keuken van het pand Van Baerlestraat 2, van de heer F. C. van Vliet. Het tweede, betreft een aanschrijving tot het treffen van voorzieningen aan het pand De Sit- terlaan 119 van mevrouw E. Kooi-Bameveld. Deze behandeling begint om 16.35 uur. Commissie voor de Reinwardt Academie. Donderdag 9 februari om 14 uur in de docenten kamer van de Academie, Oude Vest 35, Leiden. Agenda: Werkzaamheden sub-commissies O Opbouw overlegorgaan. 0 Huishoudelijk reglement. Q Jaarverslag 1 augustus 1976 31 juli 1977. 9 Begroting 1979. 0 Huisvesting. Lidmaatschap H.B.O.-Raad. Leerplan: 3de jaar, en wenselijkheid voorstel invoering 4de jaar. Oproep en selectie studenten 1978-79. Commissie voor Ruimtelijke Ordening en Open bare Werken. Op donderdag 9 februari a.s. om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. Agenda: Horen indieners bezwaarschriften tegen ont- werp-bestemmingsplan Hoge Rijndijk. 19.30 u. Conceptbrief aan buurtvereniging Maredorp inzake bebouwingsvoorstellingen Mirakels teeg e.o. 20.30 u. Uitvoering van herstelwerkzaamheden aan de Carolahoeve. Wijzigen kozijn met raam in keuken en aan brengen van een afvoer in muur pand Apothe- kersdijk 27. Beschikbaar stellen krediet voor sloop van he^ Motorhuis aan de Morssingel lb. Aankoop van het L.A.F.-complex aan de Os en Paardenlaan. Beschikbaar stellen van gelden voor het slo pen van de fabriekscomplexen Zaalberg en van Wijk. Wijziging tenaamstelling verkoop kavel grond op het industrieterrein in de Meren wijk aan de Taxicentrale „Noordeinde" b.v. Ruiling van panden Maredijk 121 t/m 131 (oneven) tegen industrieterrein in de Waard. Afstoten van een aantal panden met uitgifte in erfpacht van de betreffende gronden. Uitgifte in erfpacht van een perceel grond aan de Lange Gracht t.b.v. de bouw van een administratiekantoor. Uitgifte in erfpacht van het perceel Hoge- woerd 32 en verkoop van de opstal aan de Stichting Diogenes. Uitgifte in erfpacht van het perceel Oude Rijn 138/138a en verkoop van de opstal. Verkoop van grond tb.v. de bouw van wonin gen aan de Bruggestraat. Aankoop van panden Clarensteeg 14 en 14a, alsmede een pakhuis in de Mirakelsteeg. Verhuur van de Carolahoeve, Roomburger- weg 27. Ruiling panden Nieuwe Rij n/Vestestraat tegen een perceel industrieterrein in de Waard. Bovenstaande vergaderingen zijn alle openbaar. Wie meer wil weten over de te behan delen agendapunten, kan daarover in- formatie vragen in het informatiecen trum van het Buro Voorlichting in de hal van het stadhuis. Dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Diversen Vergadering Plaatselijk Beraad Vormings- en Ontwikkelings werk voor Volwassenen. Dinsdag 7 februari om 20.00 uur in kamer 125 van het stadhuis. Agenda: Op 1 februari is het plaatselijk beraad gestart met het inventariseren van het vormings en ontwikkelingswerk voor volwassenen in Leiden. Ten behoeve van deze inventarisatie hebben een aantal instellingen en groepen een vragenlijst ontvangen. Deze vergadering, die voor een ieder openbaar is zal geheel gewijd zijn aan het toelichten van de vragenlijst en het beantwoorden daarvan. Belangstellenden die notulen over het plaatselijk beraad willen ontvangen kunnen zich schriftelijk aanmelden. Dit moet u richten aan Postbus 2122 te Leiden. Grofvuilophaaldienst komende week Volgende week zijn aan de beurt: wijk 25 27 maandag 6 februari wijk 24 28 woensdag 8 februari wijk 32 donderdag 9 februari wijk 29 30 31 vrijdag 10 februari Ni?v W V De vroegere CIA-agent Philip Agee heeft al heel wat problemen opgeroepen sinds hij de Amerikaanse geheime dienst heeft verlaten. Engeland en Frankrijk hebben hem het land uitgezet en Nederland heeft hem op 17 september van het vorig jaar een verblijfsvergunning voor de duur van een jaar geweigerd. Er wordt nu ach en wee geroepen, omdat Nederland per traditie door de eeuwen heen een land zou zijn, waar vreemdelingen bijna altijd een veilige schuil plaats zouden kunnen vinden indien zij in eigen land om niet-criminele redenen ernstige moeilijWieden zouden kun nen ondervinden. DERHALVE dient de vraag beantwoord te worden of de heer Agee voldoet aan twee algemene uitgangspunten, waarop het Nederlandse vreemdelingenbeleid rust: dient zijn verblijf een Nederlands belang en spelen menselijke, humanitaire overwegingen een rol, zodat hij niet naar zijn vaderland kan terugkeren. BEIDE vragen dienen ontkennend te worden beantwoord. Want het vaderland van de heer Agee is geen dictatuur, waarin een mensenleven nauwelijks telt, maar een democra tie. Hij kan derhavel halve zijn vaderland terugkeren. Dat hij op grond van bepaalde publikaties recht zou hebben op een verblijfsvergunning moet op een ernstig misverstand berusten. De persvrijheid is zo mogelijk in de V.S. nog groter dan in menig ander, ook democratisch geregeerd land. Het al dan niet publiceren van bepaalde zaken houdt derhalve geen enkel verband met het al dan niet in Nederland verblijven van een dergelijke vreemdeling. We moeten er ons in dit land voor hoeden, dat we van iedere weggelopen man of vrouw, die niet in leven of goed, bedreigd wordt, een soort martelaar maken. Ook moet worden voorkomen, dat men uit zo'n figuur politiek munt tracht te slaan. Twee kabinetten van politiek geheel ver schillende samenstelling, hebben een gelijkluidend besluit genomen: geen verblijfsvergunning. Dat besluit is boven dien nog overeenkomstig het advies van de Adviescommis sie Vreemdelingenzaken. Daar moet men in ons land maar tevreden mee zijn. Van burgemeester Van der Louw ROTTERDAM - De Rotter damse ex-hoofdinspecteur van politie Kalma eist van burge meester Van der Louw een ver goeding van tenminste zestig duizend gulden wegens geleden immateriële schade. In een klaagschrift tegen de berisping die burgemeester Van der Louw hem destijds gaf in ver band met zijn omstreden deel name aan een demonstratie op de begrafenisdag van drie leden van de Rote Armee Fraktion vraagt Kalma de ambtenaren rechter Van der Louw te ver oordelen tot het betalen van smartegeld. In zijn klaagschrift schrijft Kal ma, dat hij door het optreden van de burgemeester psychisch in het nauw is gebracht, talrijke spanningen heeft moeten door staan en dat de beslissing van de burgemeester er uiteindelijk toe heeft geleid dat hij ontslag nam omdat hij niet meer zag hoe nog in het Rotterdamse po litiekorps te kunnen functione ren. In feite betekent de beris ping door Van der Louw dat mijn eer en goede naam als ambtenaar zijn aangetast en dat daardoor het perspectief voor mijn verdere politiecarrière is gebroken, zo schrijft Kalma aan het ambtenarengerecht. De omstreden ex-hoofdinspec teur van de zeden- en kinderpo litie vraagt de ambtenarenrech ter ook, Van der Louw of de gemeente Rotterdam te veroor delen tot het betalen van de kosten van de rechtsbijstand, die Kalma heeft moeten nemen. Tot en met de behandeling van het beroep bij het ambtenaren gerecht zijn deze kosten begroot op 25.000 gulden. Kalma wordt bijgestaan door juristen van het Rotterdamse advokaten kollek- tief. Rapport van staatsrecht-specialisten: ROTTERDAM (ANP) Het lijkt er veel op dat hogere amb tenaren meer vrijheid genieten om in het openbaar allerhande kritische uitlatingen te doen dan lagere. Dat stellen de staatsrecht-des kundigen mr. R. Bergamin, prof. mr. H. van Maarseveen en G. van der Tang van de Eras- musuniversiteit in Rotterdam in een rapport over het onderwerp „Ambtenaar en Vrijheid van Meningsuiting" dat zij hebben opgesteld in opdracht van het Rotterdams Advokatenkollek- tief, naar aanleiding van de af faire Kalma. Juristen van dit kollektief treden op als verdedi gers van de omstreden Rotter damse hoofdinspecteur. Men acht het blijkbaar normaal, al dus het rapport, dat hooglera ren en wetenschappelijke mede werkers in het volle genot van hun vrijheid van meningsuiting worden gelaten, maar dat een politie-agent of een bode op het gemeentehuis zich wel beperkin gen dient op te leggen. „De vraag rijst", zo oppert het drie tal, „of niet de beperkingen af nemen naarmate de status van de ambtenaar toeneemt. Zo wordt de jaarlijkse, soms zeer kritische nieuwjaarsrede van de secretaris-generaal van econo mische zaken wel geaccepteerd, maar zouden diezelfde uitlatin gen uit de mond van een lagere beleidsambtenaar van het zelfde departement niet worden getole reerd." Overigens komen de ju risten tot de conclusie dat op het ogenblik het juridisch fun dament ontbreekt om tegen ambtenaren disciplinair op te treden in zaken die de vrijheid van meningsuiting betreffen, tenzij die ambtenaren gehan deld hebben in strijd met wets bepalingen of met zeer duidelij ke algemeen bindende instruc ties. j Volksaandelen Ivoor financiering Kanaaltunnel I (Van een onzer verslaggevers) i ROTTERDAM - Dr. C. Berk- houwer, vice-voorzitter van het Europese parlement is van me- ning dat er ernst gemaakt moet i worden met de bouw van een i Kanaaltunnel tussen Frankrijk j en Engeland en dat deze bouw geen kwestie is tussen beide ge- noemde landen, maar veeleer een Europese aangelegenheid is. Dr. Berkhouwer meent dat de Kanaaltunnel een winstgevend object is en dat het project gefi- nancierd kan worden door mid- del van volksaandelen van 50 I Europese rekeneenheden (plm. I 100). Dr. Berkhouwer zei dit gisteren ter gelegenheid van de j opening van de tentoonstelling I „Droom van een tunnel" in het I Bouwcentrum te Rotterdam.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10