EeicUe Qo Ook Spaanse sinaasappelen „vergiftigd" Ziekenhuis-cao na enkele uren reeds op de helling BIJ UNILEVER 1800 MAN WEG Brood en melk wellicht in prijs omlaag Overval op wijnwinkel Automobilist overleeft 72 uur onder 5 meter sneeuw èïïfa Donderdag 2 februari 1978, 68e jaargang no. 20957. Verschoppeling Veel bewolking DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur. J J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Zowel in Nederland als in West-Duitsland zijn nu ook Spaanse sinaas appelen aangetroffen die een geringe hoe veelheid kwik bevatten. In Kerkrade en in het Duitse Ulm werden na het opensnijden van Spaanse sinaasappelen zilverkleurige bolletjes zichtbaar. Volgens het ministerie van volksgezondheid worden in Nederland niet alleen meer Israëlische, maar ook par tijen Spaanse sinaasappelen aan nauwkeu rige controles onderworpen. Volgens een woordvoerder gebeuren de kwi kinspuitingen pas als de vruchten van kisten in netten zijn gedaan. „Van werkelijk vergif tigde Sinaasappelen kan overigens niet wor den gesproken, want het kwik wordt niet in het lichaam opgenomen. Alleen bij patiën ten met maag-darmziekten is opneming niet bij voorbaat uit te sluiten." Volgens Belgische fruittelers is het kwik niet moedwillig in de sinaasappelen gebracht. Men voert aan dat ondanks wettelijke verbo den veel fruittelers hun gewassen tegen schadelijke invloeden behoeden door inspui tingen met een mengsel van koper en kwik. „Ook Israëlische kwekers doen dat," aldus de Belgische fruittelers. Spaanse exporteurs hebben inmiddels heftig ontkend dat het kwik mogelijk ui Spanje zou kunnen zijn ingébracht. Ook de Israëlische autoriteiten geloven dat de sinaasappelen na transport in Europa zijn „verkwikt". Een Israëlische woordvoerder: „Als het geknoei voor verzen ding zou zijn gebeurd, zouden de vruchten bij aankomst zijn bedorven. De ingreep moet uiterlijk drie tot vijf dagen voor de verkoop zijn geschied." Het ministerie van volksgezondheid ontving gisteren een brief van „Het Arabische Revolutionaire Leger- Palestijns Commando", dat meldt Israëli sche sinaasappelen te hebben vergiftigd om de Israëlische economie schade te berokke nen. Een dergelijke brief is verstuurd naar in totaal 18 landen. Volgroeide tand in liesstreek ZOETERWOUDE Chirurgen van het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp hebben onlangs een volgroeide tand verwijderd uit de liesstreek van de 21-jarige Zoeterwoudenaar Peter Romijn. het anatomisch laboratorium van het Academisch Ziekenhuis in Leiden spreekt van een „unicum". Voorbeelden van soortgelijke vondsten zijn in ons land niet bekend. De operatie werd uitgevoerd nadat de Zoeterwou denaar al geruime tijd door pijn in de liesstreek niet meer in staat was uit te komen in het eerste elftal van voetbalvereniging Meerburg. Foto's toonden aan, dat een stukje bot in de liesstreek „los zat". Eerst tijdens het operatieve ingrijpen bleek dat het botje een volgroeide tand was (zie verder pag. 3). Bewakingshond gestolen HELMOND (ANP) In Helmond is gisternacht uit de auto van een Eindhovense bewakingsdienst een hond gestolen. De eigenaar van het dier maakte op dat moment een inspectieronde in het winkelcentrum „De Bus". De hond, een bouvier, luisterend naar de naam Richard, was in de auto achtergebleven. De Helmondse politie vermoedt dat het beest, dat ƒ2.500 waard is, in een auto is weggevoerd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De nieuwe cao voor particuliere ziekenhuizen, waarover gis termiddag tussen werkgevers en werkae- merss overeenstemming werd bereikt, is enkele uren later weer op de helling komen te staan. Een kabinetsdelegatie onder leiding van minister Albeda van Sociale Zaken liet de betrokken partijen gisteravond weten, dat de kosten van de nieuwe cao niet in de ziekenhuistarieven mogen worden doorberekend. Op hun beurt stelden de vertegenwoordigers van de Nationale Ziekenhuisraad (werkge vers) daarna, dat zij in dat geval de cao niet zouden ondertekenen. Vólgens minister Albeda is de stijging die voortvloeit uit de nieuwe cao 2 procent meer dan wenselijk en verantwoord is, gezien tegen de achtergrond van het alge mene streven naar matiging. Het ministe rie zal nu de hele berekeningscyclus na rekenen en op korte termijn de partijen opnieuw voor een gesprek uitnodigen. De nieuwe ziekenhuis-cao geldt voor on geveer 180.000 werknemers en zij is daar mee qua bereik de vierde in grootte in Nederland. De bonden vinden het een onverteerbare zaak dat aan de nieuwe cao getornd moet worden. In de gezondheidszorg liggen de lonen vaak een stuk lager dan de gemid delde werknemer in ons land verdient. Er zijn ook lonen die niet veel verschillen van het wettelijk minimumloon. „Als je de mensen met dat inkomen zou moeten vragen iets in te leveren en dat in een tijd waarin koopkrachthandhaving door iedereen wordt gehanteerd en zelfs gega randeerd dan is dat toch een onmoge lijke zaak", aldus de bonden. De tragiek is, dat het ziekenhuiswezen pas vorig jaar voor het eerst een cao kreeg; in een tijd dus waarin de buikriem moest worden aangehaald. De katholieke unie van verpleegkundigen en verzorgenden (KUW) heeft gister avond als enige niet deelgenomen aan het gesprek met de kabinetsdelegatie. De KUVV heeft ook de nieuwe cao niet ondertekend, omdat volgens deze organi satie de rechtspositie van de leerling-ver pleegkundigen niet werkelijk verbeterd wordt. Zeeland en de Zuidhollandse eilanden hebben gisteren de watersnood-ramp van 25 jaar HprdPflkinfi96'®'"160, die zoveel slachtoffers heeft geëist en een enorme schade heeft aangericht, l«\IIlyherdacht. Dit gebeurde onder meer in Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland, waar de commissaris van de koningin in Zeeland dr. C. Boertien in een stampvolle hervormde kerk de herdenkingsrede uitsprak. Na uitspraak Europese Hof (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Brood, melk en suiker kunnen in de toe komst waarschijnlijk goedkoper worden. Dit is het gevolg van een uitspraak van het Europese Hof in Luxemburg, dat bepaald heeft dat de minimumprijsregeling voor jenever van het Productschap voor Gedistilleerd, strijdig is met de bepalingen van de EEG. Volgens deskundigen van het ministerie van Economische Zaken vallen ook andere mini mumprijsregelingen onder de uitspraak van het Europese Hof. Met verscheidene productschappen wordt momenteel informeel overleg gevoerd over de minimumprijsregeling. Het Europese Hof deed uitspraak over de ieneverprijs op verzoek van de Amsterdamse rechtbank, die de prijsverorde ning van het Productschap voor Gedistilleerd had voorge legd nadat deze was aangevochten door enkele grote winkel bedrijven. Volgens voorzitter Th. Hooij van het Product schap voor Gedistilleerd is het toch mogelijk tot een verordening te komen, die niet strijdig is met de uitspraak van het hof. Volgens Hooij laat de uitspraak wel een minimummargeregeling toe. De basis daarvan is dan een individuele inkoopprijs vermeerderd met een marge die voor alle detaillisten gelijk is. Een gemiddelde inkoopprijs als basis zal niet toegestaan zijn. De uitspraak van het hof had aanvankelijk de indruk gewekt, dat alles reddeloos verloren was. Die indruk is niet juist, aldus Hooij in een vergadering van het Productschap gistermiddag. (Van onze correspondent Roger Si- cords van uithoudingsvermogen ge- mons) vestigd. Een 64-jarige handelsreiziger LONDEN In de witte hel van in damesondergoed, Billy Sutherland, Noord-Schotland, waar een dozijn we- heeft het mede aan zijn handelswaar gen nog steeds onberijdbaar is, zijn te danken dat hij na 72 uur levend de laatste dagen merkwaardige re- uit zijn inmiddels vijf meter diepe sneeuwgraf is gered. neeuwde automobilisten gevonden 'trok verscheidene paren aan over handvol sneeuw. Sutherland werd ont- Sutherland raakte zaterdagmiddag werden. Na zijn redding verklaarde mijn broek. Ze hebben me warm ge- dekt door een reddingsteam dat ge- vermist, toen hij bij zijn woonplaats hij: „Ik besefte direct dat ik niet in houden. Jbruik maakte van een uiterst gevoeli- met zijn auto vast raakte in een paniek mocht raken en in mijn auto Met de slinger van zijn auto boorde ge metaaldetector. Bij onderzoek in sneeuwstorm, dichtbij de plaats waar moest blijven. Ik had een enorme hij een luchtkoker in de sneeuw, en een ziekenhuis bleek Billy Sutherland zondag de lijken van drie onderges- voorraad nylon panty's bij me en ik zijn honger en dorst stilde hij met een niets te mankeren. Booreiland op drift LONDEN (ANP) Het Noorse booreiland Orion, dat in het Kanaal werd gesleept door een Westduitse sleepboot, is gisteren op drift geraakt in een storm en vastgelopen op het strand van Guenisey. In het westen van het Kanaal raakten nog meer schepen in moeilijkheden door een storm met windkracht tien. Vals honderdje in Leiden Brand in school Problemen in vleessector (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/UTRECHT - In de vleessector van Unilever moeten 1800 personeelsleden af vloeien. Dit is niet meer te vermijden. Tot deze conclusie is een commissie van onderzoek geko men, nadat vorig jaar door Unilever rapporten over de slechte situatie in de vleessector versche nen waren, zodat 1800 mensen weg zouden moe ten. De commissie is het hiermee eens. Het gaat hierbij om de bedrijven in Uithoorn, Olst en Oss. Volgens het rapport van vorig jaar zouden de bedrijven in Uithoorn met 210 werkplaatsen en in Olst met 265 werkplaatsen dicht moeten, terwijl de bedrijven in Gieten en in Oss zouden moeten inkrimpen. Daarmee zouden van de 4300 man personeel er 1800 moeten afvloeien. De vakbonden hebben destijds gesteld, dat van gedwongen ont slagen geen sprake mocht zijn. De commissie van onderzoek is thans ook tot de conclusie gekomen, dat het bedrijf in Olst open moet blijven, terwijl in Oss meer mensen weg moeten dan Unilever oorspronkelijk gepland heeft. Brandstichting in kelderboxen Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. ADVERTENTIE 1/7j I i lil 'M grenen boeken- planken jli eenzijdig grenen. Mlm 'andere zijde koto lilMjIJ250x20 cm 30 cm breed j^.95 40 cm breed 25?® spaanplaat lommdik perplaatvan rmK 185x122 cm mÊ^oc 18 mm dik CL?5 wB kurk wand- am bekleding 090 kurktegels 30x60 cm per 10 tegels eiken ifföQC wandplaten (print) 244x122 cm per plaat tijdelijk in 250 hgbo zaken VREEMD Een voetballer uit Zoeterwoude met liesklachten. hebben. heeft het helemaal niets met spel- verruwing te maken. LEIDEN Bij reisbureau Wol- ters is gisteren een vals biljet van honderd gulden ontdekt. De reisbureauhouder heeft gisteren in de loop van de ochtend het biljet ontvangen. De falsificatie werd ontdekt, toen de man het biljet 's middags bij de bank wilde deponeren. J. van Zijp voert KVP-lijst aan LEIDEN De heer J. van Zijp voert de kandidatenlijst die de KVP in zal brengen voor de CD A-lijst bij de gemeenteraads verkiezingen aan. Tijdens een vergadering gisteravond werd als tweede op de lijst mevrouw M- van Akkeren-Straathof ge plaatst. De huidige fractielei der H. Driessen staat op de derde plaats. De overige KVP-kandidaten zijn: 4. M. Ham, 5. mevrouw Kokxhoorn, 6. W. Edelaar, 7. A. v.d. Zon, 8. J. Doove en 9. A. Abcouwer. ROELOFARENDSVEEN - Een houten noodlokaal naast de Gerardusschool in Roelof a- rendsveen is vanmorgen rond vijf uur geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend. Door het snelle optreden van de brandweer kon een verspreiding van het vuur naar het hoofdge bouw van de school worden voorkomen. Er zal dan ook nor maal lesgegeven worden van daag. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Lederdieven aangehouden KATWIJK De Delftse politie heeft gistermiddag de 23-jarige E. J. v.d. B uit Delft en de 26-jarige J. P. v.d. K. eveneens uit Delft aangehouden in ver band met de inbraak van 26 januari in een lederwarenzaak op het Hoornesplein in Kat wijk. De beide Delftenaren zijn gistermiddag direct overge bracht gebracht naar de Kat- wijkse politie waar zij aan een verhoor werden onderworpen. De heren hebben inmiddels een voorlopige bekentenis afgelegd. LEIDEN Twee mannen van vermoedelijk twintig jaar heb ben gistermiddag een overval gepleegd op de wijnkoperij „De Globe" aan de Leidse Doelen steeg. Onder bedreiging van een dolk dwongen de mannen de eigenaar, een 63-jarige Hage naar, zijn portefeuille met 300 gulden af te geven. Uit de kassa roofden de overvallers, 300 gul den. De daders vertrokken uit de winkel nadat sij de éigenaar hadden bevolen „rustig" in zijn kantoortje te blijven zitten. Tij dens de overval waren er geen klanten in de zaak. Beide man nen waren niet gemaskerd. De overvallen eigenaar heeft der halve een goed signalement kunnen geven ALPHEN AAN DEN RIJN - Een bewoner van een flat aan de Briljantstraat, bemerkte bij thuiskomst in de nacht van dinsdag op woensdag dat een van de deuren van een kelder box in brand stond. Het brandje werd snel door de brandweer geblust. Een nadere inspectie leerde dat de deur ingesmeerd was met een brandbaar soort lijm. Verder bleken nog enige deuren met de lijm te zijn be handeld. Volgens de politie wijst alles in de richting van brand stichting. „De Verschoppeling", nieuwe jeugdserie naar een boek van Paul Wagner op Ned. II om 19.10 uur. Om 21.35 uur De fa milie Bellamy, waarin Rose ver liefd wordt en om 22.25 uur Hier en nu over jongeren in de ge vangenis. Ned. I om 19.04 uur „Love boat" om 20.40 uur Op zoek. en om 22.05 uur „Markant" met Annie Romein-Verschoor. Veel bewolking en geen neer slag van betekenis. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Minimumtemperatu ren rond het vriespunt, maxi- mumtemp. twee graden. Morgen zon: 8.17—17.31. Maan: 4.1113.14. Scheveningen hoog water: 10.32, 23.20, laag water: 18.47,17.30. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1