voor o... 1 £cid6C0owant VISSERS KUNNEN GEWOON BLIJVEN VISSEN Kamer wil garanties over U.C.-project Carnaval ruilbeurs valse honderdjes Nog meer sneeuw in Europa ISRAËLISCHE VERKOOPORGANI Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijtewe- Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur* Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Woensdag 1 februari 1978, 68e jaargang no. 20S5o. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Big boy „You're a big boy now" speel film uit 1966 van Francis Ford Coppola op Ned. II om 21.00 uur. Om 19.04 uur laatste afle vering van Kon Hesi Baka en om 22.25 uur Starsky en Hutch. Ned. I om 20.00 uur „Romance met een contrabas" tv-film naar een verhaal van Anton Tsje- chow. Weer regen Veel bewolking en later van het westen uit regen. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Maximum temp. circa 5 graden. Morgen zon: 8.19.-17.29. Maan: 1.48.-11.46. Scheveningen hoog water; 9.11.,21.49. Laag water; 4.44.,17.27. Ondanks uitblijven Europees beleid Brussel (ANP) Nederlandse vissers zul len, ondanks het feit dat dinsdag in Brus sel geen overeenstemming over een Euro pees visserijbeleid is bereikt, kunnen blij ven vissen. Dat komt omdat acht van negen EG-lidstaten, Engeland doet niet mee, na het mislukken van het beraad, hebben afgesproken dat ze hun nu te treffen nationale maatregelen zullen base ren op datgene waarover zij het in de raad eens waren. De acht doen dus alsof er in de praktijk een gemeenschappelijk visse rijbeleid bestaat. Ze zullen nu allen natio nale juridische maatregelen treffen om de visserij te doen voortgaan en ze zullen de Europese commissie in Brussel goedkeu ring van die maatregelen vragen. In Nederland is, vooruitlopend op een ge meenschappelijk beleid, al veel voorbereid. De huidige regeling voor tong- en schol vangsten zal worden voortgezet. Het ha ringvangstverbod in de Noordzee en de Keltische zee voor 1978 blijft gehandhaafd. Allerlei technische regelingen (betreffende ma as wijdte e.d.) zijn ook al gereed. Rege lingen inzake de vangstnota voor andere vissen zullen, in overleg met het bedrijfsle ven, zo snel mogelijk worden uitgewerkt, zo heeft de Nederlandse delegatieleider in Brussel, ir. A. de Zeeuw, directeur-gene raal landbouw, gisteren meegedeeld. Ir. de Zeeuw onderstreepte in Brussel de grote politieke betekenis van het feit, dat ondanks dat er (door Britse tegenwerking) geen gemeenschappelijk visserijbeleid be sloten kon worden, acht lidstaten afgespro ken hebben gezamenlijk op te trekken. Van belang is ook dat alle negen EG-lan- den de Europese Commissie gemachtigd hebben besprekingen te voeren met niet EG-landen over visserij-regelingen. Zo zie je maar weer dat er onder wassen beelden ook een felle con currentiestrijd heerst. PARUS (Reuter) In verscheidene de len van Europa is gisteren weer veel sneeuw gevallen. Dit was vooral het geval in Schotland en Noord-Wales, terwijl ook in de bergen van Frankrijk, Zwitser land en Oostenrijk de sneeuwlaag aanzien lijk toenam. De vermoeidheid speelde gisteren de ministers Van de Klaauw (links) en Van Aardenne tijdens de debatten in de Tweede Kamer over de U.C.-fabriek te Almelo duidelijk parten. Vooral minister Van Aardenne kampte er nu en dan erg mee, gezien zijn krampachtige pogingen een diepe gaap te bedwingen. (Van onzeparlementaire redactie) DEN HAAG De uitbreiding van de ultra-centri- fugefabriek in Almelo gaat door. Het verrijkt uranium dat deze fabriek produceert, mag echter pas aan Brazilië worden geleverd als een interna tionale veiligheidsregeling die vreedzaam gebruik van het kernmateriaal moet waarborgen, tot stand is gebracht. Dat is vrijwel zeker de uitkomst van het Tweede-Kamerdebat over deze omstreden kwestie dat vandaag in de loop van de dag zou worden beëindigd. Nog voor de beslissende stemmingen in het parle ment worden gehouden, stond al vast dat de voorstellen van de oppositiepartijen PvdA en D'66 om de uitbreiding van „Almelo" op te schorten, schipbreuk zouden lijden. De regering had gister avond bij monde van minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) laten weten deze voorstellen niet aanvaardbaar te vinden. Het compromis tussen de regering en de meerder heid van de Kamer lag besloten in een motie van CDA en WD, waarin gesteld wordt dat geen verrijkt uranium mag worden verscheept naar landen die het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens niet hebben ondertekend dan alleen op basis van een internationaal op te stellen wa a r borgenregeling. Tijdens de debatten gisteren ging het nu en dan stormachtig toe tussen oppositieleider Den Uyl en minister Van der Klaauw. Inzet was de vraag of West-Duitsland de Nederlandse regering verder uitstel van het besluit over de ultra-centrifugefa- briek zou hebben gegund. Den Uyl beantwoordde die vraag bevestigend. Hij beriep zich op persoon lijke contacten met bondskanselier Schmidt vorig jaar november. Volgens minister Van der Klaauw zat uitstel er niet meer in en hij baseerde zich onder meer op een telegram van de Nederlandse ambassadeur in Bonn, waarin deze meedeelde dat Schmidt hem op een nieuwjaarsreceptie op 12 januari had verzekerd dat 1 januari de uiterste datum was geweest. Er was bovendien nog een ander telegram van Westduitse regeringszijde waaruit dit zou blijken. Den Uyl eiste dat deze telegrammen dan maar boven water moesten komen. Hij zei, dat hij maandagavond nog met Schmidt had gebeld waar bij deze hem de verzekering had gegeven op geen enkele wijze met de Nederlandse autoriteiten over de UC-zaak contact te hebben gehad, niet met enig regeringspersoon en evenmin met de Nederlandse ambassadeur. Den Uyl kreeg inzage in de tele grammen, maar deze werden op grond van het vertrouwelijke karakter niet openbaar gemaakt. Waar de waarheid precies ligt, bleef onduidelijk. Van der Klaauw verklaarde echter ook uit „andere bronnen" te hebben geput. Hij had het telegram liever niet als bewijsstuk gebruikt maar achtte zich daartoe gedwongen. Volgens hem heeft de regering het besluit op heel andere basis genomen. Het Landelijk Energie Comité (Lec) heeft intussen toestemming van de burgemeester van Almelo gekregen om op 4 maart aldaar een grote demon stratie tegen de uitbreiding van de UCN-fabriek te houden. Men rekent op een deelname van zeker 20.000 mensen, waaronder vele demonstranten uit West-Duitsland. Elvis Presley komt als held aller tijden bij Madame Tussaud te staan Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaar) woonplaats. Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: naam: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden BIERBROUWERIJ: Verkoop stuntpils strafbaar" (Van een onzer verslaggevers) NOORDWiJKERHOUT Hei- nekens Bierbrouwerij over weegt stappen te ondernemen tegen de heer M. Groot, eige naar van een zelfbedienings winkel in Noordwijkerhout. De heer Groot verkoopt sinds en kele dagen flesjes bier van de brouwerij, waarop het gebrui kelijke etiket vervangen is door de beeltenis van Jan Beugels- dijk, de Prins Carnaval van dit jaar. Bovendien verhoogde de heer Groot de prijs per flesje met .drie cent. Volgens het Heineken- concern, dat aanvankelijk dacht aan een stunt van de plaatselij ke carnavalsvereniging, is hier sprake van een strafbaar feit, namelijk overtreding van de merkenwet. Schoudertas gestolen LEIDEN Uit een kantoortje van een winkel aan het Vijf Meiplein is gistermiddag een schoudertas gestolen. De tas was eigendom van een 17-jarige verkoopster van de winkel. De inhoud van de tas bevatte een enveloppe met zeshonderd gul deken wat spulletjes ter waarde van'ongeveer honderd gulden. Zwermen sprinkhanen in Midden-Oosten ROME (Reuter) In het Midden-Oosten zijn na vijftien jaar rust weer zwermen sprinkhanen actief, zo heeft de voedsel- en landbou worganisatie van de Verenigde Naties in Rome meegedeeld. „Wij hebben bericht gekregen dat tien zwermen actief zijn in Saoedi-Arabië en Noord-Jemen, langs de oever van de Rode Zee", zei woordvoerder Jean Rol Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en V19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Als gevolg daarvan de den zich vele dodelijke ongelukken voor. In Schotland vielen vijf do den, in Oostenrijk zeker drie en in Frankrijk twee. In Schotland dat zijn tweede sneeuwstorm in drie dagen tijd mee maakte, worden nog steeds mensen vermist die met hun auto in de sneeuw zijn blijven ste ken. Onder de mensen die uit hun door sneeuw over dekte auto werden ge red, bevond zich een echtpaar dat de hoop al had opgegeven en zijn testament en afscheids brieven had geschreven. Zij werden gered door de Schotse punkgroep „Subs". OMVANGRIJKE ZWENDEL OP SPOOR Onder de griezels heeft president Idi Amin na 35 jaar Adolf Hitler verdrongen van de eerste plaats. Niet zonder Kuhuwael naar Indonesië (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse re cherche heeft nog weinig vorde ringen gemaakt bij het onder zoek naar de daders van de moordaanslag op de heer Th. O. Kuhuwael. Zij heeft gistermid dag de vier Zuidmolukkers ont vangen, die samen met het slachtoffer aanstaande zaterdag naar Indonesië zouden reizen. Het ging er hierbij hoofdzake lijk om of de leden van de delegatie zijn bedreigd sinds be kend werd, dat zij naar Indone sië zouden gaan. Over het resul taat van het belang van het onderhoud wilde een politie woordvoerder in het belang van het onderzoek geen mededelin gen doen. De heren Mantouw, (rechts), Manuhutu, Rutumales- sy en Metekohy bezochten giste ren tevens de gewonde heer Ku huwael, die in het ziekenhuis Leyenburg wordt verpleegd. Zij gaan niet zonder hem op reis. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/MAASTRICT „Palestijnse elementen" zijn volgens de Citrus Marke ting Board Israël verantwoordelijk voor de vergiftiging van partijen sinaasappe len, die de laatste dagen in Zuid-Limburg voor opschudding hebben gezorgd. De board, verkooporganisatie voor de Bene lux: „De sinaasappelen zijn met kwik ingespoten om de economie van Israël schade toe te brengen. De stof moet in Europa zijn ingespoten. Er zijn maatrege len genomen om de bron van deze misda dige actie te achterhalen". In tegenstelling tot de Israëlische organisa tie wil het ministerie van volksgezondheid zich niet uitlaten over de vraag wie de sinaasappelen met kwik kan hebben inge spoten. Wel is inmiddels een onderzoek op gang gebracht, waarbij grote partijen si naasappelen uit Israël zijn gecontroleerd. Het „Arabisch revolutionaire leger Pales tijns Commando" zou naar achttien Oost en Westeuropese landen, waaronder Ne derland, brieven hebben gestuurd. Op het ministerie van Justitie in Den Haag was daarover vanmorgen nog niets bekend. West-Duitsland heeft wel een dergelijke brief ontvangen, waarin wordt gezegd, dat sinaasappels uit door Israël bezette gebie den zijn vergiftigd om de Israëlische eco nomie te schaden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/UTRECHT De Utrechtse politie, die een omvangrijke valsemunterszaak op het spoor is gekomen, verwacht dat de valsemunters het komende carnaval zullen aangrijpen om hun waardeloze bankbiljetten kwijt te raken. In café's in Brabant en Limburg hangen reeds vaak zelfge maakte aanplakbiljetten waarop voor de falsifi caties wordt gewaarschuwd. Het gaat hier om briefjes van honderd gulden. Volgens de politie zijn de falsificaties van goede kwaliteit. De zaak kwam aan het rollen met de arrestatie van een 37-jarige directeur van een wolimportbe- drijf uit Wageningen op de doe-het-zelf beurs Karwei in Utrecht. De man had 50 valse biljetten van honderd op zak, terwijl in zijn auto nog eens 5000 valse honderdjes in een schoenendoos werden aangetroffen. Een bedrag van ruim een half mil joen. Volgens de politie is het nog totaal onbekend waar de drukkerij zich bevind. Het wordt niet uitgeslo ten geacht, dat de drukpers nu zal worden ver plaatst. Er komen bijna dagelijks meldingen binnen van valse honderdjes, vooral in Brabant. Verder zijn er in Den Haag reeds enkele boven water gekomen en in Hengelo. In deze plaats reeds meer dan 100. In Den Haag wordt thans nagegaan, of alle valse honderdjes door dezelfde pers zijn gedrukt. De in Utrecht opgedoken valse biljetten zijn te herkennen doordat het reliëf van de druk ont breekt. Het papier is witter. De details van de valse druk zijn slecht afgewerkt. Verdere verlaging koffieprijs verwacht DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse Vereniging van Kof fie branders heeft plannen om de koffie-prijs verder te verla gen. Vooruitlopend op de uitkomst van de berekeningen die mo menteel met dit doel worden gemaakt voert het supermarkt bedrijf Deen morgen al een aan zienlijke prijsverlaging in voor twee soorten van zijn eigen kof- fiemerk Kahrel. De verlaging bedraagt resprectievelijk 68 en 40 cent. Deen heeft acht vesti gingen in Noord-Holland. In middels is vast komen te staan dat er vorig jaar in Nederland 30 procent minder koffie is ge kocht dan in 1976. De vereni ging van koffiebranders wijt de ze omzet-daling aan de vorig jaar astronomische hoogte ge stegen prijzen. Vorige week werden in Maastricht vijf kinderen in een ziekenhuis opgenomen na het eten van de vergiftigde vruchten. Zij zijn inmiddels weer thuis. Het kwik is waar te nemen in de vorm van kleine, zilverach tige druppeltjes bij het openmaken van een sinaasappel. In de acht besmette sinaasap pelen, die tot nu toe zijn aangetroffen in Heerlen en Maastricht is een zo geringe hoeveelheid kwik aangetroffen, dat er geen direct gevaar voor de gezondheid bestaat, aldus het ministerie, dat mensen die be smette sinaasappelen in hun bezit hebben, aanraadt zich te melden bij de plaatselijke politie of keuringsdienst van waren. De Utrechtse hoofdinspecteur Doeve met een aantal van de falsificaties die op de doe-het-zelf-beurs op een 37-jarige man werden aangetroffen. Hij bleek voor meer dan een half miljoen aan vals geld bij zich te hebben.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1