^Molukse gemeenschap: afschuw over aanslag -Flinke boetes voor tong- en schol vissers Wegenbouwers Hoen beroep |op regering „Kabinet CDA-VVD zit volle rit uit" Kabo beledigt lz verpleegtehuis Badmode '78 Koppelbazen strenger straffen sg o Bouwbonden: hervatting cao-overleg Aannemer in arrest wegens oplichting Turkse justitie houdt vrachtrijder al 3 maanden vast HUNNENLAND DINSDAG 31 JANUARI 1978 ïei) ge35l DEN HAAG Met grote afschuw is alom in Molukse kring in Nederland kennisge nomen van de aanslag die twee Molukse jongeren zondagavond pleegden op de Mo lukse voorman Th. O. Kuhuwael, die in het vorige kabinet van ir. J. A. Manusama minister van onderwijs was. Oudere en jongere Molukse leiders hadden gisteren voor deze daad geen goed woord over". „Een zeer lafhartige daad", zei de Molukse opbouwwerker L. Ch. Mantouw uit Tiel, mede-voorzitter van de Nederlands-Zuid- molukse commissie Kobben-Mantouw. Algemeen wordt een verband gelegd tus sen deze aanslag en het bezoek dat voor aanstaande Molukkers uit Nederland, de heren Mantouw, Kuhuwael, Rutumatulessy en Metekohy in de komende tijd aan Indo nesië, in het bijzonder Ambon en Jakarta, wilden brengen. De heer Mantouw zei gis teravond dat hij persoonlijk van mening is dat die reis moet doorgaan, maar alvo rens een definitief besluit te nemen wilde hij nog overleg plegen met zijn mede-reizi gers, onder wie de heer Kuhuwael, die nu zelf uiteraard niet in staat is het bezoek mee te maken. Eind vorig jaar was in Tiel al het huis van de heer Mantouw bescho ten; ook die aanslag die geen persoonlijk letsel veroorzaakte, hield naar wordt aangenomen verband met de voorgeno men reis. De Zuidmolukse leiders waren en zijn niet de enigen die een bezoek aan Ambon willen brengen. Zoals we al eerder meld den is er op dit moment zelfs sprake van een „hausse" in de belangstelling voor de z.g. oriëntatiebezoeken die Zuidmolukkers uit Nederland met steun van de Indonesi sche regering en het Nederlandse ministe rie van CRM aan Ambon en Jakarta kun nen brengen. Ook enkele leidende Zuidmo lukse jongeren, onder wie Noes Solissa en Theo Thenu, maakten zo'n reis. Oriëntatie in Zuidmolukse kring leert dat als een van de oorzaken van het felle verzet van enkele radikale Zuidmolukse jongeren het gebrek aan communicatie in de Zuidmolukse gemeenschap wordt ge zien. Men wijst erop dat een aantal jonge ren volstrekt niet begrijpt hoe het mogelijk is dat enkele van hun leiders met steun van de regering in Jakarta een bezoek aan Indonesië willen brengen. Jarenlang is hun nauwelijks iets goeds over de Indonesische regering verteld en daarom ziet een aantal Zuidmolukse jongeren zo'n bezoek als „verraad aan de Zuidmolukse zaak". „Ze gaan bij de duivel te biecht". Daar komt bij dat een deel van de Zuidmo lukse jongeren bijzonder fanatiek is en geweld niet schuwt, en de ouderen nauwe lijks greep hebben op ontsporende jonge ren die soms ook nog aangetast worden door een overmatig druggebruik. Het zijn deze jongeren die niet terugdeinzen voor een aanslag als nu op de heer Kuhuwael gepleegd. Zij snappen bovendien niets van de gematigde houding die her en der bin nen de RMS-gezinden doorbreekt. Overigens zij hier nog eens duidelijk ge steld dat het gaat om slechts een klein deel van de Zuidmolukse jongeren. Men mag zeker een organisatie als die van de Vrije Zuidmolukse Jongeren niet van dergelijke daden betichten. In het recente verleden is, onder meer in hun contacten met Pax Christi, naar voren gekomen dat zij het gebruik van geweld bij het nastreven van het Zuidmolukse ideaal verafschuwen. Het is mogelijk dat de inhoud van de vorige week gepubliceerde nota van de Nederlandse regering over de Zuidmolukse problematiek het fanatisme van de radika le jongeren heeft versterkt. Uit enkele reacties is gebleken dat een deel van de jongeren geen goed woord voor deze nota over heeft en zelfs al over „nieuwe acties" rept. Daartegenover staat dat een aantal Zuidmolukse leiders, onder wie de heer Mantouw, juist vanuit de nota van de Nederlandse regering wil overgaan tot her nieuwde bezinning op het Zuidmolukse ideaal, wat overigens iets anders is dan het opgeven van dat ideaal. Tot dusver heeft het kabinet van de heer Manusama nog niet officieel op de rege ringsnota gereageerd. Gehoopt wordt dat die reactie spoedig zal komen en dat de Zuidmolukse gemeenschap daarna tot in tern overleg komt, alvorens de Tweede Kamer zich over de nota zal uitspreken. Manusama en de zijnen staan voor een zware taak omdat in de Zuidmolukse ge meenschap de laatste tijd nogal wat ver warring is ontstaan, die tot desintegratie zou kunnen leiden als de interne communi catie niet snel verbeterd wordt Manusama zal zijn mensen duidelijk moeten maken dat reizen als die vein Mantouw c.s. niet beschouwd mogen worden als „verraad" aan de Zuidmolukse zaak; integendeel, de ze mensen zien de reis als onderdeel van een onderzoek ten behoeve van de herbe zinning met het oog op het bieden van een nieuw perspectief voor de Zuidmolukkers in Nederland. Ook de heer Kuhuwael, een algemeen gewaardeerd leraar, wilde in het licht daarvan aan de reis deelnemen. De aanslag op Kuhuwael leert weer hoe nodig een rustige herbezinning in de hele Zuidmolukse gemeenschap, inclusief de jongeren, is. EVERT MATH3ES In het Amsterdamse Amstelhotel presenteerde gisteren Marielle Bolier haar badmode voor de komende zomer. Het in oosterse sluier gehulde meisje draagt behalve de zonwering ook een diep gedecolleteerd badpak. Een andere créatie van Marielle Bolier is een satijnen bikini met „boxershort" (links onder). Deskundigen verwachten dat de badpakken dit jaar weer helemaal terug zullen komen. BREDA (ANP) De Bredase officier van justitie mr. M. Kooperberg heeft gisteren ge zegd dat het openbaar ministe rie in het arrondissement Breda voortaan tegen koppelbazen on voorwaardelijke straffen zal ei- Mr. Kooperberg zei dit tijdens een zitting van de Bredase rechtbank, waar drie directeu ren van uitleenbedrijven terecht moesten staan. Volgens de officier komen het laatste half jaar steeds meer processen-verbaal binnen tegen koppelbazen die op illegale wij ze arbeiders uitlenen. Tegen een Bredase koppelbaas eiste de of ficier gisteren 10.000 gulden boete en zes weken hechtenis voorwaardelijk, met een proef tijd van twee jaar. Een koppelbaas uit St. Willi- brord hoorde 5000 gulden boete eisen, waarvan 4000 gulden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De derde verdachte kreeg uitstel in het belang van de verdediging. Gewonde gevangene ontsnapt ARNHEM (ANP) - Een 30-jari- ge gevangene uit Zwijndrecht is zondagmiddag uit het Sint Elisabeth gasthuis in Arnhem ontsnapt en nog steeds onvind- De man was van het huis van bewaring in Arnhem, waarin hij op verdenking van oplichting werd vastgehouden, naar het ziekenhuis gebracht, omdat hij van een trap was gevallen en over rugpijn klaagde. Toen het spreekuur was afgelopen bleek de man, die niet werd bewaakt, de benen te hebben genomen. Hij heeft zich later in het zie kenhuis in Dordrecht nog ge meld, maar is sindsdien spoor loos, aldus de politie van Arn- L50— ironingen (ANP) In een telegram heeft de Neder- andse Vereniging van Wegenbouwers die gisteren in •Ironingen haar algemene vergadering hield, de rege- dng met grote nadruk gevraagd onmiddellijk de 400 24;ot 600 miljoen gulden ter beschikking te stellen voor 5?|xtra werken in de grond-, water- en wegenbouw, 25{oals vermeld in een brief van 31 oktober 1977 van 56le toenmalige minister van sociale zaken. 04/oorafgaande aan deze brief is van augustus 1977 af overleg 2g{epleegd. Van aannemerszijde is duidelijk aangetoond dat er een 33|at dreigde in de produktie van de grond-, water- en wegenbouw 25|n de ramingen m de nota bouwbeleid, aldus de vereniging. Eind 46)ovember nog hebben zij met de werknemersorganisaties aange- 26frongen op spoedige maatregelen. De situatie is knellend, aldus 7iet telegram 7yngeveer zestig gekozen leden van ondernemingsraden bij bedrij- 54/en uit de grond- weg- en waterbouwsector hebben op een vergade ring van de bouw- en houtbonden FNV hun verontrusting uitge- 34jproken over de ontwikkeling van de werkgelegenheid in deze 32j>ednjfstak. De O.R.-leden. die vijftien ondernemingsraden verte genwoordigen, hebben een dringend beroep gedaan op de regering '8)m op korte termijn geeigende maatregelen te treffen bijvoorbeeld iet snel uitvoeren van de beleidsvoornemens uit de bouwnota 1977. PREMIER VAN AGT IN VOORHOUT: LEKVRIJE AUTOBAND De firma Goodyear is met een 'lekvrije' autoband gekomen. Door de dikke en harde wangen - niet van het meisje uiteraard - kan een compleet beladen wagen zelfs met de getoonde 'jaap' van 30 centimeter nog keurig horizontaal blijven. Bij een lekke band kan de chauffeur bij 60 kilometer per uur, rustig blijven doorrijden. De zwarte knop in het gat is een radiozendertje dat bij luchtdrukvermindering een lampje op het dashboard laat knipperen. (Van onze parlementaire redactie) VOORHOUT Het kabi net van CDA en VVD zal de volle periode uitzitten en aan het roer blijven tot 1981, korter zeker niet, langer misschien wel. Dat zei minister-pre sident Van Agt gister avond op een CDA-bij- eenkomst met meer dan zeshonderd belangstel lenden uit de bollen- en Rijnstreek. Een kabinet van PvdA met CDA had meer voor de hand gelegen, maar na zes maanden formatie was zo'n kabinet niet te vormen. De Tweede Kamer heeft het kabinet van CDA en WD aanvaard. De oppositie, al dus Van Agt, had trouwens niet het lef om een uitspraak van de Tweede Kamer te vragen over die toch essentiële vraag: is het bestaan van dit kabinet wel rechtmatig? Dit kabinet, zei de minister-pre sident, zal niet de bijl zetten in de collectieve uitgaven. Wel dient de stijging van die uitga ven in de hand te worden ge houden. Van Agt hield zijn ge hoor voor dat een belangrijk deel van de sociale wetgeving van na de oorlog tot stand is gekomen onder kabinetten met de WD. Het gaat niet aan om de WD te brandmerken als een partij die sociale bewogenheid mist. Als ook de sociale voorzienin gen worden betrokken in een heroverwegen van de overheids uitgaven, is er geen sprake van een totaal nieuw beleid, want het kabinet-Den Uyl had daar toe al besloten. Bijzondere aandacht is nodig voor de kleine zelfstandigen zei ANGSTBEPERKINGEN IN 1976 OVERTREDEN 'OOGDEN HAAG - Het Economisch Ge- -Q 25 rechtshof' in Den Haag heeft giste- 48,50fen negen tong- en scholvissers uit Goedereede en Stellendam veroor deeld tot boetes van duizend tot vijfduizend gulden, waarvan de 98 00helft voorwaardelijk. De vissers werden beboet omdat zij in 1976 de vangstbeperkingen hadden over schreden. De procureur-generaal had eisen variërend van tweeduizend tot tienduizend gulden geëist, waarvan ook de helft voorwaardelijk. Hij had de vissers verweten het brood van hun kinderen en kleinkinderen op te vissen. Als er schaarste is moet iedereen zich aanpas sen, ook al is men dan aangewezen op steun van de gemeenschap. De vissers stelden hier tegenover dat zij failliet zouden gaan, indien zij zich aan de vangstbeperkingen hadden gehouden. Bij het opleggen van de straffen heeft het hof rekening gehouden met het feit dat er enige verwarring was ontstaan over de verbindendheid van de bepaling en inzake de vangstbeperking, aldus het arrest. Nu echter de verbindendheid vaststaat, zal het hof, als er nu nog overtredingen worden begaan, ho gere straffen opleggen. De strafvervolging tegen de vissers uit Goedereede en Stellendam was in 1976 begonnen. Nadat het Haagse hof eerst de bepalingen onverbindend had ver klaard, werden ze door de Hoge Raad wel verbindend verklaard. De zaak werd terugver wezen naar het Gerechtshof in Den Haag dat nu de vissers boetes heeft opgelegd. In de komende maand zullen er nog 17 vissers uit Middelburg en vier vissers uit Volendam in Den Haag terecht staan de minister-president. De inko mens-ontwikkeling van hen moet zoveel mogelijk gelijk lo pen met die van de werknemers. Op verdere verhoging van de welvaart valt voorlopig niet te rekenen. Er moeten offers wor den gebracht, onder andere door matiging van de lonen. Ik ben er zeker van, aldus de mi nister-president, dat wij de Ne derlanders kunnen aanspreken op hun redelijkheid en kunnen ontmoeten in hun idealisme. Op vragen uit de zaal over uit breiding van de u.c.-fabriek in Almelo, zei de minister-presi dent, dat „het ons dierbaar zou zijn als wij van Brazilië water dichte garanties in de bus zou den hebben dat het verrijkte uranium vreedzaam zal worden gebruikt". Maar technisch is ook Brazilië in staat tot het maken van kernbommen. „Meegenomen is als we de uit breiding van de u.c.-fabriek in het zwaar geteisterde Twente 1500 arbeidsplaatsen meer tot stand kunnen brengen", aldus Van Agt. Over de neutronenbom heeft het nieuwe kabinet nog geen standpunt ingenomen. De oprichting van de Evangeli sche Progressieve Partij als pro test tegen een kabinet van CDA en VVD, vond Van Agt niet begrijpelijk. Laat men eerst even afwachten wat het kabinet doet en zich niet laten leiden' door het vooroordeel dat het een a-sociaal beleid zal voeren. Van Agt erkende dat samen werking van het CDA met de FNV voor verbetering vatbaar LORT GEDING NA ARTIKEL 50,00 A O 30,70 ,21'2lOEN HAAG (ANP) „Het artikel intrekken of rectifice ren". Dat eiste gisteren in een kort geding de 70-jarige flirectrice A. Mom roers—Roel kens van het particuliere verpleegtehuis Stella Mater in Valkenburg van de redactie idetan -Kabopost'\ In het nummer van 1 december van dit blad van de katholieke bond van overheidspersoneel staat J) een artikel dat volgens mevrouw Mommers „beledigend 73 fn nodeloos kwetsend" is voor haarzelf en haar verpleegte- 80.?wis. 228 (U et k°rt 8ec*ing diende voor de president van de Haagse rechtbank. 136.in b.et artikel stond „dat jonge meisjes nachtdiensten moesten 112.rraa'en terwijl zij in de ziektewet liepen, dat ze onderbetaald 87 (Jverden en dat er in het tehuis arbeidsomstandigheden heersten, ie thuis horen in de 19e eeuw." 'irecte tegenstandster van directrice Mommers is de 49-jarige Kitty ■ïpsch. Haar echtgenoot is kaderlid van de vakbond Kabo. Zij erzorgde tot voor kort de was van het tehuis en begon zich ldus het artikel te ergeren aan de wantoestanden in de "irichting. aadsman mr. M. Steenbergen noemde in zijn pleidooi mevrouw ommers „een uiterst geslepen vrouw op wie men juridisch geen at kan krijgen". Hij betoogde, dat een vakbond „het recht heeft ijn visie, ook al is die op bepaalde wijze gekleurd, ten beste te UTRECHT (ANP) De federatie van bouw- en houtbonden wil weer gaan onderhandelen met de werkgevers over een bouw-cao. Dat heeft de federatieraad gisteren besloten. De federatieraad heeft gisteren in Utrecht het voorlopige resul taat besproken van de tot nu toe acht onderhandelingsbijeen komsten met de werkgevers. Het overleg is na het achtste gesprek opgeschort zonder dat er een akkoord was bereikt. Het strandde onder meer op de wei gering van de werkgevers, per 1 juli 1978 een initiële loonsver hoging van een half procent te geven ter handhaving van de koopkracht. Daarnaast ging het nog om uit breiding van het aantal vakan tiedagen. De werkgevers zijn daartoe alleen bereid als aan de extra dag een verplichte be stemming (de vrijdag voor kerstmis) wordt gegeven. Stemming wist de Prins Carnaval van Amsterdam, de acteur Piet Römer, zeker te brengen op het Amsterdamse stadhuis. Nadat hij uit handen van de wethouder van sociale zaken de sleutel van de stad had gekregen, brachten zij de carnavalsgroet Alaaf. Controle op scharreleieren DEN HAAG De handel in scharreleieren zal strenger worden gecontroleerd. Minister Van der Stee heeft een ontwerp-besluit aangekondigd waarin productie- en verpakkingsbedrijven van deze eieren aan een aansluitingsplicht bij een controleinstelling' zullen worden onderworpen. De lasten van het nieuwe stelsel komen voor rekening van de bedrijven. MAASSLUIS De politie van Maassluis heeft een 45-jarige di recteur van een aannemingsbe drijf in Oud-Beijerland gearres teerd. De man, die zelf zegt onschuldig te zijn, wordt ervan verdacht de gemeente Maas sluis tc hebben opgelicht voor een half miljoen gulden. Hij zou dit gedaan hebben door voor grondwerkzaamheden meer in rekening te brengen dan hij kon verantwoorden. De gemeente had al eind vorig jaar achterdocht gekregen, waarna de politie een grootscheeps on derzoek begon. Naast de directeur werden ook twee werknemers aangehouden. Een van hen heeft inmiddels bekend aan de fraude te hebben meegewerkt. Hij is weer op vrije voeten gesteld. De twee anderen worden nog steeds in verzeker de bewaring gehouden. ROTTERDAM (ANP) De van sigarettensmokkel verdach te vrachtwagenchauffeur W. A. Plinck uit Rotterdam, die al meer dan drie maanden door de Turkse justitie wordt vastgehouden, is overgebracht van Istanboel naar Ankara. De Nederlandse ambassadeur aldaar achtte dit beter in verband met de afwikkeling van de zaak. Van de openbare aanklager is nog steeds niets vernomen, behalve dat hij de chauffeur graag in voorarrest gehad zou hebben. De heer Plinck arriveerde op 25 oktober van het vorig jaar met een lading sigaretten, bestemd voor het Turkse staatsmonopolie aan de Turkse grens. De onderneming ver klaarde echter de lading niet te hebben besteld, waarop de douane de sigaretten als smokkelwaar bestempelde. De chauffeur moest zijn paspoort inleveren en mocht in afwach ting-van het resultaat van nader onderzoek de grensplaats niet verlaten. In dit onderzoek is nog altijd geen schot gekomen. De douane heeft inmiddels verklaard dat tegen de heer Plinck niets bewezen kan worden. Talloze malen is hem en de Nederlandse autoriteiten sinds oktober al beloofd dat hij weer naar huis mocht, maar steeds werd zijn vrijlating op het laatste nippertje weer uitgesteld. Kort geleden is hem andermaal de verzekering gegeven dat hij een dezer dagen naar huis zou mogen. Het vervoersbedrijf waarvoor Plmck werkt, de firma Furness in Rotterdam heeft inmiddels al 150.000 uitgegeven aan verblijfskosten van zijn ongelukkige werknemer, reizen van zijn vrouw naar Turkije en tal van andere kosten.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9