Wasserij Nijssen verhuist van Maredijk naar De Waard dele viervoeter staat centraal p eerste Leidse Paardendagen Meer mankracht roodzakelijk Nieuw protest tegen ontslagen bij Grofsmederij PERSTE fAAL LEIDSE COURANT PAGINA 3 lENTRUM VRIJWILLIGE HULPVERLENING ONDERBEZET: flIDEN Het Centrum voor Vrijwillige Hulpverlening aan de iidse Langegracht ziet 1978, ondanks de verbeterde financiële nstandigheden, vrij somber in. Het ontbreekt het centrum aan [ldoende personeel. In het jaarverslag over 1977 stelt het Cen- |im dat er voldoende middelen moeten komen om een full-time jördinator en een half-time secretaresse aan te stellen. locht de huidige situatie niet randeren, dan ziet het er zó mber uit voor het Centrum nen nauwelijks kan spre- van activiteiten in 1978", us het jaarverslag. „Mocht Centrum wel de beschikking jgen over bovenstaande vaste ichten, dan zal er veel tijd steed worden aan het verder bouwen van bestaande pro- :ten. Ook zal er moeten wor- i gewerkt aan een beter over- met de gemeentelijke over- id. Verschillende ambtenaren, n nog onvoldoende bereid de odzaak van het Centrum voor ijwillige hulpverlening in te !n. Door de financiële beper- ïgen van de gemeente kan k op bestuurlijk niveau wei- gedaan worden. In 1977 eft het Centrum van de ge- eente Leiden geen subsidie tvangen", vervolgt het jaar- rslag. In het jaarverslag staat rder nog vermeld dat de rela- met het Dienstencentrum t centrum wil in de toekomst >k meer wijkgericht gaan wer- n verduidelijkt moet wor- n. Momenteel is die relatie perkt tot bejaardenhulp. Ten aanzien van de algemene informatie op het terrein van het vrijwilligerswerk merkt het jaarverslag nog op dat een cen traal adres voor informatie ge wenst is, en dat het er zo snel mogelijk zou moeten komen. „De opzet van een plaatselijk en regionaal vrijwilligers veldwerk- beraad zou samen kunnen gaan met het grondig inventariseren van alle vrijwilhgersactiviteiten zowel in Leiden als in de regio" aldus het jaarverslag. Vrijwilligers Behalve meer stafpersoneel kan het centrum nog heel veel vrij willigers gebruiken. Degenen die als vrijwilliger willen wer ken in het gevarieerde gebied dat het centrum bestrijkt doen er goed aan contact met het centrum op te nemen, adres Langegracht 246a, tel. 149064. Uitgebreide documentatie is gratis voorhanden. De cursus sen beginnen weer rond eind februari. Vrijdag 3 februari speelt in het Leids Vrijetijdscen trum Breestraat 66 de Haags-Leidse formatie Sfinx. De groep Sfinx werd in 1974 opgericht. Volgens kenners is Sfinx de beste nieuwkomer van de afgelopen jaren. De groep brengt een aantal zelf geschreven goed in het gehoor liggende nummers in een stijl die de groep zelf als „symfonische rock" bestempelt. Funck en jazz elementen zijn echter ook ruimschoots aanwezig. Sfinx wordt wel verge leken met wereldgroepen als Emerson, Lake and APalmer en Pink Floyd. Het optreden van Sfinx vindt plaats in Palmer kader van een promotietoer- nee die de groep door heel Nederland gaat maken ter ondersteuning van hun eerste elpee die in februari uitkomt. De formatie bestaat uit Kees Nix orgel, pianet, synthesizer, piano en zang, John Philipp akoestische gitaar, sax, percussie en strings, Harm Bleger slagwerk en Frank Papend- recht basgitaar en zang- De avond begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt 4,— voor leden en 6,- voor niet-leden. Voorverkoop bij Plato, Breestraat 15. Negenhonderddertig gulden per lid krijgen de verschillende fracties uit de Leidse gemeenteraad binnenkort toegestopt Het bedrag wil een „werkkapitaaltje" zijn over het dienstjaar 1977. De commissie voor bestuurlijke zaken van de gemeente raad stemde gisteravond met een al eerder hiertoe genomen besluit van b en w in. De fractiepot van sommige politieke groeperingen in de Leidse gemeenteraad zal door dit besluit aardig worden gespekt. Voor de PvdA-fractie (15 man) levert dit 13.950 gulden op. De negen man tellende CDA-fractie krijgt 8.370 gulden en de zeven WD-ers in de raad zien de fractiepot met 6510 gulden gespekt: aardige bedragen, zo vlak voor de gemeenteraadsverkiezingen. Diescolleges Ter gelegenheid van het feit dat de Leidse Universiteit op woensdag 8 februari haar vierhonderdderde, dies natalis viert, houdt bet Leids Universiteits-Fonds op zaterdag 4 februari voor alle belangstellenden traditiegetrouw een aantal diescolleges. De colleges, die ieder zo'n drie kwartier in beslag nemen, zullen worden gegeven in de collegezalen van het Academiegebouw, Rapenburg 73, met uitzondering van de colleges van prof. dr. A. Brouwer en prof. dr. D. L. Brongersma, die in het Geologisch Instituut, Garenmarkt lb, worden gehouden in Leiden. Belangstellenden dienen zo spoedig mogelijk een bedrag van drie gulden en vijftig cent over te maken op postgironummer 3704157 ten name van de diescommissie van het LUF, na ontvangst waarvan aan de deelnemers de programmaboekjes worden toegezonden. Za terdaga vondconcert Het Philidor-ensemble houdt op 4 februari een zaterdag avondconcert in de Lokhorstkerk. Aanvang half negen. Het Philidor-ensemble kombineert barokke blaasinstrumenten, waardoor een geheel eigen klank ontstaat. Het programma dat zaterdagavond gebracht zal worden bestaat uit werken van Schickhard, Dornel, De Boismortier, Heinichen en Tele- mann. Het Philidor-ensemble bestaat uit Ricardo Kanji (blok fluit, tra verso en zink), Bruce Haynes (barokhobo, barokfagot en blokfluit), Ku Ebbinge die dezelfde instrumenten bespeelt als Bruce Haynes en Danny Bond (barokfagot en blokfluit). Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij het bureau K&O. Oude Vest 45 in Leiden. Kaartverkoop aan de Lokhorstkerk begint zaterdagavond om acht uur Caio Pa ga no De uit Brazilië afkomstige meesterpianist Caio Pagano geeft zondag 5 februari een concert in Kapelzaal van het K&O-ge- bouw aan de Oude Vest 45 in Leiden. Pagano zal werken uitvoeren van Beethoven (sonate op. 110), Schumann (sonate op. 22), Scbönberg -.Klavierstück op. 33a), Berg (sonate nr. 1) en Chopin (sonate op. 58). Caio Pagano kreeg voor zijn buitengewone kwaliteiten als pianist de „National Award for Piano".Als pianist maakte bij concertreizen door heel Europa, Zuid- en Midden-Amerika en de Verenigde Staten. In Portugal werd hij onderscheiden met de „International Beethoven Award". Naast zijn werkzaamheden als uitvoe rend pianist, is Caio Pagano hoogleraar in de muziekweten schappen aan de universiteit van Sao Pa ulo in Brazilië geweest. Toegangskaarten voor dit concert zijn er in vier prijzen 6,-. f5,-. f3,- en f2.50. Bij deze prijzen zit een gratis kopje koffie inbegrepen. Ook de garderobe is gratis. Kaarten zijn verkrijg baar op het bureau van K&O. Telefonisch kaarten bestellen kan via telefoonnummer 141141 en 141200. Het concert begint om half twaalf 's middags. De gratis koffie wordt geserveerd tussen elf en half twaalf. Leiden nil in beeld De gemeente Leiden gaat er bij de NOS in Hilversum op aandringen de Sleutelstad op te nemen in bet scbakelpro- gramma van radio en televisie op de avond van de verkie zingen voor de nieuwe gemeenteraad, 31 mei. Deze medede ling deed burgemeester Vis gisteravond in de commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Leiden denkt met name recht te hebben op de belangstelling van de media, omdat het één van de weinige steden in ons land is die zich nog mogen verbeugen in bet bezit te zijn van een links programmacollege. Alles zal in het werk gesteld worden om op 31 mei de radio- en tv-wagens de binnenstad in te krijgen. Om te voorkomen dat Leiden net zo'n flater slaat als bij de Kamerverkiezingen van vorig jaar, toen de plaatselijke uitslag als laatste in heel Nederland pas na de klok van middernacht binnenkwam, zal er onder strenger toezicht zelfs een aangepaste cursus stemmen tellen gegeven worden, waaraan de bemanningen van de stembureaus zullen kunnen deelnemen. Op deze wijze zou de verwerking van de uitslag sneller moeten verlopen. Fractiepot ECONOMISCH fOLGENDE f/EEK DE tROND IN WEL EN WEE Aan de Breestraat 26 wordt het bedrijfspand (met bovenwo ning) van dameskapsalon en schoonheidsinstituut Jo Neute boom voor 290.000,- te koop aangeboden. 0 Aan de Breestraat 140 wordt bij C. Kriest, winkel in droog bloemen, kunstnijverheidsart. en sieraden, de opheffingsuit verkoop begonnen. Aan de Haarlemmerstraat 259 is de stomerij „Quicker than Quick" opgeheven. Op dit adres is thans gevestigd „Reza Discount", winkel in kleinmeubelen, matrassen, ledi kanten en dekbedden. 0 Aan de Hogewoerd 72 wordt bij Barneveld, winkel in schoe nen en andere lederwaren, de opheffingsuitverkoop begonnen. 0 Aan de van 's Gravensande- straat 135 is Ton Baart, aanne mer van timmerwerken van niet-bouwkundige aard, geves tigd. 0 Aan de Lange Scheistraat 5 is het koffiehuis „Valkennest" gevestigd. 0 Aan de Boerhaavelaan 14 is H. van Hooven, aannemer van timmerwerken van niet-bouw kundige aard, gevestigd. 0 Aan de Middelweg 11 is het Eerste Leidse Dakbedekkings- bedrijf „Eldon" verplaatst naar Alphen a/d Rijn. 0 Aan de Hoge Rijndijk 117 is J. Looi jen, groot- en agenturen- handel in woningtextiel, geves tigd. Illllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll zeggen de heren R. Dekker (direkteur van het VW in Leiden) en A. de Jong (direkteur van de Groenoordhallen), beiden bestuurslid van de stichting, „want een dergelijke gebeurtenis is niet alleen nieuw voor Leiden maar eigenlijk voor heel Nederland. We heb ben een zo breed mogelijk programma proberen op te zetten. We hebben het paard centraal gesteld en daarom be staat het programma niet alleen uit een springconcours maar ook uit dres- suurwedstrijden, caroussel-rijden en uit een speciale Pony-dag voor de jongsten onder de paardenliefhebbers. Bovendien zijn er tussen deze rubrie ken dppr een aantal shows met dek hengsten en tuigpaarden. En geduren de de vier dagen is er naast de piste een gezelligheidsmarkt waar in allerlei stands paardensportartikelen worden verkocht", aldus de heren Dekker en De Jong, die erg blij zijn met het evenement; „er zijn ontzettend veel paardenliefhebbers in deze regio maar een meerdaagse happening die zowel voor deelnemers als toeschouwers erg aantrekkelijk is, ontbrak er nog aan. We rekenen dan ook, mede gezien de reakties, op veel publiek. Rond de piste zijn vijfendertighonderd zitplaat sen die eventueel uitgebreid kunnen worden naar vijf- en zesduizend. Om de begroting, ruim een ton, rond te krijgen hebben we tienduizend toe schouwers nodig, maar dat lijkt geen enkel probleem. Omdat er bij de orga nisatie geen commerciële motieven gelden zal het eventuele positieve sal do waarschijnlijk gereserveerd wor den voor het volgend jaar, want het is de bedoeling dat het een jaarlijks terugkerend evenement wordt. Het geld kan dan gebruikt worden voor de aanschaf van een spring-piste en springmateriaal, die nu nog gehuurd moeten worden van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen (onder wiens auspi ciën het ruiterfestijn plaatsvindt)". De gemeenteraad van Leiden'zal in tussen in de eerstvolgende vergade ring een beslissing moeten nemen over het verstrekken van een krediet van bijna dertig mille voor de aanschaf van 500 kubieke meter leemzand, noodzakelijk voor het maken van een springvloer. Voor de kosten van aan leg, het verwijderen en het opslaan van de springvloer wordt nog eens een bedrag van elfduizend gulden ge vraagd. De commissie voor economi sche zaken en 'gemeentebedrijven buigt zich vanavond over deze kredie taanvrage. EIDEN Op de kop af 65 jaar lang heeft wasserij Nijssen van Maredijk een aanzienlijke hoeveelheid Leids wasgoed in hagel- Itte staat aan de burgerij afgeleverd. Waarschijnlijk volgende tek is het echter zover, dat het familiebedrijf met de slagen i de eerste paal aan de Admiraal Banckertweg een welverdiende rnieuwing van haar nering tegemoet mag zien. Het oude pand jn de Maredijk is te klein geworden om de 12.000 kilo was, die wekelijks door de ultra-moderne mangel gaat ruimschoots het lofd bieden. „Als het een beetje meezit dan kunnen we begin pi van dit jaar al'proef gaan draaien in ons nieuwe huis op Waard. We verheugen ons hier bijzonder over en dan bedoel met wij natuurlijk ook de achttien personeelsleden die van morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer zijn om de gestage oei van wasgoed in de zeepsop te doen belanden", aldus Nijssen Dior, die samen met zoon Frans het florissante bedrijf runt. jnvankelijk lag het in de bedoeling van vader en zoon Nijssen uitbreiding van de wasserij te laten plaatsvinden in de vijf hgrenzende pandjes op de Maredijk zelf. De gemeente zag dat >t zo zitten en bood als alternatief een verhuizing naar het iustriegebied De Waard aan. De Nijssens wilden best aan de kgestie van b en w gehoor geven, maar dan moesten zij wel [macht krijgen om het stuk grond aldaar te kopen. Na enig hdringen op het stadhuis mocht het duo de toezegging voor de lop van het terrein in de broekzak steken en kon aannemer Du 'ie achter de tekentafels aan het werk om het nieuwe pand te jt werpen. J. Nijssen sr. hierover: „Het nieuwe gebouw wordt qua opper- tkte driemaal zo groot dan het oude pand waar we nu nog in irken. In totaal komen we toch wel gauw aan een 850 m2 drijfsruimte. Dan is er voor de deur nog een hele lap grond er waar we onze auto's kwijt kunnen. Hier op de Maredijk houd imijn hart nog wel eens vast voor het geval, er er brand uitbreekt, kunt hier je dinges niet keren. Laat staan dat de brandweer jdoor kan. Nou op de Waard hoeven we ons hierom geen zorgen ;er te maken. De goede bereikbaarheid voor iedereen is toch |1 iets wat we in al die jaren hebben moeten missen." |e wasserij, zoals die er in de zomer uit komt te zien, gaan we )t de modernste machines uitrusten. Alles bijelkaar komt de hschaf van deze apparatuur en de bouw op een bedrag van om nabij de anderhalf miljoen gulden te liggen. Het is een hele pestering, maar dat hebben we er wel voor over. Je kunt nu stellen, dat er met de overplaatsing nagenoeg een verdubbeling p de omzet te verwachten is. We rekenen toch wel op een rwerking van 22.000 kg. wasgoed. Met de aanschaf van de genaamde tunnelmachine halen we een capaciteit van 600 kg. is per uur. De meeste spullen die gewassen moeten worden men uit bejaardentehuizen en hotels, dat is ongeveer tweederde n het totaal, dat we hier aankunnen. Waarschijnlijk zal het fsoneel ook uitgebreid kunnen worden. Op z'n minst komen er Ih zeker vijf nieuwe krachten bij, als alles goed gaat." Op de tag wat er nu met de oude wasserij op de Maredijk gaat beuren antwoordde Nijssen sr.: „Wel, die krijgt de gemeente van fe, we hebben gewoon eerlijk geruild en daar zijn we allebei dik [reden over." LEIDEN Tien werknemers a de Grofsmederij uit Zoeter- woude, voor wie bij het Gewes telijk Arbeidsbureau een ont slagvergunning is aangevraagd, hebben gisteren mede namens 22 collega's opnieuw een petitie aangeboden aan adjunct-direc teur Schipper van het GAB. In hun verzoekschrift dringen er bij het GAB op aan de aanvrage voor ontslagvergun ning niet in te willigen. Daarbij werd gewezen op het sociaal-eo- conomische beleid in Leiden en op de volgens de werknemers van de Grofsmederij nog steeds ondoorzichtige orderportefeuille van het bedrijf. Deze zou vol gens hen best zodanig te spek ken zijn, dat de ontslagen (waar over al geruime tijd geleden overeenstemming is bereikt met de vakbonden) helemaal niet meer nodig zijn. Volgens een woordvoerder van h'et comité voor het behoud van de werkge- legeheid bij de Grofsmederij is door het directiebeleid en de aangekondigde ontslagen zelfs een aantal orders aan de neus van de KNG voorbijgegaan. De gesprekken met het ministe rie van Economische Zaken over financiële steunverlening voor de KNG zijn nog steeds niet afgerond. Zoals bekend is er een injectie nodig van zo'n 2 miljoen om het vorig jaar opge stelde contmueringsplan voor de KNG met succes uit te voe- Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. Nadat er in het verleden enkele vruchtenloze pogingen in richting waren gedaan, is de Leidse Paardendagen er wel om voor Leiden, met zijn een vier dagen durend indoor- op poten te zetten. De Paardendagen, zoals het rui- is genoemd, worden van 29 met 1 april in de Leidse "m gehouden. Hiermee te kunnen worden vol- ware het niet dat een dergelij- ieke gebeurtenis voor de meeste n één erg belangrijke vraag op- „wat is het"? unnen wij ons goed voorstellen" Vader en zoon Frans Nijssen aan de was.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3