„We worden in Zeist nog optimaal getest" Roerige vergadering beroepswielrenners CLEYN DUIN VERLAAT ONDERSTE POSITIE ortisch behoudt fop t,v, Tangobal unt voorsprong ~jriesekoop "ls tweede jeplaatst Verlenging WIM RIJSBERGEN: Tien w.k.'s Namen Facchetti Debuut Czabania slecht ~iiQRT LEIDSE COURANT DINSDAG 31 JANUARI 1978 PAGINA 11 I AAN ZEE Na negen ronden Portiscta nog steeds een punt voor- ng op zijn naaste belagers Kortsj- en Andersson. Op een half punt achter komen Ree en Timman. Por- ontsnapte ternauwernood aan zijn ■de nederlaag en wist op even won- aarlijke wijze zijn winstkansen om te helpen tegen Miles. J verkreeg door een nieuw systeem in de i opening, dat in dit toernooi uitzonderlijk Céspeeld wordt, al snel een mooie uitvalsstel- jtfaar in plaats van de aanval voort te zetten I hij de dames. Het eindspel bood Miles ook "kansen, maar zijn tijd slonk zienderogen !r dat zijn positie erop vooruit ging. Met nog letten in twee minuten en zijn koning in een iet leek Portisch op weg naar een zekere ooi-overwinning. hders zo koelbloedige Hongaar liet op zijn geef! de Engelsman weer ontsnappen. Toen be- 8 h men maar tot remise. Kortsjnoj zou door Lj J een half punt kunnen inlopen. Met wit tegen "ll Jan stuitte hij op grote tegenstand in een id Varrelt~Indische Partij. Het evenwicht werd iets ]k oken en ook dit gevecht eindigde, zij het op he wijze, in remise. Ulf Andersson won na e JP rachtig gevecht van Mecking. ouwen ouwen Ree gaat rustig verder. Weer een remise, is lief- Panno. Zijn eerste grootmeesterresultaat is een feit, nog een half punt uit twee partijen. is uil Berg. hij dat, hetgeen nu zeer aannemelijk wordt, hij dat resultaat nog eens moeten herhalen vane titel te verkrijgen. Najdorf klom door een overwinning tegen Van der Sterren op Vasa.de 50 procent. Hij werd volledig overspeeld opening, wist zich met grote hulp van de Hoorstander te redden om vervolgens tegen alle i in nog te winnen. entslagen van de negende ronde zijn: Kortsjnoj - ian (Ned) 1/2-1/2; Najdorf (Arg) - V.d. Sterren (Ned) (Eng) - Portisch (Hon) 1/2-1/2; Sosonko (Ned) (Vst) 1/2-1/2; Mecking (Bra) - Andersson (Zwe) (Arg) - Ree (Ned) 1/2-1/2 In 1954 kwam voor het eerst een serie wedstrijden van een wereldtoernooi op het t.v.-scherm. In dat jaar besloten acht landen - Frankrijk, West-Duits- land, Engeland, Italië, Nederland, Bel gië, Zwitserland en Denemarken - ge zamenlijk de volgende evenementen uit te zenden: interview met paus Pius XII, 24-uursrace van Le Mans en ne gen wedstrijden van het w.k. in Zwit serland. Op 16 juni kwam het eerste voetbalduel op het scherm: Frankrijk- Joegoslavië 0-1. In het Joegoslavische elftal speelden toen o.m. Beara, Tchai- kovski, Vu kas. Milutinovic en Boskov Milutinovic scoorde. In de tot nu toe gehouden tien toer nooien om de wereldtitel is het pas tweemaal voorgekomen dat de finale moest worden verlengd. In 1934 eind igde in Rome de eindstrijd Italie-Tsje- choslowakije in 1-1 (Italië won in de verlenging) en in Londen besloten En geland en West-Duitsland de finale met 2-2, waarna Engeland in de ver lenging met 4-2 zegevierde. De strijd om de ballen waarmee in Argentinië zal worden gespeeld, is ge wonnen door die Duitse firma. Als hommage aan het gastland is de bal voorzien van de naam „tango". Bij de loting ontving elk deelnemend land drie tangoballen om thuis mee te oefe nen. Er staan geen drie strepen op. WeK Argentina'78 Najdorf werd in de beginfase van zijn partij tegen Van der Sterren volledig overspeeld, maar uiteindelijk tegen alle logica in. Stand na negen ronden: 1. Portisch 6 1/2; 2. Kortsjnoj, Andersson 5 1/2; 4. Ree, Timman 5; 6. Najdorf, Miles, Panno 4 1/2; 9. Mecking, Sosonko 4; 11. Kavalek 3; 12. V.d. Sterren 2. Najdorf contra Van der Sterren I. Najdorf (Argentinië) Jv'l' P. v.d. Sterren (Nederland) f?'> opening naiifJj4' 2- Pbl-c3. c7-c5; 3. Pgl-f3, e7-e6; 4. d2-d4, e,QS'; 5. Pf3xd4, Lf8-b4; 6. Pd4-c2, Lb4xc3t; 7. b2xc3, 5; 8. Pc2-b4, 0-0; 9. e2-e3, Pb8-c6; 10. Tal-bl, d7-d5; c. 'Xd5, e6xd5; 12. Lfl-d3, Lc8-g4; 13. f2-f3x, Lg4-h5; Lh5-g6; 15. Ld3xg6, h7xg6; 16. Ddl-b3. Pc6-e5; 17. veen\, Tf8-d8; 18. Pb4-d3. Pe5xd3; 19. Tdlxd3. Da5-a6: 20. Td3-d4, b7-b6; 21. Lcl-d2, Ta8-c8; 22. a2-a4, Tc8-c4; 23. Db3-b5, Da6-c8; 24. Ld2-el, Tc4-c5; 25 Db5-d3, Td8-e8; 26. Lel-d2, Dc8-c6; 27. Tbl-b5, Te8-c8; 28. Ld2-el, a7-a6; 29. Tb5-bl, a6-a5; 30. Dd3-dl, b6-b5; 31. a4xb5, Tc5xb5; 32. Tbl-al, Dc6-c5; 33. h2-h3, Pf6-e8; 34. Kgl-hl, Pe8-c7; 35. e3-e4, d5xe4; 36. c3-c4, Pc7-e6; 37. Td4xe4, Tb5-b2; 38. Lel-c3, Tb2-b8; 39. Talxa5, Dc5-f2; 40. Te4xe6, f7xe6; 41. Ddl-d7, Tb8—bit; en zwart geeft het tegelijkertijd op. Venix breekt sleutelbeen b L afzien van zijn poging om op 5 TERDAM Op de vijfde bij een valpartij zij sleutelbeen februari in Wenen het werel- •ntveid.ï van de zesdaagse van gebroken. duurrecord (indoor) achter han- l. E Cirdam heeft Martin Venix De Nederlander moet derhalve delsmotoren te verbeteren. Voor wie geen statistieken of iets der gelijks bijhoudt: tot nu toe zijn tien wereld toernooien gehouden. De gast landen waren: 1830 Uruguay. 1934 Ita lië. 1938 Frankrijk. 1950 Brazilië, 1954 Zwitserland, 1958 Zweden, 1962 Chili. 1966 Engeland, 1970 Mexico. )1974 West Duitsland. Dat wordt straks lachen met de na men van de Nederlandse spelers van wie sommigen in Argentinië vrij onbe kend blijken te zijn. Van Hanegem, Jongbloed, Suurbier en Krol worden perfect weergegeven. Maar er wordt cok gesproken over Van de Kerkhof en Zuidema Giacinto Facchetti, de veteraan in het Italiaanse elftal die vierennegentig keer in het nationale team stond en nationaal recordhouder is, na ar Ar gentinië. Zijn pech is dat hij destijds tegen Engeland een spierblessure op liep en zijn vervanger in zijn club Inter Milan, de jeugdige Bini, het zo goed deed dat Facchetti op de reserve bank terecht kwam. En vandaar kan hij zich niet bewijzen. Hij doet er alles aan om de clubleiding ervan te over tuigen dat zijn plaats in de selectie gevaar loopt als hij niet wordt opge steld. Tot de meest opvallende spelers in het wereldtoernooi 1974 in West-Duitsland behoorde Wim Rijsbergen. Hem was, nogal ver rassend, door Rinus Michels de plaats van voorstopper toebe dacht waar hij zich, temidden van 's werelds grootsten, met ge mak en opvallend sterk hand haafde. De Leidenaar, die afkom- sig is van Roodenburg en op 18 januari zesentwintig jaar werd, belandde via PEC Zwolle bij Feyenoord. Daar bleef hij ook na zijn opzienbarende verrichtingen in het toernooi om de wereldtitel 1974. Straks is hij er weer bij, wederom als Feyenoorder. Waren er geen gegadigden voor je na München 1974? Rijsbergen: „Ik was te duur. Er werdeen miljoen voor me ge vraagd en dat is absurd. Vooral als men bedenkt dat aanvallers beter in de markt liggen dan ver dedigers. Zo'n wereldtoernooi is overigens voor veel spelers, voor al voor hen wier contract afloopt, een mogelijkheid om jezelf in de etalage te zetten." Hoe kijk jij aan tegen Argentinië 1978? Rijsbergen: „Je kunt nooit oorde len over landen die je niet of bijna nooit hebt zien voetballen. Je kunt wel zeggen dat je tegen een van de mindere landen speelt maar dat was Nederland tenslotte in 1974 ook en toen bleken we ineens tot de top te behoren. Daar komt nog bij dat dergelijke lan den bij voorkeur tegen ons, toch altijd nog 's werelds nummer twee, willen uitblinken. Daarom wordt geen wedstrijd gemakke lijk. In zo'n wereldstrijd zijn er altijd landen die specifiek toer- nooivoetbal spelen. Landen die voor die paar wedstrijden extra geïnspireerd zijn. Voor de Zuida- merikaanse landen is Argentinië voorts ook nog een „thuisland" Niettemin moeten we er van uit gaan dat we de eerste ronde door komen. We zijn het trouwens aan onze stand wel verplicht." De kern van München doet weer mee maar is wel vier jaar ouder geworden. Is dat geen nadeel, gezien het feit dat er destijds al „ouderen" bij waren? Rijsbergen: „We moeten dan aan nemen dat iedereen er weer bij is, want er staat momenteel nog niets vast. Happel heeft gezegd dat hij iedereen optimaal gaat testen in het KNVB-centrum in Zeist waar we twee weken voor het w.k. heengaan voor een trai ningskamp. Je moet er aan de ene kant rekening mee houden dat iedereen, dus ook de ouderen, een zwaar seizoen in de benen heeft. Maar aan de andere kant willen spelers als ik noem maar Van Hanegem en Suurbier, bewijzen dat ze nog wel een paar jaar meekunnen. Ik vind het een goede zaak dat zij - ook Schrijvers - meegaan want je kunt dan be schikken over een brok routine. Een nadeel kan zijn dat in een paar dagen enige zware wedstrij den achter elkaar moeten worden gespeeld. Maar daarvoor is dan weer dat trainingskamp dat er voor moet zorgen dat we conditio neel geen problemen hebben." Jij sukkelt met je enkels. Is dat een probleem? Rijsbergen: „Ik train en speel al tijd met bandages. Ik zit, om het zo maar te zeggen, erg ruim in mijn gèwrichten, de banden zijn nogal lang. Dat is een aangeboren afwijking en er kan niets aan gedaan worden. Ja, misschien opereren maar dat is een te groot risico. Sinds ik me tegen Noord- Ierland moest laten vervangen, heb ik alle wedstrijden gespeeld. Geen problemen, ik loop er aardig mee door." Wat betekent het dat Cruijff niet meegaat? Rijsbergen: „Cruijff gaat perse niet mee. En we hebben geen alternatief. We zullen volgens een ander concept moeten spelen. Dit is een uitzonderlijk geval. Als er een zo'n voetballer op de wereld rondloopt en je hebt die in je team kun je spreken van iets aparts. Als die wegvalt, zul je anders moeten spelen. Cruijff was altijd goed om zo'n twee man te binden, behalve natuurlijk zijn grote capaciteiten. Nou, dat heb ben we niet meer." Heb je bezwaar om naar Argenti nië te gaan? Rijsbergen: „Ik zie er geen gevaar in. Ik neem aan dat ze zo'n toer nooi niet zullen gebruiken voor acties. In elk geval niet om buiten landers daarvoor te gebruiken. Kijk eens, je kunt ook op weg naar Argentinië neerstorten met het vliegtuig. Ik bedoel maar, dan kun je niets meer doen. In onze groep is, voorzover ik weet, nie mand bang. Trouwens, dan moe ten we ook niet tegen Rusland spelen." 246a. >rscho- ff AG De plaatsingscommissie van de Europese tafeltennisu- 'ieshop »eeft gisteren in Praag Bettine Vriesekoop als tweede ge- st voor de strijd om de Europese titel, die van 10 tot en 119 maart in Duisburg wordt gehouden. iommissie erkent door deze voor een Nederlandse unieke sing de indrukwekkende opmars van de jongste topspeelster Europa. De huidige Europese kampioene Jill Hammersley, die ifgelopen weekeinde de toptwaalfwedstrijden won, is bij de is nummer een geplaatst. ne Vriesekoop ziet zich, na het succes in de Top Twaalf in g, niet als een favoriete voor de EK in Duigburg in maart, veel hangt ten eerste af van de loting. Bovendien denk ik ne tekort te komen in zo'n zwaar toernooi. Maar we zullen ier alles voor doen", luidde gisteren bij aankomst op Schiphol ïipele uitleg van haar. Ie heren werd de Europese kampioen, de Fransman Jacques etin, die in Praag, teleurstelde met een bescheiden zesde lering, als eerste gekwalificeerd. De Hongaar Gergely als ne. Bettine Vriesekoop krijgt ook internationaal steeds meer erkenning. iortwereld 1NCHEN (Zwit) Hennie Isnijder is gisteren in een fit voor amateurs over 24 neter als eerste geëindigd. ANGELES De Tsjechi- Martina Navratilova heeft reekeinde het internationale estoernooi van Los Angeles >nnen. In het dubbelspel be- de Betty Stöve samen met an de 1113 ^ade 6611 eerste plaats. MADRID Ruud Wielart heeft bij wedstrijden in Madrid het Nederlandsrecord indoor-hoog- springen op 2.23 meter ge bracht. Ook het oude record stond op zijn naam met 2.22 meter. DEN HAAG In plaats van de geplande vriendschappelijke wedstrijd tegen Zwitserland speelt het Nederlands ijshockey- team op dinsdag 7 februari een oefenduel tegen een selectie van gastspelers. Tips Nootdorp (Van onze sportredactie) NOOTDORP Tien draverijen staan woensdagmiddag op het programma van de draversbaan in Nootdorp. De eerste start is om 14.30 uur. Hummeloprijs: Petronella M, Peer Spencer en Paloma D. Dinxperloprijs: Prinses Alkes- tis, Peter Voorne en Rifli R. Dehlprijs: Otto, Orville Terraise en Petite Gerda. Keppelprijs: O'Dillon, Oscar van Wisch en Perfect Wilkes. Zelhemprijs: Marco IJmuiden, Nappie en Ottilia S. Wischprijs (eerste afdeling): Mi ke Areta, Omar en Magnifique. Aaltenprijs: Larens, Roem, Lola Hollandia en Meindert O. Wischprijs (tweede afdeling): Obarator J, Ons T en Norwin. Steenderenprijs: Nerva, Lester Kandia en Misto Buitenzorg. Dinxperloprijs: Puck Westland- ia, Rebecca Baker en Pronto Laguna. ROTTERDAM Op de verga dering van de vereniging van beroepswielrenners (VVBW) is gisteren het een en ander op niet mis te verstane wijze ge zegd. Zelfs het hoge woord „leugenaar" ten opzichte van de KNWU-bestuursleden kwam eruit, maar het ging om de toe komstige belangenbehartiging van het steeds groter wordende aantal beroepsrenners in Ne derland. Door oud-WBW-voorzitter Ed die Beugels werd een deel van het waarom hij en ook Piet van der Molen drie maanden geleden uit de KNWU traden uit de doeken gedaan. Beugels zei in de vergadering: „Het be- roepswielrennen wordt binnen de KNWU niet met kennis van zaken behandeld. Er was een voorstel voor een aparte sport- commissie voor de profwieler sport. Dat vond geen gehoor en ook de vertegenwoordiging van mr. Ballegoyen-de Jong in de internationale profwielersport- bond is een aanfluiting, omdat hij na zijn benoeming toegaf niets voor commissiewerk te voelen en alleen kennis te willen nemen van problemen. Ik trad uit de KNWU om morele rede nen. Zoals de zaak er nu bij de KNWU voorstaat is dat een kwalijke zaak voor de profsport in Nederland." Beugels vond gretig gehoor in de zaal, waarop het bestuur van de WBW besloot tijdens de ko mende bijeenkomst met de KN WU opnieuw een voorstel te Eddie Beugels noemde de vertegenwoordiging van mr. Ballegoyen de Jong in de internationale profwielersport- bond een aanfluiting. doen voor de formering van een sportcommissie speciaal voor de profs. De WBW hoopt bij de Unie bovendien gehoor te vinden voor meer baanwedstrijden voor de clubs, met name indoor tijdens Ahoy' op zondag in de volgende winter. Meer dan 20 clubs willen graag voor een klei ne vergoeding wedstrijden op de baan rijden. SCHIEDAM Rob Czabania had zich de moeite die hij heeft moeten doen om een licentie als profbokser te verkrijgen wel licht beter kunnen besparen. Gisteravond maakte Czabania in een piepklein zaaltje Schie dam voor 200 toeschouwers zijn debuut als profbokser. Reeds in de vijfde ronde van zijn partij tegen de Belg Maurc Buffi, die daags tevoren was gecontrac teerd als vervanger van zijn landgenoot Guido Beusselinck, gooide verzorger De Haan de handdoek ten teken van opge ven. Alleen in de eerste ronde kon Czabania gelijke tred houden met de rechtsvoorstaande Belg. Daarna was het afgelopen. Vooral de gevaarlijke linkse van Buffi, die zijn negende profpar tij op rij won, bleek een wapen waartegen de Nederlander wei nig verweer had. Met veel moei te hield de Schiedammer zich vier ronden staande maar in de voorlaatste drie minuten lukte dat niet meer. Czabania moest na een linkse hoek op de kaak naar het canvas en toen hij moeizaam overeind was geko men werd het duidelijk dat hij het einde niet zou halen. Buffi deed *wat hij wilde met zijn weerloze tegenstander en na een serie op het hoofd kreeg de tegen de touwen gedrongen Schiedammer opnieuw staan de acht tellen rust, waarna de handdoek werd gegooid. 25 :org er sland; ?J;V23 j oord' onie sportredactie) Katwijkse Cleyn heeft gisteren via een overduidelijke overwinning op Van der Plas BMW lu?!62*611 om de plaats in de «klasse over te doen aan het niet spe- Em Glasbergen de Best en Godyla eiden hun kampioenskansen door over jagen op respectievelijk Zwaanvogels I) en Van Gerven (21) ërs dan de uitslag zou doen vermoeden 1 CIeyn Duin de overwinning niet ca- 1 gehad van dorpsgenoot Van der Plas. at Wilbert Witteman (Van der Plas) en jGuyt 2 (Cleyn Duin) de mooiste moge- •eden op de openingstreffer hadden la ten liggen was het dan toch diezelfde Guyt die in de drieëntwintigste minuut de ban brak. Uit een pass van Wim Guyt 1 scoort Guyt 2 beheerst. Pal voor rust werd het zelfs' nog 2—0. Stef Groeneweg tekent hard de ruststand aan. Direct na rust besliste Cleyn Duin de wedstrijd. Amerik van Duivenvoor de scoort op een assist van Arnold Broers 3-0. Bij Cleyn Duin lukte werkelijk alles en het was dan ook niet verwonderlijk dat Wim Guyt 2 op onnavolgbare wijze de vierde treffer in de touwen joeg. Even later was het wederom Guyt 2 die na voorbereidend werk van Huig Schaap scoorde voordat Arie Remmerswaal de eer voor Van der Plas mocht redden, 5—1. Arnold Broers tenslotte bepaalde met een fraaie lob de eindstand op 6—1. De tweede wedstrijd in de Katwijkse Cleyn Duinhal wasdie tussen Glasbergen en Zwaanvogels. Van enig krachtsverschil was geen sprake en het duurde dan ook tot de achttiende minuut voordat Anne Ouwersloot (Glasbergen) op aangeven van Jack Manu- putty de Rijnsburgse titel-kandidaten op 1—0 kon zetten. Vlak voor rust kwam Zwaanvogels verdiend gelijk. Een één-twee tussen Johan van Duin en Paul Wetselaar besloot de laatste met een beheerste treffer, 1-1. Direct na rust was het een goede combinatie tussen John Manuputty en Piet Haasnoot die Cas Zwaan in staat stelde 2—1 te scoren. Vijf minuten later vind John Manuputty zelf het net, zij het wat gelukkig, 3—1. Zwaanvo gels voelde zich echter nog niet verslagen en Rob Willers liet dit blijken door hard en hoog de tweede Leidse treffer te scoren. Piet Haasnoot begreep die dreiging en besloot dan ook maar, na een slim passje van John Manuputty, de 42 op het scorebord aan te brengen. Nog gaf Zwaanvogels de moed niet op. Het was opnieuw Rob Willers die doelpuntte. 4—3. Een één-twee tussen Cas Zwaan en Anne Ouwersloot besliste de wed strijd wel. Ouwersloot maakte het vijftal vol; 5-3. Ook in Lisse vond een plaatselijke derby plaats. Godyla, strijdend voor het kampioen schap, en Van Gerven, vechtend tegen het degradatiespook, speelden in verband met die belangen een erg behoudend spelletje. Toch kwam Godyla al in de eerste minuut op 1—0 door een goal van Gerard van Beek. Dat behoudende spel had tot gevolg dat er zich nauwelijks enige kansen voordeden. In de twintigste minuut was er wel één en die werd dan ook prompt benut door Jack van Ruiten 1—1. De tweede helft had hetzelfde spelbeeld zodat de oerharde treffer van Jos Faas (Godyla) de wedstrijd besliste 2—1. Uitslagen/stand hoofdklasse: Cleyn Duin Van der Plas 6—1; Glasbergen de Best Zwaanvogels 5—3; Godyla Vt—Van Gerven 2-1. 1. Godyla Vt 12 9 2 1 20 52-24 2. Glasbergen 12 9 2 1 20 54-28 3. Oegstgeest 12 9 1 2 19 52—33 4. Swift W. 13 7 2 4 16 53-37 5. Zwaanvogels 13 4 3. 6 11 36—50 6. Van der Plas 13 4 1 8 9 31-50 7. Van Gerven 12 3 0 9 6 4144 8. Cleyn Duin 12 2 2 8 6 32—43 9. LDWS 13 1 3 9 5 25-67 Topscorers: 1. Piet Gubler (Swift) 16; 2. Piet Haasnoot (Glasbergen) 15; 3. Gé Perfors (Oegst geest) en Jan van der Plas (Van der Plas) 14; Peter Wieman (Oegstgeest) 13; 4. Henny van Eeuwijk (Van Gerven) en Wim Oppelaar (Swift) 11.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11