BL'EMEN B#LLEIM 18r LIQUIDATIEVERKOOP Rabobank JAARRONDTROSCHRYSANT HANDHAAFT ZICH 1 OORUITZICHTEN VOOR SLA NIET GUNSTIG LELIE RUKT OP NAAR DERDE PLAATS i 'lappen W 1n 4250 1** /kg.PENS 2?^ S00cR ~9S -9g 2f 3 TARTAAR 2, algehele totale en radicale de kostbaarste bontmantels pracht wintermantels - nappa- en suèdemantels Speciale Rabobank aanbieding 5 daagse Töuringcarreis geheel verzorgd inclusief excursies vanaf f275," p p Vertrekdatum 17aprill978. ^land en tuinbouw LEIDSE COURANT MAANDAG 30 JANUARI 1978 PAGINA 9 Tv77 eerste helft van het glasseizoen is verge len met vorig jaar teleurstellend verlopen, Wée hoge verwachtingen van veel tuinders deejjn helaas niet uitgekomen, ook al is er JS onds een Paar weken een verandering in ■ertiff s'tuat'e gekomen. Ten opzichte van vorig a Har is er sprake van een areaal-uitbreiding. ne1anaf eind september tot begin november aanmerkelijk meer sla gepoot. Daarna er sprake van een rustperiode tot de iwisseling, waarna de aangeplante opper- ikte weer toenam. De prijs die voor de betaald werd, was niet hoog. De op- ingst lag gemiddeld een kwartje lager dan irig jaar. Het teleurstellende resultaat kan !t geheel op het grotere aanbod geschoven irden, ook de matige kwaliteit, veroor- iakt door het donkere en zachte weer, is eraan debet. Ook het ruime aanbod van idere groentegewassen heeft voor prijs- uk bij de sla gezorgd. Uit gegevens van tt Produktschap voor Groenten en Fruit ijkt, dat er tot op heden een uitbreiding tugalin het glassla-areaal was van acht procent, komt neer op ongeveer 200 hectare. Voor dei maand februari wordt gerekend op een fruit-jnvoer afkomstig van 300 hectare. Tot de aanjrste week van januari was er sprake van che-jn prijs van nog geen twintig cent per krop. reedsjnds de tweede week van januari wordt er nt isjn gemiddelde prijs van vijfentwintig cent :aald. De vooruitzichten zien er niet zo istig uit. De komende maanden zal de TdcniJeecis grotere slamarkt zeer ruim voorzien zijn. Dit zal onherroepelijk afzetproblemen tot gevolg hebben. Daarnaast zal er ook rekening ge houden moeten worden met concurrentie van België en Frankrijk. Pas eind maart wordt er een verandering in de markt ver wacht. De afgelopen weken wist de prijs zich nog goed te handhaven, dit is mooi meegenomen, want er zit niet veel „vastig heid" in de markt. Witlof De aanvoer van witlof is sinds de eerste week van januari regelmatig gegroeid en beloopt thans zo'n 636 ton per week. On danks deze groei heeft de prijs zich goed weten te handhaven. Dit werd mogelijk door: een goede binnenlandse vraag en een geringe concurrentie van Frankrijk en Bel gië. De gemiddelde prijs bedraagt ongeveer 2,65 per kilo. De aanvoer zal de komende week ruim blijven. Begin februari wordt er gerekend op een toenemend aanbod van buitenlands lof, hierdoor zal de prijs meer onder druk komen. Prei De aanvoer van prei groeit nog steeds. De kwaliteit is over het algemeen goed. Er is een beperkte export naar Duitsland. De binnenlandse vraag blijft nagenoeg gelijk, vandaar dat de prijs weinig veranderingen ondergaat, en tussen de zestig en zeventig cent per kilo ligt. Bij aanhoudend zacht weer zal er weinig verandering in de prei- aanvoer ontstaan. Hetzelfde wordt van de vraag verwacht. Er wordt gerekend op ge lijk blijvende prijzen. Overige gewassen Op de binnenlandse markt voor andijvie werden de afgelopen week gunstige resulta ten behaald. De prijs wist op te lopen naar f 3,10 per kilo. Nog steeds opvallend is de prijs die voor d,e import-andijvie betaald wordt, namelijk 1,40 per kilo. Dit prijsver schil wordt waarschijnlijk veroorzaakt door dat de import-andijvie veel grover is dan de Hollandse andijvie. Als voor dit gewas een verwachting gegeven moet worden, dan is de kans groot dat men zich op glad ijs begeeft. Het is dus de vraag of deze gunstige situatie lang zal duren. Voor spruiten wordt er gerekend op een prijs die rond 7 dubbel tjes per kilo zal liggen. Voor enkele kleine gewassen kwamen afgelopen donderdag op de veiling Westland zuid goede prijzen tot stand. Voor peterselie werd 61 cent per bosje betaald, raapstelen behaalden een no tering van 35 cent per bosje. Voor het nog kleine aanbod van rode paprika's liep de prijs op tot 8,10 per kilo. De aan het begin van dit jaar ingezette niet onbevredigende gang van zaken in de bloe menhandel aan de CCWS heeft zich ook de afgelopen week voortgezet. Zowel wat de snijbloemen als potplanten betreft. De ster ke positie van de jaarrond troschrysanten handhaaft zich, hetgeen ook van de gerbera kan worden gezegd. De aanvoeren zijn ruim maar desondanks kunnen de prijzen zich behoorlijk handhaven. In ieder geval was dit zo vergeleken bij dezelfde week van het vorig jaar. Vooral de soort Ideaal deed het goed, die de grootste plaats inneemt. Bij de aanvoer is de prijs het wat beter gaan doen, hetgeen vanwege de hoge bollenprijzen die zijn besteed wel noodzakelijk was. De prijs van de irissen trok afgelopen week wat aan. Ook de rozen deden het redelijk waarbij zelfs tot 1.80 per stuk werd genoteerd. Maar dat zijn uitzonderingen. Het onveranderlijk zachte weer gaf een sta biliserend karakter zowel wat betreft prijzen als aanvoer. Het totaal omzetbedrag aan de CCWS bedroeg afgelopen week 9.389.559,47 en voorgaande week ƒ9.604.676,28 vergeleken met beide weken van het vorig jaar rond een miljoen gulden meer. Maar bij een totale aanvoer van bijna 20 miljoen bos of stuks deze week, lag de aanvoer vorig jaar bijna drie miljoen bos of stuks lager. De prijzen gaven gemiddeld dan ook weinig verschil te zien zoals hierna nog zal blijken. Zelfs de potplanten die in het algemeen thans ruimer in aanbod waren, bleven nu op vrijwel gelijk peil. Irissen en taklelies werden ruimer aangeboden dan vorig jaar, hetgeen niet zonder invloed bleef op het prijspeil. Deze lag vooral wat irissen betreft nu lager. De gerbera blijft goed aan de prijs en dat is weer reden om de teelt te vergroten met alle gevaren van dien. Opvallend is dat de prijs van de tulpen op hetzelfde niveau blijft van vorig jaar met bijna gelijke aan- Als gemiddelde prijzen kunnen worden ge noemd met tussen haakjes die van het vorig jaar: Am. anjers (45 (44). tfosanjers 37 (34), anthurium 1,72 (1,62), snijgroen 17 (14). jaar- rond troschrysanten 72 (64) idem geplozen 86 (85), normale troschrysanten 3.00 (2.97), freesia met een aanvoer van bijna 5 miljoen 31 (31), gerbera 78 (69). irissen 25 (38). lelie kelken 92 (1.02). lelietakken 1.06 (1,23), grote rozen 71 (72). klem 48 (41). baccara 76 (86). sonia 69 (70). belinda 51 (48). tulpen 23 (23). Uit dit lijstje van gemiddelde prijzen blijkt wel duidelijk, dat er vergeleken bij het vorig jaar geen opvallend grote verschillen in de prijzen zijn. Wanneer de zachte winterse omstandigheden blijven voortduren, kan weinig verschil worden verwacht in dit pa troon. De handel kan het produkt goed kwijt zodat er een zekere stabiliteit blijft bestaan. Het bestuur van de CCWS heeft meegedeeld, in het totale omzetbedrag voor 1978 weinig verschil te verwachten met dat in 1977, een verschil van ongeveer tien procent wordt aannemelijk geacht, hetgeen een totale om zet van rond 525 miljoen gulden zou beteke nen. Aan de hand van berekeningen zal voor 1978 aan de te houden ledenvergadering in april worden voorgesteld het veilingprocent te bepalen op vijf voor woensdag, donder dag en vrijdag, vier op maandag en vrijdag en zeven op zaterdag. 'betekenis of tname van Nederlandse ter an i noemen de I EN HA kor de ndse bl erlijkf. ui SS 16. HAAG België blijkt afname van Neder- bloemen steeds meer en in betekenis te worden. Uit lu- jfers van de invoer in het gelopen jaar kan worden dat de Nederland- invoer van 74 tot 82 pro- steeg bij een totale bloe- eninvoer in België van ruim miljoen gulden, ie stijging was zowel in de fdijckfner- als wintermaanden ■en sterk. Die ging vooral ten ste van Frankrijk, dat het Indeel zag dalen van 23 naar cht 2) procent. Maar zoals wel «ii prpl te verwachten Israël kans om de invoer te ver- 43.000 tot 161.000 in 1976. Frankrijk :rt ruim de helft van de 1. gevolgd met 26 pro- it door Italië, Nederland :hts 6 procent. >r de rozen torent Israël kt 61 procent ver boven alles maar Nederland doet dat 12 procent voor een varia- in bloemen. In het afgelo- jaar nam de invoer van *3 "feljers uit Nederland in België 1 feit toe even Us van rozen en /d Hcjjers. Belgen blijken voorname- bloemen bij speciale gele- leden als geschenken te ten en minder dus voor ihoudelijk gebruik. De ge- mken -omzet maakte bijna procent uit van de1 totale idel met rozen als 27 pro- ït, anjers 16 procent. stadsmensen kopen heel t meer bloemen dan die in kleinere plaatsen, waarbij ussel voorop gaat met 60 Dden per gezin, gevolgd door. Vlaamstalige provincies t 50 gulden. De Franstalige (ovincies komen het slechtste de bus met 45 gulden per zin. inzet ter het afgelopen jaar stegen omzetcijfers van de bloe- tveilingen te Brussel Aalst Edegem met slechts ruim procent. De totale prijzen jgen met gemiddeld ruim ;r procent. Van de binnen- ndse markt hebben de Belgi- he kwekers nog slechts 65 ocent in handen tegen 80 ocent in 1970. izen vormen de grootste invoer, gevolgd door anjers chrysanten. Gemiddelde "ijzen in het afgelopen jaar lor de grote rozen 30 cent en kleine 20 cent; anjers 24 grootbloemige chrysan- 91 en overigens 34 cent. lor 1977 heeft de Belgische [ering een bedrag van 000 gulden beschikbaar ge- d voor bevorderen van af- sierteelt gewassen. Hiervan 145.000 bestemd voor hou- en van tentoonstellingen en 138.000 om in het buitenland iclame te maken speciaal tor de begonia, vooral in En gland. laar de Belgische exporteurs en daar niet veel in zitten en iven voorkeur aan Frankrijk n begonia's te verkopen, hans gaat een vierde van de igonia naar Engeland. tkg. RUND ER- voor uw huisdier: LAPPEN randje /kg. RIB- $145 t kg-BIEF HART T» /kg. LA/HSBOUT 98 ggg /kg. HAM. jfflg 'WMBAMÏr LAPPEN W?9 3750 /kg SCHOUDER- 7Qg KAR30NADE*0 /kgKOPVLEES 2 Z0kg.l8*~ /O kg. tip van de week: 250CR. ROOK- Ut/iPST 150CR.KATEN-4f65 SPER K 100 GR. GEGRILDE 4 woensdag ACHTERHAM h /kg. GEHAKT h a£98 dinsdag. /kg. MAGER 3SCNN/T2ELS. 789 DIEET- PANKLAAR GEHAKT RAUIVE LEIIER VOOR HORECA EN GROOTVERBRUIK PRIJSLIJST OP AANVRAAG. Steenstraat 31 - Tel. 122407 Na 1 februari In ons nieuwe bedrijf Produktieweg 40 - Zoeterwoude TELEFOON 89.93.58 .landbergen^tWk De lelieteelt zit nog altijd in de lift. Het afgelopen jaar stond er ruim 1150 ha. Dat betekende in vergelijking met 1976 een uit breiding van maar liefst 30%. Hoewel de prijzen van de leverbare bollen zeker voor de massasoort Enchantment zo langza merhand op een bedenkelijk laag pitje zijn gekomen, is het plantgoed niet goedkoop. Wijst dat, ondanks alles, toch nog op een grote kwekerslust? Staat er opnieuw een uitbreiding van het areaal voor de deur? Met de resultaten van het afgelopen jaar voor ogen, kan men dat bijna niet voor mogelijk houden, maar in het bollenvak loopt men nu eenmaal herhaaldelijk volkomen onver wachte voorvallen tegen het lijf. Maar hoe de markt een nieuwe forse uitbreiding zou moeten opvangen, is vandaag voor iedere insider een volslagen raadsel. Wellicht dat de voortekenen bedriegen. En daar mogen alle leliekwekers uit de grond van hun hart op hopen. Er zijn nl. al zorgen genoeg. Twee nieuwe variëteiten, namelijk de dieprode Pirate en de fraaie, heldergele Connecticut King, wor den momenteel door de kwekers in een I razendsnel tempo vermeerderd. De prijzen die men voor plantgoed van beide cultivars betaalt zijn dan ook allervriendelijkst. De schubbollen verwisselen van eigenaar voor 2,50 per stuk en plantgoed gaat van de hand voor 30,- en meer per kilo alsof dergelijke prijzen gewoon bij de voorstelling plegen te behoren. Daar komt nog bij dat Nederland momen teel al over vier laboratoria beschikt waar men weefselkweek voor lelies toepast. Dat gebeurt in het NAK-laboratorium in Roelo- farendsveen, terwijl de Stichting Meristeem- cultuur Lelies onderdak heeft gevonden bij de NAK in het Noordhollandse Slootdorp. Daarnaast zijn er nog twee particuliere on dernemingen die lelies in de buizen telen. Dat zijn De Jong Lelies BV in Andijk en Vitro Vital BV, eveneens in Andijk. Lelies nog altijd in de lift produktie van een miljoen plantjes-uit-de- buis komen. Dat betekent dat alleen uit de weefselcultuur voldoende bollen komen om het areaal jaarlijks met 100 ha uit te brei den! Daar komt de uitbreiding via het nor male patroon nog eens bovenop. Waar moet dat naar toe als men die nieuwe lelies niet of in veel te geringe mate in de handel brengt? Kapot lopen Hoge produktie Dat móét kapot lopen. Immers: op deze wijze krijgt men drie, vier jaar van beide genoemde lelies een groot areaal als gevolg van kwekerslust. Maar als die bollen straks op de markt komen, staat daar geen vraag tegenover. Het overgrote deel van de bloem kwekers in binnen- en buitenland kent deze lelies niet. En de bloemenexporteurs en de uiteindelijke consument evenmin. Daarom zal men nu, in plaats van alles op de uitbreidingskaart te zetten, moeten beginnen met Pirate en Connecticut King onder de aandacht van het grote publiek te brengen. Alleen dan zal straks de introductie van deze lelies zonder al te veel schokken kun nen verlopen. Gebruikswaarde Gelukkig gaat er nu op dit terrein iets gebeuren. Er komt een gebruikswaardeon- derzoek waarin Pirate en Connecticut King meelopen. Twee bedrijven in het Westland en de Proeftuin te Rijnsburg zullen maande lijks een hoeveelheid bollen van beide lelies planten en zorgen voor een regelmatig, zij het klein aanbod. De bloemen van de West- landse ondernemers zullen op de CCWS worden geveild. De Proeftuin te Rijnsburg zal bovendien aanvullend onderzoek verrich ten. Het doel van dit onderzoek is de hande laren er op te attenderen dat de kleuren rood en geel in de lelies een groot deel van het jaar leverbaar zijn. Helaas gaat het dit jaar maar om kleine hoeveelheden. In 1979 hoopt men grotere aantallen bollen van deze lelies in dit onderzoek op te nemen. De bloemenhandel zal over het verloop van dit onderzoek regelmatig geïnformeerd worden. Beleid omgebogen Intussen zal de afdeling Afzetbevordering van de Bloembollenraad in Hillegom de lelies ook meer gaan pousseren. Op verzoek van de ver. „De Lelie" heeft de Raad het beleid al voor een belangrijk deel omgebo gen. Viel de nadruk in het recente verleden vooral op de lelies als tuinplant, nu gaat men de schijnwerpers in hoofdzaak richten op de waarde van de lelie als snijbloem. Voor het laatste doel wordt in 1978 70% van het beschikbare budget besteed. In een volgend artikel enkele bijzonderhe den over de pogingen om tot een bundeling van het aanbod leliebollen te komen. van de totale wintervoorraad: nertsdelenmantels, bisam-mantels. nertskoppenmantels. swakara persianermantels, spits nutria-mantels, etc. J Wintermantels bijvoorbeeld tweeds, velours, mohairs, camels (met en zonder bontkraag). nu tegen gedecideerd de laagst denkbare prllzen In Nederland Dit is eenmalig! - Dit komt nooit weer! - Zien doetltopen! - Grijp uw kans! MEVR. J. CQLLEWIJN (mannequin) NIEUWE BEESTENMARKT 26 - LEIDEN tel 071-13 34 59. Parkeergelegenheid voor wel 1000 auto's Donderdagavond-koopavond. inclusief diverse excursies o.a. Versailles. Eifeltoren, stadsrondrit e.a. U verblijft in een goed toeristenhotel, incl. alle maaltijden. Tijdens de reis begeleiding door reis- medewerk(st)ers van de Rabobank. Opstapplaatsen in bijna alle plaatsen (afhankelijk van boekingen). Een reis bagage- ziekte- en ongevallen verzekering is inbegrepen. Voor nadere informatie en reservering kunt u terecht bij de Rabobank in uw woonplaats. Een folder met alle gegevens ligt voor u klaar. Deze reis wordt uitgevoerd v'sj in samenwerking met Arke reizen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9