Andreotti opgejaagd door communisten TWINTIGJAARVOOR RECHTER JESPERS Tunesische vakbondsleider gearresteerd na onlusten Boeïng 727 maakt zweefval van 2,5 km Beraad Engeland en VS met Rhodesische guerrillaleiders op Malta Dajan verwacht over twee weken rincipe-akkoord Afrikaanse leider roept op tot boycot verkiezin- HOTELBRAND IN KANSAS CITY bij LEIDSE COURANT MAANDAG 30 JANUARI 1978 TUNIS (AFP) - De secretaris generaal van de grootste Tune sische vakbond, de UGTT, Ha- bib Achour is zaterdagavond in zijn huis in El-Menzah, niet ver van Tunis, gearresteerd. Na de bloedige onlusten tijdens de staking op donderdag waar bij volgens officiële kringen 42 doden vielen maar die, naar de Internationale Federatie van Vrije Vakverenigingen meedeel de, zeker 100 mensenlevens eis ten, werden tien leden van het dagelijks bestuur van de UGTT aangehouden. De twee overigen die het niet eens waren met „de afwijkingen" van de 650.000 le den tellende vakbond onder lei ding van Achour, traden af. De minister van binnenlandse zaken, Dhadaoui Habbablia, deelde zaterdag mee dat er ze ker 240 arrestaties waren ver richt na een inval op het hoofd kwartier van de UGTT in Tunis en 150 bij een onderzoek op een bureau van de vakbond in Sous- se. Waarnemers merkten op dat of ficiële kringen in de afgelopen dagen herhaaldelijk de verant woordelijkheid voor de onlusten hebben gelegd op de schouders van de leiders van de UGTT. Genoemde kringen zeiden dat aan de ongeregeldheden een sa menzwering tot omverwerping van het bewind ten grondslag lag. In Tunesië bleef het tijdens het afgelopen weekeinde rustig, al bleven leger en politie druk patrouilleren. Maar in het Franse Montpellier bezetten Tunesische studenten de tuin van het Tunesische con sulaat, terwijl honderden van hun landgenoten in Parijs voor het consulaat demonstreerden. JACKSONVILLE (UPI) Het belooft een rustige week- eindevlucht te wor den van een Boeing 727 van National Airlines van Miami naar Newark. Dan, na 240 km vliegen kijkt gezagvoerder Reynaldo A. Anllo zijn copiloot Arthur A. MacNatte ver schrikt aan, als plot seling een van de motoren uitvalt. Koortsachtig begin nen beiden aan de controleprocedures om de motor weer op gahg te brengen, maar het gevolg is, dat twee andere mo- toren ook plotseling zwijgen. Anllo meldt aan Miami: „Ik ben zonder vermogen", terwijl het vliegtuig als een zweeftoestel van 10.000 meter hoogte naar lagere regionen zweeft. Aan boord is er. geen pa niek. Ook niet als de 103 passagiers hun zwemvesten moeten aandoen. Het is een wedloop tegen de klok om de zware Boeïng bestuurbaar en in de lucht te hou den. Na een zweefval van 2,5 kilometer lukt het ongelooflij ke: een van de moto ren komt op gang, na twee minuten ge volgd door de twee andere en in Jackson komt de Boeing vei lig aan de grond. UITENLAND1 jVan onze correspondent Roger gimons) JONDEN De Britse minister van buitenlandse zaken, dr. Da- pid Owen, ontmoet vandaag op het eiland Malta de Rhodesi sche guerrillaleiders, Joshua plkomo en Robert Moegabe, om le praten over de toekomst van hun land dat zeventien jaar ge leden unilateraal onafhankelijk iemaakt werd door de blanke kolonisten. Owens kritieke on- lerhandelingen hebben plaats >p initiatief van Londen. Zij (porden ook bijgewoond door |e Amerikaanse VN ambassa- leur Andrew Young. ffkomo en Moegabe hebben ge weigerd deel te nemen aan de esprekingen met premier Ian mith over wat in Salisbury een interne oplossing" genoemd rordt. Smiths eigen onderhan- elingen droegen ook niet de goedkeuring weg van Groot Brittannië en de Verenigde Sta ten. Het vooruitzicht, dat pre mier Smith misschien een „op lossing" van de Rhodesische kwestie wereldkundig zou ma ken op de dag dat het Brits- Amerikaanse gesprek met de guerrillaleiders zou beginnen, was geen prettig vooruitzicht voor dr. Owen. Smiths besprekingen zijn even wel op het juiste moment min of meer mislukt tengevolge van een ruzie met bisschop Abel Muzorevva. Bisschop Muzorewa is wellicht de meest invloedrijke van de gematigde Afrikaanse leiders in Rhodesië. Steeds, vol gens geruchten in Londen en Salisbury, zou de bisschop zijn onderhandelingen met Ian Smith abrupt afgebroken heb ben na een telefoontje uit de Britse hoofdstad. Bisschop Mu zorewa kreeg namelijk uit Lon den te horen, dat een belangrijk element in zijn toekomstige overeenkomst met premier Smith nooit aanvaardbaar zou zijn voor de internationale open bare mening. De stem uit Londen zou het opmaken bedoeld hebben van twee kiezerslijsten in het toe komstige onafhankelijke Zin- babwe: één met de namen van zwarte kiesgerechtigden en een andere voor de blanken. Maar hoewel Londen toegeeft, dat het contact heeft gehad met de bis schop, wordt iedere vorm van politieke druk met aandrang ontkend. Groot-Brittannië hoopt op Malta de Rhodesische guerrillaleiders ertoe te brengen een wapenstil stand te aanvaarden als eerste stap in de richting van een ak koord op basis van het Brits- Amerikaanse vredesinitiatief. UITBRAAK MISLUKT Ëtiemannen en gedetineerden van de gevangenis in Clairvaux inspec- n de uitkijktoren waarin twee tot levenslang veroordeelden door ise scherpschutters zijn doodgeschoten. De twee veroordeelden iadden een mislukte uitbraakpoging gedaan en hielden drie man van iet het bewakingspersoneel in gijzeling. Een van deze liep verwondingen ip; de andere twee bleven ongedeerd. 7 YORK/CAIRO/JERUZALEM (Rts/UPD - De Isaëlische mi- ister van buitenlandse zaken Mosje Dajan heeft in een interview Bet het Amerikaanse weekblad Newsweek verklaard dat er over Wee weken een akkoord kan woeden bereikt over een gemeen- chappelijke Egyptisch-Isaëlische verklaring van grondslagen loor de vrede in het Midden-Oosten. Sinds het afbreken van de nderhandelingen in Jeruzalem op 18 januari zijn er vorderingen lemaakt. Door de Amerikaanse onderminister Atherton is een Igyptisch voorstel aan Israël overhandigd dat uitgangspunt kan torden voor een akkoord over het laatste nog hangende geschil- lunt. Dajan meent met de Ëgyptenaren tot een akkoord te kunnen iomen zonder ontruiming van de nederzettingen, en hij toonde Ich optimistisch over deelname van koning Hoessein van Jorda- lië aan het vredesoverleg. n Jeruzalem heeft het Israëlische kabinet gisteren besloten tot ervatting van de rechtstreekse onderhandelingen met Egypte. De jomende week zal de Israëlische delegatie onder leiding van lefensieminister Ezer Weizman weer naar Cairo vertrekken, ti Cairo verklaarde minister van buitenlandse zaken Kamel dat Ijii land de vredesonderhandelingen met Israël'direct wil hervat ing mits Israël akkoord gaat met de bekende Egyptische eisen: elfbeschikkingsrecht voor de Palestijnen en volledige terugtrek- ting uit bezet gebied. Israël is wat het eerste punt betreft niet ërder gegaan dan een voorstel tot beperkt zelfbestuur voor de 'alestijnen, maar de Amerikaanse onderminister Atherton zou traël tot een compromis bereid hebben gevonden. President Carter Du bij president Sadat, bij zijn aanstaande bezoek aan de Verenig- |e Staten, aandringen op meer geduld bij de besprekingen. Sadat til ook vijf Europese hoofdsteden bezoeken na zijn bezoek aan Washington. rak heeft geweigerd deel te nemen aan de conferentie van het Afwijzingsfront" in Algerije, die donderdag en vrijdag wordt phouden. Syrië, Libië, Algerije, Zuid-Jemen en de PLO confereren an voor de tweede keer tegen het vredesinitiatief van president adat. Geen kamer voor kamerlid in Suriname PARAMARIBO (SNA) - De in stallatie van het carillon in Pa ramaribo zal plaatsvinden na het koninklijk bezoek. Tot het uitstel is besloten omdat voor de eerste plaatsvervangend voorzit ter van de Tweede Kamer, C.F. Kleisterlee, die de installatie op uitnodiging van het Surinaamse parlement zou bijwonen, geen hotelruimte meer beschikbaar is. Kleisterlee wordt nu na 15 februari in Paramaribo ver wacht. Het was aanvankelijk de bedoeling het carillon, dat een geschenk is van.de Nederlandse Staten-Generaal, in gebruik te stellen tijdens het bezoek van koningin Juliana en prins Bem- hard, van 9 tot 15 februari. NAVO is toe aan modernisering WASHINGTON (RTR) - Het nogal invloedrijke instituut Brookings is van mening dat de grondstrijdkrachten van de Na- vo gemoderniseerd moeten wor den en de gevechtstactiek van de luchtmachten van de weste lijke geallieerden moet worden aangepast aan de nieuwe ont wikkelingen om de jongste dreiging die van de luchtmacht van de communistische landen in Europa uitgaat het hoofd te kunnen bieden. Deze mening staat in een giste ren in Washington gepubliceerd rapport van dit instituut Daarin wordt voorts gezegd dat de grondstrijdkrachten van de Sov jet-Unie en de andere landen van de verdragsorganisatie van Warschau in de afgelopen jaren zodanig zijn uitgerust met lucht doelraketten en luchtdoelge schut dat het mogelijk is gewor den de jagers die de raketten en het geschut moesten bescher men, vrij te maken voor aanval len op eenheden van de Navo. Clandestien wapenarsenaal bij Münster ontdekt MUNSTER - De Westduitse politie heeft een enorm wape narsenaal ontdekt bij een le raar in Warendorf, vlakbij Münster. In de villa van de man, van wie de identiteit niet is onthuld, trof men 500 pisto len en revolvers aan, 300 gewe ren, 7 automatische wapens, 30 mortieren, meer dan 1000 on derdelen van wapens, 300.000 patronen en kogelvrije vesten. In de woning van de leraar was al een routine-controle uitge voerd tijdens de ontvoerings zaak Schleyer, maar de politie had toen het handig verstopte arsenaal niet gevonden. De uitgebrande ruïnes van het hotel leven gekomen. Negen doden zijn het dodental wel tot de dertig stij- in Kansas City. Bij de brand is een al geborgen, maar men vreest dat gen zal. onbekend aantal mensen om het Weer ongeluk Belgische kernreactor BRUSSEL (AP) De Belgische milieube- schermingsgroep Vrienden van de Aar de heeft gisteren te genover het persbu reau Belga melding gemaakt van een tweede ongeluk bij een Belgische kern reactor. Volgens de milieube- schermingsgroep heb ben drie werknemers bij de kernreactor in de Noord Belgische plaats Mol begin de cember blootgestaan aan radioactieve stra ling, die zou zijn ver oorzaakt door lekka ge van koelvloeistof. Volgens Vrienden van de Aarde is dit het tweede ongeluk bij een Belgische kernreactor dat voor het publiek geheim is gehouden. (Van een onzer verslaggevers) GENT Twee maanden nadat het proces Jespers begonnen was, is het in diepe verslagenheid geëindigd. Zaterdag viel het vonnis dat geen bevrijding betekende, maar tenminste een eind maakte aan een publiek schouwspel van twijfel en onzekerheid. De Gentse rechter Guy Jespers werd tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld wegens poging tot moord op zijn vrouw, valsheid in geschrifte en verboden wapenbezit. Zijn mede plichtige Luc de Cramer kreeg vijftien jaar. Toen Guy Jespers en Luc de Cramer vrijdagavond schuldig werden bevonden, zaten de twaalf juryle den bleek en verscheurd door emoties te luisteren naar de voorlezing van wat zij zelf bij meerderheid van stemmen hadden beslist. Zij hadden er negen uur voor nodig gehad. Zaterdag verliepen er vijf uren bij het bepalen van de straf, ditmaal in aanwezigheid van de drie rechters van het hof. Maar toen de acht heren en vier dames van de jury in de propvolle zaal van het gerechtshof terugkeerden, zagen zij er minder gespannen uit. De strengheid van hun oordeel over de schuld, gebaseerd op een innerlijke overtuiging zonder dat slaande bewijzen aanwezig waren, trok ken zij niet door in de strafmaat. Het blanco strafregister van Jespers was een alibi om niet de zwaarste straf van levenslang op te leggen. En Luc de Cramer werd tot slechts vijftien jaar veroordeeld omdat hij geacht werd in het avon tuur te zijn meegelokt door zijn vriend Jespers. Vooral garagehouder Van Renterghem profiteerde van de mildheid van het vonnis. Nadat hij aanvan kelijk ook van moordpoging en roof was beticht, kon hij zaterdagavond naar huis gaan. De Cra mers vriendin Rozeke van Laere kreeg een maand voorwaardelijk. Russische western De schurk is omsin geld en het recht kan zijn loop heb ben. Dit is het sluit stuk van de eerste in de Sowjet-Unie vervaardigde „wes tern", genaamd „Armed en Extre mely Dangerous (gewapend en ui terst gevaarlijk)". JOHANNESBURG - De prominente Zoeloe-leider Buthelezi heeft de zwar ten in Soweto gisteren op een massa-bijeenkomst van rond 20.000 mensen in deze zwarte woonge meenschap bij Johannes burg opgeroepen tot een boycot van de verkiezin gen op 20 februari voor het plaatselijk bestuur zoals de blanken die wil len. Tevens vroeg hij ech ter het buitenland in Zuid Afrika te blijven in vesteren en verzocht hij de zwarte scholieren hun schoolboycot die al maanden duurt te staken. Buthelezi. die tevens de zoge naamde Inkatha-beweging voor de culturele bevrijding van de Zoeloes leidt, en zich via deze beweging verzet tegen de onaf hankelijkheid van Kwazoeloe, dat in het kader van de Zuida- frikaanse apartheidspolitiek het thuisland voor de vijf miljoen Zoeloesprekende zwarten in de provincie Natal zou moeten worden, zei dat „het verraad door het volk zou zijn als het deel zou nemen aan de verkie zingen, terwijl de leider van de zogenaamde bestuurscommissie van tien in Soweto, Nthato Mot- lana, in de gevangenis zit Einde Duitse havenstaking HAMBURG (DPA) De have narbeiders in de zeven Duitse havens, waar vier dagen gele den het werk werd neergelegd, zijn vandaag weer aan het werk gegaan. Partijen hebben hun loononderhandelingen waarom het ging, zaterdag met succes afgesloten. Men is het eens geworden op een loonsverhoging van zeven procent voor de 20.000 havenar beiders. De werknemers hadden negen procent geëist, maar de werkgevers wilden niet verder gaan dan 5,7 procent en later zes procent. Toen besloten de bonden tot staking. Beslag op geld Solzjenitsjin Zurich (AP) De rechtbank in Zurich heeft een rechterlijk be vel uitgevaardigd om een be drag van ongeveer 3,5 miljoen gulden, dat de Russische schrij ver Alexander Solzjenitsjin op verschillende bankrekeningen heeft staan, vast te zetten. De Zwitserse belastingdienst be schouwt het bedrag als inkom stenbelasting, die de schrijver nog schuldig is. Solzjenitsjin woonde van 1974 tot 1976 in Zwitserland. Hij heeft zich inmiddels in de Ver enigde Staten gevestigd. Het geld staat op naam van een sociaal fonds voor hulpbehoe vende Sowjets, dat door Solzje nitsjin in Zwitserland is opge richt Van onze correspondent Frans Wijnands) OME De Italiaanse communisten hou- en onverminderd vast aan hun eisen toege- iten te worden tot de regering in Italië, is het niet tot een breed kabinet op ationale basis kan komen, en als de chris- en-democraten blijven weigeren de com munisten in het kabinet te betrekken, dan allen zij zelf een linkse regering formeren n de christen-democratische partij, de DC, b de oppositie dwingen. ommunisten-leider Berlinguer heeft aan et einde van een politiek gewichtige week oor Italië het bekende standpunt van zijn artij, de PCI, herhaald. Formateur An- reotti heeft vorige week de leiders van alle olitieke partijen ontmoet en gepolst in ver- and met de formatie van een nieuwe rege- ng; vrijdag heeft hij ook met de vakbonds- eiders gesproken. De Italiaanse vakbonden ebben sinds jaar en dag een belangrijke tem in het politieke gebeuren, vandaar dat een formateur buiten hen om kan werken. )e standpunten zijn er de afgelopen dagen een stuk duidelijker op geworden, waardoor gelijktijdig het uitzicht op een snelle afloop van de huidige crisis in Italië verduisterde. Want er liggen ogenschijnlijk onoverkomelij ke tegenstellingen, al blijven in Italië alle mogelijke coalitie haalbaar. Berlinguer dringt vooral aan op een soort noodkabinet, een regering op brede basis waarin alle democratische partijen zitting hebben en dat vooral een economisch urgen tie-programma moet afwerken. Inmiddels schijnen de socialisten en sociaal democraten niet meer zoveel voor een derge lijke oplossing te voelen. Nóg terughouden der zijn ze als Berlinguer openlijk spreekt van een totaal linkse regering, waarin behal ve de communisten ook de sociaal-democra ten, de socialisten en de republikeinen zit ting zouden moeten hebben. Het linkse blok kan in het parlement op een steum van 44% van de afgevaardigden reke nen. De DC is goed voor 38% van het parlementaire bestand. Berlinguer heeft op een belangrijke zitting van de communistische partij-top gezegd, dat hij zich een linkse regering kan voorstel len die voor elke belangrijke stap de zaken met de christen-democraten doorpraat, waarna de christen-democraten zich verder in het parlement van stemmen zullen ont houden. Omgekeerd exact dus dezelfde figuur zoals die gedurende het bewind-Andreotti heeft bestaan, toen de (linkse) oppositie ook in alle vooroverleg was betrokken, en zich verder onthield waardoor de christen-democrati sche minderheidsregering kon blijven wer ken. Het is duidelijk dat de kleine coalitie-part ners van de communisten, de socialisten, de sociaal-democraten en de republikeinen, be vreesd zijn dat ze in een eventueel links kabinet nauwelijks nog aan het woord zullen komen en volledig overvleugeld zullen wor den door de veel grotere communistische partij. In feite neigen de kleinere partijen naar een herziening van het zes partijen-akkoord zoals dat gedurende het kabinet-Andreotti heeft bestaan en gefunctioneerd, zijnde een reeks praktische afspraken waarbij ook de liberalen waren betrokken. De DC heeft intussen verklaard voor alles behalve een kabinet op nationale basis be reid te zijn. Terwijl de Amerikaanse ambas sadeur in Italië enkele tientallen senatoren en Kamerleden feestelijk toedronk op een bijeekomst in de „Club van vrienden van Amerika", hebben de christen-democraten duidelijk gemaakt niets te voelen voor een regeer-akkoord met de communisten, al zou een man als Andreotti dan nog wel willen denken aan de inschakeling van communis tische technici in een volgend kabinet De laatste kaart die Berlinguer uitspeelde, lag eigenlijk al vanaf het begin van de crisis op tafel, namelijk de eis aan het staatshoofd om bij het mislukken van de poging van Andreotti om een kabinet te formeren, dan ogenblikkelijk een formateur uit de opposi tie aan te wijzen. Dat wordt trouwens in het hele oppositieblok gevoeld als een zeer ge rechtvaardigde en logische eis, nadat deze oppositiepartijen zelf de crisis hebben inge luid. Vakbonden De politieke situatie is de afgelopen dagen ook minder doorzichtig geworden na een opzienbarend interview van de communisti sche vakbondsleider Lama, die nadien in Milaan de vuurproef doorstond toen hij - in wat wel het „Italiaanse ex-Stalingrad" wordt genoemd - enkele duizenden kritisch luiste rende arbeiders toesprak. Lama had eerder gezegd, dat de Italiaanse werknemers grote offers zullen moeten brengen terwille van een gezonder wordende economie. Hij pleitte voor voorrang van de werkloosheidsbestrijding, waardoor de wel actief in dienst zijnde werknemers hun wel vaartsverbetering tijdelijk zullen moeten af remmen. Lama sprak over een meer behoed zame loonpolitiek zonder vanzelfsprekende verhogingen; hij sprak over een vrijere per soneelspolitiek van bedrijven die -als het om sneven of blijven bestaan aankomt - de gelegenheid moeten hebben overtollig perso neel te ontslaan. Het was opmerkelijke taal voor een vak bondsleider, en zeker een uit de communisti sche hoek. Geopperd is dat Lama daarmee de PCI een handje heeft willen helpen door duidelijk te maken, dat de communisten - als ze in de regering zitten - bereid zullen zijn tot onpopulaire maar noodzakelijke maatre- Oppervlakkig maakt het de indruk van fun damentele tegenstellingen met partij-opvat tingen en dat sterkt de anti-communisten in hun hoop dat het linkse volksfront zal in storten, en dat de verschillen van mening als splijtzwammen zullen werken, waardoor de DC alsnog de kans krijgt om met één of meer kleinere bondgenoten een centrum linkse regering te formeren. Na de eerste week onderhandelen zullen de Italiaanse politici vanaf nu hun tijd vooral besteden om zichzelf en de anderen voor gezichtsverlies te behoeden. Het gebruikelij ke ritueel om de miljoenen-aanhang de in druk te geven dat iedereen gewonnen, maar vooral niemand verloren heeft.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7