Het gelukvan de slechthorenden Manusama: „aanslag pp Kuhuwael kon ije zien aankomen BOUWBONDEN HALEN UIT NAAR WERKGEVERS CDA BLIJFT WATERDICHTE UCN-GARANTIES EISEN Gereformeerden teleurgesteld terug uit Z.-Afrika EPV: JACHT OP TIEN PROCENT CDA- KIEZERS „Kijk, Doe, Idee99 ideeênbeurs voor jongeren werkers oningin tiaar VS Nipo-enquête: CDA-aanhang groeit BRAND OP RIJNSCHIP: EEN DODE l^LilMiNlhNLAINJD 'XI OO 12 J 1 _n(Van een onzer verslaggevers) 00 kSSEN Volgens de heer ir. 1 C(f. A. Manusama, president cvan de Republiek der Vrije geMolukken in ballingschap, ariiad men de aanslag op de e'ieer Kuhuwael kunnen zien Aankomen. Bij de aanslag op le heer Mantouw enkele we ten geleden zou een brief ge- ronden zijn waarin de Moluk- r Jlters die van plan zijn een gezoek aan Indonesië te bren- bedreigd worden. De "jiroep van vijf mensen waar iv e heer Kuhuwael deel van it maakt, zou zaterdag naar endonesië vertrekken om zich Jraar op de hoogte te stellen van de gang van zaken. „U kunt zich voorstellen dat die mensen zich nu niet meer zo prettig voelen". „Tegen gang stermethodes zoals nu ge bruikt worden kun je niet veel ondernemen", aldus ir. Manusama. In Zuidmolukse kringen is men van mening dat de politie de bedreigde Molukse leiders meer bescherming moet bieden. „De regering heeft ons verboden een eigen bewakingsdienst op te zetten. Dat is het werk van de gewone politie. Maar wanneer dat toe zicht op deze manier wordt uitgeoe fend, krijg je toch weer, dat in onze kringen gezegd wordt dat de Zuid-Mo- lukkers dan maar weer het toezicht op hun eigen leiders moeten uitoefenen", aldus de heer Manusama. De daders van de aanslag hebben zich bij de heer Kuhuwael gemeld met een brief. Toen hij het tweetal uitnodigde om binnen te komen en zich omdraai de om hen voor te gaan, werd hij beschoten. „Het onderzoek moet nog uitwijzen of het een politieke dan wel een gewone criminele aanslag was. Maar we vermoeden natuurlijk dat het een politieke zaak is", meent de heer Manusama. Hij weet niet in welke groep Molukkers de daders van de aanslag thuis horen. Alles lijkt er ech ter op dat het om leden van een radicale jongerengroep gaat. „Ik hoop dat de daders snel gepakt worden. Want anders kan dit elke dag weer gebeuren", aldus de president van de R.M.S. Jonge Molukkers in Assen en Smilde hebben geen idee in welke plaats of onderdeel van de Molukse samenleving de daders van de aansla gen gezocht moeten worden. Kroonprinses Beatrix wordt morgen veertig jaar (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Afgelopen zaterdag is in Utrecht officieel de Evangelische Pro gressieve Volkspartij opgericht. Dat ge beurde tijdens een vergadering van on geveer 200 leden en sympathisanten van de nieuwe partij. De hervormde predi kant ds. K. van der Sluijs uit Papend- recht, een van de initiatiefnemers tot' oprichting van de EPV, zei dat de partij geboren is uit onvrede met de tweeslach tige en te weinig daadwerkelijk progres sieve houding van het CDA. Volgens hem is het CDA teveel uit op macht. „Het CDA wil bewust een cen trumpartij zijn. Het evangelie wordt er gewurgd door touwtrekken tussen links en rechts", aldus ds. S. van der Sluijè. Bij toekomstige Tweede Kamerverkiezin gen wil de EPV trachten minstens tien procent van de CDA-kiezers naar zich toe te trekken. Voorwaarde om aan zulke verkiezingen mee te doen is echter wel, dat de EPV dan vijf tot tienduizend leden moet hebben. „Anders heeft het geen zin om verder te gaan. We hebben niets aan weer een nieuwe splinterpartij", zo zei ds. Van der Sluijs. 4 februari in Doelen, Rotterdam Voor de zevende maal in suc cessie organiseren de gezamen lijke organisaties voor jeugd werk in Zuid-Holland op zater dag 4 februari de beurs „Kijk, Doe, Idee", een manifestatie waar werkers in het jeugd- en jongerenwerk ideetjes kunnen opdoen. Het is de meest geva rieerde beurs tot nu toe, met informatiestands rond tien the ma's. De, beurs, die in de Rot terdamse Doelen wordt gehou den, staat onder auspiciën van de Provinciale Jeugdraad Zuid- Holland. De naar schatting 1500 bezoe kers kunnen tussen tien en vier uur informatie vinden over on derwerpen als muziek, hande narbeid, kreatief spel, kokkerel len en sport en spel. Voor het eerst ook uitgebreide aandacht voor natuuredukatie, een steeds belangrijker onderdeel binnen het jongerenwerk. Rond dit the ma worden suggesties aange dragen over knutselen met na- tuurprodukten, vrijwillig na tuurbeheer en het inrichten van clubtuintjes. Extra aandacht wordt ook besteed aan de leef tijdsgroep 12 tot 16-jarigen. Nog steeds blijkt het moeilijk om voor deze leeftijdsgroep passen de programma's te creëren. Be halve informatie kan er over dit onderdeel ook gediscussieerd worden op de „praatberg", op getrokken uit enige honderden kussens. De beurs is niet commercieel van opzet, al zijn er enkele be drijven die hun medewerking hebben toegezegd. Hun rol is echter beperkt gehouden. Daar entegen hebben ideële organisa ties de ruimte gekregen op een speciaal informatieplein. Zo zijn het politiek jongerenkontakt, de werkgroep integratie gehandi capten in het jeugd- en jonge renwerk en Amnesty Internatio nal vertegenwoordigd. Omdat deze beurs precies in het carna valsweekeinde valt, zal ook daaraan aandacht worden be steed. pa^AO-uitspraak van Agt lokt jrotesten uit IAASTRICHT (ANP) - De Ne- lerlandse federatie van organi- RlJfcties voor arbeidsongeschikten echtt niet te spreken over de uitla- hetlngen van premier Van Agt wie de maximum wao- et aa(itkeringen waarschijnlijk niet kunnen blijven, Drfe federatie gaat protest aante- metjenen tegen een mogelijke ver- tie tging van de wao. De federatie- rvoeporzitter Oudshoorn in Maa- toerJricht vindt de uitlatingen van iitwJan Agt erg vaag. „Je kunt hem de J moeilijk op vangen. Maar we n rijden protesteren tegen elke ersciogelijke verlaging." lij opolgens Oudshoorn hebben de pmerkingen van de premier onrust gezaaid bij de on- bei? veer 50.000 wao-trekkers. judshoorn: „Samen met hun j depinsleden dreigen ongeveer gewjvee miljoen Nederlanders de er [upe te worden van dit voorne- voopn van de regering." aati/ iVDM-aktie tegen nhouding deel naandwedde JTRECHTIANP) - De Vereni- (ing Van Dienstplichtige Mili- airen is bezig met een aktie v~| tegen de ihv, de inhouding huis- I Hes ting en voeding. Ze heeft er zwaar tegen, dat soldaten intig procent van hun bruto )-~naandweddc moeten betalen |joor voedsel dat ze vaak niet ebruiken en voor huisvesting ie ze niet zelf kiezen, aktie wordt gevoerd met een iv-karavaan" waarin een bui- kassa wordt meege- ierd waarop per kazerne het drag wordt aangeslagen dat is itaald voor niet genuttigd •dsel. De aktie startte 18 ja- iri in Duitsland waar twee jzernes werden bezocht en ervolgens toog de karavaan -ve laar Zuidlaren, Assen, Havelte Steenwijk. Volgens de iM is er inmiddels op de issa ruim een half miljoen gul- j CHIPHOL (ANP) Koningin uliana is zaterdagmiddag van chiphol naar New-York ver- 'okken voor een prive-bezoek an haar dochter prinses Chris- Jorge Guillermo en hun lontje Bernardo. De vorstin eert pas in Nederland terug na 'aar staatsbezoek aan Surina- le, dat begint op 6 februari. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kiezersaanhang van het CDA is in de maanden december en januari 'zodanig gestegen, dat het verschil in aan hang tussen PVDA en CDA nu nog maar één procent is. Het CDA zou in de eerste helft van januari bij Kamerverkiezingen 51 zetels hebben behaald (thans 49) en de PvdA 52 (thans 53). De aanhang van de V\rD is in de afgelopen weken weer ge daald. Eind november scoorde de WD 31 zetels (drie meer dan ze bij de laatste verkiezingen behaalde) maar in de eerste weken van januari werd het huidige peil van 28 zetels weer bereikt. Dit zijn de opmerkelijkste conclusies uit het laatstgehouden verkiezingsonderzoek van het NIPO, in samenwerking met VARA's radioprogramma„In de Rooie Haan". Uit de resultaten ^an het onderzoek blijkt verder, dat D'66 na een aanvankelijke ople ving in november (negen zetels) nu weer is teruggevallen op het niveau van de verkie zingsuitslag (acht zetels), dat DS'70 bij Ka merverkiezingen op dit moment geen zetel meer zou behalen en dat de PPR zich sinds eind november stabiliseert op twee zetels, hetgeen één zetel verlies betekent ten opzich te van de verkiezingsuitslag. Brand Neyenrode WOERDEN Volgens voorzit ter Bram Buys van de Federa tie Bouw- en Houtbonden van de FNV proberen de werkge vers tegenstellingen te schep pen tussen leiding en leden van de vakbonden. De ondernemers proberen de FNV het stempel te geven van een polariserende vakbeweging. „Feitelijk bedoe len de werkgevers dat de FNV en de aangesloten bonden niet mogen werken aan een recht vaardiger, eerlijker en mens waardiger maatschappij. De vakbeweging moet het reilen en zeilen van de maatschappelijke orde accepteren zoals die is", aldus Buys vandaag op de ver gadering van de Federatieraad in Woerden. De Federatieraad moet beslis sen over de vraag of de geschor ste onderhandelingen over een nieuwe CAO in de bouw moeten worden hervat. De onderhande lingen zitten onder meer vast op het feit dat de werkgevers op het niveau van de ondernemin gen niet rechtstreeks met de vakbonden maar uitsluitend in de ondernemingsraad over het werkgelegenheidsbeleid willen praten. Buys vindt de opstelling van de bouwwerkgevers bij de CAO- onderhandelingen typerend voor het verzet uit ondeme- merskring tegen de opvattingen van de FNV over democratise ring 'van het economische leven. „In het CAO-overleg omhelzen de bouwwerkgevers de onderne mingsraden als het enige insti tuut om de belangen van kapi taal en arbeid te beveiligen". HENDRIK IDO AMBACHT (ANP) Bij een brand op het passagierschip „Vita Pugna" in Hendrik Ido Ambacht is zon dagmorgen rond zes uur de 23- jarige J. van Strien uit Krab- bendijke om het leven geko men. Het schip, dat op een reparatie helling van een scheepswerf lagi is volledig uitgebrand. De scha de wordt geschat op 300.000 gul den. Het slachtoffer was als wachtsman aan boord van het schip. De brand is volgens de rijkspolitie ontstaan in de keu ken. De 230 ton metende „Vita Pug na" werd geëxploiteerd door een rederij uit Rotterdam, die er vakantiereizen op de Rijn mee uitvoerde. Surinaamse kraakactie in Amsterdam AMSTERDAM Op initiatief van een zich de „Surinam Libe ration Organization" (SLO) noe mende beweging is zaterdag avond in de Karei du Jardin- straat in Amsterdam een voor malig gebouw van de Gemeen telijke Sociale Dienst gekraakt. In het pand bevinden zich vol gens de politie een veertigtal Surinamers, hoofdzakelijk vrouwen en kinderen. Aan de gevel zijn spandoeken aange bracht met ondermeer de tekst: „remigratie is noodzaak". De SLO, die volgens een in de buurt verspreid pamflet 2500 le den en aspirant-leden telt, eist een Nederlands beleid gericht op spoedige terugkeer van Suri namers naar Suriname. Verder wil de organisatie stopzetting van het huidige spreidings- en integratiebeleid. De krakers hebben aldus de politie tele grammen gestuurd aan premier Van Agt en minister Wiegel. DEMONSTRATIE Naar schatting 400 buitenlandse arbeiders hebben zaterdag op het Binnenhof in Den Haag gedemon streerd voor legalisering van hun illegaal in ons land verblijvende landgenoten. DEN HAAG De CDA-fractie in de Twee de Kamer bespreekt morgenochtend de vraag wat de inhoud zal moeten zijn van de motie die haar woordvoerder Van Hou- welingen later op de dag in het voortgezette debat over de uitbreiding van de ultracen- trifugefabriek in Almelo en de uraniumle veranties aan Brazilië zal indienen. Nu de ministers Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) en Van Aardenne (Economische Za ken) donderdagavond in hun antwoord aan de Kamer de kamermeerderheid nauwelijks tegemoetgekomen zijn en bovendien veel onduidelijkheden hebben laten bestaan voor vreedzame doeleinden gebruikt zal staat de CDA-fractie voor een moeilijke worden. beslissing. Het bestuur van de PPR heeft dit weekeinde Van Houwelingen zelf verwacht niet dat de een beroep op de Nederlandse bisschoppen fractie haar houding jegens de regering op gedaan om zich uit te spreken tegen de dit punt zal versoepelen; eerder is er volgens levering van verrijkt uranium aan Brazilië, hem alle aanleiding voor de kamer om zich De PPR wijst in haar brief aan kardinaal zeer duidelijk uit te spreken. Aangenomen Willebrands op de bezorgdheid bij de Brazi- mag worden dat de CDA-fractie morgen een liaanse bisschoppen (onder wie bisschop motie zal indienen waarin staat dat de ura- Helder Camara) over de gevaren die de niumleveranties aan Brazilië pas definitief levering van verrijkt uranium aan het mili- CrUTDUAI A XTT»\ r»„14„i SCHIPHOL (ANP) - „De resultaten ren voor ons teleurstellend, maar de reis is niet zonder meer mislukt." Zo reageer de ds. C. Mak, praeses van de synode van de Gereformeerde Kerken in Neder land, zaterdag na de reis van de gerefor meerde delegatie naar Zuid-Afrika. De zes man sterke delegatie heeft een be zoek gebracht aan Zuid-Afrika op uitno diging van het moderamen van de (blan ke) Nederduitse gereformeerde kerk in Zuid-Afrika. „We hadden niet verwacht dat we politiek en kerkelijk Zuid-Afrika zouden kunnen omturnen. Toch vinden we dat de Nederduits gereformeerde kerk zich moet distantiëren van de poli tiek van de regering-Vorster. Dat doet zij niet en dat is teleurstellend," aldus ds. Mak. De delegatie sprak ook met de dochterkerken van de Nederduits gere formeerde kerken, de zwarte, kleurlin gen- en indiërkerken. „Met de dochter kerken zitten we op een lijn en we hopen met ons bezoek enige bemoediging te hebben gegeven," aldus ds. Mak. Jen op de vier Nederlanders ergert zich aan „iwaai. Zo stond vorige week in deze krant, erkeerslawaai is daarbij de grootste bron an ergernis. Keiharde muziek uit luidspre- p ers trouwens ook. 0feinigen staan er echter bij stil, dat al die waaioverlast voor evenveel mensen een rote aanslag op hun persoonlijk geluk bete- K £nt. EjGeluidsterreur" kun je waarschijnlijk nog ïl beter zeggen dan „lawaaioverlast", nsen die in de buurt wonen van verkeers- nooppunten, zeggen dat ook. Sommige ver hol eerswegen staan bekend als bulderbanen v( a de omwonenden vluchten naar elders, oor zover dat nog kan. )e klachten, zowel lichamelijk als geestelijk, ijn legio: te hoge bloeddruk, slapeloosheid, "<j artkwalen, agressiviteit, nervositeit. Heb je o'n klacht, dan wijt je die evenwel nooit f nauwelijks aan het feit, dat je door lawaai overbelast bent geraakt. We spraken met de Deventer' keel-, neus- en oorarts, dr. A. F. Kroes, over het beest dat lawaai heet. „Heel opmerkelijk, dat één op de vier Neder landers tenminste één keer per week in de slaap wordt gestoord door lawaai. Dat had ik eigenlijk niet verwacht. Maar ja, niets is zo erg als bijvoorbeeld verkeerslawaai of muziek te horen, wanneer je dat niet wilt, of wanneer je probeert in slaap te komen." De Deventer' neus-, keel- en oorarts, dr. A. F. Kroes, heeft zich - ook beroepshalve - steeds meer geinteresseerd voor geluid en de overlast daarvan. Hij houdt elke publica tie op dit gebied nauwlettend in de gaten. „We weten nu allemaal wel, dat het lawaai dat je zelf produceert, je niet of nauwelijks stoort. Het ergert je in elk geval niet. Ster ker: je merkt het niet eens. Dat noem je dan „ketellapper- of klinkhamerdoofheid". Toch richt je schade aan, al merk je dat dan ook niet. Daarom wordt iedere werkne mer die in zijn beroep aan overmatig lawaai blootstaat, gezegd zichzelf te beschermen met bijvoorbeeld oordoppen. Hij, die werk nemer dus, vindt het soms niet eens belang rijk. Maar zodra hij vrij is. dan wil hij geen lawaai meer horen. Het opmerkelijke is echter dat, zodra hij aan zijn hobby begint - voor mijn part gaten in de muren boren, of jakkeren op een grote motor - hij het lawaai weer op de koop toe neemt. Over schrijdt hij de pijngrens - die ligt zo bij 120 decibel - dan zal hij stoppen met lawaai te maken. Ja, en wanneer bedreigt het lawaai ons nu? Ik zeg al dat als je de drempel tijdens je werk overschrijdt, er schade kan ontstaan. Even ernstig is, als we last van lawaai hebben terwijl we zo nodig rust moeten hebben. Overigens, de maatstaven daarvoor zijn sterk wisselend. Het kan, voor sommigen althans, heel plezie rig zijn zich in een beatkelder te ontspannen, al onderga je dan enorme geluidsoverlast. Maar die zoek je dan zelf op en hij stoort je niet. Als u wilt gaan sportvissen gaat u niet bij Schiphol of langs een autosnelweg zitten. Dan zoekt u juist de rust, die, geloof ik, voor sportvissers uiterst belangrijk is, al zijn die plekjes ook steeds moeilijker te vinden. Maar vaststaat dat ieder mens de stilte bitter nodig heeft. En die stilte valt in de nacht, waarin je moet slapen om nneuwe SLAPEN OM NIEUWE krachten op te doen. OP TE DOEN. Een doodgewone, natuurlijke zaak. Het wordt echter anders als die nachtrust wordt verstoord door verkeer of muziekhin- der. Dan is er een ernstige zaak gaande. Vandaar dat er een wet op stapel staat om de nacht-, trouwens ook de dagrust, voorz over je daarvan mag spreken, te bevorderen. Die wet komt er ongetwijfeld. Het moet 's nachts stil zijn. Als je weet, dat het ruisen van bomen 20 decibel oplevert, dan mag 's nachts in de woongebieden niet meer lawaai voorkomen dan 30 tot 40 decibel. Eigenlijk nog teveel,, maar deze waarden worden algemeen nog acceptabel geacht". „Lawaai is schadelijk, dat hebben uitvoerige proefnemingen wel uitgewezen. Daarmee vertel ik niets nieuws. Maar. dat lawaai wordt steeds groter buiten het werkmilieu. Daardoor ontstaat een afneming van de broodnodige rust! Tja, en de concentratie van mensen - zoals in torenflats - verhoogt de lawaaioverlast Dat is de prijs die we betalen voor onze beschaving. Toch mogen we genoegen nemen. Het lawaai moet worden teruggedrongen". Het is eigenlijk al veel te laat dat de overheid nu met lawaainormen op de „oor"- proppen komt Het zal voor de steden nog wel erg lang duren, voordat alleen al de nacht een periode van stilte is. Weet u, in feite hebben we in ons land weinig plekken waar werkelijk ongestoord valt te slapen. Het is de constant-aanhouden de stroom van geluiden, die je in elk geval oppervlakkig laat slapen. En dan denk ik nog niet eens aan het opmerkelijke feit dat één op de vier Nederlanders minstens eén' keer per week in zijn slaap wordt gestoord door geluidshinder. U vraagt of slechthorenden misschien in deze tijd gelukkiger zijn dan goedhorenden? Gekscherend zou je dat misschien mogen zeeeon

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5