Vijf jaar Hutspotten werd carnavalesk festijn «IfittÉ Grootse opzet van zesde Agnes-lustrum DANSEN WAS PLEZIER VOOR MEER DAN TWEE Tumor en ellende in Sizwe Bansi LEIDSE COURANT PAGINA 3 JOVD en Deltakabel De Liberale Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie houdt morgen om negen uur in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52 in Leiden een openbare discussieavond met mr. A. C. Dake, directeur van Delta Kabel b.v. als spreker. De heer Dake spreekt onder meer over de huidige mogelijk heden op het gebied van het mediabeleid, toegespitst op kabeltelevisie. Hij zal ook ingaan op de beslissing van het Leidse gemeentebestuur om de aanleg van een kabelnet in de gemeente niet aan zijn bedrijf te gunnen. Transcedente Meditatie De Stichting Onderwijs in de wetenschap der Creatieve Intelligentie organiseert woensdag in het museum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat 1 een inleidende lezing over de Transcedente Meditatie Techniek. De lezing begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Afgelast De voorstelling ,In de kast, op de kast' in de Schouwburg gaat vanavond wegens ziekte van John Lanting niet door. De kaartjes blijven geldig voor vervangende voorstellingen. Deze worden gehouden op respectievelijk maandag 20 en dinsdag 21 maart De bezoekers van gisteravond worden verzocht het toneelstuk op de eerste datum te bezoeken. Zicht op licht Schuit uit Nijmegen bezocht de Leidenaren in vol ornaat, wat onder meer wil zeggen, dat er in alle opzichten met het magische carnavalsge tal 'elf gegoocheld werd. De zuiderburen, ge tooid met pauweveren op de goedgemutste elf hoofden, hadden een bont gezelschap meege bracht. Een in boerenkiel uitgedoste blaaskapel liet er geen onduidelijkheid over bestaan, dat zij van toeten en blazen wist, hetgeen evenzeer van de andere muzikanten kan worden gezegd. Zo werd de feestsfeer met nimmer aflatend enthousiasme opgeluisterd door een reeks van carnavalsverenigingen uit het noorden, waar van er enkele waren, die nog maar sinds kort aan het februarifeest meedoen. Aan de namen van deze feestneuzen kan zondermeer de ver wachting geknoopt worden, dat men de komen de dagen beslist niet in treurnis zal doorbren gen. Zo waren er de volgende verenigingen, die diverse elf eretekenen wisselden met de jarige Hutspotten. De Saksen, Die Bieten Bouwers, De Cascarvieten, De Damzwabbers, De Jolige Druif, Ons Brabant, De Meerbonken, De Halve Zolen, De Kaninefaten en De Blauwkousen. Kijkgenot Toen iedere gast zijn groet naar de linker wang had gebracht, waarbij burgemeester Vis plus 0 0 i- jbomvolle Agnes-aula. IDEN De Agnes Scholen- aeenschap aan de Eymer- lelstraat viert deze week ir zesde Lustrumfeest. Gis- (niddag stond de 30-jarige »ol in het teken van de her- ining, dan wel de reünie, pt niet minder dan duizend Meerlingen waren door Ag- I uitgenodigd om elkaar in feestelijk versierde hal, aula creatieve kelder van het ge- w op te sporen, waren de kussen en „oe's", wel „ooooh's" niet van de it, als één van de aanwezige eerlingen het vriendje of ndinnetje van weleer her- de en vol enthousiasme met glaasje Sherry in de hand plotseling door de feestelij- drukte heenbewoog en aan omhelzen sloeg. Soms werd ook wel de plank behoorlijk geslagen, als de herkende >oon in kwestie voor die an- helaas niets met het jeugdig eden uitstaande had en ls gediplomeerd was ge- st lang voordat de uitbundi- >egroetster in de middelbare )olbanken verzeild was ge- ct. Maar een kniesoor, die op lette. De heer L. H. nmetz, de conciërge van de ooi. vond dat al een toneeltje zich zelf waard. Van de in al 2500 leerlingen, die ooit de school bezocht hebben, was de "opkomst van duizend scholie ren bijzonder groot te noemen. Nog maar tien jaar geleden werd de school met het invoeren van de Mammoetwet een instel ling voor gemengd onderwijs. Voordien telde het Agnes uit sluitend meisjesleerlingen onder haar geledingen. Wolkers Voor de thans studerende jon gens en meisjes aan de Eymer- spoelstraat wordt in het kader van de feestelijkheden een uit gebreid weekprogramma op touw gezet. Morgenavond komt de schrijver Jan Wolkers uit eigen werk voorlezen. De be langstelling voor deze kunste naar is zo groot, dat ajlle zeshon derd beschikbare kaarten er reeds in de voorverkoop uitge vlogen zijn. Dinsdag opent rec tor A. J. L. Tromm het Lus trumfeest officieel, 's Avonds treedt dan het eigen cabaretge zelschap Leidse Bluf, evenals gisteravond, op met een uitste kend repertoire. Op woensdag wordt er voor de laagste klassen een „vossenjacht" gehouden in de Leidse binnenstad, bij welke gelegenheid leraren zich verdekt op zullen stellen in verscheidene etalages van de grote warenhui zen aldaar. Bij het Leidse pu bliek zal het een en ander dus evenals gistermiddag voor de reünisten het geval was met de nodige verbazingskreten ge paard gegaan. De Groenoord- hallen bieden de volgende dag, donderdag, een gastvrij onthaal voor de 1200 leerlingen, die zich dan aan alle mogelijke sporte venementen te buiten kunnen gaan. Scheidsrechter Frans Derks draagt er zorg voor, dat het geheel, en dan met name het damesvoetbal, tussen leerlingen en docenten volgens de regels van de KNVB wordt nageko- Vrijdag staat in het teken van de creativiteit. Grootheden op het gebied van het schaak- en damspel als Ton Seij brands en Jan Hein Donner ondersteunen de spelen met diverse proeven van bekwaamheid. Ook de alom bekende heer Koot (zonder Bie) is op hc-t feest aanwezig. Hij zal zijn wonderlijk taalvermogen benutten in een terugblik van de jubilerende scholengemeen schap. Aan het eind van de dag treden talrijke bekende bands in het gebouw op, die de feeste lijkheden op de beste manier gaan afsluiten. Het zijn de groe pen Massadea, Take Four en Lucifer. DEN Na een teleurstellende voorstel- van het Vlaamse Fakkeltheater, dins- avond in het LAK, revancheerde onze lerburen zich zaterdag en zondag in «lfde theater met „Sizwe Bansi is d", geschreven door Athol Fugard, John u en Winston Ntshona, allen Zuidafrika- Dirk Buyse en Ronnie Commissaris, noemend het BKT-teater, maakten van merkwaardig geconstrueerde stuk een chtige toneelopvoering. "e Bansi" gaat over de in Zuid-Afrika de zwarten zeer gehate pasjeswetge- waardoor de gekleurde bevolking niet wonen en werken waar ze wil. Het stuk int met een veertig minuten durende ïoloog van de fotograaf Styles. Hij ver telt hoe hij in het vak kwam en welk plezier hem de fotografie biedt. Het is een humo- risch verhaal, waarin de ellende slechts ter- loopt om de hoek komt kijken of vol speelse ironie aan bod komt. Ronnie Commissaris deed als Styles de vrolijkheid alle eer aan zonder de kommer en kwel te verdoezelen. Sizwe Bansi (Dirk Buyse) komt binnen en laat foto's maken. Dan begint de brief aan zijn vrouw die in een thuisland zit. Wat Sizwe schrijft wordt gespeeld. Hoe hij bij Bunti (Ronnie C.) terechtkomt. Hoe ze sa men een dode vinden. Het pasboekje van deze Robert Zwelinzima is Sizwes enige kans. Hij verandert van identiteit. Sizwe Bansi is dood. Het knappe van „Sizwe Bansi is dood" dat het stuk in een persoonlijke geschiedenis de hele problematiek van de gruwelijke pasjesregeling duidelijk kan maken. Tevens dat in die persoonlijke geschiedenis vele andere misstanden heel terloops aan de orde komen, zonder dat de constructie werkelijk gewrongen wordt. Men kan dat op het credit van de verhalende structuur schrijven. Maar de sterkste kant van „Sizwe Bansi" blijft de humor, die ondanks de gruwel aan alle kanten opbloeit. Die zachte, anekdoti sche, pittoreske humor hadden Ronnie Com missaris en Dirk Buyse volledig recht ge daan. Paul v.d. Plank Sowetostraat verdrijft Paul Kruger LEIDEN De Paul Krugerstraat (Trans- vaalbuurt) onderging zaterdagmiddag een naamsverandering uit protest tegen de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. Vooruit lopend op de goedkeuring van de gemeente hingen de leden van het Algemeen Neder lands Jeugd Verbond een kartonnen bordje op met als aanduiding „Sowetostraat". Op dit moment is Soweto een belangrijk mik punt van het apartheidsregime van Vorster. Het A.N.VJ. stelt, dat de gemeente Leiden alle straatnamen moet veranderen van voorstanders van de apartheidspolitiek in die van de tegenstanders. Volgens de jonge ren van het A.N.VJ. zou Paul Kruger één van de grondleggers zijn van het huidige systeem van discriminatie. Met dergelijke acties hoopt het Verbond de Leidse gemeen schap tot solidariteit met de zwarte bevol king van Zuid-Afrika aan te zetten. In Amsterdam, Alkmaar en Delft zijn inmid dels al wijzigingen in straatnamen doorge voerd. LEIDEN Carnavalsvereniging De Hutspot ten mag na het grandioze 'Lustrumfeest', dat afgelopen zaterdag in de Stadsgehoorzaal werd lm gehouden met gouden sierletters een hoogte- ®r punt van jewelste in haar annalen bijschrij- ven. Maar liefst elf collega-verenigingen, waar- an van enkele uit de zuidelijke regionen van het ch |and, waren naar Leiden getogen om er een 5" hartelijk Alaafuit te komen brengen. prins Rob den Eersten, regerend vorst der Hutspotten, stond met een van plezier krullende snor temidden van zijn Raad van Elf het hoge pezoek te woord, waarbij niet minder dan duizend maal zijn rechter hand de lucht in ging volgens de regels van het carnavaleske proto col. Prins Rob verrichtte zijn onvermoeid ma nuaal ten overstaan van 400 Leidse feestvier pers en 600 regionale enthousiastelingen in de schitterend ingerichtte vertrekken van de (Stadsgehoorzaal, die voor deze gelegenheid tot pan de nok met ballonnen en slingers versierd Hutspotten Prins Rob den Eersten (r.) ontvangt de felicitaties en een vaantje van collegavereniging - vereniging De Deijlknotsen uit Wassenaar. LEIDEN Maar liefst 272 dansparen waaronder 19 uit Leiden streden gisteren in de Stadsgehoorzaal om het kampioenschap van West-Nederland. Er werd gestreden in zes klassen. In de hoofdklas se gingen de heer Klein en mejuffrouw Kenten ballroomzwierend als winnaars over de streep, in de le klasse betoonden de heer Walschots en mejuffrouw Van Sanbeek zich het meest bedreven in het juist maken van danspasjes en in de 2e klasse zegevierde het echtpaar Prijker. In de categorie senioren bleek het echtpaar Montfoort niet te kloppen, in de 3e klasse ging het „goud" naar het echtpaar Wouters en in de 4e klasse overwonnen de heer en mevrouw Metgod. Op de foto een momentopname van het vele uren durende dansfestijn in de Stadsgehoorzaal, waar naast de maar liefst 542 dansers ook veel publiek was binnengestroomd. van januari tot en met 3 februari de actie „Zicht op Licht" in Leiden. Evenals vorig jaar controleert de ANWB door het hele land de kwaliteit van de autoverlichting, omdat haar is gebleken dat het met deze noodzakelijke voorziening slecht is gesteld. Vorig jaar werden ruim 25.000 auto's gecontroleerd, bij 93 procent moest toen de verlichting worden bijgesteld. Het mobiele verlichtingscontrolestation zal neerstrijken op het parkeerterrein van de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan. Het station is op dinsdag 31 januari geopend van 12.00 tot 19.30 uur, woensdag 1 februari, donderdag 2 februari en vrijdag 3 februari van 9.00 tot 19.30 uur. Rijksdaalderconcert Het „Rijksdaalderconcert" dat men op woensdagavond 1 februari in de kapelzaal van het K&O-gebouw kan beluiste ren. zal worden gegeven door de pianiste Martine Reynders- Schilt. Zij zal werken uitvoeren van onder andere J. S. Bach, W. A. Mozart, Fr. Chopin en L. van Beethoven. Zoals de naam van dit concert reeds aangeeft, bedraagt de toegang sprijs slechts een rijksdaalder. Een kopje koffie vooraf is bij de prijs inbegrepen. De pianiste Martine Reynders—Schilt is voor de muziekkenners geen onbekende meer. Tot haar leermeesters behoren Eduardo del Peyo en Maurice Raskin. De pianiste won ondermeer te Brussel de Premier Prix van het conservatorium en de Laura van Cutsem-prijs. De laatste jaren legt zij zich vooral toe op de kamermuziek. Plaatskaar- ten voor dit concert zijn verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45 in Leiden. Via telefoonnummer 141141 of 141200 kan men tevens plaatskaarten reserveren Promotie De heer J. F. W. B. Rijksen hoopt woensdag 1 februari aan de faculteit der geneeskunde te promoveren op het proef schrift getiteld „Preservation of canine kidney's": the effect of various preservation fluids on renal morphology and function. Promotor zal zijn prof. dr. J. L. Terpstra, hoogle raar in de heelkunde met een speciale opdracht in de vaat- en transplantatiechirurgie te Leiden. Voor het onderzoek werd subsidie toegekend door de Nierstichting Nederland en de Stichting Eurotransplant. De heer Rijksen zal vanaf de dag van zijn promotie verbonden zijn als chirurg aan de afdeling Heelkunde van het Academisch Ziekenhuis Leiden. De A.N.V.J-ers en het nieuwe straatnaambordje Magisch (Het begon zaterdagavond met een stijlvolle Receptie in de bovenzaal van het gebouw aan de Breestraat. Carnavalsvereniging De Blauwe echtgenote als ere-Hutspotten natuurlijk niet vergeten mogen worden, vertrok de stoet naar de grote feestzaal waar de ene vereniging na de andere liet zien, dat er in het wat nukkige noorden beslist goed feest kan worden gevierd. te laten verlopen. Tot twee uur in de nacht werd er gedanst en gezongen. Nadien waren de verschillende commissies van de Hutspotten nog uren in de weer om de zalen weer aan kpit te krijgen voor het Residentieorkest, dat gisteravond in de Stadsgehoorzaal musiceerde. Elf maal elf dansmaniekes, evenzovele prinsen, prinsessen, presidenten, raadsleden en niet te vergeten hofschenkers verrasten het overige deel van de feestganges op een bijzonder uitge kiend kijkgenot. Het Coctail Trio, Ritmico Es pecial en De Four Degrees hielpen een handje mee om het feest tot het einde toe plezierig De Hutspotten verzamelen inmiddels al weer moed voor het volgende 'klapstuk', het officiële Carnaval, dat zaterdag 4 februari met een grootse optocht door de Leidse binnenstad van start gaat. Peter Viering

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3