Hoogtepunt bij AZ, VVV weggespeeld I Henk van Leeuwen solliciteert naar een Oranjeshirt ©rajeraad keart zich In brief aan ministers tegen VVCS en WON GRITTER MAAKT VOOR TWENTE DOZIJN VOL /r.- s&8%. j&è&Z -&L' - KNVB wijst actie tegen wk Argentinië af Argentina '78 j fe Een fraaie maar vergeefse duik van Sobczak. Jan Peters brengt AZ'78 op 4-1. ALKMAAR AZ '67 is hard op weg de merkwaardigste eredivisieclub van dit sei zoen te worden. Dieptepunten worden met grote regelmaat afgewisseld met hoogte punten, saai voetbal wordt plotseling spec taculair en aantrekkelijk. Met 41 werd FC VW van het veld gespeeld. Het was alleen aan doelman Eddie Sobczak te danken dat de overwinning van AZ niet in dubbele cijfers is geëindigd. AZ, dat weer kon beschikken over Van Hanegem en Peters, leek een experimenterend FC WV Van der Weide ausputzer in plaats van middenvel der en Rettkowski buiten de ploeg gelaten al in de openingsfase op te rollen. Van Marwijk schoot de bal voorlangs, Peters richtte op de lat en Kist kopte de bal voor open doel rakelings naast. Lot Toen Hugo Hovenkamp de bal uit een vrije trap laag in het strafschopgebied speelde, kon Van Marwijk profiteren van de aarzeling in de Venlose defensie. (1—0) Daarmee was eigenlijk al het lot van FC VW beslist. De Limburgers kregen In die eerste helft geen enkele reële scoringskans en kwamen nauwelijks aan aan vallen toe. Nadat Nygaard de bal op de vuisten van Sobczak had gericht, was het even later toch raak. Hij schoot van de rand van het strafschopgebied de bal onhoudbaar achter de Venlose doelman: 2—0 met een verwoestend schot. Nygaard bepaalde ook de ruststand op 3—0. Verwarring De komst van Jovanovic voor verdediger Hermans bracht in de gelederen van AZ nogal wat verwarring, waarvan FC VW al na drie minuten in de tweede helft profiteerde. Scoreverloop: 17. Van Marwijk 1—0, 28. Nygaard 2—0. 39. Nygaard 3—0. 48. Hilkes 31. 59. Peters 41. Scheidsrechter: Corver Toeschouwers: 8 500. AZ '67: Meskovic, Arntz, Metgod. Spelbos. Hovenkamp, Peters, Van Hanegem (Vonk), Nygaard: Verheijen. Kist. Van Marwijk. FC VW: Sobczak; Nijssen, Hermans (Jovanovic), Van der Weide. Schreurs; Pala, Advocaat (Rettkowski), Oostrom, Kurci- nac, Hilkes, Van Rosmalen. DRIE TREFFERS IR BOEIENDE WEDSTRIJD DEN HAAG „Henk van Leeuwen hoort in het Ne derlands elftal. Op de ma nier waarop hij de laatste tijd loopt te voetballen heeft hij in Nederland geen concurrentie". Deze wer vende tekst kon gisteren worden opgetekend uit de mond van de nog met na weeën van een griepaan val kampende trainer van FC Den Haag, Anton Mala- tinsky. De Tsjech zag niet alleen zijn ploeg met de royale score van 52 win nen van Volendam, maar kon tevens constateren dat zijnaanvalsleider Van Leeuwen, een hoofdrol voor zijn rekening nam. Niet louter door driemaal te scoren, maar veeleer door de wijze waarop hij* speelde. Na een sterke start aan het begin van dit seizoen volgde weliswaar een lichte terugval, mede veroor zaakt door collectief minder spel van zijn team, maar de voorbije weken loopt Van Leeuwen regel recht te solliciteren naar een plaats in ten minste de selectie van het Oranjeteam. „Ik vind het te leurstellend dat Henk niet was ge selecteerd voor de wedstrijd van vorige week in Alkmaar tegen die buitenlandse spelers", vervolgde Malatinsky zijn verhaal over de door hem gekoesterde pupil, die sinds de taktische ommezwaai van FC Den Haag in het duel met Feyenoord in elke wedstrijd goed is geweest voor ten mipste èén doelpunt. Inmiddels staan er niet minder dan vijftien treffers op zijn conto, maar deze vaardigheid is niet Van Leeuwens enige ver dienste. „Henk is niet alleen in de punt van de aanval erg sterk, maar doet ook erg goede dingen op het middenveld en de flanken", rond de Malatinsky zijn lofzang af. Aangewezen man In de vorm van gisteren lijkt Henk van Leeuwen Inderdaad de aan gewezen man om de door Cruyff open gelaten plaats in het Neder lands team al was het maar eens als proefneming in te nemen. De speler van FC Den Haag vindt dat zelf ook. Hoewel hij aanvankelijk beweert dat het hem niets heeft gedaan dat hij voor het treffen in Alkmaar geen invitatie heeft ontvangen geeft hij even later toe wel degelijk te rekenen op een plaats bij de 22 spelers die naar Zuid-Amerika af reizen. „Ik vind dat ik er nu recht op heb", zegt hij zonder valse bescheiden heid. „Het is misschien wat verve lend om zo iets van je zelf te zeggen, maar ik zie het gewoon zo. Alleen zit ik met het probleem dat ik niet bij een topclub speel. Andere jongens kunnen spelen als een krant, maar op grond van hun reputatie en het feit dat ze bij een topclub zitten behoren ze bij de Nederlandse elftalgroep. Neem nou Kist, dat is zo'n jongen en bijvoorbeeld Rijsbergen, die speelt al maanden slecht, maar staat er wel in. Als ik nog bij Feyenoord had gespeeld zou ik in het Neder lands elftal hebben gestaan, daar ben ik van overtuigd". Henk vdn Leeuwen heeft een verklaring voor zijn sterke optreden van de laatste tijd. „Ik heb het sinds een paar maanden in alle opzichten enorm naar m'n zin", stelt hij met* tevre denheid vast. „Zo wel als voetbal ler als in mijn nieuwe funktie als makelaar. Ik geloof dat ik beter ben gaan spelen nadat ik me ben gaan ontplooien in die makelaar dij". Gisteren nam Henk van Leeuwen, die enige tijd geleden al te ken nen gaf niet persé aan het eind van het seizoen weg te hoeven bij FC Den Haag tenzij er een buitengewoon goed aanbod zou komen de absolute hoofdrol in het duel met Volendam voor zijn rekening. Mede dankzij zijn inbreng werd de door slechts 5138 toeschouwers bekeken wedstrijd een waar spek takel. dat van de eerste tot de laatste minuut boeide. Voeg daar bij een enerverend scoreverloop en het is verklaard waarom de kijkers vrijwel negentig minuten lang hun vingers hebben kunnen aflikken. Taktiek zich in een fraai ogend patroon, waarna Jol de bal in volkomen vrije positie over eigen doellijn plaatste. Het was het sein voor een duel, dat niet altijd even hoogstaand was, maar steeds de aandacht bleef vasthouden. Op nieuw had Malatinsky zijn gelief koosde taktiek opgedragen twee man in de aanval en nood zakelijke aanvulling vanuit het middenveld verwachtend maar ditmaal werd dit op papier wat behoudende concept uitstekend uitgevoerd. Er kwam inderdaad steun vanuit de middenlinie, zo dat FC Den Haag niet met twee spitsen opereerde, maar somtijds wel met een vijftal. „Met uitzon dering van Galjé en Ouwehand waren het allemaal aanvallers", overdreef Malatinksky later. Hoe het ook zij de agressieve strijdwijze van FC Den Haag al smede het technisch bekwame spelletje van Volendam waren de basis voor een uiterst enerverend middagje voetbal, waarbij naast de uitblinkersrol van Van Leeuwen ook Frans Hoek. de Volendamse doelman een opvallende verrich ting leverde. Al geblesseerd aan het duel begonnen groeide de jon ge Volendammer uit tot beste man van zijn ploeg door de ene na de andere knappe redding te verrich ten. Pas toen hij door trainer Jan Mak zeer nadrukkelijk gesom meerd werd zich te laten vervan gen stond hij zijn plaats af aan Jan Hoogland. Die stond koud een mi nuut in het veld of hij werd al geslagen door wie anders dan Henk van Leeuwen, die daar mee zijn ploeg weer op gelijke hoogte bracht; 2—2. Het was de tweede keer dat FC Den Haag een achterstand moest teniet doen, want eerder hadden Tol en Kramer fouten in de Haagse defensie afgestraft door resp. 0—1 en 1—2 aan te laten tekenen. Het pleitte voor het gegroeide zelfver trouwen van FC Den Haag dat het bleef strijden, hetgeen uiteindelijk zelfs uitmondde in een monsters core van 5—2, treffers van Van Leeuwen, Schoenmaker en Jol. Al- bertsen moest zich na een botsing met Hoek laten vervangen met waarschijnlijk een meniscusblessu re. Vandaag worden foto's ge maakt. De veel bewogen voetbal middag werd vervolmaakt door scheidsrechter Henk van Dijken, die op de hem bekende wijze enige keren in de fout ging, maar dit maal de thuisclub bepaald niet benadeelde door de zeer naar buitenspel ruiken de tweede Haagse treffer ondanks een zeer nadruk kelijk vlagsignaal van zijn assistent van zijn goed keuring te voorzien. Kor tom, het was genieten ge blazen gisteren in het Zuid erpark. FRANK WERKMAN Scoreverloop 22. Tol 0—1; 26. Van Leeuwen 1—1; 66. Kramer 1—2; 70. en 75. Van Leeuwen 2—2 en 3—2; 87. Schoenmaker 4—2; 91. Jol 5—2. Scheidsrechter Van Dijken; toeschou wers: 5138 FC DEN HAAG: Galjè; Jol. Ouwehand, Van Vliet, Zondervan; Kila, Tempelaar. Schoenmaker, Albcrtsen (Korevaar); Van Leeuwen, Hoekema. VOLENDAM: Hoek (Hoogland); Mole naar. André (B. Bond), Guyt. Van Wens- veen; Braam. Jonk, W Kwakman, D Bond; Tol. Kramer De drie treffers van Henk van Leeuwen in beeld: de eerste betekende, evenals de tweede, voor FC Den Haag een gelijkmaker. De derde leidde de royale triomf in ■Ml EËL" ENSCHEDE Het ging met moeite maar FC Twente behaalde op Roda JC de vierde ze ge in successie en be reikte de opzienbaren de doelcijfers 12-1. Ab Glitter komt de eer toe het dozijn in januari te hebben volgemaakt. Roda had gekozen voor de fensief spel. De counters be vatten weinig gevaar omdat Vermeulen door Van lerssel volledig aan banden werd ge legd. Hij werd zelfs na de rust gewisseld voor Kolding. Door dat Roda de slag op het mid denveld Arnold Mühren weer de onbetwiste uitblinker verloor in deze toch aan trekkelijke maar te harde strijd (Twente had best een strafschop mogen hebben), konden de oostelijken hun aanval voeden. Mühren had al eens uit een vrije trap tegen Degens, die kampioen in overtredingen was. tegen de lat geschoten voordat Gritter scoorde. Tho- resen werkte de bal ook nog in het Limburgse doel maar de weinig consequent en te lankmoedig leidende Mulder had geconstateerd dat de bal door het zijnet in het doel terecht was gekomen. Roda ging na rust wat meer in het offensief maar de aan val werd gemakkelijk in be dwang gehouden. Scoreverloop: 42. Gritter 1-0 Scheidsrechter Mulder. Toe schouwers: 1.1.000. FC Twente: Van Gerven; Van lers sel. Overweg. Drost, Wildschut; Thijssen, Van der Vall, Mühren. Bos, Gritter, Thoresen. Roda JC: Jongbloed; Broeks. Pfeiffer, Ziegler, Degens. Ehlen, Lees, Toonslra. Koster. De Jong, Vermeulen (Kolding). DEN HAAG Het bondsbestuur van de KNVB heeft in de vergadering van zaterdag 28 januari gespro ken over de aktiviteiten van actiegroepen, die menen dat niet moet worden deelgenomen aan het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië. De principiële vraag in dit verband is. of kan worden deelgenomen aan voetbaltoernooien die worden gehouden in landen met een totalitair systeem. Hetzelfde geldt voor wedstrijden tegen nationale elftallen van dergelijke landen Als de KNVB niet zou deelnemen aan de wk m Argentinië, zal eenzelfde standpunt moeten worden ingenomen tegenover alle totalitaire landen in de gehele wereld en derhalve ook in Europa. Een selectieve opstelling wijst het bondsbestuur principieel af. Het lidmaatschap van een internationale voetbalorgamsatie als de FIFA is niet afhankelijk van het politieke stelsel van het aangeslo ten land. Wel is het zo. dat in 1976 Zuid-Afnka op grond van zijn apartheidspolitiek uit deze organisatie is verwijderd Op grond van het bovenstaande ziet het bondsbestuur geen aanleiding wijziging in zijn standpunt te brengen. DEN HAAG Ruud Krol, de aanvoer der van het Nederlands elftal, heeft namens de Oranjeraad een verte genwoordiging van de spelersgroep waarin verder zitting hebben Wim van Hanegem (AZ'67), Wim Rijsbergen (Feyenoord) en Willy van de Kerkhof (PSV) in een brief aan de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk en aan die van Sociale Zaken stelling genomen tegen de be langenverenigingen van voetballers (WCS) en oefenmeesters (WON). Bel de organisaties hebben zich in een gemeenschappelijk schrijven tot ge noemde ministers gewend met het verzoek de reclame- en sponsorover eenkomst tussen de KNVB en het advies- en promotionbureau Inter Football nietig te verklaren. Waar bemoeit de WON zich mee, daar het een kwestie betreft van spelers en de KNVB, zo vraagt de Oranjeraad zich af. Nog meer bevreemding heeft de stellingname van de WCS bij de spelersgroep van het Neder lands elftal gewekt, daar op de dag (12 december 1977), dat Inter Football en de KNVB tot een mondeling akkoord kwamen, bij de diverse besprekingen zowel Martin Snoeck, die als vertegenwoordiger van de spelers zitting heeft in het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, als Karei Jansen, de secretaris-generaal van de WCS, aanwezig waren. Direct na de overeenkomst hadden de leden van de Oranjeraad van de zijde van de WCS geen principiële bezwa ren vernomen. Wel kregen zij via derden enkele uren later te horen, dat de belangen verenigingen protest hadden aangetekend. „De brief, die u van de WCS en WON heeft ontvangen, heeft niet de steun van de spe lers", zo schrijft Ruud Krol aan beide minis ters. „Het is ons inziens een vreemde zaak als de belangenverenigingen van de voetbal lers, tegen de wil van die voetballers in, probeert een overeenkomst nietig te doen verklaren, die door de spelers al maanden geleden geambieerd is. Het 'bestuur van de WCS zet daarmee een sterke financiële basis op de tocht en handelt aldus tegen de belangen van haar eigen leden. Het is onze vaste overtuiging dat de reeks van protesten en acties, die de WCS de laatste tijd via de publiciteitsmedia met de KNVB tracht uit te vechten, het imago van de voetballerij niet ten goede komt. Wanneer de WCS de ministers van Sociale Zaken en CRM verzoekt een eventuele subsidieverle ning in te trekken, worden daarmee niet de belangen van de voetballers, maar ook niet die van de oefenmeesters en toeschouwers gediend". Tevreden Krol distantieert zich namens de internatio nals van de recente acties van de WCS en wijst er in zijn brief op dat Inter Football hun belangen tot volle tevredenheid behar tigt in een open sfeer „Wanneer de WCS in de brief aan de ministers insinueert dat voetballers gedwongen worden bij Inter Football een contract te tekenen, is dat een valse aantijging", aldus Ruud Krol, die ten slotte in zijn brief het vraagstuk van de arbeidsbemiddeling aansnijdt, waarbij hij de hoop uitspreekt, dat hierover zo snel moge lijk een uitspraak komt, in het belang van alle betrokken partijen. ■KK

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11