J Grafische CAO's rond SPOEDIGE VRIJLATING VAN EMPAIN VERWACHT 0300 Sadat volgende week naar Washington Incident aan vooravond „mtern" akkoord Rhodesië unesie listig Vechtpartij om Leidse studente VAN AGT: Verlaging WAO niet uitgesloten ©oma/nt Zaterdag 28 januari 1978,68e jaargang na 20953 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 1 Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ■rtenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) tenten: kwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Ontwaken „Ontwaken uit een boze droom", speelfilm met Telly Sa- valas als Kojak op Ned. I om 20.40 uur. Ned. II om 20.55 uur Hollands Glorie en om 22.50 uur Netwerk van Mies Bouwman. Zondag Ned. I om 20.05 uur 2 x 10 Toon, fragmenten uit twintig jaar one man shows van Toon Hermans. Ned. II om 21.35 uur documen taire „De strijd om het water". Veel wind Zwaar bewolkt met aanvanke lijk regen of natte sneeuw, ló-achtige tot harde, aan de kust tijdelijk stormachtige zuidelijk wind. Maximumtemp. om streeks 5 graden. Morgen zon: 8.26-17.21. Maan: 23.25-10.18. Schev. hoogwater 6.03-18.18. Laagwater: 1.52-14.15. enting tegen Moskougriep (RECHT (ANP) De influenzacommissie van de gezondheids- 1 heeft gisteren besloten, begin volgende week een circulaire en naar alle huisartsen met het verzoek, „hoge risicogroepen" enten tegen de te verwachten Moskougriep, ook wel Russische p genoemd. [die risicogroepen behoren bejaarden, suikerpatiënten, hartpa- ten, astmatici enzovoort. [Moskougriep heeft al in verschillende delen van de wereld jslagen. In Nederland zijn officieel nog geen gevallen van deze •variant gemeld, Voorzichtig met bruinpil UTRECHT Vrije verkoop van pillen die, zonder zon, zorgen voor een bruine huid, is op zijn minst twijfelachtig zolang niet voldoende onderzoek is verricht over mogelijke giftigheid van deze pillen. Dit schrijft de Nederlandse apothekersorganisatie „Bruinpillen" veroorzaken een verkleuring van handpalmen, voet zolen en neusvleugels die enkele weken na inneming optreedt. Het in Nederland verkrijgbare Bronzactive wordt niet zoals in Frankrijk en België als geneesmiddel aangeprezen en valt daarom onder de warenwet. Telefoon in de auto EINDHOVEN (ANP) De PTT verwacht haar dienstverlening eind 1978 te kunnen uitbreiden met een zogenaamde automatische autotelefoondienst Daarbij wordt het mogelijk vanuit een auto rechtstreeks - dus zonder tussenkomst van een telefoniste, zoals bij de mobilofoon - met anderen te bellen. Het autotelefoonnet begint met een capaciteit van 8000 aansluitingen. Evenals - de al aangekochte - vaste apparatuur die voor deze nieuwe dienstverlening nodig is heeft de PTT de bijbehorende telefoons bij Philips besteld. De totale waarde van de autotelefoons bedraagt 6 miljoen gulden. Melk moet inderdaad NEW TORE (DPA) Melk en yoghurt hebben een positieve invloed op het cholesterolgehalte in het bloed en pikante gerech ten zijn goed tegen bronchitis. Dat is de mening van de Ameri kaanse voedselonderzoeker Thomas Richardson van de universi teit van Wisconsin die deze week verklaarde dat verse melk en yoghurt in tegenstelling tot wat gevreesd werd, het cholesterolge halte niet doen stijgen, maar in tegendeel verlagen of verhoging althans tegenhouden. Schep gekruide spijzen zouden in het algemeen aan te bevelen zijn voor stoornissen van het ademha lingskanaal. lia geschokt >or proeven jet Rhesus-apen f DELHI (AP) De Indiase [ring zal per 1 april de uit- r van Rhesus-aapjes stopzet- Reden daarvan is de bewe- dat een gToot aantal apen mishandeld tijdens experi- iten in de Verenigde Staten indere landen. ia exporteert jaarlijks 20.000 Isus-apen voor onderzoek op [isch gebied. Een hoogge- Itste functionaris ii; de In- je hoofdstad zei dat Rappor- lover de wreedheid Waarmee van deze beestjes worden andeld de inwoners van In- jhebben geschokt. De aap jdt in India gezien als de jcarnatie van Hanuman, de joegod voor de apen. [ase actiegroepen hebben I campagne tegen een uitvoer [>od verhevigd nadat het erikaanse ministerie van de- sie had toegegeven dat Rhe- ■apen worden gebruikt bij. testen van de gevolgen van Ironenstralingen. Hl CAIRO (UPI) De Egyptische presi dent Anwar Sadat zal volgende week een bezoek brengen aan Washington om daar met de Amerikaanse president Jimmy Carter besprekingen te voeren over het Midden-Oosten. Dit heeft het persbureau voor het Midden-Oosten gisteren bekendgemaakt. Carter heeft Sadat uitgenodigd voor „diepgaande en gedetailleerde" bespre kingen over het vredesproces in het Midden-Oosten. Vandaag of morgen zal bekend worden gemaakt op welke dag Sadat precies naar de Verenigde Staten zal gaan. Het persbureau deelde verder mee dat het niet in de bedoeling ligt dat de Israëlische premier Begin tegelijkertijd naar Washington zal gaan. Verwacht wordt dat deze voor een „privé-bezoek" laat in het voorjaar naar de Verenigde Staten zal gaan. In officiële kringen in Tel Aviv is giste ren vernomen dat de Israëlische en Egyptische ministers van defensie begin volgende week hun besprekingen in Cairo over de Israëlische terugtrekking uit het Sinai-schiereiland zullen hervat ten Een zegsman noemde maandag als hervattingsdatum. Het officiële besluit inzake het naar de Egyptische hoofd stad zenden van minister Weizman moet zondag tijdens het Israëlische kabinets beraad worden genomen. Een hoge Egyptische regeringsfunctio naris heeft vrijdag gezegd dat Egypte voorstander is van de vorming van een commissie bestaande uit Jordanië, Is raël, Egypte en de Verenigde Staten die de overgang naar Palestijns bestuur op de westelijke Jordaanoever en de Gaza- strook moet begeleiden De commissie zou worden opgenomen in de algemene verklaring van principes voor de regeling van het conflict in het Midden-Oosten Over deze verklaring wordt op het ogenblik door Israël en Egypte onderhandeld via de bemidde ling van de Verenigde Staten Zwarte leider loopt kwaad weg Bisschop Abul Muzurewa ÏIS (AP) In Tunis is gis- n de rust weergekeerd na dag van ongeregeldheden irbij 40 tot 100 doden zijn dien. Het getal 40 is door runesiscbe autoriteiten ge- jnd. De internationale con- sratie van vrije vakvereni- ren (ICFTU) zegt uit be- iwbare bron te hebben ver- len dat de rellen zeker 100 en hebben geëist. Is gemeld vloeiden de onlus- voort uit een algemene sta- l in Tunesië, de eerste sedert land 20 jaar geleden onaf- kelijk werd van Frankrijk. afgekondigde uitgaansver- is gistermorgen weer opge- en, waarna de inwoners bij 'kerijen en andere winkels in jij gingen staam om levens welen in te slaan. Tal van kels en café's bleven nog »t, kennelijk uit vrees voor iwe ongeregeldheden. De po- maakte bekend dat zij op- iw een aantal aanhoudingen ft verricht. Donkere wolken stijgen op boven Tunis waar stakende arbeiders massaal in verzet kwamen tegen de regering. SALISBURY (UPI/AP) De Rhodesische natio nalistische leider bisschop Abel Muzorewa is gisteren woedend weggelopen uit de onderhande lingen met de regering. Muzorewa verklaarde dat de regeringsdelegatie „zeer grove taal had gebe zigd", waarbij zijn integriteit in twijfel was getrokken. Het meningsverschil had betrekking op de vraag of er ook in de toekomst afzonderlijke kiezerslijst en voor blank en zwart blijven bestaan. De rege ring wil dat de 28 blanke parlementsleden die er in de nieuwe constellatie zullen zijn, uitsluitend door blanke kiezers gekozen worden. Zo moet voorkomen worden dat dit blanke blok wordt verzwakt door met Afrikaanse stemmen gekozen blanken die zich bij stemmingen mogelijk zouden aansluiten bij de Afrikaanse meerderheid. Muzore wa verzette zich hier gisteren tegen. Zowel voor de blanke als voor de andere betrokken zwarte delegaties, die met gescheiden kiezerslijsten wèl akkoord zijn gegaan, kwam dit verzet vrij onver wacht Of Muzorewa maandag terug zal keren naar de conferentietafel is nog onduidelijk. Aan vankelijk werd verwacht dat de gematigde zwarte leiders en de blanke minderheidsregering dit weekeinde een definitief akkoord over de toe komst van Rhodesië zouden sluiten. Het patriot tisch Front van de radicale zwarte voormannen Nkomo en Mugabe blijft zich hoe dan ook verzet ten tegen dit akkoord. AMSTERDAM (ANP) In de grafische industrie is gisteren overeenstemming bereikt over een nieuwe cao voor 1978. Overeengekomen is ook in het nieuwe contract de halfjaarlijkse prijscom pensatie te handhaven. Verhoging van de 0,25 procent worden toegekend. De basisvakantie zal met een dag worden uitgebreid. De minimum vakantietoeslag is verhoogd tot 1825,gulden. In het immateriële vlak zijn vol gens de woordvoerder vooral van belang de af spraken die zijn gemaakt ten aanzien van mede zeggenschap en het werkgelegenheidsbeleid. Wat de medezeggenschap aangaat is overeengekomen dat voor ondernemingen met 50 tot 100 werkne mers in principe een ondernemingsraad verplicht zal worden. Voor ondernemingen van 25 tot 50 werknemers komt er een overlegorgaan met aan gepaste bevoegdheden. Met betrekking tot de werkgelegenheid is afgesproken dat de werkgevers de bijdrage voor omscholingen zullen verdubbelen tot twee miljoen gulden per jaar en dat een versnelde studie over de mogelijkheden van ver- vroege uittreding zal worden opgemaakt Verder zullen de werkgelegenheidssituaties en de ver wachtingen ten aanzien daarvan geregeld punt van overleg zijn in ondernemingsraad en andere over legorganen. Kus van kaasmeisjes De Westduitse president Walter Scheel kreeg gister middag tijdens zijn bezoek aan de Berlijnse internatio nale landbouwtentoonstelling kaas uit het vuistje aan geboden van twee Hollandse kaasmeisjes. Scheel is schtbaar verrast van de geste waarmee dit aanbod gepaard ging. diic^311 °nze correspondent) pen thans snel en vanuit betrouwbare naaste medewerkers generaal Buchalet king van de gangsters gesteld kunnen tuigd, dat het om een ordinaire misdaad van een van de spoorwegstations een in "e onderhandelingen over bron in Parijs vernam men dat het zal vanuit Zwitserland met de ontvoer- worden. gaat, en dat geen politieke overwegingen in watten gewikkeld stukje vlees, dat een stuk betaling van een losprijs, die tot de zeer wel mogelijk is dat de ontvoerde ders onderhandelen en de kolossale De politie is er als gevolg van een nieuw de ontvoering een rol spelen. van de pink van baron Empain zou zijn. dating van maandag ontvoerde ba- voor het begin van volgende week losprijs van 50 miljoen gulden zou voorval, dat zich vrijdagmiddag in Parijs Op aanwijzing van de ontvoerders namelijk Of het inderdaad een stuk van diens vinger Empain zal moeten leiden, verlo- vrijgelaten zal worden. Een van zijn eveneens via Zwitserland ter beschik- voordeed, nog meer dan tevoren van over- is in een automatische bagagebewaarruimte was, is nog niet bekend. nvjet- ionomie leurstellend SKOU (ANP) - De econo- van de Sowjet-Unie heeft afgelopen jaar de doelstel en op veel gebieden niet laid, zo blijkt uit de gege- t die de raad voor de statis- i in Moskou gisteren heeft ibliceerd. I het nationale inkomen ut genoemd en in het westen to nationaal produkt (de rde van alle geproduceerde leren en diensten) is gehe- groeide met niet meer dan procent tot 398 miljard roe- 1 (ongeveer 1,2 biljoen gul- De stijging was de kleinste lijfentwintig jaar en bleef 0,6 tent bij de doelstelling voor 1 ten achter. jarbeidsproduktiviteit in de listrie, een zeer belangrijke pr voor de doelmatigheid I het industriële apparaat, t met 4,1 procent toe terwijl [tijging 4,8 procent had moe zijn. Winterse tragedie Jim McCoy, een Amerikaanse kolen- transporteur, staat beteuterd te kijken in het winterse Ta- rentum in de staat Pennsylvania (V.S.) naast zijn vrachtwa gen. Zestig staken de mijnarbeiders dwongen hem zijn lading kolen te dumpen en maak ten zijn wagen on klaar. DEN Drie in Leiden wo- de studenten zijn vannacht ond geraakt bij een vecht- tij op de Garenmarkt. De zijn met hoofdwonden in AZL opgenomen. drie „vrienden" ruzie kregen over de vraag wie van hen de dame in het gezelschap naar huis mocht brengen Toen een van de aangeschoten jongeman nen geen zin meer had om ver der te discussiëren gaf hij zijn mededingers met een wandel stok enige klappen op het hoofd. Dat lieten beide slach- tooffers niet op zich zitten, be sprongen daarop de klappenuit- deler en gaven hem een koekje van eigen deeg. Het tumult dat daarop ontstond was zo uitnodi gend dat nog een aantal andere studenten zich in het handge meen mengden. Toen iedereen zijn gram had gehaald en druk doende was de opgelopen won den te likken arriveerde de door omwonenden gewaarschuwde politie. Inmiddels bleek toen de aanleiding van het gevecht, de dame, met een andere student te zijn verdwenen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Van Agt heeft gisteravond, na afloop van het kabinetsveraad gezegd dat hij een verlaging van de WAO-uitkering niet uitsluit. Sprekend over het te volgen bezuinigingsbeleid verklaarde hij dat de invulling van dat beleid nog een „open zaak" is. Vast staat op dit moment alleen dat de koppeling van de sociale uitkeringen aan het netto minimumloon gehandhaafd zal blijven en dat de omvang van de ontwikkelingshulp onaantastbaar is. Voor het overige is alles mogelijk, ook een verlaging van de WAO-uitkering. De premier herinnerde eraan dat het kabinet Den Uyl reeds had besloten het parlement voor te stellen die uitkering geleidelijk terug te brengen voor wat het maximum betreft en wel van 80% naar 75%. Dat voornemen is nooit herroepen maar onuitgevoerd geble ven vanwege de kabinetscrisis. „Tijdens de verkiezingscampagnes is van vele kanten geroepen: blijf van die uitkering af. Als het kan is dat ook onze voorkeur. Maar er zal wat moeten gebeuren in de sfeer van de sociale voorzieningen, waarbij men moet bedenken dat de mogelijkheden beperkter zijn geworden door het besluit de zojuist genoemde koppeling te handhaven", aldus Van Agt. ADVERTENTIE CENTRALE VERWARMING B.V. HERENGRACHT 108 -114 - LEIDEN centrale verwarming - luchtverwarmmg B vloerverwarming - air conditioning - adviezen om zelfbouw installaties - warmwater voorziening open haarden - (ook voor gasi - storingdienst TEL071 -14 06 47-OOKTUDENS NACHT EN WEEKEND- Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. ...als nieuw kwartaalabonnee van de naam adres woonplaats Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: naam: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1