Export uranium naar Brazilië staat al vast Vrees voor nieuwe acties van Molukkers Straling op de grond ontdekt Baron Empain door beroepsbende ontvoerd fPDegalux Alarm-Ja loezieën! VAN DER KLAAUW VERBIJSTERT KAMER ISNELDIENSTEN NS {AAR RANDSTAD Minder mensen zonder werk Rotterdam VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDEKKING tort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg Ktvertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) lbonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 27 januari 1978,68e jaargang no. 209 52 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Alles anders "In het land van Alles anders", film over de opvoeding en vor ming van gehandicapte kinde ren op Ned. I om 22.15 uur. Om 23.05 uur Geloof, Hoop Liefde Show. Ned II om 20.25 uur De brave soldaat Schwejk, om 21.25 uur Sonja's Goed Nieuws Show en om 22.30 uur VARA-visie over toenemende remigratie Zuida- fnkanen met Nederlands pas poort Regen of hagelbui Wisselend bewolkt met een re gen of hagelbui. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Maximumtemp. omstreeks 5 graden. Morgen zon: 8.2717.19. Maan: 22.159.53. Scheveningen hoog water: 5.30, 17.41. Laag water 1.21,13.37. (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG De regering heeft reeds toegezegd een ex portvergunning af te geven voor de heftig omstreden lever anties van verrijkt uranium aan Brazilië. Dit verklaarde minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken gisteravond in de Tweede Kamer, tot ver bijstering van de oppositie, aan het slot van de eerste ronde van beraadslagingen over de uitbreiding van de ultracentri- fugefabriek in Almelo en de uraniumleveranties. Het debat zal volgende week dinsdag worden voortgezet. De reaktie van oppositieleider Den Uyl op mededeling van de bewindsman was: „Onthutsend. Hiermee heeft de regering een wapen uit handen gegeven in het overleg met Brazilië over een deugdelijke regeling voor de opslag van plutonium". Dit materiaal, dat kan wor den gewonnen uit het afval van verrijkt uranium, is een grondstof voor het ma ken van atoombommen. Volgens de minister verplicht de over eenkomst met Brazilië de regering tot het verstrekken van een exportvergun ning. Hij wees >erop, dat deze zaak pas aktueel wordt ir^ 1981 wanneer de eerste ladingen verrijkt uranium, zo is de be doeling, naar Brazilië zullen worden verscheept. Van der Klaauw verwacht, dat in de tussentijd voor een afdoende opslagregeling kan worden gezorgd. Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer stelde zich op het standpunt, dat Minister Van der Klaeuw de beslissing omtrent de uraniumlever anties moet worden opgeschort zolang het .vreedzame gebruik daarvan niet voldoende gewaarborgd is. Ook de rege ringsgezinde CDA-fraktie drong aan op meer veiligheidswaarborgen. „Niet al leen omdat Brazilië het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens niet heeft willen ondertekenen, maar ook omdat het hier gaat om een militaire diktatuur", aldus de christen-demokraat Van Hou welingen. De oppositiepartijen hekelden vooral de haast die de regering heeft betracht bij het nemen van een beslissing inzake de UC-fabriek en de uraniumleveringen. Het argument van minister Van der Klaauw dat de UC-partners West-Duits- land en Engeland langer uitstel niet gedoogden, werd niet steekhoudend be vonden. 'RECHT (ANP) Onder meer door de treinen sneller en quenter te laten rijden willen de Nederlandse Spoorwegen iroberen een grotere vinger in de pap te krijgen in het groeiende orensenverkeer tussen Brabant en de Randstad. De wassende stroom forensen die in de Randstad werkt en in Brabant woont heeft NS niet meer klandizie heeft opgeleverd, integendeel. Uiterlijk in 1981 wil NS bijvoorbeeld niet meer om het uur maar elk half uur een intercity laten rijden tussen Eindhoven en Den Haag. Bovendien zou de intercity dit traject een kwartier sneller kunnen afleggen dan nu. Samen met de bestaande intercity-dienst Roosendaal-Amsterdam wordt dan op het traject Dordrecht-Den Haag een snelle kwartiersdienst mogelijk. DEN HAAG De werkloos heid is eind januari 1978 ten opzichte van de voorgaande maand met 5.300 gedaald tot 202.700 mensen. 6.300 mannen kwamen aan een baan in die periode, terwijl daarentegen 1000 vrouwen die kwijtraakten. Dit blijkt uit voorlopige tellin gen van het ministerie van So ciale Zaken. De bevolking wordt nu geïn strueerd om de rattenmeerderheid te bestrijden. Met een glimlach Dit is de zevenjarige Edouard de Moura Castro, door zijn vriendjes Edup genoemd. Hij is deze maand overleden aan leukemie. Hij wist dat hij zou sterven, maar wilde in ieder geval nog zeven jaar worden. Op 10 januari vroeg hij zijn moeder om de zuurstofkraan, die hem nog in leven hield, dicht te draaien, zeggende: „Ik heb het niet meer nodig." Hij stierf, met een glimlach op zijn gezicht, in de vaste over tuiging dat hij als een gezon de jongen terug zou komen. Privé-rijders winnaars in Rallye Monte Carlo MONACO Voor het eerst sinds 22 jaar is de rallye van Monte Carlo gewonnen door twee privé deelnemers en dus niet door fabriekschauffeurs. De Fransen Jean-Pierre Nicolas en Vincent Laverne zijj - volgens nog officieuze berekeningen - winnaar geworden van de 46ste sterrit in een Porsche Carrera, een wagen die zij voor de rallye hadden gehuurd. Als tweeden werden voorlopig genoteerd de Fransen Jean Ragnotti en Jean-Marie Andjie, als derden hun landgenoten Guy Frequelin en Jacques Delaval, alleen fabrieksrijders in Renaults 5 Alpine. De rit is een ontluistering geworden voor de Fiat-fabrieken, die enige Fiats 131 en Lancias Stratos hadden ingezet. Zij kwamen na de eerste drie teams binnen. ADVERTENTIE Thans is er in Leiden een uitsteken-* de gelegenheid om aan al uw tapijt- wensen tegemoet te komen. Service Tapijten b.v. Oss-Rosmalen komt 2 dagen naar Leiden om u van deze grandioze gelegenheid te laten pro fiteren. Service Tapijten b.v. wist zich te verzekeren van een grandio ze hoeveelhied wollen en nylontapijt van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 dessins, welke thans tegen fabrieksprijzen aan de consument worden aangeboden. Ondanks de zeer lage prijzen volle dige fabrieksgarantie vn 3 tot 5 jaar. Hier enkele voorbeelden en prijzen uit het Service Tapijten b.v. assorti ment. Nylon vilttegel 40x40 zelfkle vend 0.69. Dikke hoogpolige tapijt tegels. los te leggen, per stuk 6.90. Vinyd op vilt 200 cm. breed 8.95. Nylon vilt 2 m. breed, per str. meter 9.50 o.a. nylontapijt in 3 modieuze tinten 4 m breed vanaf 29.50 p.str: m. Pr. fraai gedessineerd origineel Engels bloemtapijt, kamerbreed, vanaf 59.- per m. 100% wollen ber ber 400 cm. breed vanaf 99.- per str. m. Zuiver wollen hoogpolig ta pijt speciale prijs 139.- p. m. 400 cm. breed. Verder huiskamertapijten v a 34.90, 39.90,49.90 enz. Te veel fabrieksaanbiedingen om hier te vermelden. Ook berbertapijt van 400 cm. breed 72.50 p.m. Deze sublieme verkoop fabriekspar- tij vloerbedekking vindt plaats op vrijdag 27 januari fan 14.00 tot 16.00 uur an zaterdag 28 januari van 10.00 tot 17.00 uur In de RON- NIEHAL, gelegen naast de Groenoordhal. SERVICE TAPIJTEN B.V. Kruisstraat, gem. Rosmalen Tel, 04192-4098. Hoofdshowroom 1800 m2 Kantoor: Oss Thorbeckestraat 89. Tel. 04120-22006. ,,Meer werk door betere sociale voorzieningen" AMSTELVEEN (ANP) Mr.' zorg kan verruimen. Hij liet bo- Kramer, plaatsvervangend voor- vendien weten dat tot nu toe zitter van de ziekenfondsraad, aan de werkgroep „verschrijvin- heeft gisteren in zijn jaarrede gen" 47 gevallen zijn voorgelegd gesteld dat uitbreiding van de van onjuist declareren door zie- sociale voorzieningen de werk- kenfondsmedewerkers. gelegenheid in de gezondheids- Een Canadese militair demonstreert een pak dat bescherming moet bieden tegen de radio-actieve straling, wanneer hij op zoek gaat naar de gevonden stralingsbron. IN CANADA OTTAWA (UPI) Een van de Canadese 'snuffelvliegtui- gen' heeft in het dunbevolkte en onherbergzame noorden van Canada een verdachte hoeveelheid straling ontdekt, afkomstig van de dinsdag boven Canada uit zijn baan gevallen Russische spionagesatelliet. De satelliet had voor zijn stroomlevering een kleine kernreactor aan boord, die werd gevoed met 45 kilo uiterst gevaarlijk uraniun -235. Dit materiaal is mogelijk niet in de damp kring verbrand, zoals had moeten gebeuren volgens de Russen, maar is kennelijk in Canadese bodem ingeslagen. Een lakonieke Canadese woordvoerder zei: als dit ura nium niet van de satelliet afkomstig is, hebben we hier de grootste uraniummijn ter wereld ontdekt De stralingsbron die ontdekt is ligt in een onbewoond gebied op 800 kilometer ten noord-oosten van Fort Relian ce, in de provincie .Noordwestelijke gebieden'. De dichts- bijzijnde nederzetting is Baker Lake, ongeveer 600 km. en noorden van de verdachte zone. Na de ontdekking, door een C-130, bleven de 'snuffelvliegtuigen' gisteren patrouilleren langs de baan die de Kosmos bij zijn terugkeer in de dampkring heeft beschreven. De burger luchtvaart is aangeraden het betrokken gebied te vermij- DEN HAAG Kamerleden van PPR en WD hebben hun verontrusting uitgesproken over het ongeluk met de satelliet. Gevraagd is welke maatregelen worden overwo gen als ook in ons land radio-actieve neerslag wordt waargenomen. WOEDE OVER NOTA (Van een onzer verslagge vers) ASSEN Nieuwe akties van radikale Zuidmolukse Jonge ren zijn niet uitgesloten, nu de Nederlandse regering zich niet bereid toont het Zuid molukse streven naar een ei gen RMS-republiek op inter nationaal niveau te steunen. Dat blijkt uit de reacties in Zuidmolukse kringen op de gisteren verschenen rege ringsnota over het Zuidmo lukse vraagstuk. Daar heer sten gisteravond woede en teleurstelling over het feit dat het kabinet Van Agt wel het recht van de Zuidmoluk- kers op een politiek ideaal wil erkennen, maar verder geen stap wil doen buiten de Nederlandse rechtsorde om dat ideaal gestalte te doen krijgen. De 38-jarige oom van de Zuidmoluk se jongerenleider Nous Solissa, de heer Taial, zei na discussies met jongeren in Bovensmilde: „Het is weer hetzelfde liedje als onder de vorige regeringen. Ze hebben de so ciale trein weer laten rijden. Het lijkt erop dat men ons beschouwd als gastarbeiders. Ze willen van alles voor ons doen maar wat kopen we voor al die sociale maatregelen als men niet eens voor ons een woordje wil zeggen bij de Verenigde Naties? Ik snap het niet dat ze dat niet willen doen. Er zullen vast en zeker rueuwe acties komen van onze jonge men sen. Ik hoop maar dat er niet meer onschuldige Nederlanders het slach toffer worden en dat ze nu hun acties richten op de verantwoordelij ke ministers en hoge ambtenaren. De voorzitter van het Landelijk Ac tie Comité Zuidmolukkers, prof. dr. H. Baudet in Glimmen, gelooft niet dat de jongeren in de kring van Nous Solissa van plan zijn in actie te komen. „Maar inderdaad we kun nen er niet voor in staan dat er ie edeurt, aeus de hoogleaa, Ir. Manusama iresident van de rege ring der Zuidmolukken in balling schap wil geen commentaar geven op de nota. Hij heeft met de andere regeringsleiders van zijn republiek afgesproken dat pas een mening ge geven zal worden wanneer iedereen het stuk uitvoerig heeft bestudeerd. Ds. Metiary tilt zwaar aan de regels die in de nota gewijd zijn aan de Molukse woonwijken, die niet mogen worden uitgebreid. „Bij verschillen de gelegenheden hebben wij de Ne derlandse regering duidelijk ge maakt dat wij bij elkaar willen blij ven wonen. De 3000 woningen die men nu voor ons wil bouwen, had den we liever op de Molukken ge- Koninklijke kastanjes Leiden is binnenkort vijf- "^llii|immL tien koninklijke kastanjes pli s rijker. Op diverse plekken in de stad worden deze, ongeveer vijftien jaar oude bomen geplant door de Leidse plantsoenendienst. De bomen zijn afkomstig van het parkje rondom het paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Dit parkje bij de toekomstige residentie van prinses Beatrix wordt onderhouden door de Hei demaatschappij. Om een te dichte begroeiing te voorkomen, moest een aantal oude kastanjes ver dwijnen. Leiden geageer de gretig op het aanbod van de Heidemij. De eerste drie kastanjes werden gisteren en van daag geplant aan de Oran jegracht en de Waard- gracht. (Van onze correspondent PARIJS Het is vrijwel zeker dat de ontvoer ders van de Belgische baron Empain gewone, maar wel goed georganiseerde misdadigers zijn, wie het om geld is te doen. Deze ontvoerders hebben, naar verluidt, het bewijs, dat zij de baron in handen hebben, geleverd. Dat bewijs zou be staan uit een door de baron geschreven brief, en zijn identiteitspapieren en een recente foto. De geëiste losprijs komt in de orde van de vijftig miljoen gulden. De ontvoerders schijnen nog op de dag van de ontvoering al contact te hebben opgenomen met de 19-jarige dochter Patricia van baron Empain en een dag later nog een keer. Vandaar dat de politie duidelijke twijfels had aan de anonieme telefoontjes van aUerlei extremisti sche organisaties die vrijlating van terroristen eisten en van allerlei particulieren, die een losgeld eisten van idem zoveel miljoen gulden. Het is niet bekend of er een ultimatum is gesteld. Een woordvoerder van de Franse politie, Berger, wilde dit althans niet bevestigen. Hij zei wel, dat de ontvoering het werk van beroepsmensen leek te zijn, die, gezien de data waarop de voor de ontvoering gebruikte auto's gestolen waren, de ontvoering al een week of zes tevoren hadden voorbereid. De ontvoering van baron Empain roept duidelijk herinneringen op aan die van Caransa. Oplichter actiever dan vermoed De Goudse koopman, die zoals men thans tot een bedrag van bekend door de politie is aange- rond een kwart miljoen gulden, houden omdat hij voor ruim een ton zou hebben opgelicht, blijkt voor een aanzienlijk ho ger bedrag oplichtingen te heb ben gepleegd. Uit de toraal 23 aangiften bij de politie komt Er zijn nog aangiften binnenge komen van onder andere een fabriek in tuinmeubelen en sola ria voor een bedrag van 57.000 gplden, niet betaalde boten ter waarde van 12.000 gulden en vlees, afgenomen van een be drijf in Vijfhuizen, met een waarde van 26.000 gulden. De man blijkt bovendien voor 40.000 gulden boten te hebben besteld, maar deze zijn achter daor hem niet afgenomen. CONSUMENTENBOND Meer bruinbrood (Van een onzer, verslaggevers) DEN HAAG De Consumenten bond wil, dat in restaurants, snack bars e.d. meer bruinbrood wordt aangeboden. Ze heeft er bij het Be- drijfsschap Horeca op aangedrongen dat te bevorderen, "omdat bruin brood veel rijker is aan belangrijke voedingsstoffen". Het verbruik van bruinbrood ten opzichte van wit brood neemt overigens de laatste tijd sterk toe. De helft van de Nederlan ders koopt op het ogenblik in de winkel bruinbrood. "De horeca moet zich daarbij aanpassen, zo meent de Consumentenbond. Vakbonden moeten met regering samenwerken AMSTERDAM (ANP) - Meer dan driekwart van de Nederlandse bevolking wil dat de vakbonden goed sa menwerken met het kabi net-Van Agt. Ongeveer dertien procent vindt dat de vakbonden moeten dwarsliggen en ze ven procent heeft daarover geen mening. Dit blijkt uit het onderzoek van het NI PO. De CNV-leden onder de ondervraagden waren nadrukkelijker voor goede samenwerking dan de FNV-leden. ADVERTENTIE inbraakbeveiliging i f professionele alarminstallatie, aangesloten op uw taloezieen. Op uw bestaande jaloezieen (van welk merk dan ook) of nieuwe! Sfeervolle jaloezieen. gekombineerd met a j 'n perfekte inbraakbeveiliging. Dat houdt zon en inbre- *CflV" kers bulten Een prettige gedachte, want er wordt elke 5 minuten ergens in Nederland ingebroken! Beveilig uw huis. En doe 't goed met Degalux-Alarm-Jaloezieën. Betaalbaar! Wij demonstreren u graag in onze winkel. SMIT'S WONINGINRICHTING Mare 98, Leiden Telefoon 071-123913 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1