Aan overplaatsing PTT-direktie valt niet meer te tornen £eidóe SouACtnt MINIMUMPRIJS JENEVER EN VIEUX OMLAAG Meer bevoegdheden Enschedese politie steeds meer voorstanders van vorming programcolleges SFEER VAN OVERLEG HERSTELD" Brazilië: meer garanties nodig DA en vdA: [ulp aan uba oortzetten BLIJVEND OVERLEG VAN BISSCHOPPEN MET CNV EN NCW Geldboete geèist voor ontduiken leerplicht STAAT DER NEDERLANDEN -7ygy* LENING 10"7S PER 1070/1003 Des Celles moet land verlaten 'OOR PROVINCIES EN GEMEENTEN -INNENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggeefsters) Den Haag De demonstratie van honderden PTT-ers gisteren in een winderig en regenachtig Den Haag heeft niet mogen baten. Aan het principebesluit om de Centrale Direktie van de PTT over te plaatsen van Den Haag naar Groningen valt niet te tornen. Dit zei mevrouw Smit-Kroes, staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat gisteren na een twee uur durend gesprek met vertegen woordigers van de vakbonden. Onder de honderden demonstranten waren ook de protes terende PTT-vrouwen. Aan de rouwkrans een lint waarop duidelijk hun bedoeling staat: „Ons besluit is gevallen Wij blijven met z'n allen." vertegenwoordiger van de PTT-dienstencommissie dt mevrouw Smit, staatssecretaris van verkeer en erstaat. een petitie aan. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de bewindsvrouw en de vakbonden apart een persconfe rentie zouden geven, maar dat bleek niet nodig. De staatssecre taris en de vakbondsmensen bleken elkaar te hebben gevon den in een sfeer van overleg. „Er wordt weer gepraat tussen overheid en vertegenwoordigers van de PTT-ers. Dat was met de vorige staatssecretaris niet mo gelijk. We hebben dan ook veel bereikt", aldus een woordvoer der van de Algemene Bond van Ambtenaren. Waar over gepraat zal worden is de manier waarop en de termijn waarin de over plaatsing zal geschieden. „Wij zijn bereid mee te werken aan een democratisch genomen be slissing", aldus de bonden over het indertijd door de Tweede Kamer genomen besluit, „maar willen wel onze wensen zo veel mogelijk verwezenlijkt zien." Een van die wensen is dat er geen menselijk leed zal worden veroorzaakt door de overplaat singsplannen. Dat betekent con creet dat er voor de PTT-ers die in Den Haag willen blijven een gelijkwaardige baan elders in het Haagse bedrijfsleven moet worden gevonden. Ook zal er worden gesproken over het voorkómen van fouten zoals die in het verleden met de spreiding van rijksdiensten zijn gemaakt. De staatssecretaris is eventueel bereid de overplaatsing op een wat langere termijn te laten ver lopen dan eerder de bedoeling was. „Maar", zo erkende men gisteren, „als een groot aantal PTT-ers besluit hier te blijven dan kan dat tot gigantische pro blemen leiden." Over het aantal jaren dat men voor de over plaatsing wil uittrekken kon men zich niet uitlaten; evenmin kon er antwoord worden gege ven op de vraag of er voor ieder die in Den Haag wil büjven ander werk zal kunnen worden gevonden. In overleg tussen overheid en vakbonden zal daarop nader worden gestu deerd. „En daar", aldus een PTT-funktionaris „zit hem de kneep." Om voor al die PTT-ers werk te vinden zal in de huidige werkgelegenheidssituatie een ondoenlijke zaak zijn. En daar de staatssecretaris ervan uitgaat dat er geen menselijk leed mag worden berokkend - hetgeen be tekent werk voor de achterblij vers - zal zij de gehele over plaatsing nog moeten waarma ken." De Tweede Kamer is vandaag het debat begonnen over de eerste grote en omstreden beslissing, die het kabinet-Van Agt heeft genomen: de uitbreiding van de UCN-fabriek te Almelo teneinde, vanaf 1981, in staat te zijn verrijkt ura nium aan Brazilië te leveren. Ter discussie staat hierbij de vraag of het kabinet de beslissing te vroeg heeft genomen. De garanties, dat Brazilië het beschikbaar komende splijt- materiaal niet zal kunnen gebruiken voor andere als vreed zame doeleinden, zijn immers nog niet voldoende. Brazilië is namelijk - net als o.a. Frankrijk - nog niet toegestreden tot het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens. DAARNAAST spelen andere zaken een rol van betekenis: de betrouwbaarheid van Nederland als verdragspartner in de internationale verhoudingen, de werkgelegenheid en de technische kennis, die voor ons land wel of niet behouden blijft. Maar duidelijk is, dat de hoogste prioriteit dient te worden gegeven aan de internationale veiligheid. Nederland heeft zich in een lange periode op vele plaatsen in de wereld ingezet om de kernwapenverspreiding tegen te gaan. Dat moet zo blijven. EeN pluspunt is in ieder geval, dat de regering van Brazilië reeds begin 1976 een overeenkomst met o.a. de Internationa le Organisatie voor Atoomenergie, de IAEA, heeft gesloten, die verdergaande voorzieningen bevat voor het waarborgen van het vreedzaam gebruik van te leveren materialen dan gebruikelijk is. Zijn die afspraken voldoende? Te verwach ten valt, dat de Kamer verdergaande garanties zal wensen, waarna men onder een duidelijk voorbehoud goedkeuring aan de kabinetsbeslissing zal geven. DaT lijkt niet onredelijk, omdat ook reeds het vorige kabinet anderhalf jaar geleden heeft ingestemd met een overeenkomst die Urenco zou machtigen verrijkt ura nium aan Brazilië te leveren. Maar dan moet in het debat dat wellicht tot in de vroege uren van morgen zal duren, toch ook wilde verf komen, waarom het kabinet-Den Uyl die beslissing anderhalf jaar lang voor de volksvertegen woordiging geheim heeft gehouden. Anders komt het debat, gelet op recente Rode-Haan-uitspraken, in een onechte en onjuiste politieke sfeer, waarvan uitgerekend oud-minister Van der Stoel steeds zo'n afkeer heeft getoond. IN HAAG De Tweede-Ka- rfracties van PvdA en CDA van mening, dat Cuba een centratieland moet blijven de Nederlandse ontwikke- fssamenwerking. Dit blijkt de schriftelijke opmerkin- die beide fracties gemaakt ben over een wetsontwerp tussen Nederland en ba gesloten overeenkomst in- te technische samenwerking ïd te keuren. PvdA, die niet tegen de over komst is, meent dat de ont- tkelingshulp aan Cuba voort- iet moet worden. Het CDA, zich afvroeg waarom met ene concentratieland wel en andere niet een overeen- nst wordt gesloten, wees ip, dat de overeenkomst een vloeisel is van het feit dat Cuba enkele jaren geleden ontwikkelingsrelatie is aan gaan. „De bestaande ontwik- ingssamenwerking tussen de landen dient, zowel in het lang van het ontvangende ld als het donorland, te stoe- op een overeenkomst", aldus CDA-fractie. chaefer: ïagprijs te o°g N HAAG (ANP) Het twee kamerlid Schaefer (PvdA) cft ontdekt, dat nu al pakjes ig met de nieuwe, verhoogde ijs worden verkocht, Terwijl datum van ingang van de ijsverhoging 1 februari aan- lande is. Vandaag stelde het merlid hierover schriftelijke igen aan minister Andriessen financiën. Na uitspraak Europese Hof DEN HAAG (ANP) Het on verbindend verklaren van de minimumprijs in Nederland voor oude en jonge jenever en vieux, dinsdag door het Europe se Hof van justitie in Luxem- brug, heeft gisteren al geleid tot het loslaten van de mini mumprijs van jenever bij een aantal grootwinkelbedrijven. Zo heeft Dirk van den Broek de minimumprijs van 11.90 gul den met ongeveer één gulden verlaagd. Ook gaat het bedrijf de overwe gingen van de uitspraak van het Europese Hof onderzoeken of dit gevolgen kan hebben voor de minimumprijs die bestaat voor melk en brood. Het Europese Hof deed de uit spraak over de prijsmaatregel nadat de rechtbank in Amster dam in een proces van een grote Nederlandse slijter tegen het openbaar ministerie deze maat regel wilde laten toetsen door het Europese Hof. Als nu de rechtbank in Amsterdam de uit spraak van het Europese Hof overneemt, verwacht directeur Donia van het Konsumenten- kontact dat dit tot een beperkte drankenoorlog zal leiden. Donia is wel verheugd over de uit spraak, omdat hij vindt dat met deze uitspraak een slecht instru ment ongedaan wordt gemaakt Maar er moet wel worden ge zocht naar afdoende maatrege len om de kleine winkelier te beschermen aldus Donia. Hij denkt daarbij aan fiscale en subsidiemaatregelen. UTRECHT (ANP) Zowel de kerk als de vakbeweging schiet tekort in de leniging van de geestelijke nood, waarin veel mensen als gevolg van sociale omstandigheden verkerea Kerk en vakbeweging moeten daarom goed nagaan wat zij samen of met wederzijdse steun kunnen doen om in die tekorten te voorzien. Dit was een van de belangrijk ste conclusies van het gesprek tussen een delegatie van de bis schoppen onder leiding van kar dinaal Willebrands en een verte genwoordiging van het CNV, onder leiding van voorzitter Lanser. Tevoren hadden de bisschoppen gesproken met een delegatie van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Hieruit is een opdracht voortge komen aan de secretaris-gene raal van de kerkprovincie dr. P. Vriens en de algemeen secreta ris van het NCW, drs. H. Wijf fels, om samen voorstellen te doen voor een gestructureerd overleg tussen bisschoppencon ferentie en NCW. Kardinaal Wil lebrands kwam na afloop van beide gesprekken tot de slotsom dat polarisatie niet nodig was. Men is bereid met elkaar te praten en de kerk kan daarin een bijdrage leveren. LEEUWARDEN Tegen een echtpaar uit Sneek is gisteren door de officier van justitie voor de rechtbank in Leeuwar den een geldboete geëist we gens het ontduiken van de leer plicht. Het echtpaar gaat altijd 's win ters op vakantie omdat de man een ziekte heeft waardoor hij niet tegen hitte kan. Als gebrui kelijk hadden zij zoontje Jack meegenomen en hem tien dagen extra van school gehouden. Op Jack's oude school gaf dat nooit problemen, maar na de verhui zing op de nieuwe school wel. „Af en toe moet je eens voor beeld stellen en iemand dag vaarden", aldus gisteren de offi cier. De advocaat vond dat deze mensen niet anders kunnen, en dat het daardoor anders ligt dan bij mensen die vanwege „sta tus" op wintersport gaan. Fosgeenfabriek toch niet dicht DEN BOSCH (ANP) De Bra bantse commissaris van de ko ningin in Noord-Brabant J. van. der Harten, heeft besloten de fosgeenfabriek van General Electric Plastics in Bergen op Zoom niet te sluiten. De regio naal inspecteur voor de volks gezondheid, ir. G. van de Ploeg, had om sluiting gevraagd. Volgens hem is het onverant woord te blijven werken met het giftige gas fosgeen, zolang de installaties niet zijn beveiligd. De fosgeenfabriek was vorig jaar december op last van de heer Van der Harten gesloten nadat vijftien kilo fosgeen was ontsnapt. Begin januari besloot een meerderheid van gedepu teerde staten het bedrijf toe stemming te verlenen het be- .wuste onderdeel weer op te star ten. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE De hoofdcom missaris van de Enschedese po litie heeft met betrekking tot de aanhouding van verdachte personen een dienstorder uitge vaardigd, waarvan hijzelf zegt dat deze niet in directe zin wordt ondersteund door een wet. „Ik heb het toch gedaan", aldus hoofdcommissaris Val ken, „omdat ik mijn personeel niet in de kou wil laten staan" De heer Valken gelooft dat de Hoge Raad hem in het gelijk zal stellen als het tot een juridisch conflict zou komen. Het gaat om een interne dienstorder, waarin het personeel van het Ensche dese politiekorps de opdracht krijgt om verdachte personen, waarvan vermoed wordt dat zij in het bezit zijn van vuurwapens of van wie geweld te verwach ten is, uitgebreid bij aanhouding te fouilleren en zonodig in de boeien te slaan. Het PvdA-ge- meenteraadslid Rengers heeft inmiddels laten weten dat door het optreden van de hoofdcom missaris burgerlijke vrijheden kunnen worden aangetast. bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op dinsdag 31 januari 1978 vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waartegen is ingeschreven (tendersysteem) rente jaarlijks op 1 maart aflossing in 15 jaarlijkse termijnen van 1 maart 1979 af vervroegde aflossing is vanaf 1 maart 1988 mogelijk tegen de koers van 103% schuldbewijzen nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 inschrijving 31 januari a.s. van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen storting 1 maart 1978 toewijzing uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 29-jarige Wim des Celles moet uiterlijk volgende week zondag Neder land verlaten hebben. Dat heeft staatssecretaris mevrouw Haars van Justitie gisteren be slist. Naar haar mening is Des Celles gezond genoeg om te rei zen en is er geen aanleiding hem nog langer in Nederland te laten verblijven. De stichting „Nu of Nooit" in Heerlen die maandenlang ge probeerd heeft om voor de sta tenloze Des Celles een verblijfs vergunning te bemachtigen, had als laatste redmiddel gepro beerd uitwijzing te voorkomen door te wijzen op zijn gezond heidstoestand. De staatssecreta ris heeft toen gelast Des Celles te laten keuren. Energiebedrijven behalen grote winsten DEN HAAG De winstont- w ikke ling van een aantal elek triciteitsbedrijven is zo groot, dat er beslist ruimte voor ta riefsverlaging aanwezig moet worden geacht, aldus de Ver eniging Krachtwerktuigen. De vereniging (eigenaren van ener gie gebruikende zware appara ten) heeft de winst ontwikkeling berekend van negen provinciale elektriciteitsbedrijven en van drie gemeentelijke bedrijven. Gezamenlijk hebben deze be drijven in 1976 een winst be haald van 180 miljoen gulden, wat per kilowattuur neerkomt op 0,4 cent gemiddeld. De win sten zijn volgens de Vereniging Krachtwerktuigen vergeleken met die vóór de energiecrisis zeer hoog. In 1972 bedroeg de gezamenlijke winst van de twaalf bedrijven 80 miljoen gul den. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Het ziet ernaar uit dat de fracties de op 29 maart te kiezen staten van de elf ovincies en de fracties in veel op 31 mei te kiezen oeenteraden zich direct na de verkiezingen zullen m bezighouden met de opstelling van een beleid- rogramma voor hun provincie of gemeente. Uit de )twerp)modeIverkiezingsprogramma's van PvdA, •A en WD blijkt dat het programmatisch denken ads 1974 veld gewonnen heeft en de „oude" manier collegevorming streven naar afspiegelingscol- ?e zonder beleidsprogram aan de kant gezet 1 ardt. zijn verschillende methoden om tot de vorming a een college van gedeputeerde staten of van irgemeester en wethouders te komen. In de eerste aats is er het vertrouwde afspiegelingscollege-oude- jl. In zo'n college zijn de fracties op basis van de rkiezingsuitslag zo evenredig mogelijk vertegen- aordigd. Bij de vorming van een afspiegelingscolle- plegen alle fracties in de nieuwe staten of raad elkaar aan tafel te gaan zitten om te bezien of iet eens kunnen worden over de verdeling van zetels in het dagelijks bestuur van provincie of sneente én over de kandidaat-gedeputeerden of Wethouders. De vraag of deze mensen een homogeen illege zullen vormen is niet aan de orde, want in Se collegevormingsbesprekingen wordt niet of nau- elijks over de inhoud van het te voeren beleid sproken. te tweede variant, die meer en meer in zwang komt, die van het programcollege. Als die mogelijkheid wordt gekozen, komen de nieuw gekozen fracties na de verkiezingen bijeen om té trachten met elkaar eerst een beleidsplan voor provincie of gemeente voor de komende vier jaren op te stellen. De fracties die het over dit beleidsplan eens worden gaan vervolgens het nieuwe college samenstellen, de fracties die zich er niet mee kunnen verenigen vallen buiten de colle geboot. De derde mogelijkheid is die van het meerderheids college. In die conceptie worden direct na de verkie zingen van staten of raad door een meerderheid de andere fracties van de collegevorming uitgesloten. In 1974 werden dergelijke meerderheidscolleges ge vormd in de provincie Groningen en in o.a. de gemeenten Leiden, Rotterdam, Groningen, Schiedam en Vlaardingen. In Rotterdam bijvoorbeeld beschikte de PvdA na de raadsverkiezingen van 1974 over een zodanige meerderheid in de gemeenteraad dat zij, gesteund door de kleine fractie van de PPR, de dienst kon uitmaken, waardoor, volgens de Rotterdamse socialisten, het mogelijk werd een homogeen beleid overeenkomstig het PvdA-verkiezingsprogram te voe ren. De opstelling van beleidsprograms had in 1974, in tegenstelling tot de situatie in 1970 en daarvóór, in vrij veel provincies en gemeenten plaats. In de ge meente Apeldoorn deed zich het merkwaardige feit voor dat de leiders van alle fracties wel begonnen aan de opstelling van een gemeentelijk beleidsplan, maar er middenin in bleven steken, waarna men er van afzag. Apeldoorn kreeg zo het ouderwetse afspie- met wethouders van alle grotere frac ties, van PvdA tot Binding Rechts. Dat falen in de opstelling van een beleidsplan maakte het beleid van het gemeentebestuur er niet doorzichtiger op en na de raadsverkiezingen van dit jaar zal het wel anders gaan. Het is wel duidelijk dat de PvdA dit jaar nog' krachtiger dan in 1974 zal vasthouden aan haar eis dat er colleges moeten komen die op basis van een beleidsplan(program) werken. Dat zal ook tot uiting komen op het staten- en raadscongres dat de PvdA volgende maand zal houden. Ook het CDA is nu aanzienlijk positiever in zijn advies om met programcolleges in zee te gaan. In het onlangs verschenen model gemeente- en provin cieprogram staat de conclusie dat het CDA „de vorming van een college zonder program onverenig baar vindt met de onderliggende gedachte van het goed functioneren van onze lokale en provinciale democratie". „De mondiger geworden burger, die bij tijd en wijle ook kiezer is, moet een zo groot mogelij ke invloed kunnen uitoefenen op de beleidsbepaling van het bestuur". Toch kan men een verschil tussen PvdA en CDA onderkennen. Het CDA vindt dat na de verkiezingen onderhandelingen over het program geopend moeten worden met in principe alle staten- of raadsfracties als deelneemsters. Daarbij moet wèl voorkomen wor den dat er teveel programmatische concessies worden gedaan. De PvdA echter legt een veel forser accent op de duidelijkheid van het program. Als die duidelijkheid met véél fracties bereikt kan worden, akkoord, maar in een aantal gevallen is dat volgens de PvdA niet mogelijk. Daarom heeft de PvdA nogal eens moeite met de WD als „coalitiegenoot". Bij de WD staat de vorming van een afspiegelings college nog steeds voorop, maar de liberalen zijn beslist niet gekant tegen de opstelling van een beleids plan, als dat maar geen exclusief effect heeft. Ook moet het volgens de WD mogelijk zijn dat de aan het college deelnemende partijen elkaar op één of meer punten, waarop tijdens de programonderhande lingen geen overeenstemming bereikt kon worden, vrijgelaten. In het deze week verschenen geschrift van de Prof. Teldersstichting „Liberalisme in de jaren tachtig" schrijft de Gelderse commissaris der Koningin, mr. W. J. Geertsema: „Voor mij staat vast dat in de nabije toekomst het besturen op grond van een tevoren overeengekomen programma niet meer uit ons staat kundig bestel weg te denken zal zijn, met andere woorden alle colleges van GS en een groeiend aantal colleges van B. en W. zullen programcolleges zijn. Provinciaal en gemeentelijk beleid is niet meer uit de losse hand te voeren, als men tenminste streeft naar een integraal beleid waaraan een meerjaren planning ten grondslag ligt. Men zal ernaar moeten streven tot een zodanig program te komen dat daar voor een brede steun in provinciale staten of gemeen teraad te vinden is". „Het is mijn vaste overtuiging dat afspiegelingscolle ges (mr. Geertsema bedoelt hier: afspiegelingscolleges met een program, red.) meer in overeenstemming zijn met ons staatkundig bestel dan de meerderheidscolle ges die men helaas steeds meer ziet verschijnen en echt niet alleen in grote steden. Indien zoveel moge lijk burgers iets van hun opvattingen terug willen kunnen vinden in het beleid van de dagelijkse bestu ren van de lagere publiekrechtelijke lichamen dan zijn zij bij afspiegelingscolleges het meest gebaat Meerderheidscolleges betekenen een bewuste vormge ving aan het polarisatiemodel in het politieke denken, het zoeken naar datgene wat scheidt Afspiegelings colleges daarentegen verzinnebeelden duidelijk het harmoniemodel". Tot zover Geertsema, wiens denken over deze zaken als richtinggevend voor de WD gezien kan worden. De balans opmakend is de verwachting gewettigd dat na de beide verkiezingen van dit voorjaar in alle provincies en in honderden gemeenten gestreefd zal worden naar een afspiegelingscollege-met-program, oftewel een programcollege dat qua samenstelling de verhoudingen in de raad zoveel mogelijk weerspie gelt. De PvdA zal in de onderhandelingen de duide lijkheid in het op te stellen beleidsplan sterk accen tueren en, waar dat volgens haar nodig en mogelijk is, streven naar een meerderheidscollege. Deze ontwikkeling zal tot gevolg hebben dat de „kabinetsformaties" in provincies en gemeenten dit jaar wel eens aanzienlijk boeiender en inhoudelijk beter zullen verlopen dan in het verleden vaak het geval was. Het zal bij de onderhandelingen in de provincie- en gemeentehuizen ongetwijfeld gaan span nen! E. J. MATHIES

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9