Optimisme over ervatting van edesoverleg deTijd ACCENT Ultralinks bedreigt rechters die neo-facisten hebben vrijgesproken plintergroep pleegt ïliibbele moord In Barcelona HP mm ïutténland ur peter onderwijs voor oto's executie uit sjurabië gesmokkeld l/n LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 JANUARI 1978 PAGINA 7 ERUZALEM/CAIRO (UPI) De Verenigde Staten oefenen thans op Israël zowel als op Egypte sterke druk uit om de afgebroken pnderhandelingen te hervatten, maar dan op jieutraal terrein en zonder overmatige ont hullingen naar buiten. Dit is gisteren in Jeruzalem vernomen, waar de Amerikaanse Onderminister Alfred Atherton in voortdu rend contact staat met premier Begin. Ook Volgens president Sadat worden momenteel 1,serieuze" onderhandelingen achter de Jchermen gevoerd om de impasse te door breken en kunnen binnen enkele dagen re- ultaten worden verwacht. J)e Amerikaanse druk op beide partijen ?eft tot doel geen vacuum te doen ontstaan i de huidige vredesbesprekingen. Door de keuze van een plaats buiten direct toezicht van de media hopen de Amerikanen de negatieve gevolgen van de uitgebreide publi citeit in de eerste onderhandelingsfase te kunnen vermijden. De verslaggeving van de eerste Israelisch-Egyptische contacten heeft volgens Amerikaanse zegslieden de verschil len tussen beide partijen aangescherpt. Egyptische functionarissen menen dat de onderhandelingen achter de schermen zich concentreren op een Amerikaans compro misvoorstel dat vorige week door minister Vance is gedaan. Daarbij gaat het erom te komen tot een principe-verklaring die de basis voor verdere onderhandelingen moet vormen. President Sadat heeft hierover boodschappen gewisseld met president Car ter. FS waarschuwen: pil en roken gevaarlijke combinatie Van onze correspondent WASHINGTON Per 3 april zal in de Verenigde Staten op de verpakking van de pil een waarschu wing moeten staan, dat het gebruik ervan in combina tie met roken de kans op een hartaanval aanzienlijk vergroot. Het Amerikaanse over heidsbureau voor voedings waren en medicijnen heeft daartoe besloten, nadat een omvangrijk onderzoek heeft aangetoond, dat vrou wen die de pil gebruiken en roken vijfmaal zoveel kans hebben op een hartaanval als niet rokende pilgebruik- sters. Stilte in haven van Hamburg Kaal en verlaten ligt deze kade in de ha ven van Hamburg. Ongeveer 16000 Duitse havenarbei ders hebben gevolg gegeven aan een oproep tot staking om meer loon. Het ziet er naar uit, dat vooral de havens van Rotterdam en van Antwerpen van deze staking zullen profiteren. org| vj DRID (UPI) Een uiterst nkse revolutionaire groepe- 'ing heeft laten weten verant woordelijk te zijn voor de dub bele moord van gisteren in Bar- teester van Madrid en zijn rzordTouw het slachtoffer waren. aatscj)rie uur na de aanslag werd radio- Barcelona opgebeld door g ien man, die zei namens de rerboden Spaanse internationa- iars. Ie communistische partij, een linkse splintergroep, te spre ien. Hij verklaarde dat com mando's van zijn partij de aan- hadden uitgevoerd. slachtoffers van deze actie wa- |en de 64-jarige Joaquin Viola sauret, voormalig lid van de rach£paanse kroonraad en oud-bur- Wi|Wneester van Barcelona sinds Je tijd van het Franco-bewind, ilsmede zijn 58-jarige echtgeno- Drie mannen en een vrouw, al len gemaskerd en gewapend, waren 's morgens de woning van Sauret binnengedrongen. Zij dreven het paar in de slaap kamer en bonden een bom aan het- lichaam van de man. De vrouw kreeg een papier waarop instructies stonden over beta ling van een bedrag, aan geld. Toen de overvallers de kamer wilden verlaten, kwam de bom tot ontploffing, kennelijk voor tijdig, want een van de overval lers werd door de scherven ge wond. Sauret was op slag dood, zijn vrouw overleed even later aan haar verwondingen. De aanslag op het echtpaar Sau ret verliep volgens hetzelfde pa troon als die op de industrieel José Maria Bul to. Deze werd acht maanden geleden in zijn woning in Barcelona gedood, nadat vier gewapende mannen hem hadden overmeesterd en een bom aan zijn lichaam had den bevestigd. Zij lieten instruc ties achter voor de betaling van een grote som geld en waar schuwden Bulto niet te probe ren de bom te verwijderen. Deze negeerde de waarschuwing en de explosie reet hem aan stuk ken. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME De drie Italiaanse rechters, die begin deze week (dinsdag) 113 extremisten hebben vrij gesproken van neofascistische aktiviteiten, heb ben thans een gewapend geleide, waarheen ze zich ook buitenshuis begeven. Je rechters zijn gedurende het proces bedreigd door ultra-rechtse vrienden van de beklaagden. In Italië wordt dan ook openlijk gezegd, dat zij mede uit angst voor repressailles tot hun opzienbarende vrijspraak zijn gekomen. Nadien zijn de rechters prompt bedreigd door extreem-linkse figuren, onder meer van de zijde van de beruchte „Rode Brigade". Naar aanleiding van deze laatste reeks dreigementen is besloten om het rechterlijke trio een escorte te geven. De vrijspraak van de neofascisten heeft in Italië enorme opschudding veroorzaakt, te meer, omdat deze afloop van het proces indirect grote gevolgen kan hebben op de pogingen van de afgetreden premier Andreotti om een nieuwe regering te vormen, en volgens de wens van velen bij voor keur zonder communisten. Het is zeker, dat de vrijspraak van de neofascisten reacties van links zal uitlokken. Gisteren (woensdag) al werden in Rome de eerste protestbijeenkomsten gehouden. Er wordt rekening gehouden' met nieuwe gewel- dacties van ultra-links, en dat zou voor de anti- Communisten in de Italiaanse politiek het beste argument zijn om de officiële Italiaanse commu nistische partij in een kwaad daglicht te stellen, als zijnde „verantwoordelijk" voor de nog komen de geweldacties van linkse autonomen. Bar slecht weer in New York Na de enorme sneeuwmassa's wordt New York nu beproefd door een zware regenval en een overvloed van smeltwater. In som mige delen van de stad stonden de au to's tot aan hun as sen in het water en deze taxichauffeur bezit, gezeten op het dak van zijn au to, zijn ziel dan ook maar in lijdzaam- Veel spektakel bij presentatie Parijse mode (Van onze modeverslag geefster) PARIJS Als we ons niet bedriegen wordt dit een van de meest opwindende weken in de Parijse mode geschiedenis van de laatste jaren. De meest tegenstrij dige stijlen en ideeën ko men op bet podium, soms opgevoerd in een stijl die het spektakel uit vroegere tijden (Poiret) moet evena ren. We denken bijvoor beeld aan de collectie van Scbiaparelli, waar de nequins optraden in een pboreografie van niemand minder dan Serge Lifar, die duidelijk de vleugel mouwen van zijn collectie deed uitkomen. Serge Lepage die de erfenis van Schiaparelli heeft genomen verdient trouwens alle aandacht Door zijn vleermuis- en andere kimo nomouwen, zijn capes in halve maanvorm, e.d. is hij in staat het vrouwelijk sil houet te veranderen. De ruimte die hij rond de schouders legt is ook bij andere collecties overgeno men, tot in Italië toe. Laroche zegt het met bloe men, gestoken in gehaakte mutsjes, geschoven in ge vlochten ceintuurs, in het kapsel, rond de enkels en waar men ook maar een versiering kan denken. Maar Laroche is daarnaast ook een van de makers van draagbare collecties, Een hemdjurkje van Saint Lau- rent met tanktop, voorzien van houdt van lichte, witte of kralen, gedragen bij hoge gou- ivoorkleurige of zachte tin- ^en sandalen en lange zwarte ten. De tijd van de unisex moge voorbij zijn, het betekent niet dat de pantalons verge ten zijn. Ze zijn echter zo dat geen man ze zou willen dragen. Eerder deze week zagen we de aansluitende „Indische" pijpen. Patou verwerkt de ruimte vanaf de kuiten in fijne plooitjes, en Saint-Laurent, met zijn grote voorliefde voor broekpakken, laat zijn pijp en met omslagen dit sei zoen eindigen op 15 tot 20 centimeter boven de enkels. Bepaalde modellen van Saint-Laurent kregen een bijna hysterisch applaus, maar het neemt niet weg dat zijn ruime blauwe jek kers, witte kielen of spen- cervesten op zwarte over slagrokken, zijn kwastjes ceintuurs en goudgalon halssnoeren veel succes zul len hebben. Nina Ricci verraste met een aantrekkelijke en navolg- bare collectie, al was het maar om sweaterjurkjes met ronde hals en laag om de heupen geslingerde cein tuur boven losspringende plooien, en daaroverheen een kort vest en een lange mouwloze mantel in tegen gestelde kleuren. Even be schaafd was de collectie van Givenchy, die de mode uit de jaren '35— '40 in her innering brengt Bij hem winnen de rechte rokken veld als tegenwicht voor de brede schouderpartijen. handschoenen. Een marineblauw organza jurk je van Givenchy met schuinlo- pende zoom. Kwarten in z.-afrika ^JOHANNESBURG (UPI) Premier John Vorster van Zuid-Afrika "*ift het departement van Bantoezaken, dat 12 jaar is geleid door nu afgetreden Michiel Botha, gesplitst om, naar hij zei, meer ïdacht te kunnen geven aan het onderwijs voor zwarten. Torster heeft „talrijke verbeteringen" in het onderwijs aan zwarten ingekondigd. Ze zullen later worden bekendgemaakt. De zwarte iders en studenten dringen al enige tijd, nu en dan met uitbarstin- :n van geweld, op verandering aan. JAS TUSSEN BUSDEUR: Man 3 Ion meegesleurd PRAAG (AP) Een 60-jarige Tsjech is bij een bizar verkeersongeluk om het leven gekomen. De man was met zijn lange jas in de automatische deur van een bus vastge raakt en werd vervolgens tot de volgende halte, een afstand van drie kilometer, meegesleurd. Toen de deur weer openging werd hij dood op het wegdek aangetroffen. De Tsjechoslowaakse krant, die melding maakte van het ongeluk, schreef dat de buschauffeur voor het gerecht zal moeten verschijnen. jïoot onderzoek naar ichadelijkheid van sacharine (WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse nationale kankerin- ituut en het bureau voor voedsel en geneesmiddelen hebben egedeeld dat een groot onderzoek zal worden ingesteld naar kwestie of de kunstmatige zoetstof sacharine kanker kan erwekken. /ari et onderzoek gaat 1,35 miljoen dollar kosten en er worden 9.0000 bi lensen in vijf Amerikaanse staten bij betrokken. ra! et FDA wilde vorig jaar sacharine verbieden op grond van nderzoek, dat zou hebben getoond dat saccharine blaaskanker kon ebben veroorzaakt bij mensen, ilste -ONDEN (AP) Het Britse dagblad Daily Express heeft vandaag wee foto's gepubliceerd van de executie van de echtgenoot van en Saoedische prinses op een plein in Djedda. De echtgenoot, iel in ongenade omdat hij de 23-jarige prinses Misha Bin Abdoel foiz gehuwd had terwijl hij niet van adellijke afkomst was, maar i 's lechts een gewone sterveling. "V" le foto's zijn genomen door een 25-jarige houtbewerker uit Yorks hire, die ze in de bodem van zijn koffer het land uit heeft smokkeld. IlSHtRS In Elsevier veel aandacht voor dertig jaar WD ofwel „De la chende derde in de politiek". De nieuwe leider Rietkerk: „Er wordt wel eens gezegd: Aantjes is de machtigste man en sleutel figuur in het parlement. Sorry... we hebben net zoveel invloed op de te volgen koers. Anders func tioneert het niet". Voorts een artikel over de slag om Almelo. „Landen die zonder hulp van kerncentrales over een atoombom willen beschikken, kunnen deze binnen zeer korte tijd ontwikkelen. Daardoor zou den naties aan wie de technolo gie van kernreactoren wordt onthouden, zich wel eens ge dwongen kunnen zien om eerst kernwapens' te vervaardigen". Een licht optimisme in het blad over het Midden-Oosten. „Wie ginds over een tapijt onderhan delt, loopt wel eens weg in de - hoop terug geroepen te worden. Nu zijn beide onderhandelaars een keer weggelopen. Hopelijk houdt dit in dat het loven en bieden wel verder zal gaan. De traditie gebiedt dat wel". De rubriek „onderwijs" voor spelt: „Het risico van uitloten zal dit jaar zeker worden gelo pen door degenen die zich heb ben aangemeld voor studie in de medicijnen, farmacie, tandheel kunde, biologie en geschiedenis. Bij de rechtenstudie en de land bouwstudie zal een studenten stop onvermijdelijk zijn". Kritiek tenslotte op de besloten heid van het derde landelijk pastoraal overleg. „Polarisatie wordt niet in het minst veroor zaakt doordat de betrokkenen hun houdig voor de ander te weinig begrijpelijk maken, ra tioneel en emotioneel. Waar geen begrip bestaat, is ook geen respect mogelijk". ■;V De Haagse Post praat met staatssecretaris Van Eekelen. „De indruk is wel gewekt dat het goedkoper zou kunnen, maar dat is onzin. Het wordt alleen maar duurder, maar ook effectiever. Het goedkoper wor den van defensie, dat zie ik niet. Natuurlijk moeten we proberen de militaire confrontatie in Eu ropa op wat lager niveau te krijgen. Maar mijn benadering is een andere dan die van som migen in de PvdA. Ik leg de nadruk helemaal op de onder handelingen over troepenver mindering". Een commentaar concludeert: „Het vergt geen buitengewone fantasie zich een kabinet-Van Agt voor te stellen dat jaren kan meegaan. Is dit laatste het ge val, dan kan dat op de macht van links in Nederland een ver woestende uitwerking hebben". Voorts een interview met CPN- leider Joop Wolff. „Ik vind één van de goede dingen dat ons congres beseft dat je zonder drama, zonder een sfeer van verguising hard moet kunnen zijn. Zonder theater. Je moet hard politiek kunnen formule ren: wat je gedaan hebt kan niet, en het is geen reden om je weg te gooien. Ik denk dat de partij hierin een nieuwe stijl zal ontwikkelen'"' VRUJ NIOUUUXO U- -;j Vrij Nederland maakt zich zor gen over te verwachten mvatie invitatie van blanke Zuid-Afri kanen. „Het is onlogenbaar, dat Nederland, als er straks sprake zal zijn van een invatie van repatriërende landgenoten, niet of nauwelijks voorbereid is op een gebeurtenis, die sociaal, eco nomisch en cultureel niet veel minder ingrijpend zal zijn dan de overkomst van de Indische Nederlanders in de vroege jaren vijftig en de overkomst van de Nederlandse Surinamers in de iate jaren zeventig". Het blad vindt dat de Kamer inzake de kwestie Almelo op nieuw voor het blok is gezet. Elders de vraag wat het CPN- congres bedoeld heeft met zijn oproep tot een nieuwe coalitie van strijd tegen de rechtse rege ring. „Iets buiten-parlementairs zien? Het woord werd niet ge bruikt. Met PSP en PPR wel licht? De partijen werden niet genoemd. Dan met de PvdA, het NW of delen daarvan? Er wa ren wel wat vage verwijzingen naar sommige eerlijke socialis ten, maar daar bleef het bij. De bouwstenen van die nieuwe, ge heimzinnige ^coalitie bleven vooralsnog onuitgepakt". Een politieke beschouwing con cludeert, dat het hoofd van Den Uyl niet naar linkse samenwerk ing staat. „De ex-bewindslieden willen mee-regeren en dat ver eist een behoedzame oppositie, die niet verstoord mag worden door een afgeschreven clubje radikalen. Intussen zitten we op gescheept met een rechtse rege ring, die zich niet als rechts durft te presenteren en een linkse oppositie die zich niet als links durft te prononceren. Een verwarrende situatie, die binnen de WD en de PvdA tot hevige discussies aanleiding kan ge- Ook De Tijd praat met de nieu we WD-leider Rietkerk. „Als het gaat om geestelijke vrijheid, dan staan wij veel dichter bij dg PvdA dan bij het CDA. Ik hoop dat een dialoog met de PvdA op essentiele punten mogelijk is en dan kunnen we aan de hand daarvan beoordelen of samen werking mogelijk is. Als het zou kunnen: graag zelfs. Voorts een interview met oud staatssecretaris en NKV-voorzit- ter Jan Mertens. „Als de rege ring iets doet waar de vakbewe ging zakelijke bezwaren tegen heeft, dan heeft zij groot gelijk als zij oppositie voert. Maar men moet om politieke redenen stelling nemen. Politieke harts tochten, is mijn ervaring, scha den de eenheid van de vakbewe ging". Elders aandacht voor het nieu we verschijnsel van het educa tieve verlof om bij te scholen en uit te blazen. „Wanneer je niet heel vast in je schoenen staat in je werk en je huwelijk, moet je er vooral niet aan beginnen". Bij Noord wij kerhout de conclu sie: „Ondanks de toenemende onkerkelijkheid in Nederland en ondanks de verdeeldheid binnen Katholiek Nederland en zelfs binnen het episcopaat blijken er altijd nog mensen te vinden te zijn, die zich niet laten ontmoe digen en die zich met enthou siasme inspannen voor de op bouw van een geloofsgemeen schap. Zij weigeren met bis schop Simonis te geloven dat de kerk op instorten staat". Hervormd Nederland praat met de grondlegger van het nieuwe kabinet, prof. Van der Grinten. „De christelijke partijformatie is op zijn retour. Het is de vraag of het CDA op de duur een typisch christelijke signatuur behoudt. Het gaat naar een mid denpartij tussen PvdA en VVD. Het typisch religieuze element loopt achteruit, maar daarmee is niet gezegd, dat een typische Over Almelo en de levering van kernbrandstof aan Brazilië schrijft het blad: „Daaraan zou Nederland, een land dat notabe- ne voor zich zelf nog bestudeert of kernenergie wel een aan vaardbare mogelijkheid is, gaan meewerken, nagenoeg uitslui tend in vertrouwen op de mooie donkere ogen van de Braziliaan se militaire regeringsleiders. In Accent aandacht voor Toon Hermans die zich in zijn trots gekrenkt voelt door Paul van Vliet. „Ik wens niet te worden bijgezet in een soort rariteiten kabinet en ik accepteer ook niet dat er over mij in de verleden tijd wordt gesproken. Zeker niet door Paul van Vliet. Die Van Vliet gaat als een soort bulldo zer over zijn collega's heen in zijn gulzigheid om de top te bereiken". Voorts een portret van Den Uyl als mokkende verliezer. „Het meest teleurstellende moet voor hem geweest zijn het effectieve optreden van zijn vroegere on dergeschikten, Lubbers en Boersma, die niet zijn zijde ko zen. Integendeel. Met name Boersma bracht Den Uyl in ver legenheid". Het omslagartikel gaat over de Amerikaanse schaatser Eric Heiden, „het puurste talent dat de schaatssport kent".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7