Leiderdorpse gezinnen verzetten zich speculatieve woningverkoop j tegen DIT BOEK BETAALT ZICHZELF TERUG Kunstwerk voor Katwijk Noordwijkse politie pakt duo GROTE ONRUST ONDER BEWONERS 65 EENGEZINSWONINGEN Water 10 procent duurder tuö bruna Raad Voorschoten buigt zich weer over spreekrecht Actieve aardewerk-fabrikant uit Sassenheim onderscheiden 1 REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 JANUARI 1978 PAGINA 5 e, De woningen aan de Heemraadlaan it LEIDERDORP - Onder de bewoners van de woningen die behoren tot het woning- complex dat wordt beheerd door de Maatschappij tot be heer en onderhoud van on- n roerende goederen Boogmij r B.V. te Hilversum is grote onrust ontstaan na het be kend worden van de plan nen van Boogmij tot ver- koop van het woningbe stand. Het gaat om 65 eenge zinswoningen die in 1963 zijn gebouwd en gelegen zijn aan de Splinterlaan, Heem raadlaan, Kleigaarde, Oven- gaarde, Steengaarde en Dijkgravelaan. De huizen zijn eigendom van beleg gingsmaatschappij Huis en Haard B.V. uit Hilversum. De bewoners voelen zich be dreigd omdat zij het slach toffer dreigen te worden van een „speculatie-schandaal". Zij vrezen na verloop van plotseling in de dagbladen verscheen tijd op straat te worden ge zet als de woningen aan der den worden doorverkocht. De meeste bewoners zijn na melijk bij lange na finan cieel niet in staat de woning waarin zij wonen te kopen en voelen zich daarmede voor het blok gezet. Op hun telefonische verzoeken om informatie hebben bewoners bedragen gehoord waarvoor zij de woning konden kopen die variëren 144.000,- voor een middenwoning tot 153.000,- voor een hoekwoning. De bewo ners, die officieel nog van niets weten en herhaaldelijk bij Boogmij op opening van zaken hebben aangedrongen, zijn vol komen verrast door een dezer dagen verschenen advertentie waarin door Boogmij een leeg gekomen middenwoning werd aangeboden voor 217.000,- ex clusief kosten koper. De huur ders zijn thans in verzet geko men en beraden zich over even tuele stappen die zij willen on dernemen om de verwachte ver koop van hun huizen te verhin deren. De bewoners P. A. Pracht, R. van der Zwan en H. van Wijk zijn bereid een boekje open te doen over de handelwijze van Boogmij. Een verontwaardigde heer Van der Zwan: „Hier is zuiver sprake van speculatie en daar worden wij nu de dupe van. In 1972 zijn de huizen, zon der dat wij van iets wisten, in andere handen overgegaan voor bedragen die vermoedelijk rond de 30.000,- lagen. Nu vraagt men er anderhalve ton voor. Dat is nooit op te brengen. Had men ons toen maar in de gele genheid gesteld om te kopen, maar het enige wat we hoorden was dat de exploitatie en het onderhoud door Kok Beheer was overgedragen aan Boog mij". Over het optreden als huisbaas zijn de bewoners ook niet te spreken. Direct na de overne ming werd al een huurverho ging aangekondigd van 50% maar daarvoor is na een actie van de bewoners door de huu radviescommissie geen toestem ming verleend. Van de plannen die Boogmij daarna had om de huizen te renoveren is nooit iets terecht gekomen. Volgens de be woners is het onderhoud altijd zeer minimaal geweest en zijn de huizen hard aan een opknap beurt toe. Men vraagt zich dan ook verbijsterd af hoe Boogmij aan dergelijk hoge vraagprijzen kan komen. Barricade De bewoners zijn over de gang van zaken zo verbolgen, dat zij er geen geheim van maken aan Boogmij de oorlog te verklaren als het tot verkoop mocht ko men en dat zij, zoals zij zeggen, er de barricade voor op willen gaan. Veel bewoners hebben zelf aan hun huizen, waarvan de huur varieert van 200,- tot 235,- per maand, het nodige gedaan om het beetje leefbaar te maken. „Ik woon er pas een jaar. Toen ik er in kwam heeft me dat 15.000,- aan opknap pen gekost. Wat gebeurt er met mijn geld", vraagt de heer Pracht zich af. Doorslroming Men vindt het hoog tijd worden, dat er wettelijke maatregelen komen, die dit soort praktijken die ook elders in het land voor komen, tegengaan. Men laat het er echter niet bij zitten en men heeft thans zijn hoop gevestigd op een bemiddelende rol van het gemeentebestuur. Een pikante bijzonderheid is dat het gemeentelijke doorstro- mingsbeleid de firma Boogmij ongewild een aardig winstje in de schoot werpt. Verschillende bewoners hebben al wegens de onzekere situatie een huis van de woningbouwvereniging Lei derdorp in Voorhof aanvaard, hoewel ze er eigenlijk graag wil len blijven wonen. Wethouder C. Gordijn (Volkshuisvesting) ver klaart desgevraagd speculatie een kwalijke zaak te vinden, maar is vooralsnog terughou dend in zijn commentaar. „Ik heb binnenkort een gesprek met Boogmij om na tegaan of de onrust terecht is. Op dit mo ment heb ik nog geen juist beeld van de situatie". Over het feit dat het gemeentelijke doors tro- mingsbeleid wordt gefrustreerd zegt de heer Gordijn: „Ik be treur dat ten zeerste. Dat eige naren daar gebruik van gaan maken voor speculatie-objecten, is natuurlijk nooit onze bedoe ling geweest", aldus de heer Gordijn. Hij voegt daaraan toe, dat Leiderdorp wat de woning toewijzing betreft niet de be voegdheden heeft waarover gro tere gemeenten beschikken. Een grotere greep op het totale wo ning bezit komt hem daarom ge wenst voor. Commentaar De heer Snijder van Boogmij bevestigt dat het in de bedoeling ligt de huizen in eerste instantie aan de bewoners te verkopen. Hij deelde mede nog in onder- handéling te zijn met een nota ris en een grote bankinstelling om te komen tot een speciale financieringsaanbieding, waar bij de bewoners voor een maan delijkse last van 500,- 600,-, de fiscale aftrek meegerekend, zonder eigen geld hun huis kun nen kopen mits men een vol doende inkomen heeft De heer Snijders liet er geen twijfel over bestaan, dat men desnoods de huizen aan derden wil verko pen, waardoor het risico van uitzetten langs gerechtelijke weg levensgroot wordt Op de vraag of er nog met door de bewoners aangebrachte verbete ringen rekening wordt gehou den antwoordde de heer Snij ders, dat de prijs, afhankelijk van de ligging, voor iedereen gelijk zal zijn. „Als ik ga vragen wat de woningen werkelijk waard zijn, dan kom ik op een bedrag van 1400,- 1500,- per maand", aldus de heer Snij ders van Boogmij. Uitverkochte zaal voor premier Van Agt VOORHOUT - Alle toegangs kaarten voor de spreekbeurt van premier Van Agt in Voor hout op maandag 30 januari zijn in de voorverkoop uitverkocht De actualiteitenrubriek „Brand punt" van de KRO zendt diezelf de avond via de televisie een reportage uit van de bijeenkom st De premier wordt 30 januari feestelijk onthaald in de ge meente Voorhout door het mu ziekkorps Sint Caecilia. De Rijnsburgse Flora veiling zorgt voor een bloemenhulde in de zaal varl de Katholieke Techni sche School. De bijeenkomst be gint om kwart voor acht WARMOND - Burge meester en wethouders van Warmond willen het tarief van het gemeente lijk waterleidingsbedrijf met tien procent verho gen. Door deze verhoging zal het geraamde tekort van 62.821.- voor 1978 met 22.500.- afnemen. Het tekort komt hoofdzakelijk door de hogere kostenprijs van het water dat wordt geleverd door de N.V. Leidse Duinwater Maatschappij, en verdere toena me van onderhoudskosten. Het ministerie van Economische Za ken houdt een nadere tariefs verhoging per 1 juli voor moge lijk als een verdere kostenstij ging kan worden aangetoond. Overigens blijkt Warmond een van de goedkoopste gemeente van Nederland te zijn. Dit heeft een onderzoek door de Consu mentenbond Warmond uitgewe zen. Hierbij werden de tarieven vergeleken in Warmond, in Lei den en in de provincie Noord- Holland bij een gemiddeld ge- zinsverbruik van 100 kubieke meter. In Warmond bedraagd dit dan 82.40; in Leiden 130.- en in de provincie Noord-Hol land is dit 196.56. Elsevier's Belastingalmanak verdient zichzelf dubbel en dwars terug bij 't invullen van uw aangiftebilet. 13,90 'Boeken-Tijdsdiriften-Papeterie •LEIDEN: Bruna Maarsmansteeg 10 Uitbreiding jeugdherberg De Duinark NOORDWIJK - De Stichting Nederlandse Jeugdherbergcen trale te Amsterdam wil de jeugdherberg „De Duinark" in het Langeveld uitbreiden. Men denkt aan de bouw van een nieuwe woning voor de beheer der, waardoor in de jeugdher berg meer slaapgelegenheid kan worden ingericht, terwijl er bovendien nog ruimte komt voor recreative voorzieningen. Hoewel de belangstelling voor de „Duinark" nog altijd zeer groot is, levert de eploitatie jaarlijks een niet onaanzienlijk tekort op. Door de voorgenomen uitbreiding hoopt men uit de rode cijfers te komen. VOORSCHOTEN Burgemeester en wethouders van Voorschoten willen tij dens de volgende vergadering op 27 januari weer een stemming houden over het al dan niet invoeren van spreek recht voor publiek tijdens raadsverga deringen. In de raadsvergadering van 16 december staakten de stemmen over dit onderwerp. Het is dan gebruikelijk een nieuwe stemming te houden. Tevens stelt het college voor een krediet te voteren van 165.000.- voor de aanleg van kabeltelevisie in Voorschoten. Daarbij dringen zij aan op aan sluiting bij de Oegstgeester Mast. Bij een onder zoek is gebleken dat de defensiemast in Voorscho ten niet zomaar als antenne-mast kon worden gebruikt. Een verbetering van deze mast zou om streeks 500.000 gaan kosten. Het bouwen van e nieuwe mast zou een bedrag van 625.000.- vergen.' Terwijl aansluiting op het regionale verbinding- snet 100.000 als eenmalige bijdrage en 18.000.- als jaarlijkse bijdragen zou gaan kosten. Het is dus duidelijk dat het laatste de voorkeur geniet. Het geheel zal tot stand moeten komen in samen werking met de deelnemende gemeentes. Het is de bedoeling dat de wijk Noord-Hofland eind 1978 begin 1979 kabeltelevisie en FM-radioprogramma's kan ontvangen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, kan de bekabeling van de overige wijken in 1979 zijn voltooid. Het voornemen be staat de inwoners, per aan te sluiten wijk te informeren omtrent alle aspecten, die aan het invoeren van kabeltelevisie verbonden zijn. Verder wordt er een informatiecentrum ingericht, waarin onder meer door middel van televisie- en radiotoe stellen de ontvangstmogelijkheden duidelijk kun nen worden gemaakt KATWIJK De gemeente Katwijk heeft een wit manneren beeld, voorstellende een familiegroep, aangeboden gekregen. Het kunstwerk is in 1925 vervaardigd door de beeldhouwer Barend Jordens; het heeft een gewicht van 600 kg. en meet 70 x 70 x 45 cm. Na het overlijden van mevrouw H. Jordens-Muys is onlangs komen vast te staan dat het beeld jaren geleden door wijlen haar man, de beeldhouwer, in bewaring is gegeven bij het Amsterdams Stedelijk Museum. In verband met ruimtegebrek wil het museum nu van het beeld af, en aangezien niemand van de erfgenamen er prijs op stelt, heeft de executeur-testamentair van mevrouw Jordens contact opgenomen met de gemeente Katwijk. Na overleg met de verfraaiingscommissie stellen b en w aan de raad voor de schenking in dank te aanvaarden. Het is nog iet bekend waar het beeld kan worden geplaatst; dat is namelijk mede afhankelijk" van de bestendigheid van het gebruikte materiaal tegen klimaatsin vloeden. SASSENHEIM Met alle acti viteiten die de heer J. G. van Vliet uit Sassenheim heeft ont plooid, zou men zonder moeite een volledige krant kunnen vul len. Twintig jaar lang bestuur slid van de plaatselijke ijsver- eniging, oprichter en bestuurshd van de Sassenheimse bejaarden sociëteit, mede-oprichter van de thans nog bestaande voetbal combinatie KIC-IEV te Velsen, mede-oprichter van de Sassen heimse sociëteit ,J)e Vrienden kring", acht jaar voorzitter van drum- en showband Adest Musi- ca en vijfjaar voorzitter van de plaatselijke afdeling van „De Zonnebloem". Van Vliet is nu nog ere-voorzitter van de Sas senheimse Oranjevereniging waar hij al vierentwintig jaar aan verbonden is, waarvan elf jaar als voorzitter. Bovendien is de heer Van Vliet deze maand vijftig jaar in dienst van de kunstaardewerkfabriek „Vel sen" aan de Sassenheimse Kerk- laan. Voor al deze activiteiten bood burgemeester Kret de nu 73-jarige Van Vliet tijdens een besloten receptie de ere-medail- le verbonden aan de orde van Oranje Nassau in goud aan. Van Vliet trad in januari 1928 als chef-schilder bij de Kenne- mer Potterij in Velsen in dienst. In 1939 werd de toenmalige ei genaar van dat bedrijf ernstig ziek en veertien dagen voor zijn dood deed hij het bedrijf over aan de heer Van Vliet en zijn compagnon L. de Vrind. Het was echter geenszins een mak kelijke tijd voor de nieuwe eige naren van de aardewerkfabriek. De tweede wereldoorlog barstte in alle hevigheid los en het be drijf van Van Vliet lag vlak naast de Hoogovens. De Hoogo vens waren in de oorlogsjaren een bijzonder belangrijk doel voor de bombardementsvliegtui gen en zo werden er twee drie keer per dag aanvallen op de Hoogovens uitgevoerd. In 1942 moest de aardewerkfabriek wij ken voor luchtafweergeschut dat de Duitsers op die plaats wilden installeren en zo kwam NOORDWIJK Met de arrestatie van een timmerman (26), die uit de Dr. Van der Hoevenkliniek te Ut recht was weggelopen, en een 25- jarige schilder uit Hengelo, heeft de Noordwijkse recherche dezer dagen een reeks misdrijven kunnen ophelderen. Het duo, dat reeds een paar maanden met elkaar op pad was, bleek te hebben ingebro ken in de kantines van MSV en Fluks op het gemeentelijk sportpark. De mannen ver schaften zich toegang tot het pand door het uitnemen van een ruit en namen onder meer een radiocombinatie en een keukenblok weg. Vervolgens reden zij in een gestolen auto naar Zwanenburg, waar zij opnieuw hun slag dachten te slaan. Bij het zoeken naar een geschikt object voor een inbraak vielen zij op door een merkwaardig rijge drag en werden zij door de surveillerende politie aangehouden. Bij hun onderzoek kwamen de rechercheurs er achter, dat ae arrestanten, behalve de inbraken in Noord- wijk, nog heel wat meer op hun kerfstok hadden. Zo bleken zij autodiefstallen te hebben gepleegd in Hengelo, Meppel, Am sterdam, Rotterdam en Noordwijkerhout en kraakten zij te Lisse een bollenschuur en te Borger in Drente een voetbalkantine. De ontvreemde goederen werden op het Water- looplein in de hoofdstad van de hand ge daan. De schilder kwam al eerder met de Noord wijkse politie in aanraking. Onder valse voorwendsels wist hij toen een autohande laar een wagen afhandig te maken voor het maken van een proefrit, waarvan hij uite raard niet terugkeerde. Tevens nam hij op z'n logiesadres een paar duizend gulden weg. De beide verdachten zijn vanmorgen voor de officier van justitie geleid. J. G. van Vliet met een van de produkten van zijn aardewerkfabriek. het bedrijf in Sassenheim te recht. Van Vliet: .Het was geheel toe vallig dat we in Sassenheim kwamen. We waren heel Neder land door geweest, maar ner gens konden we een geschikte plaats vinden. Twee dagen voor dat we het oude bedrijf in Vel sen moesten ontruimen had ik een gesprek met een klant die zei dat hij een leegstaande bol lenschuur in Sassenheim te koop wist Die oude bollen schuur, daar zijn we toen met ons bedrijf naar toe gegaan. En in diezelfde bollenschuur aan de Kerklaan zitten we nu nog steeds". Het bedrijf van Van Vliet heeft ongeveer vijftig mensen in dienst Vijftien jaar terug, voor dat zijn compagnon De Vrind overleed waren dit er nog ruim honderd. Het beschilderen van aardewerk is nu eenmaal een zeer arbeidsintensief bedrijf. Na de oorlog, toen er meer toeristen naar ons land begonnen te ko men, kwam het zwaartepunt van de productie van de aarde werkfabriek te liggen op het Delfts-blauwe aardewerk. Der gelijk aardewerk wordt volgens Van Vliet vrijwel uitsluitend ge kocht door buitenlanders. Voor de Nederlandse markt maakt men echter ook aardewerk in effen kleuren. Over zijn talloze activiteiten in het verenigingsleven zegt Van Vliet: „Het was mijn hobby om in verenigingen actief te zijn. Vooral in tijden wanneer het moeilijk met het bedrijf ging was het voor mij belangrijk om 's avonds om half zes de fa- brieksdeur achter mij dicht te trekken en mij helemaal met een bepaalde vereniging bezig te houden. Ik kom oorspronkelijk uit Gouda en daar was ik al scheidsrechter bij de Katholieke voetbalbond. Die is later gefu seerd met de KNVB. In Velsen heb ik toen de KIC-IEV voetbal combinatie opgericht Het eerste waar ik mij in Sassenheim bij aansloot was de Oranjevereni ging. Ik ben daar nu nog ere voorzitter van en zodoende ben ik daar ook nog actief voor. Ik vind het leuk om te doen en ik houd dat ere-lidmaatschap dan ook krampachtig vast". Van Vliet is sinds twee jaar adviseur van de kunstaarde- \yerkfabriek. Hij draait derhal ve geen volledige dagen meer mee, maar komt wel elke dag even op het bedrijf. „Soms kom ik hier om kwart over negen, drink een paar koppen koffie en ga om elf uur weer weg SJALOOM- |ACTIE De Zoeterwoudse basisschool Sja- loom hield gisteren een fancy fair en een bingo-avond om geld te verza melen voor de adoptie van een Italiaans weesmeis je. Elk jaar wordt 1000 gulden opge haald voor Frans- cesca Lavini die in „casa materna" van Napels woont. Het idee van de adoptie is ontstaan tijdens het vorig jaar september gehouden „Mensen helpen"-project. De Zoeterwoudse adoptiewerkgroep heeft de school met de uitvoering van de plannen geholpen. De kin deren van -de Sja- loomschool hebben inmiddels een an sichtkaart ontvan gen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5