Bredero wil uitspraak over bouw Admiraalsbrug <Mwm Leidse politie introduceert bromfietspas igi Bewoners Zuid-West willen groene golf' op Churchilllaan TON MENKEN IJSBAAN wegwerp- toneel Amerikaans AZL NEEMT ORTHOPEDIE OFFICIEEL IN GEBRUIK Leiden Om het mogelijk te maken dat gestolen fietsen en bromfietsen gemakkelijker kunnen worden achterhaald heeft de gemeentepolitie van Leiden deze week de fiets- en bromfietspas geïntroduceerd. In de pas kan een goede be schrijving gegeven worden van de kenmerken van de fiets of bromfiets, zodat als het vervoermiddel achter haald wordt dit aan de recht matige eigenaar kan worden teruggegeven. De nieuwe fiets- en bromfietspassen zijn gratis verkrijgbaar bij de re ceptie van het hoofdbureau van politie aan de Zonneveld straat 10 en bij het wijkpoli- tiebureau aan de Milanen- horst 20 in de Merenwijk. Het aantal diefstallen van fiet sen en bromfietsen nam vorig jaar opnieuw toe. In 1977 werd 878 maal aangifte gedaan van diefstal van een fiets. In 10% van de gevallen werd het ver voermiddel achterhaald. De totale waarde van de aangege ven ontvreemde fietsen be droeg toen 261.226 gulden. Het jaar daarvoor werden 756 aan giften van gestolen fietsen ge daan, waarvan er 89 werden teruggevonden. In totaal kreeg de politie vorig jaar 484 aangiften binnen van gestolen bromfietsen (totale waarde 253.570 gulden). Hier van kwamen er 135 weer te recht. Het jaar daarvoor wa ren deze cijfers respektievelijk 455 en 194. Volgens de politie had voor velen met iets meer moeite en zorg heel wat narigheid voor komen kunnen worden: in zeer veel gevallen bleken de fietsen en bromfietsen in het geheel niet afgesloten te zijn geweest. (Van een onzer verslaggevers) Leiden Bewoners van enkele stra ten in Leiden-Zuid-West hebben de gemeenteraad verzocht op de Chur chilllaan een groene golf in te stellen. Op deze manier zou het sluipverkeer door de wijk kunnen worden tegenge gaan. De bewoners van de Cornelis Schuijtlaan, Sweelincklaan, Debussystraat en Brahmslaan beklagen zich over het feit dat de gemeente nog niet heeft gereageerd op herhaalde klachten over de verkeerssituatie in Zuid-West. Vandaar dat zij nu maar zelf met concrete suggesties zijn gekomen. Behalve het instellen van een groene golf op de Churchilllaan pleiten de bewoners ook voor het asfalteren van de bus routes in hun wijk om te voorkomen dat de woningen nog meer scheuren en verzakken dan ze nu al doen. Verder willen de bewoners het stelsel van éénrichtingsverkeerswegen in hun wijk zien uitgebreid. De noodzaak om te komen tot spoe dige maatregelen klemt naar hun oordeel te meer omdat Voorschoten binnenkort de Leidse- weg-Noord gaat recontrueren en daarnaast de plannen voor de bouw van de Churchillbrug in een vergevorderd stadium verkeren. De briefschrijvers vragen zich af wat hiervan de gevolgen voor het verkeer door hun wijk zullen GEMEENTE GEDAGVAARD IN KORT GEDING (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN Onder drei ging van een gerechtelij ke procedure wil de afde ling onroerend goed van de projectontwikkelings maatschappij Bredero uit Utrecht van de ge meente Leiden een uit spraak hebben over het al dan niet aanleggen van de Admiraalsbrug, een tweede ontsluiting over het water van het industriegebied De Waard. Komt de gemeen te niet snel met een be vredigend antwoord over de brug, dan loopt zij de kans via een kort geding tot nakoming te worden veroordeeld van een in 1969 met Bredero Vast Goed BV gesloten over eenkomst. Bredero heeft de gemeente en kele weken al een dagvaarding voor een kort geding doen toe komen. Desgevraagd werd van deze kant echter meegedeeld dat de gemeente een gerechtelij ke procedure kan voorkomen als er tijdig een uitspraak ge daan wordt over het al dan niet aanleggen van deze Admiraals- brug. Op welke termijn deze uitspraak volgens Bredero ge daan zou moeten worden, werd niet meegedeeld. In de dagvaarding eist Bredero van de gemeente binnen zes maanden na een eventueel von de aanleg van deze brug. Aan de andere kant van het indus trie gebied zou de Admiraals- weg uitlopen op een gelijknami ge brug over de Nieuwe Rijn die zou aansluiten op de Hoge Rijn dijk. De brug was opgenomen in het basiswegenplan van 1962. In het begin van de zeventiger jaren rees echter al twijfel over de aanleg van deze tweede oe ververbinding naar het indus trieterrein. En inmiddels is er in politiek Leiden eigenlijk nauwe lijks meer een voorstander van de aanleg van deze brug te vin den: er wordt althans nooit meer hardop voor gepleit. Geldbedrag Het Utrechts Jaagpad ter hoogte van de plaats waar over het water van de Nieuwe Rijn volgens het bestemmingsplan de Admiraalsbrug, de tweede ontsluiting van het industrieterrein De Waard, zou moeten komen. nis van de rechtbank, of binnen een door de rechter vast te stel len termijn een weg tot stand te brengen van de Hoge Rijndijk via twee bruggen tot aan de Lage Rijndijk, een eis die het directe bouwen van de Admi raalsbrug impliceert. Voldoet de gemeente niet aan een dergelijk vonnis dan wil Bredero voor elke dag die de gemeente in gebreke blijft een dwangsom hebben van 20.000 gulden. Daar naast vraagt de Utrechtse pro- jectonwikkelaar nog een bedrag van 500 gulden voor iedere dag vanaf 12 september 1977 totdat de aanleg van de brug is vol tooid. Tenslotte wil Bredero dat de gemeente Leiden alle schade vergoedt die door de wanpresta tie van de gemeente is geleden en de kosten van het geding betaalt. Het belang dat de projectont wikkelingsmaatschappij bij een officiële uitspraak van de ge meente heeft is nogal groot. Bredero heeft in 1969 bij de ontwikkeling van het industrie terrein een overeenkomst met de gemeente afgesloten. Daarin werden diverse voorzieningen geregeld. Ook ten aanzien van de ontsluiting van het industrie terrein werden toen afspraken gemaakt. De ontsluiting zou ge schieden door twee bruggen: de Sumatrabrug over de Oude Rijn naar de Lage Rijndijk en de Admiraalsbrug over de Nieuwe Rijn naar de Hoge Rijndijk. Over de eerste brug is jarenlang heel wat te doen geweest. Zoals bekend staat hij nog dagelijks in de belangstelling door de be zwaren van omwonenden tegen Toch heeft de gemeenteraad nog nimmer met zoveel woor den uitgesproken dat die Admi raalsbrug er maar niet meer komen moet. sterker nog: in het geldende bestemmingsplan voor het industrieterrein staat deze brug gewoon opgenomen. Al leen een raadsuitspraak bij de asfaltering van de Burggraven- laan wijst mogelijk indirect in de richting van het niet aanleg gen van de brug. Toen bepaalde de gemeenteraad dat asfaltering van deze straat niet mocht lei den tot een racebaan, en dat de Burggravenlaan niet bestemd zou mogen worden tot een weg voor doorgaand verkeer. Omdat Bredero sinds 1969 een jaarlijks bedrag van 42.000 gul den aan de gemeente betaalt voor ondermeer de door Leiden aan te leggen ontsluitingsbrug- gen naar het industrieterrein, en omdat dit op grond van een in dat jaar gesloten overeenkomst met het stadsbestuur gebeurt, wil de Utrechtse projectontwik kelingsmaatschappij zo lang zaam aan wel eens waar voor zijn geld zien. Te meer omdat het betalen van dit jaarlijks ver schuldigde geldbedrag contrac tueel een looptijd heeft van zo'n 40 jaar en dat wordt bij elkaar een aardig sommetje. Bredero heeft nogal wat onroerend goed op het industriegebied in eigen dom: naast de gebouwen van de sociale werkplaats is ook het Rijksinstituut voor geneesmid delenonderzoek in een pand van Bredero gevestigd. Daarnaast heeft Bredero nog wat grond over die het bedrijf nog in ont wikkeling wil gaan brengen, maar voor dit gebeurt moet de gemeente nu maar eens zeggen of die beruchte Admiraalsbrug nu wel of niet zal worden aange legd. Gebeurt dat niet en wordt dit officieel in een raadsbesluit vastgelegd, dan loopt de ge meente de kans op grond van contractbreuk een schadeclaim aan haar broek te krijgen, want, zo redeneert Bredero, we beta len tenslotte niet voor niets.... Geen commentaar Van gemeentewege viel op geen enkele manier een inhoudelijk commentaar op de dreigemen ten van Bredero te krijgen. De zaak is in handen gegeven van stadsadvokaat mr. De Ruijter de Wildt en niemand wil de gemeentelijke raadsman in deze affaire voor de voeten lopen. Wél zal een en ander donder dagavond aan de orde komen in de raadscommissie voor ruimte lijke ordening. Binnenkort zal het eerste nummer verschijnen van een nieuw Leids taalkundig tijdschrift, genaamd „Glot". „Glot" komt vier keer per jaar uit in afleveringen van ongeveer 60 pagina's. In „Glot" zullen bijdragen verschijnen van in eerste instantie Leidse taalkundigen, waarbij onder meer wordt gedacht aan artikelen, werkgroepsverslagen, delen of samenvattingen van doctoraalscipties, verslagen van promo- tie-ondeiioek, boekbesprekingen en „Squibs". Het eerste nummer van „Glob" bevat onder meer de geautori seerde verkorte versie van Theory of Core Grammar", de in december 1977 gehouden Huizingalezing door Noam Chomsky, een artikel van Jan Kooy Morpheme Boundaries and Syllable Boundaries: a Case for Natural Phonology", en van Frank Jansen en Jos Nijhof „Neem jij thee zonder t". In het tweede nummer zullen onder meer de artikelen van Michael Moortgat, Teun Hoekstra en Harry van der Hulst zijn opgenomen. In de Vroolijcke Arke Clubhuis „In de Vroolijcke Arke houdt zaterdag 28 januari een rommelmarkt. De bedoeling van de rommelmarkt is om het clubhuis uit de financiële zorgen te halen. De markt wordt gehouden in het clubgebouw aan de Pieterskerkkoor- steeg 15 van 10.00 tot 16.00 uur. Er zijn vele koopjes, en er zijn ook prachtige prijzen te winnen in het Rad van Avontuur, 's Avonds van 20.00 tot 24.00 uur wordt er een bingo-avond gehouden met geweldige prijzen. Protest legen UCN De Socialistiese Partij organiseert vanavond een bijeen komst waarop met een aantal Leidse politieke partijen en groeperingen zal worden besproken boe de werkwijze zal zijn bij de geplande demonstratie op 4 maart tegen de uitbreiding van de uranium-verrijkingsgebied (UCN) te Al melo. lederen die wil helpen is welkom. Eén en ander vindt plaats in het gebouw aan de Groenesteeg 31. Meesterserie-concert Aan het „Meesterserie-concert" dat morgenavond in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal m Leiden door het Rotterdams Philharmonisch Orkest zal worden gegeven, werken vier solisten mee die tezamen het Daniël Kwartet vormen. Het orkest staat bij die gelegenheid onder leiding van Ferdinand Leitner. Het concert wordt geopend met de uitvoering van Richard Wagner's Ouverture „Der fliegende Hollander. Daarna treden de ner solisten voor het voetlicht om met het Rotterdams Philharmonisch Orkest een uitvoering te geven van het concert in a kleine terts voor strijkkwartet en West van Ludivig Spohr. Dit werk ontstond in 1845. Voor de pauze volgt nog Grieg's beroemde „Peer Gynt-suite". Na de pauze is Richard Strauss op het programma vertegenwoordigd met zijn De Burger als Edelman". Ferdinand Leitner is een internationaal vermaard dirigent die op zijn zestiende reeds van zich deed spreken van zijn uitzonderlijk talent in ver schillende Berlijnse concertgebouwen. Zijn loopbaan wordt gemarkeerd door grote roem die hij zich vergaarde als ondermeer General-Musikdirector van de Staatsopera te Stuttgart en als dirigent van het Wiirtembergs Symfonie Orkest In 1969 nam hij de algemene muzikale leiding op zich van de opera te Zürich. Tien jaar later werd hij met een gast contract verbonden aan de Weense Staatsopera en werd hij vaste dirigent van het Residentie Orkest in Den Haag. Het Daniël Kwartet werd in 1972 in Israël opgericht. Het ensemble bestaat uit de violisten Benzion Shamir en Micha Furman, de altviolist Itamar Shimon en de cellist Zvi Mackoivski. Het kwartet volgde cursussen van Sandor Vegh in Düsseldorf en Londen. Voor dit concert dat vrijdagavond om 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal begint, zijn toegangskaar ten verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45 in Leiden. Via de telefoonnummers 141141 en 141200 kan men ook plaatsen bespreken. Overwinteren op de Iedere dag recreatieschaatsen Openingstijden 7 dagen per week (dus ook zondags) van 7.00 - 11.30 uur, van 13.30 - 16.45 uur en van 19.15 - 22.00 uur. Alléén vrijdagsavonds geopend voor ijshockey. A.S. VRIJDAGAVOND DE IJSHOCKEYWEDSTRIJD LEIDEN LIONS tegen GEFORM UIT ASSEN Aanvang 20.30 uur. Vondellaan 41 Lelden - tel. 071-769344 Karei W. J. Lotsyweg 7 - Dordrecht - tel. 076-70175 RAVAGE NA VOORRANGS- FOUT Een voorrangsfout heeft gistermiddag rond kwart voor drie op het kruispunt Wil lem de Zwijgerlaan Kooilaan in Leiden voor de nodige ravage gezorgd. Een volkswa gen, bestuurd door een 74-jarige vrouw uit Leiden kwam vanaf de Kooilaan richting Willem de Zwijgerlaan de voorrangsweg op draaien op een mo ment dat een op deze weg rijdende bestelwa gen uit Den Haag deze kruising al zeer dicht 'genaderd was. Het niet verlenen van voorrang door de bejaarde Leidse dame had een botsing tot gevolg. De klap slin gerde de volkswagen weg tegen een licht mast waar de auto tot stilstand kwam. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De materiële schade was aanzienlijk. LEIDEN Amerikanen zullen het ook nooit leren. Heeft de USA-toneel- schrijver Neil Simon een pracht van een neuroot op het toneel, gooit hij het stuk vol hedendaagse, sombere grote stadspro- blematiek, schrijft hij soms fraai ironische dia logen, rolt er uiteindelijk toch nog zo'n oppervlak kig stuk uit als „Opge staan plaats vergaan," gisteravond in Leidens Theatertempeltje opge voerd door toneelgroep Theater. Zoals gewoonlijk zijn de Ameri kanen wel in staat de problema- tie vlot weer te geven in soepel lopend toneel of in een flitsende rolprent, maar zodra er dieper gegraven moet worden staan ze machteloos. Mei Edison (Eric van der Donk) wordt gek van de stad, de flat, de buren en zijn werkeloosheid. Zijn vrouw (Sjoukje Hooymaayer) neemt de fakkel over en wordt gek van de stad, de flat, de buren en ook van haar werkeloosheid. De fa milie van Mel mag even opdra ven om met zijn verleden aan te tonen hoe het toch zo met hem is gekomen?. Mel en Edna Edison sluiten elkaar in de ar men, het licht gaat uit en buiten daalt eindelijk de sneeuw neer. Wegwerptheater, Broadway „co medy's", Avenue-toneel. Moder ne thematiek verpakken in een humoristisch-verguld papiertje en zo, zonder zin, zonder scherp te, zonder gevaar, de toeschou wer een gezellig avondje bezor gen en hem toch suggereren iets „van gewicht" te hebben gebo den. Maar dan slechts kilo's wind, geen kilo's goud. ECONOMISCH WEL EN WEE Aan de Aaltje Noordewier- laan 54 is de poelierswinkel van v. d. Krogt opgeheven. Aan de Hoefstraat 32 is R. Barendse, dakherstelbedrijf, ge vestigd. Aan de Lange Scheistraat 5a wordt de groothandel „Horeca Specialiteiten" gevestigd. Het betreft een verplaatsing van de Brandts Buyskade 10-18. 6 Aan het Noordeinde 51/51a wordt - leeg te aanvaarden - het pand, waarin het Ital. Restau rant „Pizzeria Pinocchio" is ge vestigd, te huur of te koop aan geboden. De vraagprijs be draagt 120.000,- k.k. Mr. Coebergh wijst naar de beeltenis van de inmiddels gesloopte Annakliniek in het zojuist onthulde plastiek LEIDEN De voorzitter van het Bestuur van de Vereniging voor Orthopedie „De Annakliniek", mr. S. C. H. Coebergh bevestigde gistermiddag in gebouw 38 van het Academisch Ziekenhuis Leiden de officiële ingebruikname van de nieuwe afdeling orthopedie middels het onthullen van een plastiek. Het plastiek is een geschenk van de Vereniging voor Orthopedie en is vervaardigd door de kunste naar H. J. Thieman, als beeldend kunstenaar verbonden aan de „Porcelyne Fles anno 1653" te Delft. Het plastiek is een geglazuurd ceramisch reliëf, langwerpig van vorm met een bergachtige struc tuur. De kunstenaar heeft als uitzondering op het abstracte geheel een kleine gegraveerde afbeelding van de voormalige Annakliniek in het kunstwerk verwerkt. Het reliëf hangt op een muur op de eerste verdieping van het gebouw. Zoals bekend is de orthopedische afdeling van het AZL in feite het nieuwe onderkomen van de oude Annakliniek aan de Mezenstraat, die inmiddels is afgebroken. In maart van het vorig jaar verhuisde de volledige inboedel en een gedeelte van het personeel naar de nieuwe behuizing op het terrein van het AZL, en is nu ook een onderdeel van het AZL. De Annakliniek was volledig verouderd gezien de huidige medische maatstaven. Op de plaats i de Annakliniek komt een regionale revalidatiekli- niek. De heer Coebergh sprak zijn genoegen uit over het snelle totstandkomen (in één jaar) van de afdeling orthopedie. „Ik geloof wel dat een nieuwe Annakliniek veel goedkoper zou zijn geweest maar dat is nu napraten. Verder vind ik 48 bedden op de afdeling wel wat weinig, maar misschien valt daar wel wat aan uit te breiden in de toekomst. Ik hoop dat de gemeente wat betreft de revalida- tiekliniek geen roet in het eten gooit. Wat betreft het plastiek wil ik nog zeggen dat het verplaats baar is, zodat het bij verhuizing (in het kader van de nieuwbouw van het AZL) kan worden meege nomen." aldus de heer Coebergh. De afdeling Orthopedie deelt gebouw 38 met de afdeling Heelkunde van het AZL. Een vertegen woordiger van Heelkunde beschouwde zijn afde ling tezamen met Orthopedie als „compleet". „We hebben elkaar nodig," aldus de Vertegenwoordiger.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3